I Franse stembusstrijd thans eerst goed begonnen Uitlevering van Ray zal nog wel even duren Nigerië boos op ons land VERSTOPPING? Rumor in Italië belast met vorming regering Nieuwsgierig naar moordenaar Ds. King Staking doet invloed gelden DRIEDUIZEND KANDIDATEN VOOR ZETELS Verkoop Bijbels gestegen Roco-roulette in Amsterdam Vrienden willen Ted Kennedy uit politiek Inbraak in verband met Softenon-proces Scheuring onder Naga-rebellen N0URILAX Scherper sancties tegen Rhodesië Aanvallen op Duitse bisschoppen Auto uit bocht: dode en drie gewonden Nieuw politiehoofd in Vietnam Oud geworden door zee-egels ONVERWACHTE ETERS? VISCONSERVEN! DINSDAG II JUNI 1968 LONDEN De Amerikaanse regering is er van op de hoogte gesteld, dat Enge land een voorlopige aanklacht heeft ingediend tegen James Earl Ray wegens moord op ds. Martin Luther King. Naar verwacht wordt zal de regering in Wash ington de komende twee dagen een formeel verzoek tot uitlevering indienen. De aanklacht zal door de Britse politie aan Ray betekend worden, in diens ge vangeniscel. LAGOS De Nigeriaanse regering heeft gisteren gedreigd „de Nederland se belangen in Nigerië opnieuw te zul len bezien" als reactie op het Neder landse besluit de wapenleveranties aan het bewind in Lagos te staken. „De Nederlandse regering heeft door haar maatregel laten blijken, niet lan ger te zijn geïnteresseerd in de Neder landse handelsbelangen in Nigerië", aldus een verklaring van de regering in Lagos. Volgens een recent rapport van de Nigeriaanse centrale bank belopen de Nederlandse investeringen in Nigerië ongeveer 2,016 miljard gulden. De Nigeriaanse regering vindt het verder opmerkelijk dat Nederland wel geïnteresseerd is in een verbod op de verscheping van wapens naar Lagos, maar niet in een verbod op wapenleve ranties aan de rebellen in Biafra. Vol gens de Nigeriaanse regering kent Ne derland de bron van die leveranties. De regering in Lagos zegt dat de op stand van Biafra op instorten staat en dat de Nederlandse maatregel de rebel lenleiders slechts valse hoop kan geven. KAM AIS JI (Japan) —De oudste inwoner van Japan heeft vandaag zijn 116e verjaardag gevierd met het ont vangen van gelukwensen en het uitde len van handafdrukken ter herinne ring. Volgens een dokter geniet de heer Joebei Nakamoera de allerbeste ge zondheid. maar volgens vrienden heeft hij er over geklaagd, dat zijn benen niet zo goed meer willen en zijn dage lijkse wandelingen van 20 minuten be moeilijken. „Nakamoera, een visser, is op 75-jarige leeftijd met de actieve uitoefening van het visserijbedrijf opgehouden. Hij drinkt noch rookt en schrijft zijn hoge leeftijd gedeeltelijk toe aan zijn voorliefde voor zeeëgels. Vrienden zeggen, dat hij een ver jaardagswens heeft: een paar sterke benen om op de heuvels te kunnen klimmen en de bomen te zien die ik 30 jaar geleden heb geplant. AMSTERDAM Het Nederlands Bij belgenootschap heeft vorig jaar ruim 313.000 Bijbels en Bijbelse uitgaven (8.000 meer dan in 1966) verkocht met een gezamenlijke waarde van bijna 1,7 miljoen gulden. Het aandeel van de twee „rijdende bijbelhuizen" daarin be draagt 181.000 gulden. Dit blijkt uit het jaarverslag van het genootschap, dat eind vorig jaar 242.736 leden telde. In totaal zijn er in 1967 ruim 335 dui zend Bijbels en Bijbelboeken gedrukt, door het genootschap, waarvan 36.000 voor Kameroen. Er is een toenemende internationale samenwerking voor Bij belvertalingen. Op Europees niveau wordt gedacht aan een Europees ver- taaldepartement, terwijl de vertaalaf- deling van het N.G.B. vorig jaar be hulpzaam was bij het uitgeven voor verschillende Afrikaanse landen en In donesië. Verwacht wordt dat Ray, die in Lon den is gearresteerd onder de naam Ra mon George Sneyd, later deze week zal worden overgebracht van de Briton-ge- vangenis naar de Wandsworth-gevange- nis. Een en ander houdt verband met het feit, dat twee politiemannen hier 24 uur per dag verblijf kunnen houden in Ray's cel, zo is in welingelichte krin gen vernomen. Van bevoegde zijde is vernomen, dat de vroegst mogelijke dag, waarop