Twee politici Beurs van Amsterdam Internationale school voor violisten Herbert Read overleden „Pepijn" treedt op in Holland Festival VANAVOND MORGEN Belangstelling voor „Deli" Stoomspinnerij Twenthe had het zeer moeilijk Wisselmarkt DE MUUR STORT IN PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG BOD ELSEVIER OP MISSET TOT 27 JUNI OMZET VER. GLAS GESTEGEN Vagina 2 DONDERDAG 13 JUNI r?M 78 Halt! Hij was 'afgezonderd', dat had hij zelf die avond bij Myra uitge maakt Als hij er toch maar achter kon komen waartoe! Hij wist het niet en niemand wist het, de stilte gaf geen geheimen prijs, zijn innerlijk niet, en God niet. Maar Noldie wist het, Noldie wist meer van hem dan hijzelf, maar hij zou het niet zeggen, dat wist hij. Zij heeft me iéts willen zeggen, mij aan mijzelf willen tonen zo leeg en doelloos als ik jaag. Het viel Freek niet moeilijk tot die conclusie te geraken. Maar het was niet fair van haar hem zó raad te geven, dat hij die niet kon begrijpen en dus niet zou kunnen opvolgen, wanneer hij zou willen. Hij steunde het hoofd in de handen. Wat had hij nog te verlangen van haar? Hij, die haar zo wreed had ge troffen, zonder het te willen welis waar, maar toch... Zij had om hem gedacht, dat toonde deze exclusieve raadgeving, deze vermaning zoals al leen Noldie hem die vermocht te ge ven. Zij mocht wel schrijven: ach, die arme bloemen! Distels en door nen hadden ze verstikt en de droom- tuin... de droomtuin... Er kam een floers voor zijn ogen. Noldie, ik begrijp je, jij bent het zieltje, het arme zieltje, jij hebt je bloemen zo dood in je armen en ik heb niets, niets voor je gedaan, toen ik nog bad heb ik niet eens voor je ge beden. En ik hol maar en hol maar, en ik weet niet hoe nog om te keren omdat ik zo groot ben dat ik door mijn eigen vaart dan vallen zou. Waarom keer je je niet af in veront waardiging, waarom laat je de band niet los, of kan je werkelijk niet, klei ne Noldie, beloon je zo...? De tekening lag voor hem, klein en bruin en sprekend boven het kantige schrift van de tekst. Ergens in de stilte hing wat donke re muziek, onhoorbaar. Freek schreef Noldie niet terug, hij bedankte haar niet. Hij kón het niet en hij mocht niet Zij had uitdruk kelijk gevraagd haar niet te schrijven en hij wilde ook niet schrijven om niet n óg meer te vragen dan zij hem al zonder vragen gegeven had. In deze stemming moest de bijeen komst bij Jossie Engelwei wel op een teleurstelling uitlopen en dat gebeur de dan ook. Myra was opgetogen toen zij samen bij haar moeder aankwamen. Hij zou dat weekend bij hen blijven; zij was vol verwachting nu zij hem een paar dagen achtereen bij zich had. Het kon voor Eleonoor niet verbor gen blijven, dat Freek meer van huis was dan vroeger; en dat hij blijk baar nu ook andere jongemensen ont moette, bespeurde zij aldra. En ook vermoedde zij iets van een meisje, misschien wel omdat zij dit zozeer vreesde. Hij was nog veel te jong om zich nu al te laten inpalmen en hij had zo'n wonderlijke keuze in het vriendschap sluiten. Het luchtte haar in het eerst op, dat hij tenminste nooit over mee thuisbrengen van het meis je sprak. Zie je, zo dacht zij, had hij een vriend, dan zou die al licht bij hem thuiskomen, was het een serieus meisje, dan zouden haar ouders een omgang op zo losse schroe ven zeker niet goedkeuren. Bij ge volg moest het géén serieus meisje zijn. Eleonoor was iemand van snelle gevolgtrekkingen, vlug in het beschul digen, vlug in het veroordelen. De angst dat haar zoon onder een ver keerde invloed zou komen, deed haar al meteen besluiten dat het zo was. Een beslist slecht meisje, misschien wel nog erger, dat was de slotsom waartoe zij kwam, vooral omdat op haar voorzichtig vorsen bij Freek na genoeg geen antwoord te verkrijgen was. En nu ging hij een weekend lo