Nieuwe beperkingen aan het verkeer naar West-Berlijn OMYL EXTRA KIESINGER ALS GETUIGE IN PROCES-BECKERLE MISERABEL SPOORWEGKNOEIWERK Aristo 'n veilig idee RUSSEN WOEDEND OP VRIJE TSJECHISCHE PERS Duitsers moeten paspoort en visum hebben VERVOERBELASTÏNG BIJ GOEDERENVERKEER Universiteit van Belgrado weer normaal Debré kijkt naar Oosten Vliegtuigfusie in Duitsland Esjkol vraagt om meer immigranten Gevangenis- oproer in Amerika Kritiek op begrafenistrein van Robert Kennedy INTERTEST om op wyers te bouwen Oorlogsmisdadiger op vrije voeten Ray naar veilige gevangenis GEEN KABINET IN ITALIë Nieuw proces tegen S.S.-beulen „Help vandalisme te voorkomen" HET WEER IN EUROPA motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 VOLDOENDE SCHENDING ACTIE Voor jou, malle omdat je nog steeds met dat ouwe ding om je pols loopt. Omdat je laatst voor de zoveelste keer achter liep. En omdat ik niet wil dat je je onnodig ergert... voor jou een Certina omdat die zo safe als de bank is en omdat bij een fijne man een fijn horloge hoort. certinaO Beroep op bewoners van Amsterdam: WOENSDAG 12 JUNI 1968 ADVERTENTIE ADVERTENTIE BELGRADO De hoogleraren en studenten aan de universiteit van Bel grado hebben hun achtdaagse „sit- downstaking" beëindigd. De tentamens zullen over een paar dagen beginnen om de vermoeide studenten gelegenheid te geven bij te komen. De staking eindigde, nadat president Tito zondagavond had ingegrepen. Hij zei dat hij zou aftreden als zijn belof ten om de eisen van de studenten in te willigen niet zouden worden ingelost. De studentenongeregeldheden begon nen negen dagen geleden. Hun revolte betekende de eerst spontane betoging van studenten in communistisch Joe goslavië. Zij heeft er toe geleid dat de studenten vertegenwoordigingen ac tiecomités hebben gekregen welke los van de partij staan. De communis tische studentenorganisaties streven er nu naar dat de actiecomités worden ontbonden. Van hun kant tonen de actiecomités zich springlevend. Aan sommige facul teiten komen zij twee maal per week bijeen en zij plegen regelmatig overleg met de studenten. PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Debré heeft verklaard, dat Frankrijk voornemens is nauwere betrekkingen aan te knopen met Oosteuropese landen, ondanks de anti-communistische politiek van de Franse regering. In zijn eerste verklaring als minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde de opvolger van Maurice Couve-de Murvil- le in een radio-interview: „Het is nor maal een binnenlandse politiek te voe ren met zijn logica en een buitenlandse politiek met zijn imperatieven. Onze buitenlandse politiek zal niet worden gewijzigd". President De Gaulle heeft een groot deel van de huidige Franse crisis toege schreven aan het „totalitaire commu nisme". Maar de minister drukte alle hoop op een hechter, meer geïnte greerd Europa de kop in. Hij bracht in herinnering dat hij in de eerste dagen van de EEG premier was geweset, doch voegde er aan toe: „Ik ben altijd aanhanger geweest van het verlagen der grensbarrières. Ik ben altijd tegen de politieke opvatting ge weest, die de EEG op een bepaald mo ment heeft geïnspireerd d.i. de stich ting van een supra-nationale autoriteit. Ik heb altijd de stelling verdedigd dat de EEG niet verbonden is aan het be staan van een supra-nationale autori teit en dat de toekomst ervan veel be ter wordt verzekerd door de vrije sa menwerking tussen de regeringen die verantwoordelijk zijn voor het welzijn van hun burgers". BERLJJN Oost-Duitsland heeft dinsdagavond nieuwe paspoort- en visabe- palingen aangekondigd voor het reizen over Oostduits grondgebied, waardoor Westduitsers en Westberlijners op een lijn worden gesteld met buitenlanders. Tevens zijn nieuwe vrachtvervoerbelastingen ingesteld alsmede een verhoging van de visakosten. De bepalingen vormen de mogelijkheid van ernstige beperkingen op het door- reisverkeer van en naar West-Berlijn, als er niet aan wordt gehoorzaamd. 