Veenendaals dagblad Hersenoperatie bracht geen redding Frankrijk langzaam aan het werk Dood kwam etmaal TRAGEDIE na de aanslag Dader aanslag kwam uit Jordaans Jeruzalem Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zonnige perioden Caféhouder dood na vechtpartij Eerste kersen Versluis laat klacht tegen officier indienen Vader van Mia Meer zekerheid voor werknemer bij failliete onderneming Boomaanplant tegen luchtvervuiling DAGBOEK: „KENNEDY MOET DOOD99 GEGRIEFD Zang zonder eind „IK WEET HET' Prinses Beatrix en prins Claus bezochten noorden van het land VOLGENDE? Sur voor redactie en administratie: Prins Öernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (redGiro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 6 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I3I Een vrij diepe depressie tussen Schotland en IJsland veroorzaakt een westelijke tot zuidwestelijke stroming. Hierin verplaatste een storing met veel bewolking en regen zich over ons land naar het oosten. Vrijdag bevindt ons land zich ten westen van de storing. De dan bin nenstromende lucht is iets kouder en onstabieler van karakter zodat naast zonnige perioden ook op enkele buien gerekend moet worden voornamelijk in het binnenland. De wind zal over wegend matig zijn uit westelijke rich tingen terwijl de middagtemperaturen in het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. ROBERT KENNEDY OVERLEDEN PARIJS Na een staking van drie weken, waaraan door miljoenen arbeiden werd deelgenomen, valt in Frankrijk een steeds sterker wordende neiging tot werkhervatting waar te nemen. In vele gevallen bleek woensdag de meerderheid van de arbeiders weer aan het werk te willen gaan, maar door het starre optreden van stakingscommando's op sleutelposten in de industrie en het verkeer was werkhervatting onmogelijk. In het bijzonder gold dit voor de spoorwegen, het openbare vervoer in Parijs, de PTT en het luchtverkeer. "JV"a de woede en de afschuw van gis teren over de moordaanslag op se nator Robert Kennedy, overheerst vandaag de droefenis en de deernis, nu de tragedie zich aan de familie Kennedy heeft voltrokken. De grootste deernis gaat uit naar me vrouw Ethel Kennedy in haar spe ciale omstandigheden en haar tien kinderen. Evenals haar schoonzuster, mevrouw Jacqueline Kennedy, wedu we van president John Kennedy, zag zij haar man voor haar ogen vallen in het belang van de openbare zaak. Geen wonder dat de Duitse minister van Buitenlandse Zaken gisteren deze omstandigheden een antieke tragedie' noemde. De droefenis is voor het gehele Ameri kaanse volk, dat als totaliteit niet in staat is gebleken om een mythe van geweld zodanig tegen te gaan, dat het niet van een van haar toekomstige leiders werd beroofd. Want hoe men er ook over moge den ken, een feit blijft, dat Robert Ken nedy een figuur was die hoop deed ontstaan in de harten van miljoenen Amerikanen, nu de politiek van pre sident Johnson toch op een of andere wijze was verstard en vastgelopen. De dood van dr. Martin Luther King, beroofde Amerika van een moreel leider, van een man die het geweten geen rust liet. De dood van senator Kennedy berooft de Verenigde Staten van een politiek leider, juist wellicht voor zijn stap naar de hoogste trede in zijn land. Amerika telt natuurlijk meer politieke figuren die dit ambt waardig zullen kunnen vervullen. Maar figuren met een aureool van buitengewoon leider schap komen niet ieder tijdvak voor. Senator Robert Kennedy was zulk een figuur, met visie. De wereld is armer geworden door dit verscheiden. HOEK VAN HOLLAND De 53- jarige caféhouder Jacob Huizinga, eigenaar van de Zanzibar in Gronin gen, is vannacht in Hoek van Holland tijdens een vechtpartij met een plaats genoot, dè 48-jarige caféhouder J. P. B. om het leven gekomen. De Rotterdamse politie verklaarde vanmorgen dat B. zijn tegenstander te- een de straat heeft geslingerd en in de keel heeft geknepen, totdat hij geen te ken van leven meer gaf. De Groningse caféhouders waren sa men naar de paardenkoersen op Duin- rel in Den Haag geweest en vervolgens per taxi naar hotel America in Hoek van Holland gereisd, waar ze