Tran Van Hoeong Rhodesië werft 10.000 blanke immigranten De Raiffeisenbank is goed voor uw geld.. Uw spaargeld bijvoorbeeld. O RAIFFEISENBANK Sensationele omwenteling op koftiegebied: i nu beter, geuriger, smaakrijker dan welke poederkoffie ook Nescafé poederkoffie (Zolang de voorraad strekt) extra VOOrd©!lQ j Voor zover Hond Pepe praat tegen zijn bazin Deze week tweemaal KRO-zomertheater De nieuwe premier van Zuid-Viëtnam is nog niet zo lang vrij man W inkelomzetten eerste kwartaal minder gestegen dan vorig jaar Voor poging tot doodslag tien maanden geëist Boeke-Huidekoper zag omzet stijgen In Parijs goud hoger, aandelen lager Deli Mij ziet weer licht Druk Fietsen if Goed en slecht Misschien spaart u allang, op één van de manieren die u kent. De Raiffeisenbank kent vele spaarvormen, waaronder die ene manier die u het meeste voordeel biedt. Ruim twee miljoen spaarders, spaarden samen ruim zes miljard gulden bij de Raiffeisenbank. Maar wij bieden meer dan sparen-naar-maat. Wij kunnen u laten verdienen op uw salaris door middel van girale salaris-uitbetaling en privé-rekening. En... de Raiffeisenbank is graag uw adviseur voor alle financiële aangelegenheden. Uw belang staat daarbij altijd voorop. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Koffie-genieters, verheugt u! Nieuw nieuws van Nescafé. Na de opzienbarende ontwikkeling van Nescafé Goudmerk is nu ook de standaardkwaliteit van Nescafé totaal vernieuwd. Totaal vernieuwd, want ook Nescafé standaardkwaliteit is nu in korrel vorm. Nieuwe korrelige Nescafé is nu helemaal koffie op z'n best. Lekker donker, lekker pittig, lekker vers. Dat kunt u zien, dat kunt u ruiken, dat moet u proeven. Onthaal u zelf op zo'n hartverwarmende kop nieuwe Nescafé. Uw winkelier geeft 't m graag. Voor dezelfde prijs als vroeger. 50 gram 1.90 100 gram 3.60 200 gram 6.93 w uw winkelier nog de beschikking over Nescafé poederkoffie heeft, levert hij die 50gramnui.8o met aantrekkelijke kortingen. 100 gram nu 3.40 WOENSDAG 12 JUNI 1968 SAIGON Toen Tran Van Hoeong, de nieuwe premier van Zuid-Viëtnam, acht maanden geleden kandidaat was voor de presidentsverkiezingen, verklaarde hft dat hy nooit deel wilde uitmaken van een regering die geleid werd door Ngoejen Van Thieu, die thans president is. Maar blijkbaar was dit verkiezingspraat. Zaterdag jl. heeft Thieu, die Hoeong voor het presidentschap versloeg, de 64-jarige gewezen onderwijzer tot premier benoemd. Men zegt dat Hoeong bereid is tot een compromis om een einde te maken aan de Viëtnamese oorlog. Tijdens de verkiezingscampagne van verleden jaar toen het waarschijnlijk leek, dat Thieu en Ngoejen Cao Ky zouden winnen, hebben de Amerikaanse autoritei ten er op aangedrongen dat Hoeong in de regering zou worden opgenomen. Hoeong die in 1967 en 1968 drie maan den premier was geweest tijdens een periode dat geen enkele Zuidviëtname- se regering lang aanbleef, dwong grote bewondering af door zijn integriteit en eerlijkheid. Hij vestigde een reputatie als her vormer in 1964 toen hij voor de tweede keer tot burgemeester van Saigon werd benoemd door gen. maj. Kgoejen Khanh toen hoofd van de regering. Hoewel Hoeong maar 50 dagen het burgemeestersambt, tot hij premier werd benoemd, bekleedde, deed hij zijn invloed duidelijk gelden. Een van zijn eerste stappen was de strijd tegen de corruptie. Hij ontsloeg onbekwame en corrupte ambtenaren en begon het be stuursapparaat te