Veenendaals dagblad Humphrey nu wellicht f beste kanshebber Politie te Los Angeles zoekt blonde vrouw Buiten Stoffelijk overschot van Kennedy in New York VOLGEND JAAR MEER KIJKEN MAAR OOK MEER BETALEN BENZINE GOEDKOPER I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Steeds minder stakers in Frankrijk Man wurgde zijn vrouw in lied Met BLOEMEN TUINCENTRUM - Veenendaal Rouwbeklag van Kosygin BP-kamerleden keren zich tegen uitlatingen van Koekoek Ted Kennedy als vice-president genoemd GEZIEN MET DADER VAN AANSLAG Spring-in-'t-veld KATHEDRAAL De meest makkelijke verf heet GECOMBINEERD KIJK- EN LUISTERGELD GAAT f 75,- BEDRAGEN, ALLEEN RADIO f 24,- Anarchisten Trein DERDE NET Onbestendig weekeinde Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prljs 17 cent Kleine 'annonce# „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, leder woord meer 15 cent VRIJDAG 7 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I32 WASHINGTON De democratische gedelegeerden die door de uitslag van de voorverkiezingen in hun staten Robert Kennedy hadden moeten steunen op de democratische partijconventie in Chicago, zijn door de dood van de senator van hun verplichtingen ontslagen. De meeste waarnemers in Washington geloven dat hun stemmen verdeeld zul len worden tussen de twee overgebleven concurrenten in de strijd om de presi dentskandidatuur, Eugene McCarthy en vice-president Hubert Humphrey, waardoor laatstgenoemde genoeg stemmen zou hebben verzameld om de over winning te behalen op de conventie. Deze mening wordt echter niet geheel gedeeld door George Gallup, nestor van de Amerikaanse opiniepeilers. Op een lunch in de „National Press Club" te Washington verklaarde hij, zonder dit overigens met cijfers te ondersteunen, dat McCarthy wel eens met de politieke erfenis van Kennedy zou kunnen gaan strijken. Volgens Gallup is het voor de demo craten op het ogenblik van het groot ste belang te weten achter wie de verschillende minderheidsgroeperingen, die de belangrijkste steun van de ver moorde senator waren, zich zullen gaan scharen. In dit verband telt de stem van de negers verreweg het zwaarst. Volgens de laatste opinieon derzoeken zou 85 tot 90 "pocent van de negers zijn stem op Kennedy hebben uitgebracht. De tegenhangers van Gallup geloven dat „vrijgekomen" gedelegeerden ge neigd zullen zijn hun stem te verbin den aan de kandidaat die de meeste kans op succes heeft en volgens hen heeft McCarthy nog niet bewezen dat hij dat is. Mochten de besprekingen tussen Mc Carthy, president Johnson, Humphrey en de vrienden van Kennedy niet lei den tot een stilzwijgend akkoord over de toekomstige democratische kandi daat, dan zal McCarthy volgens deze waarnemers in het verdere verloop van de verkiezingscampagne de indruk moe ten wekken, dat hij wel degelijk in staat is in november de republikeinse kandidaat vrijwel zeker Richard Nixon te verslaan. Voordat deze mening aan de werke lijkheid getoetst kan worden, zullen waarschijnlijk enige weken voorbij zijn. Alle presidents-kandidaten hebben hun campagne tot volgende week onderbro ken. De regels voor binding van de partij gedelegeerden verschillen van staat tot staat. In de meeste gevallen hoeven zij de kandidaat die in de voorverkiezingen heeft gewonnen alleen maar in de eer ste stemming te steunen. De gedele geerden van Californië, waarvan 172 van de 174 naar Kennedy zijn gegaan, hebben schriftelijk moeten beloven dat zij alles zullen doen om de kandidaat aan wie zij gebonden zijn, te helpen. Zelfs voor de dood van Robert Kenne dy heeft Humphrey de mogelijkheid