Oudere mensen Beurs van Amsterdam Zeer stille beurs 1 Achttien concerten Holland Festival in radio-uitzending RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND VAN GOGH-MUSEUM IN AMSTERDAM MORGEN Nederhorst in expansie Groter verlies bij Kwatta Yoltaires werken worden duur Wisselmarkt PILOOT STORM RECHTER TIE 1 TEKKO TAKS TELEVISIE ~I| T.V. LANGENBERG Vagina 2 WOENSDAG 12 JUNI 1968 77 Hij werd zich plotse ling bewust van een grote hoogmoe digheid, niet in de zin door Myra be doeld maar anders. Deze is niet die ik wil, ik moet mijzelf bewaren. Voor wie, waarvoor?... Hij wist het niet. Hij rekte zich uit in de gemakke lijke stoel en voelde nu, onbewust er na aan toe te zijn geweest zo te we zen als zij van hem verlangde, maar zijn hoogmoed, wellicht een krank zinnige hoogmoed, dacht hij een wei nig bitter, had hem staande gehou den. Naar liefde had hij gehunkerd, maar dan moest ook Liefde zijn, en van twee kanten... Hij lachte bijna om zichzelf, zette zijn glas neer en sprong op. Had Myra iets kunnen volgen van de bijna gewonnen, nu verloren slag? Haar grote ongelijk blikkende ogen stonden een beetje treurig, een beet je vermaakt, een beetje geraakt. Ga je nu al weg? Ik moet nog wat werken. De sterkte in hemzelf maakte zijn stem weer opgewekt. Kun je dat hier niet doen? Dan blijf je slapen... op de divan, ik maak het wel. Daarvan ben ik overtuigd. Hij glimlachte, bijna ondeugend; haar verbazing ziende, trok hij pla gend aan het wit-blonde haar. Neen, hij hoefde de omgang met Myra niet te verbreken, waarom? Dat zou hem uitsluiten van haar moeders kring. Bovendien, hij kende nu het gevaar en kon er zich voor hoeden. Hij boog zich voorover en kuste haar. Kijk niet zo sip, meid! Ik ga hoor. Verloven is niets, je hebt gelijk. Mispunt! schold zij, het hoeft toch niet voor eeuwig. Zo bedoel ik het immers niet. Hij knikte, lachte sussend. 't Is goed zo, pieker er maar niet over. Myra trok een pruillip. Dat zou je wel willen, te veel eer voor zo'n stuk ijs. Des te beter. Toen hij bij de deur was, hing zij aan zijn hals. Je blijft nu toch niet weg voorgoed? Haar ogen waren oprecht smekend, het trof hem meer dan alles wat zij had gezegd. Ik vind het niets erg, dat ik nooit bij jou kan komen, Freekie, dat be grijp je immers, je moeder en je stief vader hè. zo'n ander soort mensen! Maar... Haar stem beefde even, zij knipperde snel met de oogleden, druk te zich tegen hem aan. Ik heb al les voor je over... als je... als je maar komt. Freek ademde moeilijk. Waarom was hij nu niet blij? Daar was nu eens een mens, die alles voor hem over had, geen kind om een bijna eer biedige vriendschap voor te koeste ren zoals Noldie, die je verwarde en in veel opzichten bóven je stond. My ra was een vrouw en hij een man en daarmee afgelopen. En toch, weer die hoogmoed, hij wilde haar niet. Was hij dan zo heilig? Misschien al leen in de oerbetekenis van het woord: af gezonder, dat was hij. En nogmaals vroeg hij zich af: waartoe? X Het werd Kerstmis, ook al wilde Freek het niet. Hij wilde niet herin nerd worden aan de jaren bij oom en tante, de vorige jaren met hun licht- schittering, die diep-innerlijk in hem was doorgedrongen en hem vredig en gelukkig had gestemd. Dat moest voorbij zijn en uit, de afwijking was het, die hem zo week had gemaakt. Zoethouderij. Maar je moest het le ven nu eenmaal door, het scheen op zichzelf belangrijk genoeg te wezen, hij hoopte dat belang nog eens te ont dekken. Misschien werd hij dat later gewaar als hij bij Ries in Den Haag zelfstandig werkte. Kwam hij Ko Sol nog maar eens tegen, dat was tenmin ste een kerel die met twee voeten op de begane grond wandelde; voor nieu we vriendschappen, nieuwe teleurstel lingen misschien, had Freek geen moed. Er kwam een soort onver schrokkenheid over hem. Hij ging veel paardrijden, buiten in bos en dui nenen langs de zee, hij nam zich voor weer veel te zwemmen als het even weer zou worden, niet in een zwem bad, daarvoor voelde hij nooit iets, maar