zuiveren. Toen de Boeddistische druk op Khanh toenam, werd hij gedwongen Hoeong te ontslaan om zijn eigen posi tie nog een paar maanden veilig te stel len. Hoeong hield zich met een aantal generaals schuil in Voeng Tau. Daar bleef hij, tot hij besloot zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Voor hij zich op middelbare leeftijd in de politiek begaf, heeft Hoeong van alles gedaan: hij was onderwijzer, dich ter, directeur van een tandartsenver eniging en vertegenwoordiger voor ge neesmiddelen. In 1903 werd hij uit een arm gezin in de Mekongdelta geboren. Als de beste leerling van de lagere en middelbare school kreeg hij een beurs voor een Franse school in Saigon. Na onderwijzer en inspecteur van het lager onderwijs te zijn geweest, trad •hij toe tot de gelederen van de anti- Franse Viët-Minh. Hij weigerde even wel voor de Viët-Minh zitting te nemen in hun nationale vergadering in Hanoi. Toen de oorlog met de Fransen ge ëindigd was, verhuisde hij naar Saigon. Door wijlen president Ngo Dinh Diem werd hij in 1954 tot burgemeester be noemd. Na vier maanden trad hij af wegens een conflict met Diem. Tijdens zijn twee ambtstermijnen als burgemeester kon men hem vaak door de straten van Saigon zien fietsen. In november 1960 werden na een mis lukte staatsgreep tegen het bewind van Diem, Hoeong en een aantal andere politici in de gevangenis gezet. Hij ont kende aan de staatsgreep te hebben deelgenomen en zei dat hij was gearres teerd omdat hij lid was geweest van de zogenaamde Caravellegroep. Deze klei ne kring van politici had bij Diem aan gedrongen op hervormingen. Na zijn DEN HAAG De winkelverkopen zijn het eerste kwartaal van dit jaar minder gestegen dan vorig jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van het Econo misch instituut van het midden- en kleinbedrijf. Vrijwel over de gehele linie bleef de stijging van de omzet achter bij die in het eerste kwartaal van vorig jaar. De gemiddelde stijging oer bran che bedroeg ruim vier procent, terwijl dat in 1967 nog bijna tien procent was. Daarbij moet worden aangetekend dat Pasen dit jaar niet in maart viel, zoals in 1967, maar in april. Deze Waspiek is dus niet in de cijfers be trokken. Daarentegen had maart dit jaar wel een zaterdag meer. De koplopers met de sterkst geste gen omzet waren dit keer de kantoor boekhandel en de drogist. Het slecht ging het bij de schoenwinkel, de schoenmakerij en de banketbakker, die hun omzet zagen dalen. Een forse deuk in de groei kregen ook de sigarenwinkels, slijters, meubel zaken en textielwinkels. De laatste rijen bleven op dezelfde omzet staan. De boekhandel, die vorig jaar nog een omzetstijging van veertien procent boekte, moest nu genoegen nemen met de helft. Hetzelfde geldt voor de krui deniers met zelfbediening. Nog sterker was de teruggang bij de handel in par fumerieën, kosmetische en toiletartike len. waar de stijging van zestien pro cent verminderde tot vier procent. Het staatje geeft een beeld van het verloop van de omzet in de verschillen de sectoren. Vergeleken wordt de groei van de verkopen in het eerste kwar taal van dit jaar ten opzichte van de groei in de eerste drie maanden van 1967: 1 STIJGING (DALING IN PERCENTEN) 1968 1967 vrijlating ging hij voor de tandarsen.