Van Dijk trof Roozenburg in ongenaakbare vorm en verloor vkni.Y Krekels sprintte naar zege in Ronde van Limburg Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter Weinig overtuigende zege van hockey-elftal op Denemarken Oostduitser liep wereldtijd op vijftig kilometer Uitslagen in hoogste klasse waterpolo- competitie Carter verbeterde Europees record op 880 yards Zweed Pettersson versterkte zijn positie Grote prijs van de Renamateurs Goede prestatie van Chris van de Meulen Outsider won derby Nationale titelstrijd dammen in Apeldoorn GRAAUWE HENGST DINSDAG 4 JUNI 1968 Droomwens verloren Te ingewikkeld Boeiend zoudtl) willen zeggen., sn dan spreekt U van: 10 80 Ronde van Engeland 20 stuks K ng Size Filters, 1.50. it Opnieuw zege APELDOORN De tweede helft van de strijd om de nationale damtitel is gistermiddag in hotel Nieland begon nen. Onder het toeziend oog van de 15- jarige dammeester Harm Wiersma die op uitnodiging een trainingspartij speelde tegen Rudy Palmer begon nen de twaalf combattanten aan deze een week durende helft. Bonds voorzitter H. C. van de Vreugde, had zich geen makkelijker debuut als wed strijdleider kunnen denken. Ofschoon het talrijke publiek niet altijd even rus tig was heeft dit hem niet voor proble men geplaatst. Problemen waren er overigens wel. Voor de spelers en met name voor het leidende trio dat zich met uitzonde ring van Okrogelnik niet heeft kun nen handhaven. De Bennekommer Van Dijk trof oud-wereldkampioen Piet Roo zenburg in een ongenaakbare vorm. De Haaksbergenaar demonstreerde opnieuw zijn grote kracht in het positionele vlak. Spoedig na de operfing beheerste hij het centrum en werd Van Dijk in de verdediging gedrongen. Op de 21e zet probeerde de Wageningse ingenieur op zijn lange vleugel enige compensa tie te verkrijgen, maar onmiddellijk werd de druk op zijn centrum ver groot. Roozenburg had voor dit spel aanvankelijk veel tijd nodig maar dat werd in het middenspel geheel anders. Nu was het Van Dijk die de meerte tijd gebruikte en vooral de aanval op zijn rechterflank bracht hem veel hoofdbrekens. Opnieuw zocht hij zijn heil op de andere flank, maar de Over ijsselse defensie bleek voortreffelijk ge organiseerd. Op de doorbraak, waar mee de veelvoudige titelhouder tenslot te dreigde, had Van Dijk geen ant woord meer. Na zijn triomf van vorig jaar en de gewonnen stand eerder in dit seizoen tijdens de provinciale ontmoe ting Overijssel-Gelderland, welke partij hij verloor, voor de Bennekommer nu opnieuw een nederlaag. Evert Bronstring speelde op zijn eigen manier tegen de Fries Bergsma. Wat dat betekent weet een ieder, die de Leidenaar wel eens heeft zien spe len. Hij ontwikkelde vlot zijn lange vleugel en bezette met drie schijven de randposities. Ook op de andere flank had de Leidse student aspiraties, maar Bergsma gaf daar weinig terrein prijs. In het middenspel werd Bronstring ech ter onaangenaam verrast omdat de Friese meester niet afkerig is van com binaties. Het gebeurde in de volgende stand: Zwart (Bronstring) 11 schijven op 4, 8, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 21, 24, 35; Wit (Bergsma) 11 schijven op 30, 32, 33, 37, 39, 41, 43, 44, 47 en 48 (zie dia gram). Op zwarts laatste set (611??) antwoordde wit met 3329, 39 33, 33—29, 43—38 en 48x6. Het kostte de Friese meester welis waar twee schijven maar Brons tring was in het eindspel kansloos. Hij kwam nog wel op