TV en Kennedy Beurs van Amsterdam Wereldpremière van Kennedy-toneelstuk Schilderijendiefstal in Londen Elfred van der Vliet bij Haagse Comedie Hoofdfondsen Ia ger RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Wisselmarkt 3 miljoen verlies bij Nyma Vast Goed kocht grote objecten Willem Barendsz goudmijn DE MUUR STORT IN PILOOT STORM RECHTER TIE ■nnn TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Vagina 2 DONDERDAG 6 JUNI 1968 72 Enkele ogenblikken bleef zij hem stil bekijken, alleen maar om het ge not hem nu weer voor zich te hebben zonder mogelijke inmenging van an deren. Hij zat daar. wat terzijde ge leund, de knieën over elkaar gesla gen, de mond strak en kalm, de ogen vast en afwachtend in de hare. Een persóón, moest zij constateren, een man, zelfbewust. Zijn lichte be vangenheid van zo even, die zij in Wegens tegenwoordigheid had opge merkt, was nu ook verdwenen; zijn wachten, zo bedaard, terwijl zij hem eigenlijk in het geheel niets te zeg gen had, maakte haar onzeker. Zij voelde, dat zij in ieder geval iets zeggen of vragen moest. Ben je werkelijk blij weer thuis te zijn? Zij vroeg het minstens voor de vier de maal in de paar uur. dat hij te rug was. Hij glimlachte dan ook als of zij een kind was en knikte slechts. Om haar haar zin te geven? vroeg Eleonoor zich af met lichte vijandig heid. Heb je nu helemaal niets te vertel len lieverd, is er nu eens niets ge beurd? Je weet. hoe klein ook, alles van jou interesseert mij. Weer de kleine knik van toestem ming en geruststelling. Wat zou ik je moeten vertellen, moeder, we heb ben elkaar toch nog zo kort geleden gezien. Maar toen waren wij zo vrij niet bij anderen, nu zijn wij immers weer samen. Zij legde haar hand op zijn mouw, haar wimpers waren zo lang, dat zij bijna schaduw gaven, haar bruine ogen vleiend en groot. Hij begreep haar niet. Er is daar buiten heus niet zoveel te beleven, dat ik veel te vertellen zou hebben. Niet zoveel, dat spreekt vanzelf, maar toch wel iets. Zij liet niet af, wilde hem per se laten praten. Haar oude doorzettendheid. herken nend, zuchtte hij. Er wilde hem wer kelijks niets te binnen schieten, niets dat de moeite waard was. Hij begon maar in het wilde weg te ver tellen van de kinderen, van kleine Eddy, die al zo'n grappig mannetje werd, zo'n ondeugende kleine dwinge land; Queeny was als was in zijn handjes en ook oom John kon nooit goed boos op hem zijn. Terwijl hij sprak werden zijn ogen meer stralend, zijn wangen kleurden zich licht en een paar maól lachte hij. Ondanks zijn manlijkheid was die lach meer jongensachtig dan zijn moe der ooit van hem gehoord had. Zij drukte haar handen vast op de sofa- rand. En hebben ze daar nu nooit eens... onenigheid, kibbelarijtjes of zoiets? Welnee moeder, de scherpte in haar toon ontging hem. zoiets zou Queeny niet dulden en oom John maakt zoveel grappen, dat er voor kibbelen geen tijd overblijft. Alles gaat even opgewekt, hoor, zelfs met die recensie maakten ze niet veel drukte. Het werd even bepraat, en uit. Elenoor spitste de oren. Wat was dat? Freek vertelde het haar. Eleonoor hield de ogen neergesla gen, wetend hoe juist anders Freek haar gedachten peilen kon. Zoiets kan toch een duw zijn, ein digde hij, vooral omdat die kran tenman zo'n bij uitstek bekende naam en veel invloed op sommige uitge vers heeft. Die van oom was er dan ook niets gesticht over en het heeft hem toch ook de opdracht voor een paar novellen gekost. Wel. wel, zei Eleonoor. zij moest haar tanden op haar lip bijten om de genoegdoening niet te laten merken. De toedracht van de zaak was voor haar zeer begrijpelijk. Je zult het waarschijnlijk niet met mij eens zijn, Freekie, maar ik kan nu ook niet zo weglopen met die boeken van John. Och, weglopen... Het zijn geen