Amerongen zet zich in voor restauratie Vissen in „Stadspark" is voor iedereen verboden G. J. van de Dikkenberg clubkampioen van DCE Kersenpluk begonnen Vader veel „Antiek wonen 99 niet bijzonder duur „Charme van dorp schuilt in de onlogische opbouw" Auto-shop werd geopend Pinguin ging uit wandelen Bromfietser geschept door personenauto Rectificatie Brandje was snel geblust Geslaagd en benoemd Fouten MARKTEN REIN KOK Veiling Kesteren De politie gaat streng toezien Bijbelauto in Renswoude Leerlingen LTS in Maarsbergen exposeren werk Bouw openbare lagere school kan starten WOENSDAG 12 JUNI 1968 Volgens de burgemeester is er in Ame rongen ook geen ruimte voor een cen trale voorziening. Een rijtje „antieke" huisjes aan de Ne der straat. AMERONGEN In geen enkele plaats in Zuidoost-Utrecht worden zoveel oude huizen gerestaureerd als in Amerongen. Op de monumentenlijst van dit sfeervolle dorp staan zo'n vijftig panden. De Gemeente Amerongen doet haar uiterste best om al deze panden gerestaureerd te krijgen. Herhaaldelijk worden in de raadsvergaderingen restauratie-subsidies behandeld, die steeds weer de volledige steun van de raad krijgen. Zo ook in de raadsvergadering van don derdag aanstaande. Ditmaal heeft de koper van het pand Gasthuisstraat 22 de gemeente verzocht om een subsidie in de restauratiekosten van zijn huis. De zaak wordt weer op dezelfde wijze behandeld als de voorgaande gevallen. Door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is het bedrag voor de subsi diabele kosten vastgesteld; ditmaal op f 27.750,Het rijk verleent een sub sidie van 30 procent Het college van burgemeester en wethouders acht het eveneens in het belang van de gemeente dat deze restauratie tot stand is geko men en stelt de raad voor ook een subsidie van 30 procent te verlenen. Wellicht zal ook deze keer de raad weer de gevraagde subsidie verlenen. Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch vertelt, dat het rijk het verlenen van subsidie via de Financiële Verhou dingswet voor de gemeenten ook zeer aantrekkelijk heeft gemaakt: „Op grond van deze wet krijgen wij het geld van het rijk terug door middel van een 25-jarige annuiteit". Afgezien van een te verwaarlozen verschil, bijvoor beeld door rente-verlies komt het er dus op neer dat de gemeente alleen maar de subsidie voorschiet. Aan de hand van de subsidiabele kos ten, bepaald door de Monumentenzorg, stelt het rijk de subsidie vast. Deze schommelt meestal tussen de dertig en veertig procent. Men kan ook van de provincie subsidie ontvangen. Meestal bedraagt deze tien procent. De ge meente springt over het algemeen met dertig procent bij. Vooral de laatste vijf jaar is het restaureren van oude huisjes erg in trek gekomen. Volgens burgemeester v.d. Bosch is dit hoofdzakelijk te wij ten aan de aantrekkelijke subsidie-re gelingen die het gevolg waren van de Monumentenwet van 1963. Hierdoor komen de kosten van een huis en de restauratie volgens de burgemeester nog lager uit dan het bouwen van een eigen huis. „Alleen de voorbereidingen zijn wat omslachtiger. Men weet nooit precies, wanneer het rijk een bedrag beschikbaar stelt. Dat duurt wel eens lang". De liefhebbers zijn echter wel be reid in de omslachtige administratie te duiken. De bedoeling van de subsidie regeling is de extra kosten, die aan het kopen van een te restaureren huis zijn verbonden weg te nemen, zodat het ge heel vergelijkbaar wordt gemaakt met het kopen van een nieuw huis. Het grote voordeel van de restaura tie van oude panden is het voorkomen van verkrotting. „Als er aan die panden niets wordt