opengelaten, dat hij Ted Kennedy zou aanzoeken als vice-president. Reeds twee jaar geleden heeft hij over de combinatie Humphry Ted Kennedy gesproken met vrienden. Humphrey koestert grote genegenheid voor de jongere Kennedy en zijn vrouw Joan. Dè grote vraag is nu: hoe groot is de kracht van McCarthy en zal hij agressief alle anti-regeringstroepen in de partij tegen Humphrey in het ge weer gaan roepen? Of zal hij een akkoord met. Humphrey trachten te bereiken? Humphrey en McCarty zijn politieke vrienden uit Minnesota, en zijn vrien den gebleven, ondanks hun verschil van mening over het Viëtnam beleid van de regering Johnson. McCarthy is niet ingegaan op het aanbod van wijlen Robert Kennedy met hem de strijd tegen Humphry te voe ren. En uit hun politieke verklaringen zou men kunnen opmaken, dat McCar thy zowel als Humphry elkander, en en niet Kennedy als de voornaamste bedreiging beschouwden. A Mevrouw Ethel Kennedy, de troosten de arm van haar zwager Ted om haar arm, in de lijkauto, die het stoffelijk over schot van de vermoorde senator naar de kathedraal van St. Patrick brengt. LOS ANGELES De politie van Los Angeles is op zoek naar een vrouw die kort voor de aanslag op senator Robert Kennedy in gezelschap van de moorde naar zou zijn gezien. Zij wordt op 23 tot 27 jaar oud ge schat, heeft blond haar en is ongeveer 1.65 meter lang. De vrouw droeg een japon van witte voile met zwarte nopjes, donkere schoe nen en had gebold haar. Nadere bijzon derheden gaf de politie niet. Een medewerkster van Kennedy had kort na de aanslag al gezegd dat ze 'n meisje met „een grappige neus" en 'n nopjesjurk aan uit hotel „Ambassador" weg had zien rennen. Het meisje schreeuwde: „Wij hebben hem neerge schoten, we hebben hem neergescho ten." Op de vraag wie dat dan wel was had ze geantwoord: „Wij hebben senator Kennedy neergeschoten. „Volgens ge tuigen had de vrouw uit Kennedy's ge volg ook nog verteld dat een man, toen het meisje deze woorden had gespro- T cu\g geleden kon men op de „Hoge Veluwe" toen nog geen Nation. Park, doch particulier bezit kennis maken met een half dozijn Kangoe roes, door wijlen de heer Kröller gekregen van een zakenrelatie en op zijn landgoed uitgezet. Van tijd tot tijd trof ik zo'n wonder lijke springer aan in het gras-, kruiden- en waterrijke fazantenpark, maar al lengs ontsnapten zij over het raster en de laatste werd door een boer te Hars kamp in 't hooiland doodgeslagen. Nu en dan werd de import elders voortgezet, o.a. door de heer Mulder ten Kate, maar hoe aardig dit allemaal lijkt, toch moet men met zulke figuren echt in de bush-bush van Australië kennismaken. Deze zich op twee benen voortbewegende buideldieren zijn pas twee eeuwen bij de wetenschap be kend; Hollandse verzamelaars als Wil lem Pi so, Rumpf en Alb. Seba hebben hen beschreven en eerst hield men hen voor fabeldieren. Thans weten we er natuurlijk alles van, doch evengoed is het genoeglijk, dat een 15-j. jongen uit Soest, die met zijn ouders naar Australië emigreerde en natuurhisto risch fotograaf van het Queensland Museum werd, er ons over bericht. Hij heet Stanley Breeden en zat met zijn vrouw Kay vele maanden op een klein eiland met en temidden van de groot ste soort, de grijze kangoeroe. Hij be schreef de gewoonten en het merk waardige levenspatroon ervan thans in een boeiend, rijk met originele foto's geïllustreerd boek („Ons leven met buurman Kangoeroe", uitg. W. Gaade 's-Gravenhage, f 14,90 geb.) en maak te er een interessante monografie van. Door onze Nederlandse emigranten naar het vijfde werelddeel zal zo'n werk