„Ondernemingen uit V.S. vermorzelen met opzet onze papierindustrie" Mevrouw Kennedy dankt V.N. voor deelneming Nederland elfde toer istenland" ter wereld Amerikaanse piloot zat 36 uur tussen Noord- Viëtnamezen Haast „Rebellen" in Labourpartij willen „echt socialisme" winnaressen MENSEN van NIVEAU Fabrieksdirecteur uit Gennep klaagt: DUMPING VAN GOEDKOPE LUIERS ETC. Birmaanse trein opgeblazen V akantie-advies van A.N.W .B. Saigon bestookt met raketten: dertig doden Maar wij moeten vechten voor het behoud van deze positie KOOP VERLIES MISLUKT TEGENWICHT KOOP VERTROUWD KOOP^kD CHOCOLADEHAGELREPEN Grote- of St. Miehaelskerk Zwolle HOLLAND-FESTIVAL CONCERT NEDERLANDSCHE BACHVEREENIGING NOORDELIJK FILHARMONISCH ORKEST KOOP VERTROUWD koopK^) CHOCOLADEHAGELREPEN STEEDS MEER van de week TSEERGESCHOTE1S OP „SLECHTSTE PLAATS TER WERELD" WEGGEKROPETS GOED BESTEED WEER MAGER JAAR KOOP VERTROUWD CHOCOLADEHAGELREPEN ZATERDAG 8 JUNI 1968 ADVERTENTIE Waddel Reed, Investment Ban kers, gevestigd in Kansas City en Wallstreet, New York, beheert één der grootste beleggingscon cerns ter wereld (United Funds, vermogen ca. 3 miljard dollar). Mutual Funds vormen de snelst groeiende bedrijfstak in de V.S. en gaan ook in Europa een zeer expansieve ontwikkeling tegemoet. Ter versterking van onze Neder landse verkooporganisatie zoeken wij afkomstig uit het bank-verzeke- ringswezen of uit handels en in dustriële kringen met ervaring in marketing en verkoop. Ook voor vroeg gepensioneerden of zaken mensen die hun bedrijf hebben verkocht en toch nog actief willen zijn in het zakenleven liggen hier aantrekkelijke mogelijkheden. Waddel Reed biedt zjjn mede werkers een uitstekend honora rium op free lance basis en een zeer aantrekkelijke winstdelings- regeling. Zij die belangstelling hebben voor een vertrouwelijk onderhoud wor den verzocht te schrijven naar de heer W. J. van den Broek, Regio nal Manager voor Noord-Neder land, Weteringschans 33, Amster dam. Telefoon 020-231386 of de heer M. M. J. Beaujean, Regional Manager voor Zuid-Nederland, Banstraat 1, 's-Gravenhage. GENNEP Amerikaanse ondernemingen zijn bezig de Europese papierindus trie moedwillig te vermorzelen. Hun dochterondernemingen in Benelux over- gpoelen de Europese markt met (onnatuurlijk) goedkope celstofluiers en toilet papier, aldus de directie van de papierfabriek Page in het Limburgse Gennep. Het bedrijf heeft zijn uitbreidingsplannen drastisch moeten beknotten: De ko mende twee jaar zal er voor tweehonderd mensen minder werk ontstaan dan het plan was. Doel van de Amerikanen is: de Europese papiermarkt in een stevige greep krijgen. De Europese papierindustrie zit al danig in de Amerikaanse tang. De directie van Page wil nu bij de Euro pese Commissie en bij de Nederlandse en de Belgische regering een klacht indienen wegens oneerlijke concurren tie. „Ze willen ons op de knieën dwingen. Die Amerikaanse bedrijven zijn zoals ze het nu doen nooit winstgevend te maken. Onze gezonde ondernemingen moeten de grond worden ingeboord om de Amerikanen daarna vrij spel te geven". Uiterlijk onbewogen komt die aan klacht tegen de vernielers van de pa- pierprijs uit de strakke mond van mr. R. Rijssenbeek, directeur en alleen eigenaar van de Papierfabriek Gennep (Page), in Noord Limburg niet ver van Nijmegen. Page is een van de grootste producenten in de Benelux. „We hebben de helft van die markt in handen. De Amerikanen tien procent". Die Amerikanen zijn: Scott Corpo ration en Mide Europe in België, en Kimberly Clark in Nederland. „Alle drie werken al een paar jaar met verlies. In 1966 had Scott een ver lies van ruim drie miljoen