Eindelijk Melle Beurs van Amsterdam Mexico 65 uur op televisie Eervol ontslag voor prof. Schroeder Uitgever Paul Brand omgekomen UIT DE KERKEN Stille markt en VANAVOND MORGEN Philips tabak leed verlies Warenhuizen gaan inkoop bundelen PILOOT STORM RECHTER TIE 1 TEKKO TAKS TELEVISIE ~l T.V. LANGENBERG Vagina 2 Grote mensen worden altijd bekend bij hun voornaam, zei Manuel Frans, die al vóór hem was aangekomen. Hoe groter mens, hoe sneller de ach ternaam vergeten wordt. Ik ben Ma nuel, ik ben trots Manuel te zijn. Het klonk Freek opgeschroefd en onecht in de oren, trouwens de hele omgeving deed hem als het décor van een slecht toneelstuk aan. Hij maakte opnieuw kennis met Ver- looy, werd voorgesteld aan een jeug dig danseresje, dat hem even een schok gaf toen hij haar korte donkere haren zag. Maar haar gezicht leek niet op Noldie. Moest hij nu weer aan Noldie denken? Wrevelig schudde hij de gedachte van zich af. Zij zaten die avond bij elkaar. De kamer was indirect verlicht door klei ne wandlampen. Myra zat naast Freek op de lage divan met kussens, leunde genoeglijk tegen zijn schou ders en hield haar hand om de zijne op zijn knie. Er waren nog een paar kunstenaars bijgekomen. Mona le Roy, het danse resje, gaf een bloemendans, haar han den vormden de kelken, de stelen, de bladeren der bloemen, haar grote ogen stonden verdroomd. Toen zei Manuel een paar verzen. O laat mij met woorden schild- ren, Leer mij zoete klankenkleur... De lentezon zingt om de toppen der bomen, Het al is vervuld en verzadigd van geur, Die droomt op de wolken En glanst in de plassen. O laat mij ze vinden, De woorden, die passen En strelen en dromen... De lentezon zingt om de toppen der bomen. Het al is vervuld en verzadigd van geur... Snel nu mijn liefste, rep rappe voe ten, 'k Spoed mij gezwind om u daar te ontmoeten, Glijd niet als een ijlende sluier voorbij... Kom dan, mijn Muze, mijn handen, mijn ogen, Alles, neem alles, wat gij hebt be wogen, Liefste, mijn zuster, neem ganselijk mij. Freek kon er niet inkomen. Hij voel de zich een toeschouwer van een enigszins in scène gezette vertoning. Manuels vers leek hem gezwollen, een armzalig beroep op iets, dat er niet was. Het sober gebaar der witte hand deed hem nu aan als een pose, iets om interessant te lijken. Freek keek langs de andere artiesten, zoals eens zijn moeder dat had gedaan: er bui ten staand en onberoerd. Verlooy zat weer in de houding, die Freek herken de van vroeger: voorovergebogen, de toppen der wijsvingers stutten het hoofd. Freek voelde zich van binnen lachen, een wrang martelend lachje, dat hij met moeite van zijn lippen weerhield. Daar was hij dan nu in vaders milieu, daar beleefde hij nu een avond als waarvan hij zo vaak ge droomd had, waarnaar hij had ge snakt als een kind naar zijn verjaar dag. En nu... niets, onbenulligheden, interessantdoenerij. Hoe kon hier sprake zijn van werkelijke inspiratie als de inspiratie dan al die jaren de zelfde vormen en gebaren bezigde.dat was een Muze zo oud en vergrijsd, dat zij leed aan aderverkalking. Freek beet zich op de lippen. Hij zou graag hatelijk willen zijn, scherp willen terechtzetten de kleinheid, de onwaarheid van dit gedoe. Was dit waarlijk in zijn kindertijd anders ge weest? Of was het precies hetzelfde, maar had hij toen, klein levengrij- pend kind, dat niet gezien? Was hij gemponeerd geweest door de stem mingssfeer, dat stil verstotene, dat deze mensen aan hun avonden wisten te geven, dat kleine tintje mystiek, dat gevoel van uitverkoren te zijn? En vader...? In Freeks herinnering was hij waarachtig: stoer, sterk, met klare ogen, zonder air van iets, dat eigenlijk niéts was. Vader had toch ook meegedaan met dit troepje. Hoe zou hij, Freek, als vader nu hier bij zat en meedeed hem beoordelen? Zou hij nog kunnen mee