Veenendaals dagblad STUDENTEN MET POLITIE SLAAGS TOESTAND BLAIBERG MINDER GUNSTIG Buiten AFKOELINGSPERIODE IN BOERENPARTIJ CNV boos over verzet werkgevers tegen v.a.d. Veertig doden in Saigon Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Betoger in de Seine verdronken Ravage in Groningen na botsing Chef-Komsomol afgezet België kan heden kabinet hebben Bankroof in Antwerpen Meerderheid VN tegen spreiding kernwapens Nieuwe haring voor koningin Geen oplossing voor problemen Geen teksten van Luns' toespraken Aanhoudend vriendelijk Bij de rabbies ONBILLIJK „DEMOCRATISCH" Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385—10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG II JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I35 WEER BARRICADES IN PARIJS PARIJS üp de boulevard Saint-Michel in Parijs is het gisteravond tot ern stige ongeregeldheden gekomen, nadat in het Quartier Latin bekend was ge worden. dat m de middag bij een betoging in Meulan, een jongeman was ver dronken. Duizend tot tweeduizend studenten begaven zich met de rode vlag aan het hoofd van hun stoet en onder het roepen van ,J)e Gaulle, moorde naar'' naar de Place Saint-Michel, waar zij op een politiemacht stuitten. Rond het middernachtelijk uur namen de ongeregeldheden ernstige vormen aan. Betogers staken op de Place de Panthéon een politiewagen in brand en er wer den gevechten met de politie geleverd, die kwistig gebruik maakte van traangas. De betogers draaiden de kranen van brandputten wjjd open, fonteinen van water veroorzakend. De politie werd van de daken van sommige gebouwen met stenen en molotof- cocktails bestookt. Een aantal studenten droeg veiligheidshelmen en velen tracht ten zich met doeken voor het gezicht tegen het traangas te beschermen. Ztf bra ken het plaveisel op en bouwden barricaden. Verkiezingsborden op de boulevard Saint-Michel vonden een vroegtijdig einde op door de studenten gemaakte brand stapels. KAAPSTAD Philip Blaiberg, de patiënt die reeds het langst met een nieuw hart leeft, ligt ernstig ziek in het Groote Schuur ziekenhuis waar hij een spoedbehandeling ondergaat. Een woordvoerder voor het zieken huis wilde niet zeggen of de 59 jaar oude tandarts een infectie heeft of dat zijn lichaam is begonnen het getrans planteerde hart af te wijzen. Toen zijn echtgenote mrs. Eileen Blaiberg het Groote Schuur ziekenhuis binnenging, zag zij er zeer zorgelijk uit. Dr. Blaiberg kreeg zijn nieuwe hart in ditzelfde ziekenhuis op 2 januari van dit jaar. De operatie, die verricht werd onder leiding van professor Christian Barnard, was de tweede hartoverplan- tingsoperatie ter wereld. In het vanmorgen in Kaapstad uitge geven medisch bulletin wordt niet ge zegd wat er precies met Blaiberg aan de hand is. Dit is het eerste bericht over een achteruitgang in de toestand van Blai berg, wiens herstel tot dusver gestadig was voortgeschreden. Dr. Blaiberg is de enige van de men sen met een nieuw hart, die het zieken huis heeft verlaten en naar huis mocht terugkeren. Dit gebeurde op 16 maart. Blaiberg is sindsdien wel enige malen naar het ziekenhuis teruggekeerd voor een controle-onderzoek. Tijdens de laatste controle heeft hij JJe£ milieu, dat de konijnen bewoon den zie mijn kalenderblaadje van gisteren was stellig met ken nis van zaken gekozen en moet de dieren zeer hebben behaagd. Enerzijds de haast ondoordringbare, veilige dek king voor boven- en onderaards ver blijf, anderzijds de verlokkende deli catessen op een uitgebreid landbouw gebied vlakbij. We zagen er, toen het veldgewas hen nog niet verborg, her haaldelijk fazanten op het lentegroen en voorts hebben de reeën er hun vaste wissels. Voor het wild, klein of groot, bestaat er geen beter woonoord dan agrarische bodem