merika zuinig op ongerepte natuur Nieuwe vormen van inspraak ■vèhiobp- Voor tegen de regen Fa. Van CHEF DRAAIER MACH.-BANKWERKERS a. MEISJE b. MEISJE „National Park Service" is een actieve overheidsinstelling 11 miljoen ba HET WEER IN EUROPA N.P.D. wil 10 miljoen spenderen Ethel Kennedy gaf beer Kennedy geëerd in Moskou paraplu's Het eerste ft - ftSSfeS# Over het hoe en wat van pijproken. IOok pijpen worden,gedoopt" Om te zorgen dat de kop re gelmatig inbrandt.' De binnen kant iets vochtig maken is het hele werk. Een goede raad: ge bruik water. Geen olie. 2Stop uw nieuwe pijp de eerste keren niet verder dan de helft. Daarna kunt u hem met een gerust pijprokershart helemaal vullen. 3Het is aan te raden om een nieuwe pijp in het begin steeds helemaal leeg te roken. Ook dat bevordert het regelmatig inbran den van de kop (zie 1). 4 Druk bij het stoppen de eerste tabak altijd losjes aan. En de volgende lagen naar boven toe steeds een tikkeltje vaster. De lossere tabak onderin gaat dan werken als„koelfilter". 5Zorg bij het aansteken dat de tabak over de gehele opper vlakte van de kop regelmatig brandt. Rook langzaam. En met kalme trekken. Dan kan de rook niet heet worden. 6 Maak na het roken uw pijp steeds meteen leeg. En zet hem weg met de steel omhoog. Dat kan in een pijpenstandaard. Of - en dat gaat net zo goed - in een asbak met een hoge rand. 7Laat uw pijp eerst even rustig afkoelen voordat u hem op nieuw stopt. Of nog beter: ge bruik twee of meer pijpen door- elkaar. 8 Tenslotte: haal regelmatig een pijpreiniger door de steel. Dat voorkomt verstoppingen. Een te dikke koollaag in de kop werkt u met een pijpkrabber (voor zichtig) weg. 1 EGBERTS 44. Tabak: eigen tijdse aromatische melange. De basis is samengesteld uit niet minder dan 18 verschillen de zachte, geurige tabakken. Stoppen: met kleine plukjes te gelijk. De eerste zachtjes aan drukken. De laatste goed stevig. Pijp: niet te grote kop. (f 1,50) 2MIX-BAAI. Tabak: het pittige aroma van de mixture ver stevigt het zachte karakter van de baai. Resultaat: een bijzondere, zeer geurige en zacht aromati sche melange. Stoppen: stevig. Pijp: fors met flinke kop. (f 1,25) 3AMPHORA. Tabak: exclusief karakter. Internationaal be roemd en geroemd. De basis wordt gevormd door Virginia ta bak uit East en South Carolina en Am. Burley. Stoppen: losjes. Pijp: niet te groot. Amphora is er in 2 soortenRegular (f 1,25) en Full Aromatic (f 1,25) 4DUKAAT. Tabak: de traditio nele Java-Maryland melange bepaalt de smaak van deze zachte en plezierige tabak. Stop pen: stevig. Pijp: flink met royale kop. (f 1,25) 5C00PVAERT. Tabak: moder ne melange die zacht smaakt, koel rookt en prettig geurt. Stop pen: met kleine plukjes tegelijk. De eerste plukjes niet of nau welijks aandrukken. De laatste juist stevig stoppen. Pijp: niet te groot, (f 1,25. Ook in bus van 200 gram f 5,-) 6DE WITTE OS. Tabak: deze melange is van huis uit een baai-tabak. Maar een heel bij zondere door zijn forse krul- snede.Vooral in bij ervaren pijp rokers. Stoppen: flink stevig. Pijp: fors met ruime kop.(f 1,25) »7ECHTE FRIESCHE HEEREN- I BAAI. Tabak: de bekende, echte baai-tabak. De basis van deze zachte melange bestaat o.a. uit Java tabakken aangevuld met diverse andere rijpe overzeese soorten. Stoppen: stevig. Pijp. fors met fikse kop. Echte Friesche Heeren-Baai is verkrijgbaar in 2 soorten:A(fl,10)enpaars(f0.90) Mocht u nog vragen hebben over tabak, pijproken of pijpen, dan zullen wij die graag beantwoord^ Douwe Egberts, Postbus 2, Utrecht. Machinefabriek „GINAF' DINSDAG II JUNI 1968 TToewel in de Verenigde Staten nog voldoende ruimte is voor recreatie en er nog onafzienbare gebieden met een ongerepte natuur bestaan, heeft Ame rika met het oog op de groeiende bevolking en verstedelijking van het land een instituut in het leven geroepen om