Raad zette boom op over boom A. A. van Doorn (CHU) nam zijn ontslag als raadslid Vader veel tójkopdle^. P Bromfiets gestolen Over gymnastieklokaal werd nog niet beslist VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Wandelleger defileerde voor raadhuis Glaasje op en lastig Rigoureuze maatregel van Enschedese kerkvoogdij Na 20 jaar roeping Kandidaat De Groot (52) wordt dominee in Rijssen SËJlpïi REIN KOK §M' Dominee was er ook Heidelberger Opbrengst Lening Bedankt Beroepen Ouderling Concerten VAN WOUT BLAUWKOUS Kwajongens Minuut Beleid Expositie Permanent FORD-show in showroom Geslaagd BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL VRIJDAG 14 JUNI 1968 Zo af en toe werd je d'r weer bij be paald dat op de aardkloot velerlei uitersten mogelijk zijn. Het is al weer even geleden, dat een paar mensen een retourtje naar de maan hebben gepakt. De gang in het maanverkeer is er een beetje uit op 't ogenblik. Maar je kunt er zeker van zijn, dat men op de verschillen de thuisfronten het nodige uit zit te broeden. Vandaag of morgen zullen weer astronauten tegen moeder-de- vrouw zeggen: „Pak me de pyama en de tandenborstel maar weer in, want morgen gaan we een eindje ho gerop". Misschien wel een landing op de maan. Om te kijken of daar enig menselijk leven tot het mogelijke behoord. Of niet. Dat zullen we weten als de as tronauten teveel risico nemen en uit hun cabine stappen zonder dat ze er terdege van overtuigd zijn, dat je op de maan op een redelijke manier aan asem kunt komen. Dan komen ze na melijk niet terug. Op een nieuwe planeet kijken of je er kunt leven. Terwijl er nog duizenden mensen omkomen op de bol die we menen onder de knie te hebben. Om komen, tengevolge van honger, dorst, oorlog en ander onheil. Een wereld van uitersten. Medici in Rusland zetten andere koppen op honden zoals wij deksels op moster- potten draaien. In Zuid-Afrika en daarna in verschillende andere lan den worden harten met meer of min der succes overgeplant. Dat allemaal terwijl er nog plekken op de aarde zijn vele malen groter dan ons nationale park De Hoge Ve- luwe waar men nog nooit een ech te dokter heeft gezien. Waar de me dicijnman zich nog in de kronkels gooit om de boze ziektegeesten met een broek vol uit het lichaam vah de patiënt te jagen. Wat zeg ik? Transplantaties van je kunt niet meer bedenken van wat al niet, terwijl in onze je mag zeggen toch wel enigszins geciviliseerde gemeente de huisdokters genoodzaakt zijn om per advertentie aan te kondi gen dat we in de vakantietijd niet zo gemakkelijk de lappenmand in kun nen duiken als anders. Willen we de huisartsen tenminste in de zomer ook een poosje de tijd gunnen om na te gaan of ze misschien zelf iets voelen dat niet in orde is. Het stond er in die advertentie als een onheilspellende waarschuwing: wil de medische verzorging in Veenendaal voldoende gewaarborgd blijven dan is uw dus ons aller medewer king noodzakelijk. Het is duidelijk, dat er in de komende maanden geen tijd beschikbaar is voor de mensen die gewend zijn om op gezette tijden dpor de dokter te worden gerust gesteld. Ze mogen de telefoon pakken om te vragen hoe het met hun lichamelijke toestand staat, maar het is de vraag of zij rustig gaan slapen met een medisch susser- tje via de draad. Het geeft toch al tijd weer een rustiger gevoel als de dokter hier en daar geklopt en geluis terd heeft. Degenen die normaal direct met hun water op pad gaan als dit een afwij kende kleur vertoont zullen de mons- sters in magazijn moeten nemen tot de maand september. Uiteraard is dan de aardigheid er af. Ik meen uit die advertentie omgekeerd te mogen afleiden, dat er nogal licht vaardig om de dokter wordt