Volgend jaar drie uur week meer televisie uniek!! festival slechts 6?5 Vervanging luister en kijkgeld door één omroepbij dr age TWINTIG JAAR EIS TEGEN MAN DIE AUTO HET WATER IN REED Uitbreiding tv-reclame wordt vertraagd Rouwbeklag koningin en kabinet Financiering Wereldomroep toch uit om roepbijdragen Het was slechts beleefdheid In september meer snelle treinen Zwolle-Groningen Nederland levert Nigerië geen wapens meer Verstandig besluit Raad van overleg defensie-industrie Kamer aanvaardt nieuwe wet op omzetbelasting Rechtbank verbiedt boer verkoop van „witte melk" C.H.-jongeren laken uitlatingen Luns Niet namens ons Leven duurder Pi iet al het geld Luns verzekert Kamer: GRAAG BEREID TEKORT VOORSTEL VAN MINISTER AAN KAMER: AUTORADIO'S BEZUINIGING OP PROGNOSES POLITIE INTIMIDEERDE VERDACHTE" ZEGT VERDEDIGER Geraffineerd Verdovend Twee bonken Misleiding .Horen zeggen Bijzonder VRIJDAG 7 JUNI 1968 DEN HAAG De regering wil de Wereldomroep blijven financieren uit de omroepbijdragen. Minister Klompé (c.r. en m.) heeft dit mee gedeeld in de toelichting op het wetsontwerp over de omroepbijdra gen. De Tweede Kamer heeft bij de be handeling van de begroting-1968 van c.r. en m. een duidelijke voor keur voor betaling uit de schatkist getoond. „Er zal in de Kamer nog wel het nodige over worden gezegd", merk te minister Klompé op in een mon delinge toelichting. „De beslissing van de regering is echter verant woord, gezien de beperktheid vam de middelen van het Rijk." De kosten van de Wereldomroep belopen dit jaar ongeveer dertien miljoen gul den. „Het argument is, dat men kan zeggen dat de burgerij die het geld voor radio en televisie op tafel legt, zich verantwoordelijk voelt voor ac tiviteiten op radiogebied vain de We reldomroep, die zich vooral richten op de ontwikkelingslanden", aldus de minister. Niet al het geld van de Wereldom roep zal uit de omroepbijdragen be hoeven te komen. Incidenteel kunnen investeringen uit begrotings posten worden betaald. Voor een zenderpark dat de Wereldomroep op Madagaskar wil bouwen, wordt na gegaan of dit uit fondsen voor ont wikkelingshulp kan worden betaald. De regering heeft nog geen defi nitieve beslissing genomen over de bouw van de zenden?* op Madagas kar. Het gaat om twee kortegolf-re- lay-zenders en de bijbehorende an tennes. De kosten van de bouw wor den geraamd op elf miljoen. De ex ploitatiekosten zouden ongeveer 1,5 miljoen per jaar zijn. De zenders zijn bedoeld om de uitzendingen van de Wereldomroep door te geven naar Australië, Nieuw- Zeeland, Indonesië, India, Pakistan en Oost- en Centraal-Afrika. DEN HAAG Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) wil de totale televisiezendtijd volgend jaar uitbreiden met drie uur per week. De kleurentelevisie zal worden uitgebreid met vier uur en {le tv-reclame met 24 minuten. Het is nog niet bekend hoe deze uitbreiding in de praktijk zal worden toegepast. De minister deelt dit mee in de toelichting op het wetsont werp Omroepbijdrage, dat nu aan de Tweede Kamer is gestuurd. De zendtijd zal in 1970 en 1971 met telkens dezelfde tijdsduur worden uitge breid, waardoor in laatstgenoemd jaar de totale tv-zendtijd 71 uur zal belopen, waarvan 20 uur in kleur en 177 minuten reclame. Voor de produktie van de kleurenprogramma's zullen twee kleurenreportage- treinen worden gekocht. Voor deze treinen en voor de inrichting van v(jf tv- studio's voor kleurenuitzendingen zal 23 miljoen gulden nodig z|jn. De tv-reclame zal langzamer worden uitgebreid dan aanvankelijk het plan was. De uitbreiding tot de maximumzendtyd van 180 minuten per week wordt over vjjf jaar uitgestreken in plaats van over drie jaar. Het maximum zal in 1972 wor den bereikt. MINISTER