geren bij vrienden. Beslist met die meid, dat werd te bar! Eleonoor sprak er met Wegen over. Wat moest zij doen? Kon hij z'n stief zoon verbieden te gaan en was er niets tegen te beginnen, dat hij zich vergooide aan zo'n meid. Wegen, in zijn diepe leren stoel, staarde haar aan met komiek open gesperde ogen. Wat zeg je me van zo'n stieke merd! Hij sloeg op de armleuning van zijn crapaud en lachte daverend. Daar moet je niet om lachen, Meine, voer zijn vrouw geërgerd uit, ik vind het veel te erg. Ik niet, lachte Wegen, ik vind het prachtig, zo prachtig, dat ik het maar half durf geloven. Meine, toe toch! Eleonoor smeekte. Schei toch uit, zei hij bars, met ge fronste wenkbrauwen, laat hem toch eindelijk eens een kerel worden. Voor mijn part gaat hij tien weekein den met dat juffie uit, als zijn studie er maar niet onder lijdt en als hij maar uitkijkt. Hij is zo onervaren en zo jong, voerde Eleonoor aan. Wegen lachte weer. Dat zie je maar eens hoe onervaren hij is, en zo jong... hij is waarachtig twintig! Pas een week. Dat duvelt niet, twintig is twintig, ik was nog wel jonger toen ik... Eelonoor onderbrak hem. Ja, houd maar op alsjeblieft. Ik heb het alweer gehoord. Wat gehoord? Dat jij geen hart voor hem hebt. Klets toch niet! Had je dan liever dat hij zich verlóófde? Laat het maar zo'n kind zijn, beter dan één aan wie hij blijft hangen. Trouwen moet je pas als je goed hebt uitgekeken, zo dat het je in geen geval nadeel brengt. In de eerste plaats heeft hij om zijn carrière te denken. Het klinkt misschien hard als ik zoiets zeg, maar je zult toch wel zo verstandig wezen het met mij eens te zijn. Eleonoor gaf geen antwoord. Zulke dingen zei men nu eenmaal niet, die kon je hoogstens dénken. Toch zou ik weieens willen zien met wié hij... Wegen legde haar met een handge baar het zwijgen op. Wat kan je 't schelen? Wees alsjeblieft zo wijs hem niet voortdurend aan zijn hoofd te za niken. Je hebt toch al te veel laten merken, dat je iets vermoedt. Hij is mijn kind. Haar stem klonk vijandig. Wegen haalde de schouders op. Bind hem op je rug als een Indische baby, dan weet je zeker dat je goed op hem passen kunt. Je moet er niet vreselijk netjes uitzien, had Myra bedongen, dan val je zo erg uit de toon. Zij mon sterde zijn keurige kleding. Lopen jullie dan in rafels? had Freek met iets van spot gevraagd. Myra schudde het hoofd, de lippen getuit. Hm nee, zei zij, rafels niet, wat denk je, maar... nu ja, je weet wel, heel anders... Jouw vader zag er toch ook anders uit, en je oom? Een beetje nonchalanter, minder stads misschien, als buitenmensen. Maar goed, ik zal me houden aan je raad. Al weet ik zeker dat én bij mijn vader én bij mijn oom er nooit naar de kleren van anderen werd gekeken, hoe zij er zelf ook wensten uit te zien. Maar toch vond Myra Freek blijk baar nog te netjes, want toen zij in de trein zaten en er niemand bijkwam in de coupé, begon zij met zijn haar in de war te maken en van zijn das de slippen vrij te trekken. Toen gaf zij hem snel een zoen en zei: Zo schat! Freek liet de gulle hartelijkheid met gewende gelijkgestemdheid over zich heengaan; hij nam het aan als iets, dat bij Myra nu eenmaal behoorde en eigenlijk vanzelfsprekend was. Jossie ontving hem als een moeder, omhelsde hem en zoende hem op bei de wangen. Welnee, natuurlijk geen mevrouw, dat zou zij hem hoogst kwa lijk nemen. Was zij zo'n ouwe thee tante, dat haar naam niet meer te noemen was? (Wordt vervolgd) 3835. Het is merkwaardig in hoe korte tijd een rus tig stuk maanlandschap, waar voordien nog nooit een mensenvoet of rupsband de bodem beroerde, kan ver anderen in een toonbeeld van koortsachtige bedrijvig heid. Een carrier trekt hobbelend zijn dubbelspoor door het stof.raakt in een verborgen spleet en zakt weg... enige tijd is er geen beweging... dan komt een pushglider langs het spoor aangestoven om hulp te bieden... kleine 2-benige wezens beginnen rots blokken weg te ruimen... een radioboodschap flitst naar een krater aan de horizon... twee ruimteschepen vliegen geluidloos aan en landen nabij het gat... men sen en materiaal komen naar buiten... 