Italiaan Bitossi won 17e etappe Bergsma heeft voor nationale damtitel aan één punt genoeg m m 9 Nederlands waterpoloteam bleef ongeslagen Kandidaten voor zwemploeg Olympische Spelen DE SP0RTT0T0 Joop Zoetemelk won de tijdrit Kampioenscross in Holten belooft spannend te worden Bekendmaking Ajax versloeg Torino met 3-1 SEC VERLOOR KORT GEDING 8 Ij 11 ÜS lül n§ 8 Zondagsport op radio en tv Ajax en Benfica in Tsjechisch toernooi MILITAIR ELFTAL NAAR BAGDAD Verhagen sterkste in FD-klasse Ronde van Engeland Hamburger SV niet in bekertoernooi NSR fel tegen uitlatingen van mr. Luns Anquetil in hoger beroep Sparta sluit met demonstratie het sportseizoen Ook remise TENNISKAMPIOENSCHAP VAN FRANKRIJK Definitieve aanwijzing volgt later Later tijdstip Op het fraaie circuit „De Beuseberg" K 3 fü 8 i§ 8 3 nn mi 8 11 3 3 u 3 3 3 H iü Hf Ronde Midden-Zeeland Zuiderzeeregatta Duitse mijn werd duizend jaar ZATERDAG 8 JUNI 1968 FOLIGNO De Italiaan Franco Bi tossi heeft vrijdag de 17e etappe van de Giro gewonnen. Hij won de sprint van een kopgroep van zes renners, die een voorsprong hadden van 1 minuut en 45 seconden op het peloton. De Belg Eddy Merckx bleef leider in het algemeen klassement. Bitossi had voor de 196 ki lometer van San Marino naar Foligno 4 uur 42 minuten en 26 seconden nodig. De uitslag van de 17e etappe: 1. Bi tossi (It.) de 196 km in 4.42.26; 2. Seis (België) z.t.; 3. Gines Garcia (Sp.) op 2 sec.; 4. Swerts (België) z.t.; 5. Delis- le (Fr.) z.t.; 6. Poggiali (It.) z.t.; 7. Pifferi (It.) op 45 sec.; 8. Basso (It.) z.t.; 9. Vandenberghe (België) z.t.; 10. Dancelli (It.) z.t.; 56 Haast (Ned.) op 49 sec. Het algemeen klassement na de 17e etappe is: 1. Eddy Merckx (Belg.) 79.04.21; 2. Adorni (It.) op 4.49; 3. Gi- mondi (It.) op 8.58; 4. Zilioli (It) op 9.10; 5. Vanneste (Belg.) op 10.27; 6. Motta (It.) op 12.22; 7. Dancelli (It) op 12.24; 8. Jimenez (Sp.) op 13.23: 9. Bodrero (It.) op 14.38; 10. Balmamion (It) op 15.29; 23. Haast (Ned.) op 46.16. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank heeft vanmorgen af wijzend beschikt op de vordering van de voetbalvereniging SEC te Soest in een kort geding tegen de KNVB, waar bij werd geëist dat SEC in de derde klasse zou mogen blijven spelen. Bij een op 21 januari van dit jaar tegen de voetbalvereniging Zeist gespeelde wedstrijd bracht SEC zeven minuten voor het einde twee nieuwe spelers in het veld, waartegen Zeist protesteerde. De KNVB besloot aanvankelijk de wed strijd niet te doen overspelen, doch kwam op deze beslissing terug.De wedstrijd werd toen door Zeist gewon nen, waardoor SEC in de vierde klas se werd geplaatst. SEC voerde in kort geding bezwaren aan tegen de tweede beslissing van de KNVB, welke thans door de president van de rechtbank werd afgewezen. De president over woog hierbij dat de KNVB door de wedstrijd te laten overspelen, een dui delijke correctie heeft gegeven op een beslissing, die het bestuur zelf als een blunder beschouwde. ANTWERPEN Jacques Anquetil, die door een Belgische correctionele rechtbank veroordeeld is tot een schor sing van twee jaar voor wielerwedstrij den in en door België en een boete van 10.000 Belg. fr. kreeg, heeft hoger be roep aangetekend. Anquetil, die be schuldigd wordt van het gebruik van stimulerende middelen, zal nu voor een rechtbank in Brussel verschijnen. EDE De gymnastiekvereniging „Sparta" geeft volgende week zater dag in het openluchttheater haar tra ditionele jaarlijkse uitvoering. Het op treden van de leden van Sparta wordt dan het sluitstuk van een vrij druk sei zoen waarin tal van gymnastiekevene- menten, mede in verband met het 100- jarig bestaan van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond, hebben plaats gevon den. De uitvoering van Sparta, die 's mid dags om half drie wordt gegeven, wordt uiteraard geheel verzorgd door de leden van Sparta. Alle categorieën leden, van de kleuters tot de dames, zullen op de groene mat verschijnen