KLOMPÉ DEN HAAG „Wat ik bij mijn vertrek uit Lissabon heb gezegd ging niet verder dan de gebruikelijke be leefdheid en kan niet worden uitgelegd als instemming met het beleid van pre sident Salazar. Bij mijn bezoeken aan Zuidslavië, Marokko en Egypte heb ik mij in dezelfde zin uitgelaten over de staatshoofden van de landen". Dit was de verklaring van minister Luns gistermiddag in de Tweede Ka mer van de diplomatieke vriendelijkhe den, die hij op het vliegveld van Lissa bon had gericht tot de Portugese presi dent, bij wie hij op bezoek was ge weest. Na wat minister Luns er al over had gezegd op Schiphol, wilde het pa cifistische Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek er meer van weten, met name of de minister eigenlijk niet na drukkelijk afstand had behoren te ne men van het Portugese bewind. Mr. Luns antwoordde dat hij zich tijdens zijn bezoek niet had uitgelaten over de Portugese staatsvorm, maar dat hij zijn Portugese collega wel degelijk uitvoerig had ingelicht over de Neder landse opvattingen betreffende het zelfbeschikkingsrecht, dit uiteraard met het oog op Angola en Mozam bique. Ook legde hij uit in welke beleefde termen hij indertijd afscheid had ge nomen van president Tito van Zuidsla vië, „waarmee ik toch niet voor fana tieke aanhanger van het Tito-bewind kan worden aangezien". „Ik bespeur in Nederland een ten dens, waarvoor ik zou willen waarschu wen", aldus minister Luns, „namelijk dat men zich veel kritischer opstelt tegenover eigen vrienden dan ten aan zien van andere landen. Ik geloof dat dit niet juist is". De onderscheidingen die bij derge lijke bezoeken worden uitgewisseld, zo beantwoordde hij een vraag van de pa cifist Lankhorst, zijn van zeer geringe betekenis. Een Nederlandse onderschei ding is dan een tegenbeleefdheid. De c.h. afgevaardigde freule Wtte- waal van Stoetwegen vroeg nog of mr. Luns het een wijs beleid vond dat de veertig jaar van het Salazarbewind in Portugal nog geen democratie heeft kunnen vestigen. Mr. Luns vond het heel moeilijk om waardering te hebben voor de binnen landse toestanden in dat land, maar „ik ben geen Portugees expert en dat is de geachte afgevaardigde Wttewaal ook niet". Er is enige malen een verruiming van de democratische vrijheden geweest, maar die werd later weer ongedaan gemaakt, wat mr. Luns betreurde. Hij vroeg zich wel af hoe het Portugese volk een werkelijke democratie zoals wij die hebben zou beleven. Op een vraag van de socialist Dan- kert of hij nog iets had ondernomen voor politieke gevangenen, antwoordde mr. Luns dat dit inderdaad het geval was geweest, maar dat hij de afge vaardigde daarover wel persoonlijk zou inlichten. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl vroeg nog of het niet „onver standig, onwijs en ontoelaatbaar" was om zich over de laatste nog bestaande koloniale mogendheid zo uit te laten dat het als instemming met het beleid kon worden uitgelegd. „Als ik bevestigend zou antwooor- den", aldus mr. Luns, „had ik beter niet naar Portugal kunnen gaan. Het was overigens aan de Kamer bekend dat ik zou gaan". Tot de tragere uitbreiding is beslo ten naar aanleiding van het verloop van de advertentie-omzetten van de pers. De advertentie-opbrengsten van de pers zijn verminderd door de in voering van de t.v.-reclame, maar de minister verwacht, dat dit geleidelijk zal verbeteren. Als echter zou blijken, zo schrijft zij, dat de pers nadelige gevolgen van de uitbreiding van de t.v.