Burgemeester kreeg duizend gulden voor- sport of recreatie BLIJ MET 'N KROT Nieuw bankgebouw geopend Woningbouw in plan Dragonder staat nu op losse schroeven Bestemmingsplan afgekeurd Kunstenaar moet binnen drie maanden zn onbewoonbaar verklaarde atelier ontruimen Beslissing van Kroon op louter formele gronden dorp Grote weer open Raadslid bij botsing betrokken Gymzalen krijgen meer materialen IPHILTpS^BATTÊRi JËNI Noem me liever een vakman Bijeenkomst die móéten wel I Do Hoogenboopi: Toekomst Geintjes Volgens de plannen hadden op deze weilanden binnen afzienbare tijd woningen moeten staan. Door het af keuren van het bestemmings plan door de Kroon komt het hele plan „De Dragon der'op losse schroeven. De straat links onder op de foto is de Eenvoudlaan. V DONDERDAG 6 JUNI 1968 VEENENDAAL „Een gegeven paard mag je eigenlijk niet in de bek kijken, maar omdat ik op een bank ben, houd ik me maar aan de regels van het huis en tel na wat ik in handen krijg". Zo reageerde burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg woensdagmiddag toen de heer B. H. de Lange, directeur van de Al gemene Bank Nederland in Veenendaal hem een cadeau onder couvert had aangeboden. De heer De Lange deed dit, nadat de burgemeester het nieuwe gebouw van deze bank, dat verrezen is op de plaats waar eens de Twentsche Bank stond, had geopend. In het couvert zat een cheque ter waarde van f 1000,die de burgemeester toezegde te zullen besteden voor sport-, re- creatie- of zwemgelegenheid. Voordat de burgemeester de bank officieel kon openen werd het woord gevoerd door de districts-direc- teur van de Algemene Bank Ne derland te Utrecht mr. C. Post. De heer Post schetste in het kort de ontwikke ling van de bank: „In 1914 werd hier de Handelsbank gevestigd. In 1916 hier de Handelsbank gevestigd. In 1916 werd die overgenomen door de Twent se bank, die in 1953 verbouwde. In het begin van de jaren zestig had de Twent sche bank, die in '53 verbouwde. In het toen volgde het „huwelijk" tussen deze bank en de Nederlandsche Handel Maat schappij. Onder de naam Algemene Bank Nederland ging men toen samen verder. We hadden het geluk, dat we het terrein van onze buurman, de PUEM konden ruilen met het terrein Het moment waarop directeur B. H. de Lange van de Algemene Bank Neder land te Veenendaal aan burgemeester Hazenberg de cheque van f 1000,- ter hand stelt. waarop de Handel-Mij gevestigd was geweest, daardoor hadden we veel ruim te voor de bouw van deze bank", aldus de heer Post. Burgemeester Hazenberg zei in zijn toespraak ondermeer: „Afkomst ver plicht. Uw afkomst is zodanig, dat u wel met een dergelijk mooi gebouw ko men moest. De Handel-Mij werd opge richt door de grote koning Willem I en met zo'n afkomst ben je verplicht goed voor de dag te komen. De Twent sche Bank heeft ook een groots verle den. Gevestigd in 1858 in Twente bereik te men via Londen Amsterdam." Na een verder historisch overzicht be sloot burgemeester Hazenberg met: „Ik heb eens gelezen dat geld een goe de dienaar is, maar een slechte meester. Vanuit uw dienende functie zie ik dat uw interieur, waar ik de tralies nog niet gevonden heb, aan het publiek goe de diensten zal bewijzen. Onder leiding van de heer De Lange die zich op een gegeven moment „maar bankwerker" noemde maakte de burgemeester een rondgang door het nieuwe bankgebouw, waarbij zowel de donkere kluis, als de lichte werkruimte voor het personeel van de bank een bij zondere aandacht van de eerste burger en de overige genodigden genoten. VEENENDAAL Woensdag werd „Het Grote Dorp", feestelijk heropend. Eigenaar Dijkstra noemt de vroegere cafetaria thans „petit restaurant" en dat is meer dan alleen een verande ring van naam. Een fraaie bar met gemakkelijk zit tende, van een rugleuning voorziene krukken en mooie tafels en stoelen ma ken van „Het Grote Dorp" een „eet huis" dat er