Veenendaals dagblad Kiesinger kondigt aan tegenmaatregelen te zullen nemen VIER UUR LANG IN DE RIJ Buiten Ontruiming van Odéon dour politie Tekort van f 36 miljoen voor kleuteronderwijs Wetsontwerp herverzekering investeringen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Grote opstoppingen aan grensposten 19102 15 lijnen) Wijziging in Nassers ideeën mogelijk Frontale hotsing: dode en twee gewonden Labour verliest weer zetel Ir. Staf verwacht hogere opbrengst fruitoogsten Siberiëtoeristenland Enquête Nederlandse gemeenten: Nieuwe regeling pensioen politieke ambtsdragers W inkelpromenade in Amsterdam Mr. Van Vollenhoven half juli uit dienst Auto tegen boom drie doden Samenwerking Volkskrant en Parool Wervelstormen in Minnesota ZOMERS WEEKEINDE /IV PARIJS Patrijzen-fatum II r\nze veldhoenders kunnen het niet bolwerken tegen de monsters, die hun broedgebied doorvreten, veront rusten en bedreigen de zaai-, wied en hakmachines, de mestspreiders en -strooiers, de zware tractoren, cultiva tors, vervaarlijke ploegen, bietendun- ners, aardappelpootmachines en -rooi ers, eggen, rollen, dorsers, persen, maaibalken, kneuzers, bushcutters en noemt u maar op. Sproeimachines en nevelspuiten, reeds ontsmette zaai granen enz. maken ten overvloede het veld behalve vcor de zorgzaam in het oog gehouden agrarische pro- dukten zo dood als een pier. Het kan natuurlijk nauwelijks anders meer; de boer was genoodzaakt zich aan te passen, wilde hij niet het on derspit delven, doch of het nu perse nodig is, alle hagen, wallen en bosjes te slechten voor luttele winst aan grond, geloof ik niet. Hij eet er geen boterham minder om, als in het land schap groene gordels en streken be houden blijven en niet alles wordt af gezet met harteloos, koud prikkel draad zonder enig karakter. Voor het wild verliest het gebied meer en meer de broodnodige bescherming; de pa trijzen vinden nauwelijks onkruidza den en hebben 's winters geen dek king. Kevers, sprinkhanen, mieren, spinnen, wormen en velerlei larven verdwijnen door insektendodgnde pro- dukten met namen, die op zichzelf al afschrikwekkend klinken, zoals „di ethyl, paranitrcphenyl-dithiofosfaat" (8-15 m.gr. dodelijk voor de mens!) of „dichloor-diphenyl-trichloorethaan" e.a. gechloreerde koolwaterstoffen; met de plantaardige kost voor onze hoentjes 63%) bijna alles on kruidzaad staat de zaak weinig an ders. Daarom horen en zien we er be halve hier en daar in speciaal behan delde jachtvelden, zo zelden meer een. 14 juni 1968 A. B. Wigman LUCHT IN TELEURGESTELD AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.V. Normbedrag H Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uiig.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 14 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I38 WEST-BERLIJN Bondskanselier Kiesinger heelt voor zijn terugkeer naar Bonn uit West-Berlijn aangekondigd, dat de beperkende maatregelen van Oostduitse zijde ten aanzien van het verkeer niet West-Berlijn, „zonder twijfel tot tegenmaatregelen zullen leiden". Kiesinger, die in Berlijn was voor spoedoverleg over de kwestie met burge meester Klaus Schütz en de Westberlijnse Senaat, weidde niet uit over de aard van de maatregelen, maar zei tijdens een persconferentie in antwoord op vra gen, dat „de gehele binnenlandse en buitenlandse politiek opnieuw zal worden bezien". CAIRO Muhammed Hassanein Hei- kal, redacteur van het semi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram en nau we vriend van president Nasser, heeft heden een langdurige confrontatie tus sen Arabieren en Israëli's voorspeeld, doch eraan toegevoegd, dat beide par tijen niet in staat zullen zijn een uitein delijke of beslissende overwinning te behalen. Heikal legde er in zijn