-reclame zou ondervinden die niet door aanpassing zijn op te vangen, dan is zij graag be reid in overleg met de daarvoor in aanmerking komende instanties te be kijken, „welke maatregelen kunnen worden getroffen ter veiligstelling van de vitale belangen van de pers". Voorlopig is er echter van uitge gaan, dat de pers na volgend jaar geen compensatie voor „televisie- schade" meer krijgt. De opbrengst van de tv-reclame wordt in de komen de drie jaar geraamd op respectieve lijk 70 min., 78 min., en 85 min., en de opbrengst van de radio-reclame op respectievelijk vier min., zes min. en negen min. Minister Klompé verklaarde in een toelichting op de plannen, dat nog wordt bestudeerd wie de beschikking zullen krijgen over de extra zendtijd in de komende jaren. Of er een derde tv-net moet komen is in overweging ge nomen. Een rol speelt daarbij de vraag, welke kant men opgaat met de edu catieve programma's zoals de school televisie. De Nederlandse Onderwijstelevisie, Teleac, de Academische Radio-Om roep (Acro) én de NTS zijn over de toekomst van de educatieve t.v. met elkaar in gesprek. Een deel van de ex tra zendtijd zal in elk geval wel voor instructieve programma's nodig zijn, meent de mifiister. Hoe de educatieve uitzendingen moe ten worden gefinancierd, wordt onder zocht. De minister vindt dat deze pro gramma's geheel of ten minste gro tendeels uit andere bronnen dan uit de omroepbijdragen moeten worden be taald. De prognose voor de financiële si tuatie van de omroep in de jaren tot en met 1971 toont voor dit jaar een te kort van 20,7 miljoen tegen 8,1 miljoen in het vorige jaar. Uit de radio-reserve kan zes miljoen worden bijgepast en voor de overige 14,7 miljoen „zal een voorziening moeten worden getroffen", aldus de minister. Het tekort voor volgend jaar wordt geschat op 1,9 miljoen na invoering van de nieuwe omroepbijdragen. Het jaar daarna wordt gerekend op een winst van 15,3 miljoen. De winst zal echter in 1971 weer niet hoger komen dan 4,9 min. De omroepen en de NRU zullen volgend jaar iets meer armslag krij gen. Zij krijgen samen een miljoen gulden extra om enige verlichting te brengen in de moeilijke financiële si tuatie. ADVERTENTIE Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, Internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenhandelaar. Haast ul Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. Q Commissie Cofiectieve Grammofoonplaten Campagne DEN HAAG Ingaande september 1968 zal de frequentie van de snelle treinverbindingen tussen Groningen en het Westen van het land worden opge voerd. Minister Schut Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordneing) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. In omge keerde richting zullen sneltreinen tus sen Zwolle en Groningen worden toege voegd. Een verdere verbetering wordt beoogd bij de invoering van volgende dienstregelingen, afhankelijk van de verv oe rbehoefte DEN HAAG Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft de Tweede Kamer voorgesteld met ingang van 1 januari het luis ter- en kijkgeld te vervangen door een omroepbijdrage van 75 gulden per jaar voor bezitters van een televisietoestel en van 24 gulden voor mensen, die een radio of draadomroep hebben. Bezitters van een tv-toestel zullen geen extra bijdrage hoeven te betalen voor hun radio. DEN HAAG De Nederlandse rege ring is bereid om alle wapenleveranties aan Nigerië. ook de nog lopende leve ranties, op te schorten. Dit antwoord gaf minister Luns gisteren op een"*vraag van het Tweede-Kamerlid drs. Wester terp (kvp). De minister verklaarde zich ook be reid om daarover met andere landen overleg te plegen, in de eerste plaats met België. Hij zou nagaan wat er in Lagos aan de hand is met de goederen van het internationale Rode Kruis, die daar blijkbaar worden vastgehouden. DEN HAAG Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een telegram aan de weduwe van Robert Kennedy hun deelneming betuigd