bepaalde streken met veel natuurschoon voor de mensen van nu en de toekomst te behouden. Deze overheidsinstelling, de National Park Service, bestaat ruim 50 jaar en is zeer actief. De gebieden, die zij onder haar beheer heeft, mogen nimmer worden bebouwd. Ze vormen een nationaal eigendom, toegankelijk voor iedereen. De National Park Service werd in 1916, als onderdeel van het ministerie van binnenlandse zaken, opgericht met het doel de natuur te beschermen en te bestemmen voor recreatie. Het systeem van nationale parken is niet plotseling ontstaan, maar heeft zich langzaam ontwikkeld. Reeds de eerste kolonisten hadden dit idee opgevat. In 1634 werd in Boston een stuk groen als nationaal bezit bestempeld. Van het park, dat thans de Commons heet en gelegen is in het hart van Boston, wordt door de be volking druk gebruik gemaakt. Men maakt er 's zondags en in de middag pauze een wandeling. In zijn ontwerp voor de stad Philadel phia stelde de architect William Penn in 1682 vast, dat vijf stroken groen in de stad niet bebouwd mochten worden. De Fransman Pierre L'Enfant, de ontwer per van Washington, zorgde voor tal van parken op diverse punten in de stad. De eerste pogingen om grote stukken ongerepte natuur etn wildernis voor de toekomst te bewaren dateren uit 1832, toen de ontdekkingsreiziger George Gatlin de regering voorstelde stukken onbetreden natuur in hun oorspronke lijke staat te bestemmen tot nationaal park. In hetzelfde jaar kreeg een stuk grond ter grootte van enkele hectaren in de huidige staat Arkansas, waarop zich 47 warmwaterbronnen bevonden, dezelfde bestemming. Op initiatief van de dichter William Cullen Bryant, kochten de stedelijke autoriteiten van New York in 1865 een stuk grond voor recreatiedoeleinden, thans maken honderden New Yorkers iedere dag gebruik van dit park, dat voor hen een verademing betekent tus sen de hemelhoge gebouwen, die de stra ten van de stad overschaduwen. In 1864 ondertekende Abraham Lincoln een wet, waarbij de Yo-Semite Valley in de Ne vada Mountains werd opengesteld voor het publiek. Acht jaar later werd door het Con gres het eerste nationale park en te vens het eerste ter wereld gesticht. Het is het huidige Yellowstone National Park in Wyoming. In de daaropvolgende jaren werden diverse gebieden en historische gron den tot nationale parken bestemd, waar van het aantal snel toenam. Zij werden door drie verschillende departementen beheerd: het ministerie van landbouw, binnenlandse zaken en defensie. Door de verscheidenheid in de wijze van beheer, ontwikkeling en bescherming van de parken ontstonden er dikwijls moeilijk heden, totdat men besloot alle natuur monumenten en parken onder een ge centraliseerd toezicht te stellen. Op 25 augustus 1916 werd een wet ge tekend, waarbij de National Park Ser vice in het leven werd geroepen, die al le nationale parken overnam. De eerste directeur was Stephen T. Mather. Onder zijn bestuur groeiide het aantal parken en werden de reglementen vastgesteld voor het beheer ervan. Nu, ruim vijftig jaar later, is het be zit van de National Park Service aan merkelijk uitgebreid en komen er nog steeds nieuwe gebieden bij. Particulie ren en bedrijven schenken dikwijls prachtige stukken natuur, die in eigen bezit waren, aan de overheidsdienst ten behoeve van de bevolking. Na een halve eeuw omvat het National Park systeem meer dan 230 parken met een totale op pervlakte van bijna 11 miljoen hecta ren. Elk park wordt bewaakt door wach ters, die de bezoekers tevens inlichtin gen verschaffen. Deze mensen krijgen een speciale opleiding, waarbij veel aandacht aan de kennis der natuur wordt besteed, voordat zij hun functie mogen uitoefenen. Voor 't onderhoud van de parken staat 'n uitgebreide staf van deskundigen gereed. De National Park Service heeft landschapsarchitec ten, natuurkundigen, archeologen en 2 8 t- O) <u T3 ax. temp. steren 3 <N 7/2 fl) E '3) C co Den Helder regen n 15 0.1 Ypenburg l.bew. nno 16 0 Vlissingen onbew. no 16 0 Eelde onbew. nno 16 0 De Bilt onbew. nno 16 0 Twente mist no 16 0 Eindhoven l.bew. nno 18 0 Z.