geroe pen. We kunnen eerst 'es opbellen of naar het spreekuur gaan. Dit advies zouden we ook buiten de vakantietijd 'es ter harte kunnen nemen. Toch gaat het niet aan om met deze zaak de draak te steken. Dat is ook niet mijn bedoeling. Achter die ad vertentie zit voor mij de onzalige ge dachte: „maar hoe moet 'et nou als er in die tijd 'es werkelijk veel zie ken zijn? En veel ongelukken gebeu ren, waarbij een dokter niet snel ter plaatse kan zijn? In feite is met het treffen van deze maatregelen een hiaat in de zorg voor onze volksgezondheid aangetoond. En dat is een bedenkelijk verschijnsel, waar in ieder geval na de vakantie op het bevoegde niveau eens over moet worden nagedacht. Onze dokters intussen een onbezorgde vakantie toegewenst. WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL Uit een, volgens de eigenaar afgesloten, schuur aan de Pal- mengrift werd een bromfiets gestolen. De recherche kon nergens sporen van braak vinden, zodat men aanneemt dat er van een passende sleutel gebruik is gemaakt. AMERONGEN „Ik moet u meedelen, dat de heer A. A. van Doorn ont slag heeft genomen als raadslid van de gemeente Anierongen. Hij heeft dit gedaan om zuiver persoonlijke redenen". Dit waren de eerste, min of meer on verwachte woorden die burgemeester Jhr. mr. O. R. van den Bosch gisten- avond sprak, nadat hij de raadsvergadering had geopend. Hij dankte de heer Van Doorn (CHU) voor de wijze waarop hij het gemeentebelang had behar tigd. „Hij heeft weliswaar een korte tijd deel van de raad uit gemaakt, maar er was met hem altijd een goede verstandhouding en we hebben veel vriend schap van hem ondervonden", aldus de burgemeester. CHU-wethouder K. G. Tiel zei, dat de fractie van de CHU de heer Van Doorn zeker zou missen. Hij nam niet de vrijmoedigheid om op de persoonlijke rede nen in te gaan, die tot het ontslag hebben geleid. „Hij was een serieus man van weinig woorden. Wij wensen hem het allerbeste voot de komende tijd, waar van hij veel verwachting koestelt". Ir. Joh. Tenge (VVD) sprak als oudste raadslid namens de raad de beste wensen voor de heer Van Doorn uit. Bij het behandelen van de agenda zat de stemming er al meteen in. Er werd een gezellige boom opgezet over het wel of niet kappen van een boom aan de Utrechtsestraatweg. De bewuste boom had al eerder stof tot discussie gele verd. Destijds werd besloten de rij bo men langs de Utrechtsestraètweg te kappen, omdat zij een gevaar waren voor het verkeer. Een raadsvergade ring later merkte de heer R. van Mau- rik (Gem. Belang) op, dat alle bomen waren gekapt op een na. Burgemees ter en wethouders zegden toe de zaak te onderzoeken. De daarop volgende raadsvergadering was de toestand ech ter nog steeds ongewijzigd. B. en W. stelden voor advies in te winnen bij de landschapsarchitect. De raad ging hier mee akkoord. Gisteren kwam dit ad vies bij de ingekomen stukken ter ta fel en de burgemeester stelde voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Maurik nam dit echter niet. Hij bleef bij het destijds genomen raadsbesluit en wilde de boom zien ver dwijnen. „De landschapsarchitect heeft het ook wel eens mis gehad", zei hij. De heer M. Doornebal (AR) wees het college erop, 'dat wanneer men het ad vies van de landschapsarchitect voor kennisgeving zou aannemen de boom gekapt moest worden, „want het raads besluit blijft gehandhaafd". De burge meester stelde voor er dan maar over te stemmen. Hierop had de heer Tenge kennelijk zitten wachten, want hij reageerde met een: „Met een stemming lost u de zaak niet. op. Er is een raadsbesluit niet ge heel uitgevoerd". Hij had respect voor het advies van de landschapsarchitect en begrip voor de manier waarop het