NU ISBS,(BVACUUM VERPAKTE KOFFIE EXTRA VOORDELIG! KG NEDERLANDS GROOTSTE SPECIALIST IN KOFFIE EN THEE Bonn vergroot hulp aan West-Berlijn V.S. protesteren tegen raketaanvallen op burgerbevolking Brandt in Belgrado COUVE: GEEN DEVALUATIE [GlOVfSPANEES Johnson dringt in de V.N. aan op verdere kernstop Over de Oude rot Gaston Eyskens premier in nieuw Belgisch kabinet Het Bureau voor Institutionele Beleggers vanW AMRO BANK Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling Na aannemen van Sovjet-V.S. ontwerp: Na Oostduitse stappen 83ste Starfighter Esjkol zet Dajan buitenspel Berlijnse studenten wilden door de muur Verkiezings t.v. in Frankrijk HET WEER IN EUROPA Franse bloemkwekers lijden grote schade De diensten: Het adres: Tijdelijk koopt u de fijnste koffie versere koffielekkerder koffie LANGDURIG Mundi Victor De sigaar die uw vader op zondag rookte, nu voor u,elke dag... dus zeker op vaderdag. Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip Maar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. '4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 beleggings-adviezen effecten-bemiddeling onderhandse leningen Rokin 43, Amsterdam, Tel.: 020-212121 DONDERDAG 13 JUNI 1968 ADVERTENTIE voor183 tmt de tova&ieilf BONN Als antwoord op de Oostduitse belemmeringen van het verkeeer naar West-Berlijn zal West-Duitsland: 1. De economische hulp aan West-Berlijn vergroten; 2. De belastingvoordelen voor de stad, die zouden worden beperkt, nu on verminderd handhaven. 3. Meer geld op de begroting uittrekken voor allerlei steun aan de geïso leerde stad. BONN Een Starfighter (F-104-g) van de Westduitse luchtmacht is gis teravond in West-Duitsland tegen een bergwand gevlogen. De 25-jarige piloot kwam om het leven. De Westduitse luchtmacht heeft nu 83 Starfighters en 42 piloten verloren. Na een dag van koortsachtig politieke activiteit waren dit gisteren de eerste plannen die de Bondsregering bekend maakte. Staatssecretaris Diehl, de woordvoerder van de regering zei: „Het kabinet heeft tot dexe en andere maat regelen besloten om de levenskracht van West-Berlijn te waarborgen. Er zijn ook besluiten genomen die pas na rugge spraak met de drie westelijke gealli eerden kunnen worden gepubliceerd. Wij zullen ervoor zorgen dat de Oost duitse maatregelen geen extra materi ele druk op de Westberlijnse bevolking leggen en dat de stad volledig in staat zal blijven te concurreren op de inter nationale markt". Het kabinet- had gisteren lanfdurig vergaderd over de Oostduitse- ingre pen in het verkeer van en naar West- Berlijn. Gisteravond overlegde Bonds kanselier Kiesinger met de ambassa deurs van Amerika, Engeland en Frank rijk, de drie bondgenoten die de bijzon dere status van West-Berlijn garande ren. In West-Berlijn vergaderden burge meester Klaus Sch.'ltz en zijn kabinet met de belangrijiste politici ban de Bondskanselier Kiesinger vliegt van daag naar West-Berlijn voor veraad met de stadsregering. De Oostduitse grensposten lieten gis teren het verkeer zonder moeilijkheden passeren, hoewel de nieuwe voorschrif ten die onder meer paspoorten en visa eisen .officieel al van kracht zijn. Voor het gewone reizigersverkeer geldt een overgangsperiode tot 15 juli. Oost-Duitsland zal naar schatting ho- derdtien miljoen mark per jaar extra opstrijken door nieuw ingevoerde visu- kosten en vervoersbelasting. De Rus sische kranten Prawda en Izwestia heb ben gisteren de Oostduitse maatrege len toegejuicht. De VS, Engeland en Frankrijk heb ben de nieuwe Oostduitse grensbepa lingen veroordeeld. In een verklaring van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken werden de bepalingen te genstrijdig met de