gulden en Mide bijna twee miljoen". Ze komen met uitzonderlijk lage prijzen, zo toont de gebruinde maar pezige directeur aan: „Een pak luiers dat normaal 1,75 gulden moet kosten, biedt Kimberly Clark onder het merk van Albert Heijn voor 1.25 gulden aan Scott en Mide doen hetzelfde in België met toiletpapier. De prijzen liggen der tig tot veertig procent lager". Zijn ze niet beter in staat met een lagere prijs te komen? „Uitgesloten", meent de heer Rijssenbeek, nu fel. „Ze hebben veel kleinere machines dan wij. Hun kostprijs is tweemaal zo hoog als de onze. Dat blijkt onder ande re uit de verliezen. Het angstwekkende ls dat ze zo onbeperkt kunnen door gaan. Het moederbedrijf stuurt wel dollars". Welbewust zijn woorden kiezend of het hele verhaal in zijn tong gegroefd staat, verklaart mr. Rijssenbeek de komst van de Amerikanen. „De bedoe ling was dat de tissue, zo'n vliesdun doekje van celstof, in Europa even po pulair zou worden als in Amerika. Dat is faliekant mislukt. Uit prestige wilden ze toen niet meer terug en gingen onze artikelen maken. Het enige wapen om mee te doen, was de prijspolitiek. Tegen hun wil zijn ze eigenlijk in deze positie geraakt". MR. R. RIJSSENBEEK vechten tegen doUars De Amerikanen houden er ook ande re praktijken op na: „Ze doen een klant van ons een heel goedkope aan bieding. Als die toehapt, willen ze de order toch wel aan ons laten. Maar dan moeten we wel ons artikel leveren on der het merk, dat zij de klant hebben voorgespiegeld. En daar zijn we dan toe gedwongen. Voor een deel hebben ze ons dus al in hun greep". Voorlopig moet de heer Rijssenbeek alleen de strijd aanbinden: „De ande ren kijken machteloos toe. Als een van de grootste, hebben wij natuurlijk ook het meest te verliezen". Page heeft nu duizend werknemers en een omzet van vijftig miljoen gul den per jaar. In Nederland wordt ook het merk Popla gevoerd. „Als we er nu niets aan doen, gaan we er over een paar jaar aan stuk. Daarom zal de overheid voor ons een tegenwicht moeten vormen tegen het machtsblok uit Amerika. Zelf zijn we machte loos". Het ministerie van Economische Za ken heeft al inlichtingen gevraagd over deze gang van zaken. Zelf is mr. Rijssenbeek bereid om desnoods voor de Europese Commissie aan te tonen dat de Amerikanen zich bezondigen aan grove dumping. De vakbonden staan geheel achter hem, bezorgd over de werkgelegenheid die verloren dreigt te gaan. Met die wetenschap stippelt mr. Rijssenbeek zijn strijdplan uit. Zijn bedrijf is nog niet door Amerikaans geweld gebro ken. RANGOON Een trein tussen Ran goon en Mandalay is woensdag door opstandelingen opgeblazen, waardoor 14 passagiers werden gedood en 17 ge wond, zo blykt uit persberichten in Rangoon. Door de ontploffing werd 'n wagon vernield, vier werden omverge worpen en drie uit de rails getild. Dezelfde dag werd bij Aunglan in 't midden van het land een bus overval len, waarbij twee politiemannen en 'n passagier werden gedood. ADVERTENTIE LONDEN Linkse Labourleden, die zich verzetten tegen de politiek van pre mier Wilson, hebben vrijdag een hand vest gepubliceerd, op grond waarvan zij van de Britse Labourpartij weer een echte socialistische partij willen maken. Zij hopen dat alle linkse partijgenoten, die het niet eens zijn met de rege- ringspolitiek, zich achter dit uit acht punten bestaande „sociale handvest" zullen scharen, dat onder meer onder tekend is door diverse vakbondslei ders en parlementsleden. Het eerste punt is de eis „zich los te maken uit de greep van de internatio nale geldverschaffers". Deze eis slaat op de bij de linkse Labourleden be staande vrees, dat Engeland nu in