Arts (49) in hechtenis D EIS HAAG Bij de behandeling door de Tweede Kamer van de nota over de economische situatie in het noorden van het landdiende de oppositie gisteren zes moties in. Vinnig debat over aandelen van de staat Ouders uiten protest tegen politiegeweld Bij Staalindustrie 170 man ontslagen OORLOGSSCHEPEN IN AMSTERDAM Pendel-plan van regering gekritiseerd Tweede Kamer over nota voor het noorden Rapport over schoenindustrie is gereed Raadslid krijgt boete voor belediging president Johnson Belangrijke onderscheiding voor architect Eijkelenboom „FLANEUR" K\ P-motie over watervervuiling verworpen Inbrekertjes gepakt Uit Frankrijk gewezen studenten terug in Nederland SCHILDER ONTVOERDE VRIENDIN HET WEER IN EUROPA Boeren-dilemma Hygiënitis Pendel Weer psychopaat ontsnapt IN BUREAULADE ZWAARTEPUNTEN TE KLEIN MINDER Voor hulp aan Noord-Nederland Tien procent VRIJDAG 14 JUNI 1968 OPPOSITIE DIENT ZES MOTIES IN MINISTER BAKKER betere wegen Verdacht van handel in verdovende middelen GELEEN De Geleense arts J. O. (49) is op last van de officier van justi tie in Maastricht opgesloten in het poli- teibureau van Geleen. De officier besloot daartoe om de dokter de kans te ont nemen contact to zoeken met oud-patiën ten, die op het ogenblik door de Rijks recherche worden ondervraagd. J. O. wordt ervan beschuldigd op grote schaal te hebben gehandeld in verdovende middelen en zich boven dien te hebben schuldig gemaakr aan oplichting, valsheid in geschrifte en af persing. Zelfs is dokter O. verweten, dat hij als gevolg van zijn drinkge woonten, patiënten zo onverzorgd heeft behandeld, dat zij zijn overleden. Al in maart is de Rijksrecherche be gonnen met een onderzoek naar de ge dragingen van de Geleense arts, wiens manipulaties aan het licht waren geko men toen de huisarts C. J. Sterk de praktijk van dokter P. overnam. De op volger vap O. stelde een rapport samen over zijn voorganger, maar dat bleef maandenlang in een bureaulade van de Limburgse inspecteur voor de volksge zondheid liggen. Pas toen die door ziekte moest worden vervangen werden de fei ten over J. O. bekend. Inmiddels was dokter O. toen al als controlerend geneesheer in dienst getre den bij het Fonds voor de Bouwnijver heid in Sittard. Toen in maart het onder zoek begon en er een geruchtmakend artikel over hem in een Nederlands weekblad verscheen werd J. O. daar geschorst. Het is nog niet zeker, dat J. O. langer dan de gebruikelijke vier dagen opgeslo ten zal blijven en dat hij zal worden voorgeleid aan de officier. Van een for mele gerechtelijke vervolging is tot nu toe geen sprake. ADVERTENTIE TILBURG Minister De Block (economische zaken) krijgt op 3 juli het rapport-Veldkamp over de schoen industrie aangeboden. Het onderzoek is gedaan door het raadgevend bureau ir. B. W. Berenschot. Oud-minister Veld kamp heeft de leiding gehad. De kosten zijn ruim een ton. De stu die inventariseert de problemen waar de schoenindustrie mee kampt. Voor al de buitenlandse concurrentie krijgt de aandacht. Als het bedrijfschap voor de schoenindustrie op grond van de voorlopige studie en nader onderzoek nodig acht, zal de regering moeten be slissen of zij daarvan een deel der kos ten draagt. Van onze correspondent. DORDRECHT De 51-jarige mej. A. T., lid van de socialistische fractie van de Dordtse gemeenteraad, is door de politierechter veroordeeld tot 125 gulden boete wegens belediging van van een bevriend staatshoofd. Het raadslid had voor een raam van haar huis een plakkaat gehangen met het opschrift Johnson oorlogsmisdadi ger, en in kleinere letters daaronder: volgens Neurenberg en Tokio. De officier van justitie vond een der gelijk protest „eerder op de weg van heethoofden liggen en niet op die van iemand die als raadslid deel uitmaakt van de overheid". Hij eiste 150 