Veenendaals dagblad Tienduizenden langs baar van senator Robert Kennedy Buiten De Gaulle: Alles hangt af van verkiezingen Studenten in Belgrado sluiten compromis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gisteren de eenvoudigen en armen; vandaag de machtigen en rijken A-geleerde in Frankrijk vermoord Troepen naar N.-Guinea Onrust blijft in Frankrijk NS-blokwachter beschoten Brits edelman van smokkel in narcotica erdacht Zes jaar geëist voor uitlokking dubbele moord Barnard: „Ik heb geen ogenblik spijt gehad V akbonden opnieuw in conflict met Roermonds bedrijf Honderdvijftig ontslagen door reorganisaties Mens en dier MOEDER ETHEL UITVAART Meisje in de nopjesjurk meldt zich DOOP PRINS M AU RITS 10 SEPTEMBER IN APELDOORN Begrip Tweeslachtig weertype Bur voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 8 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I33 PARIJS Voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd stelt de Franse binnenlandse veiligheidsdienst een on derzoek in naar de verdwijning van een ingenieur, die betrokken was bij het Franse atoomonderzoek. Gisteren is het lijk gevonden van de sinds vrijdag vermiste Bernard Joly (39), die verbonden was aan het atoom centrum van Saclay ten zuiden van Pa rijs. Het lag op twee kilometer van zijn huis dat hij vrijdag had verlaten „om een korte wandeling te maken". Het gezicht droeg sporen van een worsteling. De wonden waren echter niet dodelijk. Daarom zal een uitge breide lijkschouwing worden gehouden, om de werkelijke doodsoorzaak vast te stellen. Bernard Joly is de tweede nucleaire technicus, die binnen twee jaar ver dwenen is. De eerste was Gérard Fla- mant (33), die aan het atoomcentrum van Orsay, (niet ver van Saclay) werk te. Hij verdween op 10 februari 1967 tijdens een wandeling in de omgeving van Chamonix. Nooit heeft men meer iets van hem vernomen. DJAKARTA De Indonesische rege ring heeft ter handhaving van de orde een strijdmacht met bijzondere opdracht naar West-Irian gezonden, aldus meldt het officiële persbureau Antara. De troepen, die behoren tot het Noord- Sulawesi (Celebes) commando, zijn over gevlogen van Menado naar een haven stad in het noordwesten van West-Irian. Die havenstad is een bolwerk van op standige elementen. BERKEL Een dienstdoende blok- wachter van de Ned. Spoorwegen in Berkel (Z.-H.) is gisteravond beschoten met een buks. Alleen de dakpannen van de blokpost werden geraakt. Het voor val had plaats om ongeveer half negen, toen de blokwachter, de heer D. de Boer, zich buiten bevond. De rijkspolitie heeft de twee daders reeds gearresteerd. Zij zeiden uit ran cune gehandeld te hebben. Zij zouden dezer dagen zijn bekeurd wegens het passeren van de overweg toen deze ge sloten was. De buks bleek voorzien van vizier en geluiddemper. A an het eind der week enkele regels „varia" ter overpeinzing op de rustdag. Nog altoos zit men de grote, onvervangbare topfiguren achter de vodden. Het aardige blad „Panda- nieuws", orgaan van het Wereldna- tuurfonds Nederland, dat ik graag, zij het deels met gemengde gevoelens lees, vermeldt dat de prachtige oehoe grootste Europese uil in Zweden sterk in aantal terugloopt. De bevol king wordt thans op 200 geschat en men wijt de afneming aan het ge bruik van insekticiden en het illegale schieten der vogels, omdat zij als prooi hazen slaan. Ook in Tsjechoslo- wakije loopt het bestaan van de oehoe gevaar; in 1950: 100 broedparen, nu 66. De achteruitgang ligt hier voorna melijk aan het uitborsten der jongen, die ten dienste van de jagerij (bemach tigen van roofvogels) worden opge fokt. Ergerlijk is het evenwel, dat in Noorwegen nog altoos premies worden betaald voor het doden van