met de geweld dadige dood van haar man. Ook de minister-president, de heer P. J. S. de Jong, heeft een telegram van rouwbeklag verzonden uit naam van het kabinet. De minister van Buitenlandse-zaken heeft een persoonlijk telegram aan de familie Kennedy gestuurd. In de Tweede Kamer is gisterochtend in een haastig belegde herdenkings plechtigheid senator Kennedy betreurd. Mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Kamer, herdacht Robert Kenne dy als „een groot man, wiens idealen ook wij zouden kunnen oinderschrijven en nastreven". Namens de regering sprak vice-pre mier dr. J. J. Witte veen de hoop uit, dat het sterven van de senator voor de Verenigde Staten niet vergeefs zal blij ken te zijn geweest en dat het Ameri kaanse volk de weg zal weten te vinden om de problemen te overwinnen. Er zullen in de komende dagen onder meer in Den Haag herdenkingsdiens ten worden gehouden. In de hal van de Amerikaanse ambassade zullen van daag en morgen nog condoleantie-regis- ters ter tekening liggen. ADVERTENTIE DENHAA G De minister van De fensie, de heer Den Toom, heeft giste ren een raad van overleg van Defensie en de Nederlandse industrie geïnstal leerd. Samen met zijn ambtgenoot van Economische Zaken heeft hij die raad ingesteld. Taak van de nieuwe raad is de ontwikkeling in Nederland van militair materieel voor de Kon. Land macht te stimuleren. Verder moet hij de samenwerking van de Nederlandse industrie met buitenlandse partners bij de produktie van dit materieel be vorderen. Beide ministers menen, dat een versterkt en inspirerend contact tussen defensie en de industrie daar voor een extra stimulans kan zijn. Wie een omroepbijdrage van 75 gul den heeft betaald, mag thuis of in een vakantiewoning méér tv-toestellen en radio's hebben. De omroepbijdrage voor radio's of draadomroep geldt ook voor méér exemplaren. Meerderjarige inwonenden, die een tv-toestel of een radio in hun eigen ver- trkken hebben, moeten daarvoor wel apart een omroepbijdrage betalen. Voor toestellen, die blijvend buiten de privé sfeer worden gebruikt, bijvoorbeeld in ziekenhuizen of bedrijven, moet ook af zonderlijk worden betaald. Géén omroepbijdrage is nodig voor apparaten in voertuigen of vaartuigen, die niet als woonruimte worden ge bruikt. bijvoorbeeld autoradio's. Het kijkgeld is nu 36 gulden per jaar en het luistergeld achttien gulden/ Om dat de meeste tv-bezitters ook een ra dio hebben, komt over het algemeen het totale luister- en kijkgeld op 54 gulden. De nièuWe bijdrage betekent een ver hoging met 21 gulden. De omroepbijdragen moeten volgend jaar voor het eerst worden betaald in aansluiting op de betaalde termijnen van het kijk- en luistergeld. Het bedrag van omroepbijdrage kan in twee termijnen worden betaald. De andere bijdrage moet in één keer worden voldaan. Invoering van de gecombineerde hef fing voor mensen, die een tv-toestel en een radio hebben (omroepbijdrage A) betekent een administratieve bezuini ging van 1,6 miljoen gulden. Het belang rijkste voordeel ligt echter in de con trole, omdat bij mensen die een tv-toes tel aangeven, niet hoeft worden gekeken of ze ook een radio hebben. Er zijn naar schatting 300.000 mensen met een geregistreerd tv-toestel, die wel een radio hebben maar daarvoor geen luistergeld betalen. Zij dragen straks in de gecombineerde bijdrage vanzelf hun aandeel in de kosten van de geluidsom- roep bij. De opbrengst van de omroepbijdrage A (75 gulden) wordt geraamd op 210,4 miljoen in 1969, 219 miljoen in 1970 en 226 miljoen in 1971. Voor de omroepbij drage B (24 gulden) is' de geraamde opbrengst resp. negen, zeven en zes miljoen gulden. Minister Klompé vermeldt in de toe lichting op het wetsontwerp omroepbij