buiten, in zee. En dan op een stil punt zich ver af laten drijven, zo ver, dat je bijna niet meer terug kon, misschien eens werkelijk niet terug zou kunnen. Hij speelde graag met die gedachte, hij voelde zich getrokken tot tartende roekeloosheid. De dood kon nooit zo vreemd vijandig als het leven zijn. Op de middag vóór Kerstmis zat Freek in zijn kamer te werken. Natte sneeuw sloeg tegen de ruiten, buiten was het donker, modderig en vies. Freek had zijn bureaulamp aange knipt en de gordijnen gesloten. Er hing een aangename warmte in de duistere kamer, waar alleen het bu reaublad helder in de kleine lichtplas lag. Eleonoor kwam binnen, zij legde een rol voor Freek op het bureau. Kijk eens, dat bracht de post voor je. Voor mij? Ja, zie maar. Je naam en adres staan er op. Maak eens open, vent, ik ben beslist nieuwsgierig. Freek trok de wenkbrauwen samen. Hij kon nooit goed verdragen, dat moeder alles zo weten wilde. Ach, het zal wel niets bijzonders zijn, mis schien wat dictaten. Straks kijk ik wel, als ik hiermee klaar ben. Eleonoor bemerkte de afwijzing, de eterchtwijzing bijna. Enfin, dan hoor ik het nog wel, zei zij koeltjes. Hij was alweer in zijn werk ver diept en knikte flauw. Eleonoor liet hem alleen. Pas toen de etensgong sonoor galmde, keek Freek op en ont dekte de rol voor zich tussen zijn boe ken. Straks maar na het eten, nam hij zich voor, wat kon hij nu voor bijzonders verwachten? Heilige Avond. Freek wilde werken en vergeten, hij zat achter zijn bu reau. Wegen was met zijn vrouw naar de première van een toneelstuk. Ele onoor was dol op premières, dan werd er het meest toilet gemaakt, en kon zij ook met iets sjieks voor de dag ko men. Wegen gaf niet zoveel om ern stige stukken, maar hij ging mee om haar een genoegen te doen. Freek nam de rol op. Karton, con stateerde hij met iets van vage nieuwsgierigheid. Hij bleef ermee tussen zijn handen zitten. Soms kon hij door iets heen voelen. Het gaf hem altijd een voldoening wanneer hij vóór een brief te hebben geopend er al iets van wist. Doch dit keer wilde het niet lukken. Wat hem de laatste tijd niet meer overkomen was, keerde nu terug: Noldies ogen schoven er weer tussen, de lichte, verdrietige ogen, hij kon die blik nooit kwijt.Wre- velig trok hij het pakpapier van de kartonnen rol. Die boog vanzelf over. Een vel papier, een tékening, hij zag het met één oogopslag en toen wist hij óók waarom hij juist nu weer aan Noldie gedacht had. Een kleine, bijna schetsmatige teke ning, in crayon en sepia: een jongen, die kapellen tracht te vangen. En er onder stond in kleine, kantige letters: .Benaarstigt u. om uw roeping en verkiezing vast te maken.' Ach Freek, die arme bloemen. Het papier knisterde in de stilte. Freek zat roerloos, keek op de teke ning, waarin hij nu al duidelijker zichzelf begon te herkennen. Hij had getracht haar te vergeten, nu zag hij, dat dit hem nooit was ge lukt, dat het hem zou gelukken om van ieder los te komen, maar niet van haar, omdat zij niet wilde mis schien wel omdat zij niet kon. Had zij hem weer doorgrond? Joeg hij inderdaad achter vlinders, achter kleine ongrijpbaarheden, die tot stof worden, tot dood stof op de palm van je hand? Maar hoe moest hij zich be naarstigen om zijn roeping en verkie zing vast te maken, als hij die niet eens kende, als hij niet eens wist dat hij een roeping of verkiezing had? (Wordt vervolgd) 3834. Het alarmteken van Grishow had werkelijk niet vlugger beantwoord kunnen worden, want er bleek nog geen kwartier verstreken te zijn, sedert de comman dant zijn instructies aan Lunapolis gaf. Toch keken Pi loot Storm en dokter Shaw slechts even op van hun ogenschijnlijk zinloze arbeid en gingen toen weer on verdroten voort de kleinere rotsblokken uit de weg te ruimen, zodat de graafmachine straks de zware brok ken kon wegtrekken. Iedere gewonnen seconde was im mers kostbaar, want wie wist hoe de mannen van de LE-15 eraan toe waren? Tussen het gruis en puin had Arend nu eindelijk een stuk van het weggezakte voer tuig ontdekt en hij hoopte maar, dat zij nog op tijd zouden zijn om luitenant Tremaine en mechanicus Ketcham te redden. Hij probeerde niet te denken aan de kwetsbare transparant-helmen van de kerels en aan de smak die zij gemaakt moesten hebbenReeds was de logge machine op korte afstand aan kabels neergelaten en hobbelde voorzichtig naar de rand van het gat. Het gevaar van verdere instortingen was im mers niet denkbeeldig! 