voor het geven van een aantal fleurige en sportieve de monstraties. Die zaterdag is overigens in meer op zichten een hoogtijdag voor Sparta. In de avonduren wordt iin de benedenzaal van „Reehorst" een bal gegeven voor de leden en hun introducés. Het be stuur van Sparta rekent op een flinke belangstelling, zowel in het openlucht theater als in „Reehorst" omdat het in de interesse dié wordt getoond een sti mulans ziet voor het werk van leden en leiding. Als de weersomstandigheden ongun stig zijn, dan wordt de uitvoering een week later gegeven. APELDOORN De Friese hegemonie in de damwereld is bijna compleet. Na het veroveren van de jeugdtitel door Frank Drost twee maanden geleden eveneens in hotel „Nieland" en het nationale kampioenschap voor jeugd- tientallen vorige week in Arnhem, is de kans groot dat van middag de Friese meester Pieter Bergsma als nieuwe dam- kampioen wordt gehuldigd. In de voorlaatste ronde ver grootte hij zijn voorsprong op de naaste concurrent Geert van Dijk tot twee punten. Zelf won hij van bondssecretaris Ad Ivens en de Bennekommer moest aan Okrogelnig de halve winst toestaan. Oud-wereldkampioen drs. Piet Roo- zenburg heeft van deze halve Gelderse misstap niet kunnen profiteren, want hij deelde de punten met de Amsterdam mer Van der Sluis. Slechts onderaan viel de eerste defini tieve beslissing. De debuterende bondssecretaris Ad Ivens degradeert definitief en valt terug naar de provinciale titel strijd. Wie de tweede speler is, die zich niet plaatst voor de halve finales, is nog niet bekend. De Zeeuw Jan Blom staat er het ongunstigst voor, maar ook Jan Bom is nog niet ge heel veilig. Een „anti-climax" werd gisteren de negende ronde na alle spanningen en sensationele uitslagen van de deze week gespeelde partijen. Bom en Varkevisser gaven er het eerst de brui aan. De IJs- selsteiner was er in deze partij duidelijk op uit geen verwikkelingen te zoeken. Rustig ruilden beiden in deze flank partij de schijven uit en toen men in een 9 om 9 was beland, zagen beiden van verdere strijd af. Ook Van Dijk was nog voor de eerste tijdcontrole toeschou wer bij de overige partijen. De Benne kommer had zich tegen de pijprokende Limburgse kampioen Okrogelnik gewa pend met een rol pepermunt, maar on danks deze „versterking" kreeg hij wei nig gelegenheid zijn achterstand op leider Bergsma in te lopen. In een klassieke partij ontweek de Limburger alle venijnigheden behendig, maar in het gevorderde middenspel had niet Van Dijk, maar zijn tegenstander het initia tief. Okrogelnik kwam gewoontegetrouw echter weer in hevige tijdnood en over zag de beste voortzetting. De stand was: Zwart (Van Dijk) 8 schijven op: 6/8, 13, 14, 23/25; Wit (Okrogelnik) 8 schijven op: 26, 27, 31/34, 43 en 50. Wit vervolgde met 2621 waarna Van Dijk onmiddel lijk remise maakte door: 2429 (33X24) 1319 24X11 (6X28). Beter voor wit was 2721 in plaats van 2621. Roozenburg drong tegen Van der Sluis sterk op het centrum aan en de Amsterdammer moest naar de flanken. In het middenspel kreeg de oud-wereld- kampioen een geweldig breed centrum front, waardoor zwart onder de voet dreigde te worden gelopen. Maar door enkele uitruilen herstelde hij enigszins het evenwicht, waardoor op de 33ste zet de volgende stand voorkwam: Zwart (Van der Sluis) 12 schijven op: 2, 3, 6, 9, 10, 13, 15, 18, 20, 21, 25, 26; Wit (Roo zenburg) 12 schijven op 24, 28, 29, 32, 34, 36/39, 42, 45, 48. (Zie diagram). W. van der Sluis drs. P. Roozenburg Roozenburg plaatste volgens velen een uitstekend gambiet, maar daarbij schiep hij tevens de mogelijkheid voor Van der Sluis remise te maken door de navolgende combinatie. De Am sterdammer zag het als zijn enige uitkomst en bereikte de puntendeling. Vanuit het dia gram volgde: 28—22!? (18X27) 32—28 (26—31) 37X17 (37—31) 36X27 (25—30!) 