Veenendaals dagblad faro-fliirnrjen trachten kogel uit hersenen te verwijderen Vogelvrij Viët-Cong moet zich uit Saigon terugtrekken Negen doden in België Franse stakers nog niet werkwillig EEF VERMISTEN IN PARIJS Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jongen verdwenen Man gooide zijn baas dood Melkveehouders krijgen dit jaar geen nabetaling STIJKELGROEP HERDACHT Onstandvastig De Bilt merkte niets GEBED VOORSPRONG ZWD-DAKOTA Verkeer in Parijs een chaos BEZET BETOGING Slikjuweel Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385—10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 5 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I30 TOESTAND KENNEDY KRITIEK Senator Kennedy hevig bloedend op de vloer van zijn verkiezingshoofdkwar tier, onmiddellijk na de aanslag op zyn leven. De Verenigde Staten beginnen een treu rige reputatie te verkrjygen wat be treft het gebruik van geweld in de politiek. President John F. Kennedy werd in Dallas neergeschoten door een politieke tegenstander, al zyn de om standigheden rondom deze moord nooit geheel en al opgehelderd. De befaamde dr. Martin Luther King werd door een onbekende neergescho ten op een hotelbalkon. De dader is zelfs nooit geïdentificeerd. En thans is de man, die naar menselijke berekening de kandidaat zal zyn van de democratische party en gezien de prognoses ook waarschynlyk de aan staande president van de Verenigde Staten, senator Robert Kennedy, by een verkiezingstoespraak neergescho ten. Amerika is traditioneel een land van de vryheid vrijheid ook om wapens te dragen. Dat was en is in dat land een voorrecht van de vrye man. Maar nu blijkbaar opgehitst of uit hun evenwicht gebrachte mensen er toe komen om de grote figuren in de V.S. met deze wapens uit de weg te rui men, begint het toch tyd te worden dat politie en justitie een andere weg inslaan. Het recht van de vrye mens begint een vrybrief voor moordenaars te worden en dat kan noch mag de bedoeling van de voorrechten van de vrye Ame rikaan zyn. Elke vryheid is een vry heid in gebondenheid aan eigen op gestelde regels en die regels moeten veranderd worden als de gevolgen rampzalig dreigen te worden. Amerika kan uitgesproken politieke figuren, hoe men verder ook over hun ideeën moge oordelen, niet missen. Zy mogen geen vogelvrijen worden voor de pistolen van moordenaars. MIJDRECHT Sinds gistermorgen vroeg wordt de 16-jarige Jan Anthonius Cornelissen uit Mijdrecht vermist. De jongen was de deur uitgegaan om in Amsterdam een mulo-examen te gaan afleggen, maar is niet in het examenlokaal aangekomen en evenmin naar huis teruggekeerd. Hij is gekleed in een bruin kostuum met roze overhemd, heeft sluik blond haar en een voor zijn leeftijd flink postuur. Hij is geen nozemtype. DE BILT Bij IJsland bevindt zich een diepe depressie. Met westenwin den dringt een frontale storing lang zaam naar ons land op, hetgeen veel bewolking veroorzaakt, waarin buien tot ontwikkeling komen. Een onweersstoring die zich dinsdag boven West-Duitsland ontwikkelde trok naar het Noordwesten en bracht in de nacht van dinsdag op woensdag plaatselijk onweersbuien boven het Noordoosten van ons land en Noord- west-Duitsland. Intussen nadert een nieuwe storing over de oceaan ons land zodat ook het komende etmaal op onstandvastig weer gerekend moet worden, waarbij in het algemeen weinig wind zal zijn, terwijl de temperaturen ongeveer de zelfde zullen zijn als vandaag. SAIGON De straatgevechten in Saigon nemen op het ogenblik in bete kenis af. Er zijn aanwijzingen, dat de Viët-Cong heeft besloten tot