Rob, Trea, Johnny Anneke zitten met neer 55 Stemmen uit het verleden" zoeken nieuwe wegen naar de top „Stichting Natuurlijke Leefwijze" kocht dorp in Noordoostpolder Erfenis van een profeet met een strijdbare pen tegen Ander verleden Vakmensen Niet meer vals Geen zangstem Honderd procent Nieuw leven Een persoontje Schuim schuim Ze komen terug, veranderd, hernieuwd, maar wel hetzelfde Zangers van voor de beat werken aan „come back Voor bontdiefstallen twaalf maanden H. M. van Randwijk:„Heet van de naald" Voormalig Kuinderbrug gaat Tot de Bronheten Jongen met mes bij burgemeester E Bommenwerper in Limburg neergestort Zojuist verschenen GEBREK AA) LIEFDE DE RUIMTE HIPPIES WOENSDAG 12 JUNI 1968 ROB DE NIJS TREA DOBBS JOHNNY LION ANNEKE GRÖNLOH KLEERVERSCHEURENDE tonelen, gouden platen en gouden bergen, plak boeken vol kranteknipsels en brievenbussen vol fanmail. Het is verleden voor het zangersvolkje van vóór de beat. Vier, vijf jaar geleden bestond de kern van het Nederlandse amusement uit Willeke Albcrti, Ria Valk, Rob de Nijs, Trea Dobbs, Anneke Grönloh, de Blue Diamonds en Johnny Lion. Twee jaar geleden was het ineens afgelopen, behalve voor de eerste twee. De platenkoper- tjes, de organisatoren van feestavonden hadden hun geluid niet meer nodig. Toen de beat in elkaar stortte, 'n half jaar geleden definitief, kwam de her innering. En na de herinnering de her leving. Eerst van de Ramblers, de Mil lers en nog zo wat oudheidkundig amusement. Nu plotseling de rest: her nieuwd, veranderd, maar wel hetzelfde. De Blue Diamonds draaien al weer een paar maanden samen, vooral in België en Zuid-Nederland. Rob de Nijs staat sinds een week in de Scheveningse nachtclub Mont d'Or, Johnny Lion zong vorige week vrijdag voor het eerst in twee jaar in het cabaret van Ramses Shaffy. Trea Dobb repeteert sinds ruim een week voor een seizoen in de Sleeswijk revue. En Anneke Grönloh heeft twee weken geleden na een „eeuwig zwijgen over bijvoorbeeld „hét brandend zand" een nieuw plaat je gemaakt. Ze wil weer „twee, drie keer in de week gaan optreden". Negen uur 's avonds in de nacht club Mont d'Or. Het is er nog stil. Rob de Nijs alleen de haren wat langer verschijnt, met een klein leren tasje. Daarin blijkt later een blauw hemd te zitten. Hij lacht veel en breed zoals dat heet. Hij vertelt van twee moeilijke ja ren: „Beat, ja: je kan je natuurlijk wel omschakelen, maar je hebt een ander verleden en dan pakken ze het natuur lijk niet. Nu is het lang genöeg genoeg verleden tijd om enige kans te hebben terug te komen. Anna Pawlona en zo zijn wel goede dingen, maar die kun nen op een gegeven moment niet meer". Dank zij sporadisch werk in Duits land en een paar goede vrienden heeft Rob de Nijs de afgelopen twee jaar financieel overleefd. Hij zegt daarover: „Na de eerste periode bij Toni Boltini heb ik gewoon stilgelegen. Als ik eraan terug denk, begrijp ik er nog niks van dat ik door die tijd heengekomen ben. Soms had ik maar een tientje in de week. Maar als ik niks te eten had, waren er altijd wel een paar vrienden die me hielpen. Iets anders doen? Ik wist niet wat. Ik wilde gewoon doorgaan met zingen. Het idee aan welke andere job dan ook maakte me ziek. Ik wil de zingen en ik wist dat ik boven de middelmaat was en ook dat ik terug zou komen". Voor Rob de Nijs (25) begon een paar weken geleden in Duitsland een tweede victorie. Hij kreeg een num mer in „Meine Melodie", een tw-pro- duktie van de bekende amusementma ker Truck Branns (Saarbrücken). Rob de Nijs: „Het was een jubileum programma, het tiepde in kleur. Branns was zo enthousiast dat hij een halfuur-programma met me wilde ma ken. We zijn goede vrienden gewor den". De tweede zet in de goede richting werd gegeven door Ruud Jacobs, tot voor kort bassist bij broer Pim maar die is onderdirecteur geworden van Willem Duys platenmaatschappij Iramac. Rob de Nijs: „Ik had een keer met zijn trio gespeeld. Op een feestje van Ruud Bos heb ik Ruud een keer ontmoet. Ik heb toen een paar dagen bij hem gelogeerd. En daar is het idee ontstaan". Dat idee is uitgegroeid tot een groep van vijf musici. Behalve Ruud Jacobs zijn dat drie vaste toerneebegeleiders van Esther en „Abi" Ofarim: slagwer ker Louis Deby, solo-gitarist Joop Scholten en organist Rob Francken. De Amerikaanse vibrafonist Dave Pike „ik ben al twee jaar op vakantie in Holland is de naamgever van het kwintet. Rob de Nijs: „Het zijn stuk voor stuk solisten, vakmensen. Dat is een enorm voordeel. Het swingt gewel dig". Het eerste resultaat was een gram mofoonplaatje, waarover Rob de Nijs zegt: „Je kan niets doen zonder de steun van de plaat. Het is het een of het ander, maar dan wel consequent. Je kiest voor het zingen omdat je het leuk vindt, niet om het geld. Maar zin gen kan je niet zonder de grammofoon plaat. In het begin lijkt het heel an ders, je bent geweldig enthousiast; het kan je niks schelen". „Maar je wordt ouder, kritischer te genover wat je zingt. En dan krijg je het gevoel dat je je publiek belazert. Daarom ben ik er twee jaar mee ge stopt". In die twee jaar heeft Rob de Nijs een nieuwe keuze gedaan tussen Os car Brown en Tom Jones in. Hij zegt daarover: „Commercieel is die keuze veel moeilijker, een enorme uitdaging. Maar ik ben niet meer zo onzeker als vroeger, ik zing niet zo vaak meer vals". Hij lacht. Dan zingt hij met de Dave Pike Five vijf nummers en het is inderdaad een andere Rob de Nijs; professioneel, goed ingespeeld, zeer muzikaal. In de zaal zit een Duitse producent en luistert of er een langspeelplaat in zit. Een Nederlandse plaat-collega zegt na af loop: „Het is geweldig goed, maar* is het verkoopbaar?" Rob de Nijs zal het niet afwachten. Hij is donderdag bij de burgemeester van Bergen op Zoom op bezoek ge weest en die heeft „ja" gezegd. Dat be tekent dat er over enige tijd in die plaats een discotheek staat van Rob de Nijs. Dat betekent ook dat diezelfde Rob de Nijs over zes weken gaat trou wen in Bergen op Zoom. Hij zegt: „Ja, het is wel allemaal anders dan vroe ger. Het berust op een heel andere ba sis wat ik doe; meer vette grond weet je wel". In Amsterdam hebben Johniny en Sovhie zoals ze officieel in het tele foonboek staan gistermiddag hun tweede boetiek geopend. Sophietje was ruim twee jaar geleden het laat ste liedje waarmee Johnny Lion het amusement bedreigde. Hij trok zich terug, met Sophie van Kleef in het boe tiek-wezen. De terugkeer, via Shaffy Chantate, is voor hem zelf geen verrassing. Hij zegt: „Ik ben die twee jaar steeds met nieuwe dingen bezig geweest. Dat heeft als eerste resultaat gehad een cyclus van vijf nieuwe liedjes, op be staande muziek van een Griek. De teksten zijn van mezelf. Ik heb helemaal geen zangstem dus moet ik wel op het licht melodieuze vlak blij ven". Het „Ik kan het niet laten", klinkt ook uit de keel van Johnny Lion. „Ik heb altijd weer willen zingen, niet op de schnabbeltoer, maar gewoon iets voor me zelf of zo. Ik ga door met uitproberen. Volgend seizoen