ongetwijfeld met genoegen wor den gelezen, al was het slechts, omdat ze er in contact komen met de merk waardigste dieren der wereldfauna, die als windhonden pijlsnel over de steppe ijlen. ken, een portaal van het hotel door was komen rennen en zich bij haar had gevoegd. Burgemeester Sam Yorty van Los Angeles weet de dood van senator Ro bert Kennedy aan de „invloed van het communisme", dat „probeert verdeeld heid te zaaien", in de Ver. Staten. Hij verklaarde op een persconferentie dat er geen twijfel bestond over de communistische sympathieën van Sir- han, de Jordaanse immigrant die van de moord wordt beschuldigd. De burgemeester gaf toe dat de pro cureur-generaal van Californië, Tho mas Lunch, hem eerdere onthullingen kwalijk had genomen zoals de medede lingen die hij vannacht had gedaan over notities in het aan Sirhan toege schreven dagboek. Niettemin beant woordde hij de vraag, welke bewijzen hij dan wei had voor Sirhans commu nistische sympathieën. „Het enige nieuwe bewijs dat we daarvoor hebben is wat hij schreef over zijn sympathie voor de communisten, voor Russen, voor Chinezen..." aldus Yorty. MOSKOU Premier Alexei N. Ko- sygin van de Sowjet-Unie heeft een te legram van rouwbeklag gezonden aan Ethel Kennedy, de echtgenote van de vermoorde senator. „De gemene moordaanslag op uw echtgenoot, Robert F. Kennedy, heeft bij het Sovjet-volk 'n gevoel van diepe verontwaardiging opgewekt", aldus Ko- sygin. NEW YORK Het stoffelijk over schot van senator Robert F. Kennedy ligt vandaag opgebaard voor het hoofd altaar van de St. Patrick kathedraal in New York. Verwacht wordt, dat duizenden hem vandaag de laatste eer zullen bewijzen. De 89 jaar oude neo-gothische kathe draal, werd donderdag voor het pu bliek gesloten, terwijl arbeiders de kerk in gereedheid brachten voor de requiem mis, die zaterdag om 15 uur zal worden gehouden. Na die rouwdienst zal het stoffelijke overschot van Robert Kennedy per trein naar Washington worden overge bracht voor de begrafenis op Arlington National Cemetry, waar ook zijn broer, wijlen president John Kennedy, onder een eeuwige vlam rust. Overal in het land hangen de vlaggen halfstok. De presidentiëntele campagne, waarin hij zo'n grote rol speelde, is tijdelijk on derbroken. Met het presidentiële straalvliegtuig, waarmee Kennedy's stoffelijke over schot van Californië naar de oostkust werd overgevlogen, waren drie vrou wen meegekomen, wier echtgenoten het slachtoffer zijn geworden van moorde naars: Ethel Kennedy, moeder van tien kinderen die haar elfde verwacht, me vrouw John F. Kennedy, die vijf jaar geleden op dezelfde wijze met het stof felijk overschot van haar vermoorde man van Dallas naar Washington reis de, en mevrouw Martin Luther King jr. die nog geen twee maanden geleden door Robert Kennedy getroost werd nadat haar man in Memphis was ver moord. De kist stond voor in het vliegtuig. Leden van de familie Kennedy betrok ken er om de beurt de wacht bij. Alleen senator Edward M. Kennedy, de laat ste van de vier broers, weigerde zijn post naast de kist te verlaten. Een uur voor de aankomst in New York viel hij echter in slaap. In New York werd de kist per auto overgebracht naar de St. Patrick's Kathedraal. Voor de kerk stonden bijna 8500 mensen de komst van de korte stoet af te wachten. In de kathedraal wachtte mevrouw Joseph P. Kennedy, moedig de komst van het stoffelijk overschot af, om af scheid te nemen van de derde van haar vier zonen. Haar oudste zoon, Jospeh G. M. Kennedy jr. sneuvelde in de twee de weredloorlog, John F. en Robert vielen door