Kennedy-nacht Winnaar van Anna Blamanprijs Bob den Uyl is zelfspotter Ds. E. D. Spelberg overleden Noord-Brabant in „Zoeklicht Literaire prijzen in Frankrijk VANAVOND MORGEN Humor Bang Smakken Minder FINANCIËLE iOÏTJ nES K.N.T.U. leed verlies van 22.6 miljoen Berk-Beccon ongunstiger Grote opdracht voor IHC-Holland UIT DE KERKEN PILOOT STORM 1 RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE IZI T.V. LANGENBERG /ag...a 2 MAANDAG 10 JUNI 1968 Anders reageerde Freek niet veel op de spot van zijn stiefvader, ne geerde schouderophalend zijn aan merkingen, maar deze keer trof de pijl doel. Nu duldde hij geen spot, kon in zijn wankelmoedige stemming geen spot verdagen. Het boek vloog door de kamer, zijn vuist sloeg hard op tafel. Laat me toch met rust, ik houd u toch ook niet altijd voor de gek Eleonoor jammerde even. Wegen keek met spottende verbazing naar zijn stiefzoon op, die bleek tot in zijn lippen voor zijn stoel stond overeind gerezen. Krijg je weer eens een zenuwcri sis? Zeg het dan vooruit, vóór er weer een dokter aan te pas moet komen. Jammer voor je, hè, dat Van der Held deze zomer is gaan hemelen. Freek schrok toch. Ik krijg geen zenuwcrisis, zei hij kalmer, maar... Maar, Wegens stem werd eens klaps snijdend nu hij zag dat de bui was geluwd, je gedraagt je zoals ik niet nog eens wens mee te maken; als je een paar jaar jonger was, kreeg je een pak slaag dat je niet wist waar je bleef. Eleonoor trok Freek aan zijn jas. Toe jongenlief, ga nu rustig zitten, wees toch niet zo kinderachtig gauw op je tenen getrapt. Hij gaf toe omdat hij niets anders wist. Eleonoor ging het boek oprapen, zei maar niet, dat het uit de band ge vlogen was. Meine had het gelukkig niet gemerkt. Freek zag het door zijn neergeslagen wimpers. Er steeg nu 'n warme gloed naar zijn gezicht. Hij had zich inderdaad aangesteld en waarom? Misschien wel omdat hij vond dat Wegen in zijn spot gelijk had. Tranen sprongen in zijn ogen, haastig knipperde hij ze weg. Hij stond weer op hetzelfde punt van eni ge jaren geleden. Het werd weer leeg en leugenachtig en... Van der Held, ja een beste brave man, te goeder trouw, natuurlijk, en oom John, Quee- ny. Noldie, al die kinderlijke goede mensen, maar hij... Waarom zo de „christenen" zoals hij ze hier in de stad had leren kennen? Nu, dan wa ren ze heus niet beter dan de rest, eerder' slechter, juist slechter, omdat het hun morele verplichting was be ter te zijn. Nu zou hij zich nooit meer laten vangen, nooit en nooit meer. Als je dan aan de vruchten de boom moet kennen, hoe was dan die boom als de vruchten waren zoals hij deze domi nee en de jongelui-schept-vreugde-in- 't-leven had gezien? En wie was er werkelijk beter? Zelfs Van Raay had hem de mond gesnoerd als er ande ren bij tegenwoordig waren, zij het dan ook dat hij het op vriendelijke politieke wijze had gedaan. „Bewaar je problemen tot na de catechisatie en bezwaar er anderen niet mee". Ja, ja, en maar zoet houden en maar klein houden! Ook en juist in de chris tenen vind je dus fouten. Bah, alles was om er grondig genoeg van te krijgen! „De theologie van het hart gaat boven die van het verstand" had Van Raay gezegd. Mooi, maar als dat hart nu zo faliekant er naast is? En die ontroeringen, die diepe ontroering van toen in de kerstkerk, toen hij voor het eerst zich voornam naar een dominee te gaan? Schoonheidsontroe ring, niéts anders, ook het gevoel van God-is-in-ons-midden. En dan van dat zoeken en de deur intrappen... Mooie praatjes om je tot geloven te bren gen, tot klakkeloos aannemen. Hij had God nu genoeg de kans gegeven hem te grijpen, als Hij het nu nog niet gedaan had, wilde Hij hem zeker niet. Het was geen conclusie van een paar uur, het was het resultaat van de laatste maanden. Het was niet zo, dat Freek inééns alles liet schieten. Langzaam was het gegaan als drup pelend gif, ineens door de hoeveelheid snelwerkend. Zo stond hij nu