hoop ik een eigen zaakje te kunnen beginnen". De eerste aanmoediging komt van tv-regisseur Huib de Vries. Deze heeft hem gezien bij Shaffy en was zo onder de indruk dat hij Johnny Lion een half uur voor de VPRO heeft aangebo den. Drieeneenhalve maand na de geboor te van haar tweede zoon verscheen An neke Grönloh eind april plotseling al zingend in de Roninie Tober club-Zand- voort. Sinds twee weken is daar een plaat bijgekomen: „Het leven is altijd een feest", en „Dat kan ook wel in de krant"; hetgeen een niet geheel onlo gische volgorde lijkt. Anneke Van der Laan-Grönloh: „Ik wil weer voor honderd procent gaan werken. Kijk, een tienerster ben ik eigenlijk nooit geweest. Bijna allemaal schlagers; nu ook weer. Dat doet het toch wel". Ze zegt aanbiedingen genoeg te heb ben: „Meer dan twee, drie keer in de week wil ik niet". Dus als u deze stem uit het verleden, met de gouden platen nog wil boeken voor uw feestavond je moet u er snel bij zijin. Voor Trea Dobbs begint op vrijdag 12 juli een nieuw leven. Op de avond van die dag beleeft de Sleeswijkrevue met haar als zang vedette haar zoveelste première. Anderhalf jaar geleden klonk haar stem voor het laatst. Ze zegt: „Ik heb twintig platen gemaakt, maar op een gegeven moment weten ze niet meer wat ze met je aan moeten. Phonogram heeft geprobeerd me naar Engeland te krijgen. Dat was wel leuk. geweest, maar het is niet gelukt". „Ik ben al weer heel lang bezig met nieuw repertoire te zoeken, maar ik kan niks vinden. Ik wil originele dingen, niet te krijgen". Daarom ook weiger de ze een mogelijke terugkeer via het nationale songfestival. De haar aange boden liedjes vond ze niet geschikt. Ze zegt: „Ik ben nou getrouwd, gelukkig. Ik hoef niet meer zo nodig". Maar bij Sleeswijk wilde ze wel, wie niet???? De heer Sleeswijk sr. over het waarom van deze keus: „We heb ben langzamerhand het hele gamma af gespeeld wat er aan establisment is. Daarom hebben we naar iets nieuws gezocht; dat kan een belangrijke func tie hebben. Maar de meeste jonge meisjes zijn stemloos. We moesten een stem hebben die draagt. Het is voor het theater niet leuk als zo'n meisje in een microfoon moet klimmen". Trea heeft zo'n dragende stem. Daarbij is het een persoontje. Als we er tegenaan gaan is er veel meer uit te halen dan we oppervlakkig van haar kenden een paar jaar geleden. En dan nog, wat moeten we anders. Willeke Alberti, die zit aan pappie vast. We hopen nu alleen maar vurig dat het lukt; in ieder geval maken we alles voor haar panklaar". De platenmaatschappij Phonogram die de meeste von de vroegere Neder landse raspaardjes in haar stal had en heeft staan, begrijpt niets van deze nieuwe draafdrift. „Een opleving? We weten het niet. In de meeste ge vallen werken we nog bestaande con tractuele verplichtingen af. Als we het gaan merken aan de verkoopcijfers zullen we er zeker wel wat aan gaan doen". Zover is het blijkbaar nog niet. Maar zeker is dat ze terug zijn. Een wonder lijk natuurverschijnsel. UTRECHT De Utrechtse recht bank heeft de 36-jarige Amsterdamse classificeerder H. P. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke terbeschikking stelling. De man stond twee weken geleden met drie anderen terecht wegens een groot aantal bontdiefstallen. Hij verzet te zich toen fel tegen een eventuele on voorwaardelijke terbeschikkingstelling. ri^wee jaar na de helaas vroege dood van de bekende publicist Hendrik Mattheus van Randwijk, heeft een aantal uitgevers het lezend publiek de unieke kans geboden kennis te nemen van diens geestelijke erfenis door een selectie uit de honderden van zijn hand verschenen artikelen te bundelen. Deze bloemlezing werd gemaakt en ingeleid door Mathieu Smedts en het resultaat is het boekwerk: Heet van de naald, een gezamenlijke uitgave van Bert Bak- ker/Daamen, Het Parool, Vrij Nederland en Het Wereldvenster (prijs f 17,50). Eerder verscheen bij dezelfde uitgevers: In de schaduw van gisteren, de gebun delde reeks artikelen, die Van Randwijk over de oorlogsjaren in het Algemeen Handelsblad publiceerde. „Keuze uit het werk van een man in verzet", luidt de ondertitel van het nieuwe boek. Van Randwijk heeft on der ons geleefd als een bewogen man en zijn gedachten neergeschreven met een strijdbare pen. Men ontkomt er bij na niet aan hem te vergelijken met een oud-testamentische profeet, die verma nende woorden liet horen in een wereld van onbegrip en gezapigheid. Hij was non-conformist en men zou haast zeggen: een buitenkerkelijk chris ten. Toen hij als dichter en auteur al enige naam had gemaakt, werd hij in de oorlogsjaren hoofdredacteur van „Vrij Nederland", een van de bekend ste bladen uit het verzet. Hij bleef dat tot 1950, schreef daarna jarenlang o.a. in „De Groene Amsterdammer" en keerde later als medewerker bij V.N. terug. Zijn strikte eerlijkheid en zijn onver mogen om ter wille van de politieke haalbaarheid met een compromis ge noegen te nemen, maakte hem onge schikt voor een zeer hoge bestuursfunc tie, al had die zeer zeker binnen zijn bereik gelegen en is hem door Scher- merhorn direct na de oorlog een porte feuille in diens ministerie aangeboden. Hij prefereerde evenwel wijn zonder water, maar hij had evengoed een ver rassend helder inzicht in zaken op het nationale en het internationale vlak en een duidelijker visie dan menig politi cus van beroep. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de loop der gebeurte nissen hem meer dan eens op verbluf fende wijze gelijk heeft gegeven. Van Randwijk is om zijn persootn en werk door iedereen geacht, maar niet algemeen gewaardeerd geweest. Toen hij in de eerste naoorlogse jaren in V.N. tegen de stroom in voordurend uitkwam voor zijn overtuiging, dat men Indonesië het recht op vrijheid moest toekennen, riep dat veel weerstanden op. Een artikel in augustus 1947, waar in hij de politiële actie een door Ne derland ontketende koloniale oorlog, een zedelijke kwaad en een politieke dwaas heid noemde, leverde het blad duizen den bedankjes van verontwaardigde le zers op. Ook met zijn visie op de affaire- Nieuw-Guinea en op het zijns inziens kortzinnige en irreële beleid van de BB. heeft hij velen tegen de haren itn ge streken. Tal van zijn artikelen uit „Vrij Neder land", „De Groene Amsterdammer", „Maatstaf" en andere bronnen vindt men nu terug iti „Heet van de naald' en. men kan niet anders dan bewonde ring hebben voor deze man, die zo rónd voor zijn mening uitkwam, in dui delijke bewoordingen een haarscherpe analyse wist te geven en er niet voor terugdeinsde om als hij dat nodig vond gangbare, maar naar zijn mening on juiste opinies met bijtend sarcasme te bestrijden. Zijn artikelen over de kwestie-Indone- sië, het Duitse vraagstuk, het probleem van de arme landen, het „boerenbe drog" van de beveiliging tegen atoom- aanvallen en vele andere zaken vor men bijzonder boeiende lectuur, en niet te vergeten de in zijn geheel opgeno men brochure „De held en de rovers" een onthullend zwartboek over de houding