groot-litteraire werken, moeder, dat zal ik niet beweren, en die pretentie heeft hij zelf ook niet, maar... hij geeft door wat er tot hem komt, je kunt per slot van rekening er ook niets aan doen hóe groot je aanleg is. Hm...? Is hij dus niet eens origi neel? Geeft hij alleen maar door wat een ander hem vertelt? Freek moest even lachen. Wel nee, zei hij luchtig, je begrijpt mij verkeerd. Natuurlijk is hij origineel voor zover iemand origineel kan zijn, maar ik bedoel, dat je het zelf niet in je hand hebt of iets groots of niet groots wordt. Je stijl en taal, ja, die zijn te leren, maar je inspira tie kun je niet een handje helpen. Eleonoor keek hem van terzijde aan en lachte. Geloof je dat nu zelf of praat je John maar na? 't Is een kwestie van vakkennis, anders niet. Inspiratie, je muze, kunstenaar bij de gratie Gods, ja. ja, je vader hield ook van die mooie woorden. Zij wuifde het weg met een luchtig handgebaar. Freek trok de wenkbrauwen op. Het had geen zin te trachten zijn moeder te overtuigen, zoiets voelde je aan of je voelde het niet. Hij moest onwille keurig weer aan Noldie denken, hoe veel meer begrip van dat alles had dit zestienjarige kind dan zijn moeder van ver in de dertig. Hij voelde me delijden met haar; Noldie had hem, de oudere, kunnen gezeggen, maar zijn moeder was voor hem werkelijk een kind. Eleonoor merkte zijn zwijgen en zag zijn ontstemming op zijn gezicht. Zij moest vooral voorzichtig met hem wezen, hem niet ergeren, dan zou hii zich terugtrekken. Zij schoof dichter naar hem toe. En nu ga je dan studeren. Mijn grote zoon wordt spoorstudent. Opgelucht dat zij het vorige onder werp liet rusten, knikte hij. Ik ben toch zo blij, zei Eleonoor, dat je dat dwaze plan van ook te willen gaan schilderen hebt laten va ren, je hebt nu wel genoeg ingezien hoe arm en klein een kunstenaars milieu is. Als kind bekijk je die din gen anders, dan lijkt koper goud. maar als volwassen mens. en vooral dan nog als man, bekijk je alles nuchterder. Met grote ogen keek Freek zijn moeder in het gezicht. Dus zo werd het uitgelegd! Uit vrees voor armoe de, uit geldzucht werd hij geen schil der, zij dachten dat hij de dwaasheid van zijn plan had ingezien? Hij open de zijn mond al om zijn moeder te gaan vertellen, dat het niet daarom ging, maar... ja, waarom wel eigen lijk, omdat anderen zoals Noldie zoveel meer presteerden dan hij, om dat hij de kleinheid van zijn eigen kunnen had ingezien, omdat wat hij voor talent gehouden had, niet an ders bleek dan een zekere, ontwikkel de aanleg. De veelheid van beweringen en de onmogelijkheid bij nader inzien, ze zijn moeder duidelijk aan het ver- j stand te brengen, bracht zijn lippen weer opeen. Eleonoor had wel gezien, dat hij iets tegen wilde zeggen, maar toen hij zwijgen bleef vond zij het maar beter het zo te laten en niet te gaan roeren in het hoe en waarom. Hij werd geen schilder, dat was de hoofd zaak tenslotte. Kwiek sprong zij overeind, tikte hem speels tegen zijn wang. Zullen we even naar Zandvoort tuffen, kop je thee drinken op de boulevard? Het wende thuis veel gauwer dan Freek had kunnen denken, het werd bijna alsof hij niet een paar jaar was weggeweest. Wegen zei niet veel, be moeide zich niet meer met zijn doen en laten zoals voordien. Alleen op het punt van Freeks studie hield hij streng toezicht, vroeg geregeld naar zijn colleges, zijn werktijden thuis (Wordt vervolgd) 3829. „Dikke Ferdinand" had er eigenlijk weinig idee van, war hij zich bevond, maar instinctief zoch hij naar een manier om terug te keren naar de maanoppervlakte. De kleine lampjes op de drukhel- men van hem zelf en de luitenant leken een flauwe lichtschijn op de wanden van het gat te werpen, doch bij nader inzien begreep hij dat die geheimzinnige