oehoes, haviken, sperwers, steenarenden, slecht- en geervalken! Aangevoerd wordt, dat de populaties desondanks niet worden bedreigd, maar ik vind dit een magere verontschuldiging voor een onverantwoordelijke, beschamen de handelwijze. Nog wat. Evenals in Scandinavië slagen losgebroken farm nertsen erin vaste voet te krijgen in Engeland. In één graafschap ving men er het vorig jaar maar eventjes 141; de dieren weten zich in de vrije natuur prima te handhaven en kunnen een plaag voor de plattelands bevolking worden, door het bemach tigen van pluimvee, eieren, konijnen, etc., terwijl in het vrije veld alles wordt gegrepen, wat eetbaar is. Nu en dan hoort men ook in ons land over ontsnapte nertsen. 8 juni 1968 A. B. Wigman NEW YORK Robert F. Kennedy lag opgebaard in de St.-Patrick kathe draal van New York, vrijdag de gehele dag en langs zijn baar trokken naar schatting 6000 mensen per uur, om hem de laatste eer te bewijzen. De meeste treurenden waren eenvoudigen en armen, de negers en kleurlingen die de ver moorde senator op de handen droegen en de arme blanken. Onidat de menigte die langs zijn baar wilde trekken zo groot was, besloten de kerkelijke autoriteiten van de kathedraal de deuren open te houden tot na 3 uur vannacht, zoals oorspronkelijk besloten was. De moeder van Kennedy, zijn weduwe en zijn schoonzuster Jacqueline waren onder de duizenden die bij de door kaarsen omringde katafalk van de senator knielden. Vandaag zullen de machtigen en de rijken der aarde in de kathedraal bijeen komen voor de uitvaartdienst, waarna het stoffelijk overschot per trein zal worden overgebracht naar Washington om te worden bijgezet op de Arlington begraafplaats, waar reeds zijn broer John F. Kennedy rust onder een eeuwige vlam. Maar vrijdag was de dag dat Robert Kennedy behoorde aan de eenvoudigen, aan de gewone mensen. De mensen die naar zijn hand grepen als hij in hun buurt kwam, die stukjes van zijn kleren wilden scheuren als souvernir, die hem uitbundig toejuichten bij zijn verkiezingscampagne voor het presidentschap. Zij waren vrijdag gekomen om hem een laatste groet te brengen oude vrouwtjes, teenagers in mini-rok, be verige oude mannetjes, jonge hippies, arbeiders, zo in hun werkplunje, negers, Puertoricanen, blanken. Zij kwamen om te rouwen, te wenen, om een vinger of een hand talmend langs het mahoniehout van de kist te strijken. In een rij blokkenlang door het cen trum van Manhattan, wachtten zij. Het duurde vier uur, bij een temperatuur van 33 graden, voor zij in de kerk waren, de kathedraal, die een heel blok tussen Fifth Avenue en Madison Avenue en de 50ste en 51ste straat in beslag neemt. Zij waren maar een moment binnen, en nog korter bij de baar. Als zij de kathedraal uitkwamen sloe gen zij de armen om elkaar, of leunden wanhopig tegen de muur en weenden bittere tranen om de man die daarbin nen opgebaard lag, geveld door de koge,l van een moordenaar, zoals zijn broer, president John F. Kennedy in 1963 door moordenaarshand viel. Enkelen werden zo door hun emoties overmand dat zij niet bij de baar kwa men. Een in het zwart geklede vrouw werd hysterisch, barstte in tranen en kreten uit en moest door agenten uit de rij van wachtenden worden gehaald. Een roodharig meisje viel flauw. Het was heet in New York. Toen de zware bronzen deuren van de kathedraal om half elf gisteren open gingen had zich reeds een menigte van ongeveer 1000 personen bij de kerk ver zameld. In heel de stad hingen de vlaggen halfstok, in heel de stad en in heel het land. Kort voor acht uur kwam een in het zwart geklede oude vrouw aan bq de kathedraal. Zq droeg als enig sieraad een snoer parels en ging onopgemerkt en alleen de kerk