Veenendaals dagblad kilometer Buiten ONTVOERDE AGENT IN POLITIE-AUTO BETRAPTE INBREKER Deel stakers in Frankrijk weer aan het werk Deze Pinksteren minder buitenlanders in Gisteravond bij Hoevelaken files van tien Nederland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beschieting van Saigon Enkele buien met vervoer van sir and- bezoekers Yvonne Paul nu in huis van bewaring Patiënt met ruil hart overleden Turkije Aanval Pravda op De Gaulle Vader der cybernetica gestorven Vele doden bij de verkiezingen in Crisis nog steeds niet ten einde Spoorwegen hadden hel vooral druk Het jaar rond TIJGER FRANC SURVEILLANCE-AUTO'S VERSPERDEN WEG NA DOLLE RIT DOOR ZUID-HOLLAND W AARSCHUW IXG NIET ONGERUST PARTICULIEREN ACTIE „WERKLOZEN VOOR WERKLOZEN" Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 4 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I29 Ten Zuiden van IJsland bevindt zich een lage drukgebied dat maar weinig van plaats verandert. Bij de Azoren ligt een hogedrukgebied tussen beide systemen in staat een westelijke lucht stroming waarmee een bij de depres sie behorend frontensysteem over de Britse eilanden langzaam ons land na dert. De activiteit hiervan is gering. Een klein lagedrukgebied trok maan dag over ons land naar het Noorden en veroorzaakte een enkele bui. De maximum temperaturen lagen in het algemeen om de 22 graden, maar zul len op de nadering van het nieuwe frontensysteem iets lager worden. De wind zal zwak tot matig zijn en in hoofdzaak waaien uit richtingen tus sen zuid en west. BERGH Met afgeladen kofferbak ken, kreunende imperiaals, gepoetste ca ravans trokken zij ons land binnen: dui zenden Duitsers, die hier hun pinkster- verpozing vonden. PARIJS De mededeling van de Franse regering dat er onder de stakers een beweging aan de gang is om het werk te hervatten, schijnt weinig invloed te hebben op de meerderheid van de tienmiljoen stakers. Niets wyst er op dat zij allen of in grote meerderheid het werk zullen hervatten. De journalisten van de Franse staatsomroep voor radio en televisie (ORTF) zjjn vannacht voor onbepaalde tjjd in staking gegaan nadat een onderhoud tussen vakbondsvertegenwoordigers van het personeel van de ORTF en de nieuws minister van Voorlichting, Yves Guena, voor hen onbevredigend verlopen was. De vakbondsvertegenwoordigers eisen een fundamentele hervorming van het omroepstatuut, waardoor de volledige onafhankelijkheid van de omroep ten op zichte van de politieke macht en pressiegroepen in het land verzekerd wordt. OOK SCHIPHOL Yvonne Paul heeft de zeer drukke pinksterdagen niet op de luchthaven Schiphol kunnen doorbren gen, wachtend op een visum voor de Verenigde Staten. Zij werd zaterdag ochtend in alle vroegte door twee man nen van de rijkspolitie weggevoerd en overgebracht naar Haarlem, waar ze voorgeleid werd aan de officier van jus titie, verdacht van lokaalvrebreuk. fTterwijl het eerste halfjaar nog niet eens voltooid is, zult ge het mis schien vreemd vinden, alweer aan de kalender voor 1969 te moeten gaan denken. De mensen, die zo'n aanwij zer van week en maand samenstel len, weten uit ervaring, dat er veel voorbereidingen getroffen moeten worden en vooral wanneer er een met bepaald doel op stapel staat, dient men vroeg te starten, zal er iets goeds uit de bus komen. Wel, het gaat hier om de Olveh-Vogelkalender, die wegens zijn onbaatzuchtige achter grond al vele jaren een warm plekje in mijn hart heeft. De uitgave zal deze keer gewijd zijn aan het onvolprezen gebied der Wadden, waarvoor nog al toos schrikwekkende inpónderings- plannen bestaan. Het is goed, dat we daaraan week-in-week-uit van de wand af worden herinnerd en daarcm prijs ik het initiatief van „Vogelbe scherming" o mer haar kalender deze keer geheel aan te wijden, want alle beetjes helpen. Men illustreert hem met 26 foto's van de beste Nederland se fotografen en de teksten zijn we derom van zeer bevoegde pen. Het mooie is evenwel, dat de hoge kosten dezer uitgave door de „Olveh van 1879" Kortenaerkade 1, Den Haag, postgiro 486.000 (kosten f 1.50 jr. huis) worden gedragen, zcdat de overschrijvingen der kopers geheel ten goede komen aan Vogelbescher ming en het werk der vereniging óók voor de Wadden! op originele en plezierige wijze door een grote instelling belangeloos wordt gesteund. Bedenk echter, dat ge vóór 31 aug. be steld moet hebben; dit is derhalve de reden, dal ik schijnbaar zo vroeg kom aankloppen. 