Waterpoloteam verloor van iets beter spelend West-Duitsland Nereus sterk op Bosbaan Niet voldaan aan eis van NOC voor uitzending Zoetemelk winnaar zware Ronde van Midden-Zeeland Kogelstootster Els van Noorduyn en hoogspringer Ben Lesterhuis zorgden voor nieuwe records Jan Krekels doet goede gooi naar eindoverwinning Eddy Merckx bleef leider in Ronde van Italië R 75 middelzware shag R75 de shag voor fijnproevers TWEE TITELS VOOR OKKER IN ZWEDEN Snelle zege van Nino Benvenutti Van Katwijk succesvol Eusebio wordt wellicht geopereerd Harrie Steevens won profronde van Wormer Herman van Springel reed naar winst Zweed Pettersson won Ronde van Engeland Mieke Jaapies en Anton Geurts behaalden titels Kopen - proberen! U zult enthousiast zijn! Voor- Olympisch toernooi in Milaan Ronde van Oostenrijk de gulden middenweg tussen halfzwaar en zwaar Niet opgewassen Afvalslag Volkomen nieuwe melange - geurige Kentucky, gedoseerd met volrijpe, zachte Virginia-tabakken. Volkomen nieuwe smaak- pittig, maar vooral zacht Bijzonder lekker. f.%25 MAANDAG 10 JUNI 1968 MILAAN De Nederlandse poloploeg heeft niet kunnen voldoen aan de door het Ned. Olympisch Comité gestelde eis voor uitzending naar de Olympische Spe len te Mexico Stad, namelijk het winnen van het in Milaan gehouden kwalifica tietoernooi. In de laatste wedstrijd van de finalegroep, waarin West-Duitsland de tegenstander was, leden onze landgenoten hun enige nederlaag (2-4). De Duit sers werden daardoor winnaar en Nederland werd naar de tweede plaats verwe zen. Spanje eindigde als derde door een zege met 2-1 op Bulgarije. Diep teleurgesteld zochten de Neder landse spelers in hun oranje badjassen de kleedcabines op. De achterstand van 03, die zij na de tweede periode reeds hadden opgelopen, was te veel voor hen geweest. „De vraagstelling was een eerste plaats. Volgende week hebben wij weer bestuursvergadering en als er een be treffend voorstel van de zwembond, om alsnog een ploeg uit te zenden, ter ta fel komt, zullen wij ons daarover bui gen. Maar zelf neemt het NOC in der gelijke gevallen geen initiatief", aldus de vice-voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer Kees Ker- del, die met de chef de mission voor Mexico, de heer A. J. H. Dokkum, de wedstrijd bijwoonde. Nederland heeft verloren van een iets beter Westduits zevental, dat vooral in de eerste perioden door zijn hogere tempo en meer zwemmen, waardoor hun spel gespreider was, onze landge noten enkele malen voor schier onoplos bare problemen stelde. De gevolgen van deze acties waren voor de Neder landers fataal. In de eerste periode trof een schot van Schulz doel: 01. In de tweede periode rondde eerst Seiz met een prachtig schot een combi natie met Schumann af: 02, waarna Nagy uit een strafworp de voorsprong van de Duitsers tot 30 vergrootte. De Nederlanders liepen te veel vast in de fuik voor het Westduitse doel en misten bovendien enkele reële sco ringskansen. Daarbij kwam nog dat AMSTERDAM Dt suprematie van de Nereus-achten was opmerkelijk. Tij dens de wedstrijden van de Amsterdam se roeibond, dit weekeinde op de Bos baan gehouden, moesten de Amsterdam se studenten de steun van de befaamde Wartena-formatie op uitnodiging bij de wedstrijden in Karl Adam's roei-aca- demie van Ratzeburg missen. Des ondanks waren de Nereiden oppermach tig in alle. belangrijke races van de ach ten. De B-acht won het hoofdnummer in een scherpe* tijd. De lichte acht en de A-?iht van de Amsterdammers