gulden boete. Van onze parlementaire redactie De socialist drs. H. Wierenga wilde dezelfde tegemoetkomingen voor de vestiging van dienstverlenende bedrij ven m de drie noordelijke provincies als voor industrieën in dit gebied. Dezelfde socialist vroeg om de op richting van een maatschappij voor economische ontwikkeling, die nieuwe ondernemingen in het noorden moet aanwerven en financieren. Een derde motie van de heer Wie renga wilde gemeenten met grote werkloosheid volgend jaar evenveel geld geven voor de betaling van projecten als in 1967. Dr. B. van der Lek (pac. soc.) vroeg om de vestiging van een am- moniakfabriek in het noorden. Deze pacifist wilde in een volgende motie dat in Emmen een HTS komt. Drs. M. Dijkstra (D'66) vroeg ten slotte om vervolgnota's in 19Y9 en 1970 op de nu behandelde nota over het noorden. Minister De Block zei gisterochtend dat de namens de regeringspartijen door drs. B. Goudzwaard (AR) ingediende motie hem wel aanstaat. Daarin werd uitbreiding gevraagd van bestaande on dernemingen van regionaal belang een subusidie van vijftien procent te geven. Bij de voorbereiding van de nieuwe no ta over het regionale industrialisatie beleid zal met deze suggestie rekening worden behouden. Minister Schut had tevoren gezegd, dat de doelstellingen van de tweede no ta over de ruimtelijke ordening nog steeds gelden. Hij ziet Leeuwarden en Emmen in de toekomst ook als „zwaar tepunten" in de ontwikkeling van dit gebied. Hij wees er wel op dat deze streek haar eigen sfeer moet behouden. Er zullen concentraties moeten komen, maar die mogen niet zo uitgebreid zijn als die in de Randstad. Enkele andere punten uit de antwoor den van de ministers: De haven in Delfzijl komt, zo zei minister Bakker, in 1973 klaar. Vol gend jaar wordt ermee begonnen. Volgens minister De Block zal deze haven straks toch nog te klein zijn om er zeer grote schepen te bouwen. Bestudeerd wordt de vraag of er meer militaire oefenterreinen in het noorden kunnen komen. Zo ja, dan zul len ook hier meer garnizoenen worden gevestigd. Minister De Block zei dat hij in prin cipe weinig voelt voor de stichting van 'n staatsbedrijf. Als het particulie re bedrijfsleven in 'n bepaald project geen hiel ziet, is het voor de overheid weinig aantrekkelijk om zo'n onderne ming wel op touw te zetten. Het noorden zal dit jaar ongeveer 14,4 miljoen krijgen voor sanering en reconstructie van oude kernen, aldus minister Schut. De overheid voelt er niets voor mee te werken aan de oprichting van een havenschap voor Harlingen. De on rendabele top bij de aanleg van deze haven kan worden gesubisidieerd door de regeling „Stimulering industrievesti gingen ontwikkelingsterreinen" (SIO). Eind mei waren in het noorden 1774 werkloze bouwvakarbeiders. Dat is bijna duizend minder, zo zei minister Roolvink, dan eind mei 1967. Minister De Block verwacht dat na 1970 in het noorden een vestigings overschot zal ontstaan. De regering voelt niets voor een vierde hogere technische school in Emmen. Als er echter straks toch een zou komen, moet dat, zo zei staatsse cretaris Grosheide, een protestants- christelijke worden. Minister Roolvink noemde de motie van dr. K. van Dijk (lib.) voor re creatieprojecten overbodig. Deze pro jecten passen al in het beleid dat mi nister Klompé (c.r. en m.) voert. Minister Bakker deelde tenslotte nog mee dat de verbeteringen van ide wegen Groningen - Drachten - Af sluitdijk en Groningen - Meppel - Zwol le voorrang houden. De weg tussen Gro ningen en Leeuwarden krijgt geen voor rang voor zo'n verbetering. Over de moties wordt dinsdag ge stemd. DEN HAAG De Rotterdamse ar chitect W. Eijkelenboom heeft gisteren in Montreal de Reynolds Memorial Award, groot honderdduizend gulden, gekregen voor het Nederlandse pavil joen dat hij in opdracht van de