Ray krachtens de Britse wetgeving naar de V.S. zal kunnen worden overgebracht, 28 juni is. Mocht hij zich tegen zijn uit levering verzetten, dan kan het wel tot juli of augustus duren vóór hij op trans port wordt gesteld, zo werd gezegd. De Amerikaanse onderminister van Justitie, Fred M. Vinson jr., zal een formeel verzoek tot uitlevering richten tot de Britse minister van Binnenland se Zaken, James Callaghan. zodra hij de nodige formulieren heeft ontvangen, zo wordt aangenomen. Callaghan zal op zijn beurt dan het uitleveringsverzoek doorsturen naar de rechter-commissaris in Bow Street, die zal bezien of Vinson voldoende mate riaal bijeen heeft gebracht om Ray in de V.S. te berechten. Verwacht wordt dat het verzoek het hof donderdag zal bereiken. Ray zal hierna 15 dagen de tijd heb ben om een beroep te doen op Habeas Corpus. Krachtens de Britse wet en het Brits- Amerikaanse uitleveringsverdrag van 1935 kan de minister van Binnenlandse Zaken Ray niet aan de V.S. uitleveren, vóór er 15 dagen zijn verstreken om de verdachte in staat te stellen in beroep te gaan. Tevens zal de dag van de uit levering afhangen van het feit, of de rechter-commissaris in Bow Street het door de V.S. bijeengebrachte bewijs materiaal tegen Rav voldoende acht. Verwacht wordt dat het Amerikaanse verzoek tot uitlevering zowel de aan klacht wegens moord op ds. King, als wel een aanklacht wegens roof zal be vatten. Ray diende in de staat Missou ri een straf uit wegens roof, doch hij zag kans uit de gevangenis te ontsnap pen. Als Ray schuldig zou worden ver klaard aan de aanklacht wegens ille gaal binnenkomen in Engeland, zou hij eenvoudigweg naar de V.S. kunnen wor den gedeporteerd. In welingelichte krin gen wordt er evenwel op gewezen, dat er een sterke traditie heerst tegen deze mogelijkheid tot vervanging van uitle vering. Volgens het uitleveringsverdrag kan iemand niet worden uitgeleverd wegens „politieke misdaden". Ray zal zijn be roep mogelijk op deze basis gronden. Het wordt niet aannemelijk geacht dat de aanklachten wegens het pas poort en het pistool hindernissen zullen vormen voor Ray's terugkeer naar de V.S. De Verenigde Staten zullen krachtens de Britse wet in het hof worden verte genwoordigd door een Britse advocaat. Mocht Ray in beroep gaan tegen het uitleveringsverzoek, zal de zaak naar verwachting worden uitgevochten in een Hof vah Appel. AMSTERDAM Waarschijnlijk van 1 juli af zullen de Amsterdammers hun geluk of beter hun behendigheid kunnen beproeven op een nieuw soort roulettespel, dat Roco-Roulette heet. De Amsterdamse nachtclubeigenaar Kees Manders heeft de exploitatierechten van het spel gekocht en wil nu in zijn nachtclub Moulin Rouge aan het Thor- beckeplein een speelzaal met drie speeltafels inrichten. Sinds enige maanden staat in het La- rense hotel Hamdorf een speeltafel waaraan Roco-Roulette wordt gespeeld. Tot dusver heeft de justitie niet inge grepen en de heer Manders rekent erop dat zij dat ook in Amsterdam niet zal I doen. Enorme belangstelling vcor de pu blieke tribune bij de politierechter in Bow Street, waar James Earl Ray moest voor komen voor het reizen op een vals pas poort en het bezit van een vuurwapen. Ray wordt in Amerika gezocht in ver band met de moord op ds. Martin Luther King. NEW ORLEAN Mgr. Philip Han- nan, aartsbisschop van New Orleans, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de goede vrienden van de familie- Kennedy, waartoe hij zich ook rekent, senator Edward Kennedy verzocht heb ben zich uit de politiek terug te trekken. Of Edward deze raad zou opvolgen, kon hij niet voorspellen. Volgens de aartsbisschop heeft Edward Kennedy een heel ander karakter dan zijn broers John en Robert. Zou Edward zijn poli tieke carrière voortzetten, dan zou blij ken dat hij eigen ideeën heeft en die op eigen wijze zou trachten te realiseren. FRANKFORT De politie van Frankfort stelt een onderzoek in naar aanleiding van een poging tot inbraak in de spreekkamer van een neuroloog, die talrijke rapporten heeft verzameld over het kalmeringsmiddel contergan (softenon), dat in het onlangs te Als- dorf begonnen proces verantwoordelijk wordt gesteld voor prenatale misvor mingen en voor beschadigingen aan het zenuwstelsel bij volwassenen. De poging tot inbraak werd vorige maand ontdekt door prof. Frenkel die destijds een van de eerste artsen was die waarschuwde tegen mogelijke schadelijke nevenwerkingen van het middel. Hij zal als getuige-deskundige in het proces te Alsdorf worden ge hoord. Naar mevrouw Frenkel meedeelde was het niet mogelijk vast te stellen of er stukken betreffende de Conter- gan-zaak zijn ontvreemd. Het slot van de kamer waar de do cumenten in 80 mappen waren opgesla gen, bleek te zijn beschadigd. ADVERTENTIE Onverwachte eters? Kalm blijven. Snel een aantal boterhammen beboteren en daarop in een bonte rij de inhoud van uw „ijzeren voorraad" visconserven: Haringfilets in tomaten-, kerrie-, wijn-, mosterd- of welke andere saus. Makreel in olie, pilchards, tonijn en noem maar op. Altijd in voorraad, altijd handig, voor thuis of op vakantie. NIEUW DEHLI De leider van de Oostindiasc Naga-rebellen, „Generaal" Keito, heeft zijn commandant, generaal Zuheto, gearresteerd, zo heeft het In diase persbureau United News gemeld. Het nieuws van de scheuring werd werd maandag bekend, terwijl hevige gevechten werden geleverd tussen de rebellen en de Indiase regeringstroe pen. ADVERTENTIE Ino pil bestaan? Nourypharma In Óss maakt zes PARIJS De campagne voor de nationale Franse verkiezingen die twee weken zullen duren, is aarzelend be gonnen, terwijl de arbeiders na drie weken van staking weer langzaam aan het werk gingen. Toen zondag de lijsten werden ge sloten, waren er 2298 kandidaten voor de 470 zetels voor afgevaardigden van het moederland. Er zijn nog 17 zetels voor afgevaardigden van de overzeese gebiedsdelen. De partijen en de kandidaten hebben weinig tijd gehad om hun verkiezings campagne voor te bereiden. President De Gaulle heeft op 30 mei de volksver tegenwoordiging ontbonden. Sindsdien zijn veel drukkerijen gesloten door de staking, zodat er bijna geen drukwerk voor de verkiezingscampagne kon ge reed komen. Vanaf woensdag krijgen de politieke partijen zendtijd voor de radio en tele visie, maar het personeel van radio en televisie is nog steeds in staking en het was niet duidelijk wanneer de po litieke programma's kunnen worden uitgezonden. Slechts de communisten zullen in al le 470 districten vertegenwoordigd zijn bij de eerste stemronde op 23 juni. De Gaullistische unie voor de verde diging van de republiek (UDR) heeft 462 kandidaten gesteld, maar een aan tal van hen horen in beginsel bij ande re politieke groeperingen. De federatie van democratische en linkse partijen (FDGS) steunt 395 kan didaten en de kleine socialistische een heidspartij (PSU) is met een verras send groot aantal van 317 kandidaten voor de dag gekomen. Iedere kandidaat die bij de eerste ronde een absolute meerderheid krijgt, wordt automatisch verkozen. Waar nie mand een absolute meerderheid krijgt, zal op 30 juni een tweede verkiezing worden gehouden, waarbij de meeste stemmen voldoende zijn. Veel kandidaten trekken zich voor de tweede ronde terug en doen een beroep op hun aanhangers te stemmen op een kandidaat die niet al te verschillende politieke opvattingen heeft. Alle leden van het kabinet zijn kan didaat voor een zetel in de volksverte genwoordiging, behalve André Malraux, de minister voor Culturele Zaken. Valéry Giscard d'Estaing, de leider van de onafhankelijke republikeinen, die tot nu toe deel uitmaakten van de Gaullistische meerderheid, heeft niet om de steun van de Gaullisten ge vraagd. Etienne Fajon, een lid van het polit- buro van de communistische partij, heeft in een interview voor de radio gezegd, dat de FDGS niet alleen een regering zou kunnen vormen. Men ver wacht dat de communisten en de FDGS bij de tweede stemronde zullen samen werken. VERRASSING De grootste verrassing van deze kan didaatstelling kwam op naam van de partij Technique et Démocratie. Tot nu toe was deze politieke beweging slechts een club van technici, ingenieurs