verloren raken in de wereld, die vader schilderde met z'n donker-warme stem? Zou hij weer meegenomen worden door wat die stem hem vertelde? Zo waarachtig opgenomen als toen, dat hij het water hóórde kabbelen, de voetstap vóelde naderen op het pad? Freek moest de ogen sluiten. Een wee gevoel steeg van zijn maag naar zijn keel. Afgezonderd, ook hier. Hij, door de tweeslachtigheid van zijn le ven, een vreemdeling geworden in zijn eigen sfeer, hij, levend tussen twee werelden. Hij boog het hoofd, diep, als was hij onder de indruk van de donkere mu ziek van viool en piano. In zijn hart schreide het om alles wat hij had ver loren, om hem die hij was geworden, en uit mededelijden met zijn arme zoekende ik, dat verloren liep, zo, dat 3 hij het zelf niet meer herkende. Myra zag wel, dat Freek alles te genviel. Er kwam een schaduw over haar zonnige vrolijkheid. Voor het eerst bekende zij zichzelf dat Freek niets voor haar voelde en zeker niet zoals zij dat hoopte. Maar zij liet niets merken, bleef vleiend hartelijk voor hem. Hij was tenslotte een man en hij hoefde haar toch niet te trouwen. Maar Jossie, de moeder, had scher pe ogen en al was zij los en luchtig van aard en al had zij niet opgezien tegen een echtscheiding, zij wilde toch voor haar dochter ge.en teleurstelling. Zij begreep zelfs niet, waarom zij die jongen had meegebracht. Was dat Ar nolds zoon, die koude jongeman met zijn donkere gekwelde ogen vol kri tiek? Zij verlangde voor Myra heus geen eeuwigdurend huwelijk, maar deze Freek was helemaal niets voor haar, hij was hun sfeer ontgroeid, hij stond buiten hun milieu, boven hun verkapte armoede. Toen Myra eerder dan Freek voor het ontbijt beneden was, begon haar moeder erover. Dat is geen jongen voor jou, die moet je uit je hoofd zetten. Myra verschikte de bloemen in de vaas voor het winters bevroren ven ster. Och mams... Nee, zei Jossie, trouw nooit met iemand, die geen kunstenaar is als je het zelf wél bent. Hij tekent. Myra wendde zich niet om. Dat zou je niet zeggen. Maar goed, hij tekent, laten wij zelfs aannemen, hij is oorspronkelijk wel artiest, maar dat is overwoekerd, Myra, zag je niet hoe koeltjes hij gisteravond alles zat te bekritiseren? Hij hoort hier niet meer thuis, kind, hij heeft het te rijk. Hij heeft het thuis afschuwelijk. Dat spijt me voor hem, maar... toch heb ik liever, dat je hem niet weer meebrengt, in ieder geval niet op onze avonden. Myra wilde antwoorden, maar juist kwam Freek de kamer binnen. Hij was bleek, en zag eruit of hij slecht had geslapen. Myra keek naar haar moeder, zag nu ook in haar ogen me delijden. De dag kroop traag voorbij. Het liefst zou Freek meteen na het ontbijt naar huis zijn gegaan. Nu hij toch weer was teleurgesteld in zijn ver wachtingen kon hij beter werken, was het zonde van elke minuut, die hij hier verknoeide. Lusteloos maakte hij met Myra een wandeling, leefde na het koffiedrinken pas een weinig op, toen hij even piano speelde, even uiten kon wat er in hem leefde. De ande ren konden dat toch niet verstaan. Doch daarin vergiste hij zich. Jos- sie begreep, dat Myra niets hoefde te zeggen en zij ook niet, Freek zou uit zichzelf niet meer terugkomen. (Wordt vervolgd) 3836. De LE-15 zag er vreselijk gehavend uit. Van zelfsprekend waren voor de constructie van zo'n maan- voertuig niet de zwaarste materialen gebruikt, want alles moest van de ruim 385.000 km ver verwijderde Moederplaneet komen en ieder transport werd zo licht mogelijk gehouden. Doch hoewel de carrier aan alle kanten lelijk gedeukt was en een der rupsbanden er bij hing, zoals na het omhoogtrekken bleek, zag de ca bine er nog betrekkelijk goed uit. Het was daarom des te verwonderlijker, dat de twee bodem-deskundigèn er niet meer in zaten. Het kleine luik opzij van de wagen stond open, hetgeen er dus op wees, dat de mannen het voertuig hadden verlaten. Maar hoe was dat moge lijk? Waar hadden zij dat dan gedaan? In het gat la gen verder alleen maar meer steengruis en rotsblok ken, die soms wat verder omlaagschoven. Het raadsel veroorzaakte een hele consternatie. Tremaine en Ket- cham konden niet in rook zijn opgegaan. „Er zit niets anders op, dan nogmaals langs het spoor terug te rij den of vliegen!" meende Arend. „Misschien waren ze ergens uitgestapt en was de carrier er in z'n eentje van door gegaan!" 