Veenendaals dagblad Onveilige sfeer beheerst Parijs Politie en studenten opnieuw slaags op boulevards Buiten „Isoleer het regime in Griekenland'' Kloskantfabriek dicht; 75 man ontslagen KONINGIN VERKOOPT PALEIS SOESTDIJK CA Van Riel beschermt mr. Luns Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verhoudino al vriendelijker Toestand Blaiherg niet kritiek Slopers onder vallende muur Cohn-Bendit dag naar Londen Samensmelting gasbedrijven bepleit Vakbonden verontwaardigd Nieuwsbladpers met compensatie t.v.-reclame oneens Politieman uit S. Willebrord overgeplaatst Telef oonmaniak in Nijmegen NAAR NAVIGATIEWEDSTR1JD VRIJ ZONNIG LICHTSTAD WORDT GRIMMIG -Suriname - Guyana in grensconflict Ooievaarsfarm VOOR EN TEGEN HET LOO Vriendelijke woorden over Salasar D „BEWUST" AANSTOOT GOUDSCHAALTJE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhei^n: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 12 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I36 PARIJS Duizenden studenten zijn vannacht en vanmorgen vroeg door het centrum van Parijs getrokken en slaags geraakt met de oproerpolitie. Op vele plaatsen werden barricades opgeworpen en in de gehele hoofdstad hangt een onveilige sfeer. Elders in Frankrijk hebben zich in vijf steden ongeregeldheden afgespeeld. De moeilijkheden waren het gevolg van de dood van een jongeman, die dins dag in Meulan verdronk tijdens een botsing tussen studenten en politie en een arbeider van Peugeot, die werd doodgeschoten. De nieuwe ongeregeldheden dreigen de crisis, die het land nu sedert inei teistert doch die de afgelopen 10 dagen iets scheen te verminderen, opnieuw op te voeren. A Studenten, voorzien van stokken en schilden gooien stenen naar ge wapende gendarmes als zij na een de monstratie terugkeren in het Quartier Latin. Op de achtergrond de belang rijkste toegang tot de Sorbonne. O SCHIPHOL De Surinaamse rege ring hoopt dat het grensconflict met Guyana op een zacht pitje blijft sudde ren totdat in het najaar in Guyana ver kiezingen zijn gehouden. De regering in Paramaribo hoopt dat tegen die tijd het klimaat tussen de beide landen wat vriendelijker is geworden. Met het nieuwe parlement van Guyana zou het overleg over het geschil soepeler kunnen worden geregeld. De scheidende gevolmachtigd minis ter van Suriname, dr. J. F. E. Einaar, zei dit gistermorgen op Schiphol bij het vertrek van premier P. J. S. de Jong naar Suriname. Volgens dr. Einaar is de verhouding tussen Suriname en Guyana al wat vriendelijker geworden. Hij zei dat de laatste tijd steeds meer Surinamers op vakantie gaan naar Guyana, „waar zij uitstekend worden ontvangen". Ook herinnerde dr. Einaar eraan dat Suri name kortgeleden weer 150 Guyanese rietsnijders heeft toegelaten. Premier De Jong vertrok een uur la ter dan de bedoeling was, omdat het vliegtuig niet op tijd klaar was. Pre mier De Jong blijft een week in Suri name en gaat daarna naar Curaqao om een verzuim goed te maken: vorige maand schoot bij zijn verblijf op de Antillen een bezoek aan de Boven windse eilanden (St. Maarten, Saba en St. Eustatius) er wegens tijdgebrek bij in. Zondag 23 juni wordt de premier in Nederland terugverwacht. LONDEN Prof. Christian Bar nard heeft voor zijn vertrek naar Kaap stad gezegd dat de toestand van dr. Philip Blaiherg niet kritiek is. Hij zei dat zijn patiënt aan een leverontste king lijdt. „Ztfn toestand is iet kritiek, maar ik ben teleurgesteld dat dit geko men is. Ik heb de hoop niet opgegeven." Later heeft het Groote Schuur-zieken- huis ii\ een bulletin bekendgemaakt, dat de toestand van Blaiberg schijnt gesta biliseerd te zijn. Er is geen verandering gekomen in zijn toestand. Prof. Barnard