NAAR DISCRIMINATIE „Zonder ontwikkelingshulp hebben we geen toekomst" HET RUIKT Westmoreland: militaire zege onmogelijk Een wonderlijk evoluon NADER BESCHOUWD Zien liggen aan zee tajkVc de individuele haarlotion DR IMKAMP: MILJOENEN STERVEN VAN HONGER Amerikanen leveren spontaan d^el van wapens in OOK SPEELGOEDWAPENS IN VUILNISVAT smjths Verbijsterd Partij filosoof HOGE PRIJS VERBETERD ■ir Weinig concreet Niet met geweld eindhoven DINSDAG II JUNI 1968 bedingen wegens contante betaling. jQe kredietgevende detailhandel moet daarentegen zich houden aan de verplichting van kassastor ting, waarbij degene die het krediet krijgt eerst zelf een bedrag ter aan betaling moet geven. Bovendien valt de detailhandel ook nog in de BTW, waar het de rente betreft, die zij aan de koper van het artikel op af betaling in rekening brengt. In vele gevallen is er geen enkel verschil tussen de kredietverlening van de banken aan de particulier in de vorm van een persoonlijke le ning en de activiteiten van het af- betalingsbedrijf. Nu krijgt wel niet iedereen die bij een bank komt bin nenwandelen een persoonljke le ning, maar dat geldt ook voor het afbetalingsbedrijf, zij het misschien in wat mindere mate. Toch is hier alle aanleiding om gelijke monniken onder gelijke kappen te stellen. TVt geldt zeker vffanneer wordt be dacht dat zij die door een bank wel kredietwaardig worden geacht, in een voordeliger positie komen te verkeren dan de kleine man, die zijn heil uitsluitend bij het afbeta- lingsbedrjf moet zoeken. Een belangrijk punt is hierbij de open concurrentie. Wanneer het af betalingsbedrijf in dezelfde omstan digheden komt te verkeren als een bank met zijn persoonlijke lening moet het niet uitgesloten worden ge acht, dat het afbetalingsbedrijf op grond van de winstmarge op zijn artikelen de rentetarieven omlaag gaat drukken. Hiervan zal uiteinde lijk de consument kunnen profite ren. ADVERTENTIE 44.632 tentbewoners, 41,018 zon nebrillen, 28.574 blikopeners en 19.332 pakken Friendchips. U weet wel: dat onmisbare va kantiegenoegen van snack-expert Smiths. Nienw! Met véél kraak en smaak! ADVERTENTIE JT^e kredietgevende detailhandel dreigt straks in een positie te komen die ruikt naar discriminatie. Uit een bespreking tussen de minis ter en de staatssecretaris vam Fi nanciën met de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Ka mer is gebleken dat de bewindslie den er niet voor hebben gevoeld, de rente, die het afbetalingsbedrijf be rekent, vrij te stellen van de be lasting op toegevoegde waarde, de BTW. Wanneer de belastingvoorstellen door het parlement ongewijzigd wor den aanvaard, dan komt de krediet gevende detailhandel duidelijk in het nadeel te verkeren tegenover andere kredietgevers. De eerste ronde is er nu al door Onlangs heeft de Tweede Kamer de voorstellen goedgekeurd. Pke argumentatie van de bewinds lieden luidt, dat er geen spra ke is van een concurrentieverhou ding tussen een bank en een detail list. omdat de goederen immers slechts bij de detaillist zijn te krijgen Dit is natuurlijk wel juist, maar de kredietverlening die de banken ver strekken en daarbij zit de zeer be langrijke en in omvang toenemende persoonlijke leningen in div. vormen is voor zover die aan particulieren wordt gegeven, vrijwel gelijk te stellen met de kredietverlening var. de detailhandel. Immers, het gros van de persoon lijke leningen wordt gebruikt vóór de aanschaf van verbrui lesgoederen. Daarbij verkeert de geldopnemer dan nog in het voordeel dat hij bij een bank direct over een bepaald bedrag kan beschikken, daarmee