moordenaarshand. Verder waren aanwezig de tweede senator van New York, Jacob Javits, rv [Arlington] A De route van de rouwstoet van senator Robert Kennedy van het station van Washington naar de nationale begraafplaats Arlington, zaterdag. de katholieke aartsbisschop van New York, mgr. Terence Cóoke, Kennedy's zwager, de Amerikaanse ambassadeur in Parijs Sargent Shriver, en vele an dere hoogwaardigheidsbekleders. De lijkkist werd door enige voormali ge medewerkers van de senator uit het vliegtuig getild, waarna bisschop Cooke een kort gebed uitsprak. Vervolgens werd de kist in een lijkauto geladen, waarin alleen Ethel Kennedy en haar kinderen plaats namen. Na een rit van een half uur kwam de stoet aan bij de kathedraal van St. Patrick, waar zich naar schatting 10.000 mensen hadden verzameld om de laatste eer te bewijzen aan de vermoor de senator. Onder doodse stilte werd de kist de kerk binnengedragen en op een kata falk geplaatst. Tot de dragers behoor den Roberts broer Edward en zijn oud ste zoon, Joseph. In de kathedraal werd alleen voor familieleden en vrienden van de over ledene een korte plechtigheid gehouden, waarbij ook mevrouw Rose Kennedy, de moeder van Robert, aanwezig was. In New York zullen vandaag alle openbare gebouwen en scholen geslo ten zijn. Op vele plaatsen worden her denkingsdiensten gehouden. Sommige televisiestations hebben een speciaal programma ingelast, met onder ande re voordrachten uit Kennedy's geschrif ten en redevoeringen. De officiële rouw zal in New York ook zaterdag en zondag voortduren, terwijl zondag voor de hele Verenigde Staten een dag van nationale rouw zal zijn. Voor de requiemmis in de kathe draal van St. Patrick zijn 2500 mensen genodigd. Mogelijk zal ook president Johnson de dienst bijwonen. De toestand van de vtyf omstanders die gewond werden bij de aanslag op senator Robert Kennedy is vandaag verbeterd. Ira Goldsteun, die door een kogel in de linkerheup werd getroffen, zal vandaag naar huis terugkeren. De toestand van Paul Schrade (30) de regionale directeur van de vakbond van arbeiders in de auto-industrie, is redelijk goed. De toestand van Wil liam Weisel (30) een journalist van de American Broadcasting Co. is bevre digend. Ook de toestand van Irwin Stroll (17) en mrs. Elizabeth Evans is bevredi gend tot goed. ADVERTENTIE PRAAG In de zaak-Sejna is al leen sprake geweest van diefstal en ambtsmisbruik, zonder politieke ach tergrond, zo luidt de conclusie van het officieel onderzoek naar de 'vlucht van ex-generaal Jan Sejna, het voormalige hoofd van de communistische partij in het Tsjechoslowaakse ministerie van Defensie, naar de Verenigde Staten. PARIJS Frankrijk is gisteren weer massaal aan het werk gegaan na twintig dagen van stakingen en onrust. Slechts kleine groepen stakers en stu denten probeerden de volledige terug keer naar de normale toestand te ver hinderen. In Parijs gingen deze stakers en stu denten op de rails van een metrolijn liggen. De andere vijftien lijnen van de metro functioneerden gistermiddag nor maal. Bussen van zeven van de 175 buslij nen iin de stad konden niet vertrekken omdat een aantal jongelui voor de ga rage op de grond ging zitten en wei gerde te vertrekken. De Parijse prefectuur noemde deze koppige mensen anarchisten en Trots kisten. terwijl de communistische vak centrale hen betitelde als avonturiers en pseudorevolutionairen. Elders in het land zag men hetzelf de beeld. Vele duizenden hervatten het werk, terwijl in bijna elke fabriek wel een groepje was dat weigerde. In Clermont Ferrand hield een kleine groep stakers voor de