wordt vanmiddag in Kaapstad terugverwacht. "jVfogelijk herinnert u zich, dat ik enkele maanden geleden in mijn rubriekje vertelde over de plannen, die de „Vereeniging tot Bescherming van Vogels" koesterde, om met een kweek plaats, een farm, voor ooievaars te starten, om van daaruit wellicht de steeds teruglopende bevolking dezer fraaie, grote wei- en pcldervogels nieuw bloed toe te voeren. Dit is niet zo fantastisch, als het er wellicht in menige opinie uitziet, want in de Zwit serse Jura begon men al 18 jaar gele den met zo'n reservoir, dat zowaar reeds 9 a 10 bewoonde horsten ople verde. De natuurhistoricus Max Elsch, die de merkwaardige onderneming leidt, heeft op zijn uiverfarm soms 40 d 60 vogels bijeen en dit alles stimu leerde de onze eigen „Vogelbescher ming" tot ee nactie, die als beginkapi taal f 25.000 bij een zou moeten bren gen om in het land van Altena of de Bommelerwaard met een ooievaars station op wetenschappelijke basis te kunnen aanvangen. Deze oproep vond weerklank in verier harten, zodat 'er nu al f 15.000 werd bijgedragen, waar mee de helft van het geraamde bedrag is overschreden. Dit is een fraai resul taat en Ko Zweeres van „Vogelbe scherming", de ijverige stimulator, verwijst in de laatste z.g. nieuwsbrief van zijn vereniging nog eens vol ver trouwen naar postgiro 29213 t.n.v. de Ver. t. Besch. v. Vogels, Amsterdam. Er dient uit de aangeboden terreinen een bewuste keuze worden gedaan, met een voor de ooievaar milieu in op tima forma. Wat zou het aardig we zen. als dit experiment mocht geluk ken 12 juni 1968 A. B. WIGMAN In Parijs protesteerden de studenten dinsdagavond tegen de dood van de jonge student, waarvoor zij de poli tie verantwoordelijk stellen, op de rech ter Seine-oever, trokken daarna over de Seine naar het Quartier Latin en Montparnasse. De politie maakte gebruik van een nieuwe tactiek en verspreidde de stu denten constant in kleine groepjes, en wierp met traangas en luchtdrukgrana ten, die tot kilometers in de omtrek wa ren te horen. Vele malen kwam het tot korte, hevige gevechten tijdens welke ontelbaren werden gewond. Als bevers haalden de studenten bo men neer die zij dwars over de straten legden. Met behulp van auto's en vracht wagens werden barricades gemaakt. De politie is begonnen met het op ruimen van de barricades met behulp van grote duwschuivers. Een der serie barricades was opge richt op de Place d'Enfert Rochereau in Zuid-Parijs, dat de studenten in een waar fort hadden veranderd en waar de politie werd bekogeld met stenen en Molotof cocktails. Ongeveer 6 kilometer verder, in het noorden van het centrum hebben de de monstranten twee grote bomen omge zaagd en een barrière opgeworpen over de Boulvard de Sebastopol. Rond 02.30 uur keerde de rust langzaam weer. In Toulouse wierpen studenten bar ricades op van parkeermeters, ver keersborden en houten panelen voor verkiezingsaffiches. Elders in de stad braken enige branden uit, die de brand weer handenvol werk bezorgden. In Saint Nazaire werd gevochten tus sen arbeiders en studenten enerzijds en de politie anderzijds. Ook hier wer den barricades opgeworpen en sneuvel den vele auto's en werden ongeveer 40 personen gewond. Intussen lopen alle mogelijke soor ten betogingen in Parijs door elkaar, zowel vóór als tegen de regering, zo wel vóór als tegen de studenten. In de acties van de studenten is een duidelijk escalatie te merken: zij la ten de straatstenen als projectielen lig gen en hanteren nu Molotof-cocktails. Volgens het Parijse dagblad Le Monde zijn de rijen van de studenten versterkt met een aantal huursoldaten uit de Congo, Katanga, Korea en Algerije, De krant had een reportage gewijd aan de ze