Veenendaals dagblad Bidault ongehinderd terug in Parijs Buiten Mogelijk dit jaar al hart transplantatie in Nederland GEEN GESEOTEN BEOK VAN CHR. PARTIJEN Waarschijnlijke dader van moord op Ds. King gepakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verkiezingsstunt van De Gaulle of prijs voor steun van leger? Rouwend om Robert zen omhoog in Frankrijk Auto door middenberm: vijf doden Partijraad KVP in Tilburg: vals paspoort in Londen Voetbalfinale weer op t.v. Tito bukt voor studenten Vogels verstrikt in visnetten DROOG SALAN LINKS Konijnen genoeg Plannen Geen competitie Longen VERMOEID PASPOORTEN GEVLUCHT KRITIEK OP ACHTTIEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» Vraag en Aanbod" op dr., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 10 JUNI I960 - 42e JAARGANG no. I34 PARIJS De Franse ex-preniier Georges Bidault, die met president Charles de Gaulle in conflict kwam over de kwestie van de Algerijnse onafhankelijk heid, is na zes jaar ballingschap m Frankrijk teruggekeerd. Een officier van JuvStitie die een onderhoud met hem had nadat hij uit België was gekomen, Het hem vrij gaan, daarmee aanduidende dat de beschuldiging van ondermij nende activiteit tegen hem zou komen te vervallen. De terugkeer van Bidault is kennelijk voorafgegaan door geheime onderhande lingen met de Franse justitiële autoriteiten. Hij stak de grens van België naar Frankrijk over in gezelschap van drie advocaten en werd aan de grens opge wacht door gendarmes. De nu 68-jarige Bidault was er van VCv - beschuldigd de leider te zijn van de nationale raad van verzet, de politieke arm van de geheime legerorganisatie OAS. Deze twee organisaties hebben met alle mogelijke middelen getracht om de Franse heerschappij over Alge rije te handhaven. De terugkeer van Bidault kan een te ken zijn dat de weg vrij is voor de te rugkeer naar Frankrijk van Jacques Soustelle, gewezen minister van Voor lichting onder De Gaulle, en gewezen gouverneur-generaal van Algerije. Soustelle heeft in Zwitserland ge woond. Bij de verkiezingen van verle den jaar is hij zonder succes kandidaat geweest voor afgevaardigde in de na tionale vergadering van het district Lyon. Het kan ook een verkiezings stunt van de president zijn. Het Franse dagblad Le Combat schrijft naar aanleiding van de komst van Bidault naar Frankrijk dat het nu waarschijnlijk nog slechts korte tijd zal duren of oud-generaal Raoul Salan, de leider van de OAS, die gevangen zit in de gevangenis van Tulle, zal ook kwijtschelding van zijn straf (levens lang) krijgen en vrij komen. Le Combat schrijft dat Salan op zijn laatst op de nationale féestdag, 14 juli, vrijkomt. Het zou de prijs zijn die De Gaulle moet betalen voor de steun die het leger hem tijdens de recente onlus ten heeft toegezegd. Het leger zou De Gaulle beloofd heb ben hem te zullen steunen toen deze op het hoogtepunt van de crisis, 29 mei, een geheim gezoek bracht aan Mülhouse, in Oost-Frankrijk en Baden- Baden in West-Duitsland. Salan is de enige gevangene in Tulle. Bidault heeft in een verklaring reeds gezegd dat het nu onzin was geworden personen die bij de opstand in Algerije betrokken waren nog langer gevangen of verbannen te houden. „Niemand is er meer bij betrokken geweest dan ik", zegt hij in zijn verklaring. Georges Bidault heeft vandaag ge zegd dat hij niet als kandidaat aan de komende algemene verkiezingen in Frankrijk zal deelnemen. Hij gaf de kiezers de raad de „miserabele keus tussen regerings- en communistische kandidaten te vermyden" en in plaats hiervan op centrumkandidaten of ver tegenwoordigers van de linkse federa tie te stemmen. - Corns lijkt het, of er nauwelijks meer een witpluim de besmetting door het myxomatose-virus overleefde, zó zelden ontmoeten we er een ander zijds blijven ze 'n voorname popalatie van het jachtveld vormen of blijkt het, dat ze de ziekte uiteindelijk de baas worden en dat allengs 'n herstel in treedt. We zullen 't konijn nooit hele maal de baas worden, omdat het tegen veel vervolging en tegenslag opgewas sen is en eventuele hiaten door zijn vruchtbaarheid weet aan te vullen. Dezer dagen wandelden wij in de om geving van een Veluws stuifzandge- bied en het viel ons op, dat