VERTRAGING EN ONGELUKKEN TIJDENS TREINREIS Amerika droeg Robert Kennedy ten grave Wettelijke regeling voor transplantaties Minister spreekt op 19 juni met studenten „Spanning blijft tussen fondsen en huisartsen" Voor u 3Vlo op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Plechtigheid in duisternis te Arlington St. Patricks kathedraal te klein voor rouwenden de bank waar ook zich thuis voelt PRESIDENT JOHNSON BIJ UITVAART HET WEER IN EUROPA 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed DE GRAAUWE HENGST 10.50 Regering bezig met ontwerp Gewonden aanslag maken het goed Vrouw poogde wapens te smokkelen VERTRAGING re int Hoop Trouw het paard met de mooiste jonge....! ONWEL DUISTERNIS Wiebenga Plan-Maris MOEIZAAM VERMINDEREN Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. MAANDAG 10 JUNI 1968 0 A Mevrouw Jacqueline 'Kennedy, weduwe van de vermoorde president John F. Kennedy, knielt na de begrafenis van haar zwager Robert bij het graf van haar man. By haar John jr. en haar dochtertje Caroline. NEW YORK In aanwezigheid van president Johnson en ruim 2000 genodigden, onder wie vertegenwoordigers van zeker 50 landen, heeft de aartsbisschop van New York, mgr. Terence Cooke, zaterdag in de St. Patrick-kathedraal in New York een requiemmis opgedragen voor de vermoorde senator Robert Kennedy. Hjj werd hierbq geassisteerd door Angelo kardinaal deH'Acqua, de speciale afge zant van Paus Paulus VI. Voor de mis begon, hield de broer vam Robert Kennedy, senator Edward Kennedy, een lijkrede. Met een vaak verstikte stem herinnerde hij aan de kwaliteiten van zijn vermoorde broer, zijn liefde voor het leven en de daad, zijn blijdschap die hij met iedereen wilde delen, zijn verantwoordelijkheids- en plichtsgevoel. Hij vroeg de wereld zijn broer te blijven gedenken als een goed mens die verkeerde dingen zag en die probeerde recht te zetten. Edward Kennedy citeerde stukken uit de rede die Robert in 1966 tot Zuid- afrikaainse studenten heeft gehouden en drong er bij de jeugd in de hele we reld op aan zich volledig in te zetten voor de vorming van een nieuwe we reld, waarin geen plaats meer is voor discriminatie of verdrukking. Diep ont roerd en bijna snikkend zei hij: „Men hoeft mijn broer niet te idealiseren. Men moet hem, nu hij dood is, niet als •en groter man zien dan hij was tij dens zijn leven. Men moet hem geden ken als 'n goed en rechtschapen mens, die verkeerde dingen zag en die tracht- UTRECHT De Nederlandse ouder raad voor het openbaar onderwijs is voorlopig opgeheven. Per 1 januari van het volgende jaar komt er een nieuwe vereniging, de Vereniging voor Open baar Onderwijs (VOO). Dat is met al gemene stemmen besloten op een ver gadering van de ouderraad in NjUtrecht. WASHINGTON In het licht van schijnwerpers is zaterdagavond op de na tionale heldenbegraafplaats Arlington te Washington het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Robert Francis Kennedy, evenals zijn broer John ge vallen door moordenaarshand. De 42-jarige senator, woensdag neergeschoten toen hij zijn kans op de demo cratische kandidatuur voor het presidentschap door een overwinning in de voorverkiezing in Californië gestegen zag, kreeg zijn laatste rustplaats op en kele meters van het graf van president John F. Kennedy. De plechtigheid duurde slechts tien minuten en droeg een eenvoudig karakter. Aan het graf stonden naast de familieleden president Johnson, vice-president Humphrey, andere hogere regeringsfunctionarissen, congresleden en buiten landse vertegenwoordigers. Ook dominee Ralph Abernathy, de opvolger van de vermoorde negerleider Mar tin Luther King, en de weduwe van dr. King waren aanwezig. Kardinaal Patrick n'Bovle, aartsbisschop van Washington, verrichtte de absoute. Mevrouw Ethel Kennedy, de weduwe van de vermoorde senator, lag even neergeknield bij de kist en drukte er een kus