lang geleden over eengekomen internationale besluiten en praktijken genoemd. JERUZALEM Het besluit van pre mier Levi Esjkol om de oorlogsheld Mosje Dajan de weg te versperren naar het premierschap, is op zwaar verzet gestuit. Esjkol kwam onder vuur van zijn eigen Partij van de Arbeid en van de andere partijen in de regeringscoalitie omdat hij de rivaal van Dajan, Jigal Allon, heeft aangewezen als vice-pre mier met de taak de nieuwe immi granten te huisvesten. De meeste kritiek kwam van de rroegere Rafi-vleugel in de partij van oud-premier David Ben Goerion. Da jan is een van de voornaamste kop stukken van de Rafi-groep. De rechtse nationale liberale en de nationale godsdienstige partijen en de linkse Mapam spraken hun ongenoegen uit dat zij niet zijn geraadpleegd. De Rafi-groep klaagde dat zij niet was geraadpleegd en door Esjkol voor een voldongen feit is geplaatst. Leiders van de Rafi hebben telegrammen aan Esjkol (72) en partijsecretaresse Gol- da Meir gestuurd waarin zij aankondi gen dat zij in de toekomst bestuursver gaderingen van de Partij van de Ar beid zullen boycotten, totdat de kwes tie is bijgelegd. De Rafi heeft in januari een fusie aangegaan met de partij van Esjkol. Ben Goerion heeft zich toen uit protest uit de actieve politiek teruggetrokken. Overeengekomen werd dat iedere kwes tie over de toekomstige leiding van het land zou blijven rusten tot de landelij ke verkiezingen in november 1969. ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. PARIJS De Verenigde Staten heb ben gisteren tijdens de vredesonder handelingen te Parijs bij de Noord- viëtnamese vertegenwoordiging gepro testeerd tegen de raketaanvallen op de Zuidviëtnamese hoofdstad, Saigon. W. Averell Harriman, de leider van de Amerikaanse onderhandelingsdele gatie, vertelde dat de Verenigde Sta ten beschikken over inlichtingen dat „het huidige offensief is voorbereid door Noordviëtnamese generaals". De ze inlichtingen waren, zo zei hij, af komstig van hooggeplaatste overlopers. „Ik wil er vandaag zeker van zijn", zo vervolgde Harriman, „dat u begrijpt dat deze toestand de meest ernstige gevolgen kan hebben voor de vredes onderhandelingen". Gevraagd of de Verenigde Staten ver geldingsacties zullen ondernemen, bij voorbeeld door bombardementen op Ha noi of andere Noordviëtnamese steden, zei Harriman dat dat niet kon worden besloten in deze bijeenkomst. Dat is een probleem voor president Johnson, zei hij. De Amerikaanse onderhandelaar wees er ook nog op dat de aanvallen met raketten en mortieren op Saigon geen enkel militair doel hebben. Zij maken alleen slachtoffers onder de burgerbe volking. Averell Harriman was gisteren de eerste spreker in de achtste ronde van de vredesbesprekingen. Na hem kwam de leider van de Noordviëtnamese de legatie, Xuan Thuy, aan het woord. Hij werd vergezeld door een nieuwe ling, Le Doe Tho, een Noordviëtname se functionaris van de harde lijn. Even als in alle voorgaande bijeenkomsten verzocht Thuy de Verenigde Staten op nieuw „de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen Noord- Viëtnam" onmiddellijk stop te zetten. Ingaande op een verklaring die Har riman vorige week aflegde en waarin hij zei dat de Verenigde Staten de bombardementen zullen stoppen op het daartoe geschikte tijdstip zei Thuy: „Welk tijdstip, welke omstandigheden zijn meer geschikt dan de huidige, nu de officiële onderhandelingen tussen de regeringen van de Democratische Re publiek Viëtnam en de Verenigde Sta ten al bijna een maand duren? Wan neer we in deze besprekingen geen vooruitgang boeken moeten de Verenig de Staten hiervoor de volledige verant woordelijkheid dragen". Woensdag komen de delegaties voor de