tweede achter eenvolgende dag de heropening tegen van de autobandenfabriek Michelin, hoewel tachtig procent van de arbei ders zich in een stemming had uitge sproken voor hervatting van het werk. Het treinverkeer in, naar en van Frankrijk zal vanaf heden weer nor maal zijn, zo heeft de Nederlandse Spoorwegen vernomen. Er is slechts geringe kans od vertraging. De enige treinverbinding, die nog niet doorgaat, is de autoslaaptrein Amsterdam Nar- bonne. Nu de normale situatie in Frankrijk zich gaat herstellen heeft de Neder lands-Franse kamer van Koophandel een globale balans opgemaakt van de schade die de Nederlandse export door de stakingen heeft geleden. Men komt daarbij op een bedrag van rond 35 mil joen Franse francs bij een normale ge middelde Nederlandse export naar Frankrijk ter waarde vam 240 miljoen francs. In het schadebedrag is niet meegerekend het verlies van transport ondernemingen. DEN HAAG De 52-jarige chauf feur B. T. heeft gisteravond tussen tien en elf uur zijn even oude echtge note M. B.- van H. gewurgd. Dit ge beurde in het bed van het echtpaar, in de woning aan de Rjjksw(jkseweg in Den Haag. Omstreeks half twee van nacht heeft de chauffeur gepoogd ook zijn 22-jarige zoon P. T., die rijksamb tenaar is, met een hamer te doden. De jongeman was wakker en wist te ont komen. Hij ging naar de buren, waar hij de politie alarmeerde. De chauffeur is gearresteerd. Uit een eerste onderzoek blijkt dat hij tot zijn daad kwam in overspannen toe stand. De man is reeds enige tijd on der behandeling bij een psychiater. Het echtpaar zou naar een flat in Leidschendam verhuizen en dit kon de man niet verwerken. In dit geval is daarom waarschijnlijk geen sprake van moord, maar van doodslag en po ging tot doodslag, vertelde vanmorgen hoofdinspecteur J. van de Poel, chef bureau van de centrale recherche. ADVERTENTIE is uw balkon VEEL MOOIER Wij adviseren u graag en hebben een enorm assortiment. Speciaal adres voor tuin- en balkonbakken Fa. A. P. v. GINKEL - NIEUWEWEG 13 - TEL. 12992 A Aartsbisschop Cook van New York zegent de kist met het i korte dienst, welke na de aankomst van de kist in de hathe- stoffelijk overschot van senator Robert Kennedy tijdens de draal van St. Patrick werd gehouden. DEN HAAG De benzine is vandaag een cent per liter goedkoper geworden. In enkele delen van het land zjjn de prjjzen zelfs met twee cent per liter ge daald. Door vermindering van het aantal prjjszones van vier tot drie profiteren enkele provincies van een dubbele prijsverlaging. Dit zjjn Groningen, Friesland, Drente Overijssel, Zuid-Limburg en Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor wordt het prijsverschil tussen de verschillende delen van het land kleiner. De oliemaatschappijen hebben nog verdere prijsverlagingen ingevoerd. Van vloei bare gassen met 0,3 cent per liter, vliegtuigbrandstof, licht- en tractorpetroleum, autogasolie, gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dunne stookolie met een halve cent per liter. DEN HAAG Meer televisiezend tijd tegen een hoger kijk- en luister geld. Dat is de strekking van de toe lichting die minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft gegeven op het wetsont werp Omroepbijdrage dat naar de Tweede Kamer is gestuurd. De televisiezendtijd wordt volgens 't ontwerp volgend jaar uitgebreid met drie uur per week. De kleurentelevisie krijgt er vier uur bij; de televisierecla me 24 minuten. In 1970 en 1971 zal de zendtijd steeds met dezelfde tijdsduur wor den uitgebreid. In 1971 zal de totale zendtijd 71 uur bedragen, waarvan twintig uur in kleur en 177 minuten re clame. Andere punten uit de toelichting op 't wetsontwerp: de televisiereclame wordt langza mer uitgebreid dan de bedoeling was om de dagbladen niet in nog grotere fi nanciële moeilijkheden te brengen. Wellicht komt er een derde televi sienet om de extra zendtijd te kun nen „consumeren". Het luister- en kijkgeld wordt op 1 januari vervangen door een om roepbijdrage van 75 gulden per jaar voor bezitters van een t.v.