- organisatie werken tot generaal Khan hem opnieuw tot burgemeester benoem de. Ohodesië is van plan om z«n blanke bevolking van 230.000 dit jaar met 10.000 te vermeerderen, hoewel er veel werkloosheid heerst onder zijn groot Afrikaans arbeidersleger. De sancties, waarmee men de regering van premier Ian Smith ten val wil brengen en het lot van de 4.300.000 Afrikanen verbete ren, zijn de oorzaak van de nieuwe im migratieplannen. Die sancties hebben Rhodesië ge dwongen nieuwe industrieën in het le ven te roepen. Vele belangrijke goede ren, die vroeger werden ingevoerd, worden nu in eigen land vervaardigd, waardoor er nieuwe banen zijn ont staan voor geschoold blank personeel. Britse, Europese en Amerikaanse blanke arbeidskrachten zijn de voor naamste doelen van een grote werf- campagne om dit jaar 10.000 personen aan te trekken. Dit cijfer is, volgens een zegsman van de regering, meer dan het dubbele van de immigranten, die zich in 1967 hebben gevestigd. De eer ste twee maanden van dit jaar zijn er 2000 nieuwe verblijfsvergunningen ver strekt aan nieuwe immigranten. Dit is een record. Zelfs Zuid-Afrika verliest blanke ar beidskrachten aan Rhodesië. In januari en februari zijn 716 blanke Zuidafrika nen naar Rhodesië gekomen om daar te wonen en te werken, terwijl er 376 naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd. Vele blanke handwerkslieden hebben Zambia, Tanzania en Kenya verlaten en zijn naar Rhodesië verhuisd. Terwijl de Rhodesische blanken een redelijk hoge levensstandaard zijn blijven genieten, zonder last te hebben van de tekorten, die de sancties moes ten veroorzaken, heeft de Afrikaanse ar beider het moeilijk. In vele landbouw gebieden, vooral bij de tabakverbou wers, is de vraag naar negerarbeids krachten verminderd. Honderden hun ner zijn weggegaan of overgegaan op minder arbeidsintensieve landbouw- produkten. De droogte heeft grote ge bieden geteisterd, wat ook heeft bijge dragen tot verhoging van de werkloos heid. kantoorboekhandel 10 5 drogist 10 12 kapper 9 9 kruidenier-bediening 8 8 groentewinkel 7 1 bakkerij 7 8 kantoorboekhandel 7 14 juwelier 7 7 kruidenier-zelfbediening 6 12 melkhandel 6 7 drankhandel 6 18 handel in glas, aardewerk porselein huish. art 4 8 handel in parfumerieën, cosmetische en toilet artikelen 4 16 slagerij 3 5 sigarenwinkel 2 12 handel in woningtextiel en meubelen 2 14 textielhandel 0 10 schoenwinkel 2 15 banketbakker 2 13 schoenmakerij —11 2 TORRANCE, Califomië Pepe Geno va is vijf jaar en kan praten. Dat zou niets bijzonders zijn, als Pepe een kind was, maar hij is een hond. Hij kan dingen zeggen als: ,JIallo", en ,&oe maakt u het". In het Engels natuurlijk. Maar hij schijnt een slecht ontwikkeld gevoel voor humor of een pover on derscheidingsvermogen te hebben. Anders zou hij waarschijnlijk geen jachthond van het vrouwelijk ge slacht achterna lopen die achtmaal zo groot is als hijzelf of tegen de lood gieter: ,Jk houd van je", zeggen. Irene Genova heeft Pepe gekregen van haar man, Jerry, die machinist is. Op zekere dag, toen Pepe elf maan den was, hoorde mevr. Genova hem door de heg in de achtertuin tegen Cleo, de jachthond van de buurman zeggen: jk wil jou hebben". Later begroette Pepe een loodgieter met: ,Jk houd van je". Hierop volg den voorstellingen voor astmatische en achtergebleven kinderen en inva lide oud-strijders alsmede een optre den in een tv-programma. Dit laatste had tot gevolg, dat mevr. Genova een paar brieven ontving, waarin zij ervan werd beschuldigd, buikspreekster te zijn, hetgeen zij verontwaardigd ontkent. Zij krijgt Pepe aan het