lieten de concurrenten al evenmin veel hoop. Behalve de ploeg van Sjoerd Wartena, de gestuurde vieren van Laga en Tri ton, ontbrak ook de nationale skiffkam pioen Jan Wienese. Daardoor was Harry Droog oppermachtig bij de skiffeurs. v. Dis verweerde zich moedig, doch miste de kracht om de Proteus-sculler te ver slaan. Wegener Sleeswijk, winnaar van het senior A-nummer, ging met een lengte achterstand op Van Dis als der de door de finish. De Eroteus-Willem Ill-combinatie Droog/Van Dis, vorig jaar kort voor de Europese kampioenschappen van Vichy eigenlijk uit nood geboren had ook ditmaal bij de dubbel tweeën weinig te genstand. Toen hij het 1000 meter-merk teken was gepasseerd, was het duidelijk dat de zege Droog en Van Dis vrijwel niet meer kon ontgaan. Bij de dames stond evenals een jaar tevoren de strijd tussen de skif- feuses in het teken van een duel Toos van der Ende Truus Bauer. De beide roeisters van DDS zorgden zaterdag, toen de regen gestadig neerviel, voor een boeiend duel, dat Toos van der En- de met gering verschil won. Indrukwek kend was de race die beide meisjes ïondag, bij een vriendelijk zonnetje, in de dubbel twee roeiden. In de eerste honderd meter maakte de DDS-ploeg zich al los van het veld. Toen het tri buneterrein was bereikt bedroeg het verschil met de Laak een zestal lengten. De acht van Nereus is zaterdag tij dens de Ratzeburg-regatta niet opge wassen gebleken tegen de zeer sterke ploegen die daar op het water versche nen. De Amsterdamse acht, die in de kwalificatiewedstrijd van 's morgens op de 2de plaats was geëindigd achter de Duitse nationale acht, maar vóór de Olympische kampioensploeg, Vesper Boat Club uit Philadelphia, finishte in de finale als zesde. Voor het eerst na drie jaar ging de overwinning niet naar de befaamde acht van Ratzeburg. Deze ploeg nam bij lichte tegenwind wel di rect de leiding en lag na het 50-meter- merkteken voor op Nereus, dat de tweede positie bezette. Na 1000 meter had de Vesper Boat Club aansluiting ge vonden. De beide Russische boten Schalgiris Wilna en Marine Academie Moskou kwamen eerst na 1500 m naar voren. Zij namen in een verbijsterend tempo de leiding over en finishten als één en twee. Uitslag: 1. Schalgiris Wilna 6.02.10; 2. Marine Academie Moskou 6.04.56; 3. Vesper Boat Club Philadelphia 6.09.25; 4. De Duitse acht 6.09.43; 3. Kvik/Skjold Kopenhagen 6.13.35; 6. Nereus Amster dam 6.14.55. STOCKHOLM Tom Okker heeft zondag het internationale toernooi van Saltsjoebaden gewonnen. In de finale versloeg hij de Zweed Jan Erik Lund- quist met 3-6, 6-3, 7-5. De titel bij de dames ging naar de Australische Lesley Bowrey. Zij won met tweemaal 6-0 van öe Zweedse Eva Andersson. De finale van het heren-dubbelspel werd een overwinning voor het paar Tom Okker - Marty Riessen. dat de Duitsers Uwe Gottschalk en Harald El- schenbroick versloeg met 86 en 62. In de finale dames-dubbelspel versloe gen Lesley Bowrey - Turner (Austr.) en Martine Zacharlias (Zweden) het Zweed se duo Andersson - Madelaine Pegel met 10-8, 6-3. Hoffmeister het Duitse doel zeer goed verdedigde; zoals bij een schot van Harry Vriendt, toen deze zich zeer goed van zijn belagers had bevrijd. Vriendt zag in de derde periode einde lijk zijn scoringsdrift bevredigd. Een boogballetje was voor Hoffmeister on bereikbaar: 13. Toen Geutjes uit een strafworp bovendien de achterstand nog tot 23 reduceerde, kwamen ér weer perspectieven voor Nederland. Onze landgenoten slaagden er