34X5 (9—14) 5X8 (3X32) en remise na enkele zetten. „Het toernooi is nu beslist", zei de Haaksbergenaar aan de w perstafel. De Fries Bergsma die aanvankelijk tegen Ivens toch wel in moeilijkheden was geweesthad zich dank zij een minder sterke voortzetting van de Hagenaar in het mid- 46 denspel, tijdens de hergroepe ring van de posities, kunnen herstellen. Na de 35ste zet werd de volgende stand bereikt: Zwart (Ivens) 6, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 23/25; Wit (Bergsma) op: 26/28, 32, 34/36, 38, 40, 42, 45, 48. Het verloop: 42—37 (8—12) 37—31 (24—30) 35X24 (19X39) 28X17 (11X22) 40—34! (39X30) 38—33 (30—34) 32—28 (9—13) 28X17 (25—30) 27—22 (18X27) 31X22 en wit kwam op dam en won. Intussen was ook Bronstring niet ver der gekomen dan een halve winst tegen de Zeeuw Jan Blom. Voor het tot twee keer in de opening gebrachte Hoogland offer voelde de Zeeuw niets en beide keren offerde hij de schijf snel terug. Nadat Bronstring de klassieke stand had verbroken, legde hij het accent op een aanval via zijn korte vleugel. Tegen de tijdcontrole plaatste de Leidenaar voor de derde keer een offer, maar Blom ge bruikte dit als compensatie om uit zijn lange vleugelopsluiting te komen. Bei den kwamen tenslotte op dam, waarna de vrede snel was getekend. Lange tijd heeft Anton Schotanus tegen De Boer het initiatief gehad, maar bij de overgang naar het middenspel kwam de Noordhollander iets losser, of schoon hij moeilijk spel hield. Via klas sieke wegen bracht De Boer zijn stand in evenwicht en na de tijdcontrole be sloot men ook hier tot remise. De uitslagen van de tiende ronde wa ren: BlomBronstring 11; Schota nusDe Boer 1—1; BergsmaIvens 20; RoozenburgVan der Sluis 11; BomVarkevisser 11; Okrogelnik Van Dijk 11. De stand: 1. Bergsma 15 punt.; 2. Van Dijk 13 pnt.; 3. Roozen burg 12 pnt.; 4/5. Bronstring en Van der Sluis 11 pnt.; 6/8. De Boer, Okrogelnik en Varkevisser 10 pnt.; 9. Schotanus 9 pnt.; 10. Bom 8 pnt.; 11. Blom 7 pnt.; 12. Ivens 4 pnt. Vanmorgen om 10 uur begon men aan de laatste ronde. Omstreeks drie uur volgt de huldiging van de nieuwe kam pioen, waarna een banket voor genodig den het officiële sluitstuk vormt van dit jaarlijkse damevenement. 1 2 3 4 8 m m up ém 47 48 49 50 De vice-voorzitter van de K.N.V.B. en voorzitter van de sectie betaald voet bal, Jos Coler, is tijdens een vergadering in Rome benoemd tot bestuurslid van de U.E.F.A. Na Lo Brunt, die penningmees ter was, heeft Nederland geen vertegen woordiger meer gehad in de internatio nale voetbalfederatie. MILAAN. Nederland heeft in het kwalificatietoernooi waterpolo voor de Olympische Spelen van Mexico-Stad, dat in Milaan wordt gehouden, zjjn ongesla gen record behouden. In een keihard gevecht, dat vrqwel één lang fluitsig naal was van de Franse scheidsrechter Angela, behaalden onze landgenoten in de eerste wedstrijd van de finalegroep een overwinning met 32 op Bulgarqe. Door de eerder behaalde 61 zege van Nederland op Spanje, dat vrijdagavond met 12 van West-Duitsland verloor, bezetten de Nederlanders in de finale- groep, met nog één wedstrijd te spelen, (tegen West-Duitsland), de eerste plaats. West-Duitsland, dat in de voorronden met 32 van Bulgarije won, staat even eens nog op volle winst en bezet de tweede plaats. De Bulgaren hebben met afbrekend spel, waarin zij de wetten van de sporti viteit soms op de meest grove wijze over traden, zich er voornamelijk toe be perkt de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Hun twee doelpunten kwamen beide voort uit strafworpen en werden gescoord door hun scherpschutter Brankov. Voor het overige hebben de Nederlandse doelverdedigers De Vries en Kroon nauwelijks een schot te ver werken gehad. Want de Bulgaren, die slechts negen man ter beschikking had den Konstantinov, bij wie de Grieken woensdag een arm uit de kom hadden gedraaid, was wel weer hersteld, maar mocht nog niet spelen hadden de wetepschap, dat zij tegen het technisch betere en snellere spel van de Nederlan ders niet waren opgewassen. De Neder landers buitten deze superioriteit reeds direct