4-6-1968. A. B. WIGMAN. 1 SAIGON De Viët-cong heeft van daag 40 granaten op Saigon doen neer komen. Het is het zwaarste bombarde ment van de oorlog op de Zuidviëtna- mese hoofdstad geweest. Voor de eerste maal huilden de sire nes van het luchtalarm om de 3 mil joen inwoners van de stad te waar schuwen. Maar volgens de eerste berichten heeft de beschieting met 50 kg zware raketten meer schrik dan schade ver oorzaakt. Volgens een eerste telling zijn tien Viëtnamese burgers in het stadsgebied van Saigon gewond. Over de slachtof fers in de omliggende streken is echter nog niets bekend. Van Amerikaanse zijde wordt ver der gemeld, dat Amerikaanse infante risten in de Mekong-delta op 6,5 km ten zuidwesten van Saigon een rust- en recreatiekamp van de Viët-cong heeft overvallen. De zware gevechten langs de kana len duren nog voort. Aan Viët-congse zijde zijn 200 man gedood. Bij de Amerikanen sneuvelden 19 man en werden er 48 gewond. Een Amerikaan se helikopter werd neergehaald. Een afgedwaalde Amerikaanse ra ket heeft zondag in Saigon het leven gekost aan vier hoge Zuidvietnamese officieren. Twintig andere vooraan staande Zuidvietnamezen werden ge wond, onder wie de burgemeester van Saigon kolonel Van Coea. De raket was afgevuurd door een Amerikaans hefschroefvliegtuig dat deelnam aan de acties tegen eenheden van de Viet-cong, die in Cholon, de Chinezenwijk van Saigon, waren geïn filtreerd en probeerden op te rukken naar het hard van de stad. De hoge Zuidvietnamese officieren bevonden zich in een commandopost in Cholon waaruit de strijd tegen de rebellen werd geleid. BUENOS AIRES Antonio Enrique Serrano (54), Argentinië's eerste pa tiënt met een ruilhart, is vandaag overleden. Er heeft in een particuliere kliniek in Buenos Aires vandaag een tweede harttransplantatie plaats gehad. ADVERTENTIP I HOTEL-REST. „DE KLOMP" I Thans zalen tot 200 personen. I Ook vond hij het nodig om „anar chistische, negatieve en revolutionaire gewapende groepen" te waarschuwen dat de regering geweld met geweld zal beantwoorden. De studenten trachtte hij tot rede te brengen door hen te verzekeren dat de regering, hoe druk zij het ook heeft met het voorbereiden van de verkiezingen, hen en hun verlangens niet zal vergeten. De stroom benzine, die onmiddel lijk na de Gaulle's rede van vrijdag begon te vloeien, heeft het aanzien van Frankrijk dra^iseh veranderd. Maar het was wel een politieke tijger die de Fransen in hun tank lieten doen. Om te beginnen was het wel heel toevallig dat de aanvoer van benzine werd hervat, zodra de Gaulle was uit gesproken. Het was duidelijk dat er nooit werkelijk gebrek aan was ge weest. Voorts beroofde de benzine, door dat iedereen met Pinksteren naar bui ten trok, de grote studentendemon stratie, die toch altijd nog dertigdui zend man op de been bracht, van tien duizenden meelopers. Ze maakte dat Parijs leegliep en daardoor ongevaar lijk was. Op politiek gebied zit er ook weinig schot in de ontwikkelingen. De rege ring heeft de hand gelicht met de kieswet, zodat er enkele dagen langer gelegenheid is om kandidaten aan te melden. Maar de posterijen werken nog niet en die spelen bij de voorberei ding van verkiezingen een belangrijke rol. De oppositie heeft nog altijd geen gesloten front kunnen opbouwen. De communisten zijn niet ingegaan op het voorstel van Mitterrand, de leider van de „linkse federatie", om in elk dis trict al in de eerste ronde één enkele