op. De negen van haar tien rinderen die aanwezig waren, volgden daarna een voor een haar voorbeeld. Even voordat de plechtigheid eindig de, stapten president Johnson en zijn vrouw naar voren, om enkele woorden tot de familie te richten. Terwijl een muziekkorps „America, the beautiful" speelde verwijderde kolonel John Glenn de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, die zeer bevriend was met Robert Ken nedy, de Amerikaanse vlag van de kist, vouwde haar op en overhandigde haar aan Edward, de enig overgeble vene van de vier broers, die de vlag op zijn beurt overgaf aan zijn schoonzus ter Ethel. Nadat mevrouw Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vroegere president, enkele rozen op het graf van haar man had gelegd, vertrok het gezel schap voordat men de kist liet zakken. De zwart-gedrapeerde trein, be staande uit 22 wagens waarmee het stoffelijk overschot van Robert Kennedy van New York naar Washing ton was overgebracht en waarin fami lieleden, genodigden en belangstellen den bijna 1.200 personen in totaal zaten, was met viereneenhalf uur ver traging in de Amerikaanse hoofdstad aangekomen, toen de duisternis al was ingevallen. De vertraging was veroor zaakt door de grote menigten op de stations langs het traject, twee tragi sche ongelukken en mechanische moei lijkheden. Op het station van Elizabeth in New Jersey werden twee mensen die langs de spoorbaan stonden om de rouwtrein te zien passeren, doodgereden door een trein die de andere kant uitging. In de paniek die op 't ongeluk volgde werden vijf mensen, onder wie het drie jarig dochtertje van een der slachtof fers, gewond. In Trenton liep een 18-jarige jongen die op een vrachtauto was geklommen om de trein beter te kunnen zien, ern stige verwondingen op toen hij zijn evenwicht verloor en in aanraking kwam met een hoogspanningskabel. Wegens de enorme drukte langs het traject kreeg de treinbestuurder op dracht, vaart te minderen. In Phila delphia, waar naar schatting 20.000 mensen verzameld waren, moest een defecte remschoen vervangen worden. Een warmgelopen wiellager zorgde ver derop voor nieuw oponthoud. Op het station van Baltimore zongen 10.000 mensen „Glory, Glory, Halle lujah" en „We shall overcome", ter wijl de trein langzaam passeerde. Op een ander punt langs de 320 km lange route speelde een jongen op een oude trompet „the last post", en hielden drie van zijn vrienden een bord omhoog met de woorden: „nu nog zijn wij verlie zers, maar eens zullen wij de win naars zijn - God zegene J. F. K. en R. F. K." Automobilisten brachten hun wagens tot stilstand. In het riviergebied ten noorden van Baltimore werden de motoren van ple- m a 3 <u S-. re w T}< esj w re 1 TJ c s '5b Den Helder zw.bew. nnw 15 0 Ypenburg l.bew. nnw 15 0 Vlissingen l.bew. nno 15 0 Eelde zw.bew. n 16 0 De Bilt onbew. nw 15 0 Twente zw.bew. n 15 0 Eindhoven l.bew. windst. 16 0 Z.-Limburg zw.bew. n 16 0 Helsinki l.bew. wnw 18 0,4 Stockholm l.bew. nno 17 14 -Oslo zw.bew. ono 18 0 Kopenhagen l.bew. nnw 17 0 Aberdeen regen windst. 15 1 Londen l.bew. w 21 0 Amsterdam l.bew. nnw 16 0 Brussel onbew. nno 19 0 Luxemburg l.bew. nno 15 0 Parijs l.bew. nno 18 0 Bordeaux onbew. no 24 0 Grenoble halfbew. n 20 0 Nice zw.bew. n 23 0 Berlijn zw.bew. nw 17 2 Frankfort zw.bew. nno- 15 0,6 München zw.bew. n 15 18 Genève zw.bew. no 20 0 Locarno lichtbew. O 26 0 Wenen regen nw 17 4 Innsbruck regen windst. 17 7 Belgrado regen nw 29 0,2 Athene onbew. nw 24 0 Rome l.bew. ono 24 0 Barcelona halfbew. nnw 25 0 Madrid zw.bew. windst. 32 0 Mallorca onbqw. windst. 28 0 Lissabon halfbew. windst. 