dragen, dat het tarief berust op een financiële prognose voor de omroep over de jaren 1967 tot en met 1971. De prognose is tegelijk met het wetsont werp aan de Kamer gestuurd. DEN HAAG Met 83 stemmen voor en 54 tegen heeft de Tweede Kamer zich gisteravond akkoord verklaard met de nieuwe wet op de omzetbelas ting. Ingaande 1 januari zal de omzet belasting volgens een nieuw stelsel wor den geheven en wel via het systeem van belastingheffing over de toege voegde waared. In de plaats van de tien tarieven in 't huidige stelsel zullen voor de bepaling van de belastinghoogte voortaan twee tarieven gelden: vier procent voor een aantal eerste levens behoeften en 12 procent voor de overi ge goederen en diensten. De heffing van cascadestelsel komt geheel te verval len. De fracties van de PvdA, PSP, D '66 CPN en de Boerenpartij verklaarden zich tegen aanvaarding van dit ontwerp van wet. Zij achtten de nadelen groter dan de voordelen en zeiden, als gevolg van invoering van het nieuwe stelsel, vooral een aantasting van de bestaans mogelijkheden van de minder-draag- krachtige groepen te vrezen, naar het oordeel van de PvdA-fractie in de Kamer leidt aanvaarding van 't wets ontwerp tot verschil in belastingdruk ten nadele van de maatschappelijk- zwakkeren. De behandeling van dit ontwerp van wet ving op 21 mei jl. aan. Het wetsont werp zal op 25 jurti in behandeling wor den genomen door de Eerste Kamer. DEN BOSCH Direct nadat Jan H. (34) uit Kerkdriel op de avond van 25 augus tus 1966 met zqn Taunus 12 M by Den Bosch de Zuidwillemsvaart was ingereden, waardoor zqn vrouw Nellie en z(jn vriend Johan waren verdronken, hadden broers van Nellie al geopperd dat het geen ongeluk was geweest. Zq suggereerden de politie dat Jan een verhouding had met Johans vrouw Trees. De opperwachtmeester uit Den Dungen, die het onderzoek deed, liet navraag doen in Kerkdriel en Jans geboorteplaats Kossem en woonde de begrafenis van de slachtoffers by, maar kwam tot de conclusie dat het toch wel een ongeluk moest zqn geweest. Op 30 augustus besprak h(j de zaak met de Bossche officier van justitie, mr. Bruigom, waarna het onderzoek werd afgesloten. Gisteren eiste voor de rechtbank in Den Bosch een jongere collega van mr. Bruigom, mr. J. Booster, niettemin twintig jaar gevangenisstraf met aftrek tegen Jan. Hij meende dat deze vracht wagenchauffeur wel degelijk schuldig was aan dubbele moord volgens een te voren met Trees die vandaag te rechtstaat besproken plan. „Hij is met zijn vrouw en beste vriend gillend naast zich en het gezicht van Trees in gedachten voor zich opzettelijk het water ingereden" sprak mr. Booster beeldend. Volgens hem was Jan geraffineerd en koelbloedig te werk gegaan door Nellie die avond met veel moeite te overreden mee te gaan naar Schijndel voor het ko pen van natuursteen („Jij hebt zo'n direct de schijn van een ongeluk te gaan goede smaak") en door na het misdrijf ophouden. „Toen hij op de kant was getrokken was het eerste wat hij zei, niet: Red mijn vrouw en mijn vriend, maar: Waar is die auto, doelend op een tegen ligger die hem zou hebben verblind. No ta bene op het moment dat zijn vrouw in het water haar doodsstrijd nog streed en de stem van zijn vriend, die op de zinkende auto had staan schreeu wen, nog maar net zweeg". Een uur later kwam „de tweede ge raffineerde afleidingsmanoeuvre om eventueel opkomende argwaan te smo ren". Jan zei in het ziekenhuis huilend tegen de politie: „Mijn vrouw moest binnenkort een zware operatie onder gaan. Misschien had zij die ook niet overleefd maar daar was ik gemakke lijker overheen gekomen dan over dit". „Dat was een verdovende injectie", aldus mr. Booster, „want welke idioot zou zijn vrouw opzettelijk