gedaan, vervallen ze tot puin", aldus de burgemeester. Nu gaat de schoonheid van het dorp er alleen maar op vooruit. Voor de ko pers van een huis, dat op de Monu mentenlijst staat geldt het nadeel, dat ze niet geheel vrij zijn met het aan brengen van eventuele veranderingen, of zelfs verbeteringen aan hun woning. Behalve het normale toezicht van de gemeentelijke schoonheidscommissie houdt nu ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een oogje in het zeil. „Bezwaren kunnen echter tot de kroon toe worden doorgevoerd", verzekert de burgemeester. Wie zijn de mensen, die een oud huis kopen. „Dat zijn vaak mensen van buiten. Mensen die 't zien. Het zou een probleem kunnen zijn, dat deze mensen in de kern van het dorp ko men te wonen en dat juist daar de autochtone bevolking verdwijnt. Maar over het algemeen zijn het mensen met smaak en gevoel. En ook de Ameron- gers zijn blij, dat de schoonheid van hun dorp verbeterd wordt", meent bur gemeester Van den Bosch. Hoe men er toe komt een "antiek" huis in Amerongen te kopen is volgens hem een duistere zaak. Hij denkt, dat toevallige factoren de genteresseerden naar Amerongen brengen. „De liefheb bers brengen elkaar ook op het spoor" Volgens hem moet men echt met hart en ziel een liefhebber zijn voor het "antiek wonen". „In de Nederstraat bijvoorbeeld staan de huizen pal op het trottoir. Men heeft weliswaar een grote tuin achter het huis maar ik kan me voorstellen dat men, als men bui ten gaat wonen rondom het huis een grote tuin wil hebben". Verder heeft men bij de oude huizen vrijwel nooit de gelegenheid om een garage te bouwen. Een andere factor, die geleid heeft tot de toeneming van de belangstelling voor huizen van de monumentenlijst is volgens de burgemeester de hevige an tiek-rage. „Het is een algemeen ver schijnsel. Ik geloof, dat men in de ste denbouw van na de tweede wereldlog grote fouten heeft gemaakt. De flat- bouw bijvoorbeeld is sfeerloos. Men heeft alleen naar aantallen, kwaliteit en snelheid gekeken. Men wilde zo lo gisch mogelijk bouwen. De charme van een dorp schuilt juist in het onlogische van de opbouw". De burgemeester noemt nog een an der aspect. „Men bouwt tegenwoordig alles apart. Fabrieken, winkels en woonhuizen. Hierdoor heeft men de vi sie op de totaliteit van het leven ver loren. Men wil nu alles weer in een groter verband gaan zien". Het zijn vooral de mensen tussen de vijftig en zestig jaar die een „antiek" huis ko pen. De meeste huizen, die op de monu mentenlijst voorkomen staan op de Hof, Nederstraat, Overstraat, Donkerstraat, Gasthuisstraat en Burgemeester Van den Boschstraat. De Hof is een uniek plekje in het prachtige Amerongen. Alle panden, die dit pleintje omringen, staan op de mo numentenlijst. VEENENDAAL Dinsdagmiddag opende de heer S. Buddingh een „Auto shop" aan de Kerkewijk. Voor de ope ning van zijn nieuwe zaak had hij bur gemeester mr. dr. J. Hazenberg uitge- „in bedrijf" door een knop in te druk ken, waarmee een autoclaxon begon te „loeien". Nadat de burgemeester gememoreerd had, dat de heer Buddingh in 1960 be gonnen was met de import van Japanse autoradio's en thans verschillende za ken op het gebied van auto-accessoires in Nederland, Duitsland en Japan verte genwoordigt, zei hij: „U hebt uw assor timent weten te vergroten en nu hebt u in deze autoshop alle mogelijke appara ten en artikelen liggen, die zich bewe gen op het terrein van het automati sche. U gaat dit brengen in de vorm van een zelfbediening, maar u blijft met uw specialistische achtergrond al tijd in staat uw cliënten van advies te dienen." Onder