DIT LAND IS NIET VEILIG MEER Diepe rouw in Amerika over dood Kennedy EEN KENNEDY HUILT NIET Aanslagpleger loopt kans op doodstraf Verkoop wapens in V.S. een weinig aan banden Randolph Churchill overleden V. S. beangst om traditie van geweld Bijna iedereen voelt zich betrokken morgen is 't McCarthy: „Je bent gek OK super- oktaan-benzine elke liter cènten voordeliger!!! Tank dus bij: Ethel hield zich aan familie-traditie Vuurgevecht aan Jordaan de Daf 33 van uw levenreeds bij f 1.075,- aanbetaling. WAAROM ROEPING Campagne Drie huizen en ook morgen kopen weer zeer velen in ons land een DAF33. Vanzelfspre kend. De eeuwig jonge DAF33. De kranige DAF33. Hi] is en blijft een onge ëvenaard succes en dat is geen wonder. Zijn fameuze Variomatic volautomatische transmissie heft hem ver uit boven alle andere wagens in zijn klasse. Hij heeft ruige rallyerijders triomfen bezorgd en geeft dag-in-dag-uit tienduizenden het meest intelligente antwoord op alle rijproblemen die er zijn. De DAF 33 is goed voor 112 km per uur kruis-snelheid, hij accelereert van 0-50 km in 7 seconden, hij heeft een zeer grote kofferruimte (98x98x46 cm), een zeer laag benzineverbruik en be hoeft nimmer te worden doorgesmeerd. Ruim plaats voor 4 5 personen. De prijs van deze populaire DAF-sprinter: f 4995,-. En natuurlijk een vol jaar garantie. plus het piSMkA-sit pookje ter wereld JiV SCHADUW BEROEMDE VADER VRIJDAG 7 JUNI 1968 ADVERTENTIE LOS ANGELES „Dit land is niet veilig meer", roept een oude man. „Het is niet waar", is de reactie van een vijftienjarige jongen. ,Zij begrijpen het niet", huilt een acht tienjarig meisje dat gehurkt op de grond zit, nog gekleed in het rood witte Kennedy-uniform. „Waarom heeft die kogel mij niet geraakt? Waar om moest nu juist hij getroffen wor den?" Dit alles speelt zich af in het Good Samaritan ziekenhuis in Los Angeles als Frank Mankiewics, de perschef van Robert Kennedy, om 9.44 uur Ne derlandse tijd, bekendmaakt dat Bob by is overleden. Het is nog in Met diepst van de nacht aan de westkust van Amerika als het bericht van het overlijden van Robert Kennedy de wereld ingaat. De reportagewagens van radio en te levisie buiten bij de ingang van het ziekenhuis ontsteken plotseling alsof er sprake is van een alarm, hun lichten. De camera's worden gericht, de lijnen naar de honderden aangesloten radio- en televisiestations worden gevoed met de beelden van de persconferentie van Mankiewicz en later van Kennedy's persadviseur Pierre Salinger. De wereld en het in spanning verke rende Amerikaanse volk worden op de hoogte gebracht van het overlijden en later van de maatregelen die worden getroffen voor de begrafenis op zater dag. Het is kwart voor vijf in de ochtend aan de oostkust in Washington als men president Johnson wekt en hij van het treurige nieuws op de hoogte wordt ge bracht. De president verwerkt het bericht ge schokt en met ontroering. Hij biedt de familie zijn steun aan en stelt een vliegtuig ter beschikking om het stoffelijk overschot later op de dag te laten overvliegen naar New York waar het in de St. Patricks kathedraal zal worden opgebaard. Het transport van het stoffelijk over schot wordt later ernstig vertraagd om dat de lijkschouwing zes uur duurt. Het door president Johnson ter beschikking gestelde vliegtuig vertrok pas gister avond om acht uur, Nederlandse tijd. President Johnson kondigt algemene rouw af voor Amerika. Tot en met zon dag zullen de vlaggen halfstok hangen. Zondag zal worden beschouwd als een dag van bezinning. In Hyannisport, waar de ouders van Robert Kennedy wonen, verschijnt de geestelijke raadsman van de familie om het droevige nieuws over te bren gen. De moeder van Kennedy zegt be rustend dat zij geloof heeft in de on eindige goedheid van God die hun dit lot heeft opgelegd. Maar waarom moet het de familie Kennedy zijn die door