het water in rijden als de kans bestond dat zij bin nenkort door een operatie zou overlij den. Pas later bleek dat zijn vrouw wel hartpatiënte was maar helemaal geen operatie moest ondergaan". „Het is kilmakend en het is stilma- kend", ging mr. Booster fel verder, „dat de man die bij de begrafenis moest worden ondersteund en samen met Trees in de dodenkapel afscheid van de slachtoffers had genomen, vier dagen tevoren nog in een boomgaard in de ar men van Trees had gelegen" (de eige naar van die boomgaard had dat pas ruim een jaar later toen Trees en Jan in ondertrouw gingen aan de po litie verteld, waarna een nieuw onder zoek was begonnen). Het requisitoir werd gedragen door twee bonken bewijs, die de raadsman, mr. W. M. Nijs, gistermiddag meer dan twee uur lang onder het vuur van zijn gedegen pleidooi nam. De zwaarste gra naten uit het vuur waren gericht op de bekentenissen die Jan had afgelegd en die natuurlijk het belangrijkste deel van het aanklacht uitmaakten. Na zijn arrestatie op 30 september had Jan in drie fasen bekentenissen af gelegd die hij had volgehouden totdat hij ze op 8 november plotseling introk. „De politie heeft mij gek gemaakt", verklaarde hij achteraf zijn bekentenis sen en volgens mr. Nijs zat daar veel waars in. De advocaat sprak over „in timidatie en onoorbare misleiding" in de politieverhoren en liet zelfs even zacht en kalm als hij het hele pleidooi voordroeg vallen. het woord hersenspoeling Misleiding was het geweest, meende hij, dat tijdens het eerste verhoor onder de nodige krachttermen en vuistslagen op tafel foto's waren getoond van een reconstructie door de Culemborgse red dingsbrigade waarvan de politie en offi cier van justitie wisten dat ze een ver draaid beeld van de situatie op 25 au gustus 1966 gaven en die later ook niet in het dossier waren opgenomen. O.m. stond er van de bij de reconstruc tie gebruikte auto een ander raam open dan Jan destijds in het water had open gedraaid. De officier van justitie had met na druk gezegd dat Jan de eerste avond vrijwillig met de politie was meege gaan naar het gemeentehuis waar de of ficier op hem zat te wachten. Volgens het proces-verbaal zou Jan later op de avond ook vrijwillig zijn meegegaan naar 't politiebureau van He- del. „De politie schijnt een eigen be gripsopvatting van vrijwillig te heb ben", concludeerde de advocaat. „Toen mijn cliënt voor zijn vertrek naar He- del eerst nog sigaretten uit een auto maat wilde halen, mocht hij dat niet eens". Mr. Booster had gezegd dat hij en de rechercheurs met Jan een gemoedelijk gesprek hadden gevoerd, maar mr. Nijs wilde toch wel even vaststellen dat dat gesprek van 's avonds acht tot 's morgens zeven uur had geduurd en het tweede verhoor van negen uur 's avonds tot drie uur 's nachts. „Een ware uitputtingsslag. Ik ben als advo caat veel gewend, maar dat ging toch te ver'', aldus mr. Nijs. In de verhoren waren wel rustperio den gehouden maar dan nog waren de politiemannen met Jan blijven praten, zij het niet direct over de zaak. In het proces-verbaal werd dat genoemd een gesprek van mens tot mens. Hij had de rechtbank, die bij hem in de auto op dezelfde wijze had gereden als Jan destijds zou hebben gedaan, ver teld dat Jan het schrikhek dat destijds langs het kanaal stond, tijdig had moe ten zien, ook al zou hij met dimlicht hebben gereden. Mr. Nijs concludeerde daaruit: „Het staat er zo nadrukkelijk bij dat het iets bijzonders schijnt te zijn als een politie man als mens tegen een verdachte praat" en de advocaat ging verder: „Dat rustige praatje heeft mijn cliënt goed gedaan vergeef me mijn sarcas me, meneer de president want daar na bekende hij, in een zo ernstige huil bui dat hij twintig