praten door hem liefdevol vast te houden en hem toe te fluisteren: „Ik houd van je", of: „Oh, wat is-ie lief". „Ooh", ant woordt Pepe dan „Hallo". Deze week zullen op de KRO-televi- sie twee voorstellingen te zien zijn van het KRO-Zomertheater. Donderdag 13 juni wordt de reeks van elf voorstel lingen geopend met de opvoering van Frank de Vijfde, een blijspel van de Zwitserse auteur Friedrich Dürren- matt. Zaterdagavond presenteert het KRO-Zomertheater De Meesterdief, een sprookje voor volwassenen uit „1001 Nacht" voor de televisie bewerkt door dr. Roland Kleming. Frank de Vijfde is directeur van een bank maar hij en zijn personeel vormen eigenlijk een bandietenbende, die nog nooit een eerlijke zaak hebben gedaan en nog nooit iemand zijn geld betaald. Een satire op het bankwezen en op het zakenleven in het algemeen? Men moet het er maar op houden, dat het op de eerste plaats een gekke, een averechtse geschiedenis is en zien. waar het op uitloopt. In de Meesterdief komt Don Juan van de Orient Aoe al Hassan als tuinman naar Bagdad om werk te zoe ken. Hij belandt in allerlei amoureuze avonturen en beleeft hachelijke mo menten. Steeds weet hij zich op inge nieuze wijze uit de moeilijkheden te redden. Hij vergeet daarbij vele van zijn goede voornemens en ook zijn be roep van tuinman, dat hij verruilt voor dat van meesterdief van Bagdad. DEN HAAG Tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk en met aftrek, heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gis teren geëist tegen de dertigjarige zee man Gerard V. uit Den Haag. De man stond terecht wegens poging tot dood slag. Op het stampvolle perron van het station in Den Haag'voerde hij zondag avond 28 januari een wildwest-verto ning op door met twee messen in te hakken op een 26-jarige monteur uit Vlaardingen, met wiens vrouw hij een verhouding had. GRONINGEN De omzet bij de Ko ninklijke handelmaatschappij v/h Boe- ke en Huidekoper NV is in 1967, dank zij een opleving in het voorjaar en de zomer, met ca. 6 pet gestegen, zo meldt het verslag. Als gevolg van verscherp te concurrentie, heeft de brutowinst hiermee geen gelijke tred kunnen hou den, zodat deze slechts toenam met 4 pet. De bruto-winst op goederen steeg tot f 3,24 miljoen (f 3,19 milj.). De algeme ne exploitatiekosten bedroegen f 2,1 miljoen (f 2 milj.). Tenslotte blijkt het winstsaldo in geringe mate te zijn ge stegen en wel tot f 540.000 (f 534.000). Zoals bekend wordt een dividend van 121/* pet. voorgesteld tegenover in 1966 12Vi pet in contanten plus 10 pet. in aandelen. De omzet in tractoren en landbouw machines bevindt zich thans op vrijwel hetzelfde peil als op het overeenkomsti ge tijdstip in 1967. De algemene situatie in de landbouw kenmerkt zich echter door een zekere terughoudendheid t.a.v. investeringen in machines. Dit geldt evenzeer voor Frankrijk en Duitsland, zodat de concurrentie in de landbouw- machinehandel in het algemeen is ver scherpt. De totale omzet van n.v. handelmaat schappij Saturnus blijft tot dusverre achter bij die van 1967, maar er be staat goede hoop dat alsnog bevredi gende resultaten kunnen worden be reikt. De vooruitzichten bij machinefabriek metaalgieterij Bosch n.v. zijn vrij gun stig. Verwacht mag worden dat de to tale produktiecapaciteit benut zal kun nen worden en geen grote moeilijkhe den bij de afzet zullen worden onder vonden. De directie is van plan in de toekomst geconsolideerde