21. „De klap die ik de landloper gaf, kwam mis schien een beetje hard aan", zegt de pandhuishouder Leng. „De man viel op de grond en bleef liggen. Na tuurlijk had ik even moeten kijken of hij niets ernstigs mankeerde, maar daar dacht ik pas aan toen mijn koe lies al halverwege de heuvel waren. Ik ben toen da delijk uitgestapt en teruggegaan. De koelies heb ik naar boven gestuurd, je moet die nieuwsgierige rekels nooit teveel aan hun neus hangen. Ik ben dus in mijn eentje naar beneden gewandeld, maar die ouwe kerel was nergens meer te bekennen. Dus wat kon ik ver- 5 der nog doen? Ik heb een draagstoel gehuurd en ben weer naar boven gegaan. Amper was ik uitgestapt bij de hoofdpoort van mijn villa of ik voelde me erg mis selijk worden en heb met permissie overgegeven te gen de muur. Misschien had ik een paar glaasjes te veel gehad. De zoon van mijn buurman Wang heeft me naar binnen geholpen. Die jongen is niet goed bij zijn hoofd, moet u weten, maar hij is heel groot en sterk. Ik begrijp best, dat ik niet helemaal fatsoen lijk gehandeld heb, Edelachtbare, maar ik ben bereid de zaak in der minne te schikken en de landloper een ruime schadevergoeding te betalen." Rechter Tie is op gestaan en zegt tot de pandhuishouder: „U moet maar even met mij meekomen, meneer Leng. Ik heb een ver rassing voor u." 45. Het dier bleef Tekko even staan nakijken, maar toen Tekko zo hartverscheurend schreeuwde, vond hij het toch ook maar raadzamer om ook maar een goed heenkomen te zoeken. De okapi, want zo heet het beest, zette zich in beweging en snelde met lichte hoefslag de grote open plek over om dan in de dicht begroeide heuvels aan de overkant te verdwijnen. Dat een okapi in het geheel geen verscheurend beest, maar in tegen deel juist een zeer zachtaardig dier is, kon Tekko na tuurlijk niet weten. Trouwens hij wist helemaal niet van het bestaan van okapis af... Zo kwam het dan, dat hij even later, bijna geheel buiten adem en met de schrik nog in de benen, het kwamp weer kwam binnen rennen, waar de negers al bezig waren om toebereid selen voor het vertrek te maken. Hij vloog als de weer licht om Bombassa af die zich met een verbaasde blik in zijn ogen naar hem toekeerde. '„Te wapen hèeh hè eh... hè eh...!" hijgde Tekko, „Ik heb een heel wild beest gezien, een zebraffe, geloof ik of zo!" „Ze bra niet wild en giraffe ook niet wild, Bwana!" wilde Bombasso nog in het midden brengen. Maar toen Tek ko volhield dat het werkelijk een heel wild beest ge weest was, dat hem achtervolgd had, bracht Bombas so de hand voor de mond en gilde acht maar doordrin gend asl de roep van een nachtvogel: „Woe-oe-oe-oe- oe-oe-oe!" Dat was het teken voor de jagers om zich onmiddellijk te verzamelen. Nu hij zestig jaar geworden is, mag Melle (dat wil zeggen: het werk van de schilder Melle Oldeboerrigter) dan eindelijk gezien worden, niet alleen in 't Rijksmuseum Twenthe te Enschede, maar zelfs op de televisie. Meermalen wordt er op gewezen, dat hij reeds de Jeroen Bosch van de twintigste eeuw is genoemd en het gisteravond aan hem gewijde tv-programma „De fan tastische wereld van Melle" kreeg van samensteller Henk de By nog nadere omschrijving als „Een kosmos van angst en schoonheid" en „Een wereld waarin het drama van dood en leven sprakeloos