feite onder toezicht staat van zijn voornaam ste schuldeiser, het Internationale Monetaire Fonds. Voorts eisen de „rebellen" nationali satie van een deel van de industrie, herverdeling van de rijkdom en het in komen door belastingen en limitering van de winstuitkeringen en een nieuw nationaal economisch plan. Wat de buitenlandse politiek betreft, eisen zij ontbinding van de bestaande militaire bondgenootschappen, ontwa pening in de hele wereld en strijd te gen de honger en voor de vrede via de volkerenorganisatie. ADVERTENTIE Plaatsbewijzen Zwolle. DINSDAG 18 JUNI - 8 UUR Isa van der Meulen, sopraan Aaf je Heynis, altTom Brand, tenor Peter van de Bilt, bas DIRIGENT-ORGANIST Charles de Wolff. Te Deum, Handel, Psalmsymfonie, Strawinsky, Pasa- caglia en Fuga, Bach Prismen, Brons. 4,(scholieren 1.50). Voorverkoop V.V.V. Markt, ADVERTENTIE DEN HAAG De ANWB adviseert de Nederlandse vakantiegangers met klem hun vakantie op het weekeinde van 28t-30 juni te beginnen in plaats van op het daaropvolgende weekeinde van 5-7 juli. Dit om te vermijden dat de samenloop van de reizigersstromen uit Nederland en Noordrjjnland-Westfalen een chaos zal scheppen op de drukst bereden autobaantrajecten Ruhrgebied- Frankfort-Karlsruhe. Het ministerie van Verkeer van de Westduitse Bondsrepubliek heeft op zijn beurt de bevoegde autoriteiten in Noordrijnland-Westfalen verzocht er bij de Duitse vakantiegangers uit dit gebied op aan te dringen hun vakantie reis niet tijdens het eerstgenoemde vakantieweekeinde te beginnen, maar een week later. Deze internationale vakantiespreiding is noodzakelijk, zo zegt de ANWB, om dat dit jaar voor het eerst de vakan ties in Nederland, België, Zwitserland, Frankrijk, Oostenrijk en in de dichtbe volkte Duitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen min of meer gelijktijdig be ginnen. SAIGON In Saigon zijn gisternacht tenminste 30 mensen gedood by een Viëtcong-beschieting met raketten. Die troffen een hospitaal, een kerk, het hoofdkwartier van de internationale controlecommissie en elf woningen. Drieëntwintig mensen werden gewond. Een van de raketten kwam terecht op een huis, waar gasten van de regering worden ondergebracht. Premier Gorton van Australië, die enkele uren na de be schieting in de Zuidviëtnamese hoofd stad aankwam, verblijft nu ergens an ders. Enkele ogenblikken nadat de eerste raketten onploften, bestookten ge vechtshelikopters van de Amerikaanse luchtmacht de rijstvelden van waaruit ze waren gelanceerd, maar het is niet zeker of de Viëtcong werd geraakt. 27 huizen werden vernield of bescha digd. Gerekend naar slachtoffers en schade, was het de ergste aanval op Saigon sinds het communistische opper bevel 35 dagen geleden met het terreur- bombardement van de hoofdstad begon In de laatste vijf weken zijn onder de burgerbevolking 97 doden en 368 ge wonden gevallen door de communis tische artilleriebeschieting. Verder heb ben straatgevechten honderden slacht- offers gemaakt NEW YORK Mevrouw Ethel Ken nedy heeft de algemene vergadering bedankt voor de eer haar overleden man bewezen. De leden hadden staan de enige ogenblikken stilte betracht. De Amerikaanse ambassadeur Arthur J. Goldberg, las de boodschap van me vrouw Kennedy voor. „Ik dank u uit het diepst van mijn hart. Aangezien mijn man diep geloofde, dat de zaak van de Verenigde Naties tot een reali teit voor alle mensen moet worden ge maakt, is de eer hem bewezen een bron van grote troost voor mij en mijn gehele familie". Japan heeft besloten postuum de or de van de Rijzende Zon eerste klas toe te kennen aan senator Robert Kennedy. Dit geschiedt uit erkentelijkheid