gloed van de rotsen zelf kwam, wellicht veroorzaakt door een fijn soort korstmos. Hoe dan ook, het schijn sel was voldoende om hem ervan te overtuigen, dat de toestand van zijn metgezel zodanig was, dat deze zo spoedig mogelijk naar de basis teruggebracht diende te worden! Dat Lunapolis op een afstand van zeker twee honderd kilometer lag, daaraan probeerde Ferdinand maar niet te denken. Voorlopig had hij al moeilijkhe den genoeg. Hoe kwam hij uit dit doolhof van on dermaanse gangen en grotten? Straks trokken reddings patrouilles uit om hen te zoeken, en zij scharrelden hier onder de oppervlakte rond! En zijn zuurstoftank was slechts toereikend voor ten hoogste 48 uur. Die van de luitenant bevatte nog veel minder! Inzake het bericht over de aanslag op senator Kennedy verloor de televi sie het gisteren natuurlijk met vele uren verschil van andere massamedia zoals radio en pers. Velen zullen gis teravond echter bij het tv-toestel zijn blijven zitten om te vernemen hoe de toestand van de kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen zich ontwikkelde. Zij werden niet te leurgesteld want op beide netten waren de programma's in verband met de dramatische gebeurtenis in Los Ange les gewijzigd. De NTS zorgde in, al dan niet extra, journaalafleveringen uitslui tend voor het nieuws over Kennedy zelf, de dader van de aanslag en dege nen die commentaar op het gebeuren aflegden. Het meest indrukwekkende daarvan vormden wel de filmopnamen en foto's van de gebeurtenis en het re laas van een onthutste ooggetuige. Ook „Achter het nieuws" laste nu en dan enig nieuws in, maar wijdde toch vooral aandacht aan de figuur van Ken nedy zelf. Met eigen middelen en met behulp van een uiterst knap gefilmde Belgische reportage over Kennedy's verkiezingscampagne bouwde men in de eerste aflevering een levendig beeld van een politieke carrière op. In een extra aflevering, later op de avond, zorgde men voor een, door Herman Wigbold zo goed mogelijk van vertaling voorziene, rechtstreekse weergave van het Engelse programma „24 Hours", waarin behalve een portret van Kenne dy (nu ook van zijn jeugd) onder meer een radioverslag van de aanslag, een reportage over het probleem van de vrije verkoop van vuurwapens in de Verenigde Staten, een rechtstreeks sa- tellietgesprek met enkele Amerikanen over het geweld en het laatste medi sche bulletin (van omstreeks 23.20 uur) waren opgenomen. Ik geloof dat „Achter het nieuws" op deze wijze een zeer goede dienst heeft bewezen aan de kijkers, voor wie de aan slag het gesprek van de dag was en die graag via het communicatiemedium van de televisie zo dikwijls en zo recht streeks mogelijk in contact werden ge bracht met de plaats waar het misdrijf plaatsvond en met de levensloop en ge dachten van de persoon om wie het ging. Bovendien kan men zich, nu Kennedy is overleden, nauwelijks een betere kenschets van deze man, de aan slag op hem en de problemen daarom heen voorstellen dan die, welke gister avond in beide „Achter het nieuws"- afleveringen werd gegeven. J. v. d. K. DEN HAAG Het „Festival Thea tre" uit Los Angeles brengt in het ka der van het Holland Festival op 19 ju ni in het instituut voor dramatische kunst in Amsterdam de wereldpremiè re van „Dealev Plaza" van Chase Mellen, een documentair toneelstuk over het Warren-report van de gebeur tenissen rond de moord op president John F. Kennedy. Het stuk wordt herhaald op 20 juni in Amsterdam, op 26 juni in het Kur- haus in Scheveningen en op 4 juli in de kleine zaal van De Doelen in Rotter dam. Het Festival Theatre uit Los Ange les wordt gevormd door dramastuden ten van de universiteit van Zuid-Cali- fomië. De groep voert in het Holland Festival nog zeven werken op: „Le boeuf sur le toit", een stukje muziek theater