naar de leverancier kan wandelen, geen last heeft van een verplichte aanbetaling en in sommige geval len ook nog een extra korting kan DEN HAAG De Tweede-Ka merfractie van D'66 is duidelijk in een gistingsproces. Na de roem volle intocht der gladiatoren, nu an derhalf jaar geleden, zijn de fractie leden met de dikwijls maohteloos- makende praktijk van het politieke leven in aanraking gekomen. De geestdrift van de eerste uren is wat in verbetenheid overgegaan. Behalve door de parlementaire erva ringen, werden enkele leden be sprongen door problemen die zij tot nu toe slechts uit boeken kenden. Fractieleider Hans van Mierlo be zocht Amerika en fractielid M. Im- kamp woonde 'n deel van de Twee de Wereldhandelsconferentie in New Delhi bij, waar hij werd geconfron teerd met het gigantische probleem van de ontwikkelingshulp. Mr. Van Mierlo kwam min of meer overdonderd terug uit Amerika, ver bijsterd door het computertijdperk dat in Amerika al is begonnen. De techno logische achterstand van West-Europa heeft hem het onrustige gevoel gege ven in een soort ontwikkelingsgebied te leven, dat zich vooral sociologisch in de prehistorie bevindt. Toen we dr. Imkamp spraken vlak voor hij naar New Delhi zou vertrek ken, hebben we wat bittere grapjes ge maakt over de hoge stapel documen ten die hij voor de conferentie had ont vangen en die wel niemand zou lezen. Zaterdag zagen we hem terug op het NAVO-congres van D'66 in Rotterdam en toen riep hij door de microfoon: „Wij hebben hier op de klassieke ma nier gekletst over klassieke onderwer pen terwijl er op dit moment veertig miljoen mensen sterven van honger". In het stadstuintje aan de Haagse Willemstraat zit hij ontspannen in de maandagmorgenzon Kamerstukken door te nemen. De ontspanning is schijn of tijdelijk, want als we boven in zijn kamer zitten, wordt hij weer de man die met inzet van zijn hele wezen poogt zijn gedachten over te brengen. Hij heeft niet het juiste stemvolume voor een politicus en zijn taal is niet glad genoeg; in D'66 wordt hij goed moedig de partijfilosoof genoemd. De Limburgse notariszoon is ver van huis geraakt. Politiek werd bij hem thuis niet als een onverdachte bezig heid gezien: „Mijn vader toonde zich diep bezorgd toen ik hem zei dat ik in de politiek zou gaan". Dr. Imkamp begon zijn maatschap pelijk leven in de voetsporen van zijn Dr. H. JJA. Imkamp: niets verdoezelen. vader, maar na een korte tijd als kan didaat-notaris te hebben gewerkt ging hij terug naar Nijmegen om er rechten te studeren en te promoveren. Daar ontmoette hij Hans van Mierlo: „Na onze studietijd zagen we elkaar eens per jaar en dan praatten we een nacht vol". Als gepromoveerd jurist koos* hij toch weer merkwaardig: hij werd ambtenaar, eerst in Brussel, later in Den Haag op Financiën en Sociale Za ken. Hij kan nu nog slechts met lichteh ken. Hij kan nu nog slechts met lichte huivering aan die acht jaar terugden- eën slaaf die zelfs geen geestelijke vrij heid had. Ik moest denken wat mijn chef dacht. Op een departement heb ben alleen de bode én de minister gees telijke vrijheid". Geen loopbaan als ambtenaar dus, In Herwen-Pannerden kon hij een no tariaat overnemen, maar hij liep Van Mierlo tegen het lijf. Het was juni 1966 en in het Scheveningse zand ver telde Van Mierlo urenlang over een nieuwe politieke partij. Op het nipper tje kwam dr. Imkamp als zevende lid van D'66 op 15 februari 1967 in het parlement. Min of meer tot zijn eigen verbazing: „Ik ben nog steeds de minst politieke figuur in de Kamer". Was u toen al gespecialiseerd in