voor hetgeen hij gedaan heeft voor het be vorderen van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de V.S. en Japan. In 1962 en 1964 bracht Kennedy een be zoek aan Japan. De burgemeester van San Francisco heeft een „Lever uw vuurwapen in week" aangekondigd, die op 4 juli zal beginnen. „Ik kan me geen betere ma nier voorstellen om de nagedachtenis van senator Robert Kennedy te eren dan door deze positieve actie", zo zei de burgemeester. Hij spoorde alle in woners van San Francisco aan hun vuurwapens bij verschillende politiebu reaus in te leveren. Er zouden daar dan geen vragen worden gesteld over de herkomst van de wapens. Senator Eugene J. McCarthy heeft laten bekend maken, dat hij a.s. donder dag zijn verkiezingscampagne, die na de aanslag op Kennedy werd onderbro ken, zal voortzetten. De grand jury van het district Los Angeles is vrijdag bijeengekomen om MIDDELBURG Met een bedrag van 5,6 miljard gulden is Amerika het land, dat de grootste ontvangsten heeft uit het buitenlandse bezoek. In Europa zijn dat Italië (met 5,25 miljard gulden), Spanje (met 4,5 miljard) en Frankrijk (met 3,6 miljard). Nederland komt op de elfde plaats met een miljard gulden. Dit is een betrekkelijk belangrijke positie, die ongetwijfeld niet alleen aan de aantrekkelijkheid van ons land is te danken, maar ook aan zijn gunstige geo grafische ligging. Door het lage prijspeil heeft Spanje Frankrijk ingehaald, maar daarnaast zijn het goedkoper worden van het vervoer en het totstand komen met krachtige regeringssteun van een uitgebreide accommodatie onont beerlijke factoren geweest. de zaak van de Jordaniër Sirhan Sis- han, die van moord op senator Robert Kennedy wordt verdacht, te behande len. Officier van justitie Nevelle J. Younger heeft de uit leken bestaande grand jury verzocht hem in staat van beschuldiging te stellen wegens moord in de eerste graad. De 24-jarige Sirhan was niet aanwe zig, toen de 22 juryleden op de vijfde verdieping van het paleis van justitie bijeenkwamen om 23 getuigen te horen. Sirhan bevindt zich in de cel onder constante zware bewaking. L. C. McKee, een gewezen garage houder er -oorzitter van de jury, heeft gezegdjury is samengesteld uit personen van alle levensschakeringen, afkomst en ras". De jury is ook gevraagd om Sirhan te beschuldigen van aanslagen met moord als opzet op vijf andere perso nen, die gewond werden. Zij bestaat uit 13 vrouwen en 9 mannen. Een van de leden was afwezig wegens ziekte. Om een besluit te nemen zijn 14 stemmen nodig. Een getuige, die zei dat hij portier was van het hotel, waar Kennedy werd doodgeschoten, zei dat hij de verdach te een half uur voor de aanslag in het hotel had gezien. Hij had enige keren gevraagd of Kennedy langs zou komen. Hij keek bezorgd, maar niet nerveus en, aldus de getuige, die met de pers sprak voor hij de zaal van de grand jury bin nenging, ik heb niemand bij hem ge zien. Een andere getuige was Irwinn Stroll, een van de gewonden, die in het linker been werd geschoten. Hij arriveerde in een rolstoel. Een andere gewonde, Ira Goldstein, in de heup geschoten, hink te. Dit zei vrijdagochtend op de in Mid delburg gehouden jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de directeur van deze vereniging, de heer J. A. Risseeuw, die de nationale en in ternationale aspecten van het toeris me aan een beschouwing onderwierp. Eerder had hij opgemerkt, dat te genover de toeneming van de wereld handel van 1950 tot 1966 met circa 230 procent in dezelfde periode een toene ming van het internationaal toerisme stond met bijna 500 procent, een ont wikkeling dus van ongeveer tweemaal zo snel. Ook in