van Jean Cocteau en Darius Milhauc, de eenakters „Krapp's last tape" van Samuel Beckett en „The sandbox" en „Zoo story" van Edward Albee, de korte musical „Archy and Mehitabel" van Joe Darion naar een verhaal van Don Marquis en op muziek van George Kleinsinger, de komische opera „Gallantry" van Arnold Sund- gaard en Douglas Moore en de revue „Feiffer's people", gebaseerd op werk van schrijver-cartoonist Jules Feiffer. O JOHANNESBURG De hartchirurg prof. Christiaan Barnard zal woensdag avond uit Johannesburg voor een kort bezoek naar Nederland komen, waar hij in Amsterdam aanwezig zal zijn bij de opening door prins Bernhard van het St. Lucas-ziekenhuis. mammm wmm HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitz. van de Chr.-Historische Unie 18.30 Stereo: Dansork. The Skymasters met zangsol. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk-voor-anderen: mogelijkheden en moeilijkheden van nieuwe vormen van Kerk-zijn. AVRO: 20.05 Omroeporkest: Mod. muz. 20.55 Export van intellect, klankbeeld. 21.20 Nordring Galaconcert amusementsmuz. 22.30 Nws. 22.40 Ra diojournaal. 22.55 De kleine zaal: klas sieke en mod. kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Spektrum: nws. uit de prot.-chr. orga nisaties. 19.15 Stereo: Muz. van Het Leger des Heils (gr). 19.30 Stereo: Mo dern hoboconcert (gr). 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse intern, oriëntatie in de kerk. zending en oecumene. 20.10 Avondpermissie: gevar. pr. voor de militairen. 21.55 Kerkorgelconcert: klass. muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Li. gr.muz. 23.00 Hallo Europa, progr in verbinding met Frankrijk. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. TROS: Mr Ed Ed de film ster, tv-feuilleton. 19.30 The Munsters - Opa als chirurg, tv-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Anjer Ak- tie: wedstr.pr. 20.25 Honey West - Be drogen beatle, tv-feuilleton. 21.15 Dan ger Man: De man die zijn mond hield, tv-feuilleton. 22.05 In kleur: showprogr. NTS: 22.35 Journaal. 22.40-22.55 School televisie in Nederland. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 In kleur: Zienswijze: pr. over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv- feuilleton. 21.10 Hoe sterk is een stenen droom?, tv-film. KRO/RKK: 22.00 Psalm 139: Hoe weerklinkt een oud ge bed in 1968?: lezingen en koorzang. NTS: 22.30-22.35 Journaal. LONDEN Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag veertig schilderijen, waaronder twintig Hol landse meesters, gestolen uit de wo ning van de antiquiteitenhandelaar Lee in Londen. De werken waren voor vier miljoen gulden verzekerd. Verdwenen zijn ondermeer Interieur met rokende man van Gabriel Metsu, Riviergezicht van Jan van Goyen, een landschap van Salomon van Ruysdaal, een winterlandschap van Aert van der Meer en Feestvierende boeren van Jan Steen. DEN HAAG De journalist en kunstciriticus Elfred van der Vliet uit Den Haag is met ingang van 1 augus tus benoemd tot public relations ma nager en assistent-dramaturg bij de Haagse Comedie. Tot zijn werkzaamheden behoort me de het streven naar een beter toneel klimaat en naar verinniging van het contact tussen publiek vooral jonge ren en gezelschap. Ook zal de heer Van der Vliet zijn krachten wijden aan de bevordering van de plannen om de Haagse Oosterkerk in te richten tot een cultureel ontmoetingscentrum met theater-accammodatie, voorshands als adviseur van de stichting die hiervoor onlangs werd opgericht. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws 8.11 Ra- diojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Woor delijk vandaag de dag NRU: 9.00 Ope- raconc.: fragm. uit Russische opera's. (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr) (li.00-ll.