eenheidskandidaat voor beide partijen naar voren te schuiven. De betere situatie in Frankrijk en de komst van Franse toeristen naar Nederland zijn .voor de Grenswissel kantoren aanleiding geweest de koers van de franc te verhogen van 65 tot 68 gulden de honderd. Bovendien kunnen nu per persoon vijfhonderd francs worden ingewisseld. Toen de crisis in Frankrijk op haar hoogtepunt was werd niet meer dan honderd francs tegelijk ingenomen. Intussen wordt zowel uit Washington als Parijs vernomen, dat Frankrijk wellicht buitenlandse valuta zal opne men bij het Internationale Monetaire Fonds om de Franc te verdedigen te gen speculatie. Een officiële aankon diging wordt verwacht als de Bank van Frankrijk vandaag haar deuren weer opent. Frankrijk zou liever bij het IMF een lening sluiten gespro ken wordt over 750 miljoen dollar (2,7 miljard gulden) dan de eigen goud reserves aan te spreken. Communistisch China heeft al laten weten voor zijn handel met Japan ge woon de Franse franc te blijven ge bruiken. VANDAAG DRUKKE WEGEN DEN HAAG Nederland heeft niet Pinksteren minder buitenlanders binnen zijn grenzen gehad dan het vorig jaar. Het verkeer in het Pinksterweekeinde heeft aan ten minste zestien mensen het leven gekost; enkele tientallen mensen werden gewond. De Franse regering en vakbonds- vertegenwoordigers van het personeel bij het openbaar vervoer in Parijs zijn zondagavond tot een akkoord gekomen. Wordt het naar waarschijnlijkheid is aanvaard door de werknemers, dan kan het bus- en metroverkeer in Parijs woensdagmorgen hervat worden. Naar schattingen van zegslieden die nauw in contact staan met de onder handelaars hebben de vakbonden sala risverhogingen' en sociale verbeterin- De spoorwegen hebben het vooral druk gehad met het vervoeren van strandbezoekers. Gisteren was het in de treinen (uitgezonderd die naar de stranden) maar iets drukker dan op 'n normale zondag. De spoorwegen ver wachten dat velen pas vandaag naar huis gaan. gen tot een totaal bedrag van 150 mil joen franc bedongen. Het Franse ministerie van Vervoer en de vakbonden van spoorwegperso neel hebben vanmorgen om 06.15 uur overeenstemming bereikt over verbe terde arbeidsvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel. Het spoorwegver keer kan in de nacht van dinsdag op woensdag weer op gang komen, als het personeel zijn goedkeuring hecht aan het akkoord. De toestand is nog zo ernstig, dat premier Pompidou zich gisteren ge dwongen zag de miljoenen stakers op te roepen om nu onmiddellijk het werk te hervatten om de schade die reeds aan de nationale economie is aange richt niet verder te vergroten. Het tot nu toe geleden verlies bedraagt reeds 6 pet. van het bruto nationale pro- dukt, zei hij. Ook de rijkspolitie verwacht vandaag grote drukte op de doorgaande wegen. Met het oog daarop zal Rijkswater staat pas met het werk op de rijkswe gen beginnen als de grote verkeersstro men achter de rug zijn. De drukte in het weekeinde is. de politie overigens bijzonder meegeval len. Zelfs het verkeersplein Oudenrijn is gespaard gebleven voor lange files. Wel ontstond gisteravond filevorming i,op de toegans wegen naar Amsterdam. Bij Hoevelaken vormden de auto's een rij van tien kilometer lengte. De Rijks politie verwachtte giste;--'vond dat die pas om half één vanna^/zo-u zijn weg gewerkt. Bij de Velsertïmnel stond gis teravond eén file van 4.5 kilometer. Een rij auto's van zeven kilometer leng te vormde zich gisteren tussen half vier en negen uur op de Groene Kruis weg ten zuiden van Rotterdam. ROTTERDAM De 24-jarige fotolithograaf R. Th. K. uit Rotterdam heeft za terdagavond in een politieauto een dolle rit gemaakt in de driehoek Rotterdam- Leiden-Den Haag met twee pistolen, gericht op de hoofdagent van de Rotter damse politie B. A. Hoogeveen, die werd gedwongen om hem weg te rqden van de plaats, waar K. kort te voren had ingebroken. Direct na deze gebeurtenis begon een goed gecoördineerde