bij het wrak van zijn overtuiging, die zo jong nog en door zoveel dalen heen te wei nig levenskracht had blijken te bezit ten tegenover tegenstrijdigheden. In de dagen die kwamen na deze ineenstorting leerde Freek spotten met zijn eigen goedgelovigheid. De laatste brief van Queeny liet hij on beantwoord ten dele uit schaamte over wat zijn moeder gedaan had, ten dele om van alles in 's hemels naam bevrijd te zijn. Wat moest hij haar nu nog schrijven? Het kon natuurlijk niet verborgen blijven, dat hij niet meer naar de kerk en niet meer naar de catechisa tie ging* Hè hè, zei Wegen, eindelijk wordt hij wijzer. Maar Eleonoor. die Freek toch in ieder geval beter kende dan hij, be zwoer hem vooral niets tegen de jon gen te zeggen, daar beieikte hij juist het tegenovergestelde mee van wat hij wilde. Zij was al meer dan tevre den èn dat haar voorgevoel ten op zichte van het aflopen van Freeks „hobby" was uitgekomen én om het feit zelf. Nu trok hij niet meer zo naar de kant van... Verder wilde zij daar niet over doordenken. De naam Arnold kon zij niet meer onge straft verbergen achter Queeny's in vloed op haar zoon. In deze stemming van koude leeg heid, van zich willen richten alleen op het werk, dat nu eenmaal moest, om dat dit het enige was dat hem was gebleven, liep Freek, uit het station komend, My ra Brand in letterlijke zin tegen het lijf. Hij herkende haar niet en wilde na een haastig pardon langs haar heengaan, maar zij uitte een kreetje van verrassing en pakte zijn arm beet. Freek, is het niet? Freek de zoon van Arnold Arlsover? Hij keek haai aan, herkende moei lijk de kleine meid met wie hij ge speeld had. Myra Brand was knap op gegroeid, de ogen, groot en blauw, een klein tikje loens, gaven iets pi kants aan haar verder egaal gezicht, met de kinderlijke wipneus, de kleine vrolijk lachende mond. Het blonde haar was los en betrekkelijk kort, haar kleding van een artisticiteit die door Eleonoor met artistieke armoe de zou zijn bestempeld, maar Freek lette niet op zoiets. Dus Myra. Zij liepen samen op. Wonen julie tegenwoordig hier? vroeg hij. Welnee, Jossie en Michel zijn im mers van elkaar. Huwelijksvakantie, dat is ook weieens nodig. Ik woon hier alleen, op kamers. Hoe gaat het met Eleonoor? Onwillekeurig stootte dat in Freek, wat hij van zijn moeder geërfd had, zich aan Myra's wel erg vrije toon en woorden. Jossie en Michiel... Zo sprak zij over haar ouders en naar zijn moeder vroeg zij als Eleonoor! Moest moeder eens horen! Freek glimlachte bijna. Hij was vergeten, dat hij vroeger Myra's moeder ook Jossie had genoemd. Moeder maakt het best, zei hij; de glimlach was in zijn stem hoorbaar, wat voer jij zoal uit? O, tekenacademie natuurlijk, Jou miste ik al, dacht dat jij zeker al een eind ver was. Ik studeer rechten. Ben je bedonderd? De uitval, de blik van verbazing in haar guitige ongelijke ogen, deed hem nu werkelijk vol in een lach schieten. Eerlijk, zei hij vind je het zo gek? Nou, zei zij volmondig, idioot gewoon, helemaal niets voor jou, Freekie, trouwens, zij monsterde hem keurend, je ziet er toch anders uit, zo'n meneer, niet zo Arnolds zoon, bedoel ik. Het klonk als een afkeuring. Freek voelde het ook eensklaps als iets om zich voor te schamen. Hij zag er niet uit als Arnolds zoon... Myra zag dat hij zich haar opmer king aantrok. Spontaan stak zij haar arm door de zijne. (Wordt vervolgd) 3832 Commandant Grishow,dokter Shaw en de piloot Storm stonden enige ogenblikken besluiteloos aan de rand van de bodemtrechter, waar het rupsbandenspoor van de LE-15 abrupt eindigde. Men kon dus niet anders concluderen, dan dat de exploratie-truck hierin gestort moest zijn en ergens onder al die rotsblokken en gruis lag. Behoedzaam begon het drietal de brokken opzij te trekken en naar de rand van de kuil te werken. Gris how zag spoedig in, dat het op deze manier een veel te langdurig karwei werd. „We hebben meer mannen en