in een doelpunt van Hoogveld uit: 10. De Bulgaren namen hierna het spel in handen. Vooral door het zeer eenzijdige fluiten van Angela kwamen onze landgenoten vrijwel niet aan de bal. Tenslotte kwam Nederland weer in balbezit toen het een vrije worp mocht nemen. Hoogveld zwom in een hoog tempo op het Bulgaarse doel af, maar doelman Nauwov stopte het schot. Ook Nico van der Voet kwam in vrije positie voor doelman Naumov te liggen, maar hij faalde eveneens. In de tweede periode waren de Neder landers nog' sterker en wisten zij zich nog meer kansen te scheppen. Achter eenvolgens misten echter Moolhuizen, Wouda (tegen de lat) en Van Dorp. Het Nederlandse spel was te weinig doortas tend om tegen de stugge tegenstanders, die niet schroomden een Nederlander met geweld ui te schakelen, definitief afstand te nemen. De aanvallen werden goed opgezet, maar juist op het moment, dat het schot moest komen, werd er geaarzeld en kre gen de Bulgaren gelegenheid tot ingrij pen. In de derde periode werd De Vries in het doel vervangen door Kroon en ging Moolhuizen aan de kant voor Har ry Vriend. Het bleek een verbetering. Harry Vriend begon zijn acties met een schot tegen de lat. Even later kreeg hij de bal toegespeel van Van Dorp en doelpuntte hij met een zeer goed diago naal schot (20). Nadien heeft de ontmoeting meer weg gehad van een solo-uitvoering door scheidsrechter Angela, dan van een polowedstrijd. Zodra twee spelers bij elkaar in de buurt kwamen, werd er ge floten. Daar kwamen strafworpen uit voort. De Bulgaren hadden het eerst hun drie punten bij elkaar. Brankov scoorde daaruit (21). Vervolgens mocht Van der Voet, die het bijzonder zwaar te verduren had tegen Eksezov, een straf- worp nemen (31). In de vierde periode stapelden de strafpunten zich op en enige ogenblik ken voor tijd kwam Bulgarije op 32 door een goed genomen strafworp van Brankov. Nederland, dat in het begin van deze periode een> schot van Harry Vriend op schitterende wijze gestopt zag door Naumov, gaf de winst niet meer uit handen. West-Duitsland, aanvankelijk veruit superieur aan de Spanjaarden, won ten slotte nog maar ternauwernood met 21. Nadat in de eerste periode de Duitsers er niet in waren geslaagd enige afstand te nemen (00), kwamen zij in de twee de speeltijd zelfs met 01 achter door een doelpunt van Ibern uit een straf worp. Door een voltreffer van de 32- jarige Nagy kwamen de Westduitsers voor het verstrijken van de speeltijd toch weer op een gelijke stand: 11. Dezelfde Nagy zou in de derde periode de matchwinnaar worden toen hij een strafworp feilloos benutte. Want in deze stand kwam in het laatste kwart geen wijziging meer. Het was overigens de meest fascinerende periode. Eerst miste Schumann voor de Duitsers een strafworp de bal ging via de lat over en vervolgens werd een treffer van Padros uit een strafworp afgekeurd. De Spaanjaarden Codera en Padros kregen in de laatste minuten nog enkele prachtige scoringskansen, doch wisten deze niet in winst om te zetten. In het NRU-sportprogramma Langs de Lijn (14.30 - 17.00 uur via Hilver sum II en 18.05 - 18.30 uur via Hilver sum I) wordt aandacht besteed aan o.m. de voetbalwedstrijden AZ '67 - Vitesse, Blauw Wit - FC Den Bosch, Fortuna Vlaardingen Helmond Sport en AGOW - Wageningen; voorts aan de hockeywedstrijden voor dames EMHC Laren in Nijmegen, de paardenkoer- sen op Meereveld en in Groningen, de tafeltenniswedstrijden in Roelofarends- veen en de roei wedstrijden van de Amsterdamse Roeibond en honkbal- nieuws. In het N.T.S.