even wel niet in openingen te maken en toen in de vierde periode Nagy wederom een strafworp gebruikte (24). was de nederlaag voor Oranje een voldon gen feit. De sterkste had gezegevierd, hoewel een doelpunt verschil de ver houding beter had weergegeven. Het was een triest einde van een voor Ne derland overigens succesvol toernooi, waarin Oostenrijk en Griekenland ver rassend naar voren kwamen. De eerste drie plaatsen geven recht op deelneming aan het Olympisch toernooi in Mexico, zo heeft de FINA bepaald. Hoe de ontwikkeling nu ver der zal zijn, als Nederland niet mocht gaan er is ook nog sprake van dat Australië en Japan zich voor Mexico zullen terugtrekken is nog een geslo ten boek. Ook hoe er verder zal wor den beschikt over de Nederlandse ploeg. De uitslagen van de laatste dag luid den verder: Spanje - Bulgarije 21; Zweden - België 41; Griekenland - Oostenrijk 53. De eindstand in de finale-groep is: West-Duitsland 3 3 0 0 6 95 Nederland 3 2 0 1 4 117 Spanje 3 1 0 2 2 4—9 Bulgarije 3 0 0 3 0 5—8 ROME Nino Benvenuti, wereld kampioen boksen in het middengewicht, heeft een snelle overwinning behaald op de Japanse kampioen Yoshiaki Akasaka. In de tweede ronde van het duel in het Romeinse sportpaleis ging de Japanner knock out. Het was voor Benvenuti zijn eerste gevecht als wereldkampioen, na dat hij in maart te New York Emile Griffith de wereldtitel had ontnomen. RIJSSEL Zaterdag zijn fwee hal ve etappes gereden van de driedaagse van Henin Lietard. In het eerste ge deelte van Henin Lietard naar Lys over 82 km werd de Nederlander Van Katwijk tweede achter de Fransman Bouloux. In het tweede gedeelte van Lys- Henin Lietard zegevierde Van Katwijk, die daarmee de leiderstrui van Bouloux overnam. Uitslag van de eerste halve etappe was: 1. Bouloux (F) de 82 km in 1.53.55; 2. Van Katwijk (Ned); 3. Deijaurier (Fr) z. t. Klassement van de tweede halve etappe: 1. Van Katwijk (Ned) de 116 km in 3.12.20; 2. Guinchon (Fr); 3. Bouloux (Fr). De uitslag van de vierde etappe, een tijdrit over 18 km was: 1. Froidmont 25 min.; 2. Van Kat wijk (Ned.) 25.02; 3. Le Bihain 25.03; 4. Bouloux z. t.; Vasseur (Fr.) 25.11. Zondag won Van Katwijk ook de vijfde etappe Hij legde de 114 kilome ter af in 2 uur en 50 minuten. In de laatste ronde van deze rit op een 19 ki lometer lang circuit liep Van Katwijk een kopgroep van zeven man in en ze gevierde in de sprint. In het eindklas sement bezet Van Katwijk de eerste plaats. De Fransman Bouloux is twee de en Le Bihain derde. LISSABON Eusebio, de bekende voetballer van het Portugese Benfica, zal waarschijnlijk dinsdag aan zijn lin kerknie worden geopereerd. De aanval ler van Benfica heeft al het gehele seir zoen last van zijn knie en kon zondag in de bekerwedstrijd tegen Porto niet meespelen. Benfica, door Manchester United verslagen in de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker vor landskampioenen, verloor met 3-0. GOES Joop Zoetemelk uit Rijpwetering heeft zaterdagmiddag op het voort durend door regen en wind geteisterde parcours de eindzege niet meer uit handen gegeven in de internationale ronde van Midden-Zeeland. Na een 190 km lange omloop over Zuid-Beveland, Walcheren en Noord-Beveland was Matje Gerrits uit Oploo in Goes duidelijk de snelste van een kopgroep van negentien man, maar vrijdagavond reeds had Zoetemelk de basis gelegd voor z(jn eindoverwin ning in deze tweedaagse wedstrijd door een duidelijke zege in de tijdrace. De tengere Zoetemelk finishte