23 0 te te verbeteren, die leed zag en dat trachtte weg te nemen, die oorlog en strijd zag en daaraan een einde pro beerde te maken. Mevrouw Kennedy, de weduwe van Robert, zat tijdens de mis tussen haar kinderen. Zij droeg een zwarte man tilla. Zij had verzocht de liturgie zo samen te stellen dat de hoop op de eeuwigheid, niet de smart zou over heersen. Diverse dochtertjes van haar waren in het wit, een symbool van de hoop. Deze dag van rouw voor het Ameri kaanse volk bracht Amerikaanse lei ders van verschillende richtingen bij elkaar. Zo zag men in de kerk Barry Goldwater de man die als republikeins kandidaat vergeefs gedongen heeft naar het presidentschap en die als een van de belangrijkste „haviken" van Amerika geldt, zitten naast een van Amerika's vooraanstaande „duiven" Eugene McCarthy die dingt naar de demoncratische kandidatuur voor het presidentschap. De kist met het lijk van de vermoor de senator stond voor in het midden schip, geflankeerd door zes reusachti ge kandelaars met brandende kaarsen. De kist was bedekt met de Amerikaan se vlag. Toen de mis begon, liepen acht kin deren van het gezin Kennedy met het brood en de wijn die geconsecreerd moesten worden, in processie naar de celebrant, mgr Terence Cooke. Jacque line Kennedy, de weduwe van de ver moorde president John Kennedy, heeft samen met de componist Leonard Bern stein de muziek gearrangeerd voor de requiemmis. Behalve door kardinaal Dell'Acqua werd mgr. Cooke bij het celebreren van de mis geassisteerd door kardi naal Cushing van Boston, een vriend van de familie Kennedy en de .aposto lische delegaat in de VS, mgr Luigi Raimondi. Een van de liederen die gezongen werden, was de „navy hymn". Robert Kennedy heeft namelijk van 1944 tot 1946 bij de Amerikaanse marine ge diend. Ook aartsbisschop Cooke hield een lijkrede. Hij prees de edelmoedigheid van de vermoorde senator en zei dat de Amerikanen de moed moeten vin den om de zware taak voort te zetten waaraan senator Kennedy al zijn ener gie had gegeven, namelijk de vorming van een grote en fatsoenlijke natie. Speciaal in dit uur, aldus mgr Cooke, moeten wij trouw blijven aan Ameri ka en zijn bestemming en ons vertrou wen in elkaar niet verliezen. De daad van een man mag niet leiden tot de moralisatie van 200 miljoen andere mensen. Buiten de gotische kathedraal ston den massa's mensen. Men zag niet al leen veel huilende vrouwen, maar ook mannen die hun tranen niet konden be dwingen. Toen de familie Kennedy ter com munie ging in de kathedraal, werd Ver di's Requiem gezongen. Na de communie zegende kardinaal Cushing het stoffelijk overschot van Robert Kennedy. Na de mis condoleerde president Johnson mevrouw Ethel Kennedy. ADVERTENTIE JONGE per 1 liter fles A Philadelphia. Doorkomst van de trein met het stoffelijk overschot, op weg van New York naar Washing ton. Midden op het achterbalkon se nator Edward Kennedy, broer van de overledene. Richard kardinaal Cushing, aarts bisschop van Boston en geestelijk raads man van de Kennedy's, kon de begra fenisplechtigheid niet bijwonen. Men zei dat de bijna 73-jarige kardinaal tij dens de treinreis van New York naar Washington onwel was geworden, en er stond al een ziekenauto voor hem ge reed, maar de prelaat liep na aan komst van de'trein naar een andere wa gen en reed weg. Volgens een priester, was de kardinaal alleen maar overver moeid en vloog hij naar Boston terug. Joseph P. Kennedy, de 80-jarige va der van Robert, die sinds de beroerte die hem in 1961 trof overdag in een rol stoel zit, heeft de mis via de televisie gevolgd in zijn woning te Hyannisport in de Amerikaanse staat Massachu setts. Mevrouw King, weduwe van de ver moorde negerleider, aan de baar van Robert Kennedy in de St. Patrick's kathedraal. zierboten afgezet bij het passeren van de trein. Tijdens de treinrit, die ruim acht uur duurde, liepen senator Kennedy's oud ste zoon, 5e 16-jarige Joseph, zijn moe der en zijn oom Edward alle wagons door om de inzittenden te bedanken voor hun belangstelling. De trein werd op het station in Washington opgewacht door president Johnson en zijn vrouw, vice-president