Ds. F. Mallan nam afscheid Schuldverzoeiiing van scheidende leraar en „Bengelenburg" werd in stromende regen geopend de gemeente is nodig G. Drost onderscheiden R.-K. Cuneraschool nam nieuwbouw in gebruik Meisje kreeg beenbreuk na aanrijding „BEDE IS ALTIJD WAARD GEBEDEN TE WORDEN" Julianastraat zonder stroom Bromfietser gewond naar ziekenhuis Feestelijkheden 50 jaar zondagsschool gestart SPEELTUIN „ENGELENBURG" GEREED Meisje zwaar gewond bij aann ij ding Vrede Smart PLANNEN VOOR KLEUTERSCHOOL Bloemen gingen naar ziekenhuis MAANDAG 10 JUNI 1968 VEENENDAAL Het dochtertje van de heer T. uit Veenendaal moest zaterdagmiddag in het ziekenhuis opge nomen worden, nadat het aangereden was door een motor met zijspan, be stuurd door de heer J.v.d. H. uit Vee nendaal. VEENENDAAL „Bij het verlaten van deze plaats is de bekende bede van Mozes: „Zo uw aangezicht niet met ons gaat, laat ons van hier niet optrek ken", meer dan ooit in ons hart geweest. Zo was het ook bij het aannemen van het beroep naaT Gouda," aldus ds. F. Mallan aan het begin van zijn afscheids preek. Ds. Mallan, predikant van de gereformeerde gemeente in Nederland te Veenendaal, heeft naar Gouda een beroep aangenomen. Na een verblijf van enkele weken in Canada, om gemeentes van zijn kerkverband daar te dienen, zal hij op 24 juli in Gouda zijn intrede doen. Hij koos als tekst voor zijn af scheidspreek Psalm 79:9b: „En doe verzoening over al onze zonden om Uws Naams wil." Als titel van zijn preek had hij: „De noodzakelijke schuldverzoe ning voor de scheidende leraar en de achterblijvende gemeente." Ds. Mallan deelde zijn preek in drie hoofdgedachten: 1. „De bede om de schuldverzoening": 2. „De grond van de schuldverzoening" en 3. „De hoop op de schuldverzoening. „Het zal niet zo vaak gebeuren, dat men met deze tekst afscheid neemt. Toch biedt deze tekst voldoende stof om als afscheids- tekst te gebruiken, wamt deze bede is altijd waard om gebeden te worden. Alleen bij een rechte erkenning van de schuld kan* men de goedertierenheid des Heren zien. En als we die goeder tierenheid des Heren zien, dan wor den we ook bepaald bij de verzoening van onze zonden. Er zijn veel veroor delingen, en wel in de eerste plaats voor -de scheidende leraar, die zoveel zonde had in zijn werk. Op de hoed van de Hoge priester stond „De Heilig heid des Heren". Dat slaat op de ver zoening der zonde die noodzakelijk is voor de ambtelijke verrichtingen. Het ambt van leraar is een heilig ambt. Hij staat tussen God en gemeente in. Zijn werk is het in opdracht van zijn Zender Gods Woord tot de gemeente te brengen. Dé leraar heeft de zin van het woord te verklaren en mag daarin geen eigen gedachten leggen, maar als de leraren op die opdracht zien, dan moeten ze het de apostel nazeggen: „Wie is tot deze dingen bekwaam". In het besef van al mijn tekortkomingen leg ik de herderstaf in uw midden. Ge ziet u thans zonder herder en le- ELST Zaterdagmorgen tegen 12 uur vond op de Rijksstraatweg Utrecht /Arnhem een aanrijding plaats. Een personenauto, komende uit de richting Rhenen en bestuurd door de 78-jarige J. S. uit Maurik, wilde de Veerweg op draaien, terwijl uit de richting Ameron- gen, een personenauto naderde, be stuurd door de 49-jarige J. v. K. met als passagiers zijn echtgenote van 48 jaar en dochtertje van 16 jaar. Het meisje raakte zwaargewond, ter wijl haar ouders lichte verwondingen opliepen. Het gezin werd per ambulan ce naar het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. De bestuur der van de andere auto liep geen let sel op. Beide voertuigen werden zwaar- beschadigd. De familie van K., afkom stig uit Amsterdam, was op wegnaar Heelsum, waar zij in een hotel haar vakantie wilde doorbrengen. VEENENDAAL. Zondagmorgen is ln de Julianastraat de elektriciteitsvoor ziening enkele uren gestoord geweest. Het bleek dat een der kabels gebroken was. De PUEM heeft de storing in de loop van de zondag Weten te verhelpen. Over de oorzaak van de babelbreuk kon gisteravond nog niets meegedeeld wor den. raar gesteld en als