N.V. Delana ontslaat 107 werknemers SINGER iK t^vekci Paar ruimde eega's uit de weg om te kunnen trouwen Bedrijf in Dedemsvaart gaat dicht ADVERTEERT IN DIT BLAD VAN SCHUPFEN Kansje op regeling minimumprijs voor melk SPOEDIG RAAD Personeelsbeleid NS VOOR DE ARBEIDS MARKT gekritiseerd Stakend orkest hield gala-concert op de triomf van SINGER SINGER'S BON Doe de ingevulde bon in een VAN TROUWBANK NAAR RECHTBANK BUITENSHUIS ZOVEEL PRAAT VERREKKEN NIETS GEVONDEN BEKOELD GOEDE KANSEN ADVIES Panoramic NEEM 'N ECHTE SINGER VOOR UW GELD" gééa oude machine? 249.- Voor lage zomerprtlzen kunt u nu al uw winterwarmte bestellen. Profiteer van de prijskorting die Syntraciet nu geeft. De rijke brandstof Syntraciet is schoon (geen stof en gruis) en ge makkelijk op te slaan. Haal dus nu al de ideale winterwarmte in huis. Syntraciet is een produkt van Staatsmijnen/DSM. Dat betekent: steeds constante, hoge kwaliteit. Goedkoper dan gewone antraciet. Rijk, levend vuur, heerlijke warmte. Vlug aan, behaaglijk in een wip. En uitstekend regelbaar. Bestel 't nu! HEIN DE VALLEI DONDERDAG 6 JUNI 1968 DEN BOSCH „Onze lieve Heer heeft het zo gewild", hadden zij tegen elkaar gezegd. Van deze goddelijke bestiering meenden de fors gebouwde chauffeur Jan G. A. H. (34) en de zeven jaar jongere Trees V. uit Kerkdriel te mogen uit gaan omdat hun buitenechtelijke verhouding beiden waren getrouwd was ontstaan door een ontmoeting in de kerk. Ruim anderhalf jaar later meenden zij opnieuw naast elkaar in de kerk te kun nen zitten, nu als bruid en bruidegom, maar de justitie verstoorde de bruiloft, omdat zij bezwaar had tegen de wijze waarop die mogelijk zou zijn gemaakt. Daarom zitten Jan en Trees deze week niet naast maar na elkaar in de verdachtenbank van de rechtbank in Den Bosch, beschuldigd van dubbele moord. Jan, met wiens zaak de rechtbank gisteren begon de zaak tegen Trees volgt morgen), geeft toe dat hij een relatie met Trees had. Haar man Johan K. (26) kende hij al jaren, zodat het gemakkelijk was gevallen kaartavond- jes voor de beide echtparen te organi seren. Maar Jan organiseerde ook bijeen komsten met Trees alleen. Noodgedwon gen moest dat buitenshuis gebeuren, waardoor het bijvoorbeeld was voorge komen dat de eigenaar van een boom gaard 's avonds bijna op hen had ge trapt. Jan ontkent echter fel dat hij de hand heeft gehad in de dood van Johan en van zijn eigen vrouw, Nellie (34). De politie had ook aanvankelijk aan genomen net als Jan gisteren bij hoog en bij laag volhield dat het een ongeluk was geweest. Jan was 25 augus tus 1966 met zijn auto, waarin Nellie en Johan passagiers waren, bij Den Dungen de Zuidwillemsvaart ingereden. Hij vertelde gisteren alle moeite te heb ben gedaan het tweetal, dat niet kon zwemmen, te redden en Nellie ook nog te hebben vastgehad, maar het was hem niet gelukt een van beiden te red den. Een sterk punt voor de officier van justitie mr. J. Booster, die vandaag bij de voortzetting van de zaak pas aan het woord komt, is echter dat Jan tijdens het vooronderzoek vele malen andere verklaringen heeft afgelegd. Na zijn arrestatie op 1 oktober vorig jaar de justitie was pas argwaan gaan koesteren toen de roddel in Kerkdriel na het in ondertrouw gaan van Trees en Jan een hoogtepunt had bereikt had Jan in nachtenlange verhoren drie bekentenissen afgelegd. De eerste keer had hij gezegd dat hij bewust met zijn auto het water was ingereden, maar dat het plan daartoe pas tijdens het rijden was opgekomen. Later zei hij dat hij enkele weken tevo ren het plan daarvoor had opgevat en tenslotte gaf hij toe al langer het voor nemen te hebben gekoesterd. Het idee zou van Trees afkomstig zijn geweest, die