dam, maar op originele wijze maakte wit de partij uit. De Limburger Ferdie Okrogel nik scheen van de drie leiders de enige, die de winst kon behalen. In een in zeer laag tempo gespeel de partij tegen de Noordhollander Jan de Boer veroverde de zuider ling een zeer fraaie positie. Bei den toonden een voorliefde voor de flanken en accepteerden gretig de geboden kansen op randschij- ven. In het middenspel werden enkele uitruilingen noodzakelijk waarbij de Limburger het voor deel toch aan zijn kant hield. De Boer kreeg het opnieuw te kwaad met de klok: 26 zetten in 13 minuten, 12 in drie minuten. Maar juist in die fase is de man uit Bovenkarspel het gevaarlijkst. Hij bood zijn tegenstan der nog een meerslag, maar daarop ging Okrogelnik wijselijk niet in. Ten koste van een schijf brak deze naar dam door, maar De Boer vond in een tegenaanval zoveel compensatie, dat remise onvermijdelijk was. 'n Droom wens van de Limburger eens in de ADVERTENTIE strijd om de nationale titel alleen de leiding te hebben ging daarmee ver loren. Cees Varkevisser wist na de zesde ronde geen antwoord op de vraag wan neer hij met zijn eerste winst aan komt. Tegen de Zeeuw Jan Blom ver overde hij een machtige positie, nadat hij door een Zeeuwse voorpost op 22 lange tijd moeilijkheden had ondervon den in zijn ontwikkeling van de korte vleugel. Dat kostte de Katwijker veel tijd en nadat de post op 22 was opge ruimd heeft Blom vermoedelijk teveel gespeculeerd op de klok. Hij maakte 't spel iets te ingewikkeld en werd daar van tenslotte zelf het slachtoffer. In het middenspel kostte hem dat een schijf en jm naar dam door te breken moest de Zeeuw een tweede schijfoffer bren gen. Varkevisser bereikte een winnen de eindstand, maar wilde de winst iets te mooi maken. Prompt had de nestor van het gezelschap een eenvoudige ma nier om remise te maken achter de hand. Het vreemde in dit toernooi i$ echter dat de Katwijker, ondanks zijn zes remises, slechts twee punten ach terstaat op de leiders en derhalve nog niet kansloos is. Een bijzonder boeiend duel vochten de Friese kampioen Anton Schotanus en de Noordhollandse titelhouder Wim v.d. Sluis uit. Het centrum was daar bij de plaats van handeling, maar in het middenspel brachten enkele uitrui lingen de partijen ver van elkaar. Op dat moment dat het spel zich rustig zou gaan ontwikkelen, verraste de Am sterdammer met een schijfoffer, waar op Schotanus geen goed antwoord meer had. Na de 44e zet was de stand: Zwart (Van der Sluis) 8 schijven op: 3, 6, 12, 17, 19, 23/25: Wit (Schotanus) 8 schij ven op: 21, 26, 28. 32/34, 49 en 50. Zwart beantwoordde wits laatste zet (27—21) met 25—30! en op 23—29 bleef wit het reddende antwoord schuldig. Schotanus probeerde het nog door 28 23 (29x16), 23x14, maar werd verrast door 3—9 (14x3), 12—18 (3x21), 16x27 (2621), 27x16. Met schijf 25 bereikte hij nog wel de damlijn maar kort daar na gaf hij de ongelijke strijd terecht op. Jan Bom en bondssecretaris A. Ivers bestookten eikaars lange vleugel, maar geen van beiden kon overwegend voor deel krijgen zodat deze partij na ruim vier uur spelen in 'n puntendeling ein digde. E. Bronstring P. Bergsma Vieux étalon vieux brandy special OOST-BERLIJN De Oostduitser Chris Höhne heeft zondag bij Dresden de vijftig kilometer in een nieuwe (of ficieuze) wereldtijd van 4 uur, 6 minu ten en 23,4 seconden afgelegd. Höhne nam deel aan een lange-afstandswed- strijd