met aansluitende dekking, want dan heeft het alles, wat zijn hart begeert. Uiteraard weten de jagers dit evengoed en de wildkansel, die we aan de tra bespeurden, legde daarvan getuigenis af. Van zo'n uit kijkpost zou je mooi eens kunnen waarnemen, dat konijnen hun eigen (verse) excrementen eten, evenals hun tamme soortgenoten en andere knaag dieren. Ze zouden zelfs doodgaan, in dien men hun dit belemmerde; ik heb wel gelezen, dat de keutels vitaminen bevatten, voortkomende door de bac teriën in de blinde darm. Ook zou men van de hoge zit een goede kijk krijgen op de omvang der bevolking, door in de vroege ochtend, als de meeste wit pluimen nog op lavei zijn, de akkers met de kijker uit te pluizen ook op ree en haas. We mogen niet sentimen teel doen, wanneer er enige cpruiming plaatsvindt, anders zou het konijnen volk ons de baas worden, zoals het be kende voorbeeld der plaag bewijst, die over Australië kwam, toen men het er onvoorzichtigerwijs ging uitzetten. Daarvan heeft men tot op de huidige dag nog berouw, want het werd een leger van honderden miliioenen. 11 juni 1968 A. B. WIGMAN BLAIBERG terug in zelfde afdeling volgens het medisch bulletin „een lich te inzinking" gekregen. Blaiberg is nu terug in dezelfde speciale afdeling waar hij na zijn operatie werd behandeld. Een lid van de hartoverplantings- ploeg van „Groote Schuur" heeft de af gelopen nacht in de afdeling van Blai berg geslapen. Dr. Barnard verblijft op het ogenblik buitenslands. GRONINGEN Een autobus van het gemeentelij' vervoerbedrijf te Gro ningen, bestuurd door de 53-jarige chauffeur W. D. kreeg gisteravond om kwart voor twaalf aan de Gorechtkade te Groningen geen voorrang van een personenauto, bestuurd door de 52-jari- ge heer A. H. uit Groningen. De botsing was zo hevig dat de bus uit de koers raakte en op vier gepar keerd staande auto's botste. De ravage was groot. De botsende auto werd vernield, de bestuurder werd met ern stige verwondingen door de GGD naar het academisch ziekenhuis gebracht. De vier geparkeerd staande auto's werden eveneens totaal vernield. Een van die auto's vloog In brand en het vuur zette ook de autobus in vlammen. De Groninger brandweer bestreed het vuur met twee miststralen. De chauf feur van de bus en de enige passagier bleven ongedeerd. MOSKOU Sergei P. Pavlof, de 39-jarige eerste secretaris van de Kom somol de Russische jeugdbeweging voor jongeren tussen 15 en 25 jaar is gekozen tot voorzitter van de centra le raad van de unie van sportorgani saties, in feite een degradatie. Men ziet hierin opnieuw een bewijs van de bezorgdheid die in het Krem lin heerst ten aanzien van wat hier ge noemd wordt het „nihilisme en onge loof" bij de jongere generatie. Het aftreden van Pavlof is nog niet door het centrale comité van de Kom somol bevestigd. Men acht het in Moskou zeker, dat de 39-jarige Pavlof bij de volgende ver kiezingen zowel zijn zetel in de opper ste Sovjet als ook zijn plaats in het centrale partijcomité zal verliezen. Nadat gisteravond in het Quartier Latin bekend werd, dat een jonge man, die 's middags aan een betoging van pro-chinese studenten had meegedaan, verdronken was, ontstonden opnieuw on lusten. Op de Boulevard St. Michel raak ten studenten en politie weer slaags en werden veel auto's in brand gezet, waar onder ook een politiewagen. BRUSSEL Heden valt de beslis sing of socialisten en katholieken sa men een regering gaan vormen die een eind maakt aan de Belgische rege ringscrisis. Deze ontstond op 7 febru ari door de strijd om de Franse afde ling van de universiteit van Leuven. Op het ogenblik onderzoeken de twee partijen het compromis 156 punten! dat formateur Vandenboeynants met de onderhandelaars van beide partijen heeft bereikt. Over Leuven zegt het, om