de aanwezigen waren afge vaardigden van de Japanse radiofa- briek, die de heer Buddingh voor geheel Europa vertegenwoordigt. Zijn omzet in dieartikelen is gestegen van 15.000 per jaar in 1960 tot 2000 per maand nu. VEENENDAAL Eiermarkt: aan voer ca. 50.000 stuks. Prijzen voor gro te f 11,50 tot f 12,50 en voor kleine van f 9,- tot f 11,-, alles per 100 stuks. Han del traag. Ga maar eens kijken bij Gelderland /'hk. Hoogstraat Yeenendaal, telefoon 12656. RHENEN Een vrij klein soort pinguiin uit Ouwehands Dierenpark heeft kans gezien uit het ruime glazen bassin te ontsnappen en er op uit te trekken. De vluggerd is dwars door 't park gestapt, het hek uitgelopen, de drukke rijksweg Utrecht-Arnhem over gestoken, het Grebbebos ingewandeld en uiteindelijk in één van de zandaf- gravingen van de bij de Rijn gelegen kalkzandsteenfabrieken terecht geko men. Daar moet hij een duik hebben genomen van ongeveer vijftig meter, want employés van de fabriek „Voge lenzang" vonden de pinguïn op het terrein. De pinguin, die niet kan vlie gen, heeft deze vrij grote afstaind lo pend afgelegd. Vanuit het kantoor van de kalkzandsteenfabriek waarschuwde men telefonisch de directie van Ouwe- hand's Dierenpark, waarna men de vluchteling onmiddellijk is gaan opha len. Van de vorige eigenaar vernam de heer Ouwehand dat het dier vroe ger ook vaak op stap ging. Het zit dus kennelijk in zijn bloed. RESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Aardbeien: EI 6282 per doosje a 200 gram II 5467 per doosje a 200 gram II 4253 per doosje a 200 gram Aanvoer 21.000 doosjes. Goudreinette: EI 65—75: 56; EI 75—85: 66—72. Aan voer 4 ton. Golden Delicious: EII 60—65: 49—59; EII 65—70: 62—71; EII 70—75: 68—80; EII 75—80: 78—83; EII 8085: 80. Aanvoer 12 ton. Jonathan: EI 60—65: 62; EI 65—70: 74; EI 70—75: 69; EI 75—^-80: 65. Aanvoer 2 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. VEENENDAAL Sinds 1 juni het visseizoen is geopend, hebben veel jongens, en ook wel ouderen gebruik gemaakt van de visgelegenheid, die de vyvers in het park „De Groene Velden" bieden. Kennelijk heeft men aangenomen, dat dit zon der enig bezwaar was toegestaan. De politie heeft echter opdracht in het vervolg iedere hengelaar, die van deze vyvers gebruik maakt om een visje te verschalken, te bekeuren. „De vijvers in het „stadspark" val len niet onder wat de wet noemt de „bevaarbare en vlotbare wateren", zo vertelde adjudant H. A. Hoevens van de gemeentepolitie. „Indien de wateren niet aan deze eisen voldoen, moet men in het bezit zijn van een schriftelijke ver gunning van de rechthebbende op het viswater. De rechthebbende is de eige naar of pachter van dat water en de eigenaar is de gemeente. De gemeente geeft nog geen vergunningen uit, zodat vissen te allen tijde verboden is." In Veenendaal blijft op deze manier geen enkel vrij viswater over, zo werd duidelijk op een desbetreffende vraag. De hengelvereniging „De Rietvoorn" is pachter van het visrecht in de Grift „De Vurt" en alleen leden van de ze vereniging mogen daarin vissen. „Ook de Grift, Valleikanaal en Onplei- dingskanaal behoren niet tot de „be- vaarbaré en vlotbare wateren". Dat iè duidelijk geworden uit een schrijven RHENEN Gisteren werd rond het middaguur de 17-jarige bromfietser P. B. uit Rhenen op de Herenstraat tus- EDERVEEN Gisteravond kwa men de leden van de damclub DCE voor het laatst in dit seizoen bijeen tijdens de te houden ledenvergade ring. Voorzitter Middelman opende de vergadering met een korte inleiding. Na de opening van de voorzitter gaf de wedstrijdleider de heer J. de Koning