een ka mer huurden. Omstreeks twee uur van nacht trokken ze ruziënd naar hun slaapvertrek. Een half uur later kwam B. naar be neden. Hij wilde nog een pilsje drin ken, maar kreeg van de kelner te ho ren: „U gaat maar naar boven of naar buiten". De man deed het laatste. Zijn collega kreeg te horen: „Je maat is naar buiten", waarop hij ook het ho tel verliet. Op straat is de ruzie ins heftigheid toegenomen. B. heeft de caféhouder Huizinga aangegrepen, tegen de straat geslingerd en vervolgens diens keel dichtgeknepen. Omstanders constateer den later dat hij geen teken van leven meer gaf. B. liet zich zonder moeite door de inmiddels gewaarschuwde poli tie arresteren. Vanmiddag zal sectie worden verricht op het stoffelijk overschot van de over leden caféhouder. TIEL In Tiel zijn gistersn a* eerste kersen aangevoerd. Op de vei ling brachten zij 1,60 gulden per kilo op. De vooruitzichten voor de kersen- oogst zijn niet hoog gespannen. Voora! de bekende meikers laat het er dit jaar bij zitten. Aardbeien, bessen, pruimen en peren staan er heel wat beter voor. LOS ANGELES Senator Robert F. Kennedy is vanmorgen aan de gevolgen van de op hem gepleegde aanslag overleden. Het overlijden kwam ongeveer 24 uur nadat hij in het Ambassador Hotel te Los Angeles werd neergeschoten. De dood is om 9.44 uur ingetreden. De aanslag had 24 uur en 29 minuten eerder plaats. De dood werd om 10 uur bekendgemaakt. De bekendmaking geschiedde door Kennedy's perschef, Mankiewicz. In het ziekenhuis van de Barmhartige Samaritaan, waar Kennedy was geope reerd om de fatale kogel uit zijn hersenen te verwijderen, bevonden zich zijn vrouw, Ethel, die in verwachting is van haar elfde kind, zijn zusters mevr. Stephen Smith en mevrouw Patricia Lawford, zijn zwager Stephen Smith en zijn schoonzuster mevr Jacqueline Kennedy, weduwe van de vermoorde pre sident John F. Kennedy. Mankiewicz kwam onverwacht in de perskamer van het ziekenhuis, nadat hij eerder had bekendgemaakt, dat er geen nieuwe medische communiqués zouden worden uitgegeven tenzij er zich een belangrijke nieuwe ontwikke ling in de toestand zou hebben voor gedaan. De verklaring van de perschef telde 40 woorden. Hij werd aangehoord door ongeveer 100 verslaggevers en came- ralieden. Daarna verliet hij de kamer. De verslaggevers renden weg naar de telefoons om het nieuws aan de wereld bekend te maken. LOS ANGELES De man die het schot gelost heeft op senator Robert F. Ken nedy is geïdentificeerd als Sirhan Bishara Sirhan (2V4), een Jordan,^ vit Jeruza lem, die de laatste t(jd in Pasadena (Californië) woonde. Hjj was 12 januari 1957 uit Jordanië in de V.S. gekomen. Burgemeester Samuel Yorty van Los Angeles en de hoofdcommissaris van po litie, Thomas Reddin, vertelden op een persconferentie, dat Sirhan bjj een broer Munier „Joe" Sirhan, een employé in een warenhuis in Pasadena woonde. Zij vertelden dat de identificatie mogelijk was geweest door hulp van Joe en een andere broer, Adel, die opgespoord waren aan de hand van gegevens die bekend waren over .22-kaliber pistool dat bjj de aanslag was gebruikt. Sirhan Bishara Sirhan, is een christen-Jordaniër die Joden haat. Htf is wellicht „opgeruid" door een verklaring van senator Kennedy tijdens diens tv-debat met senator Eugene McCarthy, zaterdagavond, aldus meent een comité in New York voor Amerikaans-Arabische betrekkingen. Bij dit debat heeft Kennedy gezegd, dat Amerika Israël straaljagers moet leveren. „Het is deze minachting voor de Arabieren als mens. die dit soort gewelid ten gevolge heeft", verklaarde in New York dr. Mohammed T. Mehdi, secr. generaal van 't actiecomité voor Amerikaans-Arabische betrekkingen. Reddin zei dat de identificatie was be vestigd door de vingerafdrukken op een sollicitatieformulier dat Sirhan Sirhan had ingevud voor een baantje bij de renbaan Hollywood park. Het formu lier, dat in Sacramento, wordt bewaard, was enige tijd geleden ingevuld toen Sirhan studeerde aan het John Muir College in Pasadena. Hieruit bleek dat Sirhan op 18 maart 1944 in Jeruzalem is geboren. Destijds stond Jeruzalem onder Brits mandaat. Nadat de staat Israël was ontstaan