ontwikkelingsproblematiek? „Neen. Ik kom wel uit een gezin waar sociaal bewustzijn werd aange leerd". Heeft de Wereldhandelsconferentie u sterk beïnvloed? „Ja, ik heb me daar diep ge schaamd. De rijke landen waren niet bereid tot enige vorm van vaste ver- SAIGON Een klassieke militaire overwinning van de Amerikanen in Vietnam is onmogelijk als gevolg van de Amerikaanse politieke beslissing om de oorlog niet verder uit te breiden. Deze kritiek leverde generaal Wil liam C. Westmoreland, de commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam, gisteren voor de Zuidviëtna- mese televisie. Westmoreland wordt de ze week officieel opgevolgd door gene raal Creighton Abrams jr. „Het is niet realistisch een snelle ne derlaag te verwachten van de vijand die uit Hanoi wordt geleid", zei West- moreland, die er echter aan toevoegde dat de Amerikanen er in Viëtnam nog ADVERTENTIE nooit zo goed voorstonden. „Wij zijn in staat grote militaire druk op de vijand uit te oefenen." De prijs die de vijand moet betalen, kan echter zo hoog wor den, dat hij niet langer bij machte is om die te dragen, aldus de scheidende commandant. Westmoreland gaf toe dat de infiltra ties van de Viët-Cong in de Zuidviëtna- mese hoofdstad Saigon bijna niet te voorkomen zijn. Ondanks de ernst van deze beschietingen, zei de 54-jarige ge neraal, zijn zij militair niet erg belang rijk. Ten slotte zij Westmoreland dat de Zuidviëtnamese regeringstroepen „aan merkelijk verbeterd" zijn, en tegen het einde van volgend jaar of in 1970 een deel van de Amerikaanse troepen kun nen vervangen. De Viët-Cong heeft de raketaanvallen op Saigon hervat die zondagochtend waren gestaakt. Tenminste vijftien zwa re raketten kwamen terecht in het cen trum. Over slachtoffers werd niets be kend. De Japanse ambassadeur in de Zuid viëtnamese hoofdstad deed een beroep op zijn landgenoten in Saigon om de stad en haar omgeving te verlaten we gens de beschietingen. bintenis jegens de arme landen. En wij zaten temidden van een volk waar van de gelukkigsten voor een dubbeltje per uur werken. Zij hadden een zeer subtiel eergevoel, waar wij overheen liepen omdat onze maat schoenen te groot was". De heer Imkamp voelt zich op drift: New Delhi, Parijs en het vaderlandse parlement dat zes uren ernstig verga dert over het toekennen van kies recht aan een paar honderd Neder landers in het buitenland: ..We zitten in het Westen in een diepe morele cri sis. Ons moreel besef moet op de an der worden gericht. Als die ander in nood is, ben je met alles wat je hebt en kunt, aansprakelijk". Het lijkt wat weinig concreet voor een actief politicus. We vragen hem of hij teleurgesteld is in de actieve poli tiek. „Nergens wordt je zo vakkundig de grond ingetrapt als in de praktische politiek. Je ontdekt jezelf naakt en dat is niet leuk, maar weï leerzaam". Wat zou u doen als u minister van ontwikkelingshulp werd? „Ik zou zorgen dat ik tevens het mi nisterie van defensie kreeg". Zou u de strijdmacht afschaffen? „Neen, ik ben geen dogmatische pa cifist, maar wel staat het voor mij vast dat vrede onmogelijk is als het ontwikkelingsvraagstuk niet wordt op gelost. Ik zou als minister als officieel Nederlands regeringsstandpunt eisen dat Nederland niet langer de vrede van de wapens wil laten afhangen". Dat 7.ou een stellingname zijn. maar wat zou u als minister gaan doen? „Als gebaar zou ik de dikke boven laag van de defensiebegroting afro men en ik zou in de NAVO en in alle andere organen waarin ik zou door dringen, een nieuwe code provoceren. Dit zou ook binnenslands gebeuren. Een overweldigende