we slechts nu en dan een rabbie zagen en ook weinig sporen, prenten, keutels en krabgaten de aanwezigheid der huppe laars verraadden. Doch toen wij door meer geluk dan wijsheid de terugweg namen door een brandgang van een rauw zaaibos van grove dennen, die nog echt in hun ondankbare jaren ver keerden, merkten we meteen, dat zich hier het ware paradijs der langoren bevond. Ze hadden overal gekrabd, ge graven en ritten gelopen, telkens za gen we er een naar de dekking weg- flitsen en toen we uittraden op de zoomweg tussen naaldhout e\\ welig groene akkers, leefde het er öp en langs het veld van de konijntjes, klein en groot, zich duikend of wegflitsend, tientallen paadjes liepen onder het slecht onderhouden raster naar haver, gras en rogge. Van myxomatose viel gelukkig niets te bespeuren, al zou de boer een kleine opruiming op prijs ge steld hebben. Voor ons, die met zijn lief en leed gelukkig niets te maken hebben, was het genoeglijk in dit on bekommerde wereldje een poos te ver keren. 10 juni 1968 A. B. Wigman GEORGES BIDAbLi teruggekeerd Bidault is sinds 1962 een opgejaagd man geweest. Hij reisde onder valse namen en werd resp. uit Italië, Oosten rijk, Spanje, Duitsland en Portugal ge wezen. Vier jaar lang woonde Bidault in Brazilië. Hij ging daar in juni 1967 weg toen België hem politiek asiel verleen de op voorwaarde dat hij zich onthield van politieke activiteit. Bidault, die lange tijd in Frankrijk een van de leidende politici van de christelijke volksrepublikeinen is ge weest, sloot zich tegen het einde van het conflict om Algerije aan bij de uiterst rechtse tegenstanders van De Gaulle. Bidault is behalve premier ook ver scheidene keren Frans minister van Buitenlandse Zaken geweest. Hij speel de een belangrijke rol in het verzet te gen de Duitsers in de bezetting van Frankrijk en werd na de triomfantelij ke terugkeer van De Gaulle in Parijs in 1944 tot minister van Buitenlandse Zaken in diens voorlopige regering be noemd. PARIJS Met ingang van vandaag beginnen de Fransen met het opmaken van de rekening van drie weken sta king: het brood wordt 10 procent duur der. Een kilo (water)brood kost nu 73 cent; tal van kranten verhogen hun prijs met tien centimes (Vit cent). Dit is 't begin van een bijzonder lange serie prijsverhogingen, die in de ko mende maanden het toch al niet goed kope leven in Frankrijk ongeveer tien procent duurder zal maken. De automobiel-, de luchtvaart- en de metaalindustrie blijven echter staken, de belangrijkste Parijse warenhuizen blijven .dicht, het middelbaar en hoger onderwijs blijven stilliggen en de tele visie weigert de uitzendingen te hervat ten om dat het personeel nog meer w A hebben. De communistischë vakbond CGT, heeft bovendien laten weten bereid te zijn tot een algemene staking, als het ouderdoms- en invaliditeitspensioen niet met 35 procent wordt verhoogd. Nu in de meeste ondernemingen het werk is hervat, kan men berekenen dat de afgedwongen salarisverhoging ge middeld dertien procent bedraagt. Dat dit een terugslag moet hebben op de prijzen, is duidelijk. Nu op 1 juli de grenzen van de EEG opengaan Frankrijk heeft besloten deze opening niets in de weg te leggen kan dit voor tal van Franse onder nemingen catatrofale gevolgen hebben. Franse economen zijn er dan ook ze ker van, „dat er doden zullen vallen". O ZAANDIJK De vierjarige San dra Ephraim uit Zaandijk is gister middag bij haar ouderlijk huis bedol ven onder instortende houten gevels van twee sloopwoningen. Het meisje overleed op weg naar een ziekenhuis. Een ander meisje, de negenjarige Ge- rarda van der Veen liep een beenbreuk op. Van een onzer verslaggevers A MSTERDAM Eerder dan was verwacht zal de eerste Neder landse harttransplantatie op een mens worden verricht. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) heeft zaterdag tij dens het internationale transplantatie symposium meegedeeld, „dat de voor waarden en omstandigheden nu zoda nig zijn, dat het niet uitgesloten is, dat de eerste ingreep nog dit jaar zal wor den uitgevoerd." Deze uitlating in afwijking van de officiële tekst van de redevoering kwam als een volslagen verrassing. De avond tevoren had de staatssecreta ris tijdens een ontvangst in het Rijks museum nog uitvoerig over de moge lijkheden en kansen gesproken met een groep deskundigen. Daarbij waren onder anderen prof. dr. A. G. Brom en prof. dr. J. Nauta. Nog zaterdagochtend heeft dr. Krui singa, zoals hy ons zei, „gedokterd aan de formulering van die ene belangrijke zin. Hoewel het ons verantwoord leek het nieuws nu bekend te maken, gaan wij de zaak beslist niet op hol jagen," aldus de staatssecretaris. Het is nog niet zover dat al is afge sproken waar en door wie de eerste ope ratie zal worden verricht. „Over de plannen denken wij per dag verschil lend", vertelde ons later prof. Nauta, een van Nederlands knapste hartchirur gen. Hij is bijzonder hoogleraar aan de Medische Faculteit van Rotterdam. Kortgeleden is hij teruggekeerd van een studiereis door Amerika, Australië en Zuid-Afrika. Bij die gelegenheid heeft hij een uitvoerig bezoek gebracht aan prof. Christian Barnard. Prof. Nauta: „Die harttransplantatie zal wel doorgaan, in Leiden, Amsterdam of Groningen bijvoorbeeld. Dat hangt van veel factoren af: tijd, verpleegsters en secretaresses. Tevoren zijn in een aantal ziekenhuizen en bij T.N.O. al heel wat harttransplantaties op hon den verricht. Dezelfde operaties uit voeren op apen is een nogal kostbare zaak." Een streefdatum voor een harttrans plantatie bij een mens is niet vastge steld. Het kan volgens prof. Nauta oktober worden, maar ook begin vol gend jaar. „Wij gaan niet in een com petitiesfeer werken", aldus de hoog leraar, „of er een hele kliniek voor op stelten zetten. Dat is in niemands be lang." Honden zjjn thans beter bestand te gen longtransplantaties dan de mens, maar de kans van slagen van deze in greep bij de mens zal geleidelijk groter worden. Dit hoopvolle uitzicht bood prof. dr. J.D. Hardy, de eerste chirurg die een menselijke long overplantte, zaterdag in het Amsterdamse Sint-Luoas-zieken- huis op de laatste dag van het symposi um over orgaantransplantaties. A Mevrouw Efhel Kennedy met rouwsluier tijdens de requiemmis voor haar over leden echtgenoot. Voor een verslag van de uitvaart en de begrafenis van senator Kennedy, zie elders in dit blad. Van onze parlementaire redactie rpiLBURG De Eindhovense hoogleraar prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp heeft zaterdag tijdens de Partijraad van de K.V.P. een aantal punten op tafel gelegd, die de nieuwe koei's van zijn partij moeten bepalen. Het gaat om hulp aan de ontwikkelingslanden, om een politiek van vrede en vrijheid, om een snelle verdere verwezenlijking van de E.E.G., om een her waardering van de verhouding tussen inkomens en vermogens, om de woning bouw, de werkgelegenheid en het leggen van een sterker accent op voorzienin gen voor de gemeenschap. ALMKERK Vqf mensen z(jn za- terdagmiddag op de weg Gorin- chem-Breda verongelukt toen een auto plotseling door de middenberm vloog en frontaal op een tegenligger botste. Van de vier inzittenden van de tegen ligger kwamen de heer H. Crezee uit Almkerk, z\jn vrouw en een dochter om het leven. Een andere inzittende? werd zwaar gewond. De twee inzittenden van de auto die door de middenberm vloog, de zestig jarige heer A. van Dongen en de 56- jarige mevrouw C. van Gelder-Grapen- daal, beiden uit Amsterdam, waren eveneens op slag dood. LEEUWARDEN Twee broers uit Leeuwarden zijn gisternacht op de rijksweg Venlo-Nijmegen omgekomen nadat hun auto na een botsing tegen een boom in brand was gevlogen. Het zijn de negentienjarige Hans Lodema en zijn 21-jarige broer Heesel. De jongens kwamen vermoedelijk te rug uit Italië. Door oververmoeidheid moeten de broers in slaap zijn geval len. Hun wagen moet langzaam naar links zijn gesukkeld en op de linker rij baan terecht zijn gekomen. VENLO De 25-jarige R. Nollmann uit Velp is zaterdag in Grubbenvorst met zijn auto tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst. Hij was op slag dood. LONDEN Amerika wacht met spanning op de uitlevering door Enge land van James Earl Ray, de vermoe delijke moordenaar van ds. Martin Luther King, die zaterdag te Londen werd gearresteerd. Ray werd op het vliegveld Heathrow bij Londen aangehouden na een tip aan Schotland Yard van de Canadese Ko ninklijke bereden politie. Hij