tussen Oost-Duitsland en Zweden. De uitslagen van en de stand na de zesde ronde is: Bergsma - Bronstring 20; Schotanus - v. d. Sluis 02; Blom Varkevisser 11; Roozenburg Van Dijk 20; Bom - Ivens 11; Okrogel nik - De Boer 11. Stand: 1/3. Bergsma, Okrogelnik en Roozenburg 8 p; 4/5. Bronstring en v. Dijk 7 p; 6 7. v. d. Sluis en Varkevis ser 6 p; 8/9. De Boer en Schotanus 5 p; 10/12. Blom, Bom en Ivens 4 p. Het programma voor woensdag luidt: Blom Ivens; Roozenburg De Boer; Bom Bronstring; Okrogelnik Van der Sluis; Bergsma Varke visser en Schotanus Van Dijk. De wedstrijden beginnen om 11 uur in ho tel Nieland. Hoofdklasse: De MeeuwenNeptunus Arnhem 23 HZPC—De Robben 2—4 ZIANNeptunus Amersfoort 43 AZPC—DZV 5—3 Het Gooi—Het Y8—5 ESCA—DJK 2—3 Eerste klasse: PSVNeptunus Zaandam 62 ZCE—DAW 4—4 Polar BearsLZC 20 ZwemlustGZC 73 NureusSVH 63 UZCS—HPC 7—2 LONDEN De Engelsman Chris Carter heeft maandag tijdens atletiek wedstrijden in het Londense White City stadion het Europees record op de 880 yards verbeterd en gebracht op 1 min. en 47.2 sec. Het oude record staat sedert 15 juli van het vorig jaar met 1.47.3 op naam van een andere Brit. John Boulter. Omgerekend naar de 800 meter komt de prestatie van Carter neer op 1.46.4. LEICESTER De Zweed Gusta Pet- terson heeft zondag zijn leiderspositie in de „Ronde van Groot-Brittannië" aanzienlijk versterkt. Hij won het twee de gedeelte van de achtste etappe, een tijdrit over 40,6 km van Coventry naar Leicester, met een voorsprong van 34 seconden op de Ier Doyle en de Rus Poloepanov. Het eerste gedeelte (108 km van Stoke on Trent naar Coventry) leverde een zege op voor de Engelsman Bettinson. De Nederlander Jan Hordijk was zes de. De uitslagen: Eerste gedeelte achtste etappe: 1. Bet tinson (G.B.) 108 km in 2.32.19; 2. Klaas- seop (Rusl.) z. 3. T. Pettersson (Zwe.) z. t.; 4. Persson (Zwe.) z. t.; 5. Swiderski (Polen) z. t.; 6. Hordijk (Ned.) z. t. Tweede gedeelte achtste etappe: 1. G. Pettersson (Zwe.) 59,07 2. Doyle (Ierland) 59,41; 3. Poloepanov (Rusl.) 59,41; 4. West (G.-B.) 59,51; 5. Sokolov (Rusl.) 1.00.13; 6. Bilsland (G.B.) 1.00,26. WASSENAAR De Grote Prijs der Renamateurs, een onderdeel van het Europees kampioenschap, bracht za terdag op renbaan Duindigt niet min- derdan twintig volbloeds in de baan. Hierbij waren vijftien buitenlandse combinaties. De start, die in verband met het grote aantal paarden niet uit de starthokken gegeven kon worden, maar op de ouderwetse wijze moest plaatsvinden, slaagde maar gedeelte lijk. Vele paarden, o.a. de Nederland se favoriet Garlic met G. C. Dekker verspeelden vroegtijdig hun kansen. Zeer lange tijd leidde de Belg Sam met A. van Bever, voor Head High, Cheralgo, Blauer Peter, Xenar en Ba- lakawa, maar toen hij in het laatste rechte stuk het beste had gegeven, kon hij geen tegenstand meer bieden aan de fel opkomende Duitse combinatie Ancille met S. Heidemann. De Duitser won, maar was zo uitgeput, dat hij eerst naar de EHBO kamer moest worden gebracht om opgeknapt te wor den voor de prijsuitreiking. Uit een compacte groep werd de Nederlands Duitse combinatie Head High/G. Ro- senbusch uitstekend tweede, voor de Belg Dicky Doogan (J. Borel de Bit- che) en de oud-derby winnaar Mister Wilfred met de Engelse kampioen J. Kindersley. STEIN Op twee kilometer voor de finish waagde Joop Zoetemelk, bevreesd voor de sprintcapaciteiten van de snelle Limburger Jan