een tien daagse rustperiode alvorens op 15 juni 'n nieuwe reeks aanvallen op de hoofd stad te ontketenen. Groepjes Viët-Congmannen slippen weg uit Cholon, de Chinese wijk van Saigon, 5 km ten westen van het presi dentiële paleis. In Cholon hebben de laatste vijf dagen de straatgevechten het felst gewoed. Tegelijkertijd hebben Zuidviëtnamese militaire zegslieden verklaard, dat een op 29 mei gevangen genomen celleider van de Viët-Cong heeft verklaard: „De Viët-Cong zal van 25 mei tot 5 juni een aanval op Saigon ondernemen en dan tien dagen uitrusten. Vervolgens zal Saigon weer worden aangevallen van 15 tot 20 juni. Dit plan is opgesteld met het doel de bevolking te demorali seren en om de wereld te bewijzen, dat het nationale bevrijdingsfront Saigon op elk gewenst ogenblik kan binnenko men". In de provincie Gia Dinh, die grenst aan de noordelijke en noordoostelijke stadsrand van Saigon, probeerden groepjes Viët-Congmannen zich in het duister van de nacht eveneens terug te trekken. Zuidviëtnamese mariniers doodden vanuit boten op de Saigon Rivier 13 vij andelijke manschappen, die in de nacht probeerden weg te komen. Sommigen hunner hadden Noordviëtnamees geld bij zich. Ten westen van route nr. 1, de grote verkeersweg van Saigon naar het noor den, werd een verse compagnie van het BRUSSEL Bij twee auto-ongeluk- ken zijn dinsdagavond in België negen mensen om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. Te Middelkerke aan de kust kwam een auto bij het passeren van een vrachtwagen frontaal in botsing met een tegenligger. Twee mannen, twee vrouwen en een kind werden op slag gedood. Vier personen moesten met ernstige verwondingen naar een zieken huis te Oostende worden overgebracht. Te Waregem bij Kortrijk werden twee jongemannen en twee meisjes gedood bij een botsing van twee auto's, en een drietal zwaar gewond. WEST-BERLIJN —Een veertigjarige Westduitse fabrikant is gisteren in West-Berlijn verpletterd onder een zwaar houtblok dat een van zijn arbei ders uit een raam had gegooid. De fabrikant had een 21-jarige knecht opgedragen het blok van de bovenste verdieping van de fabriek naar beneden te brengen. Tegen de politie vertelde de knecht dat het hem te zwaar was geworden. Daarom had hij zijn last maar ran vier hoog op de binnen plaats gegooid. Daar liep juist zijn baas. Noordviëtnamese, Dong Nai regiment waargenomen. Deze compagnie lag slechts 500 meter van een Amerikaans kampement. Terwijl de troepen daarheen trokken, stroomde de burgerbevolking weg. Zuidviëtnamese reserve-eenheden heb ben de gehele nacht met de nieuwe compagnie gevochten. De vijand hield tot het aanbreken van de dag stand. Toen kwam zij onder zwaar vuur van artillerie en luchtmacht te liggen. Bij de luchtaanvallen richtten duiken de Zuidviëtnamese bommenwerpers van het type Skyrider grote vernielingen aan in een woonwijk die reeds door de burgerbevolking ontruimd was. De vijandelijke troepen hielden ook na de bombardementen stand op een begraafplaats en een hoog gebouw, 3 km ten noorden van het presidentiële paleis. DEN HAAG Mannenvrouwen zonen, dochters: door gehoor te ge ven aan de mateloze hoogmoed van een grijsaard van 78 jaar zoudt u wél eens voor de beslissing kunnen ko men te staan vader, moeder, broer of zuster te moeten doden". Deze in het Frans gestelde bood schap bereikte zaterdagmorgen om 3 uur het K.N.M.I. in De Bilt en het meteo-centrum van de luchtmacht in Hilversum. Het was afkomstig van de weer dienst in Orly in Frankrijk. Een grapjas of rebel had onge merkt tussen de weerberichten naar alle wereldstations, die