negende keer bijeen. BONN De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, is naar Belgrado vertrokken voor een of ficieel bezoek aan Zuid-Slavië. Een woordvoerder van de regering zei, dat het bezoek, dat oorspronkelijk vier da gen zou duren, waarschijnlijk met 2 dagen zal worden bekort, vanwege de Oostduitse maatregelen tegen het ver keer met West-Berlijn. Brandt zal be sprekingen voeren met onder meer pre sident Tito en minister van Buitenland se Zaken Nikezic. Het overleg zal onder andere gaan over het Westduitse streven naar ver mindering van de spanningen tussen Oost- en West-Europa, zo verluidt in kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. BERLIJN Ongeveer vijftig West berlijnse studenten hebben woensdag tevergeefs geprobeerd bij de doorgang in de muur in de Heinrich Heinestraat naar Oost-Berlijn te komen. Zij wilden het centrale comité van de Oostduitse communistische partij S.E.D., een reso lutie overhandigen, waarin zij protes teerden tegen de maatregelen van de Oostduitsers ten aanzien van het ver keer tussen West-Duitsland en West- Berlijn. Enkele uren later trokken de studen ten zich terug na met een megafoon over de muur heen geprotesteerd te hebben tegen het „saboteren van een discussie met bureaucratische midde len". PARIJS De leiders van de drie voornaamste politieke richtingen in Frankrijk hebben woensdag officieel de verkiezingscampagne via de tele visie geopend. Het waren premier Pompidou, uit naam van de Gaullisten, Waldeck-Rochet, secretaris-generaal van de communistische partij en Jacques Duhamel, voorzitter van het centrum. Gedurende de uitzending, die een half uur duurde, zei premier Pompi dou, dat de communisten de macht aan zich hebben willen trekken. Rochet noemde zijn partij een partij van orde en politieke wijsheid, die de zwarte vlag van de anarchie afwijst. Duhamel zei dat slechts zijn partij van „vooruitgang en moderne demo cratie" zou kunnen verhinderen, dat het land in twee blokken (Gaullisten en communisten) uiteen valt. Zoals gemeld, beschouwen velen het televisie-interview van president De Gaulle vorige week als begin van de campagne. a, 3 w CS u 'O c 2 X z -iel tl 0) CL W> c Stockholm onbew. w 23 0 Londen onbew. ozo 22 0 Amsterdam onbew. ono 21 0 Parijs zw. bew. nno 21 2 Nice zw. bew. n 23 0 Berlijn onbew. ono 29 0 Genève geh. bew. O 18 0 Wenen zw. bew. verand. 18 0 Belgrado geh. bew. windst. 21 2 Rome zw. bew. O 24 0 Barcelona onweer ono 21 2 Mallorca licht bew. ono 19 0 ADVERTENTIE i Mundi Victor is er weer! Even goed, even geurig, even smaakvol. Uitgebalanceerde compositie van 21 zeer rijpe tabakken. Gemelangeerd met voor oorlogs vakmanschap. En voor een prijs die niet met de welvaart is meegestegen. Vader zal ermee in de (rook) wolken zijn! Corona Cyrano 27 cent Bolknak Parma 29 cent Bolknak Trianon 35 cent PARIJS Frankrqks nieuwe minis ter van Financiën en Economische Za ken, Maurice Couve de Murville, heeft woensdag tegengesproken dat er be hoefte zou bestaan aan een devaluatie van de Franse franc. Hij zei dat een devaluatie een schertsvertoning zou maken van de voorwaarden waarop de stakingen in Frankrijk zijn beëindigd. Het zou een gemakkelijke maatregel zijn, die echter zou leiden tot een toe neming van de inflatoire druk die van de loonsverhogingen uitgaat en tot een neutralisering van de reële verbetering van de koopkracht die de loonsverho gingen met zich meebrengen, zo ver- ADVERTENTIE NEW YORK President Johnson is woensdag geheel onverwacht voor de alge mene VN-vergadering verschenen en heeft verklaard dat de Ver. Staten alles in het werk zullen stellen, om de kernwapenwedloop te beëindigen. De president sprak zqn