Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Bestrijding van vuile lucht in W aterweggebied Wetsontwerp kabinet-Cals vrijwel gehandhaafd Marinier op dubieus speurderspad Luxe leventje op kosten van vakbond EIS VAN ZES MAANDEN TEGEN MESSTEKER Suharto verbiedt Chinees gokspel STAATSBEZIT Korter werken voor ambtenaren Praag wil militie liever kwijt Buiten diensttijd mag militair in burger Oude auto's minder hij ongelukken betrokken Autokeuring Geflatteerd beeld Valse naam TEGENSTAND VOOR 1971 STAATSBELANG JAAR GEËIST De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WIJZIGEN Als ik haar minder mooi maak9 komt ze terug DOLKMES OBSERVATIE ZINLOOS GEGEVENS 15 doden door bliksem D' WOENSDAG 12 JUNI 1968 INKOMEN KONINGIN TOT F 4,75 MLN OPGETROKKEN ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V.. KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 JQEN HAAG Omdat hy een inwo- f ner \|Ch Oisterwflk een kleine dui- *end gulden had willen afpersen, hoor de'gisteren de sergeant-majoor der ma riniers A. M. v. D. uit Helmond de ad vocaat-fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof een half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Eerder had de zeekrijgsraad de man tot zes weken veroordeeld, nadat in eerste instantie een boete van 750 gul den tegen hem was gevorderd. De advocaat-fiscaal begreep niet hoe eerder zo luchtig was gedacht over Van D.'s manier van optreden. In 1966 had de sergeant-majoor een meisje een lift gegeven. Zij had hem verteld nog altijd bang voor mannen te zijn, omdat zij, toen zij elf of twaalf jaar was, ver schrikkelijke dingen had meegemaakt met een man uit Oisterwijk, die on tuchtige handelingen met haar zou heb ben gepleegd. De marinier had uitgezocht, wie de Oisterwijker was en hem telefonisch gezegd, dat hij „de zaak" alsnog „gere geld" wilde zien. Volgens verdachte was het de bedoeling geweest, dat de Oister wijker een bekentenis zou afleggen, waarna hij zelf naar de politie zou zijn gestapt. Onder een andere naam had hij daarom een afspraak met de Oister wijker in een café in Udenhout ge maakt. Dat gesprek had plaats gevonden, maar was anders gelopen dan de mari nier zich had voorgesteld. Samen met zijn broer had de Oisterwijker de ma rinier een pak slaag gegeven; de poli tie was erbij gehaald en ieder werd aan een verhoor onderworpen. De marinier had toen een bekentenis afgelegd, die hij later tegenover de marechaussee herriep. Sederdien houdt hij vol on schuldig te zijn. Gisteren draaide de sergeant-majoor alles zo. dat alle details pasten in zijn redenering, dat hij op eigen houtje aan het speuren was gegaan, maar nu in zag dat dat dom was geweest. Hij had bovendien het geld niet nodig gehad, omdat hij behoorlijk verdiende en een aardige cent opzij heeft gelegd. De advicaat-fiscaal geloofde er geen woord van. Hij vond, dat de marinier niet te goeder trouw was geweest en dat er technisch sprake van chantage is. De raadsman meende, dat de Oister wijker misschien wel de indruk had ge had gechanteerd te worden, maar dat dat nog niet betekent, dat de marinier een chanteur is. Hij dacht, dat ook de fiscaal bij de zeekrijgsraad daarom geen strenge eis had uitgesproken, te meer, omdat het niet de bedoeling van de marinier was geweest zich weder rechtelijk te bevoordelen. DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft besloten het Chi nese gokspelletje Hwa Hwee te ver bieden. Dat zal alleen al de gemeente Djakarta zestigduizend gulden per dag aan belasting gaan schelen. Hwa Hwee mocht in Indonesië alleen worden gespeeld door buitenlanders. Vooral inwoners van Chinese nationali teit maakten daar gebruik van. Suharto is tot zijn besluit gekomen omdat