Krekels, die ook tot de uit zeven man bestaande kopgroep behoorde, zyn kans. Zoetemelk demarreerde uit alle macht en kreeg vijftig meter voorsprong. Toen echter reageerde Krekels zelf. De sprinter bleek na meer dan 170 kilometer door het Limburgse heuvelland nog voldoende kracht te hebben om Zoetemelk tot de orde te roepen. In zijn spoor trok hij Daan Holst en Leen Poortvliet mee. De rest van de kopgroep, bestaande uit de renners Pe pels, Van Straalen en Slueper, kon het geweld, dat Zoetemelk en Krekels ont ketenden niet aan en bleef achter. In de straten van Stein bleek tenslotte de krachtsinspanning van Krekels niet te vergeefs te zijn geweest. Met royaal verschil won hij de eindsprint voor Poortvliet en Zoetemelk. Dat was de ontknoping van een Ronde van Limburg, die begunstigd door fraai zomers weer tienduizenden belangstel lenden langs de Limburgse wegen trok. Ook ditmaal viel de beslissing in het Zuidlimburgse huevelland. Op de Cau- berg, die na 85 kilometer opdoemde, kwamen Leen de Groot, Cor Leunis en Chris Koeken als eersten door. Later, toen de venijnige hellingen elkaar gere geld opvolgden, rukte een groep van twintig renners zich los. Maar de heu vels fungeerden als scherprechter en de groep werd uitgedund. Zo begon een O Juichend ging Jan Krekels in Stein over de streep. Achter hem Leen Poort vliet (links), die tweede werd en Joop Zoetemelk, die als derde finishte. kopgroep van zeven renners aan de laat ste klim, die van de Snijdersberg. Toen tenslotte de demarrage van Zoetemelk niet ver genoeg reikte, sprintte Jan Kre kels naar zijn derde zege in een „klas sieker" dit seizoen. De uitslag was: 1. Jan Krekels (Born) 179 kilometer in 5.17.54; 2. Leen Poort vliet (Rotterdam) z.t.; 3. Joop Zoete melk (Rijpwetering) z.t.; 4. Daan Holst (Amsterdam) z.t.; 5. op 26 sec.: Chris Pepels (Stein); 6. Van Straalen z.t.; 7. Slueper z.t.; 8. op 39 sec; Jansen; 9. Jan van Katwijk z.t.; 10. Gerrits z.t. ADVERTENTIE KOPENHAGEN Het Nederlandse hockeyelftal heeft zaterdagmiddag ten aanschouwen van slechts enkele tiental len toeschouwers te Kopenhagen zijn voorjaars-interlandprogramma afgeslo ten met een overwinning met 3-1 op De nemarken. Ofschoon het dus een posi tief resultaat werd voor onze landgeno ten, wilde iedereen al dadelijk na af loop de wedstrijd maar zo spoedig mo gelijk vergeten. De glamour ontbrak na melijk geheel aan deze overwinning, die pas in de laatste tien minuten gestalte kreeg door doelpunten van Edo Buma (uit een strafcorner) en Frans Spits, die uit een voorzet van Theo van Vroonhoven de bal hard en zuiver in het doel plaatste. Daarvoor was het al leen Hylkema gelukt een bres te schie ten in de Deense verdediging, die met versterking van nagenoeg alle overige spelers een schier onneembare veste vormde. Slechts één man opereerde bij de De nen constant in de aanval: middenvoor Michael Thierry, een zeer bekwame hockeyer met een prachtige sticktech niek. Hij vormde een voortdurende drei ging voor de Nederlandse defensie, die in de 25e minuut kansloos door hem ver slagen werd, toen hij in een magnifie ke rush, de bal als aan de stick ge kleefd, in het centrum doorstootte en ook doelman Boks, met een overigens niet onhoudbaar schot, misleidde. Daar mee namen de Denen geheel onver wacht de leiding. Een weelde, waarvan zij zelf waarschijnlijk niet ge droomd hadden en die ook geep juist beeld gaf van de krachtsverhouding in