de Here zou doen naar uw zonde, dan moogt ge er niet op rekenen, dat ge spoedig weer een herder en leraar zult krijgen". Over de grond der schulverzoening zeide scheidende predikant onder meer: „Deze 79-sfe psalm heeft een evangelische inhoud, want als er geen Middelaar in de wereld gekomen zou zijn, dan was er ook geen verzoening. Gods Heilig recht moet genoeg gedaan worden, en daarom heeft het Hem be haagt Zijn Zoon te geven tot voldoe ning aan zijn recht. Ook in dit af scheidswoord wil ik weer prediken, wat ik nooit anders gedaan heb: „Je zus Christus en die gekruisigd". Wat zou het een grote blijdschap zrijn, als we later mochten horen, dat God onze pre diking zou willen gebruiken om Chris tus te openbaren in uw ziel. Dat kan alleen door een weg van hel en ver drukking. Alleen als u aan uw schuld ontdekt wordt, dan kan de Middellaar verzoening geven. Het is me een grote blijdschap, dat we in vrede van elkaar mogen schei den. In de ruim achteneenhalf jaar dat we de gemeente hebben mogen dienen is er nooit een hard woord gevallen in de kerkeraad of tijdens de ledenverga dering. Het is gelukkig dat we op deze wijze mogen scheiden. maar toch altijd is er weer die schuldverzoening nodig. Ik ben ervan overtuigd, dat als God met me zou doen naar één preek, dat het dan voor eeuwig verloren zou zijn." Ds. Mallan besloot zijn preek met iets te zeggen over de Hoop op schuld verzoening: „Altijd weer is het de be de van de Bijbeiheiligen geweest, dat de Here om Zijns Naams wil ons niet naar onze zonden zou handelen. Als er nog een pleitgrond in de mens gevon den zou moeten worden, dan was het voor eeuwig verloren. Want als de mens nog enige pleitgrond in zichzelf zou hebben, kwam er nog wat goeds uit hem voort, maar er kan niets goeds uit een verloren en doemwaar dig volk komen. Maar wij pleiten op de allerhoogste naam: Jehova. De naam waarmee God zijn onverander lijkheid wil aangeven, en zijn liefde en trouw. Als er nog enige grond in ons zelf gevonden zou worden, dan zou God niet de Almachtige zijn. Het was ech ter de begeerte van de dichter, dat God verzoening zou doen over een zon dig en schuldig volk". In zijn toespraak tot de kerkeraad zei ds. Mallan onder meer: „We kunnen- nen aanvoelen hoe smartelijk het voor u moet zijn thans afscheid te moeten nemen van uw herder en leraar. Maar in de bede die wij u vanavond voorge houden hebben ligt de goedertieren heid des Heren besloten. We hebben op zijn weldaden gewezen en daarom alleen lof- en dankpsalmen laten zin gen. Ge hebt er alle reden toe om de Here te danken voor zijn goedertieren heid. Ik hoop dat de lege plaats weer spoedig bezet mag worden. We hebben wel niet veel predikanten in ons kerk verband, maar ge hebt er aan één ge noeg". De gemeente werd opgeroepen ook onder de leesdiensten trouw op te gaan „want de Here kan ook in het gelezen woord komen te werken". AMERONGEN De heer G. Drost' uit Amerongen is zaterdagmiddag in hotel Dorthuizen te Leersum koninklijk onderscheiden. De heer Drost, die veertig jaar werkzaam is geweest bij de graanhandel Van Ree in Ame rongen, ontving uit handen vaji de burgemeester van Amerongen de me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. Na de huldi ging van de jubilaris maakten velen van de gelegenheid gebruik om de heer Drost gelukwensen aan te bieden. Nadat ds. Mallan sprak de nestor van de kerkeraad. ouderling Van Leeuwen, enkele woorden tot de schei dende predikant: „Het is met droef heid in het hart dat we afscheid van u nemen. U hebt u een leraar getoond in uw prediking en een herder in het af leggen van ziekenbezoeken", aldus on der meer de heer Van Leeuwen, die de gemeente verzocht hun herder en le raar toe te zingen Psalm 121 3 en 4: „Zijn wacht waarop men hopen mag" en „De Heer zal u steeds gadeslaan". Kandidaat J. de Groot, die van ds. Mallan zijn theologische opleiiding ge kregen heeft, bracht dank voor al het geleerde gedurende de twee jaar van zijn scholing. Hoewel hij naar Rijssen gaat en de afstand tussen Gouda en zijn gemeente groot