[V BH Kyf Jules won het HET IS BIJNA ZEKER DAT CARRÉ BEHOUDEN BLIJFT Carel Willink exposeert in Arnhem Dichter Halbo Kool overleden Finale Europa-Cup voor landenteams op televisie Politiek cabaret was „sissertje" Strawinsky-concert in Rijksmuseum Kröller-Müller Al 50.000 bezoekers bij Moore UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN I PILOOT STORM Hoongelach Tumult Schreiner koopt N.L.S. Gevoelige klap voor De Gruyter Furness samen met Nijman Bijenkorf zeer tevreden Unilever stopt met bod Pagina 2' DINSDAG 4 JUNI 1968 RECHTER TIE m MHBu $p?9l i TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG 70 Het werd een goede winter. Freek reed schaatsen, met Noldie en hielp kleine Eddy voor het eerst op het ijs. Hij maakte een grote tocht op de schaats met oom John en Noldie en^ Mol; zij reden ook met hun allen in één grote ar. Het voorjaar kwam licht en dromend over de landen. Het was zo goed en mooi alles, en zo blij. Freek vergat bijna dat alles ook nog anders kon wezen en zeker weer anders worden zou. Want in augustus was de datum vastgesteld van zijn vertrek naar de stad. Dit jaar ee hij immers eindeexamen en het leed geen twijfel of hij zou het halen. Hij stond er uitstekend voor Freek wilde niet denken aan hoe het daarna zou zijn. Hij voelde zich sterk en jong en tegen alles opgewas sen, ook tegen Wegens minachting of welke aanval dan ook van diens kant. Misschien was de jongeman wel zo'n beetje vergeten hóe drukkend het al les rondom hem geweest was, in ieder geval hield hij de gedachte eraan ver. Met dominee Van Raay had hij be sproken dat hii zijn catechisatie in Amsterdam bij een andere predikant voortzetten zou. Het was toch .maar de kwestie van een groot half jaar van september tot Pasen, dan zou hij be- -lijdenis kunnen doen, hij was nu ne gentien, dan zou hij twintig jaar oud zinj. Voor Noldie werd het hoe langer hoe moeilijker. Zij bekende het zich, dat zij Freek niet meer missen kon en dat zij hem toch missen moest. Zij, met haar fijne intuïtie, voelde aan zijn zelfbedrog, de onherroepelijke te leurstelling, die moest komen, voor hem. innerlijk niet zo sterk als hij wel dacht. In deze tijd had hij immers geen enkele geestesgesteldheid tegen over de zijne ondervonden, 't was ge makkelijk om gelukkig, sterk te zijn en het geluk niet te beseffen. Freek begreep niet hoe Noldie in het voor jaar een herfstimpressie kon weerge ven, die bovendien in timbre en toon op werk van een veel oudere geest dan de hare leek. Kom je niet onder invloed van de sfeer? Vroeg hij haar eens, naast haar staande op de veranda bij haar thuis waar zij haar laatste doek in 't volle licht hield. Met 'n weids gebaar duid de Freek op de verte. Toen glimlachte Noldie haar droef geestig lachje, zoals de laatste tijd wel meer; 'n lachje dat hem pijn deed om haar en om iets, dat hij niet kon achterhalen. De sfeer...ach ja, juist, jong, de sfeer. Haar ogen mijmerden, haar glim lach trok langzaam weg. Er woei 'n koele, bolle wind, die laat ste middag dat Freek en Noldie sa men reden; het zand stoof sterk, hun kleren bolden over hun rug. Laag langs de hemel trokken donkere re genwolken. Het had geonweerd die nacht; de morgënlucht was fris, met een lichte kruidgeur, in de duinen door de kleine zoete duinroos over stemd. Noldie leek die morgen kleiner dan anders in haar donkerbruine jodphur. Zij had de mouwen van haar gele rij- hemd tot over de ellebogen opgerold en ondanks de wind droeg zij haar kraag open. Freek moest telkens naar haar kij ken. Er knaagde iets in hem, een ge mis, dat hij niet wilde erkennen, waarover hij zich heen wilde zetten. Natuurlijk zou hij dit alles geweldig missen, natuurlijk zou het thuis weer gans, maar dan ook gans anders zijn, maar kom, het was toch onzin dat hij dit kind meer zou missen dan al het