1 Westduitse burgers moeten voortaan een paspoort en een visum hebben voor reizen van en naar West-Berlijn. 2 Westberlijners moeten een Westber- lijns persoonsbewijs en een visum hebben voor reizen van en naar West- Duitsland. 3 Het goederenvervoer over land wordt van 1 juli af belast met een vervoers- belasting van drie pfenning per ton- kilometer en voor „gevaarlijke goe deren", zoals benzine, van vier pfen ning per tonkilometer. Voor de bin nenvaart geldt een gedifferentieerd veel hoger tarief. 4 Op het beroepspersonenvervoer wordt een belasting geheven van 0,8 pfenning per persoon per kilometer. (Deze belasting geldt dus niet voor reizigers in particuliere auto's). 5 Goederenvervoer zal alleen worden doorgelaten als uit de vrachtbrieven en andere documenten nergens blijkt dat West-Berlijn tot de Bondsrepu bliek zou behoren, of dat de Bonds regering er aanspraak op maakt de enige rechtmatige Duitse regering te zijn. Tot nog toe was voor het reizigers verkeer alleen een persoonsbewijs no dig en het bekende doorreispasje dat men aan de Oostduitse grensposten kon krijgen. Nu zal men visa tevoren in Oost-Duitsland moeten aanvragen. Het bedrag dat Westduitsers verplicht zijn per dag in Oost-Duitsland te be steden, zal worden verdubbeld. Het officiële persbureau ADN heeft later bekendgemaakt dat de paspoort en visa-bepalingen vanavond om 24.00 uur zullen ingaan. Er werd evenwel aan toegevoegd, dat de Westduitse bur gers tot 15 juli de tijd wordt gegeven om in het bezit te komen van een gel dig paspoort ter vervanging van hun nu waardeloze identiteitskaart. De verhoging van de visakosten gaat BONN Het grootste vliegtuigbouw concern van West-Duitsland ontstaat door de fusie waartoe gisteren is be sloten tussen Bölkow GmbH, Otto Brunn, en Messerschmittwerke-Flug- zeug Union Süd GmbH München. Teza men hebben de fuserende ondernemin gen twaalfduizend werknemers en een jaarlijkse omzet van 525 miljoen mark. Het nieuwe concern rekent op grote opdrachten van de luchtmacht, in het bijzonder op de produktie van het nieu we gevechtsvliegtuig dat in West-Duits land de Starfighter zal opvolgen. In Bonn heeft het Westduitse ministerie sinds lang aangedrongen op concentra tie in de vliegtuigindustrie en stelt deze als voorwaarde voor grote bestellingen. Het nieuwe concern gaat Messer- sohmitt-Bölkow GmbH heten en zal worden omgezet in een naamloze ven nootschap, warin mettertijd alle weder zijdse dochtermaatschappijen worden opgenomen. Aandeelhouders worden: Messerschmitt (tweezesde) en elk voor éénzesde ir. Ludwig Bölkow, de Amerikaanse Boeing Company, de Franse Nord-Aviation en de deelstaat Beieren. TEL AVIV Premier Levi Esjkol heeft maandag een beroep gedaan op alle Joden in de gehele wereld om de immigratie naar Israël op te voeren en te helpen „de strijd der getallen te wiinnen." De Israëlische premier verklaarde een en ander op het 23ste internationa le Zionistische congres. „De ware macht begint bij getallen", zo zei hij, „Dit betekent dat de immigratie dient te worden opgevoerd tot niet eerder be reikte proporties." Vervolgens deelde Esjkol mee, dat de komende dagen eetn speciale immigra- tiewet zal worden ingediend in de Knes- seth (parlement). BONN Bondskanselier Kiesin- ger zal op 1 juli worden gehoord als ge tuige in het proces tegen de vroegere Duitse gezant in Sofia, Adolf Beckerle. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben meegewerkt aan de deportatie van Joodse Bulgaren naar vernietigings kampen. Kiesinger zal in het kantongerecht te Bonn worden gehoord door rechter Helmut Bauer, een lid van de gezwo renenrechtbank waarvoor Beckerle in Frankfort terecht staat. Het getuigen verhoor geschiedt achter gesloten deu ren, in het bijzijn van Beckerles verde diger. Kiesingers getuigenverklaring zal, zoals de wet het voorschrijft, later wor den voorgelezen in 'n openbare terecht zitting in Frankfort. Kiesinger was in de oorlogsjaren plaatsvervangend hoofd van de afdeling Omroepbeleid van Von Ribbentrops mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Nu zal rechter Bauer Kiesinger onder andere vragen of indertijd buitenlandse pers en radioberichten over het uitroeien der joden in de vernietigingskampen, uit Berlijn werden doorgegeven naar de Duitse ambassades in het buitenland. Beckerle beroept er zich namelijk op dat zulke berichten aan de ambassades wer den onthouden en dat hij in het geheel niet wist welk lot de gedeporteerde joden te wachten stond. Beckerles verdediger, Egon Geis, had al meermalen gepoogd Kiesinger als ge tuige te laten horen. De rechtbank in Frankfort weigerde omdat zij daarvan geen opheldering verwachtte omtrent Beckerles schuld. Geis riep daarom zelf de Bondskan selier als getuige op. De Westduitse wet bepaalt dat leden van de rege ring worden gehoord in de stad van hun residentie. Geis wilde dat de vol tallige rechtbank van Frankfort naar Bonn zou reizen voor een openbaar ge tuigenverhoor, maar de rechtbank vond het afvaardigen van rechter Bau er naar Bonn voldoende. op 20 juni in, terwijl de nieuwe vracht- vervoersbelasting op 1 juli van kracht wordt, aldus ADN. De voormalige burgemeester van West-Berlijn en thans minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, die momenteel een officieel bezoek aan We nen brengt, heeft een beroep gedaan op de VS, Engeland en Frankrijk „om zonder twijfel duidelijk te maken", dat zij de vrije toegang tot West-Berlijn zul len beschermen. Brandt gaf te kennen van mening te zijn, dat de levensvatbaarheid van de geïsoleerde stad op het spel staat. In Bonn heeft de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Euge ne Rostow de nieuwe Oostduitse bepa lingen „een ernstige situatie" genoemd „een dergelijke verandering van het huidige passeersysteem kan niet worden getolereerd," zo zei hij. Een Westberljjnse regeringswoord voerder heeft bekend gemaakt dat de Oostduitse bepalingen 'n nieuwe schen ding zijn van de overeenkomst der vier grote mogendheden, waarbij de Sovjet- Unie. Regeringswoordvoerder Kurt Günther Diehl verklaarde op een persconferentie, dat de regering in Bonn alles in het werk zal stellen om tegen de gevolgen van de Oostduitse maatregelen op te treden. Kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft overleg gepleegd met zijn voor naamste adviseurs. Diehl zei tevens, dat de bepalingen een plan aantoonden om de pogingen tot vrede te komen en de spanning in Europa te verminderen te torpederen. Het federale kabinet, zo voegde hij er aan toe, zal vandaag in 'n speciale zit ting bijeenkomen om de jongste ontwik kelingen te bespreken. Amerikaanse, Britse en Franse specialisten met be trekking tot Berlijn hebben dinsdag avond overleg gepleegd met Westduitse regeringsvertegenwoordigers. Een ver klaring wordt later verwacht. Commentatoren in West Berlijn drin gen er reeds jj geallieerde op aan in actie te komen daar zij verantwoorde lijk zijn voor de toegang tot West-Ber