Neder landse regering voor de Expo '67 in Montreal bouwde. De prijs is hem gis teren in de Canadazaal van zijn pa viljoen uitgereikt. Architect Eijkelenboom bouwde zijn paviljoen op uit een aluminium buizen stelsel waarin de daken, wanden en vloer vrij zijn opgehangen. Het bevat op drie niveaus expositieruimten. Het heeft geen kolommen of balken. „Ik wilde eigenlijk geen gebouw, geen architectuur volgens bekende maatstaven", heeft de architect ervan gezegd. „Ik wilde iets met verstand en intuïtie ontwikkelen, iets met een sterk verrassingselement. Een wereld tentoonstelling is immers vooral ook een architectonisch laboratorium". De Reynolds Memorial Award is een onderscheiding van het America Insti tute of Architects (ALA). De prijs be staat uit een bedrag van ongeveer hon derdduizend gulden, een diploma en een abstract beeldhouwwerk van de hand van de New Yorkse kunstenaar Alexander Liberman. TA EN HAAG Tijdens een vinnig debat over de moge lijkheid om bepaalde deelnemin gen van de Staat af te stoten en het vrijkomende geld te gebrui ken in gebieden met werkloos heid is het noorden gisteren in de Tweede Kamer even op de achtergrond geraakt. De heer P. J. Engels (KVP) had woensdag een motie hierover ingediend, die door alle rege ringspartijen werd ondersteund. Minister De Block (Economische Zaken) zei gisterochtend dat hij wel voor het idee voelde. Hij wil de laten nagaan of op deze ma nier inderdaad geld kan worden vrijgemaakt dat in nieuwe be drijven kan worden gestoken. Het gaat hier om „sluimerende" aandelen, die niet belangrijk zijn om een bepaald bedrijf op de been te houden en die de schat kist ook niet veel opleveren. De socialist drs. J. M. den Uyl wilde onmiddellijk weten om wel ke bedragen het bij zo'n verkoop zou gaan. Minister De Block kon daar geen antwoord op geven. In de motie staat dat op deze ma nier „in belangrijke mate" geld kan worden gevonden voor een actief industrialisatiebeleid. Die opmerking wilde de minister niet zonder meer onderstrepen. „Wat is in belangrijke mate" vroeg hij zich af. Dr. B. Goudzwaard (AR) kwam er 's middags op terug. De staats deelnemingen bedragen in bij na dertig bedrijven 2,5 mil jard gulden. De spoorwegen en de PTT zijn hierbij buiten be schouwing gelaten. „Als nu eens tien precent van de aandelen konden worden ver kocht", zo zei drs. Goudzwaard, „dan is 250 miljoen gulden be schikbaar om de industrie in het noorden te bevorderen. Hij vond de houding van de socialist „een oude-koers-politiek". Drs. Den Uyl kwam gistermid dag in een uitvoerig betoog op zijn bezwaren terug. Hij noemde het onjuist de verkoop van staats- aandelen te koppelen aan de hulp voor het noorden. „Waarom is over deze mogelijkheid niet ge praat toen wij bijvoorbeeld spra ken over de problemen bij de Staatsmijnen? Nu wordt de sug gestie gewekt dat dit geld alleen voor het noorden kan en zal wor den gebruikt". Mr. B. W. Biesheuvel (AR) merkte ironisch op dat het be toog van de heer Den Uyl hem tegenviel, vooral omdat de Par tij van de Arbeid nog niet zo lang geleden veel soepeler was toen het ging om de verkoop van IJ sselmeerpolders". DEN HAAG Kameroen krijgt een kraamkliniek van Nederland. Voor de bouw en inrichting van de kliniek bij het protestantse ziekenhuis in Ndoen- que stelt de Nederlandse regering 618.000 gulden beschikbaar. De weduwe van de journalist mr. E. Elias heeft gisteren het aan haar man gewijde beeld „Flaneur" op het Haagse Lange Voorhout onthuld. Het beeld is een schepping van Theo van de Nahmer. Op de foto me vrouw Elias met Simon Carmiggelt bij het beeld. DEN HAAG Het is niet nodig Eco nomische Zaken te betrekken bij de bestrijding van de waterverontreini ging in ons land. Een kleine meerder heid van de Tweede Kamer (61 tegen 54 verwierp gisteren een voorstel van de KVP'er Van Koeverden om door inschakeling van Economische Za ken een betere behartiging van de belangen van het bedrijfsleven te ver zekeren. Minister Bakker (verkeer en water staat) had dit voorstel beslist ontra den, omdat hij er een gebrek aan ver trouwen in zag. Nadat woensdag de stemmen over dit voorstel hadden ge staakt, wertl het gisteren verworpen. De a.r.