zo veel slagen wordt getroffen? Drie zoons en een dochter zijn nu al van haar weg genomen. Kennedy's grootste politieke rivaal MacCarthy is diep geschokt als hij het nieuws te horen krijgt van CBS-repor ter Schumacher die hem de dag tevo ren ook had verteld dat Kennedy was neergeschoten. Toen stormde Schu macher zonder kloppen de suite binnen van McCarthy die net zat te overleg gen met zjjn persadviseurs hoe h(j moest reageren op het nieuws dat Kennedy voorlag in de verkiezingsuitslag in Ca- lifornië. „Je bent gek geworden" is de eerste reactie van McCarthy geweest op die mededeling. Zijn dochter Mary die haar vader steunt bij de uitvoering van zijn cam pagne sloeg de handen voor de ogen en riep uit: „Oh dit landoh dit land", In Opstandingsstad, het kamp der irmen, een armoedige verzameling tenten in het fraaie groene park bij het Lincoln-gedenkteken te Washington ADVERTENTIE Apeldoorn Apeldoorn Beekbergen Brummen Eerbeek Ernst Epe Ermelo Hoenderlo Hulshorst Klarenbeek Nunspeet Oene Rhenen Molenstraat 65 Stationsstraat 50 Tullekensmolenweg 92 Gorten Oeverseweg 91 Stationsstraat 3 Coöperatieweg 2 Paasvuurweg 7 Telgterweg 288 Paalbergweg 14 Varelseweg 211 Klarenbeekseweg 99 Zoomweg 2 Keizerstraat 15-17 Vogelenzangweg 13-15 A Los Angeles: De lijkwagen met het stoffelijk overschot van senator Robert Kennedy verlaat met de volgauto's het Good Samaritan ziekenhuis om naar de luchthaven te rijden. stonden de deelnemers aan de mars met sombere gezichten bijeen. Ralph Abernathy dominee Kings opvolger bracht zijn gedachten met1 een door ontroering verstikte stem on der woorden. „Wat wij mogen waarderen in Robert Kennedy" zei hij tot de omstanders „is dat hij niet alleen uit politieke ambitie maar ook uit geloof en roeping belang stelling toonde voor ons leed. Wij ver liezen met hem opnieuw een vechter voor een beter Amerika." De man op straat, de taxichauffeur, de bediende in de supermarkt, de serveer ster in de drugstore, men kan aan hen zien dat zij zich bij het gebeurde be trokken voelen. Twee radiostations zen den onafgebroken telefoongesprekken uit tussen redacteuren en geestelijke raadslieden enerzijds en luisteraars an derzijds. Kennedy's weduwe Ethel en zijn broer senator Edward M. Kennedy za ten voorin de blauwgrijze lijkwagen welke de manoniehouten kist van het ziekenhuis naar het vliegveld vervoer de. Achter een politie-escorte duurde de tocht 30 minuten. De heftruck tilde de met purper ge drapeerde kist tot de deur van het straalvliegtuig. Met de kist werden Edward Kennedy, Ethel en drie van haar kinderen naar de deur getild. An dere leden van de familie, vrienden en medewerkers gingen via de achterdeur het vliegtuig binnen. Voorop liep mrs. Jacqueline Kennedy, de weduwe van de overleden president. Naar schatting 4.500 mensen standen bij het ziekenhuis van de Barmhartige Samaritaan. Onderweg stonden veel mensen te huilen. Een bijna even grote menigte stond bij het vliegveld. Op beide punten werden bloemen aange boden. Onderweg werden bloemen naar de rouwstoet geworpen. WASHINGTON Ethel Kennedy, de vrouw van de vermoorde sena tor, heeft geen traan gelaten in de angstige uren tussen de aanslag op en de dood van haar man. „Een Kennedy huilt niet" is een familiedevies en daar heeft de veer tigjarige moeder van tien kinderen, die in januari haar elfde verwacht, zich aan gehouden. Ethel is dan ook meer-Kennedy dan de Kennedy's zelf. Iin tegenstelling tot haar schoon zuster Jacqueline, de weduwe van de vermoorde president John F. Kennedy, werd de sterke, atletische en naar buiten gerichte Ethel me teen helemaal geaccepteerd als lid van de familie toen ze achttien jaar geleden trouwde met Robert. De strijdbare geest die de be roemde familie van de 78-jarige Joseph P. Kennedy kenmerkt maak te ze zich snel eigen. Enkele jaren geleden verklaarde ze dat ze haar