de Waalse katholieken te sparen, niet uitdrukke lijk dat de Franse afdeling de Vlaam se stad moet verlaten, maar het volgt duidelijk uit de tekst van het compro mis. Dit compromis brengt de Vlaamse katholieken de door hen vurig gewen ste culturele autonomie, doch de Waal se socialisten, die een ruime mate van economische autonomie hebben bepleit, zien hun verlangens maar voor een gering deel in vervulling gaan. Het compromis Iaat enige problemen betreffende de hoofdstad Brussel open en dit stemt ook de Brusselse socialis ten ontevreden, die sedert enige tijd met de Brusselse liberalen en met het front der Franssprekenden in anti- Vlaamse gezindheid wedijveren. Zoals bij elk compromis is overigens eigen lijk geen van de twee partijen tevre den. Mochten zij desondanks besluiten sa men te gaan, dan zijn de problemen nog niet opgelost. Zij zullen terugke ren zodra de voorgestelde maatregelen in het parlement in behandeling ko men. De moeilijkheid zal dan vooral liggen bij de maatregelen die een grondwetsherziening vereisen, want daarvoor is een meerderheid van twee derde nodig en daarover beschikt een rooms-rode coalitie niet. Het studentenverbond UNEF heeft opgeroepen heden een grootscheepse betoging te houden uit protest tegen de „onderdrukking". UNEF wil een demonstratie van de gehele bevolking die dinsdagavond bij het Gare de l'Est zal moeten plaatshebben. De politie voerde verscheidene char ges uit die gericht waren tegen de ach ter de barricaden op de Place Pan théon verschanste studenten. Deze trokken zich terug onderwijl Molotof- cocktails werpend en tegen de politie gerichte leuzen schreeuwend. Een duw- schuiver van de gemeente ruimde de obstakels uit de weg. De brandweer bluste zes brandende en kriskras over de Rue Saint Jacques gezette auto's. Tegen het krieken van de dag trokken de studenten zich in de Sorbonne uni versiteit terug, van waaruit zij voort gingen de politie te bekogelen. Deze (antwoordde met traangasbommen. IX SEIXE Volgens de studenten had de ver dronken jongeman 's middags in Meu lan deelgenomen aan een betoging van enkele honderden jongeren die was ge organiseerd door „pro-Chinese" studen ten. Toen de politie de betogers ver spreidde, was een tiental van hen in de Seine gegooid met het noodlottige gevolg voor het slachtoffer. De lezing van de autoriteiten luidt, dat de jonge lui in het water waren gesprongen om aan een controle door de politie te ont komen. Een duiker had de jongeman uit het water gehaaid, maar toen wa ren de levensgeesten al geweken. De politie heeft de identiteit van de verdronken jongeman niet bekendge maakt, maar volgens een afgevaardig de van de linkse federatie van Mitter rand, is het een 18-jarige gymnasiast. De afgevaardigde, Pierre Metayer, zei te hebben gezien dat dé politie de jon gelui achtervolgde. Hij vroeg verschei dene vakbondsvertegenwoordigers he den met hem naar het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs te gaan, om de snelle terugtrekking van de po litie te vragen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. J WERK Aan het begin van de vijfde week sinds het uitbreken van de algemene staking in Frankrijk zijn nog ruim een miljoen werknemers en de overgrote meerderheid van de studenten in sta king. Tegenover het feit, dat een tiental miljoen Franse werknemers het werk hervat hebben, staat dat twee bolwer ken van de staking de strijd voorzet ten: de studenten en de auto-industrie. Maar deze waren ook de „gangma kers" van de algemene staking. Daar naast zijn er de „weerbarstige" sec toren als het metaalbedrijf, de koop vaardij, het middelbare onderwijs en de ORTF (de Franse radio en televi sie), waar de onderhandelingen in een impasse zijn geraakt Weliswaar minder duidelijk maar