ons land is het inkomend toe risme in dezelfde periode sneller ge stegen dan de goederenexport, zelfs meer dan twee keer zo snel. Veel minder zeker dan dat het inter nationaal toerisme flink zal blijven stijgen, is het, dat Nederland daarvan een evenredig deel zal blijven ontvan gen, meende de heer Risseeuw. Na 1965 is een daling in het Nederlands aandeel ingetreden. Voor de huidige stagnatie noemde spreker als oorzaken: er komen steeds meer aantrekkelijke toeristenlanden bij, gemakkelijk te bereiken door ité- en chartervervoer, de groei van het buitenlandse toerisme aan Nederland is lange tijd gestimuleerd geweest door het in vergelijking met de omringende landen lage prijspeil (een voordeel waaraan de laatste jaren een einde is gekomen) en in Amsterdam is de uit breiding van de hotelcapaciteit in de hogere prijsklassen sinds 1064 achterge bleven bij de groei van het buitenlands bezoek. De deviezenopbrengst van het inko mend reisverkeer vergelijkend met die van enige andere bedrijfstakken, stel de de directeur, dat zonder het bezoek van buitenlanders aan ons land in 1966 1,3 miljard gulden minder aan devie zen zou zijn ontvangen. Dit is ongeveer 4,7 pet. van de totale opbrengst van de totale opbrengst van de Nederland- ADVERTENTIE Mevr. H. Kuijpers, Cygnus 3, Veldhoven; Mevr. N. v.d. Hooff- v. Heerden, Nieuwpoortlaan 30, Alkmaar; Mevr. C. Met-Ligthart, Wiardi Beckmanstraat 35 L, Amsterdam-Slotermeer; Mevr. A. Hovenga, Schipbeekstraat 9, Deventer; Mevr. Huinen-Lejeu- ne, In h. diepe broek 68, Gulpen. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óókf 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! DA NANG Een kleine armada van oorlogsvliegtuigen en helikopters is enkele dagen in de weer geweest om It. Kenny d. Fields te redden, die boven Noord- Viëtnam was neergeschoten. De reddingsoperatie, de grootste die ooit in Noord- Viëtnam werd ondernomen, heeft drie vliegtuigen gekost; één piloot kwam om 't leven en verscheidene vliegtuigen en helikopters liepen beschadigingen op by de 189 vluchten, die werden uitgevoerd. In zijn rapport schreef de 27 jaar oude ma rinier-vlieger Fields: „Deze knapen wilden gewoon niet van opgeven weten". De massale reddingsactie begon 31 mei in het door luchtbatterijen zwaar verdedigde gebied even ten noorden van de 17e breedtegraad bij de Mu Gia- bergpas, de toegang tot de Ho Tsji- minh infiltratieroute. Fields was vorige week vrijdag in een A7 Corsair straaljager opgestegen van het vliegkampschip America. Het was de eerste dag dat de A7, een raspaard- je, werd gebruikt voor patrouilles bo ven de Noordviëtnamese kust. Nog geen half uur later kwam het toestel temid den van 37 mm luchtafweergranaten te recht en werd het onbestuurbaar. Fields redde zich met zijn schietstoel. „Het was waarschijnlijk de slechtste plaats in de wereld om neer te komen", zei een van de officieren, die aan de reddingsoperatie heeft meegewerkt, la ter. „Het gebied was letterlijk bezaaid met troepen en kanonnen". Fields had echter een veilig plaatsje in het oer woud gevonden. Een andere vlieger uit de formatie begon boven het gebied te cirkelen om de aandacht af te leiden van de red dingshelikopters, waarvan er één het eerste slachtoffer werd van de reddings actie. Ondertussen waren betrouwbare door propellors aangedreven Skyraiders op weg naar Fields. Terwijl deze via zijn radiozender instructies gaf, probeerden de Skyraiders hem te vinden temidden van het zware communistische sper vuur van luchtafweer. Een geweldige groene helikopter begaf zich naar het strijdtoneel. Straalvliegtuigen begonnen de vijan delijke geschutstellingan te