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 NRU: Blik op de wereld: informatief progr. 12.26 Meded. voor land- en tuin bouw. Overheidsvoorl. 12.29 Uitz. voor de landbouw. NRU: 12.39 'Reportage Int. waterpolotoernooi te Milaan 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Voor de mid denstand. 13.30 Stereo: Klass. piano concert. NRU: 14.10 Stereo: Lichte or- kestmuz. (gr.). 14.30 Levensbeschou wing en politiek, lez. 15.00 Stereo: Lichte orkest muz. en zang. 15.20 Schriftelijk onderwijs wettelijk gere geld?, lez. 15.30 Let the peoples sing: int. competitie voor amateurkoren. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.45 Concert: A. Radio-Filharmonisch orkest en solist: mod. muz.; B. Stereo: Mod. orkestmu ziek (gr.). 17.40 Informatie: achter gronden en commentaar. 17.55 SOS-be- richten. HILVERSUM II KRO: 700 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. platenprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Actuali teiten; 750 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 845 Voor de huisvr 9.40 Stereo: Klein Radio koor: oude liederen. 10.00 Stereo: Auba de: semi-klass. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Meded. 1200 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nes. 21.41 Ac tualiteiten). 14.05 Stereo: Metropole-or- kest en zangsolist: amusem. muz. 14.35 Stereo: Musiësta: Licht gevar. muziek - progr. TROS: 15.00 Mod. balletmuziek (gr.). 15.40 Uit Oma's breiboek: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 1602 Act. 16.07 Stereo: Licht gr.muz. 1630 Boem!: progr. voor de tieners. 17.20 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Klink-klaar: licht progr. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.03 Micronotities VPRO: 12.00 Nws 12.03 Agent 000, Joop van Tijn. 13.00 Nws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help: gevar. pl.progr. TROS: 14.00 u. Nws 14.03 Act 14.13 Iene miene muze, licht pl.progr. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziekkantjes: licht muz progr. 16.00 Nws. 16.03 Operette-Varia 17.00 Nws 1702 Act. 17.05-18.00 Tussen 10-plus en 20-min: lichte platen voor de tieners. DONDERDAG 6 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Lala Sana: Engelse speelfilm. 11.10 Handier, Trödler: filmrep. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Nws. 1645 Voor de kinderen Eins, zwei drei ein Hahn dabei: beeldverhaal. 17.00 Voor de kinderen: Jan und das Wildpferd: speelfilm. 18.00-18.05 Nieuws (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Jour naal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actua liteiten 19.26 Studenten: tv-serie. 19.59 Proverz. WDR: 18.05 Ueberraschungen in der Vitrine. 18.10 Dass (k)einer des anderen Sprache verstehe. 18.25 Goe denavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Quasi una Fantasia. 19.40 Kleines nord- europaisches Feuilleton). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Die Unbekarmte aus der Seine: spel. 21.50 Bedrohte Einheit: rep. 22.35 Journaal, comment, en weer ber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muziek. 18.15 Eisenbahndetektiv Matt Clark, tv-film. 18.50 Küss mich. Kater, tv-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Berlin ist eine Posse wert: am.pr. 21.35 Standpunkte: twistgespr. 22.05 Nws., weerber. en act. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige 1ste koers not. 14. Op zijn gemak loopt Tsjiao Tai naar het deftige pandhuis van Leng, dat tegenover de drogisterij van Wang ligt. Binnen staan een paar net geklede klanten voor een betraliede balie, waarachter klerken zitten. Aan het eind van het vertrek staat een schrijftafel, waaraan een dikke man ijverig zit te rekenen, met be hulp van een groot telraam. Hij draagt een grijs ge waad en een kap van dun zwart gaas. Tsjiao Tai loopt naar een van de klerken en geeft hem een valse visi tekaart. Daarvan heeft hij namelijk een verzameling, die bij dit soort opdrachten vaak van pas komt. Aan de ene kant staat „Tao Gan, in- en verkoop van goud en zilver", aan de andere kant een bekend adres in de hoofdstad. „Ik kom voor een vertrouwelijke medede ling," zegt hij. De klerk brengt Tsjiao Tai naar zijn baas en geeft hem de visitekaart. Leng kijkt op en vraagt vriendelijk: „Wat kan ik voor u doen, meneer Tao?" Tsjiao Tai haalt de ring van de oude vagebond tevoorschijn en zegt: „Deze ring is mij hier in de stad aangeboden. Een kostbaar stuk, zoals u ziet, maar ik vertrouw de zaak niet helemaal. Daarom besloot ik bij u mijn licht eens op te steken. Is deze ring bij u mis schien wel eens over de toonbank geweest?" Het ge zicht van de pandhuishouder betrekt. „Nee, het spijt me", zegt hij kortaf. „Dat ding heb ik nog nooit ge zien". Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. 1966-1 7 1968 64 1966 1967 1967 61 61 6 1965-1 53 1964-1 51 1964 5 1958 1964 1959 44 4* 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 31 Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 1951 3i 1953 1-2 31 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 ld. 30-jar !958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. 103 7/s 9911 97 97 ft 9411 93% 90 ft 8711 88% 9511 86% 82% 84% 80 71% 8913 84% 72% 74% 83 ft 87 96 ft 85% 107% 82.7 56.2 117 140.5 135.4 171.8 811 Kon Pe r t HAL Java-China p K.L.M. a. 167.9 a. 76% n.r.c.v.a 146 a. 194.7 38. Tekko zag natuurlijk onmiddellijk zijn fout in, maar kreeg geen gelegenheid om deze te herstellen. Radeloos van angst en met de moed der wanhoop hield hij zich vast, want hij besefte terdege dat wanneer de touwen hem zouden ontglippen, het met hem gedaan zou zijn. De krokodil, die, toen de knoop wat losser schoot en Tekko iets meer naar beneden zakte, meen de dat hij het pleit al gewonnen had, begon nu met verdubbelde woede opnieuw aan de rugzak te rukken en te trekken. Het venijnige monster was nu bijna ge heel onder water, slechts zijn neus stak nog boven de oppervlakte uit en dat was juist voldoende om adem te kunnen halen. De strijd om Tekko, tussen de negers en de krokodil, die nu weer om het hardst trokken, zou dus naar alle waarschijnlijkheid nog zolang Tekko's krachten het uithielden, kunnen duren. Wat er in deze ogenblikken in onze arme vriend omging valt met geen pen te beschrijven. Hij zag zijn jeugd, zijn schooltijd, kortom heel zijn leven aan zich voorbij gaan. Hij dacht aan zijn vriend Starreveld, aan zijn huis en zijn tuin. En toen, ja hoe dat kwam weer ik ook niet, maar toen kreeg hij opeens een schitterend idee. Hij klampte zich krampachtig aan de touwen vast en terwijl de zweetdruppeltjes hem van het hoofd gutsten, begon hij met zijn laatste restje energie de gespen van zijn rug zak los te peuteren. Eerst de ene, ja, dat lukte en toen zowaar ook nog de andere. Hij was vrij. Rotterd Lloyd a. 134 Scheepvaartunie a. 120% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 101 ft Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 64 99 mu«nuuu« Bk v. Ned Gem 1965-1 6 95 Bk v. Ned. Gem '58-1-2-3 43 86% Nat. bk v. mid kred. '66 7 101% Nat. Investeringsb. 1965 53 99 ft Fr.-Gron. Hyp.b dw 6 92 V» Alb. Heyn wdlobl. '55 4 138 British Petrol. 1966 71 103% Bijenkorf 6 101 Co-op Ned. r.spaarbr. 155 Ned. Gasunie 1966 61 99V* Ned. Gasunie 53 94% Philips dir. 250-100 '51 4 78Vt Pegeir 1-2 1957 6 96 95% Pgem 1957 6 961/» 96 10341 99% 97ft 97% 95 93 ft 90 ft 87% 88 ft 9511 87% 82V« 84% 71% 8911 84% 72% 74% 83% 87V* 96 ft 85% 107 81.8 55.5 116.9 140 134.8 171.8 808V* 166.2 76 145% 199.5 1321/* 120 101ft 99% 95 86% 101% 94% 92% 103% 100 99% 94% Ijpljnij. Rott Rijn Pijp K.L.M. 15-jarig Ned. Spoorw. 