binnen. Het was Rose Kennedy, gekomen om te bidden voor haar zoon, zoals zij reeds tweemaal eerder had moeten komen bidden voor twee andere zonen, die evenals Robert een gewelddadige dood gestorven waren. Mevrouw Kennedy knielde bij het hoofdaltaar, bad korte tqd, en ging toen weer even stil en onopvallend weg als zq gekomen was. In haar huis in Hyannisport. Massa chusetts, overgeleverd aan zqn eigen diepe verdriet, wachtte haar 79-jarige echtgenoot, Joseph P. Kennedy, die sinds hq zes jaar geleden een beroerte had, niet meer kan spreken en zich vrijwel niet kan bewegen. Mevrouw Ethel Kennedy, de weduwe van de vermoorde senator Rober Kenne dy, en haar zwager Edward, zijn tijdens de gehele vier en een half uur durende vliegreis op donderdag, van Los Ange les naar New York, steunend tegen de kist met het stoffelijk overschot van Robert Kennedy blijven zitten. Uitgeput als zij beiden waren, vielen zij herhaal delijk in slaap met hun hoofd rustend op de kist, aldus weet een Amerikaanse televisieverslaggever te melden, die als enige journalist de reis heeft meege maakt. Onder de familieleden en vrienden, die de wacht hielden bij de baar van senator Robert Kennedy waren Robert S. McNamara, vroeger minister van De fensie en tegenwoordig president van de Wereldbank, Douglas Dillon, de vroegere minister van Financiën, Burke Marshall, en John Doar, vroegere medewerkers van Kennedy op het departement van Justitie en Joseph Patrick Kennedy, zijn 16-jarige zoon. Vice-president Hubert H. Humphrey staat aan het hoofd van de officiële dele gatie van 69 senatoren en 40 afgevaar digden van het Huis, die de begrafenis plechtigheden zullen bijwonen. De requiem-mis in de kathedraal van de heilige Patrick, die vanmiddag wordt opgedragen, zal worden bqgewoond door een 2500-tal genodigden van de familie Kennedy. Verwacht wordt, dat ook pre sident Johnson tot hen behoort. Na de mis wordt het stoffelqk over schot van Robert Kennedy per trein naar Washington vervoerd, waar een rouwstoet hem verder door het hart van de Amerikaanse hoofdstad naar de na tionale begraafplaats in Arlington zal begeleiden. Daar wordt Robert begraven naast zijn eveneens, in 1963 in Dallas, vermoorde broer, president John F. Ken nedy. LOS ANGELES Bij de politie van Los Angeles heeft zich vrijdag avond een meisje aangemeld, dat zei Kathy Fulmer te heten, 19 jaar te zijn en in Los Angeles te wonen. Zij heeft gezegd hysterisch gewor den te zijn na de aanslag op senator Robert Kennedy en gillend weggerend te zijn. Het meisje zegt ook, geen betrek kingen te onderhouden met Sirhan Siran, de 24-jarige Jordaanse im migrant. die verdacht is van moord op senator Robert Kennedy. „Ik was doodsbang. De man naast mij werd getroffen. Ik rende weg en op weg naar buiten riep iemand tegen mij: „wat is er gebeurd?" Ik schreeuwde terug, dat Kennedy was neergeschoten' Zij is donker maar droeg op de dag van de aanslag een blonde pruik. Kathy Fulmer leek nerveus maar hield zich goed. Zij zal nader ondervraagd worden door de politie en wordt voorlopig vastgehouden. Een meisje buiten het hotel waar de aanslag op Kennedy werd ge pleegd had verklaard, dat op het mo ment van de aanslag een vrouw in een witte jurk met zwarte noppen naar buiten was komen rennen en ge roepen had „we hebben hem neerge schoten". De „Grand Jury" van het district Los Angeles heeft de 24-jarige Sirhan Sirhan in staat van beschuldiging ge steld met betrekking tot de hoord op senator Robert Kennedy. Sirhan zelf verscheen niet op de zitting. Hij werd tevens in staat van be schuldiging gesteld, verdacht van poging tot moord op de vijf andere personen die bij de aanslag gewond raakten. APELDOORN Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben