Bergsma heeft goede kansen op de Nederlandse damtitel Circuit „De Zilven" ging voor MCC „Loenen" verloren Felice Gimondi won tijdrit Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter Zuidslavische sportpers toonde zich opgetogen PRISMA FELIX urn Cruyff voetballer van het jaar Loting voor het Olympisch voetbaltoernooi Bert Theunissen gaat terug naar Zwitserland Hilversum verkoopt V Zege voor Santana Fedor den Hertog leed nederlaag Duitse geselecteerden voor Tour de France stop de zon in uw kat met Europees record polsstokhoogspringen m Él 11 s m 8 fff 8 H 8 8 8 jH 8 11 8 S S 8 iü 8 SU H n iH Ui Op het scherp 26 JULI GEEN CROSS Tom Okker won Weinig illusies Niet ver Zuid-Slavië zonder Osim tegen Italië Onder invloed van Ajax Nauwelijks ontgaan Leo Duyndam traint weer Regen maakte tennis onmogelijk Vernederd S. BOS - Hoofdstraat 91 - VEENENDAAL - Tel. 10034 verrijkt5- met zonnig; m 20 stuks Filters, FEUX BROKJES FEUX QUICK FELIX RITSBUK Pagina 17 VRIJDAG 7 JUNI 1968 APELDOORN Elf keer heeft de Fries Pieter Bergsma deelgenomen aan de strijd om de nationale damtitel. Ho ger dan een tweede plaats is hij nog nooit gekomen. Maar morgen kan het dan eindelijk de grote dag worden voor de man, die in de negende ronde zijn naast concurrent Geert van Dijk van zich afhield. Alleen de Noordhollan der Jan de Boer zou morgen nog roet in de Friese maal tijd kunnen gooien. Eén misstapje van de leider en zijn positie kan aan het wankelen worden gebracht door de Bennekommer Geert van Dijk. Het zou een wonder mo gen heten als ook oud-wereld kam pioen drs. Piet Roozen- burg zich nog in deze titelstrijd zou mengen. Met twee punten achterstand op de Fries is hij vandaag van start gegaan tegen Wim van der Sluis en het is niet aanneme lijk, dat hij die achterstand in deze ronde al heeft goed ge maakt. Alleen als de Haaksbergenaar vandaag één punt op de lea ders is ingelopen kan de ronde, die morgen om 10 uur in hotel Nieland begint, voor een apotheose zorgena Het is al eens eerder voorgekomen, dat de achtvoudige kampioen in die laatste ronde zijn voorlopers inhaalde of zelfs pas seerde. Bom en Van Dijk kunnen daar uit eigen ervaring van meepraten. Spanning genoeg dus ook weer in de laatste ronden. De zegereeks, waaraan Bergsma kort voor Apeldoorn was be gonnen, werd gisteren wreed door Van Dijk verstoord. De Fries weigerde in te gaan op de R-opstelling hem door de Bennekommer voorgeschoteld. Er ont spon zich een interessante krachtmeting op het centrum, waarbij wit veld 27 be zette. De zwarte stelling kwam onder druk te staan, waaraan hij enigszins ontsnap te door naar 28 uit te wijken. Daarna verlegde Van Dijk zijn aanval naar de lange vleugel, maar het gevaar werd door de „meester" snel bezworen. Hij kwam wel in tijdnood, maar hield zich staande. In de tijdnoodfase kwam deze stand op het bord: Zwart (Bergsma) 9 schijven op: 6, 13, 15/19, 23/25; Wit (Van Dijk) 9 schijven op: 26, 27, 30, 32/35, 38 en 48. (Zie diagram). Wit vervolgde met 2721, 32X12, 48—42 (13—18) 33—29, 38 X 29 (23—28) 29—24 (19—23) 24—19, 30—24 (25—30) (28—33) en bereikte niet meer dan re mise in het eindspel. Nationaal meester Wim van der Sluis gaf een kansrijkere voortzetting zeker gelet op de tijdnood, waarin Bergsma verkeerde door: 26—21, 48—42, (6—11 of?) A 27—22, 32X21, 33—29 en 38X9 met goede winstkansen. Bij analyses