van „De Telegraaf" in de be zettingstijd. DEN HAAG Zaterdag kocht mevrouw Hetty den Dulk-de Roo (47 jaar, moeder van één dochter en twee zoons, grootmoeder van vijf kleinkinderen en directrice van de Stichting Voorlichting Natuurlijke Leefwijze) voor een kwart miljoen gulden in de Noordoost polder het vroegere dorp Kuinderbrug. „Onze stichting had ruimte nodig. Dat wjj die vonden in de Noordoostpol der vind ik extra plezierig, want die polder heeft nog tamelijk nieuwe grond. Op nieuwe grond kunnen kiemen geplant worden, waarop nieuwe gedachten wor telen. Volgens mij is in dit opzicht de bodem van de rest van het land uitge put"' vertelde zij. Het dorp waarover zij de scepter zal gaan zwaaien, is een voormalig pio niersdorp, waar 25 jaar geleden de wer kers woonden, die de polder droogleg den. Er staan 23 arbeidershuizen, een kantine en een kerkje. Sinids enige tijd exploiteerde een handelsonderneming er een recreatiepark, met als speciale at tractie het „honeymoon-centrum", waar pasgetrouwde paartjes in een bungalow met hemelbed en een sportauto voor de deur de wittebroodsweken konden doorbrengen. Daaraan is nu een einde gekomen. Hetty den Duik heeft het vier en een halve hectaren grote dorp inclusief de hemelbedden gekocht. De hemelbedden worden op één na gesloopt (dat ene bed wil zij als curiositeit bewaren), maar voor de rest wordt het dorp, dat de naam „Tot de Bron" zal krijgen, geres taureerd, verbouwd en uitgebreid. Want de directie van de Stichting Voorlichting Natuurlijke Leefwijze wil nog meer mensen gaan helpen, die in geestelijke of lichamelijke nood zitten. Langs de natuurlijke weg, wel te ver staan en dat betekent voor de patiënt onder andere filosofische en vegetari sche leefwijze. Zij zegt: De mens is één geheel, be staande uit ziel en lichaam. Wanneer één van de deeltjes verstoord is, dan kunnen de andere delen niet meer goed functioneren. Daar moet dus iets aan worden gedaan. Het één is altijd het ge volg van een ander. Daarom helpen wij mensen met ziekten, maar ook het echt paar met huwelijksmoeilijkheden of de man met ruimtevrees. Wij krijgen hier altijd kneusjes te behandelen, die door gewone artsen zijn opgegeven. Natuur lijk zijn er veel dokters die kritiek op ons hebben, maar aan de andere kant zijn er verschillende artsen die hun pa tiënten naar ons verwijzen. Wij zijn zelfs bekend bij artsen in het buiten land". Wist u dat alle ziekten voortkomen uit een gebrek aan liefde? Neem nou bijvoorbeeld een roker. Iedereen, en ze ker iemand die volgens onze natuur methode leeft, weet, dat roken onge zond is. Een man rookt voor zijn eigen genot en tot hinder van een ander. Als hy dus ziek wordt van het roken, is dat een gevolg van zijn egoïsme, ergo hij heeft gebrek aan liefde getoond." „Kijk, langs dit soort kanalen probe ren wij dus onze patiënten te helpen, en dan doet het er niet toe, of zij licha melijke of geestelijke problemen hebben. Wij hebben al heel wat succes geboekt. Om deze mensen op te vangen hebben wij een staf van dokters en masseuses in ons behandelingscentrum. Verder hebben wij een kruiidenkundige, een psycholoog, een arts in de natuurge neeswijze, een zenuwarts en een voe dingstherapeute tot onze beschikking". „Die laatste, dat ben ik. Maar ik houd mij ook bezig met het geheel van de levensordening. De mensen le ven en denken veel te chaotisch. Ik ben in staat een diagnose te stellen bij het zien van het gezicht van iemand. Ik heb daarop lang moeten studeren, maar