jaarstukken te publice ren. Tot de omzetstijging in 1967 heeft in belangrijke mate bijgedragen de suc- sesvolle verkoop van de nieuwe serie McCormick-International tractoren. De omzet van het detailbedrijf „landbouw- mechanisatiebedrijf Hengelo (Gld) nv" was zeer bevredigend. De omzet van de industrie-afdeling gaf een kleine daling te zien. PARIJS Toen dinsdagmorgen op de vrije goudmarkt in Parijs de prijs werd vastgesteld voor goudstaven van 12.5 kg steeg deze tot een recordprijs van 7.205 franse francs per kg of van 45.06 dollar p. ounce. Hierdoor bereikte het verschil tussen de vrije goudprijs en de officiële pariteit van 35 dollar per fine ounce een record van 10,06 dollar. De prijs was in vergelijking met het vo rige record van 15 maart j.l. 70 dollar cent hoger. De goudprijs in Londen be droeg dinsdagmorgen 41,30 dollar per fine ounce. Doordat Frankrijk opnieuw het toe zicht heeft ingesteld, is de goudmarkt in Parijs los komen te staan van de an dere vrije goudmarkten in Europa, Franse ingezetenen kunnen immers geen deviezen uitvoeren om goud te ko pen in het buitenland. De Parijse markt is dan ook geen graadmeter van de toestand op de internationale goud markt. Op de effectenbeurs van Parijs zijn de koersen spoedig na opening krachtig gedaald. De prijsdaling bedroeg soms 10 procent. Volgens handelaren is dit het gevolg van de onrust die is ontstaan bij vele beursbezoekers na de nieuwe ongeregeldheden. AMSTERDAM Het huidige werk terrein van de Deli-Maatschappij biedt kansen tot een weloverwogen verdere expansie. Er is nu, na het afkappen van onrendabele activiteiten en reorga nisatie een werkterrein afgebakend, dat een behoorlijk rendement kan opleve ren. De resultaten van het eerste kwar taal 1968 zijn bevredigend. Als deze op gaande lijn zich blijft voortzetten, zal over dit jaar dividend kunnen worden uitgekeerd, aldus de directie in het verslag over 1967. De in dit jaar versneld tempo voort gezette reorganisatie en concentratie van het gehele bedrijf zijn nog niet tot een einde gekomen. In 1967 is voor f 5,57 miljoen geïnvesteerd en verdere investeringen staan op het programma. Voorshands kunnen die uit eigen mid delen worden betaald. Na de terugbetaling van eind april op 't aandelenkapitaal 25 procent is een betere verhouding tot stand gebracht tussen kapitaal en vrije reser ves. Deze belopen thans f 35,74 miljoen, waarnaast nog een reserve bijzondere risico's staat van f 10 miljoen. Zou de terugbetaling in '67 hebben plaatsgehad, dan zou van het vermo gen van de maatschappij 38 procent in West-Europa zijn, 46 procent in de Ver enigde Staten en 16 procent in overige landen. Bijzondere baten en lasten hebben een voordelig saldo opgeleverd van f 8,61 miljoen tegen een nadelig saldo over 1966 van f 127.098, waarvan f 10,08 miljoen als winst resteert. Hier van wordt f 3,30 miljoenbestemd als aanzuivering van het oude verliessaldo, waarna f 6,79 miljoen wordt gereser veerd. Er zal geen dividend worden voorgesteld. Het concern telt ruim 1800 personeelsleden, van wie ruim 500 in Nederland. De directie noemt de resultaten over 1967 terecht nog niet bevredigend. Dit kwam door een nawerking van de te ruggang in 1966 en een slechts geleide lijk tot stand komen van het herstel De voordelen die uit de reorganisatie en de concentratie moeten komen zullen pas in 1968 meer tot uiting komen. CB-6802 200 gram nu 6.55

De Vallei | 1968 | | pagina 12