materiaal nodig" riep hij en liep naar de push-gli- der. „Ik ga de basis waarschuwen." In het voertuig had hij snel verbinding met Lunapolis en Simpson ver telde hem, dat Professor Dubois al met een der nieuwe schepen onderweg was. Grishow gaf de juiste positie op deelde vervolgens een hele serie bevelen uit, die al half uitgevoerd waren, voordat hij zweeg. Iedereen wist immers hoe belangrijk seconden kunnen zijn bij een noodgeval als dit 17. Tsjiao Tai gaat het pandhuis van Leng weer bin nen. Hij stapt resoluut naar het bureau achterin en laat zijn identiteitsbewijs met het rode stempel van het gerechtsgebouw zien.. „Zoéven heb ik mij voor een ander uitgegeven", zegt Tsjiao Tai. „Dat is nu niet meer nodig. Ik moet u verzoeken om met mij mee te gaan. De Rechter wil u graag enkele vragen stellen. We hebben haast. U heeft zeker wel een eigen palan kijn?" De pandhuishouder is volkomen onthutst, maar hij houdt zich goed en roept een van zijn bedienden toe: „Laat mijn draagstoel voorkomen. Snel!" Even la ter zijn ze beiden ingestapt in de gerieflijke palankijn van de pandhuishoüder en de koelies nemen de schach ten op. „Zozo, meneer de Rechter wil mij dus spre ken", zegt Leng nogal zenuwachtig. „Natuurlijk sta ik geheel tot zijn beschikking, maar vertelt u me vast even waar het over gaat. In het kort, bedoel ik. Dan kan ik me zogezegd vast een beetje beraden op mijn ant woorden. Tenslotte word je als eenvoudige lommerd houder niet iedere dag bij de magistraat ontboden." Als Tsjiao Tai blijft zwijgen, krijgt Leng het pas echt op zijn zenuwen. „Ik ben toch een eerzaam en fatsoenlijk burger van deze stad!" roept hij uit. „Het lijkt wel of ik verdacht wordt van een misdaad!" 41. Tekko had wel een paar uurtjes nodig om van zijn krokodillen-avontuur weer wat bij te komen. Maar daar hij nu eenmaal niet van lang stil zitten noch van nakaarten hield, stond hij, nadat hij weer enigszins op zijn verhaal gekomen was, op om de tocht door het oerwoud voort te zetten. Hij schudde zich nog eens ter dege uit, zette zijn tropenhelm op en gaf toen het sein om op te breken. Het gebied waar de mysterieuze go rilla's huishielden lag nog een heel eind voor hen wist Tekko en daarom wilde hij de kostbare tijd niet onno dig verspillen. Het gebied waar zij nu doorheen moes ten was moeilijk begaanbaar. Een drukkende vochtige hitte hing onder het dichte gebladerte der geweldige woudreuzen. Af en toe golfde een walm van wee-zoe te bloemengeuren langs hen heen en voortdurend klonk het gezoem van miljarden insekten in de oren. Achter elkaar lopend slingerde de kleine kolonne zich lang zaam door de jungle, zoals Tekko dit echte tropische oerwoud noemde. Bombasso bleek een puike gids te zijn en iedere ivond als zij weer op een kleine open plek het kamp voor de nacht opgeslagen hadden en Tekko op de kaart de afgelegde marsroute aftekende, was hij steeds weer verbaasd over het resultaat hiervan. Dikwijls was de weg onbegaanbaar door de talloze scherp-gepunte lia nen die zich van boom tot boom slingerden. Maar Bom basso week geen centimeter van de eenmaal ingesla gen weg af en hieuw zich met zijn kapmes met geweld er doorheen. Het accent in de televisie-uitzendin gen van het afgelopen weekend lag uiteraard op de dood van senator Ro bert Kennedy. De nacht van zaterdag op zondag zal voor vele tv-kijkers on getwijfeld de historie zijn ingegaan als de nacht van Kennedy. Door de vertra ging, die de trein met het stoffelijk overschot op weg naar Washington had opgelopen, begon de rechtstreekse re portage van de uitvaart en de teraar debestelling niet om half tien, maar pas om tien over twee. Menigeen zal een groot deel van zijn nachtrust heb ben opgeofferd om van een en ander getuige te kunnen zijn. Misschien ook, omdat de speciale bewaking van de prominenten bij de begrafenis en de duisternis tijdens deze plechtigheid de vrees wekten voor een nieuwe wan daad. Maar