wekelijks com mentaar de nadruk op, dat hij met confrontatie doelde op politieke, econo mische en militaire aspecten. Hij schreef dat de Arabieren niet langer hopen op een overwinning op Israël door middel van een algehele oorlog tenminste niet in de nabije toekomst. Aan de andere kant, aldus Heikal ho pen de Israëli's op een formele vrede met de Arabieren, waardoor een eind zou komen aan de isolatie van Israël tussen zijn vijandelijke buren. Israël kan ondanks de militaire su perioriteit, doch met een bevolking van twee miljoen, niet rekenen op het mili tair verslaan van 100 miljoen Arabieren, vervolgde Heikal. De kansen van de Joodse staat, om zijn bevolking door middel van immi gratie op te voeren, zijn gering, zo zei hij, het aantal Joden in de gehele we reld wordt geschat op 12 tot 15 mil joen, waarvan de meerderheid geen plannen koestert, om naar Israël te emigreren. Over de militaire aspecten zei hij „beperkte gevechten" te verwachten tussen Israël en de Arabische landen. Het brandpunt dezer gevechten zou Jordanië zijn, dat volgens Heikal een strategisch belangrijke positie inneemt in verband met de ligging tegen de „zachte buik van de Israëlische fles". ADVERTENTIE r HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. Kiesinger zei dat hij de ambassa deurs van de drie Westelijke geallieer den tijdens de bijeenkomst van woens dag in Bonn er eveneens op had gewe zen, dat de situatie „zeer ernstig" was en dat ernstige tegenmaatregelen nood zakelijk zijn. Het overleg hierover met de VS, Engeland en Frankrijk wordt voortgezet en West-Duitsland zal ook met andere bondgenoten in de NAVO over de kwestie contact opnemen. Wel licht zal de minister van Buitenlandse Zaken, Willv Brandt, naar Washington reizen, voor directe besprekingen met Amerikaanse regeringsfunctionarissen, aldus Kiesinger. Inmiddels zijn de Oostduitse maatre gelen in de nacht van woensdag op don derdag in werking getreden. Bij de Westduitse grensovergang in Helmstedt vormden zich files van vijf kilometer. Personenwagens hadden ge middeld 2t/s uur vertraging, vrachtwa gens vier tot vijf uur. Bij het begin van de autobaan in West- Berlijn moesten alle reizigers eveneens een „vergunning om over grondgebied van de DDR te reizen" aanvragen. West duitsers kregen een doorreisvisum en Westberlijners, wier paspoort door de Oostduitse autoriteiten niet wordt er kend, een uitreispas en een visum. Op de nu ingevoerde Oostduitse grens- papieren moeten de reizigers onder an dere invullen of y.i.i burger zijn van de „Duitse Bondsreuubliek' t>fwel van de „zelfstandige politieke eenheid West- Berlijn". De formaliteiten voor de nieuwe door- reisvisa voor particuliere reizigers ver gen ongeveer een kwartier per persoon. Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is gisteravond in Bonn teruggekeerd na zijn bezoek aan West-Berlijn. Kiesinger heeft de reis gemaakt met een Amerikaans legervliegtuig. Duizenden Westberlijners die naar West-Duitsland wilden reizen, hebben de wegen vermeden en hun reis ge maakt met geregelde vluchten van di verse luchtvaartmaatschappijen. Woord voerders van deze maatschappijen en van enige vliegvelden hebben verklaard dat het reizigersverkeer is toegenomen nadat de paspoort- en visabepalingen van kracht zijn geworden. Ongeveer 1.500 Westberlijnse studen ten gingen donderdagmiddag naar de muur om te protesteren tegen de Oost duitse visamaatregelen. Met behulp van een luidspreker werd een brief voorge lezen waarin van de Oostduitse minis ter van Buitenlandse Zaken opheffing van deze maatregelen werd geëist. Nederland deelt de teleurstelling, die is ontstaan na het bekend worden van de jongste Oostduitse maatregelen. Al dus heeft donderdag de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag meegedeeld. Zoals be kend, zullen op grond van deze door het Oostduitse parlement eenstemmig goed gekeurde maatregelen passen en visa verplicht worden gesteld voor personen- en goederenverkeer naar. uit en door Oostduits grondgebied. Nederland is van oordeel, dat de voor genomen maatregelen niet passen in het streven om te komen tot klimaatsver betering tussen Oost en West. BUNNIK Als gevolg van een fron tale botsing op Rijksweg 12 nabij Bun- nik is vanochtend een man om het le ven gekomen en zijn 2 personen ernstig gewond. Op het weggedeelte bij Bunnik waar het verkeer over één rijbaan wordt geleid, trachtte een personen auto een 12-tal voor hem in de richting Arnhem rijdende wagens te passeren. De enige tegenligger, een Duitse perso nenauto, merkte de bestuurder niet tijdig op. De Duitser zag de inhalende auto recht op zich af komen en stuurde naar links. Daardoor botste hij frontaal op de voorste van het rijtje auto's, bestuurd door mevrouw H. Versloot uit Rotter dam. Zij werd ernstig gewond. Haar echtgenoot, de 60-jarige T. Versloot uit Rotterdam .overleed ter plaatse. Van de twee liftsters achterin de Duitse wa gen, moest er een met een ernstige hoofdwond in het Academisch zieken huis in Utrecht worden opgenomen. De bestuurder van de Duitse auto en die van de inhalende wagen bleven onge deerd. Tegen de laatste, de heer A. S. uit Beverwijk (35) is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. PARIJS Een grote politiemacht heeft vanmorgen het Odéon Theater omsingeld met het doel dit te ontrui men. Onder toezicht van de Parijse po- litieprefect Maurice Grimaud werden de studenten, die het gebouw weken lang bezet hebben gehouden, naar bui ten geleid. De ontruiming begon nadat Grimaud had gesproken met leden van de com missie van bezetting en hun een kor te tijd had gegeven om vreedzaam het gebouw te verlaten. Kort daarna kwamen de eerste stu denten naar buiten. Ongeveer vijftien volgden. Nadat zij gefouilleerd waren werden zij naar politiebussen overge bracht waar hun identiteit werd gecon troleerd. Daarna konden ze vertrekken. De studenten hadden het theater van af 15 mei bezet. Sindsdien is er vrijwel voortdurend dag en nacht gedebatteerd over hervorming van het onderwijs en andere onderwerpen. LONDEN De Britse conservatieve partij heeft bij tussentijdse verkiezin gen de overwinning behaald op de La- bourpartij in Oldham-West (Lancashi re), waardoor Labour opnieuw een ze tel in het Lagerhuis heeft verloren. Bij de verkiezing in Brightside (Sheffield) was de Labour-meerderheid van 19.177 geslonken tot 5248 stemmen. Oldham, een textielstadje in Lan cashire dat hard is getroffen door het economisch beleid van de regering, heeft altijd socialisten in het Lagerhuis gehad. Het kiesdistrict Oldham-West werd in 1949 ingesteld en heeft altijd een meerderheid van Labour gehad. Sedert, maart 1966, zijn in Engeland nu 17 tussentijdse verkiezingen gehou den. Van de 12 zetels die hier voer La bour in het geding waren, zijn er ne gen overgegaan naar de conservatie ven. De Tory-kandiaat in Oldham was de 51-jarige advocaat Bruce Campbell, die 11.904 stemmen kreeg tegen zijn Labour-tegenstander Michael Maecher 8593. De verkiezingen werden gehouden doordat het voormalige Labourparle- mentslid Leslie Hale zich heeft terug getrokken. Een verkeerschaos in beide richtingen op de autoweg Berlijn-Keulen als ge volg van de nieuwe Oostduitse maat regelen met betrekking tot het ver- verkeer op West-Berlijn. Om de con trolepost Helmstedt te kunnen passe ren, moest men donderdag vier uren lang in de 8 km lange file staan. BUNNIK De voorzitter van de Nederlandse fruittelersorganisatie ir. C. Staf. heeft gisteren cp de werktui gendag voor de fruitteelt in