mitrailleren en te bombarderen, maar tegen het in vallen van de duisternis begon het dui delijk te worden, dat met de redding nog een dag gewacht zou moeten wor den. De volgende morgen verscheen een groot turboprop-toestel boven de plaats om het reddingswerk te coördineren. In de loop van de nacht was Fields een paar honderd meter weggekropen, maar hij was nog steeds omringd door Noordviëtnamese troepen. Via de radio liet hij zijn nieuwe positie weten. Straaljager kwamen in actie en het luchtafweergeschut werd nog zwaarder, Twee Skyraiders werden neergescho ten. De piloot van één, majoor William Palank, wist ver genoeg weg te komen voordat hij er uit sprong, zodat de heli kopters niet veel moeite hadden hem te redden. De andere piloot is als vermist opgegeven. Bij het invallen van de duisternis be gon Fields de moed te verliezen. Hi; gaf toe: „Drie of vier maal was ik er zeker van dat ik gevangen genomen zou worden". Maar die nacht lukte het Fields op nieuw door dé Viëtnamese posten te sluipen. Ditmaal kwam hij verder en toen de dag weer aanbrak, was hij weer op post bij zijn zendertje om aanwijzin gen aan zijn redders te geven. Majoor Lewis Yakush bestuurde een reddingshelikopter precies naar de plaats die Fields had opgegeven. Een kabel werd uitgeworpen en Fields werd 39 uur nadat hij zijn eerste oproep om hulp had uitgezonden aan boord gehesen. Hij had een lichte vleeswond van een granaatscherf overgehouden maar overigens was hij opgewekt en in prima conditie. se export van goederen en diensten. In het vervolg van zijn betoog verge leek de heer Risseeuw de sector land bouw, visserij en mijnbouw, de sector industrie en die van het vervoer, han del, horeca, bankwezen e.d. met el kaar. Vergelijkt men dan 1966 met de periode 1951-1955, dan bedroeg de stij ging van de werkgelegenheid in de laatste, dienstverlenende sector 30,7 procent, hetgeen vrij veel meer is dan die van de industrie. Aan deze stijging heeft de snelle ontwikkeling van het toerisme ongetwijfeld sterk bijgedra gen, meende directeur Risseeuw. De heer Risseeuw merkte verder op, dat het toerisme niet alleen werkgele genheid schept, maar dit tevens meestal doet in die gebieden, waar deze 't meest nodig is. Het aantal door Nederlanders in eigen land gehouden vakanties, dat van 1954 tot 1966 in to taal met 90 procent steeg, is 't sterkst gegroeid in de noordelijke provincies (plm. 320 pet.) en in Noord-Brabant en Noord-Limburg (circa 185 pet.). Hij concludeerde daaruit: de door het mi nisterie van Economische Zaken voor al ook in deze gebieden aangewende subsidies voor de ontwikkeling van de toeristische infrastructuur zijn dus goed besteed geweest. Ook de ontwikkeling van de Neder landse „reisverkeersbalans" bracht de directeur van de ANVV ter sprake, maar het gebruik van deze balans mag niet leiden tot de veronderstel ling, dat naar een overschot of even wicht op deze balans zou moeten wor den gestreefd. „Welvarende landen zijn als het ware voorbeschikt meer uit te geven aan het internationale toerisme, dan zij daaruit ontvangen. Armere lan den met een lager loonpeil maken de beste kansen hierbij meer te ontvan gen dan uit te geven. Er is daardoor ook in het toerisme sprake van een ze kere internationale arbeidsverdeling. Natuurlijk heeft de ANVV er geen enkel bezwaar tegen als het tekort op de reisverkeerbalans beschouwd wordt als een aansporing het binnenkomend toerisme krachtiger te bevorderen, Men moet er echter beslist geen reden in zien de buitenlandse reizen van Ne derlanders te bemoeilijken, tenzij ons land in ernstige financiële moeilijkhe den zou zijn geraakt, aldus de heer