-fractie en drie c.h.-afgevaar- digden stemden met de oppositie mee. Dit waren de heren Kikkert, Tilanus en Tolman. Het wetsontwerp kon ook gisteren nog niet worden afgehandeld. Allerlei juri dische ontwikkelingen over andere voorstellen uit de Kamer maakten na der overleg nodig, zodat de eindstem ming werd uitgesteld tot volgende week dinsdag. OOSTERHOUT Vier jongens in de leeftijd variërend van twaalf tot zeven tien jaar, hebben tegenover de politie van Oosterhout bekend in de afgelopen vier weken ongeveer vijftig inbraken te hebben gepleegd. Ze hadden het vooral begrepen op scholen. De buit, waarvan de grootte nog niet bekend is, is er nagenoeg geheel door gejaagd in cafés en andere openbare gelegenheden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Verbaasd teleurgesteld en verongelijkt zijn drie jonge Ne derlanders teruggekeerd uit Frankrijk. Met nog twee andere landgenoten hebben zjj volgens de Franse politie hun al dan niet tijdelijke plaats in Frank rijk verspeeld door deel te nemen aan de onlusten van de laatste dagen. Twee jonge studenten arriveerden gisteravond op Schiphol, sterk onder de in druk van hetgeen zij in Parijs hadden gezien. Een nog studerende socioloog uit Leiden, die in Parijs zijn studie voortzette, meende dat de politie het wat hém betrof, helemaal bij het verkeerde eind had gehad. In elkaar getimmerd „Wat je aan gewonden zag, was ver schrikkelijk", zegt Herman Feddema. „Gewonden...? De mensen werden ge woon in elkaar getimmerd. Sommigen waren door het gas dat de politie ge bruikte, half dood," luidt Michel Tho- massens commentaar. Beide studenten kwamen gisteravond op Schiphol aan na in Parijs te zijn gearresteerd en vervolgens met enkele tientallen ande re vreemdelingen Frankrijk te zijn uit gezet. Herman Feddema (19) werd dinsdag ochtend om kwart voor negen opge pakt. Dat gebeurde, naar hij vertelde, op de Place du Nanterre, terwijl er he lemaal geen herrie meer was. De dag daarop kreeg hij aangezegd, dat hij het land moest verlaten. Michel Thomassen (22), die vorig jaar acht maanden lang in Parijs woonde en juist voor het begin van de grote onlusten naar de Franse hoofd stad was teruggegaan om er te gaan studeren, werd in de nacht van maan dag op dinsdag gearresteerd. Die avond had hij de discussies in de Sorbonne gevolgd. Toen hij meende dat de gemoederen buiten wat waren afgekoeld, was hij de Boulevard St. Michel opgelopen. Op een straathoek werd hij opgepakt. Naar hij vertelt, werd zijn haar aan één kant met een zakmes afgesneden. Hij werd bewus teloos geslagen en geschopt, gedreigd dat hij door een bulldozer zou worden overreden en daarop overgebracht naar een politiebureau, waar hij met een stoel werd afgetuigd. Behalve zijn verhaal zijn daarvan littekens aan hoofd, neus en tot aan zijn schenen ge tuigen. Evenals Feddema kreeg hij woensdag te horen dat Frankrijk ver boden terrein voor hem was geworden. Gewonden De ouders van Michel Thomassen, die in Doorn wonen, zijn van plan langs diplomatieke weg te protesteren tegen de gewelddadige houding van de Parijse politie tegen hun zoon. Zowel Herman Feddema als Michel hebben tijdens de ongeregeldheden ge holpen bij het in veiligheid brengen van gewonden. De eerste deed dienst bij een soort hulp-Rode-Kruis van de Sorbonne. De tweede heeft een nacht lang in Parijs op een ambulance mee gereden als brancardier. Zij zijn da nig onder de indruk van wat hen daar onder ogen