campagne om aan te tonen dat vrede zonder ontwik kelingshulp onmogelijk is". Zal uw gewijzigde mentaliteit in de fractie duidelijk worden? „Ja. De Wereldhandelsconferentie heeft mij fundamenteel veranderd. Ik zal telkens opnieuw de volstrekte be trekkelijkheid beklemtonen va nde ve le probleempjes waaraan in het parle ment uren worden besteed. Ik wil een allersoverheersende aandacht en voor rang voor ontwikkelingshulp omdat wij anders geen toekomst meer hebben en omdat wij, totdat wij het probleem hebben opgelost, er ons dagelijks vol wroeging van bewust moeten zijn dat veertig miljoen mensen sterven van honger". „Ideeën zijn mooi, maar je kunt ze niet meer met een geweer opleggen. Dat moet duidelijk worden. We leven in een nieuw tijdperk en we willen het niet weten". Zou zo'n houding uw politieke loop baan niet kunnen blokkeren? ..De Kamer vind ik boeiend, maar ik hoef er niet in te blijven. Ik zal doen wat ik meen als politicus te moeten doen, desnoods dwars door de geschre ven en ongeschreven code van het parlement heen. Vreet men dat niet, dan moeten de kiezers me het parle ment maar uitschoppen. Ik weiger mijn standpunten te verdoezelen om wille van kiezersgunst. En als ik word weggeschopt ben ik bereid om te zeg gen dat niet ik, maar zij gelijk heb ben". NEW YORK Na de moord op se nator Robert Kennedy is in heel de Verenigde Staten een spontane bewe ging ontstaan om vuurwapens in te le veren. Tegelijkertijd oefent de publie ke opinie steeds grotere druk uit op het Congres om de verkoop van deze wa pens aan banden te leggen. Verscheidene handelaars in vuurwa pens hebban aangekondigd dat zij hun voorraad kleine wapens en munitie zul len inleveren bij de politie. De Amerikaanse democratische sena tor Thomas J. Dodd, stelde gisteren twee nieuwe wetten voor, die een stren ger toezicht op vuurwapens mogelijk moeten maken. Robert Byrd, een democratische se nator uit West-Virginia, diende gisteren een ontwerp van wet in-dat de moord op, ontvoering van of een aanslag op een lid van het congres tot een federaal misdrijf moet verklaren. Daarop zou de doodstraf staan. Na de moor dop president John F. Kennedy kwam indertijd een wet tot stand waardoor moord op de president of de vice-president een Wderaal mis drijf werd. Toen werd daarvoor echter niet de doodstraf geëist. Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alleTabac Original creaties eigen is, berust op het volgende principevan het beste hebben wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt een onmiskenbare bijdrage tot verster king van uw strikt persoonlijke accent. Alleen onze creaties mogen dit teken dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit. after shave, pre-shave, scheerzepen en -crèmes, deodorants, talkpoeder, eau de cologne, haatcrème, haarlotion, luxe zepen In het Evoluon kunt u letterlijk alles vinden. Zo is er ook het "ding" waarin stalen kogels rollen, springen, vallen, al maar door. Een "kijk"-spel vol verrassende beweging, ontworpen door Londensé studenten. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Willingboro, V.S.: De 6-jarige Mary Irwin gooit hier onder het toeziend oog van mama, haar speelgoedmachine- pistool en revolver in het vuilnisvat. Overigens zijn er thans vele Amerikanen, die hun \va ens vrilw-ilig inleveren bij de politiebureaus na de recentmoordaanslagen op dominee King en senator Robert Kennedy. Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf 3,95. MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND In 1966 gesticht door Philips.

De Vallei | 1968 | | pagina 7