andere, meer dan Queeny, oom John en de kinderen? Noldie, met haar ogen zo klaar en licht als water van de zee... De ver- velijking gaf hem een schok Wat een onzin! Zoiets dwarrelt toch maar niet je le ven binnen? Zoiets vis je maar zo niet op uit het klare water van de koele zee. Neen, Aljola, de ideale levens kameraad, hij begreep nu wel dat zijn vader dat bedoeld had, toen hij zei, dat hij haar zoeken moest, kon toch geen kind zijn. geen brutale kwa jongen zoals Arnolda Vrede? Trouwens was hij wel verliefd op haar? En wat dan nog? Kalverliefde, dweperij! Hij had nog nooit het ver langen gehad naar een meisje, en Nol die...Hij was bijna twintig jaar, zij nauwelijks zestien jaar. Hij moest toch wijzer wezen. De paardehoeven klopten ritmisch op het vochtige zand, draf, galop, al naar het uitkwam. Een los kort woord viel nu en dan. Zie eens. nevel naar de einder... Een wolk van vogels ginder, zie je wel. Het water tilt, misschien moeten wij wel binnendoor door de duinen naar huis rijden... Morgen mooi weer, als het nu ne velt ondanks de wind. Morgen... De stilte viel eensklaps als een wollen vacht, ondanks het vele ge luid van water, wind en paardehoeve Noldies fijn belijnd gezichtje had een trek, waar Freek niet naar kijken kon, niet naar kijken durfde. Het leer van hun zadels zoefde, één der paarden boog het hoofd en snoof Zullen wij nog ergens gaan zitten, Freek? Haar stem was klein, alsof zij er gens om smeekte. 'Bijna kregel, om dat zij hem in een stemming meetrok, die hij niet wilde, vroeg hij; Ben je moe? Nee...ja...een beetje, ik...doe nu maar... Hij haalde zijn schouders op en hield zijn paard in bij een paaltje. Hier dan, zei hij, waar moeten wij anders die beesten laten! Beesten, zeiz ij beesten, Gree- kie? Hij schaamde zich, het zachte ver wijt in haar donkere stem maakte hem klein. Zij bonden de paarden vas gingen naast elkaar tegen de duin kant zitten, onderuit gegleden, hun al- lebogen in het zand. De regen van de nacht had de bove kant van de grond met putjes en kuiltjes geslagen, hun voetstappen ha den de kleine donkere korst, die al be gon te drogen gebroken. Noldies vin gers woelden droog zand onder het hard korrelig laagje uit. Ligt zo niet erg gemakkelijk inrij- pak, merkte Freek op. Haar zwijgen drukte hem, waarom deed zij dan niet alsof. Morgen,...zei Noldie, morgen... jongen, ik kan mij niet voorstellen, dat je weg zult zijn, dat ik je dan niet meer dagelijks zie, je stem hoor, tot je spreek... Malle, lachte hij gedwongen, we kunnen elkaar toch schrijven en... ik verdwijn toch niet van de aardbol. Zij ademde diep, het werd zuchten. Och, schrijven, Freekie... Wat voor zin heeft dat als het toch niets is? En, weet je, je kon nooit zo ver en zo geheel weggaan als nu...Ku je dat niet voelen? Hij beet zich op de lippen. Op het ogenblik niet... Zij schudde even het hoofd. Je wilt het niét voelen, maar je voelt het wel...Zij gooide zich op haar zij en keek hem vol aan. Freek, ik houd zoveel van je. Het was een liefdesverklaring, het duurde wel een volle minuut voor hij dit ge heel besfte. Maar... kindje... Haar kleine sterke handen omgrep zijn arm. Ik houd zoveel van je, Freek, dat ik zonder jou niet in de hemeltuin zou willen komen, nooit weet je, ik zal altijd zwerven, overal en je blijven zoeken omdat ik zon der jou maar half ben. Hij zweeg, vocht tegen zichzelf, te gen dat zelf in hem, dat op dit ogen blik reeds de armen naar haar uitstre te en zalig was. Een ogenblik, toen wist hij, dat het te laat was; haar han den lieten hem los. (Wordt vervolgd) 3827. Van alle hemellichamen die hij in de loop van zijn astronautenjaren bezocht had, vond Piloot Storm de satelliet van zijn eigen planeet toch altijd nog de meest fascinerende. Steeds weer raakte hij onder de in druk van die uitgestrekte dorre