eindelijk kan ik het toch. Ik heb dit overgenomen van oude Chinezen en Ja panners. Ieder mens heeft namelijk in zijn gezicht de uitdrukking van zijn we zen. De materialist bijvoorbeeld heeft een hoekig gezicht. Ook kun je aan ie mands kin zien, wat voor vlees je in de kuip hebt. Mensen met een slappe kin zijn doorgaans ook slappe figuren. De daadkracht van de mens ligt in de kin. Voorts kun je in de iris van iemands HETTY DEN DULK nieuwe gedachten op nieuwe grond O ogen zien welke ziekte hij heeft. Dat noemen, wij de iriscopie". „Maar goed, langs dit soort wegen proberen wij de mensen dus te helnen. Dat betekent vaak dat wij de patiënten moeten opnemen om ze te kunnen be handelen. Hier in ons Haagse kantoor hebben wij daarvoor nauwelijks de ruimte. Er is accommodatie voor acht mensen. Ook willen wij meer aandacht gaan schenken aan gespreksgroepen en willen wij weekendconferenties gaan or ganiseren voor mensen van alle richtin gen. Er zijn al cursussen in yoga, voe dingsleer, enzovoort. Kijk, daarom heb ben wij dat dorp gekocht. In de polder hebben wij tenmiste de ruimte". In het dorp, dat Hetty den Duik met geld van giften heeft gekocht, kunnen over enkele maanden ongeveer 150 mensen onderdak vinden. Er is al ver gunning om er twintig bungalows bij te bouwen en om de kantine uit te brei den. Dat alles kost nog zeker twee ton. Er komt een vaste staf in het dorp wo nen van dertig medewerkers onder wie Hetty den Duik zelf. Zij zegt: „In dat dorp komt ook ge legenheid om elkaar in alle rust te ont moeten en elkaar te leren begrijpen. Laten bejaarden en hippies daar maar rustig met elkaar gaan praten om be grip te vinden voor elkaar". „Ik heb trouwens nog andere plan nen. Wist u bijvoorbeeld dat in de har ten van duizenden Nederlanders de wens sluimert een nieuwe werkgemeenschap op te richten, waar alle facetten van het menselijke zijn naar voren komen? Zoiets wil ik in de Noordoostpolder pro beren te realiseren. Misschien kan ik er een harmonisch modeldorp van maken en wie weet wil Emmeloord, waar ons dorp vlak bij ligt, ook meedoen. Ik zal er eens met de burgemeester over pra ten". NEW YORK Een stevig gebouw de negentienjarige jongeman, Carlos Valle, die een achttien centimeter lang mes bij zich had, heeft gisteren gepro beerd door te dringen tot het kantoor van de New York se burgemeester, John Lindsay. In de hal van het New Yorkse stad huis werd hij echter tegengehouden door politiemannen. Het werd niet duidelijk of de jongeman een aanslag op Lind say in de zin had. De politie deelde later mee dat de jongen, die naar een politiebureau werd overgebracht, in het verleden was ver pleegd in een inrichting voor geestes zieken. en officier van de Nationale Garde te Philadelphia, de 24-jarige luite nant John Graf, meent een onschade lijke methode te hebben uitgevonden om een einde aan opstootjes te maken. Er komt water en zeep aan te pas. Het idee is eenvoudig: de bestrijder van de relletjes is schuimbergein en bergen van parelend zeepschuim. „Je wordt helemaal van-de wijs gebracht en voelt je gewichtloos", legde Graf uit, terwijl zijn mannen bij een proef op een oefenterrein ronidstuntelden i)n het schuim. „Als je er eenmaal in zit, weet je niet meer waar je bent". Graf werkte de plannen voor zijn schuimkanon uit met zijn werkgevers, de Pennsylvania Box and Lumber Cor poration en de Walter G. Kidde Co. te Bellevue, New Jersey. Na twee weken werken en een be drag aan kosten van 18.000 dollar had den zij een