schoonmoeder, mevrouw Rose Ken nedy, die negen kinderen ter we reld bracht in dit opzicht wilde overtreffen. Ze hield woord. Ethel Kennedy is met haar blauwe ogen en bruin haar een aan trekkelijke verschijning al mist ze de schoonheid van haar schoonzus ter Joan, de vrouw van senator Ed ward Kennedy en de glans die de vroegere „first lady". Jacqueline Kennedy, omgeeft. Ze is niet groot maar daardoor was ze juist in staat mee te doen met de nieuwste modesnufjes zoals de minirok. Ethel is altijd een van de popu lairste Kennedy-vrouwen geweest. Haar opgewektheid etn natuurlijk heid bezorgden haar veel vrienden terwijl ook het grote publiek haar graag mag. Ofschoon ze al voor haar huwelijk tot een van de rijkste Amerikaanse families behoorde is ze altijd met beide benen op de grond blijven staan. Jarenlang nam ze deel aan de verkiezingscampagnes van haar man. Vaak trok ze op haar eentje de achterbuurten van de grote ste den in, waar de geestdriftige bewo ners maar zelden opmerkten dat de eenvoudige jurkjes die ze droeg in werkelijkheid peperdure creaties waren van vooraanstaande mode ontwerpers. Evenmin als de Kennedy's werd haar eigen familie gespaard voor ongelukken. Haar ouders en een broer kwamen om het leven bij vliegtuigongelukken en de weduwe van haar broer verongelukte vorig jaar. Ethel en haar tien kinderen heb ben drie huizen. Een ervan staat op de nederzetting van de familie Ken nedy te Hyannis Port, Massachu setts. Daarnaast hebben ze een flat in New York. De meeste tijd brengt het gezin echter door op Hickory Hill, een buitengoed in MacLean, Virginia, nabij Washington. Acht van de tien kinderen, die in leeftijd variëren van een tot zestien jaar, wonen thuis. De oudste twee, Kathleen (16) en Joseph, zitten op een particuliere school in New Eng land. Hickory Hill herbergt niet alleen een groot gezin. Er loopt ook nog een hele verzameling dieren rond, waaronder pony', honden, konijnen en een collectie reptielen en insec ten die toebehoort aan Joseph. LOS ANGELES Sirhan Besjara Sirhan zal heden in Los Angeles ach ter gesloten deuren voor de „Grand Jury" verschenen, die de tenlaste legging moet formuleren. Vermoede lijk zal hij zowel van moord op sena tor Robert Kennedy als van het aan vallen met het doel om te doden van de vijf andere slachtoffers van de schietpartij in het Hotel Ambassa dor worden beschuldigd. Hij zal dan, overeenkomstig de in Californië gelden de wetten, niet in voorlopige vrijheid kunnen worden gesteld, ook al zou hij de op 250.000 dollar gestelde borgsom kunnen opbrengen. Volgens het bureau van de openbare aanklager zal het pro ces over een of twee maanden kunnen beginnen. Sirhan loopt alle kans zijn leven te eindigen in de gaskamer van de gevan genis van San Quentin. De verdachte wordt buitengewoon streng bewaakt om te voorkomen dat hij wordt vermoord, evenals in novem ber 1963 de vermoedelijke moordenaar van president John Kennedy in Dallas. Sirhan bevindt zich in de ziekenafde ling van de districtsgevangenis van Los Angeles, waar hij wordt behan deld voor de lichte verwondingen die hij bij zijn aanhouding had opgelopen zo heeft hij een gebroken vinger en een verstuikte enkel. Tot dusver heeft hij alleen contact gehad met zijn ondervragers, de hem toegewezen advocaat Richard Buck ley en met de jurist A. L. Wirin van de liberale organisatie „American Civil Liberty Union". Deze organisatie, die zich vaak met juridische kwesties van politieke aard bezig houdt, heeft geweigerd zich met de verdediging van Sirhan te belasten, maar heeft zich wel bereic. verklaard een particuliere verdediger voor hem te zoeken en voor de bescherming van zijn moeder en zijn twee broers te zorgen. Sirhan, verdacht van de moordaanslag op Robert Kennedy, heeft in de cel 't overlijden van de democratische sena tor vernomen. Op eigen verzoek kreeg Sirhan