rede uit, enige minuten nadat de assemblee met overwel digende meerderheid van stemmen goedkeuring had verleend aan het Russisch- Amerikaanse ontwerpverdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens. Johnson noemde een en ander „de be langrijkste internationale overeenstem ming op het gebied van ontwapening sedert het begin van het atoomtijd perk aan het eind van de tweede wereld oorlog." „Als een grote kernmacht zullen wij, snel en krachtig, aandringen op onder handelingen over effectieve maatrege len om een halt toe te roepen aan de kernwapenwedloop en de bestaande kernwapenarsenalen te verminderen", aldus Johnson. „In het bijzonder", aldus de presi dent, „wensen de V.S. spoedige bespre kingen over de beperking van strate gisch offensieve en defensieve kernwa pens." Johnson verklaarde dat deze bespre kingen zouden kunnen plaatshebben in de ontwapeningscommissie van 17 lan den in Genève. Het ontwerpverdrag voor de niet-verspreiding van kernwa pens is eveneens in Genève uitgewerkt. Ook Engeland heeft een grote rol ge speeld in het opstellen van het verdrag, en heeft tevens aangedrongen op de goedkeuring ervan door de V.N. Frankrijk, eveneens een kernmacht, heeft zich altijd verre gehouden van de besprekingen in Genève. Communis tisch China, de vijfde kernmacht, heeft het ontwerpverdrag een Amerikaans- Russisch complot genoemd met het doel een nucleaire monopolie-positie op te bouwen. De uitslag van de stemming in de al gemene vergadering was 95 voor en 4 tegen bij 21 onthoudingen. De landen die tegen stemden waren Albanië, Cu ba, Tanzania en Zambia. India ont hield zich van stemming. Toen de president het spreekgestoelte beklom kreeg hij 'n luid applaus, even als toen hij zijn rede had uitgesproken. Hierna ging de vergadering uiteen en begon Johnson besprekingen met dele gatieleiders over zijn redevoering. Johnson zei dat hij het Amerikaanse Congres het verdrag spoedig zal laten ratificeren. Hierna zullen de V.S. de verplichtin gen van 't verdrag ten uitvoer brengen zo zei hij. Deze verplichtingen houden onder meer in: Dat kernmachten geen nucleaire wapens zullen overdragen aan welk land dan ook. Dat deze machten niet-kernwapen- landen niet zullen helpen bij het verkrijgen van dergelijke wapens. Dat pogingen moeten worden onder nomen om te vermijden dat atoom kracht voor wapens wordt gebruikt in plaats voor vreedzame doeleinden. Het verdrag biedt tevens een basis van uitwisseling van gegevens om vreedzaam gebruik van kernenergie te bevorderen. TOULON Als gevolg van de stakin gen in Frankrijk hebben kwekers in Zuid-Frankrijk 25 miljoen anjers, vijf miljoen lelies en grote hoeveelheden an dere bloemen niet op de markt kunnen brengen. Volgens hun vakorganisaties bedraagt de schade ongeveer 12 miljoen frank (circa 8,9 miljoen gulden). De ge troffen kwekers leveren hun produkten gewoonlijk voornamelijk af in Parijs. Bij Hyères hebben kwekers anemonen- velden opengesteld voor grazende scha pen. klaarde hq op een persconferentie in Par(js. De enige goede oplossing van de Fran se economische moeilijkheden is volgens de minister „een dynamisch beleid", ge richt op een versnelling van de indus triële expansie en een verder openstel len van de Franse grenzen voor de in ternationale concurrentie. De industriële expansie kan zijns inziens het best be reikt worden door een grotere rationa lisatie van het bedrijfsleven en door in vesteringen die gericht zijn op benut ting van de „aanzienlijke marge" van ongebruikte produktiecapaciteit in vele sectoren van de industrie. TT)e Belgische minister van Staat, Gas ton Eyskens, aan wie woensdag oor koning Boude wijn, de post van eerste minister is