ieder uur op de telexnetten van de aangesloten stations verschijnen, zijn hart ge lucht. De dienstdoende man in De Bilt merkte het niet en gaf het bericht door aan zijn abonnees: o.a. Schip hol, Eelde en Zestienhoven. Op het meteocentrum pikte men de opruiende tekst er uit. Het beland de in de bak „onbegrijpelijke stuk ken". Het gebeurt wel eens meer dat het uitgebreide telexnet voor weerberich ten wordt gebruikt voor andere din- gen dan meldingen over zon en re gen. na aanslag in Los Angeles LOS ANGELES Op senator Robert F. Kennedy (42), broer van de ver moorde president John F. Kennedy, is vanochtend vroeg een aanslag gepleegd. Hij werd twee keer in het hoofd getroffen, toen hij in het Ambassador Hotel een persconferentie wilde geven. Zijn toestand is kritiek. Zes neurochirurgen zullen spoedig senator Kennedy gaan opereren om te trach ten een kogel te verwijderen die in de hersenen is doorgedrongen, aldus heeft Kennedy's perschef meegedeeld. Drie anderen werden ook gewond. De dader is gegrepen. Frank Mankiewicz, perschef van de senator, zei dat de toestand van Kennedy „stabiel" was. „Hij ademt goed en heeft een sterk hart. Ik geloof niet dat hij bij bewustzijn is". i zei dat Kennedy in het voorhoofd en bij zijn rechteroor was getroffen. Een man met krullend haar, ongeveer 25 jaar en een zuidelijk voorkomen, werd onmiddellijk gegrepen met een klein pistool in de hand. Hij werd even later via de lobby van het Ambassador Hotel door de politie weggeleid. De gehele natie heeft de aanslag kunnen zien, aangezien hij enkele ogenblikken kwam na het uitspreken van een overwinningstoespraak door Kennedy. Een televisiereporter zei. dat de man, die het schot loste, ongeveer 3 meter van Kennedy afstond. Volgens de verslaggever werd ook Stephen Smith, Kennedy's zwager en cam pagne-manager geraakt. Het derde slachtoffer was William Wiesel, „Unit manager" van de American Broadcasting Company. Kennedy is overgebracht naar de centrale ongevallenpolikliniek van Los Angeles. Een priester heeft Kennedy onmiddellijk na zyn aankomst in het ziekenhuis de sacramenten der stervenden toegediend. Kennedy had juist een overwinnings verklaring afgelegd. Zyn vrouw Ethel, in verwachting van haar elfde kind, stond bij het afleggen van die verkla ring aan zijn zijde. Hij sprak over zijn hond Freckles en zei, dat het dier tij dens de campagne m»sh;.ï>leld was, door zijn politieke tegenêtahders. Hij noemde dit „zeer laf". Vervolgens wuifde Kennedy naar zijn aanhangers en werd hij via een keukengang gebracht naar een kamer waar hij een persconferentie zou hou den. Vier of vijf revolverschoten weer klonken toen.... De verslaggevers holden de keuken gang in en waren getuige van 'n tumul tueus toneel. „O, mijn God", riep iemand, „Niet weer", „Neen, neen", Dat waren de kreten die uit de aan wezigen opklonken. „Achteruit. Ruimte Alstublieft", rie pen anderen, die ruimte rond de in eengezakte Kennedy probeerden te ma ken. Het bericht van de aanslag ver spreidde zich in het Beverley Hilton Hotel, waar het hoofdkwartier van McCarthy is gevestigd, en bracht een lawaaiige verkiezingsnacht tot stilte. McCarthy was op zijn kamer in het hotel, toen de aanslag gebeurde, hij werd gewekt, begaf zich naar de bal zaal van het hotel, en vroeg de men sen die zich daar hadden verzameld om met hem enige ogenblikken van stil gebed te betrachten. President Johnson werd ook onmid dellijk van de aanslag in kennis ge steld. Een arts behandelde Kennedy on middellijk, hij zei later dat de sena tor bij kennis was en praatte toen hij in het