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Machi. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr-Verbl. Alg. Bank Ned. Amrobank f20,— Nationale Ned. Ned. Credietb. aand. 51 5 43 4è 43 53 53 43 4è a. a. eert. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Interratio aand. Kon. Ned. Papierfabr. a. Kon Ned. Textielunie eert. Krasnapolsky La. K.V.T (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a. Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chetn. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned. appTabr. aand. Ned. Ka bei fa brieken aand Nelle, wed J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Nliverdal-ten Cate a. Overz. Gas, nat bez. v.a.f. Pakhoed a. 94% 94 Vt 90% 87% 94% 87% 86 86% 100ft 225% 49.1 679 162 93 177 253 408 201% 62% 180 140 394 506 591 960 151 128 385 79 398 539 63% 415 160% 109 707 140% 660 155 350 151% 45% 52.8 213 266 125 126 321 569 235 139 297 401 27% 79% 94 85.5 94 11 94 V» 90% 87 100 225 49.1 682 162% 93.3 178 247 409 201 62% 182.5 139% 393 500 596 955 155 127 389% 80 399 538 60% 417 163 715 145 665 152VS 364 151% 45 53.3 213 260 125 126% 321 570 235 139 295 400 28% 78% 96.5 87 Pal the Pont Houthanael Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schok beton aand. b. Scholten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwtabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco L Unitas f50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.CA. cert Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U S Steel (10) cert. Wool worth cert. a. 70% 70% a. 186Vt 182 158 154 24 24 182 185 225 226 90 87 458% 454Vt 251 247 89 89.6 365 365 31V* 32V« 110% 110% 202 156 156 165 166 131 131 154 V* 157 58 58Vt 92.7 93.8 141% 140 855 58 823 823 634 634 629 192 193 238.4 239.1 208 415 101.9 57 112% 2Vlt 50T/i 49>/t 317/« 63 53% 209.4 420 101.6 57 1125/s 27 50V« 50% 31% 53s/4 qo 159 166 91 V« 90 81V* 80Vt 41 40% 58 Vt 59 50% 50 V* 447/s 44 66 evu 42% 41 40' 24s/. 24ft VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 164.90; Unilever 134.60; Phi lips 140.60; AKU 81.80; KLM 200-202.00. AMSTERDAM, 5 juni Op de Am sterdamse effectenbeurs hebben de in ternationale aandelen een lichte koers- reactie te zien gegeven. Door de moord aanslag op Robert Kennedy zijn de koersen gedaald. De verliezen waren bij de opening van de markt niet groot. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat Wall Street dinsdagavond een vaste stemming te zien heeft gege ven en dat van die ontwikkeling alsnog een stimulerend effect uitging. Begin beurs boekte Kon. Olie het grootste verlies. De notering daalde f 2 tot f 166. Na de eerste transacties viel een licht herstel waar te nemen. Van de andere internationals was AKU cir ca f 1 lager op f 81,80, Philips verloor f 0,50 op f 140 en Unilever brokkelde f 0,60 af tot f 134,90. Hoogovens werd iets lager geadviseerd op f 116,50. KLM werd circa f 8 hoger geadviseerd op f 203. De scheepvaartmarkt gaf overwegend lichte verliezen te zien, die uiteen liepen tot 1 punt. Ook de cultuuraandelen ver loren enig terrein. De staatsfondsen- markt opende vrijwel onveranderd. In verband met de nauwe samenwer king van Van Gelder met de Leeuwar der Papierwagenfabriek, was de han del in beide fondsen stopgezet. De internationale aandelen hebben tij dens de beurs geringe koerverschillen te zien gegeven. Kon. Olie verliet ten slotte de beurs op f 165,50 en boekte daarmee een verlies van f 2,50. AKU zakte f 0,60 in tot f 82,30 en Phlips werd f 0,20 lager afgedaan op f 140.30. Unilever verliet de beurs op f 135,10, het geen een achteruitgang betekende van f 0,40. NIJMEGEN 1967 is voor de kunst zijdespinnerij NYMA N.V. ongunstig