steeds meer Indonesiërs zich illegaal aan het •pel overgaven. Paleis Soestdijk woonhuis Huis ten Bosch ontvangsten Vervolg van pagina 1 TTet kabinet-De Jong heeft besloten het wetsontwerp tot verhoging van het inkomen van de Kroon dat het kabinet-Cals in juli 1966 bij de Tweede Kamer had ingediend, te handhaven. De voorgestelde verhoging van het inkomen van de Koningin van 2,5 tot 5,2 miljoen wordt echter verminderd met 450.000 gulden. De regering vond het minder juist dit bedrag voor de bewoningskosten van Paleis Soestdijk in de verhoging op te nemen, omdat daarmee zou worden vooruitgelopen op de definitieve nieuwe financiële regeling, die uiterlijk 1 januari 1971 zal ingaan. Wel gehandhaafd blijft de verhoging van de post onderhoud paleizen van vijf ton tot 825.000 gulden en de verho ging van het inkomen van prins Bern- hard van drie ton tot 475.000 gulden. De veranderingen volgens dit wetsont werp gaan met terugwerkende kracht op 1 januari 1966 in. Een verhoging van de inkomens van prinses Beatrix en prins Claus is niet voorgesteld. De verhoging van het grondwettelijk inkomen van de Koningin werd voor gesteld, omdat dit bedrag niet voldoen de meer was om de groeiende onkos ten van het hofpersoneel, het onder houd van de paleizen en de represen tatieve verplichtingen te dekken. De tekorten in de vergoeding zijn van een omvang, die de inkomsten van de Koningin uit particulier vermo gen „zeer belangrijk" overschrijden, aldus de brief van premier De Jong en de twee ministers. Het tekort over 1966 beloopt ongeveer 2,7 miljoen en het tekort over 1967 is ten minste even hoog. Krachtige politieke tegenwerpingen tegen het wetsontwerp van het kabinet- Cals gaven de toenmalige minister president in oktober 1966 aanleiding eerst nog de Raad van State advies te vragen over de hele zaak van het inko men van de Kroon. Vooral de Partij van de Arbeid vroeg zich af of de grondwettelijke belastingvrijdom voor leden van het Koninklijk Huis moest blijven bestaan. De regering hëeft in middels een commissie, bestaande uit prof. mr. D. Simons (voorzitter), prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous, advies over dit probleem ge vraagd. Het driemanschap, dat deel uitmaakt van de staatscommissie Cals/Donner voor herziening van Kieswet en Grond wet, zal zijn advies aan de staatscom missie voorleggen en het eindrapport aan de regering uitbrengen. Bij de komende grondwetsherzie ning, die de staatscommissie voorbe reidt en waarvan de eerste lezing naar wordt gehoopt voor de verkiezingen van 1971 kan worden voltooid, zal ook de vraag worden betrokken welke ver anderingen in de Grondwet op het punt van het inkomen van de Kroon en daar mee verband houdende zaken moeten worden aangebracht. De staatsrechtelijke opvatting van de regering die aan de voorgestelde vernieuwing van de financiële rege ling tussen Rijk en Kroon ten grond slag ligt, is dat de ministeriële verant woordelijkheid ten aanzien van de Koningin mede door de snelle commu nicatiemedia is gewijzigd. .Hoezeer ook betaamt, dat in privé- aangelegenheden de eigen vrijheid en ^le eigen wijze van leven van de Ko ningin worden geëerbiedigd, niettemin kunnen de ministers genoopt zijn zich daarmee in te laten als het staatsbe lang dat vereist", aldus de regering. De regering zal tijdig voor 1 januari 1971 een wetsontwerp indienen om het inkomen van de Koningin en de post onderhoud paleizen aan de nieuwe re geling aan te passen. DEN HAAG Ambtenaren die nu 45 uur per week moeten werken, krij gen met ingang van 1 september een werktijdverkorting van een kwartier per dag. Voor personeel van diensten waar de werktijdverkorting op die da tum nog niet kan ingaan, wordt het kwartier per dag als overwerk be schouwd. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft daarover gisteren in Den Haag overeenstemming bereikt met staatsse cretaris Van Veen (binnenlandse za ken). Pcdeis op de Dam staatsiepaleis Paleis Het Loo Margriet en Pieter Paleis Noordeinde Institute of Social Studies »////////////////////////////////////y/////////////////////////////////i PRAAG De Praagse bladen heb ben nieuwe eisen gepubliceerd voor ont binding van de arbeidersmilitie, welke beschouwd wordt als een overblijfsel uit het stalinistische verleden. De eisen werden gesteld in ingezonden brieven, welke verschenen nadat de nieuwe par tijleiding had verklaard, dat men on der het programma van „socialistische democratisering" de militie nodig zou blijven hebben. ADVERTENTIE I7NSCHEDE Als penningmeester van de afdeling Enschede van de rooms-katholleke bouwvakarbeiders bond St. Josef en als plaatselijk con tactman van de Stichting Sociaal Fond9 Bouwnijverheid had de 47-jari ge J. J. tussen 1949 en 1968 ruim 52.000 gulden verduisterd. De officier van justitie bij de Almelose recht bank eiste gisteren tegen hem twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. J. genoot zozeer het vertrouwen van be stuur en leden dat hij keer op keer in zijn bestuursfunctie werd herkozen. Niemand wist dat hij de ene verduis tering na de andere pleegde om lu xueuzer te kunnen leven dan hij zich kon permitteren. Als afdelingspenningmeester had hij de beschikking over enorme geldbedra gen. In de zomer keerde hij meer dan één miljoen aan vakantiegelden uit. Een bankrekening had hij echter niet. Het geld werd in potjes bewaard. Te korten in het ene potje werden met geld uit het andere aangezuiverd, als er controle kwam. De kascontroles waren zo summier en het vertrouwen zo groot, dat J. jarenlang kon fraude ren. In reclasseringsrapporten werd hij ge schilderd als een sterk sociaal voe lend mens, die altijd veel voor* zijn medemensen deed. „Het is jammer dat deze sociale gerichtheid gefinan cierd werd op een wijze die daarmee in tegenspraak was", zei rechtbank president mr. H. J. J. van den Biesen. Het bleef niet bij verduisteringen, J. pleegde tenslotte ook nog enige malen valsheid in geschrifte om aan geld te komen. Ook hier was de vakbond weer de benadeelde partij. Nadat de fraude was ontdekt, zuiverde de centrale kas van de bouwvakarbei dersbond de schulden aan, zodat de Enschedese bouwvakkers ten koste van wie J. jarenlang een luxe leven tje kon leiden, geen schade ondervon den. DEN HAAG Buiten de diensturen mogen militairen voortaan hun burger kleding dragen. Al komend weekeinde wordt deze maatregel voor de drie strijdmachtonderdelen van kracht. Minister YV. den Toom (defensie) heeft daartoe besloten. De dienstplichtigen, die de basistrai ning ontvangen ongeveer de eerste acht weken van de diensttijd blij ven echter verplicht het uniform ook in hun vrije tijd te dragen. Verder is bepaald, dat commandan ten van kazernes kunnen vaststellen of er delen van het terrein niet toeganke lijk zullen zijn voor in burger geklede militairen. Dit, om de controle op toe gang tot vitale punten te vergemakke lijken. Het afmarcheren naar stations bij verlof hoort nu ook tot de verleden tijd; in burger geklede militairen mo gen op eigen gelegenheid naar de sta tions gaan. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ongeveer dertig bedrijven in het Waterweggebied heb ben een aantal maatregelen voorgesteld om in noodsituaties aan de luchtverontreiniging in en om Rotterdam paal en perk te stellen. Tot deze bedrijven horen ook de industrieën, die de lucht het meest bevuilen. Volgens deskundigen zijn deze maatregelen voldoende. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas en voor Rotter dam in samenwerking met Rijnmond in maart van dit jaar na een „proef alarm" hebben ingesteld. De organisa toren spfeken van een „opmerkelijke bereidheid bij het bedrijfsleven om mee te werken". Het proefalarm is voorafgegaan aan het volgend jaar in bedrijf nemen van een meetnet in het Waterweggebied, waarvoor de apparatuur al bij Philips is besteld. Dit net krijgt 31 meetpun ten. Als de meetapparatuur een toene ming onder andere een verontrustende hoeveelheid zwavelwaterstof in de lucht registreert, zal alle bedrijven in het Waterweggebied worden gevraagd maatregelen te nemen. Anderhalf uur voordat de verontreiniging van de lucht in stank tot uiting komt, kunnen de bedrijven al worden gealarmeerd. Ook zullen dan alle tuinders, o.a. in het Westland, worden gewaarschuwd. Het in maart gehouden proefalarm had tot doel na te gaan, welke maat regelen de verschillende bedrijven kun nen nemen. Van de 179 bedrijven die werden gevraagd aan het alarm mee te doen, reageerden er 118. Van deze bedrijven vonden 89, dat zij geen spe ciale maatregelen hoeven te nemen, omdat hun produktieproces de lucht niet bevuilt. Volgens de organisatoren van het alarm, kwamen 23 van deze be drijven wel degelijk in aanmerking, om in voorkomende gevallen maatregelen te nemen. De 29 bedrijven, die wél wilden mee werken, hebben voorgesteld, om als het nodig mocht zijn, te wachten met het blazen van roet, te stoppen met schoon maak- en onderhoudswerk en met het aftappen en vervoeren van sterk rui kende stoffen. Zij zijn bereid hun pro- duktie te beperken oef de produktiepro- cessen te wijzigen, een extra bedrijfs- controle in te stellen en het opstoken van ketels van zee- en binnenschepen uit te stellen of te beperken. Als al deze maatregelen geen resultaat moch ten hebben, dan zijn deze bedrijven ook bereid over te schakelen op zwa- velarme brandstoffen. De organisatoren van het proefalarm zullen alle bedrijven binnenkort op nieuw een brief schrijven om te vra gen, zich erop te bezinnen of zij niet nog meer maatregelen kunnen nemen als volgens het meetnet de verontreini ging van de lucht het grootst is. 99 MAASTRICHT „Ik kon dat verlief de kijken van mijn vrouw naar haar nieuwe minnaar niet verdragen. Er kwam een waas voor mijn ogen en toen stak ik toe", verklaarde Leo van 't H. (45) uit Hoensbroek gisterochtend voor de Maastrichtse rechtbank. ADVERTENTIE Op een vrijdagavond in februari had Martha R. van wie hij van tafel en bed gescheiden was hem in haar wo ning gelokt om een scheiding af te dwin gen. Leo zou „de schuld" op zich ne men en zelf eiste zij de kinderen op en een forse alimentatie. Leo van 't H. had al eerder rondver teld zijn vrouw naar het leven te staan. En nog eerder had hij een (mislukte) aanslag op zijn eigen leven gepleegd. Tot begin februari van dit jaar werd Leo in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Een paar dagen nadat hij weer in Hoensbroek terug was, had hij een groot dolkmes gekocht en dat extra scherp laten slijpen. Met dat mes had hij, toen hij op die vrijdag voor carna val bij zijn vrouw op bezoek was ge gaan, haar vele keren in het gezicht, de hals en de schouders gestoken. „Ik wilde haar niet doden. Ik dacht, als ik haar minder mooi maak zal haar vriend haar wel verstoten en komt ze by my terug", legde Leo door de psy chiater ruimschoots ontoerekenbaar ge acht de tenlastegelegde moordpoging uit. De officier van justitie wilde van po ging tot moord afzien en hield het op de subsidiar ten laste gelegde poging tot doodslag. Hij eiste tegen de Hoensbroe- ker zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. De raadsman van de verdachte pleit te