19. Tsjiao Tai roept Leng binnen en de dikke pand- huishouder valt meteen op zijn knieën voor de Rech- jj ter neer. ,.Laat die plichtplegingen maar achterwege, meneer Leng", zegt Rechter Tie. „We zijn hier niet in de rechtzaal. Ga zitten en vertel me nauwkeurig wat u z gisteravond hebt gedaan." „Dacht ik het niet!" begint Leng te jammeren. „Ik wist wel dat het daarover ging! ik bezweer u, dat het alleen maar kwam omdat ik wat s veel gedronken had. Maar ik stond nog vast genoeg 5 op mijn benen. Dat zal die ouwe landloper u toch ook jj wel gezegd hebben?" De Rechter spitst zijn oren. Hij heeft geen idee waar Leng het over heeft, maar met s die oude landloper kan het slachtoffer van de moord 5 wel eens bedoeld zijn. „Ik wil alles nog eens duidelijk in uw eigen woorden horen", zegt hij bars. Leng is op een krukje gaan zitten en vertelt met trillende stem: „Nou, ik had een paar rondjes gedronken met mijn vriend, de goudsmid, en het was eerlijk gezegd een beet je laat geworden. Maar goed, tenslotte nemen we af scheid, ik klim in mijn draagstoel en laat we door mijn koelies naar mijn villa dragen. Net toen we de heuvel naderden, kwam er een troep opgeschoten kwajongens langs, en die begonnen me notabene uit te schelden voor alles wat lelijk is. „Vette papzak", „lelijk oud drankorgel" en meer van dat fraais. Meestal trek ik me daar niets van aan, maar ik was met uw permissie wat aangeschoten en daarom verloor ik mijn geduld." 43. Tekko bleef nog geruime tijd zitten en fantaseren, en de nacht was al bijna verstreken toen hij eindelijk huiverend opstond. „Hé, heerlijk zo'n tropennacht!" verzuchtte hij, terwijl hij zijn tentje verliet en bedaard het oerwoud inkuierde. „Wat een verschil met de nach ten thuis. Wat een sfeer! En wat een exotische bloeme- geuren strelen hier mijn reukorgaan. EhBloemen geuren, tropenkleuren! Sterrenlicht; Ik loop en dicht! Muskietgezoem, tam-tam - boem boem! hè, dit is de ware omgeving voor een dichterlijk gemoed! Zeld zaam. Prachtig. Om nooit te vergeten!" Onze onverschrokken woudloper fantaseerde nog een Terwijl een zekere Dikke Leo op het eerste net in de Johnny Hoes-show uit riep: „Niet huilen, Georgette! Trek uit dat korset!" gunde Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, ons op het tweede net een blik op mensen, die de tekenen van het ouder worden eveneens trachten tegen te gaan. Op allerlei manieren: van haarstukje van de veertiger tot aan het excessieve grenzend gesleutel aan bejaarden. Dit was echter slechts één facet van Lord Snowdons meesterlijke documentaire. „En... nog vele jaren in goede gezond heid". De oudere mens kampt blijkens deze film met meer problemen dan al leen maar de uiterlijke, die hij op kunstmatige wijze voor zichzelf en de buitenwereld kan proberen te verdoe zelen. Hij kent ook de eenzaamheid, ontstaan door eigen gebreken, verwij dering van de familie of het sterven van leeftijdgenoten. Blijkens deze film, die ook muzikaal bezien zeer sugges tief was (van „When I'm sixty-four" van de Beatles via „When I grow to old to dream" van Victor Sylvester tot „O God, our Help in ages past" door een kerkkoor), weten vooral de kunste naars hun ouderdom positief te ver werken. Een hunner zei: „Alles in het leven is belangrijk. Daarom blijf ik er in opgaan". Dat was Barbara Hepworth. Haar beelden waren enkele jaren geleden in het Rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe te zien. Thans staan daar de beelden van haar wijze land-, vak- en generatiegenoot Henry Moore. In het