wordt aanschouwd". Melle zelf ontpopte zich in het interview als een heel gewone, gemoedelijke man. Volgens hem-zelf hebben de wezens die hij schildert minder met geslachtsor ganen van doen dan de meeste be schouwers menen. Waarmee dan wel? „Als ik dat wist, zou ik niet meer schil deren", aldus Melle, die de mens maar een ontluisterd wezen vindt (alleen de kinderen hebben nog een kans), die het minst bang is voor de dood en die de natuur niet wreed vindt: „De na tuur is wreed, omdat wij het zijn". Al les bijeengenomen weer zo'n voortref felijk Henk de By-programma, geïllus treerd met tal van karakteristieke schilderijen. Alleen; waarom werd bij de afkondiging wel de prijs van de ten toonstellingscatalogus vermeld en niet die van de bij G. A. van Oorschot ver schenen maap met Melle-reprodukties? Kwam „Achter het nieuws" in een extra aflevering met zeer levendige beelden uit Frankrijk, „Brandpunt" muntte onder meer uit door een re portage uit Los Angeles een week na de dood van senator Robert Kennedy (we leven snel!), een aangrijpende im pressie van de hongersnood in Biafra en een rake uitsmijter, naar aanlei ding van de recente gegevens over de levensduur van de man. Men liet na melijk een vrouw „Dit was Brandpunt, goedenavond'' zeggen. De NTS startte met de zomerquiz „Wat doe ik voor de kost?", genuan ceerd geleid door Jaap Koopmans, met minder lachertjes dan „Wie van de drie?", maar toch gezellig, wat per soonlijker en ook wat mstructiever: de fysiotherapeut, de bibliotheek-assisten te en Journaalman Frits Thors („Die meneer met dat mooie grijze haar"; nee, het is geen pruik!) kregen na het doorstaan van het panelvragenvuur ruimschoots de gelegenheid iets te ver tellen over hun werk en over wat daar allemaal voor en bij komt kijken. Een heel aardige quiz! J. v.d. K. De NTS zal aan de Olympische Spe len, die van 12 tot en met 27 oktober in Mexico worden gehouden, 65 uur en vijftien minuten zendtijd besteden. De reportages, die de NTS in samen werking met de Belgische televisie zal verzorgen, betreffen de belangrijkste evenementen en die wedstrijden, waar aan Nederlanders deelnemen. Het me rendeel van de reportages, die via de communicatie-satelliet Early Bird naar Nederland komen, zal in kleur worden gebracht. Vier rechtstreekse reportages zullen 's nachts tussen 12 en 3 uur op het Ne derlandse scherm komen. Dat zal ge beuren op zondag 13 oktober, dinsdag 15 oktober ert woensdag 16 oktober, waarbij atletiekwedstrijden zullen wor den getoond, en op zaterdag 26 okto ber wanneer het zwemmen aan bod komt. Van deze nachtelijke uitzendin gen zullen de volgende morgen van 7.30 tot 8.30 uur samenvattingen wor den gegeven. AMSTERDAM Bij K.B. is met in gang van 1 september aan Prof. Sierk C. Schroeder op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag ver leend als hoogleraar aan de Rijksaka- demie van Beeldende Kunsten te Am sterdam. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.16 Berichten. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. Spreker: De heer P. Jongeling, Tweede Kamerlid. 18.30 Hee, een programma voor on volwasse nen. 19.00 Jazz-rondo: gesprek met een jazzliefhebber. 19.20 Uppsala '68: ge rechtigheid en vrede, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader be schouwd. 20.00 Jazzmuziek. 20.45 Uit eindelijk: theologische gesprekken. VARA: 21.00 N.B.C.-orkest: moderne muziek (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 SOS-berichten. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Prettig weekend: licht gevarieerd platenprogramma 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert: mo derne muziek. 18.30 Nieuws en weer- praatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 We reldpanorama. 19.10 Zo maar zomers: gevarieerd programma. 21.00 Vader Sergej, hoorspel. 