-Limburg mist nno 17 0 Helsinki onbew. no 19 0 Stockholm onbew. nno 18 0 Oslo onbew. windst. 19 0 Kopenhogen l.bew. n 18 0.5 \berdeen motregen ozo 20 0.2 bonden zw.bew. no 23 0 Amsterdam onbew. nno 17 0 Brussel zw.bew. no 18 0 Luxemburg onbew. nno 16 0 Parijs onbew. nno 19 0 Bordeaux onbew. no 24 0 Grenoble h.bew. windst. 20 0 Nice h.bew. n 24 0 Berlijn h.bew. no 18 0 Frankfort onbew. no 16 0 München onbew. nnw 16 0 Zürich onbew. no 17 0 Genève l.bew. no 19 0 Locarno zw.bew. windst. 24 0 Wenen regen wnw 12 4 Innsbruck regen windst. 16 6 Belgrado regen wzw 15 8 Athene zw.bew. nnw 26 0 Rome zw.bew. no 25 0 Barcelona zw.bew. windst. 24 0 Vlallorca l.bew. ono 27 0 Lissabon geh.bew. nw 21 0 historici in dienst. Ten behoeve van de bezoekers worden de wegen, kampeer- en parkeerterrei nen, picknickplaatsen, restaurants etc. telkens verbeterd en uitgebreid. De par ken bevatten in totaal een netwerk van bijna 30.000 kilometer aan wegen en pa den. Er zijn thans meer dan 30.000 kam- peergelegenheden en ruim 13.000 rust plaatsen. Hiervan wordt door het pu bliek druk gebruik gemaakt. Iin het af gelopen jaar hebben ongeveer 137 mil joen mensen de parken bezichtigd. In de 77 gebieden, waar kamperen is toege staan, heeft men in 1966 negen miljoen kampeerdagen genoteerd. Een van de drukst bezochte parken is Blue Ridge Parkway in Virginia en Noord-Carolina. Het aantal bezoekers bedraagt jaarlijks ongeveer 8 miljoen. Great Smoky Mountains National Park in Noord-Carolina telde vorig jaar ruim miljoen bezoekers, LiincoLn Memorial in het district van Columbia ruim 4 mil joen, Lake Mead National Recreation Area in Arizona en Nevada bijna 4 mil joen en Jefferson National Expansioft Memorial in St. Louis iin de staat Mis souri ruim 3 miljoen. Met de instelling van de nationale par ken heeft Amerika zijn bevolking een grote dienst bewezen, die op deze wijze kan blijven genieten van het Vele na tuurschoon, dat de Verenigde Staten rijk zijn. HONNOVER De ultra rechtsena- tionaal democraten (NPD) in West- Duitsland hebben aangekondigd, negen tot tien miljoen te zullen besteden aan de verkiezingscampagne voor het ko mende jaar. Op de vraag waar dit geld vandaan moest komen antwoordde partijvoorzit ter Adolf Von Thadden, dat de partij kas drie tot vier miljoen mark zou ver schaffen en dat de rest van het be drag van andere partijorganen en in stellingen zou komen. De, neo-nazistische, NPD zal waar schijnlijk Von Thadden benoemen tot lijsttrekker, aldus een woordvoerder van de partij. In Baden/Württemberg behaalde de NPD in april 9.8 procent van de uitge bracht stemmen bij de verkiezingen voor het parlement van de deelstaat. Vijf procent is vereist voor verte genwoordiging in de Bondsdag. Waarnemers menen dat de NPD, die drie jaar beleden is opgericht, meer dan 5 procent zal halen bij de nationale verkiezingen van volgend jaar. N.S.A. publiceert nota Academische Raad UTRECHT Het Nederlands Stu denten Akkoord heeft „in het belang van een vruchtbare discussie over or ganisatie en bestuursvorm van univer siteit en hogeschool" de nota van de dagelijkse raad van de Academische Raad in de openbaarheid gebracht in de vorm van een speciaal informatie bulletin. In de nota staat te lezen, dat de da gelijkse raad er naar gestreefd heeft het beginsel van de aan hun bijzon dere positie aangepaste medeverant woordelijkheid van de studenten voor het functioneren van de universiteit op verschillende bestuursniveaus tot uit drukking te brengen, voorzover dit leidt tot de invoering van nieuwe vormen van inspraak en overleg, zoals bijvoorbeeld