zaterdag ook in de kopgroep en werd daarmee defini tief winnaar. Vooral Leen Poortvliet uit Dirksland, Harry Jansen uit Westzaan en de loka le favoriet Cees Rentmeester uit Ove- zande, die in de tijdrit resp. een ach terstand van 18 seconden, 33 seconden en 1 minuut 6 sec. hadden opgelopen, hebben de leiderspositie van Zoete melk voortdurend bedreigt. Maar slechts eenmaal was het voor de ren ner uit Rijpwatering werkelijk gevaar lijk. Dat was tussen Middelburg en Veere na circa 120 km, toen zich een vijftien man sterke kopgroep formeer de met o.a. Poortvliet, Jansen, Rent meester en Roel Snijder, die ook min der dan een minuut achterstand op Zoe temelk had. De kopgroep nam onge veer 500 meter voorsprong. Van samenwerking was echter geen sprake en op de dam tussen Walcheren en Noord-Beveland trokken Zoete melk en zijn ploegmakkers het hele peloton weer bij elkaar. Door de voortdurende regen al leen in de slotfase was het even droog en de sterke wind, werd deze race een ware afvalslag. De negentien man sterke kopgroep, die tenslotte overbleef, ontstond niet dank zij ontsnappingen, maar omdat er steeds enkele renners uit het peloton wegwaaiden. Slechts 38 van de 101 gestarte renners bereikten de eindstreep. De uitslagen: laatste etappe: Goes naar Goes over 190 km: 1. Matje Gerrits (Oploo) 4.24.21; 2. Cees Rentmeester (Ovezande) z.t.; 3. Joop Cornelissen (Amsterdam) z.t.; 4. Peter Kisner (St. Jansteen) z.t.; 5. Cees Koeken (achtmaal) z.t.; 6. Gaby Minneboo (Rotterdam) z.t.; 7. Gerard WORMER Harrie Steevens heeft zaterdag de Ronde van Wormer voor beroepswielrenners gewonnen. De Lim burger reed de 100 kilometer in 2 uur en 28 minuten. Tweede en derde wer den respectievelijk Jan Janssen en Piet de Wit, in dezelfde tijd als de win naar. De uitslag: 1. Harrie Steevens (Elsloo) 2.28.00; 2. Jan Janssen (Ossendrecht) z.t.; 3. Piet de Wit (Wormer) z.t.; 4. Piet Braspen- ninkx (Rijsbergen) z.t.; 5. Jules van der Flaas (Belg) op 1.30; 6. Harm Ot- tenbros (Hoogerheide) z.t.; 7. Eef Dol man (Klimmen) z.t; 8 Jo van Segge- len (Budelschoot) op 1.45; 9. Gerard Vianen (Kockengen) z.t.; 10. Cor Schuu ring (Amsterdam) z.t Leferink (Haaksbergen) z.t.; 8. Frits Hoogerheide (Ossendrecht) zt.; 9. Leon Schraauwen (Ossendrecht) z.t.; 10. Harry Jansen (Westzaan) z.t. Eindklassement 1. Joop Zoetemelk 4.54.01; 2. Leen Poortvliet (Dirksland) 4.54.19; 3. Ge rard Leferink 4.54.32; 4. Harry Jan sen 4.54.34; 5/ Arnold Voogd (Scher- penzeel) 4.54.36; 6 Roet Snijder (Haar lem) 4.54.44; 7. Cor Baars (Haarlem) 4.54.47; 8. CeeS Rentmeester 4.55.07; 9. Frits Hoogerheide 4.55.12; 10. Leon Schraauwen 4.55.12; 11. Matje Gerrits 4.55.19. DEN HAAG Kogelstootster Els van Noorduyn en hoogspringer Ben Lester huis hebben zondag voor twee nieuwe Nederlandse records gezorgd. Els van Noorduyn, die dit seizoen in Nederland nog niet boven de 15 meter was gekomen, stootte tijdens de driedistrictenwedstrjjd in Venlo 16.30 meter en overtrof hier mee haar eigen record met 24 centimeter. De atlete van het Amsterdamse Sagit- ta, die de afgelopen week terugkeerde uit een trainingskamp in Oost-Duitsland waar zij vanaf half mei verbleef en tot 15.54 meter kwam. bleef hiermee ver boven de Olympische norm van 16.00 m. Zij vestigde haar record al met de eer ste stoot en kwam bovendien in de derde stoot nog eens tot 16.29 m. Haar indruk wekkende serie was: 16.30, 14.52, 16.29, 15.36, x, x. Ben Lesterhuis bewees tijdens dezelf de wedstrijden dat de