in de allereerste plaats natuurlijk als een logisch gevolg van het feit, dat de televisie als communi- catie-medium-bij-uitstek ons de laatste dagen weer met de neus heeft gedrukt op de tragiek en de risico's, die de aanwezigheid van het kwaad in de we reld (en ditmaal speciaal van het kwaad dat geweld heet) met zich mee brengt, zodat ons persoonlijke geweten zich binnen korte tijd weor deel van het wereldgemeten wist en andersom. Het zijn dan vaak de kleine anekdotes bij rechtstreeks .uitgezonden plechtig heden als deze, die het meest aan spreken. In dit geval de close-ups, via de communicatiesatelliet van een ont roerde vrouw langs de route door Washington, de bijna volledige moge lijkheid om bij zingende koorleden in de omgeving van het Lincolm-monu- ment in de partituur te kijken en het spelen van Kennedy's vierjarig zoontje met de kaars op de begraafplaats Ar lington. Door genoemde vertraging werd de begrafenis van de senator een avondlijke aangelegenheid, ter wijl in Nederland de zondagochtend reeds begon te gloren en een merel in mijn tuin zijn eerste lied aanhief. On willekeurig moest ik even denken aan een regel uit een oud liedje van Toon Hermans: „Ik hoor een vogel liever fluiten dan een kogel". AVRO-omroepster Viola van Emme- nes wenste omstreeks tien voor vier de NTS-kijkers welterusten. Zij had er toen ongeveer een half etmaal opzit ten, want zaterdagmiddag had zij on der meer ook reeds de eerste afleve ring van het AVRO-jeugdprogramma „Stuif-es-in" aangekondigd. Een bij zonder aardige uitzending, min of meer een pocketuitgave van bestaande vol wassen-series als „Mies en scène" (vooral dank zij de journalistieke rou tine van plaatsvervangend presentatrice Ria Bremer en de korte items bijna even vlot) en „Voor de vuist weg" (bij na even huiselijk en ongedwongen). Zijn de volgende afleveringen ook zo aardig, dan zou „Stuif-es-in" ook voor de grote mensen wel eens even zeer een zaterdagse „must" kunnen worden als „Ja zuster, nee zuster" en „Swiebertje". Degenen, die onlangs in ons blad het uitvoerige interview met pianist/ organist Louis van Dijk hebben gele zen, zullen zondagavond in diens door IKOR en CVK gepresenteerde portret „Beetje schrikken in de kerk" niet veel nieuws hebben vernomen. Het was geen erg volledig portret van de be gaafde jonge musicus (persoonlijk mis te ik Bach), al klonken de kerkliederen in de door hem begeleide jeugddiensten lang niet onaardig en maakte Louis van Dijk nog enkele behartigenswaar dige opmerkingen, zoals die over het geloven („Geloof is iets dat labiel moet blijven. Iets rqjsvast, daar geloof ik niet zo erg in") en over zijn zoontje: als hij er talent voor heeft, moet hij de muziek in, maar als hij het niet bezit, mag hij het niet. J. v.d. K. SOEST Ds. E. D. Spelberg van 1947 tot 1962 predikant-directeur van de VPRO is zaterdagochtend in Soest overleden. Hij is zeventig jaar gewor den. Ds. Spelberg kwam in 1926 in de ra diowereld. Hij werd toen predikant-se cretaris van de in dat jaar opgerichte HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuziek. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Van Naardermeer tot Deelerwoud: het werk van de vere niging tot behoud van natuurmonumen ten in Nederland, door Mr. H. P. Gor ter. Directeur van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland. NRU: 20.05 Scala Interna tionaal: een maandelijkse round-up van literatuur,, toneel, muziek, dans, beeldende kunst en film, uit alle delen van de wereld. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music: gevar. muz. pro gramma. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM n. 18.00 Koorzang. 18.19 Uitz. van de PSP. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr). 19.20 Stereo: Muz. rond de klok van achten: gevar. muz. progr. 20.05 Der Jakobiner. opera van Dvorak, door orkest van de Praagse Omroep, koor en solisten (opn). 