-sportprogramma, van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland I uit zendt, wordt onder voorbehoud van wijzigingen aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden AZ'67 Vi tesse en Almania DCG; de honkbalwedstrijd Sparta Har lem Nicols in Rotterdam; de veldhandbalinterland Neder land Zwitserland in Utrecht; zeilwedstrijden op het IJsselmeer (tweede weekend van de Zuiderzee- regatta) de laatste etappe van de Ronde van Italië (wielrennen); de cricket-testmatch Engeland- Australië. PARIJS De Britse Ann Jones- Hay don heeft vrijdag in Parijs de finale bereikt van het tennistoernooi om de in ternationale kampioenschappen van Frankrijk. De 29-jarige linkshandige prof versloeg in 73 minuten de Zuid- afrikaanse Annette du Plooy-van Zyl met 75, 63. Het is de vierde maal, dat Ann Jones zich plaatste voor de fi nale van de open Franse kampioen schappen. Zij won de titel in '61 en '66 en verloor in '63. In de andere halve finalepartij overwon de Amerikaanse Nancy Richey haar landgenote Billy Jean King Moffit met 26, 63, 64. De Australiër Ken Rosewall bereikte de finale van het herenenkelspel door de Spanjaard Andres Gimeno met 36, 63, 75, 36, 63 te verslaan. Pleun Strik heeft gistermiddag met de 22-jarige Ria Rijnders uit Apeldoorn het contract van zijn leven gesloten. De plechtige gebeurtenis vond plaats op het gemeentehuis van Apeldoorn. Met Pleun Strik, die op de helft van het seizoen Go Ahead verliet en naar PSV ging, was het gehele Eindhovense elf tal naar Apeldoorn gekomen om aan het voetbalhuwelijk nog meer luister bij te zetten. Strik, die in Den Haag is geboren en bij VVCS het eerste balletje trapte, werd verleden jaar augustus geselec teerd voor het Nederlands elftal. Door een beenblessure echter raakte hij min of meer uit vorm en verdween hij uit. de selectie van bondscoach Kessler. AMSTERDAM De Nederlandse kampioensclub Ajax heeft een eervolle uitnodiging uit Tjecho-Slowakije aan vaard om op 27 en 28 juli in Bratisla va deel te nemen aan een sterk bezet internationaal toernooi. Behalve Ajax en Bratislava zelf spelen daar de Tsje chische kampioen Sparta Praag en de Portugese kampioen Benfica. Enkele dagen later, op 1 augustus, speelt Ajax dan in Amsterdam op eigen terrein tegen de vereniging Transvaal uit Curasao. Op 14 augustus volgt de eerste wedstrijd tegen Atletico Madrid voor de zomercompetitie ook in Am sterdam waarna de return tegen Tu rijn op 11 september wordt gehouden. DEN HAAG Het Nederlands Olym pisch Comité en een afvaardiging van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond hebben van gedachten gewisseld over de uitzending van een zwemploeg naar de Olympisoixe Spelen van Mexi co. Het NOC heeft naar aanleiding hiervan het volgende communiqué. „Na kennisneming van het uitgebreid rapport van de KNZB over de met het 6-landentoernooi in Stockholm afgeslo ten eerste fase van de voorbereiding van de Olympische kandidaten voor Mexico en nadat dit rapport is bespro ken door bestuursdelegaties van de KNZB en het NOC, heeft het NOC-be- stuur zich in een schrijven tot het KNZB-bestuur gericht. In dit schrijven verzoekt het NOC-bestuur aan de KNZB-leiding zich meer speciaal voor te bereiden op deelneming in Mexico aan de volgende nummers: 100 en 200 m rugslag heren: 4x100 m vrije slag dames; 4x100 m wisselslag dames; 100 en 200 m vlin derslag dames; 100 en 200 m rugslag dames; 100 en 200 m vrije slag dames; 200 en 400 m wisselslag dames. Definitieve aanwijzing zal in overleg met de KNZB op een later tijdstip vol gen, wanneer een duidelijke prestatie vergelijking in Nederland en met de zwemmers in andere landen mogelijk is. Resultaten van de komende wed strijden en de reeds geboekte resulta ten in binnen- en buitenland zullen daartoe informatie moeten verschaf fen. Het KNZB-bestuur heeft ter voldoe ning aan dit verzoek de volgende leden van de kernploeg verzocht deze specia- DEN HAAG Negentien spelers zul len voor het militaire elftal de reis mee maken naar Bagdad, waar op 14 juni het toernooi begint om het internationa le militaire voetbalkampioenschap. Ne derland start met een wedstrijd tegen Turkije. De overige finalisten zijn: Spanje, Griekenland, Ivoorkust en Zuid-Korea. Het toernooi duurt tot 26 juni. De geselecteerden zijn: Hulshoff (Ajax), Van Essen (Telstar), Van Renswouw (DOS), Mellaert NEC), Reijnders