wordt, hoopte hij toch dat „de band die tussen hem en ds. Mallan gelegd is, niet verbroken zou worden". In zijn dankwoord voor de toespra ken beloofde ds. Mallan in de toe komst nog vele malen voor te zullen gaan in de Diensten des Woords te Veenendaal. Het meisje was de Kerkewijk overge stoken, toen de zijspancombinatie nader de. Over de juiste toedracht is bij de politie -nog niets bekend, daar de poli tie eerst later door de vader van het slachtoffer gewaarschuwd werd. Het kind werd door omstanders bij een arts binnengedragen, die overbrenging naar een ziekenhuis nodig achtte. Het meis je heeft een beenbreuk. VEENENDAAL Zaterdagavond werd de heer Van de P. naar het Juliana ziekenhuis gebracht, omdat hij een been breuk en hoofdwonden had overgehou den aan een aanrijding. De heer Van de P. stond met zyn bromfiets op de rijbaan van de Klaas Katerstraat. Van achter hem naderde een auto, bestuurd door de heer H. W. M. uit Veenendaal. M. kon het slachtoffer, ondanks stuur omgooien niet ontwijken. De auto en de bromfiets liepen schade VEENENDAAL .Bengelenburg' is de naam van de speeltuin in „De Engelenburg", die zaterdag geopend werd. Deze speeltuin kwam tot stand binnen een jaar na oprichting van de wijkgemeenschap in dat deel van Vee nendaal. Geen wonder dat voorzitter J. A. Koot iets van trots deed door klinken in zijn toespraak, waarin hij onder meer burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, de wethouders Ant. de Ruiter, M. Bastmeijer en C. N. van Kuyk, tal van raadsleden, vertegen woordigers van Patrimoniums Bouw vereniging en een groot aantal leden van de wijkgemeenschap mocht wel kom heten. De burgemeester verricht te de opening met een sleutel, die hem aangeboden werd door Alma v.d. Heijden, een pleegdochtertje van de heer M. G. H. Hendriks, die de grote stoot tot oprichting van de Wijkge meenschap 'gegeven heeft. In zijn openingswoord zei de heer Koot onder meer: „Zoals u weet staat bij ons allen centraal: de leefbaarheid binnen de wijk te bevorderen, daar waar dit mogelijk is. De vlam, welke eertijds door de initiatiefnemer om tot oprichting van een wijkgemeenschap te komen werd ontstoken is een laaiende brand van enthousiasme en gemeen schapszin geworden. Het bestuur, de werkgroepen en alle bewoners werden daarbij in hun streven gesteund door de morele en financiële steun van het gemeentebestuur." De heer Koot bracht dank aan een aantal plaatselijke bedrijven, die gel delijke steun hadden verleend. Boven dien had bouwmaatschappij Van Eist gratis het huisje in de speeltuin gezet en beloofde wegenbouwer Bruil de bestra ting jn de speeltuin aan te leggen. De burgemeester zei onder meer: „Op deze prachtige zomerse dag (het regen de behoorlijk) is het me een genoegen hier aanwezig te zijn. Men wordt niet zomaar een gemeenschap, daar moet voor worden gewerkt. Het is niet zo moeilijk te beginnen, maar men moet ook volhouden. Ik hoop dat u, die in de ze gemeenschap begonnen zijt vol wilt houden, opdat er voor de kinderen en voor de ouderen veel gedaan wordt." Nadat de kinderen de speeltuin in be zit genomen hadden, werd hun later op de middag een poppenkastvoorstelling aangeboden. Deze zou gehouden worden op een parkeerplaats, nabij de speel tuin, maar door het slechte weer toon de poppenspeler Hanns Berg zijn kunnen in de brandweerkazerne. Door een groot aantal kinderen werd enorm genoten van de avonturen van Jan Klaassen, Katrijn en politieagent Humptata. In de avonduren zetten de ouderen het. feest voort in de brandweerkazerne. Voor hen was er een optreden van Arn hemse ex-Twentenaren, die onder de naam „De Tukkers" volksdansen in Twentse klederdracht ten beste gaven. Bij de opening werden enkele bloem stukken aangeboden. Door het bestuur van de wijkgemeenschap werden die la ter op de middag naar het Julianazie- kenhuis gebracht, waar twee leden van de wijkgemeenschap verbleven. RHENEN In tegenwoordigheid van talrijke genodigden en belangstellenden, waaronder de beide wethouders mr. J. Deen en T. van Lienden, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer M. A. C. Lindeman uit Amersfoort, en verschil lende hoofden van andere scholen in de gemeente Rhenen, werd zaterdagochtend de tot stand gekomen uitbreiding van de R.