zijn mag in het groeiende Veenendaal. Door enige ruimtes achter de oude lokaliteit er bij te trekken is er thans ruimte gekregen om aan ruim 75 men sen een zitplaats te bieden. De gezellige sfeervolle gelegenheid noodt tot het kennismaken met alles wat de keuken van het nieuwe petit restaurant te bieden heeft. Voor Vee- nendaler en passant een gelegenheid om eens even binnen te gaan. ADVERTENTIE I W moaned?iin\ VEENENDAAL „Ik ben met een oude rotte ruimte al tevre den. Als ik er maar werken en sla pen kan", zegt Do Hoogenboom. Hij is beeldend kunstenaar en woont en werkt momenteel in een onbe woonbaar verklaarde woning aan de Prins Bernhardlaan te Veenendaal. Hij is bijzonder tevreden met zijn krotje en zou er maar wat graag blijven zitten. Over drie maanden moet zijn huis echter ontruimd zijn. Binnen drie maanden moet hij een ander onderdak zien te vinden. Voor Do Hoogenboom is dat een moeilijke zaak. ,,Ik kan niet veel betalen. Momenteel woon ik gra tis. Bovendien moet het natuurlijk een geschikte ruimte zijn. Een flat is voor inij belachelijk. Ik heb he lemaal geen bezwaar tegen een slecht huis, dat ik zelf moet opknap pen, als ik er maar goed kan wer ken. Maar het valt niet mee om zo iets te vinden". Do heeft het best naar zijn zin in zijn huidige woning. Hij heeft de he le zaak schoongemaakt, het mos van de muren gehaald en een en ander vertimmerd. In öe achterka mer heeft hij zijn atelier gemaakt; de voorkamer is eenvoudig doch bij zonder smaakvol ingericht en ver anderd in een gezellige woonruimte. De elektriciteit heeft hij zelf aange legd, maar het gas moet nog komen. Het enige dat ontbreekt in de wo ning, is een toilet. Maar ook dat is voor Do geen probleem: „Ik ga ge woon bij de buren". Of zij er wel van gedienld zijn? O, het zijn heel aardige mensen. Ze vinden het he lemaal niet erg. Ze kijken wel elke avond vreemd op als er weer andere mensen komen aankloppen. Ik heb altijd visite en ze kennen mijn vrien denkring nog lang niet", aldus de jonge Veenendaalse kunstenaar. Do Hoogenboom wordt lieve?-niet „kunstenaar" genoemd: „noem me maar „vakman", of zo. „Kunste naar" heeft zo'n rare bijsmaak ge kregen van protesteren en slecht ge drag". „Vakman" is inderdaad geen gek woord. Do heeft met suc ces vijf jaar lang gestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Kunstnijverheid afdeling Monu mentaal te Arnhem. Daarna ging hij in militaire dienst. „Ik was veel al in Duitsland gelegerd". In februa ri van dit jaar trok hij zijn uniform uit en traid hij weer in de burger maatschappij. „Ik kreeg toen een grote opdracht in Utrecht en daar teer ik nog steeds op", aldus Do. Na het uitvoeren van die opdracht kwam hij weer naar Veenendaal, waar hij geboren en getogen is. Hier is hij begonnen met het maken van een geheel nieuwe collectie. Als die gereed is hoopt hij weer opdrachten te krijgen. Hij speelt dat overigens heel handig. „Als mijn collectie klaar is, laat ik er drie series dia's van maken", vertelt Do. „Daar stuur ik er een van naar Frankrijk, een naar Engeland en een houd ik zelf". Als er in Engeland of Frank rijk een nieuw gebouw komt, stel len zijn relaties daar zich in verbin ding met de betreffende personen, om de dia's van Do te laten zien. oZ hoopt hij opdrachten te krijgen. Hij gaat voor zichzelf op dezelfde ma nier in Nederland te werk. „Op deze wijze help ik ook mijn buitenlandse relaties hier in Nederland", licht Do toe. Hij heeft zijn relaties leren ken nen tijdens zijn academie-opleiding in Arnhem. Do moet over drie maanden uit zijn woning. Hij doet zijn uiterste best om een andere woning in Vee nendaal te vinden. „Als het moet ga ik natuurlijk naar een andere plaats, maar ik blijf liever, hier". Dank zij de centrale ligging van Veenendaal gelooft hij hier een toekomst te kun nen opbouwen: „Ik kan gemakke lijk overal komen en ik ben gemak kelijk