minuten nodig had om tot rust te komen". Behalve op de bekentenissen van de nu ontkennende verdachte had mr. Boos ter ook gesteund op de verklaring die een deskundige van de verkeersschool van de Rijkspolitie woensdagavond laat op de plaats waar de auto het kanaal was ingereden, had afgelegd. Uit de sporen die destijds waren ge zien, meende hij te kunnen afleiden dat Jan niet had geremd'en ook niet had geprobeerd de bocht nog te nemen,, maar bewust met vol gas langs het hek het water was ingereden. Mr. Nijs gaf echter niets om het oordeel van een des kundige die anderhalf jaar na het onge luk moest gaan reconstrueren aan de hand van foto's en gegevens „van horen zeggen". Jan zelf bleef kalm onder de urenlan ge vertogen. Kort nadat de eis van twin tig jaar was gevallen knikte hij glim lachend naar de jonge assistente van zijn raadsman. In februari had hij ook al tegen de rechter-commissaris ge zegd: „Ik ben ervan overtuigd dat ik niet word veroordeeld, want ik ben on schuldig". UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank heeft een boer uit Harmeien verboden rechtstreeks melk te verkopen aan de consument. Deze verkoop is volgens de president in strqd met de vestigingswet, die bedoeld is om de middenstand te beschermen tegen het toebrengen van nadeel. Het kort geding werd aangespannen door de melkhandelaar A. v. Wijngaar den uit Harmeien. Hij vroeg de presi dent van de rechtbank zijn plaatsgenoot de melkveehouder J. de Vos te verbie den niet afgeroomde melk tegen aan zienlijk lagere prijzen te verkopen. Het was voor de eerste maal dat een president van de rechtbank werd ge mengd in de „witte-melk"-actie van boeren die het niet eens zijn met de zuivelpolitiek van de regering. De pre sident prof. mr. V. J. A. van Dijk plaat ste zich achter het oordeel van de melk handelaar, dat door de verkoop van de heer Vos zijn afzetgebied kleiner werd en ook de omzet daalde. De dwangsom werd bepaald op 500 gulden per dag per overtreding en de melkveehouder moest de kosten van het geding betalen. HAARLEM Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Jongeren organisatie zegt in brieven aan minister Luns (buitenlandse zaken) en aan de Tweede Kamerfractie van de C.H.U. met verontwaardiging te hebben kennisge nomen van „de prijzende vleierijen van minister Luns aan het adres van de Por tugese dictator Salazar en het uitwis selen van Nederlandse en Portugese on derscheidingen". IXet besluit van minister Den Toom en staatssecretaris Van Es om de Karei Doorman van de sterkte af te voeren is een verstandig besluit, vindt het „Algemeen Handelsblad" (lib.). „Niet in de eerste plaats omdat re paratie- en onderhoudswerk op kor te termijn f 3,5 miljoen zou hebben gekost. Tenslotte heeft de Kon. Marine met inbegrip van de aan schaf in 1948 niet minder dan f 105 miljoen aan het vliegdekschip uitgegeven. Die f 3,5 miljoen had den daaraan nog wel toegevoegd kunnen worden indien voor de Door man nog een belangrijke taak zou zijn weggelegd. Dat laatste is echter niet meer het geval. In de defensienota van 1964 werd al gesteld dat het schip in het begin van de jaren '70 zou worden afgevoerd. Inmiddels had het minis terie blijkbaar al de datum van 1 januari 1970 in het achterhoofd, want de staatssecretaris schatte vanmorgen dat de Doorman na een reparatietij d van minstens vijf maanden nog slechts ongeveer een jaar voor operationele doeleinden zou kunnen worden ingezet. Het besluit van het ministerie van defensie betekent weliswaar dat de Kon. Marine tijdelijk aanzienlijk be neden de aan het Atlantisch Bond genootschap gedane toezegging blijft, maar daar staat tegenover dat de modernisering van de mari ne nu sneller in haar werk zal