huurlingen. Zij waren gekomen, zo verklaarde een van hen, „om hun li chaamskracht ten dienste te stellen van de revolutie". In de loop van de avond en de nacht hield de politie meer dan duizend beto gers aan voor een onderzoek naar hun identiteit. De ongeregeldheden duurden zowel op de linker- als op de rechter-Seine- oever tot diep in de nacht voort. Voor de medische faculteit hadden de beto gers de straat door middel van barri cades versperd. Verscheidene studen ten droegen puntige ijzeren staven bij zich, waarmee zij de brandstoftanks van auto's lek staken om aan benzine voor Molotof-cocktails te komen. De op roerpolitie, die de ene barricade na de andere veroverde, vuurde honderden traangasgranaten af. Het aantal gewon den is niet bekend, maar niemand zou ernstig letsel hebben opgelopen. Omstreeks twee uur in de nacht was de politie in Toulouse, waar betogers wegversperingen hadden opgeworpen, de situatie meester. Zij had toen veertig arrestaties verricht. Aan de kant van de politie telde men acht gewonden, bij de betogers eveneens acht. SCHIEDAM Bij sloopwerk aan een huis zijn gistermiddag in Schiedam twee arbeiders gewond geraakt, toen een buitenmuur plotseling naar binnen instortte. De twee mannen werden door de vallende stenen bedolven. Zij wer den naar een ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd. LONDEN Daniël Cohn-Bendit, lei der van de radicale „beweging van de 22ste maart" is dindag uit Parijs in Lon den aangekomen waar hij 24 uur mag blijven, om deel te nemen aan een pro gramma van de BBC. De studentenleider was, volgens een woordvoerder van de beweging voor burgerlijke vrijheden, bij zijn aankomst op het Londense vliegveld aangehouden en zou worden teruggestuurd naar Frankrijk, maar later zei Lord Brock- way, links-labourlid van het Hogerhuis, dat Bendit 24 uur in Engeland mag blij ven. Hij had dit vernomen van het minis ven. Hij had dit vernomen van 't minis terie van Binnenlandse Zaken. UTRECHT „Opnieuw wil ik wij zen op de dringende noodzaak van een versmelting van de gasbedrijven in ons land tot grotere eenheden. Im mers, de verkruimeldheid van de Ne derlandse gasindustrie doet schade aan de doeltreffendheid ervan, terwijl de aandrang van de rijksoverheid op het particuliere bedrijfsleven tot fusio nering en schaalvergroting kwalijk is te rijmen met het stichten en het handhaven van tal van, miniatuur gas bedrijven door gemeentelijke overhe den". Dit betoogde gisterochtend de voor zitter van de vereniging van gasfabri- kanten (V.G.N.) in Nederland, ir. D. Tinbergen, op de algemene vergade ring van de vereniging in Utrecht. Weliswaar zijn er volgens hem in de afgelopen jaren plaatselijke successen geboekt, maar in een vergelijking met landen als België, Engeland en Frank rijk blijft ons land ongunstig uitvallen. DEN HAAG Een groep Ne derlanders heeft in een adres aan de leden van de Staten-Ge- neraal er ..met de grootst moge lijke klem" op aangedrongen de regering uit te nodigen „terstond alle maatregelen te nemen om het huidige regime in Grieken land in een zodanig isolement te plaatsen dat het zich niet kan handhaven". Het adres, dat ook is toegezonden aan de regering, is uitgegaan van een comité, be staande uit dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. H. van der Horst, J. Kassies, Gab. Smit en dr. Vic tor E. van Vriesland. De adres santen zijn van mening, „dat de regering stappen zou moeten doen om ook de regeringen van andere landen de voorgestelde gedragslijn van isolering te doen volgen". „Stellig moet met dit al les niet worden gewacht tot de klacht tegen Griekenland in de Raad van Europa is behandeld". De adressanten schrijven ont steld te zijn