en economen, van alle sociale en politie ke richtingen. Aan het hoofd daarvan staat de 41-jarige zakenman, Jean Ba rets. Hij is begonnen als loopjongen, toen hij veertien jaar was en heeft zich daarna door zelfstudie opgewerkt tot directeur van 'een van de belangrijkste technische en economische adviesbu reaus van Parijs. Jean Barets zei gisteren, dat hij met zijn leden pas vier dagen geleden beslo ten had aan de verkiezingen deel te ne men. Peilingen hadden namelijk aan het licht gebracht, dat ongeveer een kwart van de kiezers weigert op par tijen van het klassieke type te stem men. Zijn club heeft in de laatste vier jaren alle grote problemen van de hui dige samenleving grondig bestudeerd en hiervan belangrijke dossiers samen gesteld. Op basis hiervan zullen de kandidaten in de komende dagen aan de kiezers een inzicht geven van de richting, die deze beweging wil inslaan om een beter ge organiseerde, een economisch verant- woordélijker en sociaal rechtvaardiger samenleving op te bouwen. Alle kandi daten van deze partij zijn tussen de dertig en de veertig jaar. Er bevinden zich talrijke vrouwen onder. LONDEN De Britse regering heeft maandag bij algemene maatregel van bestuur krachtiger dwangmaatregelen tegen Rhodesië genomen overeenkom stig de onlangs aanvaarde resolutie van de Veiligheidsraad van de V.N. Volgens de maatregel van bestuur, die vrijdag van kracht wordt, zal iedereen die ban den heeft met het Rhodesische bewind van premier Ian Smith, de toegang tot het Verenigd Koninkrijk worden ont zegd. Britse vliegtuigen mogen niet op Rhodesië vliegen, onverschillig of zij vracht of passagiers vervoeren en ad vertenties en andere activiteiten om mensen te bewegen in Rhodesië te gaan wonen en/of werken zijn verboden. De beperking van de toegang tot het Verenigd Koninkrijk heeft betrekking op personen, die in het bezit zijn van een Rhodesisch paspoort en burgers van het Gemenebest die in Rhodesië wo nen en van wie wordt aangenomen dat zij het bewind daar actief steunen. Het besluit verbiedt voorts niet alleen alle handel tussen Engeland en Rhode sië, maar geeft Britse functionarissen het recht een onderzoek in te stellen, op Britse schepen en vliegtuigen, waar van verondersteld wordt dat zij het ver bod overtreden. Het Britse parlement moet zich bin nen vier weken over de maatregel uit spreken. ROME President Giuseppe Saragat van Italië heeft de leider van de christen democraten, Mariano Rumor verzocht een nieuw kabinet te vormen en een einde te maken aan de regeringscrisis, die op 5 juni begonnen is. Rumor heeft dit verzoek onmiddellijk geaccepteerd en niet de gebruikelijke procedure gevolgd van zijn beslissing uit te stellen totdat hij de vooruitzichten heeft nagegaan. Het schijnt onmogelijk, dat hij een nieuwe coalitieregering van centrum en links kan vormen, maar hij zou een minderheidsregering kunnen vormen zonder de socialisten. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Ned. Kathechismus MüNSTER De „Katholischc Gesell- schaft für Kirche und Demokratie", een kortgeleden in Münster opgerichte or ganisatie van r.-k.-leken, heeft de kri tiek van twee Westduitse aartsbisschop pen op de ongewijzigde uitgave in het Duits van de omstreden Nederlandse catechismus voor volwassenen, als „on gegrond" van de hand gewezen en de beide aartsbisschoppen een „formalis tische manier van argumenteren" ver weten. De opmerkingen van de leken organisatie zijn vervat in een maandag in Münster gepubliceerde brief aan kar dinaal Frings, aartsbisschop van Keu len en mgr. Schaufele, aartsbisschop van Freiburg. Zoals bekend is heeft de uitgeverij Herder in Freiburg de verzorging van de Duitse uitgave van de Nederlandse catechismus overgedragen aan de Ne derlandse uitgeverij Dekker en v. d. Vegt en daarmee een ongewijzigde uit gave in het Duits mogelijk gemaakt. Uit protest tegen de houding van Her der, hebben de aartsbisschoppen Frings en Schaufele het beschermheerschap neergelegd van het bij deze uitgeverij verschijnende derde deel van het com mentaar op het jongste Vaticaanse