-K. St. Cuneraschool naast de Ge- dachteniskerk officieel geopend. Dat geschiedde door de heer Lindeman, die daartoe een sleutel op een kussen aangeboden kreeg van de 9-jarige Annemieke van Apeldoorn, leerlinge van de derde klas. Nadat pastoor Van Kooten de inze geningsplechtigheid had verricht en een gebed had uitgesproken, nam het grote gezelschap plaats in één van de ruime lokalen in het nieuwe gebouw, waar ver schillende sprekers het woord voerden. De uitbreiding is met de bestaande school verbonden door een brede gang met daarin een trappehuis. De Sint-Cunerastichting is verrijkt met twee klaslokalen, een bestuurskamer, een onderwjjzerskamer, een overblijflokaal, een lokaal voor handenarbeid en een afdeling met toiletten. Eén klasse-lokaal staat nog leeg, maar wordt binnenkort bestemd voor de in oprichting zjjnde kleuterschool. De heer H. J. v.d. Schaaf, voorzitter van het schoolbestuur, hield de inlei dende toespraak. Daaruit bleek, dat de burgemeester schriftelijk bericht van verhindering had gezonden vanwege een belangrijke vergadering en zijn ge lukwensen in dezelfde brief overbracht. Nadat de heer v.d. Schaaf dank had gebracht aan gemeentebestuur en in specteur voor de ondervonden mede werking bij deze uitbreiding, deelde hij met gerechtvaardigde trots mede, dat, door de uitbreiding van de R.K.- bevolking in Rhenen en omgeving het leerlingenpeil thans weer zover om hoog was gelopen, dat het zelfs ver boven het vereiste minimum was ko men te liggen. Het bleek zelfs het hoogste aantal bereikt te hebben in de hele nog jonge geschiedenis van de school. Spreker noemde deze uit breiding moeilijker dan nieuwbouw, omdat de school tijdens de werkzaam heden gewoon moest doorgaan. Onder leiding van architect Van Remme uit Velp waren de aannemers en de ver schillende onderaannemers er echter bijzonder goed in geslaagd hun op dracht uit te voeren. De heer v.d. Schaaf was erg blij, dat alle saaiheid is geweerd en dat er een bijzondere sfeer is geschapen. Het oude en het nieuwe gedeelte harmoniëren volkomen. Bestuur en leerkrachten zijn trots en zuinig op de ze aanwinst. Ook de tuinaanleg kreeg bijzondere aandacht. De speelplaats van zwarte sintels is verdwenen en ge heel vervangen door tegels met hier en daar fraaie banken. De heer v.d. Schaaf besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de geest op deze school zo fris zal mogen blijven 'als die thans nog van de nieuwbouw uitstraalt. De heer M. A. C. Lindeman haakte in op een bekend rijmpje: lang ge wacht, stil gezwegen, nooit gedacht, toch gekregen. „Dat eerste is waar", zei de inspec teur. „Stil gezwegen is er bepaald niet, maar nu staan we dan toch eindelijk voor het heuglijke feit. Er kwamen steeds nieuwe problemen om een hoek je kijken en dat heeft de verwezenlij king van de plannen wat vertraagd". De heer Lindeman feliciteerde het bestuur over een school te mogen be schikken, die afwijkt van het normale patroon. „Deze inrichting van onder wijs neemt een bijzondere plaats in. Dat ze er is gekomen hebt U niet al leen te danken aan het gemeentebe stuur, maar ook aan de hele gemeen schap van Rhenen. U hoort erbij en die gemeenschap heeft getoond ook bij U te willen horen". In korte trekken belichtte de heer Lindeman hierna de onderwijsvernieu wing. „Het leerinstituut in de school neemt af. Ik heb in mijn jeugd alle vulkanen van Java moeten leren. Ik kan ze me nu nog herinneren, maar als ik me dan als geboren Rotterdam mer afvraag: wat heb je eraan gehad, dan moet ik zeggen: niets". De inspecteur wilde niet smalend spreken over kennis, maar in onze mo derne tijd wordt er iets anders ge vraagd. „We moeten niet meer spreken van kennis aanbrengen, maar het kind in een omgev ing brengen waar het kennis kan verwerven en niet meer dan het kan verwerken, om uit te kun nen groeien tot een harmonieus