ziekenhuis arriveerde. Senator Robert Kennedy had 's nachts by het tellen een voorsprong op senator McCarthy gekregen. Hy zei dat hy Eugene J. McCarthy in de laatste proef voor de kandidatuur van de democra tische party had verslagen. Omstreeks het middernachtelijk uur kwam de senator uit New York bij het tellen van de stemmen, dat wat traag ging door de moeilijkheden met een pas ingevoerd computersysteem, voor op de andere kandidaten. Kennedy zelf noemde dit een belang rijke comeback na zijn nederlaag bij de voor verkiezingen van Oregon, en hij voegde daar aan toe dat het de strijd voor de democratische kandidatuur open liet. Maar Kennedy gaf wel te kennen dat de strijd niet meer open was voor McCarthy. „Als ik vier van de vijf voorverkiezingen zou hebben verloren, zou het met me gedaan zijn", zo zei Kennedy. McCarthy zelf zei dat hij het nog niet opgaf. Hij vertelde zijn aanhangers dat de strijd pas begonnen was. MacCar- thy heeft opnieuw het aanbod van Ken nedy van een bondgenootschap om Humphrey te verslaan van- de hand ge wezen. Nadat in 4232 van de 21.301 districten de stemmen geteld waren, was de stand: stand: McCarth 218.832 of 43 procent. Kennedy 266.186 of 44 procent. Een lijst die zich nog niet heeft vast gelegd, maar waarschijnlijk voor Hum phrey zal stemmen: 68.388 of 13 pro cent. Senator Robert F. Kennedy heeft in de voorverkiezingen in Zuid-Dakota een forse overwinning behaald. Hij liep ge makkelijk heen over een van de krach tigste campagnes, die tot dusverre bij de voorverkiezingen zijn gevoerd ten behoeve van vice-president Hubert II. Humphrey. Kennedy weet zich zeker van de 24 gedelegeerden van deze staat naar de nationale democratische conventie, maar de marge, waarmee hij won was de grote verrassing. Uit opinie-peilin gen was reeds gebleken, dat hij slechts kon rekenen op een geringe meerder heid op president Johnson, wiens stem men evenwel ten goede zouden komen aan Humphrey. McCarthy bezette een slechte derde plaats. Toen echter 52 pet. van de stemmen waren geteld had Kennedy 47 pet., Johnson-Humphrey 33 pet, en Mc Carthy 20 pet. van het totaal. Bij de republikeinen wist Richard M. Nixon zich zeker van de 14 gedele geerden naar de republikeinse conven tie, aangezien hij geen tegenstander had. De vermoedelijke dader van de aan slag op senator Robert Kennedy wordt hier weggevoerd uit het hotel te Los An geles, waar het drame plaats had. PARIJS President de Gaulle heeft het Franse kabinet bijeengeroepen voor een nieuwe aanval op de stakingsbeweging die nog wijdverspreid en krachtig is, ook al zijn een aantal arbeiders weer aan het werk gegaan. Men had gehoopt dat dinsdag, na het lange Pinksterweekeinde, de staking wel zou verlopen, maar dit is niet gebeurd. En om de chaos nog groter te maken dan hij al was, heeft het verkeer in Parijs volkomen vastgezeten dindsdagavond, tengevolge van de duizenden Parijzenaars die na een korte vakantie in de stad terugkeerden. De spoorwegen, de posterijen, de luchthavens, de meeste grote industrie- en en de grote warenhuizen blijven sta ken. In Parijs ligt de ondergrondse en het andere openbare vervoer nog al tijd stil, universiteiten, theaters en middelbare scholen zijn nog steeds ge sloten. Dit geldt ook voor de meeste over heidsgebouwen. Vandaag wordt in be paalde bedrijfstakken, met name de spoorwegen gestemd over het al dan niet hervatten van het werk. De Franse radio en televisie beperkt zich tot het uitzenden van het aller noodzakelijkste. Het personeel staakt hier uit protest tegen de overheidsin menging. In sommige mijnen en textielindus