VARA-programma „Dagje ouder" (waarin onder meer op zeer heldere en positieve wijze over de jeugd van te genwoordig werd gesproken) liet men een aantal bejaarde bezoekers van de ze expositie rechtstreeks commentaar op het tentoongestelde geven. De me ningen liepen uiteraard nogal uiteen. Maar dat maakte het juist zo boeiend: er werd veel gekeken, gedacht en ge praat. Kortom: men ging er in op. Ook een levenskunstenaar is een kunste naar. In zekere zin gold dit ook voor de mannen van het Nederlandse RAF- squadron (intussen ook alweer 25 jaar ouder geworden), aan wie „Achter het nieuws" een aflevering wijdde. In woord (onder meer van prins Bernhard) en beeld werden op sobere, maar in dringende wijze een aantal herinnerin gen aan dagen vol ellende en idealis me aan de vergetelheid ontrukt. J. v.d. K. Achttien concerten, die worden gege ven in het kader van het Holland Fes tival, zullen worden uitgezonden via de radio. Zeven daarvan zullen recht streeks te beluisteren zijn. De volgende concerten worden uitge zonden: het Radio Kamerorkest op 17 juni in Rotterdam (rechtstreeks), het Residentie Orkest en het Nederlands Kamerkoor op 15 juni (uitzending op 19 juni), het Radio Filharmonisch Or kest op 21 jiffri (rechtstreeks), de Ne- derlandse Bachvereniging en het Om roeporkest op 20 juni (uitzending op 23 juni), het Nederlands Kamerorkest op 24 juni (rechtstreeks) het Orhroep Dubbelkwartet op 24 juni (uitzending op 26 juni), het Residentie Orkest op 29 juni (rechtstreeks), het Residentie Orkest op 22 juni), het Nederlands Blazersensemble op 1 juli (recht streeks), Debussycyclus 1 op 22 juni (uitzending op 3 juli), het Rotterdams Philharmonisch Orkest op 5 juli (uit zending op 7 juli), Debussy-cyclus III op 7 juli (rechtstreeks), de Koren van de Belgische Radio en Televisie op 8 juli (rechtstreeks), Debussy-cyclus II op 29 juni (uitzending op 10 juli), het Residentie Orkest op 6 juli (uitzending op 14 juli), het Danzi Kwintet op 20 ju ni (uitzending op 15 juli), het Rotter dams Philharmonisch Orkest op 19 juni (uitzending op 17 juli). ■HNHHHHHHHB HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitzen. van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. 18.30 Stereo: Vocaal- en instr. ensemble en zangsolist. 18.55 Stereo: VARA's Popshow. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverz. 19.45 Promena de-orkest amus. muz. 20.15 Spreekt u maar... wedstrijdprogr. 20.45 Country en Western-muz. 21.05 Je moet er zelf ge weest zijn, zeggen ze: klankbeeld over Zuid-Afrika. 21.35 Interview met Conny Stuart. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Contrasten: klass. en mod. kamermuz. (opn). 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Vocaal ensemble en orgelspel: klass. en mod. muz. 18.30 Nws. en weer- praat je. 18.46 Act. NRU: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Weg wezen...!: toeristische kroniek. 20.00 Concert: I The New Philharmonia Orchestra en so list: mod. muz. II. Berlijnse Filharmo nisch orkest: klass. en mod. muz. (In de pauze: 20.55-21.10 Klankbeeld). 22.05 Spiegel van België: een progr. in sa. menwerking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X een sprong in het duister. 23.5524.00 Nws. NEDERLAND I NCRV: 17.00—17.35 Voor de kindern. 19.00 Journaal. 19.06 Nieuwe avonturen van de Drie Musketiers, TV-feuilleton. 19.31Persoonlijk: een serie kennisma kingen met prominente staatslieden in- en buiten Europa. 20.00 Journaal. 20.20 Uitzending van de B.P. 20.35 In Kleur: De ijzere, maagd, speelfilm. (Rijks keuring alle leeftijden). 22.10 Journaal. 22.1522.30 Openbaar kunstbezit. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer, 19.00 Journaal. NCRV: 19.03 Alarm in de Bergen: Het verjaardagsgeschenk. TV- feuilleton. 