Bunnik, gezegd, dat de Nederlandse fruit oogsten in de komende jaren wel meer zullen opbrengen. Zoals bekend, had ons land in 1966 en 1967 grote fruit oogsten (het vorig jaar 150 rRjocn ki logram appels en perejf' tegen '-normaal 345 miljoen kilogram), hetgeen de prij zen nadelig beïnvloedde. De prijzen daalden het vorig jaar echter nog ster ker. doordat de Duitse boerenboom- gaarden 700.000 ton fruit meer opbrach ten dan normaal het geval is. Hierdoor werd een sterke druk uitgeoefend op de hele Europese fruitmarkt. Ir. Staf benadrukte, dat in de ko mende paar jaar de Nederlandse fruit telers veel minder last van Duitsland zullen hebben, omdat de boomgaarden in dit land eens per drie jaar vruchten dragen. De werktuigendag, die voor de elfde maal in Bunnik werd gehouden, trok ruim 4000 fruittelers. Deze dag wordt jaarlijks georganiseerd door de Neder landse Fruittelersorganisatie (8000 le den) en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, in samenwerking met het Landbouwschap. Gaven de vele inzendingen weinig nieuwigheden te zien, de telers konden zich uitvoerig op de hoogte stellen van tal van verbeteringen bij vele werktui gen. Hoewel in deze branche al veel machinaal gebeurt (ziektebestrijding), zullen 't oogsten en 't snoeien voorlopig nog wel „handwerk" blijven. In Ame rika echter bestaat al een prototype van een appelschudmachine. ADVERTENTIE Kantoor Veenendaal Hiermede berichten wij u, dat ons telefoonnummer na de HEROPENING van ons verbouwde kantoor, Markt 20, met ingang van 17 juni 1968 il worden gewijzigd in za DEN HAAG In strijd met de bedoelingen van de wet is het, dat de Neder landse gemeenten in vijf jaar ongeveer 36 miljoen gulden moesten bijpassen voor de materiële exploitatiekosten voor het kleuteronderwijs. Daar komt nog bij, dat bijna de helft van het bijzonder kleuteronderwijs wordt gegeven in plaatsen, waar gemeenten niets hebben bij te passen. De Russische staatssecretaris voor Toerisme, dhr. Ankoudinof is gisteren met zijn echtgenote op Schiphol aan gekomen voor een bezoek aan ons land op uitnodiging van de A.N.V.V. Op de luchthaven werd het echtpaar begroet door de Russische ambassa deur in ons land ,de heer Lawrof (r.). De staatssecretaris is o.a. in Neder land om de aandacht te vestigen op Siberië, dat naar zijn zeggen geleide lijk aan naam begint te krijgen als toeristenoord. Dit blijkt uit de beperkte enquête, die de vereniging van Nederlandse Ge meenten instelde. Geconcludeerd wordt voorts, dat gezocht moet worden naar een betere, op de werkelijke situatie afgestemde classificatie, waar nu de verouderde gemeenteclassificatie wordt toegepast bij de vaststelling vai^ een deel van de vergoedingen* - Een algemeen bezwaar is, daf*\u> Rijksnormen nie* zijn gebaseerd op de kosten van goed geoutilleerde, goed be heerde en in normale omstandigheden verkerende openbare kleuterscholen in verschillende gemeenten. Dat zou wel het geval moeten zijn. Daarom is een voortgezet onderzoek nodig om de hui dige onbevredigende situatie op te los sen. meent de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Volgens de Kleuteronderwijswet ver goedt het rijk aan de gemeenten de kosten van de openbare kleuterscholen. De materiële exploitatiekosten komen in aanmerking voor een vergoeding, waarvoor jaarlijks een normbedrag per lokaal en per kleuter wordt vastgesteld. Via de gemeenten krijgen ook de be sturen van bijzondere kleuterscholen een' vergoeding op basis van dezelfde normbedragen. De gemeenten zijn ver plicht om wat voor de openbare kleu terscholen meer is uitgegeven dan de normbedragen ook aan de plaatselijke bijzondere kleuterscholen uit te keren. De praktijk leert dat in overgrote meerderheid de normbedragen per lo kaal en per kleuter