NAC), Theunissen (Elink- wijk), Kunst (Haarlem), Steenbergen (Go Ahead), Weijmer (Ajax), Vreeken (Haarlem), Heskamp (FC Twente), Van Bergen (AZ '67), Rensenbrink (DWS), Van Beveren (Sparta), Jeuring (FC Twente), Geurten (MVV), Van Veen (Sparta), Driessen (Haarlem) en Klijnjan (DFC). DEN HAAG De cijfers van sport- tot 49 luiden: aantal deelnemers: 444.377; bruto prijzenbedrag: 600.121.20 gulden; prijzenbedrag: 198.040 guldenen derde prijs van toto 48 31.562,85 gulden is samen: 229.602,85 gulden. Eerste prijs: 108.922 gulden. Geen deelnemers met dertien goed voorspelde uitslagen. Van dit bedrag gaat 2/3 naar tweede en 1/3 naar de derde prijs. Tweede prijs: 132.026,67 gulden. 7 meldingen van 12 goed. Per kolom: 18.861 gulden. Derde prijs: 29.706 plus 31.562,85 is samen 97.576,18 gulden in totaal. 15 meldingen van eerste negen goed. Per kolom: 6.505 gulden. Ie voorbereidingen te treffen: Bob Schoutsen (Dolfijn), Coby Buter (Zwemlust), Klenie Bimolt (GZPC), Ada Kok (De Futen), Nel Bos (ADZ), Dolly Maaneman (RZC '90), Bep Wee teling (Nereus), Hennie Pentermann (IIDZ). In verband met het door het NOC ge stelde tijdstip van definitieve aanwij zing wijst het KNZB-bestuur er met nadruk op dat leden van de kernploeg, die niet tot de hierboven genoemden behoren, eveneens gelegenheid krijgen in de komende wedstrijden aan te to nen dat zij aan de aanwijzingsnormen van het NOC-bestuur voldoen. De speciale voorbereidingen, die de ene zwemmer en de zeven zwemsters moeten treffen, zouden kunnen worden omschreven als intervaltraining op lan ge termijn. Dit is goed mogelijk, omdat de met name genoemde kandidaten, met uitzondering van Henny Pentermann, tot de korte-afstand-specialisten beho ren. Hun training wordt tot aan de wed strijdperiode van 20 juli t/m 4 augustus niet onderbroken. De zwemmers en zwemsters, die zich nog „waar" moeten maken krijgen een aantal startgelegen heden. Volgende week zaterdag en zon dag neemt, onder leiding van bonds coach Rob Kerkhoven, een ploeg van vier deel aan internationale wedstrijden in Oost Berlijn Toos Beumer, Coby Sikkens, Gerda Lassoy en Johan Schans. Op 28 en 29 juni volgt de Zeven-Heu velenwedstrijd in Rome, waar onder meer de kandidaten voor de 4 x 200 m vrije slag heren-estafette uitkomen. Voor beide groepen, de met name ge noemden en de nog niet met name ge noemden is de periode van 20 juli t/m 4 augustus van groot belang, zij het, dat de eerste groep dit meer als een tussen station op weg naar Mexico kan zien. In deze periode vallen de landenwedstrijd NederlandGroot BrittanniëTsjecho- slowakije op 20 en 21 juli, de nationale 1500 meterkampioenschappen op 27 juli in Zwijndrecht en de Nederlandse kam pioenschappen van 30 juli t/m 4 aug. MIDDELBURG Joop Zoetemelk, de 21-jarige timmerman uit Rijpwete- ring, heeft vrijdagavond op Walcheren de eerste etappe, een tijdrit over 22V2 km, van de internationale Ronde van Midden-Zeeland gewonnen. Zoetemelk, die aangewezen was voor de Tour de l'Avenir, kon in Middelburg aan de start komen, omdat dit Franse evenement geen doorgang vond. Enigszins verras send legde Leen Poortvliet uit Dirks- land beslag op de tweede plaats. Hij had echter het voordeel als een van de laatste renners te kunnen starten op een moment, dat de sterke wind wat was gaain liggen. Voor de Zeeuwen was het een teleur- telling, dat hun favoriet Cees Rent meester uit Overzande, die ook was aangewezen voor de Ronde van de Toe komst, met een achterstand van ruim 1 minuut op de tiende plaats finishte. De uitslag luidt: 1. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) 22V2 km in 29.40 (gem. snelh. 