bleek dit te falen door 26—31 en remise. Grappig is, dat na 4842 het terugoffe ren door 2429 verloren is door 34—29 Bronstring ontwikkelde in een klassieke partij tegen Roozen- burg vlot zijn lange vleugel. Enkele ruilen aan de andere flank verzwakten deze Leidse vleugel zo, dat hij in een 12- om-12-stand gedwongen was zijn stand te hergroeperen door een tij delijk offer. Dat was in deze stand: Zwart (Roozenburg) op: 3, 4, 6, 7, 9, 14, 16, 18, 19, 21, 23, 24; Wit (Bronstring) op: 25, 27, 28, 30, 32/35, 37, 38, 42, 48. Bronst ring speelde 2722 (18X27) 3429 (23X34) 30X39 (21—26) 32X21 (16X27 gedwongen want na 26X17 volgt dam door 28—23) 28—23 (19X28) 33—31 en de partijen staan materieel weer gelijk. Beiden kwamen de tijdnood goed door en met de puntendeling zag Roozenburg zijn vrijwel laatste kans op de titel ver dwijnen. Het verloop dat pas na afloop door beiden met behulp van anderen kon worden gereconstrueerd was: 3429 (7—11) 18—12 (21—27) 31X22 (8—13) 12X21 (26X17) 29—23 (14—20) 23—19 (20X29) 19X8 (29—34) 8—2 en nadat de beide zwarte schijven op 11 en 17 waren gevallen gaf Okrogelnik terecht op. Maar tijdens deze enerverende fase was één ding duidelijk geworden: men neemt het niet zo nauw met de wedstrijdregle menten in dit toernooi .Terwijl de spe lers hun notaties bijwerkten was de klok stilgezet en dèt, waar de wedstrijdleider er op toezag of alles wel reglementair werd genoteerd. Toen grootmeester Kei ler vroeg of de partij was beëindigd, werd deze fout haastig hersteld. Ook het zich met de notatie bemoeien is reglementair niet toegestaan. Maar P. Bergsma 1 2 3 4 m M. n v,.'/// m 'WW 46 47 Varkevisser en Okrogelnik speelden een klassiek duel op het scherp van het mes. De Limburger kreeg, naarmate de partij vorderde, wel enig temponadeel maar wist zich ten koste van veel tijd staande te houden. Met een min of meer gedwongen 3-om-3-ruil begonnen de moeilijkheden pas goed voor de zuider ling. Varkeviser kwam met een schijf op 18, welke de Limburger niet kon op ruimen. Met de vlag van beiden op val len was de volgende situatie ontstaan: Zwart (Okrogelnik) 7 schijven op: 7, 8, 14, 15, 17, 21, 26; Wit (Varkevisser) 7 schijven op: 18, 24, 28, 31, 32, 34 en 37. 48 49 G. van Dyk SO AMSTERDAM In het Amsterdam se Hiltonhotel is Johan Cruyff gisteren gekroond tot Nederlands voetballer van het jaar. Burgemeester Samkalden van Amsterdam Ajax' immer aan wezige VIP-supporter reikte het bij deze onderscheiding behorende beeld je (de Crack) uit aan de pas 21 jaar geworden Ajacied. „Johan Cruyff is eigen kweek van Ajax en Ajax is eigen kweek van Am sterdam," zo lichtte Samkalden zijn aanwezigheid toe. Behalve het beeldje, dat in 1966 werd gewonnen door Willy Dullens (Sittar- dia) en verleden jaar door Eddy Pie- ters Graafland (Feyenoord), ontving Cruyff ook een premie van duizend gul den. Het organiserende weekblad Revu heeft dit keer de voetballer van het jaar niet door de lezers laten kiezen, maar door dertig sportjournalisten. Cruyff kreeg zestien stemmen, Jan van Beveren van Sparta acht, Hans Kraay van Feyenoord twee en Coen Moulijn (Feyenoord), Velibor Vasovic (Ajax), Bennie Muller (Ajax) en Rinus Israël (Feyenoord) ieder éln. LOENEN De motorclub Loenen, organisatrice van zeer belangrijke mo- tocrosses, zit in een impasse. Het bij zonder fraaie circuit De Zilven is voor de vereniging