'n zware machi ne ankert zich met twee armen vast in de bodem en begint met twee andere flexibele grijpers rotsblokken uit het gat weg te tillen... de weggezakte carrier komt langzaam vrij en wordt tenslotte behoedzaam omhoog getrokken... het doel schijnt bereikt te zijn!... Maar is het doel bereikt?.Eén der mannen gesticuleert en wijst naar de gehavende cabine.Er zit niemand in! 20. „Door de wijn was ik een beetje lichtgeraakt", zegt Leng, „en dus beval ik mijn koelies om de draag stoel neer te zetten en die blagen een flink pak slaag te geven. Niet te hard natuurlijk, maar toch zo dat het een goede les voor ze zou zijn. Net zijn ze daarmee bezig, en de meeste kwajongens zijn er al hardlopend vandoor gedaan, of daar verschijnt opeens die oude landloper, in de voddigste kleren die u zich maar den ken kan. Meestal hebben zulke zwervers het nodige res pect voor een man van mijn positie, maar deze aller minst. Hij loopt op mijn draagstoel toe, geeft er een harde schop tegen en scheldt mij uit voor kinderbeul. Nou, u begrijpt dat ik dat niet nam! Ik stap persoon lijk mijn draagstoel uit en ik geef die man een flinke opstopper. U moet toch toegeven dat ik in mijn recht stond, Edelachtbare? Ik hoef me toch niet onge straft door het grauw te laten beledigen? Misschien is die klap wat hard aangekomen, maar dat is toch nog geen reden om een aanklacht tegen mij in te dienen?" Leng schijnt niet te weten dat de zwerver vermoord is, bedenkt Rechter Tie. Maar het kan geen kwaad hem nog wat nader aan de tand te voelen. „Wat gebeurde er precies na die klap?" vraagt hij. 44. Onwillekeurig deed Tekko een paar stappen ach teruit. Maar uit angst dat het best hem onverhoeds zou bespringen, durfde hij zich niet om te draaien. Klap pertandend bleef hij op enige afstand stilstaan en staar de onafgebroken naar de grote zachte ogen van het vreemdsoortige dier. Langzaam en voorzichtig^ stapte het beest eindelijk uit het struikgewas te voorschijn en gaapte onze vriend nieuwsgierig aan. En daar stonden zij oog in oog en de een kon de an der maar niet thuisbrengen. Het dier dat waar schijnlijk nog nooit een mens gezien had, wist niet wat hij er van denken moest. En Tekko wist het evenmin, want zo ver als hij zich herinneren kon, had hij nog nooit zo'n beest gezien, zelfs in zijn natuurkundeboek niet. Maar toen hij zo een tijdje gestaan hadden en het dier nog geen aanstalten maakte om hem aan te val len, vond Tekko het raadzaam om dan zelf maar eens handelend op te treden. Hij wachtte tot het beest heel even de blik afwendde en maakte daar ogenblikkelijk gebruik van om zich om te draaien en heel hard weg te lopen. „Help! Help!" schreeuwde hij en stormde met grote angstogen het bos weer in, in de richting van het kamp. „Help! Help! een koepaard! Een tapir tij ger! Een verscheurend dier!" Het geroep om duidelijkheid in de politiek is ook ikwijls een uiting van verlangen naar meer kennis omtrent „de mens achter de politicus". In dit verband zal het „stoel-gesprek" van Mies Bouwman met drs. Schmelzer vele tv-kijkers enige weken geleden goed hebben gedaan. Natuurlijk is zo'n politicus niet geheel en al los te denken van zijn ambt (wie is dat wel?), vooral niet, wanneer men hem ook nog een aantal vragen stelt over actuele of reeds lang lopende kwes ties, waarmee hij in zijn vak te ma ken heeft. Maar men krijgt in derge lijke uitzendingen dikwijls een duide lijker en vooral menselijker beeld van de man dan dat, wat hij zelf in offi