schuimkanon, gemonteerd op een vrachtauto voor vervoer van militairen, dat onder druk een pa troon van vloeibare zeep en water wegschiet, waaruit onmiddellijk schuim ontstaat. Het doet de mensen verstarren", zei Graf. „Ze worden duizelig en ver liezen hun gevoel voor richting, om dat ze niet meer kunnen horen of zien". Van onze correspondent. ROERMOND Met een enorme slag boorde een Britse Canberra-bom- menwerper zich gisteren even na het middaguur in een akker van boer Pier re Pernot uit Posterholt, in de buurt van Roermond. Enkele tientallen seconden tevoren was het vliegtuig in de lucht in aan raking gekomen met een andere bom menwerper van hetzelfde type. Dat toestel landde na de botsing behouden op de thuisbasis Wildenrath, even over de Duits-Nederlandse grens. De commandant luitenant George Morris redde zijn leven met de schiet stoel. Hij stuurde de machine nog weg boven de bebouwde kom van Poster- holt eer hij op geringe hoogte aan zijn eigen redding dacht. Luitenant Morris liep ernstig maar niet levensgevaar lijk rugletsel en een gebroken been op bij de landing. Zijn navigator had de machine onmiddellijk na de botsing al verlaten en kwam behouden in het Duitse grensplaatsje Karken aan de grond. Van de kook. „Ik zag een monster op me af ko men. Dat vliegtuig scheerde op nau welijks een armlengte over mijn hoofd", zei gisteren Pierre Pernot (53) in zijn woning aan de Posterholtse hoofd straat. Hij was flink van de kook en had van de dokter wat kalmeringstabletten en advies voor absolute rust gekregen. Pierre Pernot was in een weiland in Esbroek aan het hooien toen het vlieg tuig zich nauwelijks vijftig meter van hem vandaan in de grond boorde. „Het paard voor de hooiwentelaar sloeg op hol. Ik had nog net de tegen woordigheid van geest om niet aan de kant van de rieken van de machine er af te springen. Ik voelde rook en vuur over me heen spuiten. Op handen en voeten kroop ik door de weilanden naar een pad. Daar liep ik tegen die Engelsfe pi loot aan. Hij huilde en viel me om de hals. Ik heb een paar Duitse woorden met hem kunnen wisselen voor hij be wusteloos uit mijn armen tegen de grond gleed", vertelde de Limburgse boer, nog vol ontzetting over wat hij had meegemaakt. Wij ontvingen de volgende nieuwe boeken: Vier nieuwe uitgaven in de serie Wereldacademie van de Uitgeversmij W. de Haan, te weten: „Aan de wieg van de mensheid", paleontologie van het stenen tijdperk, door F. ordes; „Het tijdperk van de dinosauriërs", door Björ Kurtén; „Mimicry", valse berichtge ving in de natuur", door Wolfgang Wickler en „Bionica", schakel tussen bioloog en ingenieur, door I. Gérardin. Prijs: f 12,50 per deel, met vele illus traties, waarvan sommige in kleuren. Drie nieuwe Kosmos-Reisgidsen, resp. voor Israël, Zuid-Italië en Sicilië en voor de Paltz en Saarland. (Per deel f 3,-; Uitg. Kosmos te Amster dam). „Elke dag dierendag", herinnerin gen van Buster Lloyd-Jones, de zeer begaafde Britse dierenarts, die onder meer de troeteMieren van vele groten der aarde heeft behandeld. „Ik ben die ik ben", door H. Ver wei j, een wijsgerig-theologische visie op de actuele problematiek om het Godsbestaan. (Uitg. Buijten en Schip- perhei jn N.V. te Amsterdam; prijs f 9,75). „Leven met chemie", door Eibert H. Bunte, een uiteenzetting over de be tekenis van de chemie en de chemische industrie, verschenen ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Ver eniging van de Nederlandse Chemische Industrie,

De Vallei | 1968 | | pagina 9