Risseeuw. Tenslotte zette hij nog uiteen, dat het met de spreiding van het buitenlands hotelbezoek niet zo erg slecht gesteld is. Er zijn duidelijk twee seizoenen: de bollen tijd in april en mei en het hoog seizoen in de zomer. Het aantal hotel gasten is in de bollentijd bijna even groot als in de zomer. In ons land zijn vooral de maanden juni en september nog onderbezet. Daar de schoolvakanties in de Duitse deelstaat Noordrijnland-West falen, die onze kust de meeste bui tenlandse bezoekers levert, ver vroegd zijn, valt het zwaartepunt van het Nederlandse bezoek dit jaar weer samen met het buitenlandse. In juli zullen nu vele gasten moeten worden geweigerd, waartegenover in augus tus een aanzienlijke onbenutte capa citeit staat. De heer Risseeuw noem de het dan ook van groot belang, dat een herhaling van deze situatie in de toekomst door tijdig overleg zal wor den voorkomen. Wat de ontwikkeling van het buiten lands bezoek aan Nederland betreft, kan geconstateerd worden, dat voor hands de „vette jaren" voorbij zijn en dat dit jaar hoogstwaarschijnlijk het derde „magere jaar" zal worden. Ter geruststelling diene, dat het getal „ze ven" in dit geval geen geldigheid heeft. De zgn. vette jaren waren acht in aantal - 1958 tot en met 1965 - toen het Nederlands aandeel in het totale internationale toerisme is gestegen van 1,2 tot 2,44 pet. In 1966 en 1967 is dit percentage gedaald en voor het laatst genoemde jaar moet het, op dezelfde basis berekend, ongeveer 1,9 pet. be dragen hebben. Dit zei op de jaarvergadering van de ANW de voorzitter, prof. dr. ir. H C. J. H. Gelissen, die eerder had opgemerkt, dat in ons land de ingre diënten voor een toenemend bezoek vooral uit andere werelddelen, zeker aanwezig zijn. Maar wij moeten deze reizigers dan wel duidelijk kunnen ma ken, dat ons land niet alleen geogra fisch, maar ook cultureel in het een trum van Europa ligt. Naar de vaste overtuiging van de voorzitter, gaat heel Nederland een goede toeristische toekomst tegemoet, al zal de ontwikkeling in de meeste streken wellicht minder spectaculair zijn dan in Zeeland. Voor het binnenlands toerisme is '67 een goed jaar geweest. De meeste plaatsen in het binnenland geven aan zienlijke stijgingen te zien van de ge registreerde Nederlandse overnachtin gen. Ook 't feit dat voor buitenlandse reizen slechts 27 milj. guld. meer werd uitgegeven dan in 1966, een stijging van 2 pet tegen resp. 20 pet en 17 pet in de voorgaande jaren, wijst erop dat de be langstelling voor vakanties in eigen land groot geweest moet zijn, meende voor zitter Gelissen. Jobert F. Kennedy heeft in zijn leven nooit rust gekend. Het was altijd aanpakken en doorzetten. Van jong advocaat tot leider van ver kiezingscampagnes, minister van Jus titie, senator en om zijn streven naar het Witte Huis leek hij gedreven te worden door een stem, die zei „pak aan, zet door". Die stem was er zelfs in zijn ontspan ning, bij het beklimmen van zware ber gen en het skieën langs de steilste hel lingen. Die stem was er als deze feite lijk gereserveerde en verlegen man zich in menigten begaf, die zijn das afrukten en zijn schoenen stalen. Het was uit zo'n menigte dat het dode lijke schot klonk enkele minuten nadat hij in het Ambassador-Hotel te Los Angelos zijn overwinningsrede had ge houden. Meer dan wie ook, kende Robert Ken nedy de fysieke gevaren waaraan hij in grote menigten bloot stond. Hij heeft geleden onder de moord van zijn broer. Vrienden vertellen dat deze tragedie hem nieuw geduld en nieuwe gevoelig heid had gegeven, maar niettemin pak te hij aan en zette hij door. TXij was de zevende van de negen