19.28 Het Nederlands Ka merorkest: klass. Vioolconc. NTS: 20.00 journ. NCRV: 20.20 In de herberg, amus. AMSTERDAM Het in Amsterdam te bouwen Rijksmuseum Vincent van Gogh, waarin de omvangrijke collectie der gelijknamige stichting, omvattende schilderijen en tekeningen van de be roemde schilder en boeken van tijdge noten, permanent zal worden geëxpo seerd, zal in augustus 1971 gereed zijn. Wijlen architect Rietveld ontwierp het gebouw, dat vlak bij het Stedelijk Mu seum in de Paulus Potterstraat komt en eventueel met een onderdoorgang onder de straat, die beide musea scheidt, verbonden zal kunnen worden. De bouwkosten van het nieuwe mu seum werden in 1963 op een kleine 8 miljoen gulden geraamd. Drs. E. R. Meijer, die directeur wordt, verwacht een jaarbezoek van 600.000 personen. Hij vertelde dat op een persconferen tie in Amsterdam, waar tekeningen en een maquette van het museum aan de pers werden getoond. De staat sloot in juli 1962 een over eenkomst met een daartoe opgerichte Vincent van Gogh stichting, waardoor de staat eigenaar werd van de unieke collectie, die in het bezit was van ir. Vincent W. van Gogh (78) uit Laren, een zoon van Vincents broer Theo. Ir. Van Gogh ontving een bedrag van 18 miljoen gulden, dat slechts een deel der werkelijke waarde van de verzameling is. De collectie omvat: 150 schilderijen en 400 tekeningen van Van Gogh, 50 schilderijen van Vincents tijdgenoten, o.a. Gauguin, Lautrec, Bernard en Montecelli. Voorts correspondentie, 600 brieven van de schilder en enkele honderden van vrienden en familie, een bibliotheek van ca. 2000 delen, alsmede documentatiemateriaal. Se dert 1932 is in het Stedelijk Museum de collectie in gedeelten tentoongesteld geweest. progr. 21.05 De Universiteit van Berke ley, filmrep. 21.45 Hier en Nu in Latijns- Amerika, filmrepor. 22.15 Avondsluiting. NTS: 22.20—22.25 Journ. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Ra- diojourn. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30 -8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijd. 9.00 Stereo: Mod. muz. door Eng. ork. (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Schoolrad. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Pianorec.: semi-klass. muziek. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.29 Landbouwrubriek. 12.34 Li. gr.muz. v. oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Ra- diojaourn. 13.30 Stereo: Internat., con cours voor vertolkers van muz. v. onze tijd: mod kamermuz. (opn.). 14.30 Pro feet in eigen land: 'n pr. over Ferdi nand Domela Nieuwenhuis. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 't offer van Helena, hoorsp. 17.10 Stereo: koorzang, klass. en mod. lied. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 SOS-ber. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 't lev.woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. platen- pr. (7.30 nws.;' 7.32 Act.; 7.50 Overwe ging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Vak.- tips. 8.45 Eucharistieviering in de stu dio. 9.15 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lez. 10.20 Muz. uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasolasido: gev. pr. 13.30 Li. gr.muz. NRU: 13.45 Fragm. uit musicals (gr.). NCRV: 14.30 Ste reo: Altviool en klavecimbel: klass. en mod. muz. 15.00 Herv. middagdienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: een pr. over hobby's en liefheb berijen. 15.50 Trekken om werk, lez. over jeugdmigratie. 16.00 Nws. 16.02 Klass. en mod. kamermuz. (opn.). 16.50 Spelen met taal. 17.00 Oude jazzmuz. NCRV: 17.45 Sportact. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Li. instr. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van vrou wenakker praten gewoon tussen de pla ten door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TNT: Knalmuz. 14.00 Nws. 14.03 Popmuz. 15.00 Nws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrr.... platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07- 18.00 Draaijijofdraiik: verzoekplatenpr. Woensdag 12 juni 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van de vorige avond) 10.20 Das Krimtinalmu- seum: TV-film. 11.25 Melodie des Lebens muz. progr. 12.0013.30 Act. kroniek. 