werd de stad ver deeld tussen Israël en Jordanië. Later bezetten de Israëli de gehele stad. De burgemeester zei dat de arrestant een lijst van de spreekbeurten van Kenndy in juni in zijn bezit had. Reddin zei dat hij niet de indruk had dat Sirhan alcohol of stimulerende mid delen had gebruikt. Een buurman van de Sirhans zei, dat Sirhan Bishara Sirhan altijd kar weitjes in en rond het huis opknapte. „Hij maaide het gras of werkte in de schuur. Het was een rustige en conser vatieve jongen", zei de buurman Bran don Lamont. Burgemeester Sam Yorty van Los Angeles heeft woensdagavond verklaard dat een dagboek is gevonden dat aan de man toebehoort die beschuldigd wordt van de moordaanslag op sena tor Robert F. Kennedy. In het dag boek komt een passage voor, waarin staat dat het „noodzakelijk is dat sena tor Kennedy voor 5 juni 1968 ver moord wordt". De verklaring van Yortv werd afge legd in een interview met Radio News International. Rechter Joan Dempsey Klein kwam om 7.30 uur in het gerechtsgebouw aan ruim een uur voor het begin van de normale werktijd en stelde Sirhan in staat van beschuldiging wegens een po ging tot moord. AMSTERDAM Namens de vader van Mia Versluis heeft de Amsterdam se advocaat mr. Benno Stokvis bij de minister van justitie een klacht inge diend tegen de officier van justitie in Almelo, mr. W. L. de Walle. Deze be sliste twee maanden geleden, dat er geen strafvervolging zal worden inge steld tegen de arts-anaesthesist B. P. de P., die op 14 april 1966 in een En- schedees ziekenhuis Mia Verluis een narcose toediende, waaruit ze nog steeds niet is ontwaakt. De medische tuchtzaak tegen de arts is nog niet afgesloten. De officier van justitie in Almelo weigerde echter daar naast een strafvervolging in te stellen, omdat hij geen causaal verband ziet tussen de handelingen van de arts en de toestand van de patiënte. De verklaring luidde: Senator Robert Francis Kennedy is vandaag 6 juni 1968 overleden. Bij senator Kennedy op het ogenblik van zijn dood bevonden zich zijn vrouw Ethel, zijn zusters mevr. Stephen Smith en mevr. Patricia Lawford, de heer Stephen Smith en zijn schoonzuster mevr. John F. Ken nedy. Hij was 42 jaar. Dit is de .22 revolver, waarmee Ro bert Kennedy is neergeschoten. Derge lijke wapens zyn in de Verenigde Sta ten voor luttele dollars vrq te koop ~YTele jaren geleden logeerden we bij Jan P. Strijbos in Bentveld en toen zongen daar aan de binnenduinrand zóveel nachtegalen, dat ze ons een slapeloze nacht bezorgden en we in arren moede de ramen moesten sluiten. Thans zijn ze daar wellicht zo goed als verdreven en Jan woont trouwens allang niet meer in die hoek, maar het voorval schoot mij in gedachten, toen we dezer dagen of liever „nachten"! op Zuid-Beveland uit de slaap wer den gehouden door spotvogel in de bloeiende kastanjes voor de open ra men. Dit is een ongelooflijk druk en opgewonden standje; we hoorden zijn onontwarbare potpourri overdag in de iep Zeeuwen zeggen „olm"), die de stuivertjes der uitgebloeide trossen onder de oude moerbei, over het ga zon, de tennisbaan en de border strooide. De actieve kleine, olijfgroene vogel een onzer zomerse sylviolen sprong en fladderde onophoudelijk rond in de kroon en vertoonde zich nauwelijks aan ons oog. Dat was wel jammer, want ik had graag het heider- oranje van de mondholte willen zien en daarop bestaat bij zo'n zanger, die van geen ophouden weet, natuurlijk veel kans. Ik kan de voordracht moei lijk beschrijven; men noemt haar zeer gevarieerd, melodieus, met vele dis sonanten, herhaalde knarsende tonen, imitaties zoekt u 't maar uit. Op een wei-beplant boerenerf, in een groene tuin, een boomgaard en boom rijk park kunt je zo'n spotvogeltje nogal eens te horen krijgen. Eind mei keren de mannetjes terug uit tropisch Afrika en zingen dan dag en nacht om een later volgende eega aan te lokken. Al die zomerzangers van droge en en vochtige landschappen reizen 's nachts. Of onze ijverige kandidaat in de kastanjes succes heeft gehad, zullen we nooit aan de weet komen. Men zal waarschijnlijk een beroep doen op zijn jongere broer, senator Ed ward M. Kennedy (Ted) om de