landschappen, van de majestueuze stilte. Misschien ook kwam het doordat men vanaf Luna de Aarde zo prachtig kon beschouwen; een reusachtige emerald-groene bal, die zo rustig langs de sterrenhemel draaide, doch op welks oppervlak de mensheid zoveel onrust stookte. Ja, die nietige, bedrij- vige schepesel op hun twee benen, die nu reeds overal in het heelal doordrongen, om steeds meer natuurgehei men te ontsluieren. Doch ditmaal scheen die Natuur bepaalde offers te eisen.... Exploratie LE-15 werd ver mist! De push-glider stoof geluidloos over het hier en daar met een dikke laag stof bedekte gelaat van de Maan in de richting van de laatst opgegeven positie van het vehikel. Vandaar begon men het vrij duidelijke spoor te volgen, tot...de plek des onheils bereikt werd!.. y»i h 12. De drogist Wang, die binnenkomt, is een kleine tengere man, gekleed in een stemmig gewaad van zwarte kap op zijn grijzende haar. Hij buigt, maar Rechter Tie zegt snel: „Laten we de formaliteiten maar vergeten, meneer Wang. Gaat u zitten. Het spijt me dat ik u uit uw zaken moest halen, maar ik heb een paar inlichtingen nodig. Overdag bent u natuurlijk in uw winkel op de markt, maar 's avonds gaat u altijd naar uw villa op de heuvelrug, is het niet?" „in derdaad, Edelachtbare", zegt Wang op afgemeten toon. „In dit seizoen is het daar aanmerkelijk koeler dan hier in de stad". „Juist," zegt Rechter Tie. „Nu hoorde ik dat een troep vagebonden gisteravond op de heuvel nogal wat herrie heeft geschopt. Hebt u daar iets van gemerkt?" De drogist denkt even na en zegt dan: „Nee, Edelachtbare, er zwerft daar wel vaak al lerlei gespuis rond, maar gisteravond heb ik niets ge merkt. Overigens is het inderdaad bijzonder onaange naam, dat de heuvel 's avonds onveilig wordt gemaakt door vagebonden die de stadspoort niet indurven, uit angst te worden opgepakt door de nachtwacht. Geluk kig is mijn villa en die van lommerdhouder Leng door een hoge muur omsloten.... Misschien kunt u Leng ove rigens beter om inlichtingen vragen. Hij leeft nogal ehongeregeld en komt vaak pas laat in de avond naar boven". 36. De krokodil had zijn sprong keurig berekend, dat moet gezegd worden en het succes* bleef dan ook niet voor hem uit. Hij verhief zich wel anderhalve meter boven de waterspiegel en overzag met één blik van zijn glazige gluiperige ogen de ganse situatie. Hij sperde de muil met de venijnig gepunte tanden wagenwijd open en wierp zich toen snel voorover in de richting van Tekko's rug. Deze hoorde een krachtige slag van een staart op het water, zodat de rivier schuimde en het water hem om de oren spatte en voordat hij goed en wel besefte welk gevaar hem bedreigde, hoorde hij de machtige kaken vlak onder hem met een klap dichtslaan. Tekko verstijfde van schrik en kon geen vin meer verroeren. Hij voelde, dat hij vast gehouden werd, maar bemerkte toch, dat hij de scherpe tanden niet voelde. De negers aan de overkant, die alles gezien hadden, slaakten een kreet van afgrijzen en zelfs de heldhafti ge Bombasso sloeg de hand voor de ogen om het ver schrikkelijke niet behoeven te zien. „Help!" gilde Tek ko, die angstig achterom keek en zich met beide han den stevig aan de lus moest vasthouden om niet mee naar beneden getrokken te worden. „Help! Help! Trek ken jullie dan toch!" De krokodil liet Tekko rustig schreeuwen en dacht: „Trekken jullie maar, ik trek ook! Ik heb de tijd!" Als ik tenminste goed gezien heb, dat dit programma wél is doorgegaan (sic!), moet ik als „meneer (laat dat er maar af) de „recensent" „zo zonder kronkelwegen" eerlijk bekennen, dat ik „Chez Jules" (gisteravond uitgezon den door de KRO-tv) het hoogtepunt van het lange tv-weekend vond. Eer lijkheidshalve moet ik daarbij ook wel vermelden, dat ik zaterdagavond niet of nauwelijks heb kunnen kijken, dat ik zondagavond „Robert Stolz" heb la ten schieten (een herhaling) en dat ik gisteravond bij m'n selectie aan Peter Post en David Frost op Nederland 1 de voorkeur heb gegeven boven „Stu dio Europa", al vernam ik kort voor het tikken van deze recensie uit door gaans betrouwbare bron, dat ons aller Liesbeth List de naam van Nederland in deze internationale muzikale show heel goed heeft hooggehouden. De avond van Eerste Pinksterdag, zoals die op Nederland 1 door de NCRV werd verzorgd, viel over het algemeen nogal tegen. Het gospelcon cert van Cliff Richard en de zijnen be zat althans voor mij weinig religieuze overtuigingskracht, maar ik kreeg de indruk, dat ook het merendeels jeugdi ge publiek niet helemaal „in" was: Cliff is nu eenmaal in de eerste plaats Cliff, en het meezingen en op de maat in de handen klappen bij gospelsongs geschiedt bij blanken doorgaans nogal plichtmatig, zo ook in dit geval. Of schoon het concert al op 27 april had plaatsgevonden, waren er voor de niet- Engels verstaande kijkers geen Ne derlandse vertalingen als onderschrif ten aangebracht. „Als straks Johannes komt" toonde duidelijk aan, dat ook de eerste chris tenen hun menselijke fouten bezaten, maar voor het overige zweefde dit stuk een beetje tussen lekespel en tv- spel in. Het spel bleef daardoor ook nogal middelmatig en gekunsteld, zo als trouwens wel vaker het geval is, wanneer een niet al te sterk christe lijk stuk moet worden gespeeld door een gezelschap acteurs, waarvan naar alle waarschijnlijkheid een gedeelte niet achter de onderhavige levensbe schouwing staat. „Hier en nu" (een meedogenloos oor deel over het grootste gedeelte van de rooms-katholieke hogere geestelijkheid in Venezuela en Columbia, die ten op zichte van de ellende aldaar haar han den in onschuld probeert te wassen) maakte echter veel goed. Bemoedi gend, zij het voorlopig nog ietwat uit zichtloos, was de conclusie, dat de priesters in de krottenwijken des noods in revolutie geloven en wellicht onder het kruis de Internationale zul len zingen. Dank zij onder anderen de echtparen Timp en Van der Elsken kregen we gisteravond „Een dag uit het leven van Peter Post" te zien, al was dat lang niet een hele dag. Geen overbodi ge luxe, want meestal ontmoeten we Peter Post via de tv voornamelijk, wanneer hij zich becommentariërend over een of andere wielertoestand op windt. Nu zagen we hem vooral als mens, die met oog zowel de waarde van zijn sport inziet („Ik train net zo graag als ik een wedstrijd rijd, ik ben gewoon gek van die fiets") als de be trekkelijkheid ervan („Ik ben ontzet tend bang voor de dag dat het niet meer zal gaan"). De vragen in de auto waren vrijwel onverstaanbaar. In „Ten lanj^yi leste de 1948 show" (een David Frost-productie) kon ik met de beste wil van de wereld niet meer dan een dosis niet onaardige lach-of-ik- schiet-humor halen. Nee, dan Jules de Corte met zijn liedjes, waarvan vooral „Het leven gaat gewoon maar door", „Als ik in de hemel kom" (prachtige an ti-climax!) en „Gemengd huwelijk", imponeerden, ook door de fraaie illu straties. Twee vragen: waarom schreef Jules „Meneer de recensent" niet op een eigen melodie, maar op die van Boris Vians „Monsieur le président", en waarom stopt de KRO-tv niet tel kens vijf minuten Jules de Corte tus sen haar avondprogramma's, zoals de VARA-tv al enige seizoenen succesvol met Simon Carmiggelts „Kronkels" doet? Vooral mondjesmaat komt supe rieure kleinkunst als deze het meest tot haar recht. J.v.d.K. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Promenade-ork.: amus. muziek. 19.00 Komsi Komsa, cabaretprogr. 19.30 Nws. 19.35 Variëteitenkabinet: gevar. progr. 20.45 Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!, detective hoorspel. 21.20 Zing met ons mee: lied jesprogramma. 21.45 Uit ben je! een radioverslag van de realiteit. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Het muziekleven in Nederland van voor 1940, muz. lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Gramm. muz. 18.10 Reportage Internationaal Waterpolotoernooi in Milaan. 18.19 Uitzending van de Boe ren Partij. 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Licht ensemble en solisten. 20.00 Het Brabants orkest en solist: klassieke en moderne muziek. (In de pauze: plm. 21.00 Op weg naar de Una Sancta, le zing). 22.00 De Graaf van Horne, doe. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk, muz. lezing. 23.00 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Internationaal Waterpolotoernooi in Milaan. 23.40 Li. gramm. muz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 Vakantietips. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO Televizier. 20.50 Dick van Dyke Spe cial: showprogr. 21.40 Dichters dich terbij. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker: inter nationaal jeugdjournaal. 19.15 Van ge west tot gewest. 19.35 Holland Festival Magazine. 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Dubbelspion: De wraak van de Zoeloe. TV-film. 21.10 Denk-Beeld: Europees schakelprogr.: Interview met voormalige Britse minister van Buiten landse Zaken: George Brown. 21.45 'n Wonderbaarlijke nacht, TV-spel. 22.20- 22.25 Journaal. DEN HAAG De dichter Halbo Kool is op 61-jarige leeftijd overleden. Hal bo Christiaan Kool werd op 25 januari 1907 in Groningen geboren. Hij was ja renlang redacteur van het socialistisch dagblad Het Volk en na de Tweede We reldoorlog van het tijdschrift de We- reldspiegel. In de jaren voor de Tweede Wereld oorlog, in de tijd van Marsman, Ter Braak en Du Perron werd Kool een veelbelovend dichter genoemd. Hij schreef toen de ballade der Amster damse koffiehuizen. De tooverformule (1930), Het Pierement door community simging (1931) in samenwerking ipet J. C. Noordstar, N. E. M. Pareau en Her man Poort en Scherven (1932). Na de oorlog verscheen van hem Roodboek (1947). De A.V.R.O.-Televisie heeft toestem ming verkregen tot het rechtstreeks uit zenden van de finale om de Europa-Cup voor landenteams, die op zaterdag 8 juni a.s. te Rome gespeeld wordt. De uitzen ding vangt aan om 20.14 uur via Neder land 1. De commentator is Koen Ver- hoeff. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. (7.30 - 7.35 Van de voorp.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 u. Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Stereo: KI. gr. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte gr. muz. (10.20 NRU: Intern, waterpolotoern. te Mi laan). 11.00 Nws. 11.02 Op de koffie, ra dioweekblad voor de vrouw. 11.32 Ste reo: Hoogtep. uit de opera Der Waf- fenschmied, Lortzing (gr). 12.21 Voor het platteland. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Promenade-ork. en zangsol.: am. muz. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 13.45 Gespr. portret. 14.00 Voor de kin deren. 15.00 Klavecimbel-recital: mo derne muz. 15.10 Strijktrio: mod. muz. 15.25 Blokfluit-recital: mod. muz. 15.35 Pianorecital: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Le comte de Luxem bourg, operette van Lehar (gr). 16.45 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: KI. pianoconcert (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Mod. dan sen (gr.) TROS: 8.00 Nws. 8.11 Op Sleeptros: platenprogramma voor auto mobilisten. (8.30 Nws.) 9.15 stereo: Weens Symphonieorkest en zangso liste: am. muz. 9.45 u. Voor de Kleu ters. 10.00 uur Brabant Barok ens. (opn.) kl. muz. 10.30 u. Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Discogram: muz. wedstr. progr. 11.50 u. Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (12.55 Wij v.h. land; 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws; 12.41 Act). NCRV: 14.00 Ste reo: Over de band: gev. orkestmuz. (opn.). 