Scherven van «ud potteêoed aan oud fotomateriaal Nieuwe lyceum wordt nagebouwd in Tilburg Elstenaar bezit schat Nieuw hoofd voor CNS III Ijs op de Rijn zorgde in 1929 voor vaste oeververbinding Schoolgebouw in Veenendaal al bijna gereed AGENDA Veldovens Duits Pilaren Jeugdtoernooi van Advendo MARKTEN COMPLIMENT VOOR ARCHITECT EN BESTVVR VONDSTEN IN BOUWPUT TE ACHTERBERG Gewonde bij aanrijding DONDERDAG 13 JUNI 1968 ACHTERBERG De sloop van het laatste gave Dijkerhuis aan de Dijk te Achterberg is een soort uitvaart. De stoffelijke resten die bijdroegen aan de glorie van ,,de gebuurten van den Dijk" zijn overgebracht naar het museum van Rhenen. Het zijn scherven van ge bruiksartikelen, die nog eens accentu eren, dat met de sloop van het Dijker huis weer voetstappen van de oude Stichtse bisschoppen worden uitgewist. Hier gingen ze eens en onder hen was er een die voor de Dijkergemeente van zo'n groot belang geweest is: Guy van Henegouwen. Van hem is bekend dat hij de grond beschikbaar stelde voor de bouw van de Dijkerwoningen. Over deze Utrecht se bisschop, hoort men zelden iets. Hij is niet zo'n belangrijke figuur geweest als b.v. Jan van Ar kei of Rudolf van Diephout. Wat de feitelijke datering van de bouw van deze Dijkerhuizen betreft, zouden wij thans niet eens over oorkon den of giftbrieven behoeven te beschik ken. Het graven van de bouwput voor de nieuwe woningen op de plaats waar het Dijkerhuis no 16 aan de Dijk ge staan heeft bracht een aantal deugde lijke bewijzen aan het licht. Langs het huisje heeft een sloot gelegen die da teert uit het begin van de bewoning er van. In deze sloot hebben de toenmali ge bewoners hun gebroken aardewerk geworpen. Zulke plekken vormen nu voor de onderzoekers aanknopingspun ten bij het bepalen van de ouderdom van het gebouw. De opmerkelijkste vondst in de bouw put was kogelpottengoed. Zo goed als zeker kan gezegd worden dat deze stammen uit de tijd die ligt tussen 1250 en 1350. De oudste kogelpotten dateren van het jaar 900. Die van de Dijk zijn zéér gelijkma tig en mooi blauwzwart en hard gebak ken. Ze zijn uit de laatste periode van de kogelpottenbakkerij. Waar dit pot- tengoed vandaan gekomen is weet men niet met zekerheid. Het wijst evenwel op hoge ouderdom van bewoning ter plaatse. Mogelijk heeft op deze plek vóór de bouw van het stenen huis reeds een houten gebouw gestaan. Opvallend is de zware humushoudende laag van ongeveer anderhalve meter dikte. Meer zekerheid hebben wij over de oorsprong en de ouderdom van de overstelpende hoeveelheid zogenaamd Duits steengoed, in de vakwereld be kend als Siegburg, naar de bekende pottenbakkerijen in de omgeving van Bonn. Dan belanden wij al in de glorie tijd van het slot ter Horst, de tijd van de „grote" bisschoppen. Bisschop Guy van Henegouwen had op 10 augustus 1315 „de Gebuurten van den Dijk" gesticht en dat waren a. de vaste bezetting van het slot, b. degenen die in de huisjes rond het slot woonden en cv de kleine boeren die mede hun bedoeninkje aan de Dijk hadden. Uit eindelijk kwamen al deze rechten aan de 28 z.g. Dijkerhuizen. 9 Een gedeelte van het schervenmate- riaal dat tot dusver uit de bcuwpunt te voorschijn kwam. 9 De heer De Kleuver samen met de bewoner van het pand no. 16 in de bouw put. Het klinkt wellicht wat paradoxaal maar de betreurenswaardige sloop van het laatste gave Dijkerhuis aan de Dijk te Achterberg heeft deze week toch nog heel wat winst opge- levend. Bij de sloop van het voorste woongedeelte en het graven van een bouwput voor twee nieuwe woningen kwam een flinke hoeveelheid scher ven tevoorschijn, die de navorsers over de historische betekenis van de oude Dijkerhuizen en de bewoners daarvan heel wat informatie ver schaffen. Onze medewerker, de heer Adr. P. de Kleuver stelde samen met de conservatrice van het Streek museum te Rhenen, mej. Aleid van de Bunt ter plaatse een onderzoek in en legde zijn bevindingen in on derstaand artikel vast. Zover