het veld. Want het jonge Deense elf tal, gerekruteerd uit de slechts 500 hockeyers die het land telt, steunde ge heel op zijn verdediging en met een hei lig vuur streden de Denen om deze ver dediging overeind te houden. Het was geen mooie tactiek, maar tegen de Ne derlanders, die geen strategische wapens konden vinden om de kracht hiervan te breken, wel doeltreffend. it Onder druk Al dadelijk na het beginsignaal zetten de Nederlanders hun tegenstanders on der druk en het duurde tot de vijfde mi nuut, voordat de Denen door midden voor Thierry op de linkervleugel tot hun landers beukten wel op de Deense ver dedigingsgordel, maar het ging te onge organiseerd om tot succes te kunnen leiden. De enige, die nog eens een ope ning wist te maken, was Buma, maar voor een van zijn medespelers dit kon uitbuiten, had reeds een Deen de lijnen afgekapt. Werkelijk gevaar dreigde er de eerste maal voor het Nederlandse doel, toen een overrompelende Deense aanval in de 18e minuut iedereen in de verdediging deed wankelen. Het slot was een strafcorner. Ook hieruit ont stond weer een gevaarlijke situatie. Het schot van rechtsbinnen Henning Petersen werd slechts ten dele gekeerd en uit de wanorde pikte Soeren Arendal de bal op. Hij passeerde de voor zijn doel vertwijfeld in het rond tastende Boks, maar tot geluk van de Nederlan ders bleef Arendal de beslissende slag schuldig. De zowel individueel als in teamverband wel met elan maar weinig oordeelkundig opererende Nederlanders, die ook nu weer blijk gaven in hun tac tische scholing ver te zijn achtergeble ven, kwamen wel weer terug, maar moesten in de 25e minuut toch een ge voelige tik incasseren, toen Thierry de score opende: 1-0. Zij herstelden zich evenwel snel en zes minuten later gelukte het Hylkema met een schot hoog in de hoek uit een combinatie Buma-Spits de stand weer gelijk te trekken: 1-1. it Knock out Zou daarmee de juiste weg zijn inge slagen? Het leek er nauwelijks op, toen kort voor de rust Thierry wederom de Nederlandse verdedigers zijn hielen liet zien. Weliswaar werd de Deense mid denvoor van een doelpunt afgehouden. Daar dit geschieddt ten koste van een strafbal. Thierry zou het vonnis voltrek ken. Het bleek, dat Thierry miste, wat hem tot een der allergrootsten zou kun nen doen bestempelen: de knock out... Zijn weinig overtuigende schot werd door Boks gekeerd. Waren de Denen in de eerste helft zo nu en dan verrassend opgerukt, na de rust moesten zij steeds meer terug in de verdediging. De Ne derlanders bleven echter volharden in hun met vijf man op een lijn doorge voerde aanvalsspel, waarin elk element van verrassing ontbrak. Het was telkens weer hetzelfde: voor er een doeltreffen- eerste aanvalsactie kwamen. De Neder- de slag kon worden gegeven, was de muur al weer gesloten. Doeman Niel sen greep in de 19e minuut goed in op een schot van» Hylkema. Dit was ook een van de weinige keren, dat hij in ac tie behoefde te komen. Een strafcorner de zesde zou tenslotte Nederland de leiding brengen. Buma schoot uit aangeven van Terlingen feilloos in: 1-2. Nadat Frans Spits in een rush gestuit was door Nielsen had de Amsterdam mer drie minuten voor het einde toch succes. Uit een voorzet van de naar rechts afgezwenkte Van Vroonhoven stelde hij de Nederlandse overwinning definitief veilig: 1-3. Grote vreugde bestond er hierover be paald niet. Daarvoor was er door de ge hele Nederlandse ploeg