over de inhoud van de rapporten van „Amnesty In ternational" over de behandeling van politieke gevangenen in Griekenland. „Er is geen reden aan de juistheid van de versla gen te twijfelen, en wij moeten dan ook met verontwaardiging vaststellen, dat in 'n land. waar aan de beschaving grote ver plichtingen heeft, het uitoefenen van een weerzinwekkende ter reur is mogelijk geworden. Het spreekt vanzelf dat men in Grie kenland tegen deze terreur wei nig kan beginnen; des te groter is de verantwoordelijkheid der regeringen van andere landen, die van buiten af druk kunnen uitoefenen", aldus het adres. BOGOTA (Columbia) Dinsdag avond zajn in de Columbiaanse hoofd stad Bogota ernstige ongeregeldheden losgebarsten, naar aanleiding van het ontslag van president Carlos Lleras. G T¥ENGELO De Hengelose kloskantfabriek Narrow N.V. gaat dicht. Het 75 man tellende personeel komt op straat te staan. De lonen zijn tot het eind van de week gegarandeerd, aldus de directie. „Ook over de sociale gevolgen is met de vakbonden overeenstemming be reikt," zo zegt de directie in een communiqué. De vakbonden zijn echter he vig verontwaardigd over de gang van zaken. Zij menen overal buiten te zijn gehouden. Van een regeling, waar de directie op doelt, weten zij niets. Begin dit jaar hebben de twee aan deelhouders van Narrow, de Nederland se textielfabriek De Jong en Van Dam (nu in handen van de Koninklijke Kou sen en Sokkenfabriek Jansen de Wit) en de Amerikaanse onderneming Wyo- mission Corp., besloten het bedrijf te liquideren. Vakbonden en personeel zijn daarvan niet op de hoogte gesteld. Er zou naar een koper worden gezocht. Twee weken geleden deelde de directie mee dat Narrow geleidelijk aan geslo ten zou worden, omdat er geen koper was gevonden. Gisteren maakte de di rectie bekend dat het faillissement was aangevraagd omdat er wegens geldge brek niets van een geleidelijke liquida tie kon komen. Volgens de vakbonden heeft de Ame rikaanse onderneming zich aan zijn verplichtingen onttrokken. „Zij gaven nooit thuis, hoeveel moeite we ook heb ben gedaan", aldus de heer Poelman van de Eendracht. De drie vakbonden gaan nu Wyomis- sion een brief sturen waarin zij hun grieven laten weten. De Nederlandse aandeelhouder De Jong en Van Dam heeft wel een royaal gebaar gemaakt: aan het personeel is een bedrag ge schonken. Daarvan moeten voorlopig alle betalingen worden gedaan. AMERSFOORT Gistermorgen kwam in Amersfoort de NNP, de orga nisatie van uitgevers van niet-dagelijks verschijnende kranten, in een ledenver gadering bijeen. De voorzitter van de NNP, de heer A. M. Banda, wees in zijn openingswoord op de economische moeilijkheden, ook bij deze kranten, die zich van de dagbla den alleen onderscheiden door 'n gerin gere frequentie. Zij hebben in hun re gio dezelfde taak en staan ook voor de zelfde problemen als de dagbladen. Ook de nieuwsbladen kampen met economi sche moeilijkheden en ook zij ondervin den in sterke mate de gevolgen van de tv-reclame. Het concentratieverschijn sel, waarbij sterke persondernemingen zwakkere uitgeverijen opkopen, is ook de nieuwsbladsector niet vreemd. Spre ker wees in dit verband op een twintig tal recente concentraties. De heer Banda uitte kritiek op de door het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk voorge stelde compensatieregeling voor in 1967 gederfde advertentie-inkomsten als ge volg van de tv-reclame. Hij vreest dat hierdoor de grootste uitkeringen belanden bij bladen met zeer grote oplagen, die er op grond van de verhouding tussen hun vaste en hun variabele kosten en op grond van hun rendementspositie zo goed als zeker het minste behoefte aan hebben. RUCPHEN Wachtmeester W. van