banier van de Kennedy's verder te dragen. Deze aandrang zal waarschijnlijk het sterkst worden uitgeoefend door man nen zoals Lawrence O'Brien, Pierre Salinger en Theodore Sörensen, vrien den van de familie, die de vermoorde John F. Kennedy hebben gediend in het Witte Huis en zich dit jaar hebben aan gesloten bij de goed gefinancierde en goed georganiseerde campagne van Robert Kennedy. De Amerikaanse ambassadeur Sar gent Shriver en zijn vrouw Eunice, een zuster van senator Robert Kennedy, zullen waarschijnlijk vandaag naar Los Angeles vliegen. Een woordvoerder voor de Ameri kaanse ambassade heeft meegedeeld, dat hun besluit nog niet vaststond. Zij wachten nog op een telefoontje van de familie in Los Angeles. Mevr. Jqan Kennedy, de vrouw van senator Edward (Ted) Kennedy, zal vandaag naar de Verenigde Staten ver trekken. Zij heeft in Parijs de Shri- vers bezocht. „Ik weet dat er vroeg of laat een aanslag zal komen. Er is geen enkel middel om een kandidaat tijdens de verkiezingscampagne te beschermen. Hij moet zich in de menigte begeven". Dit heeft senator Kennedy enkele da gen voor zyn dood gezegd in een inter view met de Franse schr(jver Romain Gary, dit vandaag is gepubliceerd in het dagblad „Le Figaro". Op alle manieren moet men het ge luk aan zijn kant hebben om tot presi dent van de Verenigde Staten te wor den gekozen. Wij leven in een periode van buitengewone psychische besmet ting. Men kan zeggen dat de geestelij ke leegte zodanig is, in het oosten zo wel als in het westen, dat de dramati sche gebeurtenis, de happening, een werkelijke behoefte is geworden. De in dividuen, wij kunnen dat zien in onze negergetto's, worden zo sterk verdrukt of opeengedrukt, dat zij zich niet an ders kunnen bevrijden dan door een uitbarsting", zei Kennedy. „Aan hoeveel aanslagen is generaal De Gaulle precies ontsnapt", vroeg de senator daarna aan zijn ondervrager. „Vijf of zes", antwoordde Gary. Daar op schudde Kennedy lachend het hoofd. „Het geluk", zei hij. ,.Men kan geen president zijn zonder het „good old luck". John F. en Robert Kennedy, beiden slachtoffer van moordaanslagen. DEN HAAG De Tweede Kamer ls gisteravond begonnen aan de behande ling van het wetsontwerp tot uitbrei ding van de strekking en nadere wijzi gingen van de werkloosheidswet. De voorgestelde uitbreiding heeft in beginsel betrekking op gevallen, waarin een werkgever dje in staat van faillis sement is verklaard of aan wie surséan ce van betaling is verleend, in gebreke is aan een werknemer te betalen het geen hij hem aan loon, vakantiegeld of -toeslag verschuldigd is. Voorts kan het bestuur van de bevoegde bedrijfsver eniging beslissen dat de regeling ook toepassing vindt indien een werkgever verkeert in de toestand dat hij heeft opgehouden te betalen, terwijl hij niet of nog niet in staat van faillissement is verklaard en hem geen of nog geen surséance van betaling is verleend. Voorgesteld wordt verder om, indien deze omstandigheden zich voordoen, de betrokken werknemers tegenover de bedrijfsvereniging, waarbij de werk gever is of laatstelijk was aangesloten, aanspraak te verlenen op het hun nog toekomende loon over de laatst ge werkte periode van 13 weken alsmede op het loon over de voor hen geldende opzegtermijn, dit laatste echter voor zover en zolang zij onvrijwillig werk loos zijn en over ten hoogste vier we ken. Het wetsontwerp ondervond in de Kamer weinig weerstand. Over het al gemeen was men verheugd over de komst van de nieuwe regeling. Alleen de voorgestelde wijze van financiëring ten laste van de wachtgel<Jfondsen der bedrijfsverenigingen riep bezwaren op. De bewindsman sprak de hoop uit dat het wetsontwerp op 1 juli tot wet zal zijn verheven en op die datum van kracht zal kunnen worden. De nieuwe minister van Voorlichting, Yves Guéna, verklaarde dat daar waar de vakbonden een geheime stemming mogelijk hadden gemaakt, een duidelij ke bereidheid tot hervatting van het werk te constateren viel. In Noord- en Oost-Frankrijk reden woensdag hier en daar weer treinen. Het was echter nog niet te voorspellen of het spoorverkeer, de diensten van de Parijse Metro en het bus- en