16.10 Journ. 16.15 Int. Junioren Voetb. Toernooi, (herh. van gisteravond) 16.45 Die klugen Narren: TV-spel. 17.25 Ringling, Barnum, Bailey en Co.: Cir- cusprogr. 18.00—18.05 Journ. (Reg. progr. NDR.: 18.05 Act. 18.19 Nordschau. 18.53 Kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: De avonturen van> Seas- pray: TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. NDR.: 18.05 Dr. Kildaire:TV- film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Gevaarlijke experimenten. 19.40 Zuknenft im Revier: TV-serie) 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Grossmacht Erdöl: reportage. 21.00 Chronik der Familie Nagele - Anno 1931; spel; 21.50 Kleur Tambapansiëdansers uit Ceylon. 22.15 Journaal, commentaar en weeroverzicht. 22.35 Voetbal. DUITSLAND II 17.00 Eurovisie: Giro d'Italia: Wielren nen. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Lassie: TV-film. 18.50 Dezernat M: detective-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actu aliteiten. 20.00 Kleur: Disneyland:Chico de steppen wolf: natuurfilm. Aansluitend Nieuws. 20.45 Das Haus: TV-spel. 22.05 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. Fonds Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland 1966-1 7 1968 6è 1966 61 1967 61 1967 6 1965-1 51 1964-1 51 1964 5 1958 41 1964 41 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 31 1947 31 1951 3f heleboel meer, maar verwijderde zich intussen meer en meer van de kampplaats. Hij ging zelfs zover, dat hij op een gegeven ogenblik een grote open plek be reikte, waarover hij een schitterend uitzicht had. Ver rukt nam onze vriend 't schilderachtige tafereel in zich op. En toen, terwijl hij stond te genieten van de grote zilverachtige maan waarvoor dunne lichte nvels en gro te vleermuizen voorbij slierden, hoorde hij boven het insektengezoem uit een duidelijk bladerengeritsel. De struiken voor hem werden voorzichtig opzij geduwd en ademloos staarde onze ontdekkingsreiziger opeens in de grote glanzende ogen van een vreemdsoortig dier. ttNNMNMMMMHttü Nederland 1953 1-2 31 Nederland 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe:i. f. a. H-AJL. a. Java-China p n.r.c.v.a. KX.M. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 61 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 43 Nat bk v. mid. kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 British Petrol. 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned. rspaarbr. Ned. Gasunie 1966 61 Ned. Gasunie 53 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegeir 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 Vorig® 1st® koers not. 103 Tè 103% 99% 99 H 97 V* 97 A 97% 97% 95% 95% 93ft 93ft 90 ft 90% 88% 88Vs 88 ft 88% 95% 96 87% 86% 82V> 82% 84 ft 84ft 79'79% 71% 71% 89\i 89 84 84 72% 72% 74% 74 ft 83 ft 83% 86% 86% 96% 96ft 85% 85% 104% 104 82.9 83.6 56.5 57 120.3 119.5 145.2 144.6 136.5 136.8 173 174 806 809'/s 165.8 165.4 75% 75% 145% 145 216.5 210 136 136 121% 120% 101% 101 99 98% 95 947/s 86 i5 86*8 102 102'/» 94% 92% 93 138 102% 104% 100 155 99% 99 94 ft 93% 78 V» 78% 95% 95% 97 97 (Slotkoersen van gisteren) Rott Rijn PijpUnij. 5* 94% 94% K.L.M. 15-jarig 5 95 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90% Berghuizer PapJabr. 4* 94% Gelder Zonen v. 43 87% 88% Grasso's Kon. MachJ. 53 88 88 Meteoor beton 53 87 Stokvis en Zonen 43 87 88% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 100 98% Alg. Bank Ned. a. 222% 224 Amrobank f20,a. 49.5 49.6 Nationale Ned. cert. 694 687% Ned. Credietb. aand. b. 163 163 Ned. Middenstandsbank a. 93.4 93.9 Slavenburg's Bank a. 176 176 Albert Heyn a. 248 249 Amstel Br. njr.c.v.a. 405 412 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 201 201 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 64% 64 Lucas Bols a. 187 186.5 Bredero vast goed a. 139% 139% Bredero ver. bedr. nr. c.v.a. 399 396 Buhrmann-Tetterode a. 504 520 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 612 605 Calvé n-r. c.v.a. 