voor iedereen te bereiken". Verder werkt hij ook op anidere ter reinen in Veenendaal, die hem min of meer noodzaken hier te blijven. Do werkt mee aan de jeugdraad-in- oprichting en is bezig met een to neelgroep. Wat die toneelgroep betreft: „Het is de bedoeling, dat we slechts een maal, misschien tweemaal een opvoe ring geven van een stuk. Liever geen lolstuk. Dat is natuurlijk wel leuk, maar je hebt er verder niets aan. Als het mogelijk is willen we doorgaan met dit werk. Desnoods zonder voorstellingen, als we fijn samen kunnen werken vind ik het al prachtig". Do zal het betreffen de toneelstuk, een titel is nog niet bekend, rgisseren. De regie is bij hem in goede handen. Hij heeft een jaar lang gestudeerd aan de avond school van de Toneelschool te Arn hem en een jaar de cursus panto mime aan de Volksuniversiteit te Arnhem gevolgd. Do Hoogenboom is een tevreden jongeman met een opgeruimd ka rakter. Dit vindt men ook terug in zijn werk en zijn werkwijze. Zijn mozaïeken, glas-in-lood en houtre liëfs zijn vrolijk boeiend. Als hij een ontwerp maakt, gaat hij niet uit van ingewikkelde theoriën. „Ik maak gewoon wat. Als het leuk, geinig of gek is en bovendien fijn om te doen vind ik het goed. De mensen moeten zelf proberen er iets uit te halen. Dat is veel beter dan wanneer ik zeg: „Het is een groene koe" en een ander ziet er alleen maar een blauw paard in". Do Hoogenboom werkt uitgebalan ceerd. Eerlijk naar vorm en kleur. Het moet voor hem goed in elkaar zitten, zijn werk moet „kloppen". Het predikaat „mooi" stelt hij se- qundair. „Als iemand mijn werk mooi vindt is dat meegenomen. Mooi is voor mij geen basis. Wat Jan lelijk vindt, vind ik mooi en an dersom". Do vindt het vervelend, dat veel kunstenaars volkomen pretentieloze geintjes uithalen, die op zich wel leuk zijn maar waar een enorme waarde aan wordt gegeven. „Ik maak zelf ook wel eens hele gekke dingen. Maar die laat ik dan ook voor gekke dingen doorgaan. Wat Do nog meer vervelend vindt is het opgelegde hippe gedoe van veel jon geren. „Een echt hip feest is wat anders. De mensen moeten samen vreugde maken met gekke dingen. Als je iets geks wilt doen, moet je niet bang zijn voor de buren. Je moet doen wat bij je past". Hip zijn vindt Do mooi, hip doen naar. De onbewoonbaar verklaarde wo ning is een ware instuif. „Het zit hier altijd vol met allerlei vrien den en kennissen. Er staan vaak ook vaak vreemde mensen door de ramen naar binnen te kijken. Die mogen van mij ook binnen komen. Iedereen mag hier komen kijken. Als ze zelf maar wat te eten en te drinken meenemen, dat kan ik na tuurlijk niet allemaal zelf betalen". Do Hoogenboom heeft nog maar drie maanden de beschikking over zijn ideale, onbewoonbare atelier. Of hij daarna weer zoiets zal krijgen is de vraag. „Nogmaals, het hoeft niet mooi te zijn. Als ik er maar kan slapen en werken. En ik moet ook geen gezeur met de buurt hebben. Dat is hier ook al zo fijn", besluit hij. VEENENDAAL Op de kruising Kerkewijk -' Stationssingel - Industrie- laan deed zich een frontale botsing voor waarbij het raadslid ds. D. van Enk be- trokken was. Beide auto's werden be- g schadigd.. Persoonlijke ongelukken de- g den zich niet voor. De heer H. P. F. uit Veenendaal wilde vanuit de Stationssingel linksaf de Kerkewijk opdraaien. Uit de In dustrielaan naderde het raadslid. Om dat geen van beide bestuurders de an dere voorrang verleende was een bot sing onvermijdelijk. De schade werd onderling geregeld. VEENENDAAL Toen de gemeente het christelijk Lyceum kocht, kreeg het ook het gymnastieklokaal dat daarbij hoort in eigendom. Dit lokaal wil men voorlopig handhaven voor gymnastiek lessen voor de scholen. Men heeft ech ter tot nu toe alleen het lokaal gekocht, de toestellen en het andere materiaal zijn nog eigendom van het Lyceum. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit ook te kopen. Behalve de toestellen die reeds aan wezig zijn, moeten er ook enkele nieuwe aangeschaft worden. Bovendien moeten er aan het lokaal enkele reparaties uit gevoerd worden. Samen kost dit de ge meente f 24.500,-. De andere gymnastiekzalen, die de gemeente in eigendom heeft behoeven ook uitbreiding van de inventaris. Die gymnastiekzalen staan aan de Kerke wijk, het dr. Slotemaker de Bruïneplein en de Westersingel. Bovendien Vil men een voorraad van „klein" materiaal aanleggen, zodat regelmatig een aan vulling hiervan kan plaats vinden. Dat zal in totaal f 8500 kosten. De raad moet vanavond over deze aanschaffingen be slissen. VEENENDAAL De uitvoering van de woningbouw in het plan „Dragon der" tussen Vijgendam, Polderweg en Buurtlaan-Oost staat voorlopig min of meer op losse schroeven. Dat is het resultaat van de beslissing van de Kroon op het beroep dat twee grond eigenaars, de heren C. van de Berg en J. C. Erdbrink, hebben ingediend. Op louter formele gronden heeft de Kroon het beroep toegewezen: toen G.S. met het bestemmingsplan akkoord ging, waren er niet voldoende leden van dat college aanwezig om een der gelijke beslissing te kunnen nemen. Ondanks de vertraging, die deze be slissing van de Kroon ongetwijfeld tot gevolg heeft, hoopt wethouder R. Kop penberg van openbare werken, dat de woningbouw toch nog in november 1969 kan beginnen. Het bestemmingsplan in onderdelen was reeds ongeveer vijf jaar geleden door de raad vastgesteld. Na de goed keuring van Gedeputeerde Staten heeft de Kroon drie jaar werk gehad om over het beroep van de eisers te be slissen. Indien nog weer eens eenzelfde tijd nodig zou zijn voor de vaststelling van een nieuw plan, dan zou Veenen daal ernstig in de woningbouw gedu peerd worden. Wethouder Koppenberg hoopt echter dat er mogelijkheden gevonden zullen worden, om vast een deel van het plan in uitvoering te nemen. „Als we voorlopig in het zuidelijk deel kunnen beginnen, dan kunnen we de rest van het plan wat opschui ven. Intussen is er misschien een mogelijkheid gevonden om aan de bezwaren tegemoet te komen. Het is me eigenlijk niet duidelijk waarom de Kroon om deze reden het plan af gekeurd heeft. Het is een louter for mele kwestie", aldus de wethouder. Van de zijde van de provincie ver telde men de beslissing van de Kroon ook een vreemde zaak te vinden. De enige reden waarom de Kroon for meel het plan afgewezen heeft is het feit geweest, dat het college van G. S. niet compleet was. De zaak is daarom terug verwezen naar het college van G. S., dat zich weer over het plan zal buigen en dan een beslissing moet ne men, waarbij voldoende leden aanwe zig moeten zijn. De heer Koppenberg hoopt echter om tot een overeenkomst met G. S. te komen, waardoor de procedure aan merkelijk versneld kan worden. „Een bestemmingsplan kost zeven jaar, voor het gereed is, hebben ze me wel eens verteld, maar ik hoop dat we over drie maanden weer vaste plan nen met de „Dragonder" zullen heb ben". Wijziging van de plannen in „De Dragonder" zou toch normaal geweest zijn. Volgens de heer Koppenberg is het praktisch onmogelijk een planning op langere termijn te doen, omdat de ene maal woningwetwoningen gebouwd moeten worden, de andere keer pre mie-woningen en nog weer een andere keer alleen eengezinswoningen net naar het beleid van een kabinet. „Als je zo'n plan gaat maken moet je ge woon gokken, dat een bepaald woning type „goed" zal zijn als je gaat bou wen", meent hij. VEENENDAAL De afdeling D'66 „Utrechtse Heuvelrug" belgt samen met de afdelingen Utrecht en de Bilt- Bilthoven op maandag 10 juni een be langrijke bijeenkomst in Hotel Rest. de Biltse Hoek te de Bilt Leden en kiezers van D'66 en belang stellenden zullen die avond van ge dachte kunnen wisselen met de Twee de-Kamerleden voor D'66, mej. mr. A. Goudsmit en drs. E. Visser.

De Vallei | 1968 | | pagina 3