21.45 Walsmuziek (gr.) TROS: 22.00 Thriller-theater, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Cabaretlied jes. 23.00 Radio-Rodeo: radiospeur tocht. 23.45 Actualiteiten. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. NCRV: 19.06 Rodeo: program ma voor amateurs in de lichte muze. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Ac tualiteitenrubriek. 20.45 Weet je nog welprogrammaflitsen, mensen en verhalen uit de televisie van toen. 21.45 In kleur: De gevangene, TV- feuilleton. 22.35 Het Utrechts Byzan tijns koor: liturgische liederen. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Weekjournaal (met ti tels voor gehoorgestoorden). 19.25 Open oog.... tips voor het vrije weekend. 20.00 Jounaal. TROS: 20.20 Anjer-Ac tie. 20.30 In kleur: Olie onder de gol ven, film over het zoeken naar en bo ren van aardolie en gas onder de zee spiegel. 21.10 Vrij worstelen. 21.30 Het verhaal van de zee: Het zeeparadijs, filmreportage. NTS: 22.20-22.25 Jour naal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr.muziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpag. 8.15 ZO 135: ge varieerd progr (9.35-9.40 Waterstan den). 10.30 Voor nu en later, lezang. 10.45 Met Goud bekroond: lichte gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Lichte orkestmuz. 11.25 Lichte gr. muz. 11.45 Klatergoud: mu zikaal feuilleton over de wondere wereld BUSSUM In de afgelopen nacht is in het St. Gerardus Majella zieken huis te Bussum op 83-jarige leeftijd overleden de uitgever Paul Brand. De heer Brand was gisteravond ern stig gewond bij een autobotsing op de hoek van de Franse Kampweg en de Nieuwe 's-Gravelandseweg te Bussum. Het ongeval gebeurde tegen het einde van de middag toen de heer Brand met zijn auto de voorrangsweg opreed en werd aangereden door een met grote snelheid naderende andere auto. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn (wijkgem. Zevenhuizen) (12e pred. pl.) (toez.) J. Tammeling te Bussum. Aangenomen: naar Hippolytushoef: A. van Dorssen te Gasselternflveen; naar Wesepe (O.) (toez.): I.D.H. Dijk te Vierhuizen-Zoutkamp. Bedankt: voor Eemnes-Buiten: A Wisgerhof te Veenendaal. van de kleinkunst. 12.15 Lichte gr.muz. 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.29 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor tee nagers (gr). 14.00 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine NRU: 15.00 Tot beter begrip: een cur sus muz.luisteren. 15.20 Tien geboden voor maatsch. werk, beschouwing. 15.40 Tot beter begrip een cursus muziekluis- teren. 16.00 Nws. 16.02 Vrij onder ge leide?: discussie over vakbonden. VARA: 16.30 Ik breng een uurtje door met jou in Scheveningen: muzikaal amusements- progr. 17.25 Radioweekjournaal. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Pianorecital: mod. muz. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Licht instr. trio. 8.00 Nws. 8.11 Muz. van het Leger des Heils (gr) 830 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvr. 9.30 Verzoekprogr. van klas sieke muz. (gr). 10.20 Promenade-ork.: amusem.muz. 10.55 Kunstkroniek. 11.00 Nws. 11.02 Leren leven met de oecume ne, lezing. 11.17 Klass. en mod .muz. (gr). 11.55 SOS-ber. KRO: 12.00 Lichte pianomuz. (gr). 12.14 Marktber 12.16 Overheidsvoorl.: Werk en welzijn. Vraaggesprek van Claude Belloni met de staatssecr. van de Voksgezonheid dr. R. J .H. Kruisinga over het in be handeling zijnde wetsontwerp Hyguëne zwembaden en Kampeerhygiëne. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zonder grenzen: een rubr. over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: platenprogr. voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Vivisec tie-bestrijding, gesprekken. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevari eerd progr. (10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Skivatoon: informa tie over nieuwe langspeelplaten. NCRV 13.00 Nws. 13.03 Licht instr. sextet en solisten. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ienerama: magazine v. tieners en twens. 15.00 Nws. 15.03 Hal te: progr. v. twintigers. 15.30 Country en Western-muz. 16.00 Nws. 16.03 Act. 16.07 Lichtvoetig: licht gevarieerd muz- progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte gr.pla- ten. Vrijdag 14 juni 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal, (herha ling van de vorige avond). 10.20 Die Zeit ist, was ihr seid....: film. 1110 Rendez-vous am Rhein: muzikaal pro gramma 12.00-13.30 Actualiteitenkro niek. 16.40 Journaal. 16.45 Schreib ein Stück: wedstrijd voor jonge TV-schrij vers. 17.20 Was willst du werden: pro gramma over beroepskeuze. 17.55 Pro gramma-overzicht. 18.00-18.05 Journaal (Regionaal programma NDR: 18.05 Ac tualiteiten. 18.19 Nordschau. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Pater Brown: TV-serie. 19.59 Program ma-overzicht. WDR: 18.05 Dr. Kildare: tv-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute. 19.10 Kalary Payat: wor- stelsport. 19.40 Tussen camera en beeld scherm). 20.00 Journaal, weerbericht en reisweerbericht. 20.15 Report: commen taar. 21.00 Kleur: Geschaft ihit dem Tod: TV-film. 21.50 Prix Jeunesse In ternational 1968: Reportage: Geschaft mit dem Tod: tv-film. 21.50 Prix Jeu nesse International 1968: reportage. 22.20 Journaal, commentaar en reis weerbericht. 22.40 Twee éénakters. 0.10 Journaal. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Sport. 18.50 Kleur: Anker auf und Leinen los!: TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Kidnap: documentair spel. Aansluitend: Nws. 21.15 Express: satirisch amusements programma. 22.00 Blickpunkt: informa ties en meningen. 22.45 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. 23.10 Twee bal letten. (Slotkoerseo van gisteren) Fonds Nederland 1966-1 7 Nederland 1968 6) Nederland 1966 63 Nederland 1967 63 Nederland 1967 6 Nederland 1965-1 53 Nederland 1964-1 53 Nederland 1964 5 Nederland 1958 4è Nederland 1964 4è Nederland 1959 43 Nederland 1963-1 43 Nederland 1961 4 Nederland 1953 33 Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 1947 33 1951 3t 1953 1-2 3) 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnbJ. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.va. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Pordtsche Petr. a. Kon. Pe'T. f. H.A.L. Java-China p KX.M. Rotterd Lloyd Scheepvaartunie a. a. n.r.c.v.a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 100% 100% nmumuHuum Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 61 Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 41 Nat bk v. mid kred. '66 7 Nat Investeringsb. 1965 51 Fr.-Gron. Hyp.b dw 6 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 British Petrol. 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r^paarbr. Ned. Gasunie 1966 61 Ned. Gasunie 51 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegeir 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 Vorige Ie te Rott Rijn PijpLmij. 5* koers not K L M ^.jarfg 5 103 A 103 lè Ned- Spoorw. 57 1-2 41 99% 99 fa Berghuizer Pap.fabr. 41 Gelder Zonen v. 4i Grasso's Kon. Mach.f. 51 Meteoor beton 51 Stokvis en Zonen 41 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.VA Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé nJ. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. Interr-atio aand. Kon. Ned Papierfabr. a. Kon. Ned. Textielunie eert. Krasnapolsky La. K.V T (kon. ver tap.) aand. 97 97% 95% 93A 90 88Vï 88% 9511 86% 82 84 A 79% 71% 89 H 84 72% 74 A 83rt 86 96A 85 fk 97 97 lè 95 A 93% 90A 88% 88% 9513 86% 82% 84 A 79 V* 71% 89% 83% 72 Vt 74 83% 86% 96 V« 85% 105% 106 83.5 83.3 60.1 63.5 119 119 145.2 145.8 137.6 137.4 174.8 176 809Vt 809% 166.2 166.2 75% 75% 144% 144% 209 134Vs 134% 119l/« 119% 98% 98 H 94% 94% 86% 86% 102V» 94% 92% 92% 138 103Vi 103Vs 100 100 155 99% 99% 94 93% 78V« 95% 95% 96 Vt 96Vt 94V> 94% 94% 90% 90% 94 V« 88% 88% 88 88% 87 87 88 87% 98 V* 99 224% 225% 49.6 49.3 690 689 163 163 92.5 92 175% 175% 248.5 249 412 415 201% 201% 63 62 185.8 187.5 139»/4 140 401% 405 521 522 605 603 969 969 160 158 127 124 376% 380 80 79% 415 409 545 550 59% 59 428 427 163V« 164% 116 117% 723 723 140 141 705 719 150% 151 362 364% 149 150% 45 44% 54.4 54.2 217 216 Leidsche Wolspinnerij a. 255% 256% Lips en Gispen eert 126 126 Meteoor Beton a. 124 124 Misset Uitgeversmij. a. 321 324 Naarden Chem fabr. a. 585 592 Naeff gebr. a. 228 225 Nedap ned. app.fabr. aand. 142 138% Ned. Ka bel fa brieken aand. 297 298 Nelle, wed. J. van aand. 400 400 Nyma nj-.av.a. 287/s 29 Niiverdal-ten Cate a. 80% 81l/« Overz Gas, nat bez. 93 94 Pakhoed a. 86 88 Pal the a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mijJ. a. Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabeliabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. Wilton-Fyeno. Bronsw. Billiton le rubriek Geldersche Tramwunij 24.5 188 225 85 68 68 182% 180 156 157 23.4 184 225 85 462% 460 247 88 88 361 365 32% 33% 110% 201 200 145% 155% 185 183 129% 130 165 165% 56% 56% a. 94.1 94.8 a. 147% 147% a. 855 a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb t Vastgoed bel Jonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco t Unitas f50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert Kennecot* Copper cert Phillips Petroleum cert R.CA. cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S. Steel (10) cert Woolworth cert 59 822 634 629 196 55 822 634 196.5 242.4 242.4 214 214 413 416 102.2 102.2 57% 59% 116 116% 2TA 27% 50% 50% 50% 50% 31% 31% 63 56% 56% 92 166% 166% 89% 89 82% 45 59% 50% 44% 67% 43 40% 27 82% 44% 58% 50% 44% 68 43 40% 27% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 165.00; Unilever 137.00; Philips 145.30; AKU 82.80; KLM 210.00. AMSTERDAM Zoals werd ver wacht heeft Beursplein 5 vandaag geen koersverschillen van enige betekenis laten zien voor de internationale waar den ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Het Damrak moest het dan ook doen zonder de richtlenen van Wall Street, alwaar de beurs woens dag gesloten bleef om de achterstallige administratie bij te werken. Vandaag bleven veel beurzen in het buitenland dicht wegens Sacramentsdag. Dit alles droeg er toe bij dat de handel in de hoofdfondsen uiterst kalm was. Voor Philips toonde het publiek nog enige belangstelling. Dit mogelijk i.v.m. de publikaties over de toekomstmoge lijkheden van dit concern ten aanzien van de computer-industrie. In deze hoek werd iets hoger geopend op 145.70, waarna 145.90 werd gedaan. Kon. Olie was goed prijshoudend op 166.40, doch moest later een kleinigheid prijsgeven. Unilever en AKU waren fractioneel la ger op resp. 137.60 en 83.40. American Enka, dochter van AKU, keert een on veranderd kwartaaldividend uit. Hoog ovens werd een halve gulden hoger ge- adviseerd op 119.50. De cultures konden zich iets verbete ren. De vaste stemming van gisteren voor Deli-Maatschppij bleef vandaag aanhouden. Kooporders bij de opening waren oorzaak dat dit fonds bijna vier gulden hoger noteerde met een eerste transactie op 64. Daarna werd nog 64,50 gedaan. Dit lokte weer winstnemingen uit waardoor de prijs inzakte tot 63.50. De scheepvaartsector was licht ver deeld met Scheepvaart Unie iets ho ger, Holl.