is gekomen. Domweg eruit Ernstig gedupeerd in zijn voortgezet te studie aan de universiteit van Parijs is door zijn gedwongen vertrek uit Frankrijk de 23-jarige mr. Maarten van Traa uit Leiden. Sinds een jaar studeerde hij, nadat hij in Amsterdam was afgestudeerd in de rechten, in Pa- ROTTERDAM (ANP) —Bij de N.V. Ndderlandsche Staalindustrie in Rotter dam zijn 170 mensen ontslagen. Door de steeds toenemende verliezen ziet de directie van het bedrijf zich genood zaakt een ingrijpende reorganisatie door te voeren. Door de ontslagen zal het aantal werknemers in het bedrijf teruglopen van 420 tot ongeveer 250. De Neder- landsche Staalindustrie is voor 100 pro cent een dochteronderneming van de N.V. Haarlemsche machinefabrieken voorheen gebroeders Figee. De afdelingen mechanische bewer king en bankwerkerij in het Rotter damse bedrijf zullen te zijner tijd worden gesloten. De constructiewerk plaats en de montage-afdeling blijven in verkleinde vorm doorwerken. De vestiging van het bedrijf in Nij megen waar stalen ramen worden ge maakt valt niet onder de reorganisatie, en blijft volop in bedrijf. Verwacht wordt dat de resultaten van het Rot terdamse bedrijf, na de reorganisatie in de komende jaren beter zullen wor den. In samenwerking met de werkne mers- en werkgeversorganisaties is voor het personeel dat moet afvloeien een aantal voorzieningen getroffen. Daarbij is vooral aandacht geschon ken aan de oudere werknemers. Al in het jaarverslag van Figee over 1967 werden maatregelen aangekon digd ter verbetering van de gang van zaken in het bedrijf te Rotterdam. De fabriek boekte het vorig jaar een ver lies van 350.000 gulden. Zes Britse oorlogsschepen zijn giste ren voor een kort bezoek in Amster dam aangekomenze kozen lig plaats aan de Handelskade, waar een kapel van de Britse marine een muzikale groet bracht aan degenen, die ter verwelkoming naar de haven waren gekomen. rijs Frans staatsrecht en politieke we tenschappen, terwijl hij tegelijkertijd een proefschrift voorbereidde. „Ik ben niet het slachtoffer geworden van een strafmaatregel", zo legde hij ons gisteravond uit, „maar van een ad ministratieve maatregel van de Fran se overheid, die elke buitenlander op elk ogenblik kan treffen." Brochure Na het uitbreken van de onlusten in Parijs had hij, zo vertelde hij ons, het plan opgevat de gebeurtenissen schrif telijk vast te leggen. Zijn doel was in Nederland een brochure over de studen tenbewegingen te laten verschijnen. „Ik ben niet gearresteerd", legde hij uit, „maar meegenomen voor een veri ficatie van mijn identiteit, toen, in Pa rijs nog, de auto was aangehouden waarmee ik met wat Fransen op weg was naar Les Mureaux, een voorstad je. Ik wilde daar voor mijn brochu re een manifestatie gadeslaan, die in het vakbondsbureau zou worden ge houden". „Het is beslist niet waar, als de Fransen beweren, dat er in de auto dingen zijn gevonden die erop kunnen wijzen, dat we de vechtende arbeiders van Renault wilden gaan helpen. Ik had er voor mijn vertrek zelfs extra op gelet geen bezwarende zaken bij me te hebben". „De manifestatie was op dat ogen blik ook niet verboden. Ik kreeg, na dat men had vastgesteld dat ik buiten lander was, domweg te horen dat ik het land moest verlaten." BREDA De Stichting welvaartsbe vordering West-Brabant heeft fel ge protesteerd bij minister Roolvink (so ciale zaken) tegen de plannen om met financiële tegemoetkomingen de pendel naar de Randstad te bevorderen. De stichting, waarvan 34 gemeenten zitten is bang dat vooral West-Brabant door deze maatregel getroffen zal worden. In een brief aan de minster wordt opgemerkt, dat een grotere zuigkracht van de Randstad Holland een tekort aan arbeidskrachten tot gevolg zal heb-r ben voor de bestaande en nog te vesti gen industrie in West-Brabant. Dit te