15.00 De grote Broer, hoorspel. 15.47 Stereo: Lichte ork. muz. en voc. ensemble v(gr). 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Volksuz. 17.15 Stereo: Lich te gr. muz. 17.50 Overheidsvoorl.: Ze ker is zeker, inform, over onze sociale verz., speciaal ger. op de vakantie maanden. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing, zing: Lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeel platen. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muz. lezen: int. nws. op het gebied van de lichte muz. (12.00 Nws). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: vrolijk platenpr. 14.00 Nws. 14.03 Muz.-boetiek: muz. pr. met ned. artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Ar- beidsvit.: pop verz. pl. pr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Superclean Dream machine: licht progr. (17.00 Nws. 17.02-17.05 u. Act.). DINSDAG 4 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.15 Kunterbunt- Manegenrund: het Spaanse nationale circus. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45-18.00 Voor de kin deren. 18.00-18.05 Journaal (Regionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Sport- overzicht. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 1U.26 Der kleine Vaga- bunid: TV-serie. 19.59 Programma-over zicht. WDR: 18.05 Was ist geblieben drüben: Leipzig (herhaling). 18.10 Fe lix: slaapwagon: TV-serie. 18.25 Goe denavond. 18.30 Hier und Heute: jour naal. 19.10 Gilligans Insel: TV-serie. 19.40 Ballade: Voordracht. 19.45 Week overzicht). 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20:15 Europarty Amus. program ma. 21.00 Het filmfestival: Die Hand schrift von Saragossa: speelfilm. 22.20 Journaal, commentaar en weeroverz. 22.40 Filmfestival, deel 2. 0.20 Journ. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. lën muz. 18.15 Drei Frauen im Haus: TV-film. 18.50 Kleur: Die Globetrotter: TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 21.00 Gau- ner gegen Gauner: detective-film. 21.50 Bilanz: econom. ber. 22.30 Nws., weer bericht en actualiteiten. AMSTERDAM Het is vrijwel zeker dat Theater Carré behouden blijft. Directeur Carel Wunnink Liet zich na afloop van het politiek-demonstratief- experimenteel concert in Carré, ontvallen dat de gemeente Amsterdam „bijna eigenaar" is van het theater. „Niemand zal zich zorgen hoeven te maken over het voortbestaan", zei de heer Wunnink. Wethouder W. 'fcolak van kunstzaken wilde gisteren echter geen enkel com mentaar geven op de woorden van de heer Wunnink. Aan het begin van het concert riep Jan Kassies, de directeur van de Am sterdamse Toneelschool de duizenden aanwezigen op tot een culturele revo lutie, die de grondslagen van de maat schappij zal moeten aantasten. Dood doeners als „De kunstenaar is zijn tijd vooruit' 'en „De kloof tussen publiek en kunstenaar" ontmaskerde hij als excuses uit de weg te gaan en als wa penen in handen van de bourgeoisie ter bescherming van de eigen machts positie. Ook Harry Mulisch waarschuwde ervoor dat de protesterende kunste naar zich niet moet laten inkapselen door de behoudzuchtige burgerij. Hij sprak zich uit voor behoud van thea ter Carré als collectief eigendom en mens. Toen een der aanwezigen, de veel besproken beeldhouwer Jutte deze ge dachte in werkelijkheid wilde omzet ten en derhalve ordeverstorend ging optreden waarbij hij het aan de stok kreeg met de componist Misja Men gelberg bleek de tijd daarvoor, naar het oordeel van Peter Schat, niet rijp. Deze riep op tot revolutionaire disci pline, hetgeen nogal wat hoongelach opleverde. Het dreigend tumult werd bezworen door de pauze van het concert en door de muziek van Peter Schat daarna. Na afloop van het concert wilden jeug dige