973 969 Calvé com.pref.wd.nr. eert 162 163 Drentsch-overijs. houth. a. 126 126 D.R.U. a. 386 385 Edy emaille a80 79% Elsevier uitgeversmij. a. 408 410 Erdal mij. voor wasverw. a. 540 538 Excelsior metaalbuizen a. 60% 59% Fokker a. 430 430 Gazelle rijwielfabriek a. 163% 163 Gelder (van) papier a. 115 115% Gist-Brocades a. 716 722 Grasso's kon. mach. fabr. a. 141% 141% Heineken's Bierbr. aand. 700 700 Holec aand. 153 152% Interr-atio aand. 364% 363 Kon. Ned. Papierfabr. a. 147% 147% Kon. Ned. Textiel unie eert. 44 44 Krasnapolsky La. 54.4 54.3 K.V.T. (kon ver. tap.) aand 217% 217% Leidsche Wolspinnerij a. 265% 261 Lips en Gispen eert 126 Meteoor Beton a. 120 123 Misset Uitgeversmij. a. 322 322 Naarden Chem. fabr. a. 590 590 Naeff gebr. a. 229 229 Nedap ned. appJabr. aand. 140 139 Ned. Kabelfabrieken aand. 294 295 Nelle, wed. J. van aand. 400 401% Nyma qj.c.va 27% 28% Niiverdal-ten Cate a. 81 81% Overz. Gas, nat bez. val 94 94 Pakhoed a. 88 89 PaJthe Pont Houthandel 68% 68 181 182 Rees ink en Co. a. 156 Scheveningen Expl.mijX a. 22.6 Schokbeton aand. b. 185 Scholten Carton en Pap. a. 228 Schuppen Sajetfabriek a. 89 Simon de Wit aand. b. 463 Technische Unie a. 245% Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 90 Twentsche Kabelfabriek a. 366 156 22.6 184% 87 459Vs 245% 88 360 32% 110% 200 156 192 129 164% 55 93.9 144 Ubbink-Davo a. 31 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 110% Veenendaalsche stoomsp. a. 200 Ver. Machinefabrieken a. 157 Ver. Ned. Uitg. bedr. 185 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 128 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 162 Vulcaansoort a. 58 Wessanen's kon. fabr. a93.9 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 144 Billiton le rubriek a. 855 Geldersche Tramw.mij a. 59 H.BJ3. bel. depot 1-2 pb f. 823 822 Interbonds 1 pb L 634 634 Vastgoedbei .fonds part. f. 629 Interlinie f50 a. 194.2 195 Robeco f50 a. 241.9 242.3 Rol in co L 213 214 Unitas f 50 a. 415 411 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 102 101.8 Canadian Pac. Railw. eert. 57% 57Vt Int Nickel Cy. Can. cert. 116 115% Shell Can. (10 a.) cert 27 2618 A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. 50 50V« Anaconda cert 53 51% Bethlehem Steel cert 31% 31 Chesapeake and Ohio cert. 63 Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 54% 54% Douglas Aircraft cert. 92 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 166 I66V1 General Electric cert. 90 89% General Motors cert 83% 82Vt cert. 44% 45% cert 57% 58% cert 50% 51% cert 44ft 43% cert 67% 67% Standard Brands 10 a eert. 43% 43% US. Steel (10) cert 40% 40% Wool worth cert. 26 26% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 166.10; Unilever 137.60; Philips 145.20; KLM 208.00; AKU 83.60; De Deli 59.50. Kennecot* Copper Phillips Petroleum R.CA. Republic Steel Shell Oil AMSTERDAM 10 juni Bij opening had de effectenbeurs dinsdag een zeer stil voorkomen. De ware animo ont brak volkomen en het beleggend pu bliek hield zich afzijdig. Evenals in Wall Street, was de stemming ver deeld. In tegenstelling tot Amsterdam, wor den in Wall Street herhaaldelijk grote omzetten gehaald. Men heeft nu zelfs de maatregel moeten nemen om voor lopig voor vier weken de New Yorkse beurs op woensdag gesloten tè houden om de brokers gelegenheid te geven hun administratie bij te werken. Dat er bovendien in Wall Street flink gespeculeerd wordt, blijkt uit de maat regel om het stortingspercentage op de aankoop van aandelen te verhogen van 70 tot 80 pet. Hiermee hoopt men de speculatie woede een beetje te kun nen beteugelen. De Nederlandse fondsen in New York waren maandag eveneens ver deeld. Kon. Olie was wat lager en daardoor bewoog het hoofdfonds zich ook in Amsterdam een halve gulden onder het vorige niveau. Unilever echter was hoger en dit betekende hier een koerswinst van bijna een gulden, hoewel Unilever nog al wat fluctueerde. Philips hield zich vrijwel op het vorige niveau, maar