Humphrey, minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en andere leden van de regering. De president was'op het allerlaatste moment, bijna onopgemerkt en om ringd door een sterke lijfwacht, het station binnengekomen. Een half uur na aankomst vertrok de rouwstoet naar Arlington. Ondanks het regenachtige weer was er een grote menigte op de been. De veiligheidsfunctionarissen, die hadden gehoopt dat de begrafenis voor het invallen van de schemering voor bij zou zijn, hadden het door de duister nis het liep inmiddels tegen tien uur extra moeilijk. Er waren ruim 800 nationale gardisten en 900 man ge meentepolitie gemobiliseerd. Aan de voet van het Lincoln-monu ment hadden zich de voornamelijk uit negers bestaande inwoners van „ver- rijzenisstad" (het kamp in Washington waar de deelnemers aan de „mars der armen" zijn ondergebracht) verzameld om de man die zij aan hun zijde had den geweten, de laatste eer te betui gen. De stoet hield daar enkele minuten stil. Een koor bracht op deze plaats de „battle hymn of the republic" ten ge hore. Daarna reden de auto's de Memorial Bridge over, naar de begraafplaats, waar duizenden mensen kaarsen aan staken. A MSTERDAM. De regering werkt aan een wettelijke regeling voor transplantaties van menselijke organen. Begin volgende maand verwacht zij een tussentijds adviserend rapport daarover van de Gezondheidsraad. Zodra zij alle betrokken adviesinstan ties heeft gehoord, zal zij een ontwerp van w^t tot regeling van transplantaties aan de volksvertegenwoordiging voor leggen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisin- ga, deelde dit zaterdag mee aan het slot van het driedaags symposium over orgaantransplantaties in het Sint-Lu- casziekenhuis in Amsterdam. Hij liet uitkomen dat de regering zal aansturen op spoedige aanvaarding van dat ontwerp van wet. Bij voorbaat somde de staatssecreta ris de beginselen op die onze volksver tegenwoordiging bij de behandeling van het aangekondigde ontwerp van wet tot regeling van orgaantransplantaties in aanmerking moet nemen. Die beginselen zijn: Zowel gever als ontvanger van een menselijk orgaan moet vooraf zo volle dig mogelijk ingelicht en voorgelicht worden over de betekenis van de in greep. Voorop moet staan dat alle betrok kenen instemmen met de ingreep. Indien als donor een reeds overled- ne in aanmerking komt, is wellicht een aanvullende regeling nuttig, waarbij de instemming met de overplanting van orgaan door deze donor of nabestaan den mag worden verondersteld, tenzij er aanwijzingen zijn dat die veronder stelling niet gerechtvaardigd is. Deze handelwijze zal alleen dan geoorloofd zijn wanneer het leven van een patiënt die voor transplantatie in aanmerking komt, daarvan afhangt. Er zullen alleen daér transplanta ties mogen worden verricht waar alles aanwezig is wat nodig is om dergelijke ingrepen te doen slagen. Dit houdt in dat medische teams pas na verkregen vergunningen met transplantaties mo gen beginnen."' De verantwoordelijkheden van het transplantatieteam dat een orgaan moet inplanten en van de medici die de donor behandelen, moeten streng ge scheiden blijven. DEN HAAG Minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen) zal op woensdag 19 juni in Utrecht een open baar gesprek voeren met de Neder landse Studentenraad (NSR). De ge- dachtenwisseling zal gaan over de be stuursvorm van universiteiten en hoge scholen (het rapport-Maris), de demo- vratisering van het onderwijs en de or ganisatie van de studentenvoorzienin gen op lange termijn. Dit is het resultaat van het gesprek dat minister Veringa in tegenwoordig heid van premier De Jong zaterdag middag op zijn departement heeft ge had met vijf leden van het bestuur van de NSR, onder leiding van Eduard Bomhoff. De vergadering in Utrecht zal wor den geleid door de voorzitter van de Raad van vijftig van de NSR (het stu- dentenparlement), de