trieën wordt het werk geleidelijk her vat. Ook sommige verzekeringsmaat schappijen en banken waaronder de Banque de France werken weer. Gas en tabak kunnen weer normaal geleverd worden. De dreiging dat het gas en elektri citeitsbedrijf zal gaan staken is verdwe nen, de arbeiders hebben besloten het werk te hervatten. De loonsverhoging die de arbeiders hebben weten af te dwingen gaan in sommige gevallen tot 20 pet. Hogere kosten en stijging van de prij zen zullen hiervan ongetwijfeld het re sultaat zijn en dat is een van de proble men waarvoor de regering op korte ter mijn een oplossing moet zien te vinden. De politie heeft dinsdag de studio's van de Franse staatsomroep ORTF in Mulhouse, Dijon en elders in het land Jaezet. Zij stond slechts niet-stakers toe de gebouwen te betreden. De politie nam voorts het zendstation van de ORTF, in het nabijgelegen Libourne over en versterkte de bewaking van 't hoofdkantoor van de omroep in Parijs. De leden van de nieuwsdienst van de ze omroep gingen maandagavond in sta king nadat zi.i een voorstel hadden af gewezen van minister van Voorlichting Quana, om een speciale commissie in te stellen die voorstellen zou moeten doen voor veranderingen in het sta tuut van de ORTF. Een tienduizend meest jeugdige be togers hebben dinsdagavond in Parijs aan een pro-Gaullistische betoging deel genomen. Aan het hoofd van de stoet liep de zangeres Jo-éphine Baker, ge flankeerd door twee voormalige para chutisten met de traditionele rode bas- kische hoofddeksels. Er werden leuzen geroepen als „De Gaulle is niet alleen", „Mitterrand aan de galg", en „zuivert de Sorbonne". De betoging verliep zonder incidenten. De Franse goud- en deviezenreser ves zijn in mei met 1.514 miljoen Fran se frank verminderd, zo heeft het Fran se ministerie van Economische Zaken en Financiën dinsdag in een communi qué bekendgemaakt. Op 31 mei jl. be droegen de reserves 28.242 miljoen frank. Zowel de EVO (eigen Vervoerders en Verladers Organisatie), als de NOB- Wegtransport heeft uit Frankrijk bericht ontvangen, dat vanmiddag de grensposten aan de Frans-Belgische grens weer open zullen gaan, omdat de douanebeambten het werk hebben her vat. Dit betekent, dat het goederenver voer op de weg naar en van Frankrijk weer op de normale manier zal kunnen worden uitgevoerd, 'tenminste dat ho pen deze organisaties. Hoe het bij de andere grensposten staat, was de orga nisatie niet bekend. PARIJS Elf mensen die de vorige maand in Parijs deelgenomen hebben aan de studentendemonstraties worden vermist, zo heeft een commissie van studenten, professoren, doktoren en rechtsgeleerden laten weten. De commissie voor verklaringen en juridische bijstand rapporteerde, dat controle in ziekenhuizen, politiebureaus, huizen en kantoren geen spoor van de elf heeft opgeleverd. Een van de vermisten werd het laatst op 6 mei gezien. De jongste van de vermis ten is de 15 jaar oude Marie Helène Prigent, een middelbare scholier, wier ouders haar het laatst op 14 mei hebben gezien. Ondertussen heeft dr. Marcel F. Kahn van de medisch faculteit van Parijs mee gedeeld dat 15 studenten, die deelgenomen hebben aan betogingen en gevechten met de politie, ernstige oogverwondingen hebben overgehouden van de traangas granaten die de politie heeft gebruikt. Volgens dr. Kahn lopen zeven van hen ge vaar blind te worden. DEN HAAG De melkveehouders zitten er dit jaar naast wat hun twee gebruikelijke nabetalingen betreft. Het geld dat daarvoor beschikbaar zou moeten zijn dient nu om een deel van de verliezen op ingeleverde kaas te dekken. Van