ciële toespraken, etc. heeft geschetst of wat anderen van hem hebben ge maakt of hebben willen maken. Gisteravond werden dank zij de tele visie opnieuw twee politici voor heel wat kijkers „vermenselijkt". De AVRO kwam met het „Portret van een marxist", in casu Walter Ul- bricht. Ofschoon hij volgens de ma kers van de reportage maar een klein gedeelte van het aantal ingediende vragen beantwoordde en ofschoon voor namelijk het verschil tussen socialis me en kapitalisme en de Duitse kwes tie werd besproken, kreeg men toch de indruk dat de president van de DDR een niet onsympathiek man is, die bovendien niet gespeend is van hu mor. Wat zijn privé-leven betrof, ver telde hij onder meer, dat hij vecht voor een vrije zondagmiddag en dat hij als zeventiger nog geregeld zwemt en roeit. In de tweede aflevering van de NTS- rubriek ..Persoonlijk" kregen we eer der op de avond de Franse premier Georges Pompidou te zien. Er werd ook in dit portret uiteraard aangeslo ten op actuele vraagstukken (zoals de consequenties van een eventuele opvol ging van De Gaulle door Pompidou), maar dank zij sfeervolle filmbeelden kwam de politicus uit Auvergne in de allereerste plaats tevoorschijn als een mens, die het leven neemt zoals het is, die een hekel heeft aan officiële ver plichtingen, die het liefst eenvoudig ge kleed gaat en dan ook het liefst in kunstenaarskringen verkeert. Een typi sche gezelschapmens, ook al omdat be kendheid naar zijn eigen mening eer der tot isolement leidt dan men meest al geneigd is te denken. J. v.d. K. KOPENHAGEN De Amerikaanse violist Paul Rosenthal en zijn Deense collega Anker Buch hebben gisteren plannen bekendgemaakt voor de op richting van een Europese school voor violisten in Denemarken. In een vraag gesprek vertelden zij dat zij hiertoe waren aangespoord door de beroemde Amerikaanse vioolleraar Ivan Glamain. Yeatro La Fenice in Amsterdam. 3IALTON Sir Herbert Read, de belangrijke Engels* dichter en interna tionaal bekende criticus, is gisteren in zün woning in Yorkshire overleden. Hij is 74 jaar geworden. De oorzaak van zijn dood werd niet bekend gemaakt, maar hjj was al drie jaar ziek. Hoewel hij in de Eerste Wereldoorlog onderscheiden werd voor zijn dapper gedrag, werd hrj pacifist en was een van de belangrijkste supporters van e Ban-de-bom-demonstraties op het Londense Trafalgar Square. Read heeft, naast zijn colleges over de poëzie, een aantal boeken geschre ven over schilder- en beeldhouwkunst. Hij was van 1922 tot 1931 tweede con servator van het Victoria en Albert Museum en heeft nadien les gegeven aan verschillende Engelse en Ameri kaanse universiteiten. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.20 Uit zending v.d. PvdA. Soc. bekeken. 18.30 Li. muz.pr. voor de jeugd. 19.00 Ge sproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel, rad.ca- techese. AVRO: 20.05 Stereo: R'dams Philharmonisch ork. en sol.: mod. en klass. muz. (In de pauze: klankbeeld over dit ork.). 22.05 Operamuz. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.55 Viool en piano: mod. muz. Daarna: klass. kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muz, in vrije tijd, koorzang en harmonie-ork. 18.30 Nws. en weerpraatje. *18.46 ACt. 19.00 Spek- trum: nws. uit 'n prol. chr. org. 19.15 Muz. v. Het Leger des Heils (gr.). 19.30 Opn. v.h. Zesde Nat. Org.impr. con cours. 20.00 Wijd als de wereld: wek. intern, oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 20.10 Avondpermissie: gev. pr. voor de mil. 21.55 Opn. v. 't Zesde Nat. Org.impr. Concours (verv.). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.50 Stereo: Li. gr.muz. 23.00 Hallo Europa: een pr. met Ierland. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. KRO: 19.06 Zonder tralies - dief stal, tv-feuill. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Frank V, een komedie v. Fried- rich Dürrenmatt. (prod. v. Studio Ham burg). 22.15 Brandpunt. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Wat doe ik voor de kost, quiz-pr. 20.00 Journ. VARA: 20.20 Coronation Street, tv-feuill. 20.45 In kleur: Haar- Hem. 21.15 Voc. ensemble. New Chris ty Minstrels. 21.40 In kleur: Melle en zijn fantastische wereld, filmrep. KRO- RKK: 22.05 Raakpunten of kraakpun- ten? Wat is nou het christelijke in chris telijke opvoeding?: gesprekken. NTS: 22.35-22.40 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- AMSTERDAM Een gevolg van de ging tot verjonging van het Holland Festival noemt Paul van Vliet de (eer volle) uitnodiging aan „Pepijn" om ter gelegenheid van dit kunstfestijn van 17 juni tot en met 9 juli de kleine zaal van het concertgebouw in Amsterdam te ko men bespelen. Alleen „Pepijn" voor Amsterdam „omdat 't woord cabaret in Nederland te veel misverstanden overhoop haalt. Ze verwachten, dat we hete hangijzers van de samenleving op 't toneel zetten en dat doen Wij toevallig niet. Wij heb ben geen politek geëngageerd cabaret maar brengen onze eigen verkozen vorm van theater". Dit alles zei tekst- schrijver-ideeënman-,cabaretier Paul van Vliet woensdagochtend op een pers conferentie in Amsterdam. Voor het optreden in de hoofdstad is het programma enigszins aangepast, ook aan het Holland Festival. Maar in grote trekken blijft het „dag en nacht", dat in het najaar van 1967 de première beleefde, sindsdien ingrijpend werd ge wijzigd en wel een tijdje op het pro gramma blijft. „Ons nieuwe program ma komt tegen het najaar van 1969", aldus Van Vliet. „Pepijn" wordt ook in Amsterdam gebracht door Paul van Vliet, Liselore Gerritsen, Fred Hugas en Bob van Kreeveld. muziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Fragmenten uit Russische opera's (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.20 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberich ten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: in formatief programma over ontwikke lingshulp. 12.26 Mededel. voor land en tuinbouw. Overheidsvoorlichting: 12.29 Uitzending voor de landbouw. NRU: 12.39 Stereo: Lichte orkestmu ziek. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Klassiek strijkkwartet (gr.). 14.00 Wikken en wegen: consumenten rubriek. 14.10 Stereo: Dansorkest. NRU: 14.30 Levensbeschouwing. Noord- Zuid verhouding en Christendom, le zing. 15.00 Latijns-Amerikaanse muz. 15.20 Wat moet er van de Unctad worden?, lezing. 15.30 Let the peoples sing: internationale competitie voor amateurkoren. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuiszit tenden. 16.45 Hedendaagse kamermuz. (opn.). 17.40 Informatie: achtergron den en commentaar. 17.55 SOS-berich- ten. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Hef levende woord. 7.15 Badinerie: modern platen- programma. (7.30 Nieuws; 7.32 Actua liteiten; 7.50 Overwegingen; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: Klassiek en modern platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS-berichten. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualitei ten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiësta: licht gevarieerd muziekpro gramma. TROS: 15.00 Operaconcert. 15.30 Nieuwe grammofoonplaten. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Ste reo: gevarieerd platenprogramma. 16.30 Voor de tieners. 17.20 Sportkom- pas. 17.50 Actualiteiten. HILVERSUM Hl. VARA: 9.00Nieuws. 9.02 Klink kllar zonder nonsens (10.00 Nieuws). NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Micronoti ties. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platenprogram ma. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Actua liteiten. 14.13 Iene miene muze.... is de baas: licht platenprogramma. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muzdekkantjes: licht muziekprogramma. 16.00 Nieuws 16.03 Operetteklanken. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Tussen 10 plus en 20 min: platenprogramma voor de tieners. DONDERDAG 13 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v.d. vo rige avond). 10.20 Das Wunder des Ma- lachias: Duitse speelfilm. 12.15-13.30 Act.kroniek. 14.40 Journ. 14.45 Hand in Hand: kinderfilm. 16.00 Intern. Jap. Voetbal Toernooi. 18.00-18.05 Journaal. (Reg. pr.: Beierse, Saarlandse Zuid- duitse omroep, Südwestfunk en WDR: (herh.). 19.00 Klass. muz.pr. 19.15 Kon- radins letzter Ritt: reisrep. NDR: 18.05 Act. 18.19 N'ordschJC. 18.53 Zandmanne tje. 19.00 Acb 19.26 Studenten: tv-serie, 19.59 Pr.-overzicht). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Begründung eines Ur- teils: tv-film (herh.). 21.35 Der grüne Bumerang. 22.20 Nur eine Demonstra tion? pr. over Sacramentsdag. 22.35 Journ. en weerber. 22.50 Kleur: Die Un- schuld der Naiven: film. DUITSLAND II 18.05 Gestrandet vor Terschelling: filmrep. 18.25 Aber der Wind is kein Haus: gedichten. 18.40 Don Bosco - sempre avanti: filmrep. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. 19.40 Kleur: Koningsver branding op Bali: filmrep. 20.00 Men- schen, Ti ere, Sensationen: circusvoor stelling. 21.30 Grosse Koalition auch im Betrieb?: discussie. 22.15 Nws., weer ber. 22.20 Muz. pr. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige late koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 6) 1966 68 1967 61 1967 6 1965-1 53 1964-1 58 1964 5 1958 48 1964 48 1959 43 1963-1 43 1961 4 1953 33 1947 33 1951 3» 1953 1-2 33 1950 1-2 33 1954 1-2 33 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 43 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe-'T. f. H.A.L. Java-China p KX.M. a. a. n.r.c.v.a. a. a. a. 103% 99 H 97 A 97% 95% 93A 90% 88V* 88'/i 96 86% 82% 84 A 79% 71% 8933 84 72% 74A 83% 86% 96A 85% 104% 83.5 83.3 57 59.7 119.1 119 144.5 145.1 136.8 137.7 174 174.5 809 806 166 166.1 75% 75 Vs 144% 144% 208 208 103% 99% 97A 97% 95% 93 A 90 A 88% 88% 9533 86% 82 A 84 A 79% 71% 8933 84 72% 74A 83 A 86 96 A 85 A 105% Rott Rijn Pijpljnij. 53 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 57 1-2 41 Berghuizer Papiabr. 43 Gelder Zonen v. 43 Grasso's Kon. Mach.f. 5! Meteoor beton 51 Stokvis en Zonen 41 Thomassen/Dr.-Verbl. 43 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a Amstel Br. n.r.c.va. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nrcva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé ru. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. cert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Rotterd Lloyd Scheepvaartunie Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 63 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 43 Nat. bk v. mid. kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 British Petrol. 1966 73 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r^paarbr. Ned. Gasunie 1966 63 Ned. Gasunie 53 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegerr 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 136 120Vs 101 98% 94% 8633 102Vs 94% 93 138 103% 100 134'/2 120% 100% 98% 94% 86% 102V« 94% 92% 138 103Vs 100 155 99 99% 93% 94 78Va 78V« 95% 95% 97 96% 94V« 94Vt 94% 90% 90% 94«/« 94'/« 88% 88V« 88 88 87 87 88V« 88 98% 98V« 2241fs 224% 49.6 49.6 686 688 163 163 93.7 92.5 176 175 250.5 249 413 410 201% 201V4 64 63 185.5 186 139 Vt 139V4 395'/» 400 520 525 600 605 969 969 163 160 126 127 385 376»/j 79Vt 80 410 415 540 540 59Vs 59% 430 427 163 188V« 115V« 116 Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. 