een korte uiteenzetting van de resul taten van het afgelopen jaar en was beslist ontevreden over de vierde plaats die DCE in de Bondscompetitie behaalde. Op de helft van de competi tie had men de leiding in het klasse ment, maar door drie onnodige neder lagen achtereen werd het kampioen schap, dat te behalen was, vergooid. Het nieuwe seizoen denkt men weer hoge ogen te gooien omdat het achttal sterker is dan het afgelopen seizoep. Na de korte jaarverslagen van secre taris Van Heerdt en de penningmees ter St. Vierwinden werd de vergade ring besloten met het uitreiken van de wisselbeker, die het bestuur beschik baar had gesteld voor de speler die de meeste punten behaalde in de compe titie. St. Vierwinden behaalde veruit de meeste punten en mocht de beker in ontvangst nemen. G. J. v.d. Dikkenberg die dit jaar damkampioen van DCE is geworden speelde na de vergadering simultaan tegen de aanwezige leden. Van de Dikkenberg had het erg moeilijk. Van de negen gespeelde partijen wist hij er maar een te winnen, speelde drie re mise en verloor er vijf, zodat hij van de negen partijen 5 punten behaalde. De uitslagen waren als volgt: G. J. Dikkenberg tegen: A. v. Hun- nik 2-0; B. v. Beek 1-1; G. v. Heerdt 1-1; J. Slotboom 1-1; T. Middelman 0-2; G. Vlastuin 0-2; St. Vierwinden 0-2; W. Veldhuizen 0-2; J. de Koning 0-2. De eindstand van de onderlinge com petitie van DCE: 1. G. J. Dikkenberg 54 pnt; 2. J. d .Koning 47 pnt.; 3. St. Vierwinden 46 pnt.; 4. G. v. Heerdt 46 pnt.; 5. G. Vlastuin 45 pnt.; 6. B. v. Beek 43 pnt.; 7. J. Boeve 43 pnt.; 8. W. Veldhuizen 38 pnt.; 9. A. v. Hunnik 33 pnt.; 10. D. v. Heerdt 29 pnt.; 11. J. Lagerwei 28 pnt.; 12. T. Middelman 25 pnt.; 13. P. Bos 25 pnt.; 14. E. Hen driks 21 pnt.; 15. J. Slotboom 18 pnt.; 16. H. v. Nieuwa 15 pnt.; 17. C. Berk hof 11 pnt. De eerste acht spelers komen in de nieuwe Bondscompetitie uit in het eer ste achttal .Het bestuur is van plan om ook met een tweede achttal uit te ko men maar dan is het noodzakelijk dat zich nog enkele nieuwe leden aanmel den en dat kan op de eerste maandag in september wanneer de dammers weer bij elkaar komen. sen Koningstraat en Muntstraat ge schept door een personenauto be stuurd door de verzekeringsexpert P. v. d. B. uit Rotterdam. B. kwam met één van de pedalen van de brommer in aanraking met het spatbord van de auto. De bromfietser werd tegen het trottoir besmakt. Auto en bromfiets werden beschadigd De bromfietser klaagde over pijn in zijn rechter knie. De oorzaak van de aanrijding moet worden gezocht in een te dicht op de parkeerstrook rijden van de automo bilist en het réchts inhalen van de bromfietser. RENSWOUDE Op 24, 25 en 26 juni zal er in Renswoude een Bijbelauto rijden. Dit gaat uit van de Nederlandse Bijbel kiosk Het is de bedoeling dat bij deze Bij belauto verschillende dames aanwezig zijn die als verkoopster van bijbels of bijbelse lectuur fungeren. Alle Renswoudese dames die mee willen helpen, kunnen zich opgeven bij de heer H. Vermeqen, Dorpsstraat 127 te Renswoude In de recentie van het Herdenkings concert van de Christelijke Oratorium Verepiging met het Utrechts Symfonie Orkest, die gisteren in ons blad stond werd als bas David Hollestelle ge noemd. Deze bleek maandag echter verhinderd te zijn. Hij werd vervangen door de bas Henk Smit. Aan het einde van de recentie werd opgemerkt, dat David Hollestelle in volume te kort was geschoten. Onze excuses hiervoor aan de heer Hollestelle. De opmerking was overigens in het geheel niet voor de bas bedoeld maar voor de tenor Willy van Hese. Zijn stem was volgens onze re