college de zaak had behandeld. „Maar er moet nu een voorstel van B. en W. komen om de boom toch te laten staan" aldus de heer Tenge. De burgemeester zei, dat men de zaak niet te formeel moest zien. De heer A .Hasselaar (CHU) was de boom eens gaan bekijken en het was hem best be vallen. „Het is een mooie boom", con cludeerde hij. Verder liet het hem koud of hij zou blijven staan of gekapt zou worden. De heer A. Putman (AR) meen de dat de boom een last was voor de bewoners van het huis waarvoor hij stond. „De takken hangen over de moes tuin". De heer Van Maurik toonde echter zichtbaar opgewonden het tegendeel aan: „De eigenaar van die moestuin zei tegen mij: „Jullie zijn een stelletje kwajongens. Die boom blijft staan". Dan zeg ik, dat hij eruit moet". Wet houder G. H. van Barneveld stemde hiermee in, omdat men er later last van zou ondervinden als er nieuwe aan plant kwam. „Men moet op een flinke afstand van de boom planten, omdat men anders met de wortels zit". Bo vendien was volgens hem deze boom een gevaar. „Hij staat helemaal alleen. Ho ge bomen vangen veel wind en vooral deze. Bovendien is het een linde, dus erg kwetsbaar". Uiteindelijk werd er dan toch over ge stemd en met zes tegen vier stemmen besloot men de boom te rooien. Een voor Amerongen belangrijker punt dat gisteravond aan de orde kwam was de medewerking aan de bouw van een gymnastieklokaal. Het bestuur van „Een school met de Bijbel" te Ameron gen verzocht de gemeente om medewer king voor de bouw van een gymnastiek lokaal aan de Tabakslaan. De redenen van het verzoek waren het te weinig klokuren dat momenteel aan gymnas- tiekonderricht gegeven kan worden. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zal er een tekort van 31 uren per week zijn. In het nieuwe cursusjaar is er voor al le scholen in het dorp een behoefte aan 56 uren gymnastiek per week. Er zijn echter maar 25 uren beschikbaar in 't Dorpshuis. Er kon nog geen exploita- tieopzet gegeven worden, omdat de kosten van de bouw en de inrichting nog niet exact bekend waren. Als er een nieuw gymnastieklokaal in Amerongen komt, zijn de consequen ties volgens de burgemeester voor het Dorpshuis de volgende: overdag wordt het Dorpshuis voor de volle honderd procent voor lichamelijke opvoeding ge bruikt en in de avonduren kan men de gymnastiek over twee lokalen spreiden. Hierdoor hebben onder andere vereni gingen een royalere beschikking over het Dorpshuis. De plaats van het toekom stige lokaal was volgens de burgemees ter nog niet precies bepaald maar het lag wel in de bedoeling het lokaal or ganiek aan de ULO-school te koppelen. Het was volgens hem zaak zo snel mo de Christelijke ULO-school. Een voor schot voor het jaar 1968 ten bate van het bijzonder kleuteronderwijs werd vastgesteld. Men verleende een subsi die voor 1968 aan de Sociaal Psychiatri sche diensten, groot f0,45 per inwoner. Verder gingen er subsidies naar de Ge zinsverzorging Stichting Interkerkelijk Sociaal Centrum, naar twee restaura ties van panden aan de Gasthuisstraat en de Overstraat. Er werd medewer king verleend voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen ten bate van de ULO- school. Men verkocht tenslotte grond aan de PUEM voor de bouw van een transfor mator station, keurde enkele begrotings wijzigingen goed en ruilde een bouw terrein met de heer M. Kleinveld voor de uitbreiding van de ULO-school. En dit alles werd in een bijzonder vlot tem po afgehandeld. De burgemeester sloot de vergadering om hem een minuut later weer te her openen. Hij was een punt vergeten. Het ging over een begrotingswijziging. Ook hier hoefde de raad niet lang over te discussiëren en zo snel de vergadering was heropend, zo