luchtverkeer op zeer korte ter mijn volledig hervat zullen kunnen wor den. Wel is woensdagmiddag bekendge maakt, dat de vakbonden, waarbij het personeel van de Parijse vervoersbe drijven zijn aangesloten, besloten hebben het werk te hervatten. De kans is dus groot dat de Parij zenaars heden weer van de métro en de autobus gebruik kunnen maken. De bevolking van Pa rijs en sommige provincies begint ge- irriteerd te raken over de tegenstrijdi ge berichten over de al of niet voortzetting van de staking. Het schijnt dat het grootste deel van de arbeiders in de auto- en vliegtuigin dustrie nog niet bereid is het werk te hervatten. Het personeel van de gas- en elektri citeitsbedrijven en de mijnwerkers en arbeiders bij de staalindustrie in Lotha ringen zijn weer aan het werk gegaan. De onderhandelingen tussen de verte genwoordigers van de bonden van het onderwijzend personeel en het minis terie van Onderwijs zijn geëindigd. De bonden gaan nu met hun leden praten. Morgen zal waarschijnlijk het resultaat van dit overleg bekend worden gemaakt. Een van de leiders van de studenten revolutie die geleid heeft tot de bezet ting van vele Franse universiteiten heeft woensdag verklaard dat sommige universiteiten in de komende zomer „open universiteiten voor het volk" zullen worden. Jacques Sauvageot. vice-president van de studentenunie, verklaarde dat de volksuniversiteiten open zullen staan voor de arbeiders die er zullen kunnen leren hoe zij de bedrijven en het land zelf kunnen besturen. Edgar Pisani, voormalig minister in het kabinet-Pompidou die tijdens het jongste debat over een mode van afkeu ring met de regering brak, heeft woens dag op een persconferentie aangekon digd dat hij een nieuwe politieke groe pering, „beweging voor hervorming", zal oprichten welke bij de komende al gemene verkiezingen kandidaten zal stellen. BRUSSEL^ De gemeenteraad van Merksem, dè noordelijke voorstad van Antwerpen, wil zich door middel van hoge bomen beschermen tegen vervuil de lucht uit het Antwerpse havenge bied. De raad heeft een motie aan de mi nister van Volksgezondheid in Brussel gestuurd, waarin met spoed maatrege len tegen de steeds erger wordende ver ontreiniging door de petrochemische industrie worden gevraagd. De gemeen teraad suggereert in de motie, dat Merksem beschut zou kunnen worden door een aanplant van hoge bomen, die op een oppervlakte van 900 ha een scherm tussen de gemeente en het Antwerpse industriegebied zouden moeten vormen. De vader van Mia Versluis voelt zich door deze beslissing ernstig gegriefd. Volgens hem staat in ieder geval vast dat de toestand van zijn dochter werd veroorzaakt door tekortkomingen van de arts of andere verantwoordelijke per sonen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Mr. Stokvis en zijn cliënt bieden de minister aan in een gesprek de klacht nader toe te lich ten. LEEUWARDEN Prinses Beatrix en haar echtgenoot wa ren gisteren op bezoek in het Noorden van het land. Het bezoek gold speciaal twee objecten: de Lauwerszeewerken en de havenstad Delfzijl. De prinses en haar man arriveerden per helikopter in Mets- lawier, de hoofdplaats van de gemeente Oostdongeradeel. Vóór het vertrek van het werkeiland in de Lauwerszee naar Delf zijl hielp prins Claus prinses Beatrix met het aangespen van de veiligheidsriemen in de helikopter. Kennedy werd door dodelijke kogels van de Jordaanse immigrant Sirhan Sirhan getroffen op het ogenblik van zijn grootste politieke triomf. Evenals zijn broer, wijlen president John F. Kennedy, is hij volgens de politie het slachtoffer geworden van een enkele moordenaar. Meer dan drie uur heeft de operatie die zijn leven had moeten redden ge duurd. De aanslag gebeurde enkele minuten nadat Kennedy zijn juichende aanhangers had toegesproken over zijn overwinning in de voorverkiezin gen van Californië en zich naar de jour nalisten begaf voor het houden van een persconferentie. Zijn overwinning had hem omhoog- gestuwd als de voornaamste kandidaat tegen vice-president Humphrey voor de democratische nominatie van het presidentschap. EDWARD KENNEDY mogelijk kandidaat

De Vallei | 1968 | | pagina 1