Maagdenburg, die volgens uitlatin gen van talrijke dorpsbewoners de di recte oorzaak is geweest van het uit breken van de ongeregeldheden in St. Willebrord op 20 april, is overge plaatst naar de gemeente Fijnaart. De wachtmeester, door de bevolking van St. Willebrord ook wel „de snor" genoemd, zou ettelijke keren hebben aangekondigd, dat hij in het dorp „wel eens orde op zaken zou gaan stellen". Ook zou hij, wat later steeds ontkend is, op die bewuste 20ste april een jon gen uit Etten-Leur hebben geslagen, die stond te kijken naar een vechtpartij. De districtscommandant van de Rijks politie in Breda, majoor W. van Nijnat- ten, wilde over de overplaatsing slechts zeggen, dat die zeker niet alleen niet een gevolg is van wat in St. Willebrord is gebeurd. Van onze Haagse redactie TAEN HAAG Koningin Juliana gaat Paleis Soestdijk verkopen aan d« U Staat. De verkoop van dit palels niet alle bijbehorende gebouwen eo bijna 75 hectaren grond is onderdeel van een nieuwe financiële regeling tus sen het Rijk en het Koninklijk Huis. Premier De Jong en de ministers Beer- nink (Binnenlandse Zaken) en VVitteveen (Financiën) hebben de Tweede Ka mer hierover in een brief ingelicht. De uitgaven van de Koningin die rechtstreeks uit het koningschap voort vloeien, zoals de kosten voor de opening van de zitting van de Staten-Gene- raal op Prinsjesdag, ontvangsten van staatshoofden en staatsbezoeken aan het buitenland zullen voor rekening van het Rijk komen. De personeelssterkte die voor deze representatieve verplichtingen nodig is, zoals het departement van de hofmaar schalk en voor de koninklijke stallen, zal worden bepaald door regering en parlement. De regering overweegt dit personeel in de rijksdienst op te ne men, zodat het van hofpersoneel tot rijksambtenaar wordt. De paleizen Het Loo en Paleis Noord einde in Den Haag zullen niet meer ter beschikking worden gesteld als zomer- of winterverblijven van leden van het Koninklijk Huis. Dat wil niet zeggen, dat prinses Margriet en haar man niet op het Loo kunnen blijven wonen. Evenals het paleis Huis ten Bosch en het paleis op de Dam zal ook Paleis Soestdijk na verkoop aan de staat be schikbaar zijn als zomer- of winterver blijf van het Koninklijk Huis. De Ko ningin zal echter geen onderhoudskos ten meer hoeven te betalen. De bewo- ningskosten ten bedrage van 450.000 gulden blijven voor rekening van de Koningin. Voor het overige handhaaft het kabi net de oorspronkelijke voorstellen van het kabinet-Cals, waarbij het inkomen van de Koningin vrerd opgetrokken van 2,5 tot 5,2 miljoen gulden. (Zie ook elders in dit nummer). bJIJMEGEN Nijmegenaars met te- lefoon lopen tegenwoordig in het weekeinde veel kans opgebeld te wor den door ene inspecteur Vos van de politie". Wat. dan volgt varieert van „uw dochtertje is betrokken bij een ze dendelict. Komt u even naar het bu reau?" tot „V wordt ervan beschuldigd onderdak te hebben verleend aan een prostituée. Komt u 't even uitleggen?" De geheimzinnige telefoonmaniak is helemaal niet bij de politie, maar be zorgt die daarentegen handen vol werk. Regelmatig zit de politie met dokters, die gebeld zijn om sectie op een lijk te komen verrichten en met mensen, die om andere redenen naar het bureau zijn ontboden. Van de andere kant moet zij ook ver schillende keren uitrukken om burenru zies te beslechten, waarvan bij aan komst geen sprake blijkt te zijn. Ten slotte wordt de politie wel gebeld en krijgt dan te horen: „IJ spreekt met in specteur Vos (of ook wel Jansen), de te- Ie foonman iak." Zolang de politie de man nog niet te pakken heeft, raadt zij mensen, die door iemand worden uitgenodigd op het bureau te komen, aan eerst contact op