gaan. Er zal worden getracht zo snel mo gelijk over vliegtuigen te beschik ken, die van de wal af de onderzee- bootbestrijding kunnen uitoefenen. Ook daarom kan het afscheid van de Doorman plaatsvinden zonder veel spijt." Tl/finister Luns heeft bij zijn bezoek aan Portugal lovend over het be wind van Salazar gesproken, releveert „De Volkskrant" (rk). „Hier in Nederland zijn wij daar van geschrokken. Dat kon toch ook niet serieus bedoeld zijn? Een lof prijzing van democratisch Neder land voor veertig jaar dictatuur? Minister Luns heeft nu, bij zijn te rugkeer, gezegd dat bij ieder be zoek vriendelijkheden worden uit gewisseld. Ook zo bekeken zou ons een lofprijzing van het regime-Sala- zar al rijkelijk ver gaan. Het wordt echter echt te gortig als minister Luns hieraan toevoegt dat ook niet ontkend kan worden dat Salazar toch veel goeds voor Portu gal heeft gedaan. Waar slaat dat op! Toch niet op het volslagen gebrek aan economische vooruitgang on der Salazars bewind? Toch niet op de koloniale oorlog in Angola? Toch niet op de onderdrukking van de meningsvrijheid in Portugal? Vooral nu minister Luns ook nog een schijn van gelijk aan zijn uit latingen wil geven, wordt het nodig te zeggen dat wij zijn lofprijzing van de Salazar-dictatuur bepaald ongelukkig vinden. Namens wie mi nister Luns in Portugal ook mag hebben gesproken, zeker niet na mens hét gehelë Nederlandse volk." 4~lnafhankelijk van elkaar hebben deskundigen van werkgevers-, zo wel als van werknemerszyde voor speld, dat ons het volgend jaar een sty ging van de kosten van het levens onderhoud van 4 pet.- 5 pet te wachten staat, schrijft „De Gelderlander" (rk). ..Dat zit er ook wel in als we re kening houden met verdere stij gingen van de premies voor sociale verzekeringen, welke welhaast on vermijdelijk zullen blijken te zijn. Verder komt er weer een 4 pet. huurverhoging en staat ons het ef fect op de prijzen van de BTW te wachten. Dan hebben we verder aan de boter al ervaren wat het re sultaat belooft te worden van de EEG-landbouwpolitiek. Wanneer we ons dan realiseren dat er reeds eerder weinig ruimte voor loonsverbeteringen in het vooruit zicht te stellen was, dan is het dui delijk, dat het in de herfst in de Twee de Kamer te houden vervolgloondebat wel eens minder rustig zal kunnen verlopen dan de vorige week het ge val was. Een uitstel opnieuw tot na der order, zal wel niet mogelijk zijn. Definitief een loonpauze dan? Maar dan ook andere maatrege len in de totale inkomenssector, immers het is politiek onmogelijk de lasten alleen op de lonen te la te drukken. Duidelijk is intussen wel dat er op verdere reële loons verbeteringen niet zoveel kans mee bestaat. Dan tóch belastingverla ging? We zullen toch zo langzamerhand wel moeten wennen aan de ge dachte dat niet iedere kostenstijging gecompenseerd kan worden. om een verdergaande overbesteding te voorkomen en onze concurrentiepo sitie niet in de waagschaal te stel len. Zoal geen lange hete, wordt het voor de regering, de vakbeweging en de werkgevers, toch op zijn minst een lange warme zomer, ge durende dewelke ze zich, in het zweet huns aanschijns, zullen heb ben te beraden op een voor alle betrokkenen reëel te aanvaarden oplossing om uit deze impasse te geraken. Het is daarbij te hopen dat er van regeringszijde wat beter gemanoeuvreerd zal worden en dat anderzijds de zaken niet op de spits gedreven zullen worden. Wat er bij dit alles van het vrije loonbeleid terecht moet komen, is in ieder geval nog helemaal ondui delijk. Zeker is wel dat de zeven vette jaren op een eind lopen. Als er nu maar een basis voor zeven nieuwe niet al te magere jaren overblijft." ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 11