lijn. De geallieerden hebben al eerder ge protesteerd tegen het Oost-Duitse reis verbod voor regerings- en NPD-functio- narissen, doch deze protesten zijn alle door de Sovjet-Unie van de hand ge wezen. Sedertdien heeft de Oostduitse partij leider Walter Ulbricht enige tijd in Moskou doorgebracht en het wordt aan nemelijk geacht, dat hij gedurende zijn verblijf met de Rusische leiders over leg heeft gepleegd over de aangekondig de maatregelen. ATLANTA (Georgia) Vier gewa pende gevangenen van de gevangenis in Atlanta, (Georgia) hebben dinsdag 20 gevangenisemployés in gijzeling genomen en een onderhoud geëist met een verslaggever om hun grieven te uiten, zo heeft gevangenisdirecteur Olin Blackwell bekendgemaakt. Blackwell zei: „Wij geloven dat de ge vangenen twee pistolen en een onbe kende hoeveelheid munitie hebben". Hij verklaarde tevens, dat aanvan kelijk 21 mensen in gijzeling waren genomen, en dat een vrouw was vrij gelaten nadat zij ziek was geworden. De gijzelaars zijn 15 mannen en vijf vrouwen. „De gevangenen waren aanvanke lijk van plan te ontsnappen", aldus Blackwell. Hij zei dat de gevangenen geëist hadden te spreken met William Wil liams, de verslaggever uit Atlanta die onlangs een serie artikelen heeft ge schreven over de gevangenis. Williams is onmiddellijk naar de gevangenis ge bracht en was, toen Blackwell zijn ver klaring gaf, een uur in de gevangenis geweest. Blackwell zei voorts, dat er geen ge wonden zijn. De gevangenen klagen om „het systeem te veranderen", zo zei hij. voor al die momenten dat je het beste wilt geven. AMSTERDAM Vier Nederlandse banken hebben een beleggingsmaat schappij opgericht in een vorm die in ons land nog niet bestaat. Het nieuwe fonds heet Beleggingsmaatschappij IKA (afkorting van inkomen en kapi taal). CLEVELAND (Ohio) De voor zitter van de brotherhood of Rail road trainman"Charles Lunaheeft verklaard, dat de trein, waarmee het lichaam van senator Robert Kenne dy van New York naar Washington werd vervoerd, „een schandelijke vertoning" was. In een redactioneel artikel in het bondsorgaan, dat later deze week zal worden gepubliceerd schrijft Luna: „De grote machtige Penn Central Railroad (eigenaar van de begrafe nistrein) heeft een trein niet volgens schema van New York naar Wash ington kunnen laten rijden een extra-speciale trein die het lichaam vervoerde van de vermoorde sena tor Robert Kennedy." „De reis die vier uur kan duren, doch acht uur in beslag nam, was een schande in de ogen van de we reld en een openlijke belediging voor de familie van de vermoorde sena tor". Luna schreef verder dat de „schandelijke vertoning daarom zo droevig was, omdat de familie Ken nedy een begrafenistrein had geko zen boven andere vervoermiddelen, om de voorliefde van de verschei den senator voor treinen te bena drukken." Het - miserabele spoorwegknoei werk werd door miljoenen en miljoe nen over de gehele wereld op de te levisie en film gezien. Is het een wonder dat de Amerikaanse spoor wegen een gelach veroorzaken als het op passagiersdiensten aankomt" aldus Luna. De 21 wagons tellende trein kreeg zaterdag veel vertraging door moei lijkheden met het remsysteem en de dood van twee mensen in Eliza beth, die werd aangereden door een trein uit tegenovergestelde richting. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Haarlem: D. van der Ent Braat, emeritus-predikant te Monster. Aangenomen: naar N.O.P. (wijkgemeen- te Emmeloord): J. Vroegindeweij te Maarssen, die bedankte voor Lienden (toez.). Bedankt voor Krimpen aan de Lek (toez.): H. Binnekamp te Vriezenveen. ADVERTENTIE ft GORDIJNSTOFFEN v - fcW. <c. TARJT A President Lyndon Johnson op zieken bezoek bij Dwight D. Eisenhower in het Walter Reed ziekenhuis. De voorma lige president is herstellende van een hartaanval. STUTTGART Een vroegere korpo raal van de SS, de 63-jarige Edgar En ge, is schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan de massamoord op 5780 Joegoslavische Joden in Semlin bij Belgrado, tijdens de tweede wereld oorlog. Maar Enge kon de rechtbank als vrij man verlaten. De president van de rechtbank zei dat Enge niet kon worden veroordeeld, omdat hij op het moment van de mis daad onder de militaire wet handelde en omdat zijn persoonlijke schuld slechts zeer klein was. Enge zou de slachtoffers hebben ge leid van Semlin naar een executie plaats bij Belgrado, waar zij werden begraven nadat zij door de uitlaatgas sen van hun vervoermiddel waren ge dood. LONDEN James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. Mar tin Luther King, is gisteren overge bracht naar de gevangenis van Wands worth, die wordt beschouwd als de vei ligste in Engeland. De veiligheidsmaatregelen in deze ge vangenis in een buitenwijk in het zuid westen van Londen, werden indertijd aanzienlijk verscherpt nadat een van de daders van de grote treinroof, Charles Wilson, eruit was ontsnapt. Ray wordt dag en nacht bewaakt door twee politiemannen. Het licht in zijn cel gaat geen ogenblik uit. Inmiddels heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat Tennessee, waar in april ds. King werd vermoord, de docu menten ondertekend waarin wordt ver zocht om uitlevering van Ray. De docu menten zullen via de Amerikaanse ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken zo snel mogelijk naar Engeland worden gezonden. ROME De poging van Mariano Rumor een einde te maken aan de re geringscrisis in Italië door herstel van de centrum-linkscoalitie is dinsdag ge strand op de weigering van de socialis ten aan de regering deel te nemen. Precies 24 uur nadat Rumor van president Saragat het verzoek had ge kregen de mogelijkheden tot het vor men van een regering na te gaan, stralndden zijn pogingen op het verzet der socialisten. De socialisten zijn bij hun besluit ge bleven eerst na oktober, en het dan te houden socialistisch partijcongres eventuele deelneming aan een coalitie te overwegen. De socialisten hebben bij de onlangs gehouden nationale verkiezingen zwa re verliezen geleden en wijten dit aan hutn samengaan met de christen-demo craten, met wie zij vijf jaar het land hebben bestuurd. Het alternatief dat nu nog rest lijkt een minderheidsregering of een zaken kabinet dat de landsbelangen behartigt, in de komende maamden. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft voor het eerst sinds de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije een officieel protest bij dat land ingediend, en aangedron gen op een verbod van anti-Russische artikelen in de pers daar. Het Russi sche protest is gericht tegen een door het Praagse blad „Lidova Demokracie" overgenomen bericht uit de „New York Times", volgens welk een Russische generaal zijn Tsjechoslowaakse collega Jan Sejna naar Amerika had helpen ontsnappen. De Rus had de afgifte van een diplo matiek paspoort aan generaal Sejna goedgekeurd, zo stond in het bericht. Overigens sprak het officiële persbu reau „Ceteka" het dezelfde dag tegen. De Tsjecho-Slowaakse generaal was in februari uit Praag verdwenen en la ter die maand opgedoken in de V.S. De nieuwe machthebbers in Tsjecho-Slowa kije wilden hem ondervragen over zijn rol in de beweerde mobilisatie van een tankdivisie, die de vroegere president en partijleider Novotny voor diens val had moeten behoeden. Generaal