het voornemen hun zoon, prins Maurits, dinsdag 10 september ten doop te hou den in de Grote Kerk te Apeldoorn. De dienst zal worden geleid door prof. dr. H. Berkhof, die 10 januari 1967 te Den Haag het huwelijk van de prinses en haar echtgenoot kerkelijk bevestigde. PARIJS De toestand in Frankrijk blijft dreigend. Wel is bijna overal het werk hervat, maar men heeft niet het gevoel dat daarmee de rust is terugge keerd. Dat bleek o.a. uit het volgende 1. Om het bezit van de Renaultfabrie- ken te Flins, waar nog steeds wordt gestaakt, zijn gisteren zware gevech ten geleverd tussen stakers en stu denten enerzijds en politie en werk willigen anderzijds. 2. De vakbonden CGT en CFDT hebben gedreigd dat de voortzetting van de staking in de metaalindustrie en m de autofabrieken heel goed opnieuw kan uitgroeien tot een algemene sta king. 3. In Parijs blijven allerlei groeperin gen demonstreren. Op negen punten wil de werkhervat ting nog niet van de grond komen. Dat is in de reeds genoemde autofabrieken en de metaalnijverheid, de vliegtuigin dustrie, de grote warenhuizen, de taxi's, de scheepvaart, radio en televisie en het middelbaar en hoger onderwijs. In Parijs werden gisteren drie betogin gen gehouden: één van de linkse stu- dentenorg. UNEF, die op het Gare St. Lazaire probeerde treinen te charteren om zich naar Flins te laten brengen om de stakende arbeiders bij Renault een handje te helpen; dan een van de me taalarbeiders van de CFDT en tenslotte een van oud-strijders die bij de Are de Triomphe „de Franse vlag in ere wilden herstellen". Inmiddels is bekend geworden, dat in de maand mei voor ongeveer 1,5 miljard francs (1,1 miljard gulden) aan kapitaal uit Frankrijk naar het buitenland is ge vlucht. New York: Robert Kennedy is opge baard. Een lange groep treurenden trekt langs de kist, veel negers en eenvoudigen, die de senator voor New York op de handen droegen. LONDEN Een van Engelands meest bekende adellijke zonen is vrijdag ge arresteerd op beschuldiging van het in bezit hebben van verdovende middelen, 24 uur nadat koningin Elizabeth II zijn huwelijksreceptie had bijgewoond en daar de elite van „swinging Londen" had ontmoet. Lord Christopher John Thynne, de 33 jaar oude zoon van de markies van Bath, werd op het vliegveld van Lon den met zijn bruid Antonia Palmer, de 27-jarige dochter van een van koningin Elizabeth's hofdames, Lady Abel Smith, aangehouden. Het bruidspaar was op weg naar Majorca voor de huwelijks reis. Douaneautoriteiten hebben later verklaard 23 amfetaminetabletten pep-pillen t hebben gevonden. Lord Thynne is later tegen borgtocht vrijge laten en zal op 1 juli voor de rechter moeten verschijnen. DEN BOSCH De officier van jus titie in Den Bosch, mr. J. Booster, eiste gistermiddag tegen mevrouw T. K.-V. uit Kerkdriel zes jaar gevangenisstraf wegens uitlokking van moord. Zij stoncTterqcht in de zelfde zaak die eergisteren diende tegen J. H. uit Kerk driel, die werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, omdat hij zijn echtge note en de echtgenoot van zijn vriendin zou hebben vermoord door met een auto in de ZuidsWillemsvaart te rijden en het later te doen voorkomen alsof hij zelf de enige overlevende was van het tragische ongeluk. TEN BOER Gistermiddag is in Ten Boer, op de weg Groningen-Delf- zijl, bij een verkeersongeluk de 56-jarige mevr. Homan-Balkema uit Ten Boer om het leven gekomen. AMSTERDAM „Nee, ik heb er geen ogenblik spijt van gehad dat ik met harttransplantaties ben begonnen". Dit zei prol'. Christian Barnard gisteren na afloop van de 2e dag van het trans plantatiesymposium in het Sint Lucas- ziekenhuis in Amsterdam. Hij vertelde verder