45,506 km/u); 2. Leen Poortvliet (Dirksland) 29.58; 3. Gerard Leferink (Haaksbergen) 30.11; 4. Harry Jansen (Westzaan) 30.13.1; 5. Arnold Voogd (Scherpenzeel) 30.15.9; 6. Roel Snijder (Haarlem) 30.22.30; 7. Wim Evertse (Zierikzee) 30.31.10; 8. Phil Edward (GB) 30.33.8; 9. Cor Baars (Haarlem) 30.36.10; 10. Cees Rentmeester (Ove- zande) 30.46.0. Op het prachtige bosrijke circuit „De Reuseberg" te Holten gaan zondagmid dag de Nederlandse motocrossers weer de strjjd aanbinden, om de kostbare punten in de wacht te slepen, die mee tellen voor het kampioenschap van Ne derland in de 250 cc-klasse. De grote favoriet voor deze titel is Frans Sig- mans uit het Brabantse Bakel. Alge meen wordt deze stijlvolle en technisch bekwame crosser beschouwd als de gro te favoriet. De rivaliteit tussen onze crossers is momenteel bijzonder groot en de eer van de overwinning speelt een even grote rol als de punten voor de titel. Daarom zal er dan ook grote strijd te verwachten zijn. Jo Lammers, Harry Driessen, Wiebe Plötz en niet te verge ten de grote coming-man Jo Roessink uit Diepenheim zullen het Frans niet gemakkelijk maken. Jan Keyzer uit 's Heerenberg, die bij de 500 cc zo uit stekend geklasseerd staat, zal het als een eer beschouwen om ook in de 250 cc hoge ogen te gooien. De Arnhem mer Stef van der Sluis, die de laatste weken met een inzinking te kampen heeft gehad aast op herstel en wanneer hij zijn zelfvertrouwen terug heeft kan hij het iedere rijder bijzonder moeilijk maken. Het circuit „De Reuseberg" heeft een leingte van ongeveer twee kilome ter. Het is vrij dicht bebost en geacci denteerd. Het biedt echter een uitste kend overzicht en is bovendien vrij snel. Het ligt aan de zuidzijde van het dorp Holten en is gemakkelijk vanaf de invalswegen te bereiken. Bovendien is het gemakkelijk te vinden want reeds op grote afstand zijn de routes met OK- pijlen aangegeven. Behalve de kam pioenscross staan nog wedstrijden op het programma voor de 350 en 500 cc junioren. In beide klassen komt een dertigtal veelbelovende jonge rijders aan de start, die ook belust zijn op de punten om straks te kunnen promove ren. Verder staat het altijd spectaculai re nummer 50 cc senioren op het pro gramma. Hier komt ondermeer de jeugdkampioen junioren van het vorig jaar, Bertus van de Brink uit Hars- Nederlandse zeilkampioenschappen, die op het IJsselmeer voor Medemblik wor den gehouden, is praktisch beslist. Al leen in de Drakenkjasse zal de laatste wedstrijd (vandaag) de beslissing om de eerste plaats moeten geven. In de Flying Dutchman- en Finjollenklasse zijn res pectievelijk Ben Verhagen en de Oost duitser Mier na zes wedstrijden al zeker van het kampioenschap. In de races van vrijdag, die voor zeilers bij ideale weers omstandigheden plaats hadden, kwam het Flying Dutchman-team Ben Ver hagenNico de Jong definitief in het bezit van de nationale titel. Met veel vakmanschap stuurde Verhagen voor de vijfde keer zijn boot naar een schit terende overwinning en werd daardoor onbereikbaar voor zijn grootste concur rent, de Oostduitser Kochius. MORECAMBE De 22-jarige Schot Billy Bilsland heeft vrijdag de 13de etappe van de Britse wielerronde van Carlisle naar Morecambe gewonnen in de tijd van 5.17.48. Als tweede kwam op bijna twee minuten binnen de Neder lander Jan Aldershof in 5.19.42. 3. Sid Barras (Engeland) 5.19.43; 4. Josef Dek ker (Nederland) 5.19.43. De Zweed Gosta Pettersson behoudt de leiding in het algemeen klassement. ROME Hamburger SV mag vol gend seizoen niet deelnemen aan het Europese bekertoernooi voor beker winnaars. Dit besliste de Europese voetbalunie (UEFA) vrijdagmorgen te Rome. De Duitsers, die in de finale te Rotterdam met 0-2 van AC Milan ver loren, hadden hoop op een plaats in het bekertoernooi, omdat A. C. Yilan kampioen van Italië is geworden en het toernooi voor landskampioenen prefe reert. RENSWOUDE In het wekelijkse spreekuur van de burgemeester zijn voor de eerstkomende weken enige wij zigingen gekomen. Het spreekuur op woensdag 12 juni komt te vervallen. In plaats hiervan wordt het publiek in de gelegenheid gesteld op maandag 10 juni a.s. van 11.0012.00 uur v.m. met de burgemeester te spreken. Op woensdag 19 juni a.s. zal het spreekuur in plaats van 2.003.00 uur, gehouden worden