is na te gaan zijn de handvorm stenen, waarvan het nu gesloopte Dij kerhuis is opgetrokken geweest, beslist niet uit 1315 of van kort daarna. Het zijn de bekende bakstenen van z.g. Utrechts model die in veldovens langs de Rijn gebakken werden. Een derge lijke oude veldoven lag niet ver ten westen van de grens tussen Gelderland en Utrecht in de Nude. Raakte de klei op dan stopte men de produktie en stichtte elders een veldoven. De huisjes in hun huidige vorm zul len gebouwd zijn tussen 1450 en 1500. Ze hebben alle herzelfde type van boer derij bouw gehad. Vervallen gevallen zuilen na de eerste bouw er van in on geveer dezelfde stijl herbouwd zijn. Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat op zijn minst de helft van de 28 huis jes die op het laatst de gehele almende gingen uitmaken secundair waren. Ook Een deel van het laatste gave Dijker huis te Achterberg staat nog overeind. bij de woning no. 16 komen onder de huidige fundering nog baksteenresten voor die onmiskenbaar van het z.g. kloostermoptype zijn. Er werden er tus sen aangetroffen van ongemeen zware afmetingen. De datering van het be staande muurwerk komt overeen met die van het overgrote deel van het in de voormalige sloot aangetroffen scher- venmateriaal van het middeleeuwse Duitse steengoed. Daartussen bevond zich een prachtig stenen bekertje, bijna gaaf, dat met een „Jacobakannetje" (volksnaam voor het Siegburg-steengoedü) één setje zou vor men. Een grote donkerbruine scherf is ze ker uit 1390. Er is voorts ongeglazuurd en geglazuurd Siegburg bij. Het laatste is jonger en van het oude zoutglazuur- type. Wij komen dan op het volgende schema: Er is enig verschil tussen de Neder landse en Duitse kogelpotten. De eerste werden van 800 tot 1100 gemaakt; de Duitse van 500 tot 1200. Erop gelijked Duits steengoed werd gemaakt van 1100 tot 1600. Dit dan ook overwegend van blauwzwarte tint, aanvankelijk nog vrij zacht gebakken en later ook echt steen hard. Bij naidere bestudering zou het kogel- potmateriaal uit de bouwput aan de Dijk gelijktijdig met het Siegburg-goed kun nen zijn opgetreden. Wat we niet we ten is hoe lang de sloot dienst heeft ge daan als afvalstortplaats. Na 1200 verschijnt beter aardewerk aan de markt. Er zal wel regelmatig een pottenkoopman uit Siegburg bij Bonn met zijn pottenschip naar de Greb be gekomen zijn of naar de markt in Rhenen. Het moet wel goedkoop spul geweest zijn. Pingsdorf, vroeg hardge bakken goed dus, is niet aangetroffen. Wel wat ongeglazuurde Jacobakannen. Dit werd van 1200 1400 gemaakt. Na 1400 is men gaar glazuren (zoutglazuur) en dat had plaats tot 1700, maar van de vermaarde latere baard- of water mannen is (tot nu toe) niets ontdekt. m Nu de deel weggebroken is komt het eigenlijke type woning met kleine stal len duidelijk uit. De opzet was driebeu- kig. Een ruime middenpartij als in een kerk maar dan met houten pilaren, er naast de beide zijbeuken waar het vee stond. Alles zéér bescheiden. Maar tóch met de onmiskenbaar Saksische beïn vloeding, ja, zelfs typisch Veluws. Met dit zuivere boerderij-type is de bewo ning door militante soldaten-typen wel in tegenspraak. De akte van Guy van Henegouwen doelde zelfs in een totaal andere richting. Zeker, de bezetting van het slot ter Horst maakte in 1315 deel uit van de Gebuurten van den Dijk, maar zo wordt niet in één adem ge noemd met sub. b uit de akti genoemd als de omwonenden en sub c als ,jde Coters", de kleine keuterboertjes dus. Grote hoeven schijnen er niet ge weest te zijn. De grote heren bezaten de havezaten. Laar (later Loofdeel ge noemd), Heimerstein, Rammesteijn (la ter Remmerstein), Valkenburg (dat be slist niet te vereenzelven is met Rem- mersteinü), Groot veld (later gesplitst in de goederen Prattenburg, Engelenburg en Blaauwendraat), te Freyse (waar naar de Friesesteeg heet te Dolte en mogelijk óók nog Stuyvenes. Dit grootgrondbezit is in de loop der eeuwen overgegaan aan kleine boeren, die