22.15 Literama: ra diokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.50 Stereo: Piano-recital: klas sieke muz. 23.35 Jazz. 23.55—24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. C VK/IKOR/RKK19.06 Ken merk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. NCRV: 19.31 Het leven begint bij 100 (in kleur), TV-feuilleton uit de serie The second hundred years. NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 Hier en Nu in Latijns- Amerika, filmreportage. 20.45 Twee kamp, quiz tussen situdententeams. 21.15 De driekante steek, TV-spel. (Ba- varia-produktie). 22.25 Avondsluiting. NTS: 22.3022.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. AVRO: 19.03 Europa op de jonge tour: vakantiekroniek voor tieners en twens. NTS: 20.00 Joum. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feuilleton. 20.45 Gevangene van het verleden, speel film. NTS: 22.45—22.50 Journ. VPRO. In 1935 werd hij hoofdredac teur van Grije geluiden, het blad van de VPRO. Van augustus 1945 tot april 1947 was hij programma-directeur van de VPRO. Hij werd in 1962 opgevolgd door ds. I. J. van Houte. Ds. Spelberg was ridder in de orde van Oranje-Nassau en officier in de Kroonorde van België. Everhard Dirk Spelberg had na zijn gymnasium aanvankelijk aan de Land bouwhogeschool in Wageningen gestu deerd, waar hij ook het kandidaatsexa men aflegde. Vooral onder invloed van mensen in de Vrijzinnig christelijke jeugdbeweging groeide zajn belangstel ling voor de theologie en gooide hij het met zijn studie over een andere boeg. ff Vanuit Eindhoven wordt in het eer ste half uur van het NRU-programma „Zoeklicht op Nederland" vanavond (15.30-17.20 uur) de schijnwerper ge richt op de provincie Noord-Brabant. Daarbij komen de volgende onderwer pen aan de orde: het Evoluon in Eind hoven. de stadsschouwburg en de wij zigingen in de binnenstad van Tilburg, de bejaardenzorg in de streek rond Wijk en Aalburg; Herman Emmink heeft 'n gesprek met de arts - kunstschilder - schrijver Hendrik Wiegersma te Deur- ne en verzorgt voorts een reportage over het Dinghuis, internationaal cul tureel centrum, in De urne. Na het nieuws van 16.00 uur komen de corres pondenten uit het land weer aan het woord. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman) 8.50 Morgen wijding. NRU: 9.00 Uitgebreide repor tage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nieuws; 11.02-11.32 RVU: De heer H. Wielek in gesprek met Nico Crama. Film op school. 11.55 Beursberichten 12.00 Stereo: Klassieke en moderne ka mermuziek (opn). 12.26 Mededelingen v. land- en tuinbouw. 12.29 Overheids voorlichting: Uitzending voor de land bouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: De operette. 14.30 muziek (opn). AVRO: 15.00 Operamu ziek (gr). 16.00 Nieuws. 16.02 Neder landse Gitaardag 1968. 16.35 Koorzang: Oude Engelse liederen. 17.00 De zingen de bougie: platenprogramma voor auto mobilisten. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM IL NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke grammo- foonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actuali teiten. 7.45 Stereo: Klassieke en moder ne muziek (gr). 9.00 Nieuws. 8.11 Ge wijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.30 Stereo: Piano-recital: semi-klassie- ke muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theo logische etherleergang. 10.35 Neder lands Koperkwintet: klassieke en mo derne muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS-berichten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualitei ten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting: De Nederlandse Antillen en de EEG. Spreker: R. A. Ferrier. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nws. 11.03 Popmuziek. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: programma voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevarieerd pla tenprogramma (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht pla tenprogramma. (17.00 Nieuws). MAANDAG 10 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van de vorige avond). 