tekort schieten. Dit is in strijd met de opzet van de wet: het Rijk vergoedt in principe volledig de kosten van het kleuteronderwijs. Over de periode van 1961-65 blijkt het rijk hiervoor f 126 miljoen te hebben uitgegeven, terwijl nog f 36 miljoen voor rekening van de gemeenten kwam. DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp, dat voorziet in een nieuwe regeling van de toekenning van uitkeringen van pen sioen aan politieke ambtsdragers, zo mede van pensioenen aan hun nabe staanden. Dit nieuwe wetsontwerp was nodig geworden nadat op 25 april jl. in de Eerste Kamer overwegende bezwaren waren gerezen tegen het aanvankelijk door minister Beernink (Binnenlandse Zaken) voorbereide wetsontwerp, waarin bij externe samenloop van pensioenen een grensbedrag ontbrak. Het werd algemeen onverantwoord ge acht dat, met name bij samenloop van een pensioen uit een ambtelijke dienst betrekking en een of meer politieke pensioenen het totaal aan overheids- pensioenen tot f 70.000 of hoger zou kunnen oplopen. Minister Beernink trok dezer dagen genoemd wetsont werp in. Blijkens de memorie van toelichting van de nieuwe regeling kunnen de on dertekenaars van het ontwerp, minis- ster-president De Jong en minister Beernink, zich in het algemeen vereni gen met de opvatting dat voorkomen dient te worden, dat toepassing van het naar hun oordeel op zichzelf juiste beginsel van een evenredige pensioen aanspraak over elke diensttijd tot niet redelijk te achten uitkomsten leidt. Voorgesteld wordt dan ook het bedrag dat een politieke ambtsdrager maxi maal aan politieke pensioenen dan wel aan politiek pensioen en een ander overheidspensioen zal kunnen ontvan gen te stellen op f49.631 (welvaarts- vast). Een tekening behorend bij het plan voor een winkelpromenade in A'dam. De Kalverstraat en de Nieuwendijk krijgen hiredoor een geheel ander ge zicht. De rijweg zal eruit verdwijnen. Er komt een grote winkelpromenade voor in de plaats. Via een enquête hoopt men een goede oplossing te vin den voor het bevoorraden van de za- kenpanden. ROTTERDAM Half juli zal mr. Pieter van Vollenhoven de dienst verla ten. Als eerste stap daartoe zal hij worden bevorderd tot reserve-tweede luitenant. De benoeming gaat op 1 juli in. Mr. Van Vollenhoven is op het ogenblik vaandrig bij de Koninklijke Luchtmacht. In oktober gaat hij werken bij de Koninklijke Nedertandsche Heide maatschappij. Na een inwerkperiode wordt hij directie-secretaris van de NV Ilaco, de buitenlandse afdeling van de Heidemaatschappij. Ilaco werkt vooral in ontwikkelings landen, onder meer in Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Als directie-secretaris zal de heer Van Vollenhoven zich voor al bezighouden met de contacten tus sen de Heidemaatschappij en soortge lijke organisaties in het buitenland. MILL Drie jongelui in de leeftijd van 20 tot 23 jaar zijn vannacht op de Volkelseweg tussen Volkel en Mill (N.B.) om het leven gekomen toen zij met hun auto door nog onbekende oor zaak tegen een boom reden. De slacht offers zijn de 20-jarige F. E. en de broers J. G. (22) en P. G. (23) allen uit Mill. Hun personenauto werd to taal vernield. TWEN HAAG. By de Tweede Ka- mer is een wetsontwerp ingediend waarin vooruitlopend op de even tuele totstandkoming van een interna tionaal systeem wordt voorgesteld nationaal een garantieregeling in te voeren voor bepaalde niet-commercië- le risico's, die zijn verbonden aan nieu we investeringen in ontwikkelingslan den. De regeling, die de vorm heeft van een herverzekeringssysteem, laat het particuliere bedrijfsleven bij de uit voering toe. Met het voorgestelde sys teem, waarvoor alleen Nederlandse on dernemingen in aanmerking komen, wordt beoogd de stroom van Neder lands kapitaal en Nederlandse