voor een tussenvonnis, waarbij de terbeschikkingstelling zou worden om gezet in observatie in een psychiatrische kliniek. „Bij een later eindvonnis", al dus de raadsman, „kan dan terbeschik kingstelling altijd nog worden overwo gen". TTTRECHT Zeer oude auto's zijn relatief zeer weinig bij ongelukken betrokken. De kans op ongelukken van een auto neemt per jaar iets toe en is het grootst als de wagen drie k vier jaar oud is. Dit zijn enkele uitkomsten van door de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid gehouden steekproeven. De directeur van de SWOV, ir. E. As- mussen, maakte deze conclusies gistermiddag bekend op de alge mene vergadering van de Unie van schadeverzekeraars in Utrecht. Ir. Asmussen zei dat miljoenen zijn uitgegeven aan het zoeken naar de enige oorzaak per onge val. Dit zinloos gebleken. Het ontstaan van ongelukken wordt door vele factoren bepaald. Het vruchtdragend onderzoek naar het onstaan van ongelukken is alleen mogelijk als kan wor den beschikt over een groot aan tal betrouwbare (objectieve) ge gevens over het ongeluk, het voertuig, de mens e.d. Het is nu voor de SWOV lang niet altijd mogelijk hierover te beschikken. De gegevens moeten meestal wor den bemachtigd door een groot aantal steekproeven te nemen. Ir. Asmussen pleitte daarom voor de invoering van 'n uniform schadeaangifteformulier, waar uit de SWOV de gegevens kan halen. Daardoor zou het weten schappelijk onderzoek eindelijk goed kunnen worden versneld. Het is bijna frustrerend dat elke verzekeringmaatschappij over de benodigde gegevens beschikt ter wijl het wetenschappelijk onder zoek stagneert door gebrek aan die gegevens. Steeds meer raken jonge auto mobilisten bij verkeersongeluk ken betrokken, heeft de SWOV vastgesteld. In 1959 was nog maar bij elf procent van alle on gelukken de betrokken bestuur der jonger dan 24 jaar. In 1963 was dit al zestien en vorig jaar ongeveer twintig procent. De ongevallenkans per auto merk blijkt ook nogal eens te verschillen. Een gedifferentieerd onderzoek naar die kans zou vol gens ir. Asmussen zeer zinvol kunnen zijn voor de verkeers veiligheid. CALCUTTA (India) Maandag zijn in de Indiase deelstaat Bihar 15 men sen, bij wie 4 vrouwen, door bliksem om het leven gekomen, zo is woensdag na enige vertraging bekend gemaakt. De meeste slachtoffers waren boeren. Een en ander speelde zich af tijdens een zwaar onweer. tyd Is niet ver meer, dat ook In Nederland verplichte keuring voor automobielen zal worden ingevoerd. Daar drie tot vijf procent van de ernsti ge verkeersongevallen in ons land te wy> ten is aan de slechte toestand van de desbetreffende voertuigen lijkt dit een stapje in de goede richting van de „ver keersveiligheid, meent het „Algemeen Handelsblad" (Lib). „De moeilijkheid waarvoor de overheid zich gesteld ziet is even wel, dat de verplichte keuring pas het volle profijt oplevert als zij wordt verricht door een onafhanke lijke instantie dat wil zeggen, als de rijksdienst voor het wegver keer er afzonderlijke keuringssta tions voor inricht. Dit is een kost bare zaak, nog afgezien van de vraag of men vpor de keuring van zo'n 300.000 tot 400.000 auto's alleen al in het eerste jaar het personeel zou weten te vinden. Is er geen praktischer oplossing mogelijk? Men kan de keurings diensten van de verkeersbonden in schakelen, die een betrekkelijke on afhankelijkheid bezitten, ofschoon zij voor hun leden werken. Maar alle technostations van de ANWB tezamen verrichten nog maar 50.000 keuringen per jaar. Zelfs als men het aantal veiligheidskeuringen van deze stations tot 100.000 zal opvoe ren, is dat nog niet voldoende. Sedert enkele jaren is het Ver bond voor Veilig Verkeer met een aantal