actie van de politiekorpsen in de randstad. ISTANBOEL Minstens 18 mensen zijn om het leven gekomen en 120 ern stig gewond bij ongeregeldheden tij dens en na de plaatselijke verkiezin gen die zondag in Turkije zijn gehou den. De verkiezingen hadden niet al leen betrekking op gemeente- en dis trictsraden, maar golden ook een der de deel van de senaat en vijf zetels in het Huis van Afgevaardigden. De meest onlusten deden zich zondag voor maar maandag kwam het tot nieuwe incidenten toen de uitslagen bekend werden. Zo stenigde in het dorp Guney een kandidaat voor de functie van dorpshoofd een stemmenteller toen hij hoorde dat hij verloren had. Volgens de onofficiële uitslagen heb ben de verkiezingen de positie van de rechtvaardigheidspartij, die aan de macht is, versterkt. Zij won zeker 37 van de 52 senaatszetels die op het spel stonden, alle vijf Huiszetels en de meeste burgemeestersverkiezingen. Nog geen vijftig procent van de 14 miljoen stemgerechtigden kwam op. MOSKOU In de Pravda het blad van de Russische communistische par tij is zondag een lang artikel afge drukt waarin de binnenlandse politiek van het Frankrijk van de Gaulle fel woedt aangevallen. Uit het feit dat 't artikel zuiver com mentariërend was en op de voorpagina werd afgedrukt, leidt men af dat de Sovjet-Unie in verlegenheid is gebracht door de jongste gebeurtenissen in Frankrijk, het land waarmee zij nau we banden wenste om een tegenwicht te vormen voor de Amerikaanse in vloed in Europa. Over de buitenlandse politiek zwijgt het artikel. Tot nu toe was er ook wel kritiek op de gebeurtenissen in Parijs afgedrukt in Russische kranten, doch dat was steeds voor rekening gelaten van de Parijse correspondenten van die kranten. Het stuk in de Pravda moet beschouwd worden als officiële com mentaar op de gang van zaken in Frankrijk van de zijde van de Russi sche communistische partij. Rotterdam, Amsterdam en Den Haag kregen ouderwetse drukte te verwer ken. De plaatselijke VVV's moesten particulieren te hulp roepen om ieder een aan logies te kunnen helpen. De grote stroom buitenlanders brak zaterdag los. Velen zetten tegelijkertijd koers naar de kampeerterreinen aan de kust. Volgens schatting hebben een half miljoen mensen (Nederlanders en bui tenlanders) Pinksteren in de tent door gebracht. Behalve de zee hadden het Gooi, de Utrechtse Heuvelrug, de Veluwe, de Achterhoek, Friesland en Brabant gro te aantrekkingskracht op de kampeer der. STADSKANAAL Om te demonstre ren tegen de werkloosheid en het „slecht op gang komen van gereedlig gende ontwikkelingsplannen" zal de „Bond van werklozen voor werklozen" een 6-daagse kettingprotestactie houden welke hen door grote delen van het land moet voeren. Gestart wordt op 6 juni. Achtereen volgens zullen acties worden gevoerd in'o.a. Hardenberg. Coevorden, Em- men, Stadskanaal, Winschoten, Gronin gen. Drachten, Leeuwarden, Harlingen, Den Oever, Alkmaar, Zaandam en Am sterdam. Op de zesde dag van de actie op 10 juni, wil men een grote demonstratie in Den Haag tot stand brengen. Me dewerking van de vakbonden is wel ge vraagd maar nog niet toegezegd, aldus de „Bond van werklozen voor werklo zen". BERLIJN In Berlijn is vrijdag professor Hermann Schmidt, wel de „vader van de cybernetica" genoemd, op 74-jarige leeftijd overleden. Dit is maandag pas bekend geworden. Hij heeft vele jaren gedoceerd aan de Technische Hogeschool van West-Ber- lijn. Zijn belangrijkste ideeën zijn ge bundeld in een werk getiteld „De an tropologische betekenis van de cyber netica". De overmeesterde surveillanceauto werd geleidelijk aan door steeds meer politiewagens gevolgd. De route, gedeeltelijk over de grote rijkswegen, werd door K. aan de politieman opge geven en voerde langs Capelle aan de IJssel, Bleiswijk, Moerkapelle, Ha- zerswoude, Zoeterwoude, Leiden, Zoe- termeer, het verkeersplein Rijswijk, het verkeersplein Ypenburg en vervol gens via de Rijksweg 13 richting Rot