te middelmatig om niet te spreken van te slecht gespeeld, hoe moeilijk de Deense tegen stander dan ook mocht zijn geweest. Het Nederlandse hockeyelftal heeft ook zijn tweede wedstrijd in Denemar ken gewonnen. Het Nederlandse team, dat als bondselftal in het veld kwam, won zondag in Slagelse met 5-0 van het Deense B-elftal. Nederland, dat voortdurend sterker was en de Denen feitelijk niet een kans toestond, had met de rust een voor sprong van 2-0. Hylkema scoorde drie keer, Ter Haar maakte twee doelpun ten. De Nederlandse bondsploeg, won met aanzienlijk meer overtuiging dan zater dag in Kopenhagen, toen het Deense A- team met 3-1 werd verslagen. De ge wijzigde voorhoede, die van rechts naar links luidde: Frans Spits, Buma, Hylke ma, Ter Haar, Van Vroonhoven, speel de een uitstekende wedstrijd en als oe fening was deze tweede ontmoeting met de Denen dan ook alleszins geslaagd. Vooral in het binnentrio vond men el kaar bijzonder goed. De Nederlandse verdediging had he+ niet moeilijk tegen de matige tegenstander. Hennes Junkermann, de meest erva ren kandidaat voor een plaats in de Duitse Tour de France-ploeg heeft de Duitse wielerbond laten weten dat hij niet geselecteerd wenst te worden voor de Tour van 1968. TURNHOUT Chris van de Meulen (PSV) heft op Tweede Pinksterdag tij dens internationale atletiekwedstrijden in het Belgische Turnhout een bijzonder snelle 200 meter gelopen. De Eindhove- naar, lid van de nationale 4 x 100 meter estafetteploeg, won het nummer in de snelle tijd van 21 sec., waarmee hij slechts 0,2 sec. boven het Nederlandse record van zijn clubgenoot Rob Heems kerk bleef. Ad van Boekei (PH Vught) bezette in 22.sec. de tweede plaats. Andere Nederlandse overwinningen kwamen op naam van Ben Lesterhuis (PSV), die 1,95 m hoog sprong en Serve# Wijsen (Kimbria), die 4.15 m met de pols stok haalde. WASSENAAR De veertigste Ne derlandse derby, die zaterdag op Duin digt werd gehouden, heeft een verras sende ontknoping gekregen. De drieja rige vosmerrie Sterly met als Jockey de Belg Francois Lepere won het kei harde gevecht en bracht daarmee voor haar weinige aanhangers een toto-ult- betaling van f 91,70 winnend. Dit verrassende vorioop hebben de favorieten min of meer zelf in de ha»d gewerkt door de volslagen als kanslos* beschouwde Sterly al kort na de start aan de leiding te laten gaan en daar na toe te zien hoe zij vele lengten voorsprong nam. In de verwachting dat Sterly voor het 2400 meter lange parcours toch geen voldoende uithou dingsvermogen bezat werd in het twaalf-hoofdige veld tot bij het in gaan van de laatste bocht geen enkele serieuze poging gedaan haar van de leidersplaats te verstoten. De favoriete schimmel Jolly Maverick S probeerde het als eerste, daarna Golden Tudor, doch beide paarden konden de merrie wel benaderen, maar niet passeren. Dreigend werd het pas toen Schermer en Hubert dit duo aflosten. Hoewel zij zienderogen hun achterstand in liepen, kwam hun eindrush te laat. Sterly won verrassend met anderhalve lengte voorsprong op Hubert en. Scher mer, die vrijwel gelijktijdig door de finish kwamen. Van de andere favorieten, Lucky en Double Dutch, was geen sprake. De winnaar behoort toe aan stal Groenen- daal en wordt getraind door de 27-jari- ge D. Boekholt, die hiermee zijn eerste grote succes boekte. Ook voor de Bel gische berijder Lepere was het zijn eerste derbyzege.

De Vallei | 1968 | | pagina 9