eveneens vastbesloten zijn de arbei ders in de Franse automobielindustrie, vooral in de bij Parijs gelegen bedrij ven van Simca. Citroën en Renault, d.w.z. het bedrijf in Billancourt. In de Renault-fabriek te Flins, in de omge ving waarvan het vrijdag tot heftige incidenten kwam, schijnt een neiging te bestaan om het werk te hervatten. Bij de Citroën-fabrieken in Parijs verdreven posters werkwilligen met stenen en ook bij de Renault-fabriek te Flins nam de spanning weer toe. On geveer 500 arbeiders, die zich als werk willigen voordeden, kwamen in bus sen het terrein op, om de fabriek weer te bezetten. Velen van de 3000 werknemers die het werk hadden her vat, gingen daarop naar uis, nieuwe vechtpartijen met de politir vrezend. Bij Peugeot te Sochaux was het werk in de ochtend hervat, maar toen de ar beiders na de lunchpauze terugkeerden vonden zij de poorten gesloten en be zet door posters. Bij de Dassault-vliegtuigfabrieken is een einde aan de staking gekomen. Ds 6000 arbeiders bij de vliegtuigfa briek Sud-Aviation te Toulouse beslo ten heden het werk te hervatten. Ook bij Sud-Aviation te Marignane bij Mar seille (6000 man) en bij de machinefa briek Forges et Ateliers du Creusot (8000 man) gaat men dinsdag aan het werk. De politie heeft meegedeeld dat 26 personen gewond werden van wie er een in een ziekenhuis moest worden op genomen. 55 betogers werden aangehouden van wie er 22 in arrest zijn gesteld. 16 auto's werden door brand vernield. BRUSSEL. Twee onbekenden heb ben gistermiddag een bankfiliaal in Antwerpen overvallen en onder bedrei ging met revolvers een som van ruim f 7.000,- buitgemaakt. De daders, vermoedelijk buitenlan ders. vluchtten in een beige wagen, die zij in een nabijgelegen straat verlieten om, volgens een ooggetuige, over te stappen in een auto met een Neder landse nummerplaat. De politie die on middellijk een uitgebreide speuractie op touw zette heeft in verband hiermee ook de Belgisch-Nederlandse grenspos ten gewaarschuwd. NEW VORK. Een commissie uit de algemene vergadering van de VN heeft gisteren met een overweldigende meer derheid gestemd voor het ontwerp-ver drag tegen de verspreiding van kernwa pens. De stemming in de zogenaamde gro te commissie resulteerde in 92 stem men voor het ontwerp-verdrag, vier tegen en 22 onthoudingen. Tot de laatste behoorden Albanië, Cuba, Tan zania en Zambia. Jgde „Wij heb ben de over winning". Met de ze woorden verliet het Tweede-Ka merlid voor de Boerenpartij Joh. v.d. Brake van nacht hotel Buiten zorg in Ede. waar het hoofdbestuur van zijn partij ruim vijf uur had verga derd over de hui dige interne moei lijkheden. Samen met zijn fractiege noten E. J. Harm- sen, W. M. van Harselaar en mr. H. Ch. J. M. Kro nenburg was de heer Van de Brake in de oppositie ge gaan tegen partij voorzitter H. Koekoek, die men een dictatoriaal en eigenmachtig optreden in de partij verweet. De moeilijkheden concentreerden zich voorts rondom de persoon van de heer Harmsen, die Kamerlid en wet houder van Apeldoorn is, een dubbel functie, waartegen met name de heer Koekoek bezwaar maakt. Tijdens de langdurige vergadering wist het hoofdbestuur, aangevuld met de Kamerfractie met uitzondering van de heer N. Verlaan, geen oplossing voor de problemen te vinden. Er werd tenslotte in het communiqué meege deeld dat er geen sprake is van een splitsing binnen de partij en dat be sluiten over de feitelijke moeilijkheden over een periode van drie maanden zullen worden aangehouden. Wat er na deze tijd zal gaan gebeuren, staat althans volgens de heer Harm sen nog niet vast. Voordat de vergadering in Buitenzorg gisteravond al vroeg begon laaiden er al- felle discussies op. die vooral werden aangewakkerd door. de van heinde en ver gekomen leden