had geklaagd: „Jo han drinkt te veel en geeft meer om zijn duiven dan om mij". Jan had nog de mogelijkheid geopperd dat zij beiden zouden scheiden, maar daar had Trees niet van willen weten, „want daar komt zoveel praat van". Als verklaring voor zijn bekentenis sen had Jan al eerder aangevoerd dat zijn cel in het politiebureau van Sint Michielsgesteld, waar hij de eerste nacht was opgesloten, erg vies was geweest. „Wij hadden vroeger thuis op de boer derij varkens, maar die lagen er beter bij dan ik toen", zei hij voor 't hekje. Omdat hij bovendien ongeschoren en ongewassen was geweest, was hij van de kaart geraakt en was hij na een huilbui tot zijn bekentenissen gekomen. De president, mr. W. Poerink, die uitvoerig inging op de bezwaren van Jan tegen zijn toenmalige cel, hield hem echter voor: „Wij begrijpen dat u aan vele spanningen hebt blootgestaan, maar waarom heeft u dan dat hele, voor u zelf bezwarende verhaal uit de duim gezogen?" „Ze hebben mij steeds ingepraat hoe ik moest denken, zodat ik op een gege ven ogenblik zelf wel moest geloven dat ik het had gedaan", antwoordde Jan. „De politie toonde een mentaliteit die naar ik dacht alleen in de oorlog voor kwam". Onverklaard bleef hoe Jan ertoe was gekomen in zijn bekentenissen bijzon derheden te noemen, die volgens de gistermiddag getuigende politiemannen bij hen nog onbekend waren geweest, maar die later wel precies bleken te kloppen met wat Trees vertelde. Volgens een van de politiemannen had hij na afloop van het verhoor nog gezegd: „Ik weet nog dat ik die avond een paar keer heb gedacht: Trees je kunt verrekken, ik doe het niet. Maar bij het kanaal zag ik haar gezicht voor mij en kon ik niet anders". Op 3 oktober, toen hij was geconfron teerd met Trees, had hij volgens de stukken bovendien gezegd: „Trees ik heb alles bekend, dat moet je ook doen". Zijn bekentenis had hij ook twee keer herhaald bij de rechter commissaris de tweede keer in 't bijzijn van zijn ad vocaat en de eerste keer toen de raadkamer van de rechtbank over zijn voorarrest moest oordelen (de x2e keer, op 8 november, had hij voor het eerst zijn bekentenis ingetrokken). „Ze be gonnen daar mijn vorige verklaringen voor te lezen en ik ben gauw onder de indruk", zo wilde Jan dat gisteren ver klaren. De psychiater, die hem had onderzocht getuigde later echter niets bij zijn on derzoek te hebben gevonden waaruit bleek dat Jan zo gemakkelijk vatbaar is voor wat anderen hem suggereren. De zenuwarts vand aJn ook niet verminderd toerekeningsvatbaar en kon zich even min voorstellen dat Jan zich van al zijn bekentenissen tegenover de politie zo weinig meer herinnerde. Wel nam hij aan dat Jan enigszins onder invloed had gestaan van Trees, zijn liefdespartner. Hij had bij haar de hartstocht gevonden die hij thuis bij Nellie moest missen. Trees had ook veel van uitgaan ge houden en weinig aandacht aan haar huishouden besteed. Nellie was voor Jan misschien wel eens te netjes en te huiselijk geweest. Hij wilde echter gis teren nauwelijks een slecht woord van haar horen. „Afgezien van het seksuele was er geen betere vrouw en moeder dan Nellie". Zijn liefde voor Trees was na zovele maanden blijkbaar ook bekoeld. Trees had en de president hield dat Jan voor verteld dat haar minnaar wel eens had voorgesteld: „Als ik eens ver gif in Johans bier zou doen" en „Nellie maakt het toch niet lang meer. Als ik Johan dan eens met mijn vrachtwagen zou doodrijden". Dat ontkende Jan gisteren niet alleen, hij zei ook: „Het interesseert mij niet meer of Trees op mij wacht of niet". Voor de fabriek van de N.V.Delana in Dedemsvaart heeft het laatste uur geslagen. Als de lopende orders gereed