studieraden of commissies van gemeng de samenstelling. Deze dienen, zolang zij een nuttige functie vervullen, ook bij herziening van de organisatie en de bestuursvorm van de universiteit te worden ingepast in het nieuwe bestel. Naar het oordeel van de dagelijkse raad openen de ontwikkel de denkbeelden de mogelijkheden voor het aanvaarden van een grotere verant woordelijkheid voor het beleid en de gang van zaken binnen de eigen instel ling, hetgeen dus ook grotere verant woordelijkheid impliceert. Samenwerking In de nota wordt gesteld dat de inter universitaire samenwerking dient te worden verstevigd en dat daarbij ook de functie en de taak van de Acade mische Raad in het geding komen. Het invoeren van wijzigingen in het be- stuursstelsel zal niet mogelijk zijn zon der wijziging van de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs. De (versterk te) dagelijkse raad van de Academische Raad acht het van veel belang, dat bij eventuele wetswijziging niet wordt ge streefd naar de vormgeving van details. De dagelijkse raad meent dat aan de nieuwe bepalingen zoveel mogelijk een algemeen karakter wordt gegeven, waar binnen voldoende ruimte wordt ge laten voor aanpassing der uitvoerings regelingen aan het „eigen gezicht", van de wetenschappelijke instellingen. In de nota wordt echter beklemtoond, dat de vereenvoudiging van de Wettelijke bepalingen niet ten koste van de duide lijkheid mag gaan. De dagelijkse raad komt in de nota tot de slotsom, dat een rector-magnifi- cus het best voor een duur van vier tot zes jaar kan worden benoemd. Bij zijn benoeming dient in het bijzonder te worden gelet op zijn bestuurskwalitei ten. >*r V' Ki.S&3&H i'vf Hoe stop ik m'n pijp? Wat stop ik in m'n pijp? DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK ELIZABETH (New Jersey) De weduwe van senator Robert F. Ken nedy, Ethel Kennedy, heeft een ted- ybeer gestuurd naar een 3-jarig meisje dat net aan de dood ontsnap te toen de trein die het lichaam van de senator van New York naar Was hington bracht, door Elizabeth reed. Het kind, Deborah Ann Kwiatek, was door haar grootmoeder meege nomen naar het station. De groot moeder werd gedood door een an dere trein toen zij op de rails ston den te wachten, doch zij had kans gezien haar kleinkind in veiligheid te brengen. Ook een. tweede persoon kwam bij het ongeluk om het leven. MOSKOU Amerikaanse studenten hebben vrijdag voor de hoofdingang van de universiteit van Moskou een her denkingsteken met een fot van Robert F. Kennedy neergezet en zijn er tot het middaguur gisteren bijgebleven. Nadat de studenten, die zich op uit wisselingsbasis in Moskou bevinden, 't herdenkingsteken, dat ongeveer 1 bij 1 meter was, hadden neergezet, dra peerden Russische studenten er zwarte linten omheen en legden zij er bloemen bij neer. Onder de 20 bij 25 cm grote foto van de vermoorde senator stond een inscrip tie in het Russisch met de naam, ge boorte- en overlijdingsdatum van de overledene, alsmede de woorden „of eternal memory" (ter eeuwiger nage dachtenis). NYLON regenjas met losse capuchon en ceintuur. Verdekte sluiting. Kan ook hoog gesloten worden. Mee te nemen in de zak van uw colbert. Marine en bruin ^90 Idem, met open jukstuk 190 en gaas |£a Klassiek model, 8.90 automatisch model in gQ imitatieleren (vinyl!) hoes 3. Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag a.s. Kinderfiets die meegroeit. Op maat voor jongens en meisjes van 4 12 jr. Mag neet kwaliteit. Kan tegeneen stootje! vanaf Prins Bernhardlaan 110 VEENENDAAL Tel. 08385 - 10731 Radboudweq - Rhenen vraagt en Aanmelden 's avonds na 6 uur: Ribeslaan 12, Rhenen. GEVRAAGD: voor hulp in de Apotheek voor de administratie. Voor b. strekt mulo-diploma en typen tot aanbeveling. APOTHEEK ZUIDERSMA, Hoofdstraat 53, Veenendaal, Telefoon 12123

De Vallei | 1968 | | pagina 10