kort zal een grotere vraag naar buiten landse arbeidskrachten in de hand werken, terwijl minister Roolvink juist de toeloop van deze werknemers wil af remmen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 35-jarige schilder J. E. gearresteerd omdat hij zijn 41-jarige ex-vriendin van de straat had gesleurd en in zijn auto had ontvoerd. Daarbij had hij de vrouw zo ernstig geslagen en getrapt dat zij een hersenschudding en waarschijnlijk ook een nekwervel- fractuur opliep. De vrouw was ongeveer anderhalf jaar lang met de schilder bevriend ge weest. Sinds zij in maart de verkering had uitgemaakt weiid zij steeds door haar ex-vriend lastig gevallen en be dreigd. Maandagavond stond de man haar bij haar werk op te wachten. Na haar een klap in de nek te hebben gegeven duwde hij haar schoppend en trappend in zijn auto en reed weg. Onderweg raakte de vrouw een paar keer bewus teloos. Na enkele mislukte vluchtpogin gen kon zij tenslotte uit de rijdende auto springen en met een taxi naar huis gaan. a 3 c O) 'O c CU 2.2 M fel si zs c ca Den Helder onbew. ono 18 0 Ypenburg onbew. ono 23 0 Vlissingen h.bew. ono 22 0 Eelde onbew. O 22 0 De Bilt onbew. ono 23 0 Twente onbew. ono 23 0 Eindhoven l.bew. ono 23 0 Z.-Limburg zw.bew. ono 22 0 Helsinki h.bew. nw 27 0 Stockholm onbew. no 28 0 Oslo onbew. windst. 28 0 Kopenhagen onbew. no 21 0 Aberdeen mist windst. 21 0 Londen l.bew. O 23 0 Amsterdam onbew. n 23 0 Brussel zw.bew. ono 23 0 Luxemburg onbew. no 19 0 Parijs zw.bew. windst. 20 0 Bordeaux h.bew. zzo 20 0 Grenoble onbew. no 15 6 Nice l.bew. n 22 0 Berlijn l.bew. O 25 0 Frankfort zw.bew. nno 22 0 München .lbew. O 21 0 Zürich zw.bew. zw 18 0 Genève regen w 16 4 Locarno regen windst. 15 7 Wenen onbew. no 23 0 Innsbruck l.bew. wnw 23 0 Belgrado zw.bew. zo 24 0.2 Athene onbew. nw 27 0.4 Rome h.bew. ono 24 0 Barcelona geh.bew. n 18 0 Madrid regenbui windst. 13 0.1 Mallorca geh.bew. ono 22 1 Lissabon onbew. windst. 26 0 TAe Boerenpartij is weer eens in het nieuws. Niet dank zij een opval lende politieke uitspraak of een eigen visie op maatschappelijke ontwikkelin gen, zoals van een partij die tien jaar bestaat eindelijk wel eens zou mogen worden verwacht. Wèl tengevolge van interne conflicten, waarvan er in die zelfde tien jaar al zovele zijn geweest, schrijft het "Algemeen Handelsblad" (lib.). „Steeds ligt aan die conflicten het zelfde probleem ten grondslag. Dat van de dictatoriale neigingen van partij leider H. Koekoek, die alle sleutelposi ties vast in handen houdt: het voor zitterschap van de Tweede-Kamerfractie en het hoofdredacteurschap van het par tijblad De Vrije Boer, dat hij in zijn eentje pleegt vol te schrijven. Op gezette tijden komen er vazal len van de heer Koekoek tegen hun lei der in opstand, in de hoop dat zij hem uit een van zijn posities kunnen verdrij ven. Maar tot nu toe heeft hij alle aan vallen weten te pareren, meestal door zelf hardhandig in de aanval te gaan. Onlangs zijn vier Tweede-Kamer leden van de Boerenpartij in verzet ge komen. Zij willen dat de heer Koekoek een deel van zijn functies delegeert. Prompt hanteerde de Boerenleider zijn geliefkoosde tactiek: hij stak beschul digend de hand op, wees op de dubbel functies van een ander lid en sugge reerde dat er een coup tegen hem werd beraamd. De heer Koekoek weet wel dat zijn partijgenoten nooit zover zullen kunnen gaan. En die partijgenoten weten dat zelf ook. Zij haastten zich dan ook te verklaren dat de veronderstellingen van hun fractie- en partijvoorzitter van alle grond waren ontbloot. Zij hadden slechts gerechtvaardige democratische kritiek op hem willen leveren. Want dit is het dilemma van op één na alle leden van de Boerenpartij: zonder de heer Koekoek is de partij tot een snelle ondergang gedoemd. Noodraden of an dere splitsingen maken