toevertrouwd, is op 1 april 1905 te Lier (Vlaanderen) ge boren. Hij studeerde in Leuven, Londen, Genè ve en Chicago en is o.m. doctor in de politieke en sociale wetenschappen. Eyskens werd na zijn studie in 1931, hoogleraar aan de universiteit van Leuven. Daarna was hij o.m. kabinetchef van de minister van Arbeid, economisch adviseur van de minister van Econo mische Zaken en lid van de hoge raad van financiën. In april 1939 werd hij gekozen in de ka mer van volksvertegenwoordigers voor de christelijk-democratische par tij. Tn april 1945 werd Eyskens minister van Financiën in het eerste kabinet Van Acker en hij behield dit departe ment ook in het kabinet-Spaak, dat in maart 1947 werd gevormd. In augustus 1949 vormde hij zelf een CVP-liberale regering, die tot april 1950 aanbleef. Vervolgens was hij mi nister van Economische Zaken in he? kabinet-Duvieusart. In juni 1958 vormde Eyskens een homo gene CVP-regering, die in november van dat jaar met liberalen werd uit gebreid. Onder deze regering werd aan Congo onafhankelijkheid ver leend. In december 1960 en januari 1961 had zijn kabinet af te rekenen met heftige politieke stakingen, die leidden tot parlementsontbinding. Eyskens werd in 1961 herkozen als volksvertegenwoordiger en in mei 1965 kwam hij in de senaat. Hij was daarna nog minister van Financiën in de regering-Harmei, die van juli 1965 tot maart 1966 regeerde. J^e nieuwe premier is lid geweest van de algemene raad van de univer siteit van Leuven en van de raad van beheer van de universiteit Lovanium te Leopoldstad. Hij was ook gouverneur van de interna tionale bank voor wederopbouw en ontwikkeling, voorzitter van de Belgi sche afvaardiging bij de VN, en on dervoorzitter van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. Hij is lid vam de Koninklijke Vlaamse Academie, eredoctor van de universi teit van Keulen, en lid van het Ne derlandse instituut van staathuis houdkunde. Eyskens publiceerde een groot aantal werken en artikelen over economi sche en sociale vraagstukken. BRUSSEL Na meer dan twee jaar in de oppositie zijn de socialisten in de Belgische regering teruggekeerd via 'n coalitie met de christen-democraten. Beide partijen zijn overeengekomen samen te werken in een kabinet onder leiding van de CVP'er Gaston Eyskens die in 1960 tijdens de moeilijkheden over de onafhankelijkheid van Kongo aan het hoofd van de regering stond. De CVP stemde met 97-14 stemmen bij zes onthoudingen voor de coalitie met de socialisten. De socialisten gin gen daarmee akkoord met 712-303 stem men bij 18 onthoudingen. Hierdoor is een einde gekomen aan de langste politieke crisis in België sinds de tweede wereldoorlog. De cri sis van 127 dagen werd veroorzaakt door de Vlaamse studenten van de rk universiteit van Leuven, dde hardnek kig geprotesteerd hebben tegen het tweetalige onderwijs aan de universi teit. Het regeringsprogramma dat o.a. in houdt de geleidelijke verwijdering van de Franse faculteiten uit Leuven, werd uitgewerkt door de demissionaire pre mier Paul Vandenboeynants, die weiger de en nieuwe regering te leiden als de liberalen niet meededen. Vandenboeynants meent dat zijn pro gramma het beste compromis is dat tussen de Vlaamse en Waalse eisen kan worden bereikt. Zijn terugtrekking van het politieke toneel is vermoedelijk slechts van tijdelijke aard en wordt waarschijnlijk ingegeven door zijn me ning dat de nieuwe regering slechts "n kort leven beschoren zal zijn. Een nieuwe taaicrisis kan ieder ogen blik uitbreken en dan zou een beroep op Vandenboeynants gedaan kunnen worden „het land te redden". ADVERTENTIE AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK

De Vallei | 1968 | | pagina 7