-toestel en van 24 gulden voor bezitters van radio of draadomroep. Het kijkgeld is nu 36 gulden, het luistergeld achttien gulden. Totaal dus 54 gulden. De nieuwe bij drage betekent dus een verhoging van 21 gulden. Wie 75 kulden „Kijkgeld" heeft be taald behoeft niet extra te betalen voor zijn radio's). Zie verder elders in dit blad. DEN HAAG Vier leden van de Tweede-Kamerfractie van de Boeren partij, t.w. de heren E. J. Harmsen, J. van de Brake, W. M. van Harselaar en mr. H. Ch. J. M. Kronenburg, hebben zich in een gezamenlijke verklaring ge keerd tegen uitlatingen van hun fractie- en partijvoorzitter, de heer J. Koekoek. Diens veronderstelling, dat zijn partij genoten Harmsen en Van de Brake een „coupe" tegen zijn persoon zouden voor bereiden, wordt „van alle grond ont bloot" genoemd. Het tegendeel is waar, aldus de vier BP'ers. Harmsen en Van de Brake heb ben zich er bij verschillende gelegenhe den tegen verzet'dat de heer Koekoek zich in woord en geschrift niet wenst neer te leggen bij eerder gedane toe zeggingen en meerderheidsbeslissingen van het hoofdbestuur der Boerenpartij o.m. in de kwestie van de dubbele functie van Harmsen en de aanstelling van de partij administrateur de heer Van Nieuwenhuizen doch dit is ge rechtvaardigde democratische kritiek op de voorzitter, die door de onderteke naars „tot op dit moment onbetwist als partijvoorzitter en fractievoorzitter is en wordt erkend". Ook de twee mede-on dertekenaars, zo gaat de verklaring ver der, maken zich naar aanleiding van bo vengenoemde kwestie en voorts naar aanleiding van de behandeling van de affaire „vrije omroep", de willekeurige beschuldigingen en verdachtmakingen van medewerkers, alsmede het totaal vastgelopen partijoverleg ernstige zor gen over de juistheid van het door de heer Koekoek in deze zaken de laatste tijd gevolgde beleid, doch zij zijn tot ieder democratisch overleg daarover bereid. „Tevens zijn alle ondergeteken den van mening, dat, in strijd met de feitelijke opvatting van de heer Koe koek, openlijke democratische discus sie over partijaangelegenheden en poli tieke vraagstukken noodzakelijk is in het belang van de Boerenpartij", zo be sluit de verklaring. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. (Van onze weerkundige medewerker) Een uitloper van hoge druk uit Frankrijk geeft vandaag, afgezien van een verspreide bui, droog weer en zon nige perioden. Helaas is het hogedruk- gebied niet in staat nieuwe, over Ier land naar het oosten opdringende sto ringen de voet dwars te zetten. In ver band hiermee moeten we voor het ko mende weekeinde op het voortduren van het onbestendige weertype reke nen, met opnieuw veel bewolking en regenkansen. De temperatuur komt bij deze situatie niet hoger dan een niveau van 16 tot 18 graden. Het wordt zo langzamerhand wel tijd voor weer eens een zomerse dag: de laatste maal dat het kwik boven de 25 graden kwam was namelijk op 21 april. Temperatuurmaxima van 25 a 30 graden zijn nu alleen weggelegd voor Rusland en de meeste Balkan- landen. Morgen: zon op: 04.21, onder: 20.57; maan op: 18.21, onder: 02.27. f

De Vallei | 1968 | | pagina 1