censent niet sterk genoeg. LEERSUM/AMERONGEN Op donderdag 27 juni zal de jaarlijkse ren- toonstelling in de Technische School Maarsbergen weer gehouden worden Zoals ieder jaar worden er werkstuk ken van leerlingen getoond, die in het algemeen tegen een vrij gering bedrag gekocht kunnen worden. Aan de tentoonstelling, die tussen 20 en 22 uur op die dag gehouden wordt, is een openbare les verbonden. Iedere belangstellende heeft toegang. van de provincie. Doordat men in dit water in plaats van sluizen enkele stu wen aangebracht heeft, wordt het wa ter onbevaarbaar. Vissen zonder vergun ning wordt daardoor pnmogelijk," al dus de adjudant. Een reden voor het verbod in de ge meentelijke wateren te vissen ligt in de kwaliteit van de grasmat in het park. Door het vissen wordt deze te veel ver nield en daarom blijft het voorlopig verboden. Het college van burgemees ter en wethouders heeft de zaak nog in studie. Waarschijnlijk zal men het wa ter willen verhuren aan „De Riet voorn", maar deze vereniging heeft reeds gevraagd om het aanbrengen van „visstoepen", verharde delen langs de wal. Vernieling van de grasmat is pp dergelijke plekken onmogelijk. Hoe onplezierig het ook is voor de jeugd: vissen in de vijvers van het stadspark is verboden. Alleen als de jonglui lid worden van 'n hengelsport vereniging, is vissen voor hen moge lijk. Indien hun vaders lid zijn, hoeft dat niet al te grote kosten met zich mee te brengen. KESTEREN In verschillende boomgaarden in de Betuwe is de ker senpluk op het ogenblik al in volle gang. Het betreft echter nog de vroe ge rassen en de pluk van de echte Betuwse meikersen zal pas over enke le weken volgen. Desalniettemin rijzen de kraampjes langs de weg als pad destoelen uit de grond met opschriften, zoals „Hier kunt U echte Betuwse ker sen eten". De aantrekkelijk uitgestal de rode vruchten dwingen vele voor bijgangers om even te stoppen en te proeven. Echter niet voor niets. Zoals reeds aangekondigd zull?n de kersen dit jaar weer duur zijn. De prijzen schommelen op het ogenblik nog rond de drie gulden per kilo en zullen dit jaar waarschijnlijk niet beneden de rijksdaalder komen. In vele gevallen zijn de kersen, die men op het ogen blik al langs de weg kan kopen af komstig uit Italië en niet uit de Betu we. De aanvoer van de kersen op de veilingen is op het ogenblik nog niet groot. Wanneer over enkele dagen de Duitse kersen plukrijp zullen zijn, zal de aanvoer op de veilingen en op de markt aanzienlijk groter worden. Dan pas zal men in de boomgaarden ver zekerd zijn de echte Betuwse kersen te kopen. RENSWOUDE Maandagmorgen brak brand uit bij de heer B. Pater, autohandelaar te Renswoude. Het brandje was vlug geblust. De heer P. liep brandwonden op aan zijn gezicht en handen RENSWOUDE Mej. Elly Vermeu len is geslaagd voor het examen on derwijzeres. Zij ontving haar opleiding aan de Christelijke Kweekschool te Ede. Inmiddels heeft zij een benoe ming ontvangen aan de Christelijke school te Scherpenzeel. EDERVEEN Gedeputeerde Sta ten van Gelderland hebben het raads besluit tot de bouw van een openbare school in Ederveen goedgekeurd. Dit houdt in dat binnenkort met de bouw kan worden begonnen De school komt te staan aan het Hootsenplein en vervangt de openba re lagere school van De Klomp. De school zal worden gebouwd op basis van een huurkoopcontract Het ge meentebestuur zal het gebouw in half jaarlijkse termijnen gedurende vijftien jaar afbetalen Het wordt een houten noodschool met drie lokalen ADVERTENTIE Ook voor is er te vinden in een DROGISTERIJ/PARFUMERIE

De Vallei | 1968 | | pagina 3