grens van twee meter bij het hoogspringen in Nederland te overschrijden is. Wat zich reeds lang aankondigde (Klaas Kanis spröng tijdens indoorwedstrijden reeds twee meter en Lesterhuis zelf deed dat enige tijd terug in «een vierde en dus ongeldige sprong), gebeurde zondag dan eindelijk. Na over 1.95 te zijn gesprongen, liet de atleet van PSV de lat op twee meter leggen en in de tweede poging slaagde Lester huis. Piet Geelen van Kimbria, ook een atleet voor wie twee meter tot de moge lijkheden behoort, bleef op 1.90 staan. Een derde prestatie van formaat le verde in Venlo Mirna van der Hoeven- Jansen van Olympia '48. Zij versloeg op de 400 meter Lie Louer-Hinten, die met Pinksteren een tijd van wereldformaat liep, iri een tijd van 54.9 sec, 0.1 sec be neden de Olympische norm. Lia Louer, die vorige week in Den Haag 54.4 had gelopen, werd tweede met een tijd van 55.7. Sieke Sterk werd met 56.3 derde. In Venlo kwamen ook de Nederlandse sprinters en spintsters in actie. De sterk wisselende wind maakte de tijden ech ter onbetrouwbaar. Zo won Wilma van der Berg de 100 meter 11.6 vóór Truus Hennipman-Cruiming (11.8), maar de rugwind bedroeg toen bijna drie meter per seconde. De 200 meter, toen de wind was gaan liggen, eindigde in een over winning voor Truus Hennipman-Crui ming (23.9). Op de 800 meter werden ook enkele goede tijden genoteerd. Ilja Keizer-La- man liep weer iets sneller (2.06.3), even als Tilly van der Made (2.08.5). De 80 meter horden eindigde in een zege voor Ria van Slooten in 11.4 sec. De heren liepen de sprint met toelaatbare rug- wind. Coen Jansen won de 100 meter in 10.6 voor Ad de Jong (10.7). Piet Olof- sen tenslotte wierp de speer dit seizoen voor de eerste maal over de 70 meter: hij kwam tot 71.90. In Enschede verloor de zesdistricten- wedstrijd veel aan waarde, omdat top atleten als Geert Udding, Henk Evers en Willem Huizenga verstek moesten laten gaan. Bovendien wierp een ongeluk, waarbij de twee Friese atleten Hans en Hessel Lodema om het leven kwamen, een schaduw over de wedstrijden. Beide broers reden in het Limburgse Bergen met hun auto tegen een boom. Eddy Merckx gaat z(jn banksaldo per Giro vergroten. De Belgische we reldkampioen op de weg is dit week einde onbedreigd op de eerste plaats in het klassement gebleven. Het kon ook nauwelijks anders, want de echte gro ten in het veld hadden het zaterdag en zondag zo druk met elkaar in de gaten te houden, dat zij geen tijd konden vrij maken, of lust hadden, om een werke lijk ernstige aanval in te zetten. Zowel de achttiende als de negen tiende rit werd een etappe voor de „kleintjes", waartoe Julio Jimenez, met een achterstand van elf en een halve minuut op Merckx, ook behoort. Jime nez won de etappe van zaterdag, Lu ciano Dalla Bona die van zondag. Toch is er ir&terdag nog iets op zienbarends gebeurd. Al na dertig kilo meter ontsnapte Raymond Delisle uit de groep en verwijderde zich steeds verder van de grote groep, die de etap pe tenslotte voltooide met het toeris tische gemiddelde van ruim 33 km per uur. Na 100 km bedroeg de voorsprong van de Fransman al zes en een halve minuut en pas toen reageerden de gro ten even serieus. Het duurde maar kort, maar 25 km voor het slot werd toch de aanval ingezet, die Delisle al zijn illusies zou ontnemen. Bij de be klimming van de Amiata zorgden Ma riano Diaz en Julio Jimenez voor een Spaanse furie. Het peloton lachte er om, maar Raymond Deljsle kon er wel om huilen. De vlucht