te nemen met de politie. Van onze parlementaire redactie EN HAAG De liberale senator mr. H. van Riel heeft gisteren in de Eerste Kamer minister Luns (bui tenlandse zaken) in bescherming geno men tegen de kritiek op diens vriende lijke woorden in Portugal. „Veel kritiek getuigt van een symptomatisch gemis aan wijsheid en nadenken", zei de heer Van Riel. Hij gaf toe dat de Nederlandse libe ralen weinig sympathie voor het be wind in Portugal koesteren. „Zij ont houden zich echter om bondgenoot- schappelijke-redenen van aanmerkingen. Bovendien kan men alleen na grondige studie over een ander land oordelen. Met het afkeuren van wat in kolo niale oorlogen gebeurt moeten Neder landers en Engelsen voorzichtig zijn," zo vulde de senator aan. De heer Van Riel waarschuwde voor het generaliseren zonder bewijs, voor al om in de publieke voorstelling landen te diskwalificeren die het linkse denkpatroon weigeren aan te nemen en toch onmisbare hoekstenen zijn in de westerse defensie. „Hier zit een stuk bewust links extre mistisch politiek denken en drijven ach ter. Aantoonbaar bewust," zei de libe raal. Andere senatoren namen de minis ter zijn vriendelijke woorden aan pre mier Salazar wel kwalijk. De heer H. A. Algra (ar) zei het wat subtiel: „On ze buitenlandse politiek wordt geken merkt door braafheid, een perhollandse deugd". De socialist mr. M. de Niet kon de heer Algra een heel eind volgen. „Ook na de verdediging van minister Luns in de Tweede Kamer is de aanstoot niet weggenomen," meende hij, „Men gaat datgenen wat achter gesloten deuren ge beurt, wantrouwen. Vooral jongeren zien hier een van de knellendste ondui delijkheden in de politiek. Wij sukkelen rustig door met verouderde diplomatie ke vormen en vandaar ook deze ver ouderde diplomatieke vriendelijkheid." De pacifist O. M. Boetes was het over Portugal volmaakt met de heer De Niet eens. Prof. dr. J. W. van Hulst (ch) was bereid om de woorden van de heer Luns niet op een goudschaaltje te we gen. Hij vond echter wel dat een mi nister van Buitenlandse Zaken moet aanvoelen hoe zijn vriendelijkheidsfra ses in zijn vaderland worden opgevat. „De mensen gaan zich afvragen of de politiek een bedrijf is waarin men pre cies het tegenovergestelde zegt van wat men bedoelt. De minister mag nog ja renlang de populairste man van Ne derland blijven. Maar ik vraag mij toch af of de Nederlandse kat tegen de haren moet worden gestreken, omdat anders de politieke kat in de gordijnen vliegt." Op de vliegbasis Jever in West-Duitsland wordt op het ogenblik de jaarlijkse navigatie- en schietwedstrijd tussen de tweede en vierde geallieerde tactische luchtmachten van de NAVO-landen gehouden. Hier de Nederlandse vliegers die aan deze oefening deelnemen; van links naar rechts: sgt-majoor A. Kooymans, ka pitein F. T. P. Immens, le It. H. Voskuil, le It. H. J. H. Regtuit en le It. W. Bree- schoteru Een hogedrukgebied dat zich uit strekt van de Azoren over de Britse eilanden naar Scandinavië is het af gelopen etmaal nog iets in betekenis toegenomen. Rond dit hogedrukgebied stroomt met noordoostelijke winden tamelijk droge lucht, waarin weinig bewolking voorkomt, uit Denemarken en Noord-Duitsland naar ons land. In deze lucht daalde in de afgelopen nacht de temperatuur aan de grond plaatselijk tot 1 graad boven nul. Boven het Alpengebied bevindt zich in de hogere luchtlagen een depressie die regen brengt in Polen en Midden- Duitsland. Deze regenzone beweegt langzaam naar het westen. Over het algemeen blijft het droog en vrij zonnig weer. In het tempera- tuurverloop komt maar weinig ver andering. Zon op: 4.20 uur Maan op: onder: 21.01 uur onder: 6.34 uur

De Vallei | 1968 | | pagina 1