verloren gegaan. Door de uitgebreide aanleg van wegen in de omgeving is er in de laatste maan den veel zand afgegraven. Hierdoor zijn de afgravingswanden bijzonder hoog en stijl geworden. Het bestuur zelf was er wel van overtuigd, dat het circuit te gevaarlijk was geworden. Niet zo zeer voor de renners, dan wel voor de toeschouwers. De kans op in stortingen is niet denkbeeldig. Gister avond is het circuit gekeurd door de heer Rinse de Groot, sportcommissa- ris van de KNMV. Deze was het met het bestuur eens en keurde het circuit voor wedstrijden af. Het is bijzonder jammer, dat het circuit „De Zilven" voor de motor- ROME Donderdagmiddag is in Ro me de loting voor de achtste finales van het Olympisch voetbaltoernooi, dat in oktober in vier Mexicaanse steden zal worden verwerkt De num mers een en twee van elke groep gaan over naar de kwartfinales. In de groe pen wordt een halve competitie ge speeld. Het resultaat van de loting was: Groep A (wedstrijden in Mexico Stad): Mexico, Colombia, Frankrijk en Algerije of Guinea; groep B (wedstrij den in Peubla): Spanje, Brazilië, Nige ria en Japan; groep C (wedstrijden in Guadalajara): Hongarije, San Salva dor, Israël en Ghana of Marokko; groep D (wedstrijden in Leon: Tsjecho Slo wakije, Guatemala, Bulgarije en Thai land. sport verloren is gegaan. Het was één van de mooiste, maar ook zwaarste cir cuits van de KNMV. Vorig jaar diende het nog als trai ningscircuit voor het selectieteam voor de Cross des Nations en de Grand Prix. Op 11 februari j.l. opende Loenen het Motocross-seizoen met een beker-cross Weinigen zullen toen vermoed hebben, dat dit de laatste cross is geweest. Ook onder de renners zal het verlies van dit unieke circuit grote teleurstelling brengen. Immers, vele renners reden graag op dit circuit, dat alle elemen ten voor een echte cross in zich had. Het ijverige bestuur is naarstig aan het zoeken naar een nieuw terrein om een circuit te bouwen. Men heeft reeds enkele terreinen op het oog, maar de onderhandelingen zijn nog in een begin stadium. Een en ander hout in, dat de cross van 26 juli geen doorgang kan vinden. ROTTERDAM Bert Theunissen (28) wordt trainer-speler van de Zwit serse tweede-divisieclub Chiasso. Theu nissen, die vorig voetbalseizoen door Fortuna '54 werd gecontracteerd maar er niets voor voelt om in de eerste di visie te spelen, speelde reeds van 1965 tot 1967 in Zwitserland. Hij was top scorer bij Young Boys. De Zuidslaaf Lazar Radovic heeft een éénjarig contract getekend met de Eindhovense eredivisieclub PSV. Rado vic speelde in het afgelopen seizoen bij de Delftse combinatie Xerxes/DHC. SALTSJOEBADEN Tom Okker heeft donderdag op de eerste dag van een vierdaags tennistoernooi in het Zweedse Saltsjoebaden zonder moeite de Zweed Ingemar Ingvarsson versla gen: 6-0, 6-0. Vandaag ontmoet Okker in de kwartfinales de Zweedse Davis-Cup speler Ove Bengtsson. „niet iedereen, die wédstrijdleider is ook wedstrijdléider". is, De Noordhollander Jan de Boer heeft de Zeeuwse titelhouder Jan Blom in een klassieke partij weinig illusies gelaten. Nadat een Zeeuwse aanval op wits kor te vleugel vakkundig was afgeslagen (Blom) 9 schijven op: 7, 12, 13, 17/19, 23, 25, 35; Wit (De Boer) 9 schijven op: 21, 26/28, 32'34, 39 en 44. Blom speelde 7—11, kreeg Blom moeilijkheden in het cen trum in de volgende stand: Zwart waarna De