er hun eigen bedrijfje stichtten. Dit alles had plaats nadat het landsheerlijk tijdvak (de bisschoppelijke tijd dus) roemloos ten onder gegaan was. Als merkwaardige gemeenschap binnen de Vrijheid en Rhenen bleef óók na het bisschoppelijke tijdvak (beëindigd in 1528) de almende van de Dijk bestaan. De oude rechten uit 1315 bleven tot voor kort intact en de één na de ander zijn de Dijkerhuisjes aan het verdwij nen. Die er nog staan zij zó verbouwd, dat ze geen schim meer zijn van de oorspronkelijke staat. Nu is het laatste nog ongerepte Dij kerhuis dan oak verleden tijd. Voor bij is ook de hoop dat dit nog afgewend had kunnen worden. EDERVEEN Zaterdag a.s. houdt het bestuur van de w Advendo op het terrein aan de Schras een voetbaltoer nooi voor adspiranten. 4 ploegen nemen hieraan deel: DOVO, Edese Boys, Lun- teren en Advendo. Het toernooi begint om 1 uur met de loting en om half twee zal de eerste wedstrijd gespeelden. De winnende teams spelen in de finale om de eerste en tweede plaats, terwijl de verliezers om de derde en vierde plaats spelen. De wedstrijdduur isxbepaald op 2 keer een half uur. De wedstrijden worden geleid door de Bondsscheidsrechters Terburg en Veldhuizen uit Scherpenzeel. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen voor kippeëieren f 11,50 tot f 12,50 en henne- eieren f 8,- tot f 11,-, alles per 100 stuks. Handel redelijk. ELST De heer F. Roks aan de Houweg in Eist is een verwoed verzamelaar van foto's en prentbrief kaarten uit vroeger jaren. De oudste foto dateert uit 1870 en stelt tamelijk dui delijk een toenmalige in woonster van Eist voor. Zijn jongste foto's en prentbrief kaarten zijn gemaakt net na de tweede wereldoorlog. Verder zijn er foto's van de eerste EHBO-ploeg ('35), de eerste tram (1910), vele groepsfoto's van rond de eeuwwisseling, de wissel- schuur voor de paarden van de postkoets (eind vorige eeuw) en zelfs een jeugd portret van de vermoorde Goosen van Piggelen. Ook bezit de heer Roks 'n foto van ene heer Stoffel Schrijver, die omstreeks de eeuwwisseling verschillende functies tegelijk uitoefende, namelijk die van grafdel ver, lantaarnaansteker en dorpsomroeper, zoals des tijds zoveel mannen in dor pen vele baantjes tegelijk hadden. De enthousiaste verzame laar bezit vooral veel groepsfoto's van schoolklas sen en van 't onderwijzend personeel. Ook is er een exemplaar van een ont vangstcomité, bestaande uit de notabelen van het dorp, dat de burgemeester Van Holten tot Echten inhaalde. Er zijn kiekjes bij van verschillende vooraanstaan de personen uit de gemeen schap op zeer jeugdige leef tijd. Een beslist zeer uniek exemplaar is de kopie-foto van een met een kogel door boorde distributiekaart, die een Elstenaar in de binnen zak van zijn colbertjasje droeg, toen hij tijdens de oorlog in het hart werd getroffen. Tenslotte zijn er foto's, daterend uit de strenge winter van 1929, van de Rijn die met zo'n dikke laag ijs bedekt was dat al het verkeer van die tijd zoinder aarzelen over het ijs plaatsvond. Hoe komt de heer Roks aan al de ze prenten, bij elkaar zeker enige honderden exemplaren? „Wel, betrekkelijk gemakkelijk", zegt hij. „Ik heb er gewoon bij ver schillende families naar gevraagd. Meestal betrof het mensen die van De Rijksstraatweg in Eist voor enige tientallen jaren terug toen er nog een tram baantje dwars door het dorp liep. Hotel pension „Rustoord" te Eist op de plaats waar nu hotel Stuyvenberg staat. tijd tot tijd „oude spullen" opruim den. Een enkele maal stuitte ik wel eens op tegenstand maar over het algemeen kan ik toch stellen dat ik van de meeste mensen wel mede werking heb gekregen. Zo kwam het ook wel voor dat ik foto's en prent briefkaarten te leen kreeg, :die ik dan zelf gekopieerd heb." Verscheidene foto's zijn nog op kartonnetjes geplakt. Dat bewijst ook al hoe oud ze zijn. „Het is verder al eens voorgeko men dat ik enkele tientallen prenten maar zo ergens vond, achteloos weg gegooid. Als