van de twee Spanjaarden had een lichte tempo verho ging tot gevolg en de uitgeputte Delisle ontdekte dat hij juist tegen deze hellin gen de trappers met geen mogelijkheid meer kon rondkrijgen. Diaz en Jimenez schoten hem voor bij. Het peloton volgde spoédig. De top van de M^iata lag op 20 kilometer van de finish, Diaz en Jimenez hadden daar ruim twee minuten voorsprong op de groep. In de afdaling naar de eind streep, op de door regen gladde wegen, werd het verschil wat kleiner, maar het bleef een Spaanse aangelegenheid, die door Jimenez tenslotte vrij gemakke lijk werd gewonnen. Ook zondag bepaalden de favorieten zich er toe de ontwikkelingen te bekij ken en de acties te laten uitvoeren door de „waterdragers". Na 38 kilometer ontsnapten twee Spanjaarden (Luis Ocana en Gines Garcia) en twee Ita lianen (Luciano Dalla Bona en Giuseppe Milioli. Het peloton bood symbolisch verzet. Het tempo schoot even omhoog. Dat was voldoende om Jimenez on middellijk aan de achterkant uit de groep te doen verdwijnen. Al zijn ploeg genoten bleven bij hem en de kleine schrale Spanjaard werd weer in de groep binnengevoerd. Het leidende viertal had op 25 kilometer van de eindstreep een voorsprong van meer dan zes minuten. Het viertal verspeel de nog twee minuten in de laatste kilo meters. Vandaag volgt de twintigste etappe over 215 kilometer van Rome naar Rocca dei Cambio. De aankomst in Rocca dei Cambio is na een beklim ming, die de renners naar een hoogte van 1430 meter brengt. Uitslag 18e etappe: 1. Jimenez (Sp) 4.54.26; 2. Diaz (Sp) z.t.; 3. Michelotto (It.) 4.56.08; 4. Vi- centini (It.) z.t.; 5. Baysiere (Fr.) z.t.; 6. Santamarina (Sp) 4.56.10; 7. Motta (It) z.t.; 8. Bitossi (It) 4.56.13; 9. Merckx (Belg) 4.56.14; 10. Gimondi (It) z.t Uitslag negentiende etappe: 1. Luciano Dalla Bona (It) 4.25.6; 2. Ocana (Sp.) 4.25.6; 3. Milioli (It.) 4.25.7; 4. Gines Garcia 4.25.8; 5. Basso (It) 4.28.56; 6. Benfatto (It); 7. Dancel- li Ut) 8. Pifferi at); 9. Sgarbozza (It): 10. Fantinato (It), alleen dezelfde tijd als Basso; 87 Kees Haast. Het algemeen klassement ziet er alt volgt uit: 1. Merckx (B) 88 uur 29 minuten 31 seconden, op 4 minuten 49 seconden; 2. Adorni (It) op 8.58; 3. Gimondi (It) op 9.10; 4. Zilioli (It) op 10.27; 5. Vannes- te (B) op 11.35; 6. Jimenez (Sp) op 12.18; 7. Motta (It) op 12.24; 8. Dancel- li (It) op 14.57; 9. Bodrero (It) op 15.29; 10. Balmamion (It) op 47.10; 24. Haast (Ned). LIER De Belg Herman'van Sprin gel heeft zondag de Ronde van Midden- België voor beroepsrenners gewonnen. Hij reed de 212 kilometer in 5 uur en 20 minuten. Tweede werd de Nederlander Wim Schepers op 100 meter en derde Jos Boons (Belg.) op 20 seconden. De uitslag luidde: 1. Herman van Springel (Belg.) 212 km in 5 uur en 20 minuten; 2. Wim Schepers (Ned.) op 100 meter); 3. Joa Boons (Belg.) op 20 sec.; 4. Jan Harings (Ned.) z.t.; 5. Willy Vekemans (Belg.) z.t.; 6. Jean Hazeldonkx (Belg.) z.t.; 7. Roger Rosiers (Belg.) z.t.; 8. Eduard Bodart (Belg.) z.t.; 9. Frans Verbeek (Belg.) z.t.; 10. Fons de Bal (Belg.) z.t. BLACKPOOL De 27-jarige Zweed Goesta Pettersson heeft de Ronde van Engeland gewonnen. Hij won de eerste etappe en stond de leiding in het alge meen klassement niet meer af. Hij ie daarmee de derde renner in de historie van deze wegwedstrijd, die het leiders tricot na de eerste rit aantrok en hem tot en met de slotetappe met succes verdedigde. De veertiende en laatste etappe lever de een sprintzege op voor Goesta'g