Sejna wordt ook beschuldigd van verduiste ring. De Russische protestnota is maandag op de Tsjecho-Slowaakse ambassade in Moskou overhandigd. De publikatie van 't artikel uit de „New York Times" werk te verslechtering van de Russisch- Tsjecho-Slowaakse betrekkingen in de hanid, zo heette het. In de nota werd er vertrouwen over uitgesproken, dat de bevoegde autoriteiten in Praag de vriendschappelijke betrekkingen door vijandige artikelen „in sommige orga nen van de Tsjecho-Slowaakse pers" zullen voorkomen (sinds de machtswis seling in Tsjecho-Slowakije is de pers- censuur er vrijwel geheel opgeheven). FRANKFORT Vandaag is in Frankfort een proces begonnen tegen de voormalige SS-luitenant-kolonel Otto Hunsche (56) en Hermann Krumey (63) die worden beschuldigd van massa moord op Hongaarse Joden in 1944. Beiden zijn al eerder op dezelfde aan klacht veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf. Hunsche, een voormalig adjudant van Adolf Eichmann, werd schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan moord op 600 Joden tijdens het eerste proces in 1962. Hij ging toen evenwel in beroep en werd in 1965 opnieuw berecht. Dit maal werd hij toen vrijgesproken. De officier van justitie is hier echter weer tegen in beroep gegaan bij het federale hooggerechtshof, dat heeft be paald dat Hunsche een beslissende rol heeft gespeeld in de deportatie van Hongaarse Joden, waarna het hof in Frankfort opdracht kreeg een nieuw proces te voeren. Krumey werd eerder schuldig bevon den aan medeplichtigheid aan moord op 300.000 Joden, doch het hoogge rechtshof achtte zijn straf te laag. Er werd opdracht gegeven tot een nieuw proces dat naar verwachting zes maan den zal duren voor beide verdachten op nieuw worden veroordeeld. De „Lidova Demokracie" drukte dinsdag gelijktijdig met het Russische protest een verklaring af, waarin zij zegt geenszins de vriendschappelijke betrekkingen „die traditiegetrouw d« volken van Tsjecho-Slowakije en d« Sovjet-Unie verbinden" te willen ver storen. De overneming van het Ameri kaanse bericht betekende niet dat het blad zich met de inhoud vereenzelvig de. AMSTERDAM De inwoners van een dee! van Amsterdam-West hebben een brief van burgemeester dr. I. Sam- kalden gekregen, waarin hij hun vraagt te helpen voorkomen dat vandalen ver der kunnen gaan met hun vernielingen aan een complex van bijna honderd be jaardenhuizen dat in hun buurt wordt gebouwd. Er is al voor meer dan zesduizend gulden aan ruiten ingegooid, tegels van raamkozijnen zijn losgewrikt, diefstal len zijn gepleegd en er zijn zelfs bran den gesticht in de bijna voltooide hui zen. „Ik doe een dringend beroep op u", schrijft Amsterdams burgemeester, „alles te doen wat in uw vermogen ligt om te voorkomen dat aan deze huizen, waaraan zo'n schreeuwende behoefte is, nog meer schade wordt aangericht. Terwijl ruim tienduizend bejaarden in Amsterdam wachten op een betere be huizing, worden in uw buurt tientallen bejaarden woningen ernstig beschadigd (waardoor de oplevering weer wordt vertraagd)." „Houdt een oogje in het zeil", vraagt de burgemeester van zijn gemeentena ren. Hij heeft zijn brief laten illustre ren met een paar foto's die duidelijk maken dat de vernielingen niet mis zijn. - s s- e-i (O ■+J <Q 3 I •o c b x ra w neersl. af gel. E 'ei Stockholm onbew. n 20 0 Londen onbew. no 21 0 Amsterdam onbew. no 20 0 Parijs onbew. n 21 0 Nice zw.bew. n 23 1 Berlijn geh.bew. nno 18 0.4 Genève h.bew. no 18 0 Wenen zw.bew. verand. 13 0.5 Belgrado zw.bew. windst. 15 2 Rome geh.bew. O 24 0 Barcelona m.regen n 23 0.3 Mallorca zw.bew. windst. 24 0

De Vallei | 1968 | | pagina 5