AKU kon goed meekomen en liep op tot 83.80. Alles bijeen een kalme markt, maar niet zonder enige gunstige aspecten. In de eerste periode viel van de ove rige afdelingen nog weinig te zeggen. Voor de cultures bestond maar mati ge belangstelling en was de stemming verdeeld. De scheepvaart opende aar zelend, maar trok later iets aan. Ne derlandse staatsfondsen handhaafden merendeels het vorige niveau. GOUDA De Verenigde Bedrijven Nederhorst hebben vorig jaar hogere resultaten behaald dan in 1966. Het af gelopen jaar heeft bovendien in het te ken gestaan van een belangrijke ver breding van de basis, doordat diverse ondernemingen werden overgenomen. Kortgeleden bracht Nederhorst een bod uit op de Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat in Rotterdam. Nederhorst zal voor Braat een aanzien lijk kleiner bedrag betalen dan wij za terdag hebben vermeld. Voor elk aan deel van f 1000 Braat koers 260 pro cent zal Nederhorst een aandeel van f 1000 geven koers 524 procent bij de bekendmaking van het bod, zodat aan deelhouders Braat per saldo toch ruim het dubbele in waarde voor hun aande len verkrijgen. In juli vorig jaar verwierf Nederhorst 't kapitaal (f 1.17 miljoen) van Spoor- ijzer in D,ëlft tpger» afgifte van» f877.500 eigen aandelen. Het belang van 68 "pro cent dat eind mei 1967 in Staalproject in Delft werd genomen, is intussen uit gebreid tot 91 procent. Ook in het bui tenland (Tanzania) vergrootte Neder horst zijn belangen. Het gecombineerde exploitatiesaldo steeg in 1967 tot f 19,91 (v.j. f 11,09) miljoen. Na aftrek van o.m. f9,15 mil joen afschrijvingen, f4,03 miljoen als voorziening voor bijzondere risico's en f 1,93 miljoen belastingen bleef een winst over van f 3,24 (v.j. f 2,88) mil joen. Hieruit wordt 24 (v.j. 22) procent di vidend voorgesteld. Bovendien wil Ne derhorst een bonus van 10 procent in aandelen uitkeren die volledig zullen delen in de winst over 1968. Het huidi ge geplaatste kapitaal bedraagt f6,27 miljoen op een eigen vermogen van f 42,10 miljoen. De investeringen hebben vorig jaar f 13,59 miljoen bedragen tegen f 9,58 miljoen in 1966. Ook dit jaar zal weer een belangrijk bedrag nodig zijn. BREDA De Chocolade- en Cacao fabriek Kwatta heeft vorig jaar on danks een grotere afzet en licht gedaal de kosten het verlies belangrijk zien stijgen. Dat kwam doordat de capaciteit niet volledig kon worden benut en de gestegen prijzen van de grondstoffen onvoldoende in de verkoopprijzen kon den worden doorberekend. Bij het moederbedrijf steeg de kwan titatieve afzet ruim 6 procent. De iets lagere produktie kwam tot uiting in een lagere voorraad gereed produkt. Van de dochterondernemingen werden geen dividenden ontvangen. Er staat voor het gehele concern een reorgani satie op stapel, waarvan in het lopen de jaar de gevolgen al merkbaar zullen worden. Het bestuur hoopt hiermee de toestand te verbeteren. Het geconsolideerde exploitatiesaldo daalde in 1967 tot f579.000 (v.j. fl,10 miljoen). Uit de reserve aanvulling af schrijvingen viel f244.000 vrij, zodat 't verlies kon worden beperkt tot f 451.000. Toch betekent dit bijna een verdubbe ling ten opzichte van 1966 toen het ne gatieve resultaat f258.000 bedroeg. Kwatta zal opnieuw het dividend pas seren. LONDEN Op een veiling van Sotheby's is vandaag een verzameling van werken van Voltaire verkocht voor 24.000 pond (57.600 dollar). Het bieden begon bij 2000 pond en steeg snel tot de uiteindelijke prijs, die het Amerikaanse huis El Dieff er voor gaf. De collectie bestond uit eerste en vroege drukken van Voltaires werken. Het waren meer dan 1350 boekdelen. AMSTERDAM, 11 juni Contante prijzen: Londen 8.65%8.65%, New York 3.62ft—3.62fi. Montreal 3.36H— 3.36H, Parijs 72.90—72.95, Brussel 7.27%—7.27%, Frankfort 90.64%—90.69% Stockholm 70.17%—70.22%, Zürich 84.09%—84.14%, Milaan 52.80%—58.25%, Kopenhagen 48.47%48.52%, Oslo 50.74%—50.79%, Wenen 14.04—14.05. Lissabon 12.68%—12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2