z(jn zal voor de gebouwen een nieuwe be stemming worden gezocht. Gehoopt wordt op de ves tiging van een overheidsdienst. DEDEMSVAART De N.V. Delana, producente van o.a. gebreide kinder kleding en badgoed, wordt drastisch gereorganiseerd. De bewindvoerder van het bedrijf, dat vorige week voorlopig uitstel van betaling kreeg, heeft de vol gende stappen genomen: Aan 107 personeelsleden van de fa briek in Dedemsvaart is ontslag aangezegd. Ongeveer 140 werknemers zullen na het afwerken van de lopende DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor zuivel blaakt hele maal niet van enthousiasme voor het vaststellen van een minimumprijsre geling voor melk, maar het heeft toch de minister van economische zaken maar gevraagd er de bevoegdheid daartoe te verlenen. Pas als het die bevoegdheid gekregen heeft zal het be stuur definitief beslissen of het er ge bruik van maakt. De drie centrale organisaties van melkhandelaren hebben het produkt schap om zo'n minimumprijsregeling gevraagd, omdat men daarmee de ver koop van melk tegen zeer lage prijzen in levensmiddelenbedrijven zou kun nen tegengaan. Zoals bekend is het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten al een regeling aan het voorbereiden waarmee de „stuntver koop" van brood de kop kan worden ingedrukt Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gisteren een gede tailleerde regeling aanvaard voor de verkoop van „boterconcentraat" voor keukengebruik. Over de grote lijnen van zo'n regeling bereikte het enkele dagen geleden al overeenstemming. De regeling zal nu via de minister van landbouw aan de Europese Commissie worden voorgelegd. Pas als die haar goedkeuring geeft kan de verkoop van het concentraat beginnen. Het produktschap wil vijfduizend ton ingeleverde boter voor de bereiding van het concentraat beschikbaar stel len. orders naar een ander bedrijf over gaan, waarna de fabriek wordt geslo ten. Drie van de vier leden van de di rectie hebben zich uit de onderne ming teruggetrokken: de heren A. J. C. Minke sr., M. A. M. Minke en H. J. J. Minke. Enig directeur is nu nog mr. C. J. M. de Bekker. Met de bedrijfsleider van de afde ling Genemuiden (dertig man per soneel) wordt onderhandeld over over neming van het bedrijf daar. Het bedrijf in Roosendaal van De lana (honderd man personeel) is nog het best georganiseerd en zal naar men hoopt worden voortgezet. De financiële positie van de onderne ming is bijzonder wankel. Zo is vol gens de vakbonder een bedrag van 25.000 gulden zoek, dat het personeel bij gelegenheid van het jubileum van een directeur in een speciaal fonds had gestopt. De bonden wijten de de bacle van Delana aan het beleid van de directie: „Het assortiment was veel te groot", aldus de heer B. van Eist, districtsbestuurder van de katholieke textielbond Unitas. „Wij kunnen weinig eisen stellen. Een afvloeiingsregeling bestaat vrij wel niet." Over de directie zegt de heer Van Eist: „Het lijkt dat zij de vruchten van haar beleid heeft geplukt en er nu vandoor gaat". De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hardenberg, de heer H. Krijt, voorziet geen al te grote moeilijkheden bij de herplaatsing van de 82 mannen en 25 vrouwen in De demsvaart. Het gaat voornamelijk om hoog gekwalificeerd personeel, dat waarschijnlijk pas eind september, be gin oktober zijn baan zal verliezen. De bedoeling is namelijk deze men sen zo lang mogelijk mee te laten wer ken aan het afmaken van de onder handen zijnde orders. De bankier de Amro-Bank heeft hiertoe ook haar medewerking gegeven. Burgemeester S. M. Snouck Hur- gronje noemde de ontslagen een zwa re klap voor Dedemsvaart. Als oplos sing voor de moeilijkheden