Ken- nedy-kinderen, deed dienst bij de marine en studeerde daarna aan Har vard en aan de juridische faculteit van Virginia. Spoedig daarna kwam hij in dienst als jurist bij het ministe rie van Justitie. Hij specialiseerde zich in belasting en zwendelzaken. Nadat hij in 1952 de verkiezingscam pagne van zijn broer als senator had geleid, werd hij lid van de staf van de commissie van onderzoek, die ge leid werd door wijlen senator Joseph R. McCarthy (geen familie van Euge ne McCarthy, de huidige senator), die beweerde dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken geheel geïnfiltreerd was door communisten. Zes maanden later toen het conflict tussen het leger en McCarthy zijn hoogtepunt had bereikt, verliet hij de ADVERTENTIE ROBERT KENNEDY ondanks haast, te laat commissie van onderzoek. Hij trad weer toe, toen de democratische le den van de commissie hun boycot van de verhoren opgaven. l^nkele jaren later verkreeg hij natio- nale vermaardheid als belangrijk ste raadsman van een senaatscommis sie die een onderzoek instelde naar de corruptie in de vakbond van vracht rijders. Het was tijdens die periode, dat de leider van die bond, James R. Hoffa, Kennedy „meedogenloos" noem de, een woord dat zijn vijanden in la tere jaren bleven gebruiken. In 1960 leidde hij de verkiezingscam pagne die zijn broer president maakte. Hij werd bekend als de „neen"-man, die onaangename taken voor zijn broer verrichtte en veel van de kritiek die men op de kandidaat kon hebben tot zich trok. Als min. v. Justitie, werd hij als de op een na machtigste man in Washing ton gezien. Hij was aan de zijde van zijn broer tijdens het fiasco van de de Varkensbaai en tijdens de Cubaanse rakettencrisis. TVa de moord op zijn broer verhuis de Kennedy van Massachusetts naar New York. Hij werd tot senator gekozen waar hij hard werkte aan de sociale wetgeving en een van de voor- aanstaandste critici werd van de Viët namese politiek van Johnson. Hij hield zich buiten de strijd om het presidentschap tot senator Éugene J. McCarthy een verrassende overwinning behaalde in de eerste voórverkiezingen, die van New Hampshire op 12 maart. Toen hij zijn kandidatuur bekend maakte zei hij: „Ik begeef me in de strijd voor een nieuwe politiek omdat het onmiskenbaar duidelijk is dat we deze rampzalige verdeeldheid zaaiende politiek kunnen veranderen en dit kan alleen door de mannen te vervangen die politiek voeren. Ik kan niet af zijdig blijven in een strijd die over de toekomst van onze natie beslist." Met zijn vrouw Ethel en een aantal van zijn tien kinderen naast zich won de 42-jarige Kennedy de voorverkiezin gen vam Indiana en Nebraska. Toen kwam de nederlaag in Oregon, de eerste keer dat een Kennedy een verkiezing verloor. Maar Kennedy zette door en won dinsdag in Zuid-Dakota en Californië. „Op naar Chicago" (de nationale de mocratische conventie) riepen zijn aan hangers in het Ambassador-Hotel van Los Angeles na zijn overwinning in Californië. Toen verliet hij, met omhooggesto ken hand het v-teken makend de zaal, en enige ogenblikken later was hij do delijk getroffen. Jïobby had zijn hele leven haast. Het was alsof hij voorvoelde dat hij weinig tijd had. Maar de hem toegemeten tijd bleek nog altijd tekort om de politieke en so ciale ideeën van hem en zijn broer Jack die hem voor ogen zweefden, als president ook te verwezenlijken. De haast, de tomeloze energie en de gloeiende eerzucht hebben hun doel niet bereikt. Een man die het aanzien van Ame rika totaal had kunnen veranderen viel door een moordenaarshand. Het verlies zal misschien groter blij ken dan men nu kan peilen.

De Vallei | 1968 | | pagina 6