10.20 Sportjourn. 10.50 Messer, Gabel, Scher' und Licht...: ongelukken van kinderen in huis. 11.10 Portret van een zangeres. 12.0013.30 Act. rubriek. 16.40 Journ. 16.45 Voor de vrouw. 17.35-—17.55 Progr. over katten, 18.0018.05 Journ. (Reg. progr NDR: 1805 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.26 Donaug' schichten. 19.59 Progr.-overzicht. WDR 18.05 Kleur: Voor de kinderen. 18.10 Kleur: Aus Hollywoods lustigen Tagen. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Kleur: San Francisco. 19.40 Kleur: On bekende wereld. 19.45 Kleur: Week- journ.) 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 Panorama. 21.00 Alles oder nichts vraag- en antwoordspel. 21.45 TV-dis- cussie. 22.30 Journ.. commentaar en weerber. 22.50 Geschlossene Gesell- schaft: Engels-Argentijnse speelfilm. 0.15 Journ. DUITSLAND II 17.00 Eurovisie: Giro d'Italia: wiel rennen. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf: TV-serie. 18.50 Zirkus meines Lebens: TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Katholieke Kerk. 20.15 Gesundheitsma- gazin Praxis. Aansl.: Nws. 21.00 Psy cho: Amerikaanse speelfilm (Niet ge schikt voor jeugdige kijkers). Aansl.: Filmkritiek. 22.50 Nws, weerber. en act. ROTTERDAM „Ik heb zo'n idee dat zij niemand anders hadden", spot goedbedoeld de zelfspotter Bob den Uyl, winnaar van de Anna Blamanprijs 1968 van het Anjerfonds. „Ik had zelfs nog nooit iets van Anna gelezen". Zijn tweede verhalenbundel „Een zachte fluittoon" (Querido, f 7,90), waarin het schlemielachtige en absurde de boventoon voert, werd een tweede treffer. De eerste plaatste deze Rotterdamse scheepskantoorbediende met „Vo gels kijken" waarvoor hij in 1966 de Prozaprijs van de stad Amsterdam kreeg. „Ik had wel eens wat eerder met schrijven kunnen beginnen. Maar ik had veel te lang het ouderwetse idee dat ik later toch wel rijk zou worden. Dan sta je niet zo te dringen. Soms vind ik dat het niet-bezitten een hoop ergernis voorkomt en je humor op een dragelijk pitje houdt. Ik heb lieyer geen goeie aansteker dan er een te verliezen en er de pest over in te heb ben". Het is een typerende benadering van deze laatbloeier die een van de drie honderd ontslagenen is bij de rederij Van Nievelt Goudriaan. Hij lijkt een goed verliezer, al schieten nerveuze trekken als stroomstoten over zijn ge zicht. „Die had ik voordien al. Ik hoop nu toch wel van de pen te kunnen gaan leven. Dat deed ik al eerder als vertaler uit het Engels van semi-por- nografische boeken", grinnikt aller minst terneergeslagen de man met plein-, lift-, levens- en menigtevrees. Hij leeft er redelijk mee. „Die vele lifttochten jarenlang door Europa hebben dat wel bewezen". nuuuu numuumuHuuumin Hoe komt iemand aan tot het uiterst toe volgehouden absurde thema's, zo als bijvoorbeeld een vliegtuig dat ver buiten de route boven Groenland ver ongelukt en waarbij de eenling wei gert aan de onzinnige reddingspogin gen van de commandant mee te wer ken? Een pikant intrigerende novelle waarin grote gebeurtenissen laconiek in kleine voorvallen zijn gegoten. De humor ligt in de orde van: „Hij was de eerste van ons die de Groenlandse bodem weer had verlaten", doelend op een overlevende grijsaard die wordt opgetild voor vervoer. „Ik heb zelden gevlogen omdat ik er bang voor ben. Wel er veel over horen vertellen. Voor de rest is het een kwes tie van inlevingsvermogen en de be hoefte iets van jezelf erin te leggen". Niet alleen in „Sommigen niet" (Groenland), maar ook in de andere zeven novellen ligt steeds heel attrac tief iets op de loer in absurde omstan digheden en soms komt dat ook wel om de hoek kijken. Meestal is er geen schokkende ontknoping. „Omdat die er in het leven ook meestal niet is. De enige zekerheid is de dood". Het is een visie die zonder „bood schap" door een paar welwillend arg wanende ogen wordt ondersteund. Ge drukt luidt die visie zo: ...