717 724 Grasso's kon. mach. fabr. a. 141 141 Heineken's Bierbr. aand. 695 700 Holec aand. 152 150'/» Interratio aand. 363 360 Kon. Ned. Papierfabr. a. 148 1477s Kon. Ned. Textielunie cert. 44 45 Krasnapolsky La. 54.3 54.4 K.V.T. (kon ver. tap.) aand. 218 217 Leidsche Wolspinnerij a. 261 255 Lips en Gispen cert 126 126 Meteoor Beton a. 123 124 Misset Uitgeversmij. a. 322 321 Naarden Chem. fabr. a. 590 585 Naeff gebr. a. 229 227 Nedap ned. appiabr. aand 139 140 Ned. Kabel fabrieken aand 295 295 Nelle, wed. J. van aand. 401 400 Nyma nj.c.va. 28% 28% Niiverdal-ten Cate a. 81 8074 Overz. Gas, nat bez. v^l 94.1 93 Pakhoed a. 88 86 Palthe a. 68 68 Pont Houthandel a. 182 182 Rees ink en Co. a. 156 156 Scheveningen ExpLmijJ. a. 22.6 23.1 Schokbeton aand. b. 184% 184% Scholten Carton en Pap. a. 228 225 Schuppen Sajetfabriek a. 87 85 Simon de Wit aand. b. 459% 461 Technische Unie a. 245% Thomassen/Dr.-Verbl. La. 88 88 Twentsche Kabelfabriek a. 360% 360 Ubbink-Davo a. 32% 32% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 110% 110% Veenendaalsche stoomsp. a. 200 201 Ver. Machinefabrieken a. 156% 156 Ver. Ned. Uitg. bedr. 190 185 Ver. Touwfabrieken c.vn. 130 130 Vredestein Rubb.br. c.vn. 160% 165 Vulcaansoort a. 55 56 Wessanen's kon. fabr. a. 93.9 94 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 145 147 Billiton le rubriek a. 855 Geldersche Tramwmij a. 59 H.B.B. bel. depot 1-2 pb t 822 822 Interbonds 1 pb t 634 634 Vastgoedbei ionds part f. 629 Interunie f50 a. 195 196 Robeco f 50 a. 242.3 242.3 Rolinco f. 214 214 Unitas f 50 a. 413 412 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.8 102 Canadian Pac. Railw. cert. 57% 57% Int Nickel Cy. Can. cert 115% 116 Shell Can. (10 a.) cert. 26% 27A A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. 50% 50% Anaconda cert. 51A 50% Bethlehem Steel cert. 31 31% Chesapeake and Ohio cert. 63 Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 54% 55% Douglas Aircraft cert 92 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert 166% 166% General Electric cert. 89% 89% General Motors cert. 82% 82% Kennecoti Copper cert. 45% 45 Phillips Petroleum cert 58% 59% R.GA. cert 51% 50% Republic Steel cert 43% 44% Shell Oil cert 67% 67% Standard Brands 10 a eert. 43% 43 U.S. Steel (10) cert. 40% 40% Woolworth cert. 26% 27 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 166.40, Unilever 137.60, Phi lips 145.60, Aku 83.60, Deli mij. 61.00. AMSTERDAM (12 juni) Het door de Deli-maatschappij over 1967 uitge brachte verslag werd op de beurs van daag goed besproken. Vooral de ver wachting, die in het verslag wordt uit gedrukt, dat indien de opgaande lijn voortduurt, wellicht over 1968 weer di vidend kan worden uitgekeerd lokte ko pers in de markt. Vandaar dat in Dell een open hoek ontstond en gehandeld werd tot 60,20 hetgeen een koersstij ging van meer dan 3 gulden beteken de. Daarna was er enig aanbod door winstnemingen en volgde een reactie tot 59, waarna 59,50 gedaan werd. In het algemeen was de beurs van daag niet ongunstig gestemd. De actie ve handel en het vaste verloop van Wall Street droegen daartoe bij en daarvan profiteren vooral Philips en Unilever. Beide waren vast gestemd. De eerste liep op tot boven 145, de twee de tot 138. In olies ging het rustiger toe maar was de tendens goed prijs houdend. Er was enige belangstelling van de kant van het publiek, AKU kon moeilijker meekomen en was iets la ger. Wederom ontstond een open hoek in Centrale Suiker op 488 tegen gisteren 492. In het verdere verloop hield men er rekening mee dat er morgen geen koersen uit New York zullen zijn door dat Wall Street vandaag gesloten blijft als eerste van vier achtereenvolgende woensdagen om de administratieve achterstand in te halen. In de cultu res ging het kalm toe en was de stem ming verdeeld. De scheepvaart liet weinig van zich merken, maar Scheep vaart-Unie kon de vorige