kwam uil Lissabon op een vals paspoort onder de naam Ramon George Snevd. Bij fouillering vond men een geladen pistool. Hij was van plan door te vlie gen naar Brussel. De Amerikaanse assistent-procureur- generaal, Fred M. Vinson, had gisteren in de gevangenis van Canon Row in het hart van Londen een gesprek met Ray. Vinson was naar Engeland geko men om de uitlevering van Ray te be spoedigen. Met de arrestatie van Ray kwam een einde aan de grootste internationale jacht op een mens in de geschiedenis van de Amerikaanse federale recher che (FBI). Aan deze jacht die twee maanden duurde namen zesduizend agenten van de FBI deel. De speurtocht strekte zich uit over meer dan honderd landen. De Canadese Koninklijke bereden po litie had een beslissend aandeel in de jacht op Ray. Na een maand zoeken vond zij in de archieven van het Cana dese ministerie van buitenlandse zaken een foto van Ray. Deze foto. geniet aan een aanvraag om een Canadees paspoort, werd de sleutel tot zijn ar restatie. Ze werd gelicht uit een stapel Prins Bernhard in gesprek met prof. Chr. Barnard en burgemeester Samkalden na de opening van het Sint-Lucas-ziekenhuis in Amsterdam-West. Anderhalf jaar na de ingebruikneming opende de Prins het ziekenhuis door de onthulling van een sculptuur van de beeldhouwer N. Jonk. Prins Bernhard was op vertrouwd terrein. Hij herinnerde eraan dat hij twintig keer is geopereerd en twee jaar van zijn leven in een ziekenhuis heeft gelegen. Archieffoto's van James Earl Ray, die gezocht werd in verband met de moord op de negerleider Martin Luther King. De verdachte is in Londen gearresteerd. van vierhonderdduizend aanvragen om een Canadees paspoort. James Earl Ray, die. zich in het ver leden bediende van verscheidene ande re namen waaronder die van Eric Sta- vo Galt, was bij zijn arrestatie in het bezit van twee Canadese paspoorten en een Canadees geboortebewijs. Vandaag zal hij in Londen voor de rechter-commissaris worden geleid. Hij wordt beschuldigd van het in bezit heb ben van een pistool zonder vergunning en van een vals paspoort. James Earl Rav is afkomstig uit Al ten in de Amerikaanse staat Illinois. Vorig jaar ontvluchtte hij de staatsge vangenis van Missouri waar hij twintig jaar uitzat voor een roofoverval in St. Louis. Hij werd geboren op 10 maart 1929. Zijn eérste 'veroordeling kreeg hij in 1949 nadat hij in Los Angeles een in braak had gepleegd. Daarna maakte hij zich nog talrijke malen schuldig aan gewapende roofovervallen en frau de. Volgens de FBI gebruikte Ray schuil namen als Eric Stavo Galt, Ramon George Sneyd, James McBride, James Walton, W. Herron en James O'Connor. Een medegevangene in Missouri, Ray mond Curtis, heeft verklaard dat Ray hem had verteld dat hij bereid was voor een miljoen dollar ds. King te vermo'o1 den. Curtis zit nu in een gevangenis i: Dalton. Georgia; waar hij wacht op br hendeling in hoger beroep van een von nis wegens moord. Mevrouw Coretta King, de weduwe van de vermoorde ds. King, hoorde van de arrestatie van Ray na de begrafe- nisdienst voor senator Robert Kennedy in de St. Patrickskathedraal te New York. ROTTERDAM De over te spelen finale van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landenteams tus sen' Italië en Zuidslavië, vanavond te Rome, zal via de televisie (Nederland 2) worden uitgezonden. De ontmoeting begint om acht uur. Mocht er na negentig minuten geen beslissing zijn gevallen, dan wordt op nieuw tweemaal een kwartier verlengd. Is er dan nog geen winnaar dan be slist het lot. De geplande film op Nederland 2 „Gevangene van het verleden" gaat in ieder geval door en wel na afloop van de voetbalwedstrijd. BELGRADO De Zuidslavischc «resident, Tito, heeft verklaard dat hij j zijn uiterste best zal doen om de ver- ingens van de oproerige Zuidslavi che studenten te vervullen. „Wanneer ue dat niet lukt" aldus Tito in een re de voor radio en televisie, „zou ik niet op mijn post moeten blijven". Ook moeten onderwijs en cultuurpoli tiek meer aandacht krijgen, evenals de democratisering over de gehele linie van ons maatschappelijk leven. Ten slotte moet onze democratische staats vorm worden vernieuwd. „Onze tegenstanders zullen zeggen dat we ons met sommige