con cilie. De „Katholische Gesellschaft für Kir che und Demokratie" zegt nu in haar brief aan de beide aartsbisschoppen, dat de Vaticaanse commissie van kar dinalen die een studie heeft gemaakt van de Nederlandse catechismus, in de cember 1967 heeft meegedeeld dat de ze catechismus geen geloofsdwalingen bevat. Het verwijt van de aartsbis schoppen, dat Herder de uitspraak van het jongste Vaticaanse concilie over het leergezag van de Paus en de bisschop pen naast zich neer heeft gelegd, treft daarom geen doel, aldus de brief. Het secretariaat van de Duitse bis schoppenconferentie liet maandag in München weten, dat er tussen de Ne derlandse, Duitse en Romeinse kardina len overeenstemming bestaat over een herziening van de Nederlandse cate chismus. Voor 90 procent is deze cate chismus goed. Hier en daar bevatte hij echter formuleringen die verkeerd be grepen konen worden en verder ont braken er enkele onderwerpen van de r.-k.-geloofsleer. Daarom had eerst een verbeterde uitgave in het Duits moeten verschijnen. Kardinaal Döpfner, voor zitter van de Duitse bisschoppenconfe rentie, heeft de uitgeverij Herder mis bruik van vertrouwen verweten. Even voordat Saragat, Rumor de formatieopdracht had gegeven, hebben de socialisten zich tegen een nieuwe coalitieregering verklaard. Na hun verkiezingsnederlaag van 19 mei, hebben de socialistische leiders besloten, zich althans tot oktober te distantiëren van de christen-democra ten. In oktober moet het socialistisch partijcongres beslissen, welke koers de partij moet varen in de komende jaren. Gezien de herhaalde weigering der socialisten om de coalitie met de chris ten-democraten te herstellen lijkt het persoonlijk onderzoek van Rumor naar de eventuele moeilijkheden van herstel, zuiver een formaliteit. Saragat zelfs socialist heeft Rumor benoemd na slechts twee en een halve dag van overleg met partij en parlementaire leiders. Rumor zal nu waarschijnlijk de so cialisten formeel raadplegen, Saragat op de hoogte stellen van hun weigering en daarna een minderheidsregering van christen-democraten vormen, die het land moet besturen tot oktober, wan neer de socialisten gaan beslissen wat te doen. Rumor wordt beschouwd als meer acceptabel voor de socialisten dan Al- do Moro, de aftredende premier, aan wiens aarzelende politiek zij hun stem menverlies wijten. Rumor is voor de coalitie van 1963 verscheidene malen minister geweest. In 1964 is hij Moro opgevolgd als se cretaris van de christen-democraten. Rumor is nog nooit eerste minister ge weest. ASTEN Dc 42-jarige H. Grein uit Asten is gistermiddag verongelukt, toen hij met de auto, waarin hij meereed, uit een bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurder en twee andere inzittenden werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde in het gehucht Vosse- len. SAIGON Generaal NgoejenNgoc Loan, die tijdens het Viët-Congoffen- sief van januari j.l. in het wereld nieuws kwam doordat hij eigenhandig een Viët-Cong-verdachte terechtstelde, is vervangen door kolonel Trans Van Hai, comandant van een commando bataljon. De 37-jarige generaal Loan, een goed vriend van vice-president Ngoe- jen Cao Ky, werd vorige maand in een been gewond toen hij tijdens een Viët- congoffensief in Saigon een aanval op een brug leidde. De terechtstelling va nde Viët-Cong- verdachte in een drukke straat in Zuidviëtnamese hoofdstad lokte inder tijd overal in de wereld kritiek uit. ADVERTENTIE J ater, als korte onderbrekingen ver vaagd zijn door de lengte van ver vlogen jaren, krijgt de historie pas haar ware gestalte Degenen, die zich dan in Frankrijks verleden wil len verdiepen, zal worden onderwe zen dat het land in de eerste 25 jaar na de Tweede Wereldoorlog slechts twee ministers van buitenlandse za ken heeft gehad: Georges Bidault en Maurice Couve de Murville, die bei den precies tien jaar hun stempel op het Franse buitenlandse beleid drukten. Bidault van 1944 tot 1954 en Couve de Murville van 1958 tot 1968. De twee vroegere ministers zijn uiter sten: Bidault klein, beweeglijk en druk, Couve de