mens. Dat is één van de moderne visies op het onderwijs". Loco-burmeester wethouder mr. J. Deen bracht de gelukwensen over namens het gemeentebestuur. Hij was verheugd, dat de zo noodzakelijke uit breiding nu eindelijk tot stand is geko men. „Ieder schoolbestuur", aldus mr. Deen, „heeft een bepaalde w\jze van optreden tegenover het gemeentebe stuur, wanneer er iets gevraagd moet worden. Wanneer ik Uw bestuur in dit opzicht mag karakteriseren, dan kom ik tot de conclusie, dat U de beste bedelaars van Rhenen bent. Maar de ze kwalificatie strekt u tot eer. Ieder schoolbestuur heeft zelfs de plicht er uit te halen wat er in zit. U deed dat met zo'n argeloosheid en zo'n ontwa penende onschuld, dat U wel eens kans zag er meer uit te halen dan er in zat". De heer Deen sprak tenslotte de hoop uit, dat deze schooluitbreiding een belangrijke bijdrage zal leveren tot ontplooiing van de gehele gemeen schap. Onder de aanwezigen bevonden zich twee oud-pastoors van de parochie. Van hen sprak de heer Vredendaal, destijds mede-oprichter van de school. Hij wees er op, dat het gemakkelijk is een school te beginnen, maar veel moeilijker om voort te zetten. „Toen ik hier kwam stond ik werkelijk per plex van dit complex", zei de enthou siaste pastoor, die van de gelegenheid gebruik maakte het gemeentebestuur van Rhenen een welgemeend compli ment te maken over de aanzienlijke en fraaie uitbreiding van de stad in de laatste zeven jaar. „Toen ik de ge meente nog eens doorging, heb ik wer kelijk m'n ogen uitgekeken", aldus pastoor Vredendaal. Architect Remme schonk het school bestuur een schilderij. De oudercom missie bracht een prachtige bandre corder binnen en verder waren er nog talrijke andere geschenken, jvaaronder een klok en zelfs een kegelbaan voor de kinderen. De heer H. H. Kemper man, als hoofd het laatst het woord voerende, bracht dank voor alle ge lukwensen en geschenken. Bijzonder veel waardering had de heer Kemper man tenslotte nog voor de jeugd uit de buurt. „Twee jaar lang was het school hek kapot", zei de heer Kemperman, ..twee jaar heeft de jeugd in en uit kunnen lopen. En er is in die twee jaar nog niet voor één tientje ver nield. Dat vind ik vermeldenswaard en dan te weten dat we in zo'n kinderrij ke buurt zitten." Het schoolhoofd dankte over het hoofd van de kinderen de> ouders, die hun kroost de goede weg hebben ge wezen. „Ik ben blij met zulke buren", zei de heer Kemperman. „Ik hoop, dat de verstandhouding met de buurt nog vele jaren zo mag blijven". Hierna kregen alle aanwezigen de gelegenheid de nieuwbouw te bezichti gen onder leiding van verschillende be stuursleden, waarna tot besluit van de officiële opening een kopje koffie werd aangeboden. RHENEN De zondagsschool in Rhenen bestaat deze maand vijftig jaar. De feestelijkheden werden zater dag ingeluid met een gezellige middag voor de kinderen in gebouw „Irene", waar verschillende spelletjes werden gedaan met een filmvertoning. Deze beide laatste onderdelen van het pro gramma zijn volledig geslaagd, maar dat was minder het geval met de bal- lonoplating op de Veerweg aan het be gin van de middag. In een lange rij marcheerden de kinderen richting Rijn, allemaal een gekleurde ballon in de hand met een kaartje er aan gebonden, dit vanwe ge het wedstrijdelement dat de orga nisatoren erin hadden willen leggen. Maar hoe groot was de teleurstelling voor de kinderen. Toen het sein werd gegeven de ballonnen in de regen op te laten, gingen ze niet de lucht in, maar belandden ze in het weiland, waar ze zielig bleven liggen. Wat .er de oorzaak van was is niet bekend, mis schien was het gas niet goed, was er te veel gas verloren gegaan of waren de ballonnen niet goed dicht gebonden. De kinderschare vertrok even Jater weer naar gebouw „Irene". Komende zaterdag wordt er een feest avond gegeven voor ouders, oud-lei ders en -leidsters en genodigden in „Irene", terwijl zondag 16 juni om half elf in de Cunerakerk een speciale herdenkingsdienst voor kinderen en ouders wordt gegeven.

De Vallei | 1968 | | pagina 3