van deze pun ten als een middenpartij opstellen. Ik vrees dit schuttingwoord niet, te minder omdat vele schuttingwoorden al tot de eer der literatuur zijn verheven," zei prof. Steenkamp. Hij leidde de bespre kingen over het rapport van De Acht tien in. De voorzitter van de KVP, mr. A. P. J. J. M. van der Stee, was in zijn ope ningswoord ingegaan op de afgeschei den radicalen (PPR). „Deze breuk was niet te voorkomen." Evenals de toekomstige voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, vond mr. Van der Stee een door de PPR voorgestane combinatie van PSP, PvdA, D'66, Radicalen en ARP een wonderlijk geheel". „De PPR stelt zich in een regelrech te concurrentieverhouding met ons op. Wij laten ons echter niet vangen in de tegenstelling socialistisch liberaal", zei mr. Van der Stee. Hij wilde van de drie christelijke partijen geen geslo ten Wok maken; er moet een mogelijk heid zijn tot samenwerking met ande ren. „Wie denkt dat onze belangstelling al leen naar de VVD gaat, is een vreemde ling in het politieke Jeruzalem. Juist omdat wij in de PvdA een mogelijke grote en constructieve partner zien, zijn wij zo sterk geïnteresseerd in de ontwikkelingen bij die partij", voegde voorzitter Van der Stee hieraan toe. De Partijraad vond, dat het gesprek in De Achttien moet worden voortge zet. Dit nam niet weg, dat er toch nog al wat kritiek op het tussenrapport was. „We zijn opgescheept met leuzen, waarvan we er toch al zoveel in de po litiek hebben", werd door een van de sprekers gezegd. Een groepje leden van de Partijraad, grotendeels bestaande uit radicaler., diende een motie in waarin onder meer werd gevraagd de samenwerking met andere dan de twee Christelijke partij en open te houden. Voorzitter Van der Stee noemde haar overbodig, waarop ze met spoed werd ingetrokken. De radicaal mr. J. A. Mommersteeg had aan het begin van de vergadering nog gezegd, dat een aantal radicalen in de KVP was gebleven, omdat het nog een minimum aan vertrouwen heeft. Het eerste optreden van het nieuwe be stuur heeft dit vertrouwen versterkt. „We zullen ons loyaal, maar kritisch blijven opstellen," aldus mr. Mommer steeg. o NIJKERK Vele tientallen vogels in de droogvallende polder Zuidelijk Flevoland vinden de laatste dagen de dood doordat zij verstrikt raken in net ten en fuiken van vissers uit Spaken burg, Bunschoten en Harderwijk. De vissers zetten de netten uit bij de noor delijke dijk van de nieuwe polder. Dat geschiedt met roeibootjes, waarmee men op de diepste plekken nog kan va ren, maar het water zakt in de droog vallende toekomstige polder zo snel dat vaak een dag later de fuiken al weer boven water uitsteken. De vogels die vlak over het water heen vliegen, zoals kieviten, tureluurs en grutten, maar ook andere waad- en zwemvogels als eenden, raken verstrikt in de netten en verdrinken. De vissers hebben vergun ning om in het nog gedeeltelijk onder water staande noordelijk deel van Zui delijk Flevoland te vissen. Men wil trachten hen te bewegen de netten va ker te controleren en te verplaatsen. Dt Vogelbescherming en de Dierenbe scherming zijn tfeeds in deze zaak ge mengd. Een storing, die zaterdag in ons land langdurig regen bracht, is gedurende het weekeinde over Midden-Europa naar de Balkan weggetrokken. Ach ter de storing is de luchtdruk boven de Britse eilanden en West-Europa flink gaan stijgen, waardoor een krach tig hogedrukgebied tot stand gekomen is. Het zwaartepunt lag vanmorgen in de omgeving van Wales. Met noor delijke winden stroomde tamelijk droge lucht naar ons land. Deze lucht is in de onderste lagen enigszins onstabiel, waardoor overdag bewolking ontstaat, die 's nachts ech ter voor het grootste deel weer op lost. In het komende etmaal zal het centrum van het hogedrukgebied zich naar de Noordzee verplaatsen. Hierbij dringt iets vochtigere lucht, waarin wolkenvelden voorkomen, van Schot land verder de Noordzee op in de rich ting van ons land. De kans op regen is voor de eerstvolgende dagen echter gering. Na een koude nacht, zullen overdag de temperaturen weer tot de zelfde waarden komen als vandaag. Morgen: Zon op 4 uur 20) onder 20.59; maan op 22 uur 43: onder 4 uur 4.

De Vallei | 1968 | | pagina 1