Boer won door: 2116 (17—22) 28X6 (23—28) (13—19) en na 3934 gaf de Zeeuw terecht op. Schota nus boekte sinds lange tijd weer eens een overwinning. Na een klassieke ope ning tegen bondssecretaris Ad Ivens kwamen beiden met een schijf naar de rand. Schotanus ging wel naar 35, de Hagenaar niet. Lange tijd bleef deze mogelijkheid voor Ivens open, maar op de 26e zet grendelde de Leeuwarder deze wel af en kwam zeer gunstig te staan. Op de andere flank had Schotanus alles onder controle en dat leverde hem winst op. De IJsselsteiner Jan Bom moet nog vechten om zich in de halve finales voor het volgende titeltoernooi te plaatsen. Tegen de Amsterdammer Wim van der Sluis kwam hij gisteren niet ver. Nadat wit in het middenspel door een uitruil veld 28 bezette, kwam Bom in moeilijk heden. Vooral de sterke, korte vleugel opstelling van Van der Sluis verhinder de de Utrechter gevaarlijk te worden. Hoewel hij nog op dam kwam, was zijn materiaal-achterstand zo groot, dat sta ken van de strijd voor Bom het enig mogelijke was. De uitslagen van deze negende ronde waren: Van Dijk—Bergsma 1—1; Bronst ringRoozenburg 11; Van der Sluis Bom 20; Varkeviser—Okrogelnik 20; IvensSchotanus 02; De BoerBlom 20. De stand: 1. Bergsma 13 punten; 2. Van Dijk 12 pnt.; 3. Roozenburg 11 pnt.; 4/5. Bronstring en Van der Sluis 10 pnt.; 6/8. De Boer, Okrogelnik en Varkevis ser 9 pnt.; 9. Schotanus 8 pnt.; 10. Bom 7 pnt.; 11. Blom 6 pnt.; 12. Ivens 4 pnt. Het programma voor zaterdag luidt: IvensOkrogelnik; Van DijkBom; VarkevisserRoozenburg; Van der Sluis Blom; BronstringSchotanus en De BoerBergsma. FLORENCE Zuidslavië zal zater dag in de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap voor lan denploegen tegen Italië Ivica Osim niet kunnen opstellen. Osim, een van de sterkste Zuid-Sla vische spelers, verstuikte woensdag avond in de halve finale-ontmoeting te gen Engeland kort na het begin bij *n botsing met Norman Hunter zijn enkel. Coach Rajko Mitic is van plan Osim te vervangen door de 20-jarige Jovan Aci- movi, die momenteel nog in Belgrado is. Of Italië in Rome op volle sterkte kan aantreden is ook nog twijfelachtig. Gianni Rivera raakte bij een botsing met de Rus Afonin eveneens gebles seerd, maar de Italianen hebben nog hoop dat hij zaterdag weer hersteld zal zijn. GRONINGEN Jk heb alcohol gebruikt om de spanningen, die de wedstrijd tegen Ajax oproepen, af te kunnen reageren!" Met deze woor den meende GVAV's eerste elftal speler, de 82-jarige melkslijter P. F. bij de Groningse politierechter be grip te kunnen kweken voor de aan rijding, die hij op 5 mei had veroor zaakt terwijl hij onder invloed ver keerde. De raadsman van de Groningse se- mi-prof voetballer, wees er bovendien nog op dat F. een blanco strafregis ter heeft en ook nog nooit door de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond is gestraft. De officier van Justitie kon zich wel in de toestand van F. verplaatsen en eiste een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken, een proef tijd van drie jaar en een geldboete van vijfhonderd gulden. De politierechter vond het echter 'n principiële zaak en veroordeelde F. tot veertien dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. SAN MARINO De Belgische we reldkampioen op de weg Eddy Merckx heeft ook in de zestiende wieleretappe van de Ronde van Italië een uitsteken de