dat hem de laatste tqd twee pa tiënten waren ontvallen omdat er voor die mensen niet tqdig donors beschik baar waren gekomen. Een half uur eerder, als lid van een forum dat de ethische kanten van trans plantaties behandelde, was prof. Bar nard zeer fel uit de hoek gekomen. „Wanneer er nieuwe methoden beschik baar zijn gekomen voor het redden van mensenlevens", zei hij, „dan zijn er on middellijk velen die aankomen met ethische bezwaren". Hij doelde op de nieuwe transplanta tiemethoden waaraan het hele sympo sium is gewijd. „Vreemd genoeg komen de meeste mensen niet met hun ethische bezwaren voor de dag wanneer het gaat om middelen ter vernietiging van mensen in het groot". Prof. Barnard oogstte met die woorden daverend ap plaus. De moraaltheoloog dr. J. Gründel uit Freising in West-Duitsland, zei in een rede die de grondslag voor de forumdis cussie was dat ethisch gezien transplan tatie van menselijke organen zoals een hart en een lever alleen dan geoorloofd is wanneer volgens de dokter onomsto telijk vaststaat dat de donor niet meer tot leven kan worden gewekt. Uit de zaal werd de vraag gesteld of men transplantaties zou mogen verrich ten zolang er nog met deze nieuwe me dische techniek wordt geëxperimen teerd. Proi. Barnard antwoordde met zichtbare vinnigheid dat het er van af hangt wat men een experimenteel sta dium noemt. „Ook al weten we nog maar heel weinig over de transplanta- tiemehode", zei hij, „dat is thans wel voldoende om volkomen hopeloze ge vallen een kans te geven. Al is het maar een kans van één op honderd". Zie elders in dit blad: „Bij levertrans plantaties meer goede resultaten". Tijdens een van de zeldzame vrije mo menten tussen het organentransplantatie- symposium door nam platenmaatschap pij Phonogram de gelegenheid waar dr. C. Barnhard een plaat aan te bieden met als titel „Human heart" en als onderwerp een discussie over harttransplantatie technieken. PARIJS President de Gaulle heeft gisteravond in een langdurig televisiege sprek toegegeven dat hq op het hoogtepunt van de crisis, op 29 mei, op het punt heeft gestaan af te treden. Maar omdat hq inzag dat zijn heengaan een omwente ling zou veroorzaken, besloot hij aan te blqven. Toen hq bovendien de grote Gaullistische betoging zag die in de Parqse straten werd gehouden nadat hij op 30 mei zqn befaamde toespraak had gehouden, wist hij zeker dat zijn aanblijven juist was geweest. Het interview werd ;hem -afgenomen door Michel Droit, de hoofdredacteur van de Figaro Littéraire, een gaullis tisch blad. De president scheen volko men op zijn gemak, en maakte drukke gebaren om zijn betoog te onderstrepen. Hij vertelde dat het referendum, dat als gevolg van de stakingen niet kon worden gehouden, in elk geval door gaat „in de vorm die de omstandigheden vereisen". Alles hangt nu af van de ver kiezingen die deze maand worden ge houden. Wanneer de resultaten ervan slecht zouden zijn, is alles verloren, dacht de president. De Gaulle zei verder dat hij volkomen begrip had voor de noden en angsten van de studenten. De universiteiten zul len daarom hervormd worden. Voorts viel de 77-jarige president zo wel het communisme als het kapitalis me aan. Voor Frankrijk had hij een der de systeem in gedachten, dat de Franse arbeiders nauw zal betrekken bij het werk in hun fabrieken en bij de resul taten van dat werk. Dat systeem, dat in zoverre revolu tionair is, „dat het alles verandert", is nog niet gereed. De generaal werkt er aan en er is al enige voortgang gemaakt met de verwerkelijking. De reacties uit kringen van de vak beweging en de oppositie op het inter view van president De Gaulle, waren snel en afwijzend. De grootste bezwaren werden naar voren