de toeslag die de regering gaf op het tot boter, kaas en melkpoeder verwerken van melk was na de voor schotten die in de loop van het jaar werden gegeven nog een bedrag van ruim tien miljoen gulden over voor de slotuitkering. Dit geld moest echter in het zuivelfonds gestort worden in ver band met de verliezen op het inleveren van kaas. In het melkprijsjaar '67'68 leed het fonds al een verlies van ruim 15,5 mil joen gulden op 7.729 ton ingeleverde en weer verkochte kaas. Aan het eind van het melkprijsjaar lag er echter nog heel wat kaas en daar kan nog meer bijkomen. Door het bedrag van ruim tien miljoen gulden dat de over heid in het fonds stortte heeft het nu een reserve van meer dan 42,5 miljoen gulden. DEN HAAG Dr. Haraid Poelchau, voormalig gevangenispredikant, heeft gistermiddag een krans gelegd op het eregraf van de 43 leden van de Stijkel- groep op de begraafplaats Westduin in Den Ilaag. Het gebeurde ter herdenking van de 32 leden van deze verzetsgroep, die precies 25 jaar geleden in Tegel bij Berlijn werden gefusilleerd. Reeds tijdens de Tweede Wereldoorlog behoorde dr. Poelchau bij een geheime verzetsorganisatie. Hij durfde het risico aan als gevangenispredikant destijds de leden van de Stijkelgroep te begeleiden. J. A. Stijkel en 31 van zijn medewer kers werden op 4 juni 1943 ook door hem bijgestaan in hun laatste uren. Stijkel, een jong academicus, leidde een verzetsgroep. Hij ontwierp bovendien plannen voor een alles overkoepelende organisatie van verzetsgroepen, omdat hij inzag dat er gecoördineerd opgetre den moest kunnen worden. Hij ging op 2 april 1941 met rapporten, die voor de Nederlandse regering in Londen waren gemaakt, naar de Scheveningse haven. Hij dacht daar met de rapporten naar Engeland te kunnen ontsnappen. Door verraad werd hij bij de haven gearres teerd. WJie met de fameuze 5 km lange Zeelandbrug over de Ooster- schelde het land van Schouwen be reikt, krijgt al meteen 'n voorproefje van de vogelrijkdom, die hem verder op wacht langs het Dijkwater, de In lagen, bij Kattendijke en Oosterland en nog meer plaatsen. Hij ziet n.l. ter hoogte van de afrit plm 8 hectare slecht grasland zoals dit gemeen telijk heet maar „best vogelland" naar de mening van Ko Zweeres van Vogelbescherming, die het uitermate gunstig gelegen reservaat van de ge meente Zierikzee gelukkig wist te pachten. Ik kende dit binnendijkse land van schorren, slijkgronden half- en heeldroge strandvlakken allang, want we zagen daar in 't voorbijgaan een bont vertier van kluten, tureluurs, grutto's, kapmeeuwen, pleviertjes en visdiefjes gewoon uit de auto, maar kregen een rustiger kijk, wanneer we bij het restaurant „de Val" het land weggetje naar deze lage hoek insloe gen. Voor de meeste bezoekers van het eiland Schouwen vertonen zich hier de eerste kluten in hun zuiver afgestemde wit-zwart kleed met veel élégance en charme. Ze zijn weinig groter dan een bosduif, doch tonen door de lange snavel en stelten méér. Vooral Engelse vogelaars zijn verrukt van deze sierlijke figuur en zij vormt zelfs het symbool der „Royal Society for the protection of birds". Eens broedde de kluut op menige plaats in Z.O.-Engeland, doch na 1843 werden er hoogst zelden meer nesten van ge vonden. Sinds 1944 herstelde de soort zich uit Nederlandse reserves, de nieu we kolonie in Minsmere breidde zich van jaar op jaar uit, terwijl andere zamen tot ver over de 100 paartjes. Voor de kluut behoeven de Britten thans niet meer speciaal naar Holland, zcals zij vele seizoenen deden. 5-6-1968 A. B. WIGMAN r

De Vallei | 1968 | | pagina 1