geen enkele kans. Als zijn mede-boeren de heer Koe koek er niet toe kunnen brengen om uit zichzelf een deel van zijn macht af te stoten zullen zij waarschijnlijk slechts één ding kunnen doen: eieren voor hun geld kiezen." W/at zou er toch mis zijn met de Groningse heer Klunder, een chauffeur die met vrouw en kinderen door zijn buren niet wordt geduld in een flatgebouw? Hoort hij er niet thuis, omdat hij „maar" chauffeur is, of heeft hij iets op zijn kerfstok? vraagt "De Volkskrant" (r.k.) zich af. Het ergste lijkt bijna mogelijk, om dat de coöperatieve flatvereniging op de onzalige gedachte is gekomen, niet meer of minder dan een detective op pad te sturen om 's mans gangen na te gaan. Zijn speurdersrapport, de vrucht van een bedenkelijk soort onbevoegd particulier initiatief, kan maar het best naar de prullenmand verhuizen, al zul len daarmee dan vragen onbeantwoord blijven, die wellicht een eerzaam burgfr onverdiend verdacht maken. Al met al is het daar in Groningen een malle vertoning. Wie er ook om kan lachen, de betrokkene zelf bepaald niet. Wat ook de bezwaren mogen zijn, die de buren (of sommige buren?) te gen hem hebben, hij is het slachtoffer van een typisch ziekelijke zorg, die „nette burgers" nog altijd hebben voor hun eigen sociale en morele gezondheid. Hij is getroffen door een steriel groeps egoïsme, dat onmenselijk en onbarm hartig iedereen uitstoot, die niet tot de kaste behoort. Die pathologische bekommernis om eigen welzijn zou, als medische term, het etiket hygiënitis opgeplakt moeten krijgen." "VTadat in de eerste maanden van dit jaar geen enkele verbetering was ingetreden in de werkgelegenheid in ons land, blqkt uit de cijfers over mei, dat het aantal werklozen is gedaald met 12.000, constateert "De Telegraaf (rechts radicaal). Hoe verheugend een dergelijke forse daling ook is, seizoensinvloeden hebben daarbij een doorslaggevende rol ge speeld, want vergeleken met een jaar geleden, is de situatie nauwelijks ver beterd. Wanneer men het aantal werklo zen en de op werkgelegenheidsobjecten tewerkgestelden bijeentelt en dit cijfer corrigeert op seizoensinvloeden, blijkt zelfs sprake te zijn van een geringe toe neming van de werkloosheid. Deze werkloosheid, die uitslui tend in het noorden, oosten en zuiden van ons land bestaat, is mede daarom zo onrustbarend, aangezien de f 600 miljoen, die de regering ter besrijding ervan heeft uitgetrokken, blijkbaar wei nig nut afwerpt. Het zwaartepunt bij de werkloos heidsbestrijding heeft tot nu toe gelegen in het aantrekken van nieuwe industrie- en in de probleemgebieden. Hoe nodig deze politiek ook is, het valt niet in te zien waarom in ons land met zijn, in vergelijking met het bui tenland, korte afstanden niet meer kan worden gedaan om werkzoekenden te bewegen werk buiten hun woonstreek aan te nemen. Minister Roolvink gaat nu over wegen om het pendelen door arbeids krachten naar de Randstad aan te moe digen door financiële tegemoetkomin gen. In plaats van overwegen had de mi nister reeds veel eerder moeten beslui ten hiertoe over te gaan. EINDHOVEN Uit do Rijks-Psy chiatrische Inrichting in Eindhoven is gistermiddag de 35-jarige Maastrichte naar C. v.d. S. ontsnapt. De man, die in de gesloten afdeling werd verpleegd, mocht af en toe wer ken in een van de open afdelingen. Hij werd dan steevast door een ver pleger begeleid en bleef voortdurend onder toezicht. Hij moet kans hebben gezien weg te lopen, toen een nieuwe verpleger met hem meeging. Naar alle grensposten en naar Duits land en België is een alarmbericht uit gegaan. Van de twee patiënten, die op 10 mei ontsnapten, is gistermiddag H. B. door de politie in Antwerpen aangehouden. Hij was betrapt bij het plegen van een diefstal. Om zijn uitlevering zal worden verzocht.

De Vallei | 1968 | | pagina 13