een exemplaar van de „Los Angeles Ti mes", met het nieuws van de dood van Kenndy op de voorpagina. Zonder een woord te zeggen gaf hij daarna de krant terug aan een bewaker. Toen hij het bericht over de dood van Kennedy vernam zei de vader van Sirhan: „Hoewel het om mijn eigen zoon gaat, meen ik toch dat geen en kele straf streng genoeg voor een der gelijke daad is. Ik keur deze misdaad met al mijn kracht af." De Ameri kaanse consul in Jeruzalem heeft Sirhan bezocht en met hem gesproken. Sirhan is Luthers. Hij emigreerde in 1957 met zijn vrouw en vijf kinde ren naar de VS, maar in 1960 keerde hij zelf naar Cis-Jordanië terug, omdat hy niet aan het Amerikaanse leven kon wennen. De moeder van Sirhan Sirhan en diens broers hebben een telegram van rouwbeklag gezonden aan de we duwe van Robert Kennedy. De familie van de vermoedelijke da der van de moordaanslag verklaarde diep ge'roffen te zijn door de gebeur tenissen en bedroefd te zijn door de dood van Kennedy. AMMAN Israëlische strijdkrach- tei hebben donderdag twee keer het vuur geopend op Jordaanse troepen in het gebied van Adassija, dat in het noordelijke deel van het Jordaandal ligt. Dit is meegedeeld door een Jordaan se militaire woordvoerder. NEW YORK Vele Amerikaanse te levisiemaatschappijen hebben donder dag in verband met de moord op sena tor Robert Kennedy in hun uitzendingen de vraag gesteld „of Amerika ziek is", ziek omdat het een traditie van geweld kent, die het maar niet schynt te kunnen doorbreken. Verschillende commentato ren en mensen die ondervraagd werden, meenden dat de moordenaar van Robert Kennedy, die op twaalfjarige leeftijd naar de VS kwam, verder is opgegroeid in een klimaat dat de misdaad bevor dert. De commentatoren nodigden de kij kers uit dit klimaat te analyseren en handelend op te treden om de zeden te verbeteren van een volk, dat, zoals het tijdschrift „Time" nog pas kortgeleden schreef „Viëtnamese boeren met na palm bestookt en zijn zieners en presi denten vermoordt". De statistieken over de omvang van de misdaad in de VS liegen er ook niet om. Zo zijn er in 1967 in Houston, de stad in Texas die als bijzonder „misda dig" bekend staat en die 1,2 miljoen in woners heeft, 244 moorden gepleegd, evenveel als in heel Engeland, dat een bevolking heeft van 45 miljoen zielen. In Texas alleen al worden per jaar rond 1.000 moorden gepleegd. INFORMATIE/COUPON Stuur mij per omgaand alle beschik- bare Informatie over de DAF 55/ I 1100CC/136 km/u DAF 44 DAF 44 Stationcar DAF 33 DAF Bestel- wagen/ Pick-up. (aanstrepen wat u wenst) naam adres. plaats.. In enveloppe zonder postzegel zenden aan antwoordnr. 1000, Eindhoven. DAF HEEFT ALLES PUIS AUTOMATIC/VARiOMAnC DAF 33 f4995,- bestelwagen f4.650,- pick-upf4350,- DAF 44 f 5350,- stationcar f6.695,- DAF 55 f6395,- WASHINGTON President Johnson heeft donderdagavond het Amerikaanse Congres „uit naam van een verontwaar digde natie" verzocht, drieledige maat regelen te nemen tot strenge reglemen tering van de verkoop van alle soorten vuurwapens in de Verenigde Staten. De voorgestelde maatregelen zijn: 1. Verbod op de verkoop van vuur wapens op postorder, zowel wat gewe ren en jachtgeweren als hand vuurwa pens aangaat; 2. Verbod op de verkoop van hand vuurwapens aan personen onder de 21 jaar en van geweren of jachtgeweren aan personen onder de 18 jaar; 3. Beperking van de verkoop van wa pens in een bepaalde staat tot de inwo ners van die staat. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft later een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de verkoop van handvuurwapens op postorder tussen de verschillende staten wordt verboden. De goedkeuring van het wetsontwerp kwam iets later dan 12 uur na de dood van se nator Robert Kennedy. Bij het goedgekeurde wetsontwerp is evenwel de postbestelling tussen de sta ten van geweren niet verboden. Kort na de goedkeuring van het wets ontwerp deed president Johnson op nieuw een beroep op het Congres, da controle op de verkoop van vuurwapens in de VS te verscherpen. Hij noemde het goedgekeurde wetsontwerp een „ver waterde" versie van het door hem in eerste instantie ingediende ontwerp. Ook de Senaat heeft het door het Huis aanvaarde ontwerp inmiddels goedge keurd. Het gaat thans naar de president voor zijn handtekening. Maar Johnson heeft in zijn nieuwe beroep op het Con gres niet gezegd dat hij zijn handteke ning wel zal zetten. O SAN FRANCISCO Burgemeester Joseph Alioto van San Francisco heeft zijn burgers opgeroepen, in de week van 4 tot 11 juli al hun vuurwapens van klein kaliber in te leveren, waar bij van de zijde van de politie geen en kele vraag over de herkomst zou wor den gesteld. Vodgens burgemeester Alioto, kan men door medewerking aan de actie als op geen betere wijze de nagedach tenis van Robert Kennedy eren. IPSWICH Randolph Churchill, de enige zoon van Sir Winston Churchill, is donderdag op 57-jarige leeftijd in zijn woning bij Ipswich overleden. Hij was reeds enige tijd ziek. Vier jaar ge leden had hij een operatie wegens longkanker ondergaan. De schrijver en journalist Randolph Churchill die de laatste jaren steeds meer op zijn vader was gaan lijken, werkte aan een grote biografie van Sir Winston, waarvan tot dusver drie de len zijn verschenen. Critici hebben zich zeer lovend uitgelaten over deze bio grafie, die Randolph als zijn levens werk beschouwde. Met zijn wetenschap pelijke medewerkers was hij met zijn beschrijving tot op ongeveer driekwart van het 90-jarige leven van zijn vader gevorderd. Als zoon en erfgenaam van Winston Churchill, was Randolph opgevoed in een stijl die paste voor een afstamme ling van de eerste hertog van Marlbo rough. De moeilijkheid de zoon van een beroemde vader te zijn omschreef hij eens als volgt: „Wanneer men leeft in ADVERTENTIE de schaduw van de grote eik, ontvangt de jonge loot wellicht niet voldoende zonneschijn". De sterke persoonlijkheid de roem en het autoritaire karakter van zijn vader hebben zijn gehele leven overheerst. Als zoon van Winston Chur chill had hij het maar ten dele gemak kelijker in zijn loopbaan. Waarschijnlijk heeft echter juist deze afstamming ver hinderd dat hij zich als schrijver ge heel heeft ontplooid. Hij was de auteur van acht min of meer historische werken, o.a. over Lord Derby en Sit Anthony Eden. Met uitzondering van de jonste doch ter Mary, die met de conservatieve oud-minister Christhopher Soames onlangs benoemd tot ambassadeur in Parijs is getrouwd, hebben geen van de kinderen van Winston Churchill zich kunnen onttrekken aan de invloed van de geweldige persoonlijkheid van hun vader. Randolph had een grote verering voor hem. Hij leidde in 1965 de staats begrafenis van zijn vader. In de tweede wereldoorlog stuurde Winston Churchill, Randolph naar Zuid- Slavië om te pogen de verzetsbewegin gen daar nader tot elkaar te brengen. Hij sprong met een valscherm boven het gebied waar Tito met zijn partisa- nen verbleef uit een vliegtuig. Zijn er varingen daar leidden ertoe, dat Enge land zich afkeerde van koning Peter en de rechtse Servische verzetsleider Mi- halovic. Van 1940 tot '45 was Randolph Lager huisafgevaardigde voor Preston in Lan cashire. De Koreaanse oorlog maakte hij mee als verslaggever van de Londense Dai ly Telegraph. Daar werd hij door scher ven van een mortiergranaat getroffen. Hij liet zich toen pas voor genezing naar Tokio vliegen, nadat hij ervoor had gezorgd dat zijn kopij naar Londen was verzonden. Uit een eerste huwelijk met Lady Pa mela Dingtoy had hij een zoon de 24-jarige Winston Spencer, die ook po liticus en journalist is geworden. Uit een tweede huwelijk met June Osborne werd een dochter Arabella, geboren.

De Vallei | 1968 | | pagina 7