zag hij de vestiging van een nieuwe industrie in Dedemsvaart, waarover hij nauw con tact met Den Haag houdt. UTRECHT Het ziet er naar uit, dat er spoedig een raad voor de arbeids markt komt. Al geruime tjjd wordt over het instellen van deze raad gesproken in de Sociaal Economische Raad. In „Ruim Zicht'", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond wordt gezegd, dat nu ook bij de rege ring doordringt dat zo'n raad noodzake lijk is voor een forse aanpak van het vraagstuk van de werkgelegenheid. De politieke partijen hebben er, volgens 't blad, vorige week ook geen twijfel over laten bestaan, dat zij deze raad spoedig wensen. De vakbeweging heeft al geruime tijd geleden een nota over de raad in gediend bij de SER. Daar wordt de nota bestudeerd in het grote verband van de hele arbeidsmarktpolitiek, waar over een advies aan de regering moet worden uitgebracht. Op aandringen van de vakbeweging komt er een tussentijds advies over de raad, dat waarschijnlijk voor de zomervakanties bij de regering op tafel komt. Het N.K.V. verwacht dat de regering dan snel zal besluiten tot instelling van de raad. UTRECHT De Spoorwegen moeten ervoor zorgen, dat het overbodige per soneel in het eigenbedrijf kan worden opgevangen. Juist in de probleemgebie den vallen de ontslagen bij de N.S. Dat zei gisteren de voorzitter van de Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. F. Jentjes. Volgens hem voeren de spoorwegen met hun ontslagen een nauwelijks verantwoord beleid. BRUSSEL De musici van het na tionaal orkest van België hebben woensdagavond opzien gebaard, door te weigeren mee te werken aan het voorlaatste galaconcert van het ko ningin Elizabethconcours te Brussel, alvorens een aantal eisen was ingewil ligd. Zij protesteerden o.m. tegen vertra ging van de uitbetaling van salarissen en wensten ook meer in het algemeen ide aandacht te vestigen op de mate riële toestand waarin de Belgische kunstenaars leven. Nadat 'n aantal toe zeggingen waren gedaan kon het con cert dat door prinses Paola werd bijge woond, met ruim een half uur vertra ging beginnen. Exclusieve schuine-naald-iatf chines, stuk voor stuk juweel tjes - &lles kunners! Soepel gaat de schuine naald door de fijnste, maar ook door de dik ste stoffen. Als u eenmaal op zo'n machine hebt gewerkt... Enfin, informeert u eens. NA hebt u nog tijdelijk de kans tot 250.- terug te krijgen voor uw oude machine (ongeacht het merk). J Zigzag naaimachine niet alleen met exclusieve schuine naald... maar bovendien met knóóps- gatautornaat! Voor* 7 verschil lende knoopsgaten. Ook bij deze machine, die Mies onge looflijk snel kan maken, inruil- voordeel tot 250.-... plus extra: teak naaimeubd tw.v. 150.- cadeau! Plus onze 6 maands contant regeling. Voor alle schuinenaald-machlaes geldt de 6 maands contant-regeling envelop.Plak geen postzegel; die nemen wfl voor onze rekening. Adresseer als volgt: SINGER Antwoord nr 1551 Amsterdam Gaarne alle inlichtingen over: Schuine naald machine en taxatie oude machine. de Singer zigzag (type Merritt) in koffer of meubel. Naam: Straat: Plaats: 242 VEENENDAAL - Wilhehninostroat 53 EDE - Not Fisscherstracrt 1-3 Tóch 'n interessante aanbie ding. Prachtige elektrische zig zag voor rechts tikwerk, sier- steken, knopen aanzetten enz. voor slechts Ook verkrijgbaar met luxe teak naaimeubeL Slechts O* Telefoon 08385-10573 Telefoon 08380-9711 mnuoei mum hui smnuuEi HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL Wat gebeurt er in mijn buurt Zoekt U een nieuwe werkkring Zoekt U een huis 7 Zijn dat uw vragen Het antwoord staat iedere dag in uw krant Dagblad voor Veenendaal en omgeving.

De Vallei | 1968 | | pagina 12