heethoofden onder leiding van Jutte het gebouw bezetten, maar daar voor was het enthousiasme bij het meer beschouwelijk ingestelde publiek te klein. De kapotte bril van Jutte was er het symbool van dat alles met een sisser afliep. Het concert zelf leverde de confron tatie op met nieuwe tendenzen in het componeren van Louis Andriessen en Peter Schat. Hun composities Contra- tempis en On escalation tonen hun zoeken naar een nieuwe totaliteit, bij beide door middel van citaten. An driessen belijdt zijn preoccupatie met de dertiendè-eeuwer Marchant en met Strawinski. Peter Schat ondersteunt het escalatieprincipe (het stuk is op gedragen aan de nagedachtenis van Che Guevara) door verwijzingen naar de ostinate ritmen van Ravels Bolero. Zijn muziek is op de goede weg, met name in het communicatieve vlak. Edo de Waart leidde de wisselende ensembles (onder andere de Slag werk Groep Amsterdam het Neder landse Blazers Ensemble en het Am sterdams strijkkwartet) informeel maar bekwaam. Hij bleek terdege geprepa reerd. Zoals zo vaak was Misja Mengel berg het buitenbeentje, zich distan tiërend van de politiek zich niet enga gerend in de tijdsproblematiek, slechts er op uit een spel te bedrijven. Zijn spel voor twee blaaskwintetten (waar van een opgesteld in een opgeblazen plastictent) was een grap, maar een onverstaanbare vanwege het juist in die fase van het concert toenemende tumult. ARNHEM Van 8 juni tot en met 1 september a.s. worden in het Ge meentemuseum te Arnhem schilderijen van Carel Willink tentoongesteld. Vrij dagavond a.s. om zeven uur zal de expo sitie in de Rijnhal van het museum wor den geopend door drs. Emile Meyer, di recteur van het Rijksmuseum Vincent van Gogh. OTTERLO In het Rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe wordt zaterdagavond 8 juni a.s. om acht uur een concert gegeven, dat ge heel bestaat uit werken van Igor Stra vinsky. De uitvoerenden zijn: het Am sterdams Strijkkwartet, zes leden van het Nederlands Blazersensemble, de pia- mist Maarten Bon en de zangeres So phia van Santé. OTTERLO Op de tentoonstelling van werken van de Engelse beeldhou wer Henry Moore is gisteren de vijf tigduizendste bezoekr geweest. De ex- positite wotdt ter ere van de 75e ver jaardag van de kunstenaar gehouden in het-museum Kröller-Müller in het Na tionaal park de Hoge Veluwe Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Gouda: J. M. Goedhart te Drachten; te Kantens: R. T. Urban, kand. te Draenten. Beroepen: te Hoek: R. T. Urban, kand. te Drachten. Bedankt: voor Buitenpost: H. J. Ven huizen te Noordbergum. DEN HAAG Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft besloten een bod te accepteren dat de luchtvaart maatschappij Schreiner Air Transport NV in Den Haag heeft uitgebracht op het aandelenpakket der NV Nationale Luchtvaartschool. Dit blijkt uit een dommuniqué dat ons zowel van de kant van de KNVVL als van de ge noemde luchtvaartmaatschappij heeft bereikt. De NLS kwam in 1954 in bezit der KNVVL, nadat dit toen 26 jaar oude bedrijf door het wegvallen van be- langri j ke vliegeropleidingsopdrachten van het ministerie van Defensie, in moeilijkheden was komen te verkeren. Voor de tweede wereldoorlog en di rect er na was de hoofdzetel van dit opleidingsinstituut voor privé-vliegers gevestigd op Ypenburg. Nadat het vliegveld Ypenburg een militaire ba sis was geworden werd de vestiging overgeplaatst naar de luchthaven Rot terdam. Thans heeft de NLS schoolaf- delingen op Rotterdam en op het vlieg veld Hilversum. Instructeurs van de school geven les op de luchthaven Zuid-Limburg en op de vliegvelden Teuge en Seppe. Tot voor enkele jaren verzorgde de NLS vrijwel als enige de opleiding voor privé-vliegen. Sindsdien zijn ver scheidene vliegclubs en enige impor teurs eveneens vlieglessen gaan geven. De KNWL