prestatie verricht. Hij eindigde in de tijdrit over ruim 39 kilometer op de tweede plaats, achter de Italiaan Felice Gimondi. Het verschil tussen beide ren- iers bedroeg slechts 39 seconden. Merckx behield de leiding in het alge meen klassement. Op zijn Italiaanse ploegmakker Vitto- rio Adorni, die de tweede plaats in het algemeen klassement bezet, won de Belg 66 seconden. Gimondi steeg van de zesde naar de derde plaats, maar heeft nog altijd een achterstand van bij na negen minuten. Zoals de situatie nu is, kan Eddy Merckx de eindzege nauwelijks meer ontgaan. In de zware bergetappen naar Rocca di Cambio en Blokhaus heeft hij niets te vrezen. Dat heeft hij in de Do lomieten wel duidelijk gemaakt, ners bedroeg slechts 39 seconden. De uitslag was: 1. Gimondi (It.) 1.14.47 gem. 39,553 km per uur), 2. Merckx (Belg.) op 39 sec., 3. Ritter (Den.) op 1 min., 4. Adorni (It.) op 1.45, 5. Motta (It.) op 2.02, 6. Altig (W-Dld) op 2.14, 7. Gabrica (Sp.) op 3.09, 8. Vanneste (Belg.) op 3.10, 9. Zillioii (It.) op 3.28, 10. Velez (Sp.) op 3.54, 35. Haast (Ned.) op 7.17. Algemeen klassement: 1. Eddy Merckx (Belg.) 74.21.06, 2. Vittorio Ador ni (It.) op 4.49, 3. Felice Gimondi (It) op 8.58, 4. Italo Zilioli (It.) op 9.10, 5. Willy Vanneste (Belg.) op 10.27, 6. Gianni Motta (It.) op 12.22, 7. Michele Dancelli (It.) op 12.24. 8. Julio Jiminez (Sp.) op 13.23, 9. Franco Bordrero (It) op 15.29, 10. Franco Balmanion (It) op 15.29, 23. Haast (Ned.) op 46.16. HILVERSUM Het bestuur van de tweede-divisie club Hilversum heeft thans definitief besloten terug te keren tot het amateurvoetbal. De andere Hil- versumse 2e-divisievereniging Gooi land heeft drie spelers doelman De Waard, achterspeler Jansen en voorhoe despeler Westbroek van Hilversum overgenomen. Eén speler. Van Eijke- ren, is reeds door de Alkmaarse ver eniging AZ'67 gecontracteerd. De overi gen zijn op de transferldjst geplaatst. AMSTERDAM De Zuidhollander Leo Duyndam, die de laatste tijd uitge schakeld was door een achillespeesbles sure, heeft donderdag de training op de weg hervat. Duyndam, die onder be handeling stond van de Beverwijkse arts J. Rolink, is volledig genezen ver klaard. Het ziet er dan ook naar uit, dat Duyndam toch zal kunnen deelne men aan de Ronde van Franrijk, die op 27 juni van start moet gaan. Duyn dam behoorde reeds tot de door de KNWU aangewezen ploeg voor de tour. PARIJS Voor de internationale tenniskampioenschappen van Frank rijk, die in Parijs worden gehouden, zijn donderdag wegens zware regenval geen partijen gespeeld. Als eerste par tij zou de halve finale-ontmoeting tus sen Andres Gimeno en Ken Rosewall worden gespeeld. Beide profs hebben met vele onderbrekingen enige tijd op de baan gestaan, maar nadat Gimeno in de eerste set een voorsprong van 5-2 had genomen, regende het opnieuw zo hard dat werd besloten de partij tot vandaag uit te stellen. ADVERTENTIE 1.50. BELGRADO De Zuidslavische sportpers toonde zich gisteren opgeto gen over de zege van 1-0 van het na tionale elftal op Engeland in de hal ve finales van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landenteams. Zelfs in de serieuze bladen was dit voorpaginanieuws naast de berichten over de moordaanslag op de Ameri kaanse senator Robert Kennedy. Minder waren de Zuidslavische bla den te spreken over het Engelse spel. In hun commentaar legden alle kran