kennis naar de ontwikkelingslanden te vergro ten ter ondersteuning van hun econo mie. De regeling geldt ook voor Suri name en de Nederlandse Antillen. Het wetsontwerp is ingediend op voordracht van de vice-minister-presi dent, de ministers van Financiën, van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Landbouw en Visserij en de minister zonder portefeuille belast met de aangelegenheden betreffende de hulp aan ontwikkelingslanden. In de memorie van toelichting, be horende bij het wetsontwerp, wijzen de bewindslieden erop dat ter bevordering van de Nederlandse export reeds ja ren een goed functionerend systeem bestaat van export-kredietverzekering met de mogelijkheid van herverzeke ring van politieke risico's bij de staat. Zij zijn van mening dat in toenemende mate behoefte wordt gevoeld aan be scherming van investeringen in ont wikkelingslanden tegen soortgelijke risico's. Deze bescherming wordt ge vonden door .de regering te machtigen voor de staat herverzekeringen te slui ten. De verzekeringsmaatschappijen die daarvoor in aanmerking willen ko men moeten voldoen aan de wettelijke vereisten die voor het schadeverzeke ringsbedrijf gelden en zijn verplicht de door de minister van Financiën ge geven voorschriften betreffende de ver zekeringen van niet-commerciële risi co's op te volgen. Het ligt in de be doeling de Nederlandse Credietverze- kering maatschappij als eerste voor de garantieregeling in aanmerking te la ten komen. De uit de regeling voort vloeiende verliezen komen ten laste van het op de Rijksbegroting voor de ontwikkelingshulp beschikbaar gestelde bedrag. AMSTERDAM Blijkens een me dedeling, welke gisteravond in het dag blad „Het Parool" in Amsterdam ver scheen zijn de directies en raden van commissarissen van Het Parool en de Volkskrant tot overeenstemming ge komen over een nauwere samenwer king op technisch en economisch ter rein met behoud van de wederzijdse redactionele zelfstandigheid. De aan deelhouders van Het Parool de stich ting Het Parool) hebben hun toestem ming gegeven, de aandeelhouders van de Volkskrant (het Ned. Kath. Vakver bond) zullen hun beslissing op 20 juni nemen. De mededeling van gistermid dag sluit aan op een eerdere medede ling, gedaan op 18 december jl. TRACY (Minnesota) Door een wer velstorm zijn donderdagavond in Tracy, een stadje in het zuid-westen van Min nesota ten minste zeven personen om 't leven gekomen. De lijken zijn gevonden. Een aantal andere personen wordt echter nog ver mist. Het ziekenhuis van de stad ligt vol gewonden. Het arsenaal van het stadje is zwaar beschadigd. Tenminste 15 woonhuizen en een zestal zakenpanden zijn verwoest. Van de nationale garde zijn 150 man opgeroepen om Tracy te helpen. Ande re wervelstormen hebben in Minnesota geen schade veroorzaakt. (Van onze weerkundige medewerker) et Noordzeemaximum is wat in be tekenis afgenomen en verplaatst zich in de richting van de Oostzee. Doordat het in de hogere niveaus ech ter sterk is uitgebouw, zal het 't gun stige weer in onze omgeving doen aanhouden. We verwachten dan ook een voortduren van het droge en over wegend zonnige weertype, waarhij de temperatuur zeer binnenkort tot zo merse waarden zal komen. Het kwik zal tijdens het weekeinde in Gelder land uiterste waarden tussen 25 en 27 graden Celsius kunnen bereiken. De onweersactiviteit zal zich zondag ver moedelijk beperken tot Zuid-Enge- land, Frankrijk en België. Ook in Scandinavië is het nu volop zomer, met gistermiddag in Denemarken en Zuidwest-N oor wegen maximaal 28 en in een plaatsje bij Stockholm 30 gra den. De hoogste waarde in Apeldoorn. Deventer en Doetinchem was gister middag 23 graden. Morgen Zon op: 04.19 Maan op: 00.27 onder: 21.02 onder: 09.31

De Vallei | 1968 | | pagina 1