van de Boerenpartij die overigens niet tot de vergadering werden toegelaten. „Ik kom eens kijken hoe groot de op positie is," verklaarde de heer Koekoek bij zijn aankomst. Hij zei voorts niet te twijfelen aan een voor hem gunstige af loop van de bijeenkomst. „De echte Boerenpartij is nog steeds van Koe koek De heer Koekoek had al eerder ken baar gemaakt het niet eens te zijn met de beslissing van het hoofdbestuur, de heer J. van Nieuwenhuizen uit Putten als administrateur van de partij aan te stellen. Deze was na een monde linge stemming aangesteld, waaraan overigens ook de heer Koekoek had deelgenomen. De Boerenleider eiste la ter echter schriftelijke stemming. Hij tekende ook bezwaar aan tegen het feit, dat de administrateur van het sa laris van wethouder Harmsen werd betaald. Volgens de heer Harmsen heeft de heer Koekoek in dit opzicht geen recht van spreken. „Hij erkent zelf de sta tuten niet eens meer", aldus de Apel- doornse wethouder, die verklaarde dat hij en de andere vier Kamerleden er T TTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft „geen woor- den" voor de redenering van het Verbond van Nederlandse onderne mers, die probeert „de niet-bezitters wijs te maken, dat een vermogen voor de werknemers niet belangrijk is, terwijl ze zelf alle mogelijke moeite doen hun bezit in stand te houden en te vergroten". Het CNV maakt deze kanttekening naar aanleiding van de ernstige waar schuwing van het Verbond van Neder landse Ondernemingen aan zijn leden tegen proefnemingen met vermogens- aanwasdeling (v.a.d.). Daarmee gaat het verbond volgens het CNV lijnrecht in tegen de aanbeveling van de meer derheid van de SER om de v.a.d. over te laten aan het overleg in de bedrijfs takken. „Kennelijk is het verbond bang dat er meer schapen zullen vol gen als er eenmaal een over de dam is", vindt het CNV. Traditiegetrouw is gistermiddag een vaatje Hollandse nieuwe op paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin aangebo den. De koningin ontving de haring uit handen van een deputatie uit Vlaardin- gen. Het onbillijke vindt het CNV dat van de werknemers wordt gevergd terwil- le van de. werkgelegenheid niet teveel loonsverhoging te vragen. Er wordt dan meer winst gemaakt, die voor de versterking van de onderneming kan worden gebruikt. Maar het gevolg is dat de aandeelhouders daarvan profi teren, doordat het bedrijf meer waard wordt. In feite worden zij dan de eige naars van het geld, dat voor een be langrijk deel eigenlijk aan de werkne mers toekomt. Op die manier, aldus het CNV, worden de verschillen tussen bezitters en niet-bezitters steeds groter. De tegenwoordige verdeling van het bezit is heel erg scheef, vindt het CNV. Het is een kwestie van rechtvaardig heid daarin zo snel mogelijk verande ring te brengen. De v.a.d. beschouwt het C.N.V. als een middel daartoe. De door de S.E.R. geaccepteerde premie spaarregelingen en winstdelingspaar- regelingen noemt het C.N.V. een doek je voor het bloeden. In Ede besprak de Boerenpartij gisteravond haar interne moeilijk- heden. Voordat het hoofdbestuur zich terugtrok, sprak partij- en fractielei- der H. Koekoek met verslaggevers. DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken heeft noch in Portugal, noch in Egypte, eni gerlei toespraak gehouden op basis van een tekst. Van tegenover persvertegen woordigers gedane uitspraken in deze beide landen bestaan evenmin teksten. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. M. de Niet Gz., die had aangedrongen op toe zending aan de Kamer van de teksten van zijn in Portugal en Egypte tijdens zijn recente bezoeken gehouden toe spraken en gedane uitspraken. De heer De Niet had deze vragen gesteld mede in verband met de behandeling, deze week, van de begroting van Bui tenlandse Zaken in de Eerste Kamer. UTRECHT Gistermiddag is een felle uitslaande brand uitgebroken in een perceel aan de Hamsteeg in Utrecht, waar zich de opslagplaats be vindt van de groothandel in parasols en paraplu's van de firma Jac Sinke. Bij deze brand in het hartje van de Utrechtse binnenstad zijn niet alleen plastic standaards en tuinparasols, maar ook kisten met duizenden para plu's alsmede twee bestelauto's ver woest. van overtuigd zijn, dat zij verreweg het grootste deel van de partij aan hun kant hebben staan. „We hebben lijsten bij ons om aan te tonen dat we een grote aanhang hebben. We willen niet aansturen op een breuk in de partij, maar we zijn wel van plan acties onder de leden te gaan voeren..." Hij liet vervolgens een verklaring zien, die was ondertekend door o.a. de heer Koekoek en die vermeldde dat er bij het hoofdbestuur geen bezwaar be stond tegen zijn dubbele functie. De bijeenkomst over de moeilijkhe den binnen de partij werd geleid door het hoofdbestuurslid 'Steur, gedelegeer de van Noord-Holland. De heer Koekoek stond de voorzittershamer, zo zei hij, voor deze gelegenheid „om democrati- schre redenen" af. Vijf uur lang bleven de deuren dicht; erachter vonden heftige discussies plaats, die, als ze te hoog oplaaiden, ge sust werden door mr. Kronenburg. Tenslotte viel na een schriftelijke stemming het besluit definitieve beslis singen drie maanden op te schorten, om aldus een soort afkoelingsperiode te be werkstelligen. De heer Kronenburg ver klaarde dat het hoofdbestuur dit besluit met grote meerderheid had genomen. De fractieleden, die het onderling niet eens waren, moesten er voorlopig maar het zwijgen toe doen over hun proble men, zo oordeelde hij. Hij sprak van een „zwijgplicht uit loyaliteit tegen over deze zaak." „Alles blijft bij het oude", aldus mr. Kronenburg, die niet in wilde gaan op de opmerking, dat het resultaat van de vergadering in feite een overwinning betekent voor de vier Kamerleden, die in de oppositie gegaan waren. De heer Van de Brake liet daarover geen twijfel bestaan: „Wij hebben de overwinning", zo merkte hij op. De heer Koekoek zei zich aan te sluiten bij de mededelingen van het hoofdbestuur. „Ik sta achter de verkla ring..." Raketten in stad SAIGON Bij het begin van het ochtendspitsuur, heeft de Viët-Kong ra ketten afgeschoten, die neerkwamen in de volle straten in het centrum van Saigon. De raketten kwamen bij be langrijke regeringsgebouwen tot ont ploffing. De telecommunicaties met de rest van de wereld kwamen stil te lig- gen. Veertig personen zijn om het leven gekomen en 106 gewond. Nog nooit zijn door de beschietingen van de hoofdstad zovele burgers tegelijk omgekomen. Al le slachtoffers waren Viëtnamezen. Een der granaten kwam neer voor het gemeentehuis van Saigon. In de na bijgelegen officiersclub wierpen de aanwezigen zich tegen de grond. Tal loze ruiten sneuvelden. Het pleister werk van het 50 meter verder wegge- legen A.P.-kantoor werd van de muren gerukt. Het gebouw zelf werd evenwel niet getroffen. (Van onze weerkundige medewerker) IJIet blijft goed gaan met het weer. Een wat drogere noordoostelijke luchtstroming geeft vanmiddag en morgen overwegend zonnig weer, waarbij de temperatuur in Gelderland iets hoger komt tot een middagpeil tussen 19 en 21 graden. De nachtelijke minima liggen tussen 5 en 7 graden, maar dichtbij de grond is de tempera tuur enkele graden lager. Door de aan wezigheid van een Schots hogedruk- gebied van 1030 millibar, met een uit bouw over Scandinavië blijven de de pressies de eerste twee drie dagen op afstand en houdt het gunstige hooi- weer dus aan. Morgen: Zon op: 04.20 Maan op: 23.33 onder: 21.00 onder: 05.10 ^wvwwvs^wwvwwwwvvwywwvvw*

De Vallei | 1968 | | pagina 1