„de zekerheid dat de put een bo dem heeft is onafwendbaar, want voortdurend, zelfs wanneer men aan de val begint, hoort men doffe smak ken waarmee de lichamen te pletter slaan... „...Men suist voort met een steeds groter wordende valsnelheid en de grappen zijn niet van de lucht. Groe pen worden gevormd van mensen die vierkant het bestaan van een bodem ontkennen, of juist wel erkennen maar er een diepere zin in zien, en proberen anderen tot hun zienswijze over te ha- 'en („Brekend glas"). Kleine, amusante veelbetekende de- ails fleuren de toch voelbare onder stroom van de levenstragiek op. Den Uyls lezers zullen niet op zelfbeklag of sex stuiten. Alles gaat vanzelf bij deze schrijver, hoe ma's ook zijn. onwezenlijk zijn the- „Ik schaaf enorm aan mijn werk. Dat verhaal over Groenland laat ik in Tokio beginnen. Eerst had ik een heel verhaal hoe die ik-figuur daar kwam. Dat heb ik gekapt. Hoe minder er staat hoe beter. Daarom geloof ik niet ooit een volledige roman te kunnen schrijven, hoewel ik ermee begonnen was. Een science-fiction en een over een vertaler die aan een havenkade woont. Maar ik zou toch te veel gaan kappen. Dat doet pijn. „Of ik een goed brievenschrijver ben? Een vreselijk slechte. Ik moest schriftelijk bevestigen dat ik de prijs aanvaardde, maar dat duurde weken totdat ik een dringend telefoontje kreeg", aldus de prijswinnaar die alles in de wereld „op een pijnlijke manier heeft moeten ontdekken". PARIJS De Franse romanschrij ver Henri Bosco is donderdag onder scheiden met de grote prijs voor letter kunde van de Académie Fran^aise. Aan deze prijs is een bedrag verbonden van 20.000 fr. Henri Bosco kreeg de prijs voor zijn gehele oeuvre. De prijs voor poëzie werd toegekend aan de dichters Jean Lebrau en Alain Bosquet. De 80-jarige Henri Bosco, die een grondige kennis bezit van de oude cul turen in het gebied van de Middelland se Zee, is in Avignon geboren. In 1924 schreef hij zijn eerste roman. Hij kreeg als auteur grote bekendheid na de pu- blikatie van zijn roman „l'Ane Culotte" die in 1936 verscheen. Voor zijn boek „Mas theotime" kreeg hij in 1945 de „Prix Renaudot" en in 1949 werd hij onderscheidde met de „Prix des Am bassadeurs" voor zijn roman „Mali- croix". In 1953 ontving Bosco de „Grand Prix National des Lettres" voor zijn gehele oeuvre. HENGELO Uit het verslag van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie N'.V. blijkt, dat 1967 veruit het moei lijkste jaar was uit de korte geschie denis van de vennootschap. Een com plex van factoren heeft geleid tot het bijzonder ongunstige resultaat, dat het bedrijf in 1967 moest registreren. Er werd een verlies geleden van f 22,6 min. (v.j. verlies ƒ5,2 min.). Voorgesteld wordt dit in mindering te brengen van de „overige reserves".- Het dividend wordt wederom gepasseerd. Hoewel door de geleden verliezen de vermogenspositie is aangetast, mag deze op zich. volgens de raad van be stuur, nog bevredigend worden ge noemd. Medio mei 1968 was de order portefeuille, dooreengenomen. aanzien lijk beter gevuld dan een jaar gele den. Nog veel zal worden gevraagd van het inzicht, de verbeeldingskracht, de creativiteit en het doorzettingsver mogen van een groot aantal medewer kers, wil het concern op het gewenste rentabiliteitsniveau geraken. Het lager produktaeniveau heeft ge leid tot zeer grote verliezen wegens te kort aan dekking van vaste kosten. Dit tekort kan. vergeleken met de si tuatie in 1966, op f 12 13 min. wor den geraamd. De tot in het najaar van 1967 voortgezette ongunstige ontwikke ling van de conjunctuur, alsmede de afwikkelingskosten, verbonden aan de door het bedrijf in 1967 getroffen in grijpende maatregelen, hadden uiter aard, zegt het verslag, hun reflex op de liquiditeitspositie. In de eerste maanden van 1968 werd