heer J. C. G. Wiebenga. De bijeenkomst wordt ge houden op uitnodiging van premier De Jong en minister Veringa. Het gesprek van zaterdag diende om het eens te worden over de vraag of de vergadering openbaar moest zijn, zoals de studenten wilden, of besloten, waaraan de ministers de voorkeur ga ven. Premier De Jong zal op 19 juni niet present zijn. Hij is die dag in Su riname, waar hij een officieel bezoek zal breingen. De dagelijkse raad van de Academi sche raad heeft inmiddels een wijzi ging van het plan-Maris voor de nieu we bestuursvorm van de universiteiten en hogescholen aanvaard. Het voorstel zal op 22 juni door de Academisch» raad worden besproken. Het bestuur (presidium) zou volgens het nieuwe plan niet drie, maar vijf le den moeten tellen en verplicht zijn over alle belangrijke zaken advies te vragen aan de bestuursraad, die wordt gevormd door vertegenwoordigers van de wetenschappelijke staf en de stu denten. Naast de bestuursraad zou er een universiteitsraad moeten zijn van het bestuur en de voorzitters van de fa culteiten. Een minderheid van de da gelijkse raad wil daarentegen een al gemeen bestuur van tien tot vijftien personen, waaruit een dagelijks be stuur zou moeten worden gevormd. LOS ANGELES Drie personen, die bij de moordaanslag op senator Robert F. Kennedy werdene gwond, zijn uit 1 ziekenhuis ontslagen. Van twee ande ren wordt de toestand goed genoemd. Verwacht wordt, dat die twee gewon den, over enkele dagen het ziekenhui» mogen verlaten. Zondag zijn. ontslagen Ir a Goldstein (19 jaar), Irwin Stroll (17 jaar) en Irwin Stroll (17 jaar) en Elizabeth Eve- nas (43 jaar). Nog in het ziekenhuis liggen than» Paul Schrade (43 jaar) en William Weisel (30 jaar). ADVERTENTIE LOS ANGELES Functionarissen van de centrale districtsgevangenis van Los Angeles hebben vrijdagavond mee gedeeld dat een 25-jarige vrouw is ge arresteerd die trachtte drie pistolen de gevangenis binnen te smokkelen waar de moordenaar van Robert Kennedy wordt vastgehouden. Volgens de gevan genisfunctionarissen had de vrouw de wapens in een typemachine verborgen. AMERSFOORT „Over de hele linie blijft tussen ziekenfondsen en huis artsen een spanning bestaan, die ieder ogenblik weer zou kunnen leiden tot een conflictsituatie. Deze spanning dreigt zelfs de structuur van het ziekenfonds wezen te ondermijnen." Dokter H. A. J. J. M. Speleers, voor zitter van de Federatie van door verze kerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen (VMZ), zei dit zaterdag in Amersfoort, waar deze ziekenfondsorga nisatie haar algemene vergadering hield. De besprekingen over vrijwel alle punten verlopen moeizaam „om het zeer zacht uit te drukken". Als voorbeelden noemde dokter Speleers de onkostenver goeding, de zogenaamde onbetaalde hulp en de omvang van de verstrekkingen door huisartsen. De voorzitter van de VMZ deed een be roep op de Landelijke Huisartsenvereni ging het meningsverschil over de anti- conceptionele pil niet zo scherp te stel len dat een conflictsituatie onvermijde lijk wordt. Er zijn naar zijn mening on voldoende redenen om voor adviezen in zake de pil een afzonderlijk verrich tingen tarief boven het abonnements honorarium vast te stellen. „Op den- duur is het voor ziekenfond sen onaanvaardbaar", zei de heer Spe leers, „dat bijkomend werk ook extra ge honoreerd moet worden. Men dient eerst te onderzoeken of geen compensatie kan worden gevonden in een vermindering .van de taken. Er zijn nu eenmaal dien sten die verdwijnen, verminderen of van karakter veranderen. Wij nemen geen genoegen met een éénrichtingsverkeer in de vorm van honorariumverhogingen", aldus de heer Speleers, die vond dat de artsen met hun laatste honorariumver hoging reeds behoorlijk aan hun trekken zijn gekomen. de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 15. Ede: Breelaan 1. B 46

De Vallei | 1968 | | pagina 5