ge weest door de textielcrisis in het voor jaar en de zomer, terwijl zich op het gebied van de bandengarens eveneens een recessie voordeed, aldus het jaar verslag. Het verlies nam toe van f 516.000 tot f 3 miljoen. De exploita tierekening daalde van f 3.314.000 tot f 747.000. Ter gedeeltelijke dekking van het verlies over 1967 is onttrokken aan de agioreserve f 612.584 en aan het sta tutair reservefonds f 539.761, tezamen f 1.152.345, zodat resteert f 1.847.373, welk bedrag onder het hoofd verliessal- do op de balans is opgevoerd. Door de moeilijkheden was de onder neming genoodzaakt over te gaan tot zogenaamde liquiditeitsverkopen, die plaats moeten hebben in markten met een lage opbrengst, hetgeen de renta biliteit heeft aangetast. Teneinde de liquiditet verder te steunen door ver mindering van voorraad, was het nood zakelijk ongeveer een half jaar op het banden,garengebied niet een onderbe zetting te werken. Nadat in augustus 1967 de liquidi teitspositie nog verder was verzwakt is surséance van betaling aangevraagd en verleend voor anderhalf jaar. Of schoon aan het eind van 1967 de onder neming het ergste te boven was geko men, zullen nog tal van moeilijkheden tot een bevredigende oplossing moeten worden gebracht, alvorens de onderne ming weer op een lonend niveau kan worden gebracht. Sinds eind augustus 1967 zijn ver minderde activiteiten weer met kracht hervat, mede op grond van nieuwe ver koopafspraken. Voor de textielgarens zijn belangrijke orders geboekt, zodat de volle produktiecapaciteit gehand haafd kon blijven. In oktober 1967 werd de verminderde produktie van banden garens weer op peil gebracht. De ver wachte mogelijke afzet werd in 1967 nog niet geheel gehonoreerd. De resul taten van a/s NYMETA te Esbjerg zijn in 1967 eveneens teruggelopen. AMSTERDAM Het binnenlands Beleggingsfonds Vast Goed heeft in Eindhoven een flatgebouw gekocht voor f 2,2 miljoen en in Amsterdam een kan toorpand van f 8 miljoen. Drie grote on dernemingen hebben dit laatste pand voor lange termijn gehuurd. De naakte huur zal in totaal f 740.000 per jaar be dragen, waardoor het geraamde netto rendement voor het Amsterdamse pand op 7,4 procent uitkomt, zo werd in de jaarvergadering meegedeeld. Voor het gebouw in Eindhoven wordt een huuropbrengst van f 240.000 per jaar verwacht, een netto rendement op leverend van 8.08 procent. Dit gebouw wordt uit eigen middelen betaald. Voor het Amsterdamse pand is nog f 3,9 mil joen nodig, waarvoor waarschijnlijk een hypothecaire lening wordt aangegaan. Vast Goed is nog in bespreking met een grote oliemaatschappij voor de bouw van een pand in Badhoevedorp, terwijl over een ander groot object eveneens in de naaste omgeving van Amsterdam besprekingen worden ge voerd. AMSTERDAM De Willem Barendsz maakt uitstekende resultaten. De vang sten van dit schip in Zuid-Afrika zijn zo goed en zo groot geweest, dat de maat schappij die het schip exploiteert, een winst voor belastingen heeft geboekt van ruim 600.000 dollar, waaruit een di vidend van 10 procent wordt voorge steld. In deze Willem-Barendsz-maatschap- pij neemt de Southern Sea Fishing En terprises deel de vroegere Ned. Mij. voor de Walvisvaart die op haar beurt weer voor 53,6 procent eigendom is van de Southern Sea Participatie Maatschappij. Hierin neemt een sterke groep van Nederlandse banken en in dustrieën deel, waaronder Provimi en de Nederlandse Overzee Bank. AMSTERDAM, 5 juni Londen 8.63- 8.634; New York 3.613-3.62; Montreal 3.35H-3.36ft; Parijs 72.794-72.844; Brus sel 7.251-7.264; Frankfort 90.68J-90.734; Stockholm 70.06J-70.llJ; Zürich 84.11- 84.16; Milaan 58.05J-58.10i; Kopenhagen 48.47J-48.52i; Oslo 50.64i-50.69V»; We nen 14.01i-14.02i; Lissabon 12.64l-12.65V

De Vallei | 1968 | | pagina 2