t.o.v. dezelfde periode 1967 een omzet stijging waargenomen van ca. 8 9 pet voor wat de levering aan derden betreft, en een aanzienlijk sterkere stijging der leveringen van de spinne rijen der K.N.T.U. aan de weverijen van de groep. De gegevens over de eerste maanden van 1968 wijzen op een daling van de kosten van 3 4 pet. zulks ondanks een stijging van het ni veau van lonen, salarissen en sociale lasten van ca. 8 pet. Door het opvoeren van de produktie, gekoppeld aan arbeidsbesparende me thoden, is in de eerste maanden van 1968 het kostenverhogende effect der stijging van het loonniveau bij de spin nerijen voor het grootste deel, en bij de weverijen geheel gecompenseerd. Tegenover deze gunstige factoren staat, dat het gemiddelde prijspeil nog weinig bevredigend was. De marges zijn niet of nauwelijks verbeterd. Pas in de laatste weken bespeurt het be stuur een lichte wijziging ten goede. KAMPEN De gang van zaken bij industriële maatschappij Berk-Beccon N.V. was in 1967 aanmerkelijk ongun stiger dan in 1966, zo meldt het verslag. De omzet op de Nederlandse markt daalde met 3 pet. in waarde, terwijl de exportomzet ongeveer gelijk bleef. De bruto-winstmarges daalden door een verschuiving naar minder winstge vende artikelen. De loonkostenstijging kon niet door een toeneming van de produktiviteit worden opgevang&L Volgens de geconsolideerde cijfers daalde het saldo exploitatierekening tot f 2,46 min. (f 3,62 min.). De winst blijkt tenslotte te zijn gedaald tot f 637.000 (f 1,18 min.). Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend van 14 tot 12 pet. te verlagen. De omzetten in de eerste 4 maan den van 1968 stegen met 5 pet. t.o.v. de overeenkomstige periode in 1967, waarvan 3,2 pet. voor rekening van de binnenlandse omzet en 1,8 pet. voor die van de export komt. De stijging van de omzet in de Duitse Bondsrepubliek via de Delta Haushaltswaren GMBH zette zich in 1968 voort, terwijl ook de omzet van de Delta Italiana S.R.L. zich in opwaartse lijn beweegt. Het bedrijfsresultaat 1968 zal in be langrijke mate afhangen van de omzet ten die in de resterende maanden be reikt kunnen worden. Sinds het najaar van 1967 wordt de hoogste prioriteit gegeven aan de ont wikkeling van nieuwe produkten, waar van een deel waarschijnlijk dit jaar op de markt zal worden gebracht. De ex port naar Duitsland ontwikkelt zich gunstig, terwijl de uitvoeringspannin gen, gericht op overige landen, resul taat beginnen af te werpen. De groei van de uitvoer is echter een zaak op langere' termijn, terwijl de bruto-mar- ges lager zijn dan die bij binnenlandse verkoop. De raad van bestuur hoopt de kos ten van een stijgende produktie door verhoogde verkopen in het tweede halfjaar te kunnen opvangen. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen dat het dividend niet op een redelijk niveau kan worden gehandhaafd. ROTTERDAM IHC-Holland heeft van het aannemersbedrijf Zanen-Ver- stoep NV in Den Haag opdracht* ont vangen voor de bouw van een sleepzui- ger met een laadruiminhoud van 5503 m3. De lengte van het schip wordt 119.50 meter, de breedte 18 meter. Er zal in totaal ruim 10.000 pk motorver mogen worden geïnstalleerd. De vier hoofdmotoren zijn van het fabrikaat Smit en Bolnes te Zierikzee. De bagger- diepte is 32 meter. De sleepzuiger, die in 17 maanden moet worden afgeleverd, wordt gebouwd op de IHC-Holland-werf Smit-Kinderdijk. NED. HERV. KERK Beroepen te Neder-Hardinxveld en te Zegveld (toez.): G. Voordijk te Masten broek; te Dinteloord: J. Kruijt te Rot- terdam-Hillegersberg. Aangenomen naar Oudehaske-Hasker- horne G. J. J. Liefting te Wijnjeterp. Bedankt voor Zuidbroek (Gron.) (toez.) J. Hiensch te Odijk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Tzummarum: Sj. C. van Ketel, kand. te Capelle aan de IJssel; te St.-Anna Parochie (vac. J. W. de Roo): W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde.

De Vallei | 1968 | | pagina 2