ten de nadruk op het gevaarlijke Brit se spel waardoor Osim de man, die de architect van de Zuidslavische aan val had moeten zijn al gauw ernstig werd geblesseerd. Men verweet de Spaanse arbiter Oritz, dat hij niet snel genoeg heeft ingegrepen. Het sportdagblad Sport: „De wereld kampioen Engeland werd vernederd en verslagen." Politika Expres: „Onze jongens ga ven Engeland voetballes. Volgens de Engelse coach Ramsey zou de scheids rechter tegen zijn ploeg zijn geweest. Wij noemen dat een een brutale uit spraak." Vecernke Novosti: „De wereldkam pioen werd op de knieën gedwongen. Het blad Borba: „Wat de Engelsen op het ogenblik doen om zich de wereldti- ADVERTENTIE PRISMA herenhorloge 1) klassiek model in moderne uitvoering - zeer exclusief edeldoublé 119.- V 2) gouden PRISMA herenhorloge 215.- in goud met stalen bodem 155.- tel waardig te tonen gaat alle perken te buiten. De Engelsen gedroegen zich tegen Zuidslavië eerder als boeven dan als voetballers. Bovendien durfde de scheidsrechter er zich nauwelijks mee te bemoeien." Politika Express stelde nog, dat de Engelsen tegenwoordig een voetbalwed strijd beschouwen als een soort vecht partij. „Tegen West-Duitsland in Han nover afgelopen zaterdag een ont moeting, die de Britten met 1-0 verloren ging het nog wel. Toen kon den de Engelsen hun overtredingen nog met enige charme en waardigheid be dekken. Tegen Zuidslavië was dat ge heel anders. Er werd met opzet tegen de benen van de tegenstanders getrapt en reeds in de eerste minuten werd Osim daarvan het slachtoffer." Met die Zuidslavische kritiek konden de Engelsen het voorlopig wel doen. HELSINKI De Spanjaard Manuel Santana heeft donderdagavond in Hel sinki de finale van het heren-enkelspel vam een internationaal tennistoernooi gewonnen. Santana versloeg de Rus Le- joes met 6-1, 6-1, 6-4. De finale van het dames-enkelspel leverde een zege op voor de Australische Lesley Bowrey. Zij won met tweemaal 6-1 van de Fin se Birgitta Lindström. AMSTERDAM Fedor den Hertog, de amateurwielrenner die op de nomi natie staat om te worden opgenomen in de Olympische baanploeg, heeft tijdens de opening van het baanseizoen in Am sterdam in de achtervolging een neder laag geleden tegen de Belg Crapez. Crapez finishte in de tijd van 5.07,8 tegen Den Hertog 5.15,0. Nederland ver loor de internationale wedstrijd tegen België met twee punten verschil. Sprin ter Jansen won tweemaal, terwijl in de tandemrace Jansen-Loevesijn en de Belgen Goens-Van Lencker elk een rit wisten te winnen. Koopman, invaller voor de geblesseerde Balk, verloor van Baert op de één kilometer met staande start. Tijden respectievelijk 1.13,3 en 1.13,0. BERLIJN De Westduitse ploeg voor de Tour de France zal 23 juni, na afloop van de profonde van Dortmund, worden bekend gemaakt. De tien ren ners zullen worden gekozen uit de volgende geselecteerden: Rolf Wolfs- hohl, Hans Junkermann, Dieter Pu- schel, Winfried Boelke, Herbert Wilde, Karl-Heinz Kunde, Winfried Gottschal Peter Glemser, Siegfried Adler, Ernst Streng, Klemens Grossimlinghaus en Dieter Kemper. ADVERTENTIE SAINT MAUR Dc Franse atleet Herve d'Encausse heeft tijdens wed strijden in Saint Maur een voorstad van Parijs het Europese record polsstokhoogspringen op 5.37 m ge bracht. Het oude record stond met 5.30 m op naam van de Griek Papanicoleou.

De Vallei | 1968 | | pagina 17