terdam. De achtervolgende politieau to's gaven precies de route aan. Zo doende was het mogelijk op de Rijks weg 13 ter hoogte van de luchthaven Rotterdam de weg met politieauto's te versperren. Hoofdagent Hoogeveen, die gedurende de een uur en twaalf minuten durende tocht twee pistolen, waaronder zijn eigen, op zich gericht zag, moest daar in de berm rijden. K. beëindigde, omringd door tientallen politieauto's, zijn vreemde vlucht. De pistolen gaf hij aan de hoofdagent Hoogeveen over. Bij de inbraak was ook betrokken de 25-jarige in Rusland geboren carosse- riebouwer A. B. Deze man is kort na de inbraak met hulp van twee burgers en in aanwezigheid van een commissa ris van politie na een achtervolging overmeesterd. Om kwart voor acht zaterdagavond kwam bij de Rotterdamse politie de melding binnen dat een inbraak werd gepleegd. Hoofdagent Hoogeveen, die met zijn collega Visser in een surveil lanceauto, een witte Chevrolet, in de nabijheid was, zette koers naar ^dit huis. Hoofdagent Visser is eerst uitge stapt en ging naar de achterzijde van het huis. Juist toen hoofdagent Hooge veen om de wagen wilde lopen, stootte hij op de lithograaf, die hem dwong in de auto te stappen. „Ik wilde juist mijn pistool trekken, toen ik de man zag. Ik ontdekte natte broekspijpen, vervol gens zag ik het pistool en ik zag ook dat de haan gespannen was. Hij pakte mij daarna mijn pistool af". In de au to, aldus het verhaal van de heer Hoo geveen, laadde hij mijn pistool door, zodat ik met twee geladen p istolen werd bedreigd. De reden vaarom de lithograaf meende dat hij zich bij zijn vlucht van de hoofdagent moest bedie nen, werd in het begin van de rit di rect duidelijk. Deze vertelde dat hij zelf niet kon rijden. „Waar wil je naar toe?", vroeg de hoofdagent, die zich had voorgenomen de zaak rustig aan- te pakken en die de man er ook tijdens de rit herhaaldelijk op heeft gewezen dat hij stom-handel de. „Ik wil ergens buitenaf en dan wil ik je uniform hebben. Je broek mag je houden". Hij vertelde, aldus de heer Hoogeveen, dat hij nogal wat gedron ken had, namelijk vijftien glazen bier. De heer Hoogeveen trok dit zaterdag avond in twijfel. „Hij leek me nogal een Pochmans". De hoofdagent heeft zelf niet kun nen volgen hoe de actie vanuit het hoofdbureau van politie in Rotterdam werd gecoördineerd. „Het eerste wat hij in de auto deed was de radioverbin dingsinstallatie kapottrappen. Twee maal tijdens de wilde rit door de randstad heeft de fotolithograaf ge schoten. De eerste keer gebeurde dit iin Zoetermeer, waar hij in de lucht schoot. Op een waarschuwing van hoofdagent Hoogeveen zei de man: „Ik schiet niet op mensen". Later op de rijksweg tussen Leiden en Den Haag, toen een auto van de rijkspolitie op een invoegstrook de overmeesterde surveillanceauto dicht naderde, schoot de gevluchte inbreker nogmaals. Hij schoot niet gericht, aldus hoofdagent Hoogeveen. De politie zelf heeft niet geschoten» SCHEVEN1NGEN Een overzicht van de drukte op het Scheveningse strand tij dens de pinksterdagen. Hoog boven alles uit rijst het Kurhaus. De Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer maakt zich niet onge rust over het kleinere aantal buitenlan ders dat het afgelopen weekeinde Ne derland heeft bezocht. Er waren zoals verwacht minder Fransen dan gewoonlijk en vele Engel sen lieten het afweten doordat zij maar een beperkt bedrag aan geld naar het buitenland mogen meenemen. Boven dien waren de bollen dit jaar al uitge bloeid, waardoor een grote toeristische attractie was weggevallen. De Duitsers spanden met nog gro tere aantallen dan andere jaren de kroon. De Belgen weerden zich even eens dapper, maar de Scandinaviërs lieten het afweten. Hoofdagent Hoogeveen, met de pis tooltas nog los, in de auto waarin hij ont voerd werd. In zijn handen de mobilofoon die de inbreker uit het dashboard rukte; op de bank de microfoon die eveneens werd vernield.

De Vallei | 1968 | | pagina 1