van 4.005.00 uur n.m. kamp, aan de start. Voor de liefhebbers die van spanning houden zal er dus heel wat te genieten vallen. De training is vanaf 's morgens 11 uur open. De wedstrijden zelf beginnen om twee uur. Het geheel staat onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging. De wedstrijden wor den georganiseerd door de MAC „De Holterberg." AMSTERDAM De spelers van AC Torino hebben in hun eerste wedstrijd voor de internationale na-competitie vrijdagavond begrepen, waarom Johan Cruyff een dag tevoren tot voetballer van het jaar was uitgeroepen. Alleen al de wijze, waarop Cruyff het tweede doelpunt voor Ajax scoorde, gaf hem recht op dit predikaat. Uit een pass „over de hele" van Swart, ving Cruyff de bal op de punt van zijn rechter schoen op, wipte even met het leer en knalde het vervolgens onhoudbaar langs de Italiaanse doelman Vieri. Een ovatie was Cruyffs beloning. Ook Swart kreeg huldebetoon. Im mers, alle drie doelpunten van Ajax ontstonden uit zijn afgemeten voorzet ten. Al na iets meer dan een minuut presenteerde hij Danielsson een niet te missen kans en na 34 minuten plaatste Swart de bal afgemeten op het hoofd van Groot, die met een korte knik kon scoren. De 3-0 stand bij de rust was zeker niet geflatteerd. Want Ajax had over alle linies de toch niet te onderschatten tegenstander overklast. Na de hervatting werd het anders. De thuisclub begon slordig te spelen, Cruyff gaf er de brui aan en daardoor kreeg AC Torino kansen. Uit één daar van kon Facchip de achterstand tot 1-3 terug brengen toen de achterhoede van Ajax meende, dat de Italiaan buiten spel stond. Daarna faalde Keizer tot driemaal toe voor de doelman, een tweede, doelpunt van Danielsson werd ten onrechte afgekeurd, terwijl Van Duivenbode de bal net naast de paal kopte. De 3-1 zege van Ajax was dan ook verdiend. DEN HAAG De Nederlandse Stu denten Raad heeft in een vrijdag uitge geven communiqué zijn scherpe afkeu ring uitgesproken over de uitspraak, die minister Luns bij zijn vertrek uit Portu gal heeft gedaan. De NSR wijst er o.a. met klem op, dat dergelijke uitlatingen op eenvoudi ge wijze uitgelegd kunnen worden als een ondersteuning van het fascistische regime van Salazar door de Nederland se regering, dat Portugese burgers ver volgd en gemarteld worden als zij op poneren tegen maatregelen van het Portugese regime, dat vele democrati sche organisaties, zoals vrije vakbon den, studentenorganisaties e.d. verbo den zijn in Portugal en daarom in bal lingschap bestaan en dat de Nederland se Studenten Raad altijd de strijd van Zijn Portugese zusterverniging in bal lingschap tegen het Salazarregime ac tief heeft gesteund, zoals in 1967 toen de NSR een financiële hulpactie ge voerd heeft ten bate van o.a. Portugese studenten in ballingschap. De NSR meent, dat de argumentatie van minister Luns, dat deze uitspraak als een formeel bedanken voor de gast vrijheid gezien moet worden, een hypo criet ontwijken is van de kritiek op de ze uitspraak. De NSR wenst, dat de minister zijn uitlatingen in het openbaar terug neemt en dat de leden van de vaste Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken be vorderen, dat op korte termijn een openbare commissievergadering gehou den wordt, waar het standpunt van de Nederlandse regering t.a.v. het regime in Portugal ter discussie wordt gesteld. GOSLAR De oudste ertsmijn in Duitsland, die nog altijd in bedrijf is, heeft vrijdag zijn duizendjarig bestaan gevierd. De eigenaar bood bij een plechtig heid in het oude keizerlijke paleis te Goslar een carillon met beelden uit de geschiedenis van de mijn aan de stad aan. Jaarlijks wordt nog 280.000 ton uit de Rammelsberg gehaald, of ongeveer een kwart van de totale Westduitse non-ferro produktie. In de duizend jaar zijn ongeveer 20 miljoen ton erts uit de Rammelsberg gehaald ongeveer zes miljoen ton zink, lood en koper en kleinere hoe veelheden zilver en goud.

De Vallei | 1968 | | pagina 7