-Amerika Lijn wat lager. De staatsfondsenmarkt gaf meren deels wat lagere koersen te zien. Mor gen, vrijdag kan worden ingeschreven op de 6V2 procent staatslening 1968-2, tegen 99 pet. Zoals bekend wordt het bedrag der lening pas na de inschrij ving vastgesteld. Morgen sluit de in schrijving a pari op de 40 min. dollar in gewone aandelen converteerbare obligaties KLM. De rente bedraagt 58/« pet. Ook gedurende de verdere beursduur bleef het in de internationale waarden zeer stil. De koersen veranderden wei nig meer. AKU verliet de markt op 83.50, Philips deed 145.90, Unilever 137.60 en Kon. Olie 166.30. Hoogovens was onveranderd op 119, doch KLM ver beterde 1V« gulden tot 210.50. Van de cultures steeg HVA tot IO6V1. Deli Mij. kon de vaste stemming bij de opening goed handhaven. VELDHOVEN Voor de NV Ta baksindustrie v/h Gebrs. Philips is 1967 een moeilijk jaar geweest, aldus het jaarverslag. Het dalende verloop van de binnenlandse afzet kon niet door de export worden gecompenseerd. Weliswaar verttont de export nog steeds een opgaande lijn, doch in het groeitempo is een lichte vertraging waar te nemen. Andere factoren, die het resultaat nadelig hebben beïnvloed zijn een belangrijke stijging van de loonkosten en van de grond- en hulp stoffen. Ter verzekering van het markt aandeel zijn de uitgaven voor reclame doeleinden met meer dan 25 pet. ver hoogd. Het saldo van de exploitatiere kening is gedaald van f 2.008.000 tot f 557.000. De onderneming heeft het boek ja ai- afgesloten met een verlies van f 339.000 (v.j. winst f 308.000). Gezien 't teleurstellende verloop stelt de direc tie voor het dividend te passeren (v.j. 6 pet.). In de eerste maanden van 1968 heeft de binnenlandse markt enige te kenen van opleving vertoond. Er kan nog moeilijk worden gesproken van een krachtig herstel, doordat het aan tal deelenmingen van internationale kapitaalkrachtige concerns is toegeno men in de Nederlandse sigarenindus- trie, heeft dit een sterke toeneming van de concurrentie tot gevolg. Uiter ste waakzaamheid blijft geboden, al dus de directie. In het verslag wordt opgemerkt, dat de Nederlandse sigarenindustrie er in 1967 niet in is geslaagd de reeds in 1966 gesignaleerde dalende tendens in de binnenlandse afzet in positieve rich ting om te buigen. Het verbruik van si garen in Nederland daalde to.v. 1966 met ongeveer zes pet. Het aantal si- garenrokers neemt van jaar tot jaar af, zulks omdat het de sigarenindustrie niet is gelukt het roken van sigaren onder de jeugdige leeftijdsgroepen op brede schaal ingang te doen vinden. AMSTERDAM De Intercontinen tale groep van warenhuizen gaat de organisatie van de inkoop verbeteren. De leden van de groep 25 warenhui zen in achttien landen maken een periode van sterke groei door en daar door is een verscherping van de inkoop organisatie noodzakelijk. De groep die deze week in Amster dam de algemene vergadering en een inkoopconferentie houdt heeft 600 ver kooppunten en een gezamenlijk perso neel van 200.000 mensen. Nederland is in de groep vertegenwoordigd door Vroom en Dreesmann. Doel van de or ganisatie is de gezamenlijke inkoop en het gezamenlijk bestuderen van zaken van belang voor de warenhuizen. De heer H. Dreesmann werd tijdens de vergadering tot president van de I.G.W. gekozen. Bij het inkopen maken de warenhuizen veel gebruik van arti kelen die worden aangeboden in de landen waar leden vam de organisatie zijn. Op die manier wordt ook in ons land de export bevorderd. De zaken die bij de I.G.W. zijn aan gesloten hebben samen een omzet van 18 miljard gulden. Over het algemeen kopen de warenhuizen de artikelen die zij verkopen het meest in eigen land. V. en D. doet dat voor ongeveer 75 pro cent, Karstadt in Duitsland voor onge veer 90 en Lewis/Selfridges in Enge land voor bijna 99 procent. De leden van de groep verwachten dat de omzet van de warenhuizen in de lopende jaren met ongeveer tien pro cent per jaar aal stijgen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2