jon gere broer Tomas, die in de slotfase ts snel was voor de Brit Barry Moss. LEEUWARDEN Anton Geurts en Mieke Jaapies hebben beiden tijdens de nationale langebaankampioenschappen kano, die dit weekeinde op het Van Ha- rinxma-kanaal te Leeuwarden zijn ge houden, twee titels veroverd. Geurts won de K 1 10.000 meter met geringe voorsprong op Verhaard en Bram Muus- se en samen met Paul Hoekstra de K 2 10.000 meter. Mieke Jaapies bezette de eerste plaats op de K 1 2.000 meter en samen met Thea Bergers-Duif werd zij ook eerste op het K 2-nummer over de zelfde afstand. ADVERTENTIE WENEN Ook dit jaar lijkt de Ronde van Oostenrijk voor wielerama- teurs weer door Nederlanders te wor den beheerst. Droeg Riny Wagtmans in 1967. de leiderstrui over de eindstreep, die op'de Weense Rathausplatz was ge trokken, dit jaar lijkt Jan Krekels een gooi te doen naar.de eindoverwinning. Nadat hij in de eerste etappe per traditie een criterium door de straten van Wenen met nauwelijks waar neembaar verschil door de Belg Eduard Janssens van de ritoverwin- ning was afgehouden, stelde hij zich al op de tweede dag toen de renners een afstand van 134 kilometer tussen Leoben en Schladming moesten over bruggen fier aan de leiding van het klassement na een spurtzege, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. De basis van zijn greep naar de macht legde Krekels, die dit jaar in Neder land drie klassieke triomfen behaalde (de Ronde van Overijssel, Omloop der Kempen en Ronde van Limburg) in de tweede etappe. Met elf renners, onder wie zich ook de kleine Wim Prinsen uit Hank bevond, fietste hij het peloton waarin de ande re Nederlanders Henk van Vught en Leen de Gróót zoveel mogelijk probeer den af te stoppen, op ruim vijf minuten en dat was meer dan genoeg om de leiderstrui van de Belg Janssens, die zich niet in de kopgroep bevond, over te nemen. De 20-jarige verwarmingsmon teur reikte met zijn tweede plaats in de eerste en zijn overwinning in de twee de etappe ook naar de top van het pun tenklassement en was er natuurlijk ook mede verantwoordelijk voor, dat de Oranje-equipe in het algemeen ploegen- klassement na twee dagen ook al op de eerste plaats prijkt. Uitslag eerste etappe: 1. Eduard Janssens (Belg.) 2.28.42 (met inbegrip van 30 sec. bonific.); 2. Krekels (Ned) 2.28.57 (incl. 15 sec. bo nificatie); 3. Robert Csenar (Oosten rijk) 2.29.12; 4. Kurt Schattelbauer (Oost.); 5. Gottfried Wiesinger (Oost.); 6. Prinsen (Ned.); 11. ex aequo: o.a. De Groot (Ned.), Van Vught (Ned.), al len 2.29.55 Uitslag tweede etappe: 1. Jan Krekels (Ned.) 3.16.34 (met bon. 3.16.04); 2. Robert Osenar (Oost.) zt. (met bon 3.16.19); 3. Gottfried Wiesin ger (Oost.) zt; 4. Georg Postl (Oost.) zt; 5. Willi de Mol (Belg.) zt; 6. Demus Krasek (Pol.) zt.; 10. Wim Prinsen (Ned) zt.; 15. ex aequo onder anderen: Henk van Vught (Ned.) en Leen de Groot (Ned) 3.21.45. Het algemeen klassement na de twee de* etappe luidt: 1. Jan Krekels (Ned) 5.45.01; 2. Ro bert Csenar (Oost.) 5.45.31; 3. ex aequo Gottfried Wiesinger (Oost.); Kurt Scha- telbauer (Oost); Wim Prinsen (Ned.); Rolf Eberl (Oost) 5.45.48, 18 ex aequo onder anderen: Henk van Vught (Ned), Leen de Groot (Ned) 5.51.40. Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 17.22.27; 2. Oostenrijk 17.23.40; 3. Polen 17.24.38. Algemeen puntenklassement: 1. Jan Krekels (Ned) 35 2 Robert Csenar (Oost.) 26, 3. Eduard Janssens (Belg) 20; 9. Wim Prinsen (Ned). 4. pnt.

De Vallei | 1968 | | pagina 8