garagehouders, verenigd in de BOVAG, in zee gegaan voor het doen verrichten van vrijwillige keu ringen. Dit jaar alleen al wordt ver wacht, dat er op deze wijze meer dan 100.000 auto's vrijwillig worden onderzocht. Een aantal importeurs heeft zich hier volledig achterge steld en ziet er op toe, dat de dea lers deze keuringen goed en des kundig uitvoeren. Bovendien loopt een aantal controleurs van Veilig Verkeer rond. Hoewel er aan het systeem fouten kleven, lijkt het praktisch het best uitvoerbaar. Er zal eens een auto door de mazen van het net glip pen, maar de grote massa van on deugdelijke auto's kan hiermee van de weg worden geweerd. Een goed controle-apparaat zal voorwaarde zijn; welnu het is de rijksdienst voor het wegverkeer best toever trouwd om zo'n apparaat, eventueel samen met de verkeersbonden, in het leven te roepen". "ITorige maand is minister Roolvink begonnen met een weergave van de werkloosheidscyfers die suggereert, dat personen op aanvullende werken en sociale werkvoorzieningsobjecten niet tot de „echte" werklozen behoren. Het was kennelijk zijn bedoeling, op die wijze de voornamelijk structurele werk loosheid als minder ongunstig voor te stellen dan zij in feite is, constateert „Het Parool" (Soc). „Dit gesleutel aan de cijfers heeft nu een opmerkelijk vervolg gekre gen. Bij de opening van een nieuwe sociale werkplaats in Veendam heeft de minister te kennen gegeven dat hij onder bepaalde omstandigheden ook langdurig werklozen, die niet als lichamelijk of geestelijk minder- validen kunnen worden beschouwd, tot de sociale werkvoorziening wil toelaten. Hij doelde daarbij met na me op ouderen, wier gezondheid niet meer honderd procent is en die maar een smalle vakopleiding heb ben gehad. Voor hen, zei hij, is van belang „dat er dan altijd nog een bedrijf is het bedrijf der sociale werkvoorziening waar de deur niet voor je dicht gaat, zolang er nog plaats is en werk, en waar je opnieuw je handen uit je mouwen kunt steken". Ook wanneer men er oog voor heeft dat de sociale werkvoorzie ning in individuele gevallen wel eens een oplossing kan bieden, moet men tegen dit beleid van de minis ter ernstig bezwaar aantekenen. Op die manier zou een belangrijk aan tal werklozen naar principieel niet voor hen bestemde objecten kunnen worden afgeschoven en zou het werkloosheidscijfer, zoals de minis ter dat wenst te hanteren, een nog meer geflatteerd beeld van de wer kelijkheid geven. Met deze politiek bewandelt de regering de weg van de minste weerstand. Het is immers heel wat gemakkelijker het domein van de sociale werkvoorziening uit te brei den dan echte werkgelegenheid te scheppen. Zal het kabinet-De Jong het in dit opzicht ooit verder bren gen dan vage nota's en mondjes maat toegediende financiële medi cijn?" SCHIPHOL Voor een zesdaags bezoek aan ons land is gisteren een Zuidslavische parlementaire delegatie op Schiphol aangekomen. De delegatie, die onder leiding staat van de onder voorzitter van het Zuidslavische parle ment, Milos Zanko, zal bezoeken bren gen aan de beide Kamers der Staten- Generaal, aan Amsterdam en aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Zondagmiddag gaat de uit zes leden be staande groep weer naar huis. ADVERTENTIE Solidus "liliput" dames model in chroom en goudkleur 15.- Soüdus"liliput' in chroom in goudkleur Solidus'iiliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 Solidus "chroom" 18.50 Solidus "exzellent" leer, in pigskin, bruin, groen, zwart 19.75 Solidus "exzellent" guilloche Solidus"exzellent" chroom 19.75 VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V., KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL 23 27 27.

De Vallei | 1968 | | pagina 15