Murville rijzig, kalm en zwijgend als een ijsblok. De eerste een geboren democrati sche partijman; de tweede een een zame technocraat. Dit verschil kwam ook tot uiting in hun buitenlandse politiek. Bidault was de man, die voor zijn land over al aansluiting zocht in bondgenoot schappen en instellingen (Atlantisch bondgenootschap en de Europese eenwording); Couve de Murville was daarentegen de man, die probeerde zich daarvan te ontdoen. Maar beiden hebben één ding ge meen: zij zijn van huis uit en vol gens hun opleiding geen politici, maar wel geboren diplomaten. Bi dault was geschiedenisleraar en jour nalist, Couve de Murville een finan cieel deskundige. 'TVvee omstandigheden zijn van grote invloed geweest op het leven, de vorming en de loopbaan van Geor ges Augustin Bidault, die op 5 okto ber 1899 te Moulins (departement Al- lier) is geboren. Zijn middelbare opleiding bij de Jezuïeten in Turijn; Zijn ontmoeting en zijn associatie met Mare Sangnier, de stichter van de christendemocraten. In feite was dit laatste het gevolg van GEORGES BIDAULT terug van weggeweest het eerste. Want na zijn studie in Parijs en zijn aanstelling als geschie denisleraar kon hij zijn vorming als katholieke militant uitleven op ./tie jeugd, die hij onderwees. Hij werd zelfs vice-president van de Franse katholieke jeugdbeweging. In die functie kwam hij in contact met Mare Sangnier, die zich, evenals de jonge Bidault, heftig verzette tegen het sociale conservatisme en die pro beerde de linkse politici met de ka tholieke kerk te verzoenen. Toen Mare Sangnier de Parti Démo- crate Populaire (Democratische volkspartij) oprichtte, was Georges Bidault een van zijn eerste volgelin gen en de grote voorvechter als schrijver van hoofdartikelen in het partijblad Parti Démocrate. De eigenschappen als leider en als be middelend diplomaat maakten Geor ges Bidault in de oorlog, toen hij verbonden was als leraar aan het ly ceum du Pare te Lyon tot de aange wezen opvolger van het hoofd van de gehele Franse verzetsbeweging, Jean Moulin, nadat deze gedeporteerd en gestorven was. TVa de bevrijding van Parijs mar- cheerde hij aan het hoofd van het overwinningsdefilé over de Champs Elysées naar de Are de Triomphe, naast generaal De Gaulle, die hem opnam in zijn eerste regering als minister van Buitenlandse Zaken. Bi dault was inmiddels een .van de lei ders geworden en later voorzitter van de Centrumpartij MRP, voortge komen uit de democratische volks partij. Tweemaal was hij minister president (in 1946 en 1949). Vrijwel onafgebroken was hij minister van Buitenlandse Zaken (of van Defen sie) totdat hij in 1954 door de linkse partijen van deze troon werd gesto ten. Inmiddels had hij Frankrijk ver tegenwoordigd bij de Verenigde Na ties, waarbij hij erin geslaagd was het een permanente zetel in de Vei ligheidsraad te verschaffen. Als leider van de door hem opgerich te Franse beweging van Christen-de mocraten (1958) hielp hij, als revan che op de linkse partijen, mee De Gaulle binnen te halen. Maar hij keerde zich weer van hem af, toen bleek, dat De Gaulle een einde wil de maken aan de Algerijnse oorlog, door Algerije, dat een Frans depar tement was onafhankelijkheid te verle nen. lVTa de opstand van de generaals (april 1962) werd hij voorzitter van de Nationale Verzetsbeweging, die de opstand tegen Frankrijk voortzette. Hij werd beschuldigd van samenzwe ring tegen de veiligheid van de staat (juli 1962), en vervallen verklaard van zijn parlementaire onschend baarheid. Tevens werd een arresta tiebevel tegen hem uitgevaardigd. Bidault ontliep een gevangenneming door vrijwillig in ballingschap te gaan. "TJaarvan is hij nu teruggekeerd. Hij is nauwelijks veranderd. Hij haat De Gaulle uit het diepst va; zijn hart. Hij haat hem, omdat hi.i zoveel van hem heeft gehoude „Bidault is geworden tot iemand, d> De Gaulle graag op de brandstal zou willen zien staan", schreef langs iemand over hem. De grote moeilijkheid voor Geoir Bidault zal zijn om in de toe'-o. een plaats te vinden in de Fran politiek.

De Vallei | 1968 | | pagina 9