je zelf veel waarde aan dergelijke dingen hecht, begrijp je niet hoe de mensen zoiets kunnen doen." Dat fotograferen voorts in vroeger jaren voor de mensen een niet veel voorkomende aangelegenheid was, is op de meeste foto's wel duidelijk te zien. Op praktisch elk dorpskiekje of ansicht staan de mensen samen gedromd om dat vreemde geval van een fototoestel met een zwart kleed met open mond te bekijken. VEENENDAAL De heer T. Tuinstra, onderwijzer aan de Christelijke Natio nale School III is benoemd tot hoofd van die school. Hij zal als zodanig de heer T. C. Gijzel opvolgen, die een be noeming als pedagogisch ambtenaar in Amersfoort gekregen heeft. De heer Tuinstra behaalde vorige week het diploma pedagogiek M.O.-A. VEENENDAAL Het nieuwe Chr. Lyceum aan de Kerke wijk is nog uniek in Nederland. Over enige tijd echter zal er in Tilburg een precies gelijk ge bouw verrijzen, waarin ook 'n lyceum gehuisvest zal worden. Dat is een be slissing van de Rijksgebouwendienst, die in het kader van de verruiming van de werkgelegenheid in Noord-Brabant aan Tilburg een nieuw lyceumgebouw heeft toegedacht. Dat men de schepping van de Arn hemse architect H. Geels hiervoor wil kopiëren is zowel een compliment voor de ontwerper als voor het be stuur van het lyceum, dat een zeer gro te inspraak in de totstandkoming van het project heeft gehad. De uitverkiezing van dit gebouw be wijst, dat het niet alleen fraai van uiter lijk is, maar dat ook de indeling aan alle hoge eisen voldoet. Voor de Rijks gebouwendienst tot de beslissing kon komen is er een voordracht geweest van het Rijks Adviesbureau, na een goedkeuring van de Rijksbouwmeester, de hoogste ambtelijke bouwkundige in het land. De mogelijkheden tot nabouwing Til burg lagen gunstig, doordat het beschik bare terrein daar toevallig goed verge lijkbaar was met het terrein aan de Kerkewijk. Lichtinval en bereikbaar heid spreken in dergelijke gevallen altijd zeer sterk mee. In principe past een architect zijn ontwerp daarbij aan. Dat de nieuwe school een aanwinst is voor Veenendaal wordt door deze uit verkiezing nog weer eens bewezen. Het nieuwe gebouw aan de Kerke wijk begint zijn voltooiing te naderen. Het gebouw zelf is geheel gereed en met de afwerking van het interieur is men ook bijna klaar: nog slechts en kele meters vloerbedekking moeten worden gelegd. Druk bezig is men ook met het terrein rond het gebouw. In zo kort mogelijke tijd hoopt men daar iets gereed te hebben dat eerder het karakter heeft van een park dan een tuin. De inrichting van het gebouw komt ook in een laatste stadium, want de meeste meubels zijn al aangeko men. Het gebouw wordt in september in gebruik genomen. Voor de heer Carsouw rector van het chr. lyceum en zijn staf is het een grote geruststelling, dat niet alles op het laatste nippertje behoeft te ge beuren, want het verhuizen van een school is geen sinecure, maar ook voor dat probleem heeft men tijd genoeg. Heden, donderdag AMERONGEN Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvergade ring. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Winden waaien om de rotsen". Morgen, vrijdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Winden waaien om de rotsen". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen, tot en met 20 juli: „Voor een pijpje en een prise", tentoonstelling over de tabakscul tuur. Dagelijks, behalve op zon- en woensdag, geopend van 11-12.30 en van 14-17 uur. RENSWOUDE Op de Barneveldse- straat in Renswoude vond gistermiddag een aanrijding plaats. De heer Van D. uit Renswoude reed uit de uitrit bij de fam. M. en merkte te laat een naderen de auto op. De automobilist die de jon gen ook te laat bemerkte probeerde nog uit te wijken, maar kon niet voorkomen dat hij geraakt werd. Van D. werd te gen de grond geslingerd, en de bestuur der, een Belg, reed tegen een paal. De auto werd zwaar beschadigd en Van D. werd aan zijn knie gewond.

De Vallei | 1968 | | pagina 3