koers niet ge heel handhaven. De hoek van Neder landse staatsfondsen was aan de zwa re kant. Men is in afwachting van de inschrijving van vrijdag 14 juni op de 67e pet lening van de staat tegen 99, waarvan het bedrag na de inschrij ving wordt vastgesteld en dat vandaag in de beurszaal werd getaxeerd op f200 f250 min. ALMELO Hoewel de Stoomspinne rij Twenthe in 1967 werktijdverkortin gen kon vermijden, is het haar in dit voor de Nederlandse textielindustrie uitermate moeilijke jaar niet gelukt de opgang in de resultaten voort te zetten: Na onveranderde afschrijvingen op. ge bouwen en machines van f 1.215.000 daalde de winst van f201.000 tot f132.452. Aan de jaarvergadering (27 juni) wordt voorgesteld het dividend weer te passeren. De laatste uitkering was zes procent over 1961. Alle bedrijven van het concern zijn op het ogenblik goed van orders voor zien en de afleveringen liggen over het algemeen op een bevredigend peil. Het resultaat over 1968 zal er evenwel in belangrijke mate van afhangen in hoe verre prijsverhogingen kunnen worden gerealiseerd. De prijzen van garens tonen al een lichte verbetering, maar prijsverhogin gen zijn volgens de directie in alle sec toren een dringende noodzaak door de verhoging vain de katoenprijzen en de weer gestegen loonkosten. De laatste betekenen een lastenverzwaring voor 't concern van een half miljoen. Een, zij het kunstmatige, toeneming van de binnenlandse vraag door de be lasting op de toegevoegde waarde, die 1 januari de textielprijzen met 7 pet. zal doen stijgen, ligt dit jaar in de lijn der verwachtingen, aldus de directie. Bovendien is zij over het concernresul taat van 1968 niet pessimistisch ge stemd. De produktie van de spinnerij liep vorig jaar terug met ruim 6 pet. De personeelskosten daalden in de spinne rij met eenzelfde percentage, ondanks de loonsverhoging van ruim 11 pet. in 1967. Het aandeel van het concern in de afleveringen van garens door de Neder landse spinnerijen in het binnenland steeg. De concern omzet liep echter terug van f28 tot 26 miljoen, maar de omzet per werknemer in 1966 f32.750 bleef vrijwel ongewijzigd. De bruto winst daalde van f 12,6 tot 11,9 miljoen en de kosten liepen terug van f10,2 tot 9,9 miljoen. De liquiditeitspositie is ver der verbeterd. AMSTERDAM Uiterlijk 27 juni die nen de aandelen Uitgeversmaatschap pij C. Misset te zijn aangemeld voor de overneming door Elsevier tegen de prijs van 315 pet. in contanten. Op 3 juni zal zijn bekendgemaakt of het bod gestand wordt gedaan. Gezien de ontwikkeling in de Europe se Gemeenschap wordt het maken van grote investeringen steeds noodzakelij ker. Omdat voor Misset in de nieuwe combinatie grotere mogelijkheden zul len ontstaan, acht het bestuur het bod alleszins aanvaardbaar. SCHIEDAM De Vereenigde Glas- fabrieken hebben de weg omhoog te ruggevonden. In 1967 steeg de omzet van ca. f75 tot ca. f85 miljoen enklom het saldo van de exploitatierekening van f7,6 naar f8,5 miljoen. De kosten stijgingen konden in het algemeen wor den opgevangen, maar toch acht de di rectie de verbetering van de produkti- viteit nog onvoldoende. De stijging van de omzet heeft zich ook in de eerste maanden van dit jaar voortgezet. Een geleidelijke verbetering van de rentabiliteit wordt vtrwacht. De winst kon bijna verdubbelen van f 564.024 tot f 1,03 miljoen. Hiervan kan f451.081 (v.j. f35,499) worden ge reserveerd, waarna een onveranderd dividend van 6 procent wordt voorge steld. AMSTERDAM, 12 juni Londen 8.6418.642; New York 3.62A3.62A; Montreal 3.368—3.361; Parijs 72.818— 72.868; Brussel 7.278—7.271; Frankfort 90.63—90.68; Stockholm 70.118—70.16*; Zürich 84.17—84.22; Milaan 58.108— 58.158; Kopenhagen 48.43848.488; Oslo 50.718—50.768; Wenen 14.01—14.02; Lis sabon 12.68812.698. 8

De Vallei | 1968 | | pagina 2