kwam, via de NLS, daar door en geheel tegen haar beodeling in in een concurrentiepositie ten opzichte van groepen leden en van bevriende luchtvaartondernemingen. Mede naar aanleiding van deze door het hoofdbesttur der KNWL onge wenste situatie, is het ingegaan op het bod van Schreiner Air Transport NV. Deze NV zal de activiteiten onder de eigen naam van de NLS, voortzetten. Schreiner exploiteert, zoals bekend is, sinds kort op de luchthaven Zestien hoven een vliegschool voor beroeps vliegers. Er bestond tussen de NLS en Schrei ner al een nauwe samenwerking om dat de NLS voor Schreiner de opleiding voor het A-brevet verzorgde. De overdracht van de aandelen zal geen gevolgen hebben voor de veertig werknemers die de NLS in dienst heeft. 's-HERTOGENBOSCH Door een te kleine omzetgroei en aanzienlijke aan loopkosten van nieuwe supermarkten heeft het resultaat van P. de Gruyter en Zoon een gevoelige klap gekregen. Het exploitatiesaldo deelde in 1967 van f 17 miljoen tot f 11 miljoen en de winst van f 4,5 tot f 1,5 miljoen. Dit bete kent een daling van ruim 66 procent. De directie stelt voor een dividend uit te keren vorig jaar was dat nog 8 procent omdat er anders niet vol doende kan worden gereserveerd. Op de preferente aandelen wordt 6 procent en op de preferente winstdelende aandelen 8 procent uitgekeerd. Deze aandelen staan op de beurs. Tot dusver ontwikkelt de omzet zich gunstig. Hoeveel De Gruyter de voorkeur geeft aan huur van super markten op lange termijn, werd in 1967 ruim ƒ24 miljoen geïnvesteerd. Medio 1968 bestaat het bedrijf 150 jaar. Er zal geen herdenking worden gehouden. ROTTERDAM Furness' Scheep vaart- en Agentuur Mij. heeft het na tionaal en internationaal transport- en meubeltransportbedrijf Gebr. Nijman overgenomen. Furness heeft daarnaast al zijn transportbedrijven in één groep ondergebracht, waarvan verder Onder water Transport, Vierhout Transport, Vierhout Tank Transport en het Opslag en Transportbedrijf Van Heertum en Prinsen deel uitmaken. Door de fusie en samentrekking is een transportgroep ontstaan die be schikt over 2.000 ton laadvermogen en 7.000 vierkante meter loodsruimte in Boxtel en Rotterdam. Furness en Nij man nemen voorts samen deel met drie andere wegvervoerbedrijven in Road Air Transport Centra-Schiphol. Dec entrale leiding van de groep zal worden gevestigd in het onlangs ge reedgekomen complex van Gebr. Nij man aan de Waalhaven in Rotterdam. Nijman is een familievennootschap met een honderd man personeel. Het meu beltransport-, -opslag- en -verpakkings bedrijf zal door Nijman op dezelfde voet en onder dezelfde leiding worden voortgezet. In de jaarvergadering van Furness werd meegedeeld, dat de investeringen voor de komende drie jaar op f 20 f 24 miljoen worden geraamd, welk be drag Furness zelf denkt te kunnen op brengen. AMSTERDAM De directie van Bij enkorf Beheer is over omzet en resul taten van de verstreken maanden van dit jaar beslist niet ontevreden, zo bleek in de jaarvergadering. De gebeurtenis sen in Frankrijk hebben voor het be drijf geen noemenswaardige moeilijk heden opgeleverd. Het bestuur ziet nog steeds geen heil in de bekendmaking van de concernom- zet en de personeelskosten. Wel werd meegedeeld, dat de verhouding tussen omzet en kosten niet was verslechterd. Het bestuur verwacht een geleidelij ke ontwikkeling van de invoering van koopavonden, waarin Hilversum, Arn hem en Rotterdam zijn voorgegaan. De Bijenkorf is er principieel zeker niet te gen, maar voor elk geval zal afzonder lijk bepaald moeten worden of er brood in zit. ROTTERDAM Het bod dat Unile ver op het Britse concern Smith and Nephew heeft uitgebracht zal niet wor den doorgezet. Het aanbod is niet voor een voldoende aantal aandelen aan vaard. Het bod was ca. f 648 miljoen groot.

De Vallei | 1968 | | pagina 2