gebracht tegen het door De Gaulle naar voren gebrachte denkbeeld van de „participation" van de arbeiders in de ondernemingen. BELGRADO Studenten en verte genwoordigers van de regering zijn vrq- dag een compromis overeengekomen om de universiteiten te heropenen, maar sommige faculteiten hebben deze rege ling afgewezen. In een gezamenlijke.vergadering heb ben de universiteitsraad, het communis tische partijcomité van de universiteit, de vereniging van studenten en verte genwoordigers van het actie-comité dat uit de jongste onlusten is ontstaan, en vertegenwoordigers voor de communis tische partij en de regering, het volgend compromis gevonden om een einde te maken aan de sit-in: 1. Opheffing van de politieblokkade van alle faculteiten. 2. Vrijlating van alle gearresteerde stu denten en waarborgen dat zij niet worden vervolgd. 3. Spoedige publikatie van het rapport van de speciale commissie die de on lusten heeft onderzocht en het ter verantwoording roepen en bestraf fing van de autoriteiten die voor de incidenten verantwoordelijk zijn. 4. Verzekering van volledige en objec tieve informatie door de nieuwsmedia van de doelstellingen van de bewe ging van studenten en professoren aan de universiteit van Belgrado. De regering heeft deze formule aan vaard. Het doel is de normale toestand op de universiteiten te herstellen. ROERMOND De vakbonden zijn opnieuw in conflict geraakt met de N.V. Krekelberg in Roermond. Wrijfpunt is het ontslag van hun vertrouwensman bij het bedrijf, die al eerder de laan werd uitgestuurd nadat hij voor een ontslagen collega in de bres was gesprongen. Een week lang staakte het personeel toen uit protest tegen die ontslagen, waarop de beide mannen weer in dienst werden genomen. Tijdens de staking trok de directie echter zeven man extra personeel aan. Omdat er nu een overschot aan perso neel was ontstaan, heeft de directie van Krekelberg zeven man ontslagen, onder wie ook de vertrouwensman van de vak bond Sint Willibrordus. Volgens deze bond is het er om begonnen de oproer kraaiers weg te werken. Want geen van de extra aangetrokken werknemers komt nu op de lijst van ontslagen voor. AMSTERDAM/ROTTERDAM Re organisaties bij twee ondernemingen hebben aan ongeveer 150 mensen hun baan gekost. Bij de fabrieken van het confectiebe drijf Hollandia-Kattenburg in Amster dam, Tilburg en Volendam worden tach tig werknemers ontslagen. Voor onge veer twintig buitenlanders wordt het arbeidscontract niet verlengd. De maat regelen zijn nodig om het bedrijf weer winstgevend te maken. In het boekjaar eindigend per eind november 1967 leed de onderneming een verlies van 2,4 mil joen gulden, tegen een tekort van 230.000 gulden een jaar eerder. Frank Rademaker's cacao-en choco ladefabriek in Rotterdam wordt over geplaatst naar het moederbedrijf Van Dungen in Nijmegen. Twintig van de ongeveer zeventig personeelsleden zul len meeverhuizen. De overigen zullen in overleg met de vakbonden afvloeien. De gebouwen van Rademaker zijn door de gemeente Rotterdam gekodit. Zij worden opgeofferd aan de sanerings plannen voor de Voorhaven. (Van onze weerkundige medewerker) Dit weekeinde zal het weer niet ge heel ongestoord zijn in een zuidwes telijke tot zuidelijke luchtstroming. Deze doet zich voor aan de noordzijde van een hogedrukgebied van Frank rijk tot de Alpen. De invloed van dit maximum komt tot uiting in zonnige perioden, die zich vermoedelijk zon dag in sterkere mate zullen voordoen dan vandaag. De temperatuur kan in Gelderland dan tot 18 a 20 graden op lopen. De keerzijde van de medaille is de kans op een bui, waarvoor een zwak frontensysteem van de Britse eilanden verantwoordelijk is.

De Vallei | 1968 | | pagina 1