snel werd hij voor de tweede maal gesloten. ADVERTENTIE A. AVAN DOORN (C.H.U.) ontslag O gelijk in de rij te gaan staan voor een vaste lening. Daarom was het punt nu al in de raad gebracht. De heer Van de Veer kon het overal mee eens zijn, behalve met het orga niek koppelen aan een ULO-school. „Het beheer en het beleild komt dan aan die school. Zij kunnen uitmaken wat er bijvoorbeeld 's avonds met het gebouw gebeurt." Hij stelde voor de zaal door de gemeente of door de „Stichting Ver enigingsgebouw Amerongen" te laten bouwen. De burgemeester verzekerde, dat er een uitvoerige studie was besteed aan het door Van de Veer genoemde pro bleem. Om financiële redenen had men echter besloten, het gymnastieklokaal bij de school te bouwen. „Als we het lokaal bij de ULO bouwen is het bedrag dat we van het rijk krijgen aanzienlijk hoger dan in een ander geval. Daar is geen vergelijken aan", zei hij. De heer Van de Veer herinnerde er aan dat het hem niet om de plaats, maar om het beheer ging. De heer Ten ge memoreerde dat men destijds een Dorpshuis wilde en dat dit huis alleen maar was te verwezenlijken als er een gymnastieklokaal bij werd gebouwd. Men moest volgens hem nu subsidie verlenen aan het stichten van een gym nastieklokaal door de vereniging „Een school met de Bijbel" of de gemeente moest een lokaal bouwen. De burge meester zei, dat ook deze punten aan de orde waren geweest. Hij achtte het echter beter de zaak aan te houden en dan te komen met een nota, waarin men een integraal overzicht kreeg van het geval. „Dan moeten we deze zomer nog wel vergaderen", zei hij en voegde er aan toe: „Desnoods offer ik mijn va kantie er voor op". Hiermee stemde de raad in. Op dins dag 9 juli aanstaande zal men uitvoe riger op de zaak terugkomen. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244 Een punt, dat op het laatste moment aan de agenda was toegevoegd handel de over een tweetal tentoonstellingen van de Stichtse Culturele Raad. Ten eer ste een expositie in de raadzaal van 26 juli tot 7 augustus. Tijdens deze ten toonstelling zullen kunstvoorwerp wor den getoond uit het huis Amerongen, die bij excursies niet te zien zijn of wei nig opvallen. De tweede tentoonstelling zou in Lievendael gehouden worden in het najaar. Dit om de schooljeugd in de gelegenheid te stellen in klasseverband en onder deskundige leiding de tentoon stelling te bezoeken. Reeds eerder had den verschillende raadsleden hierop aangedrongen, maar daar de zomer- tentoonstellingen altijd in de schoolva kanties vielen kon deze wens niet ver wezenlijkt worden. De heer Tenge wist ten aanzien van de zomertentoonstel- ling in de raadszaal echter nog een mo gelijke oplossing. „Waarom zouden de ouderencommissies hier niet iets aan kunnen doen". De gehele raad vond dit een prachtig idee. „Ik zou zelf wel kin deren willen rondleiden", zei de burge meester. De heer Tenge zei toe, deze zaak verder met de hoofden van de scho len in Amerongen te zullen regelen. Verder werd gisteravond de commis sie tot wering van het schoolverzuim uitgebreid met een lid en wel de heer K. A. van Loon, hoofd van de school „Dorp". Het bestemmingsplan „Dorp," dat om administratieve redenen al ver schillende malen ter sprake was ge weest werd vastgesteld. Men ging een kaslening aan van f 600.000 met NV B; ik voor Nederlandse Gemeenten. Er werd medewerking verleend voor aan schaffing van gymnastiekmateriaal voor Ook voor is er te vinden in een DROGISTERIJ/PARFUMERIE Ga maar eens kijken bij Gelderland/hk. Hoogstraat Veenendaal, telefoon 12656. VEENENDAAL Beladen met bloemen en begeleid door twee mu ziekkorpsen legden donderdagavond 695 wandelaars de laatste kilometers af van de 22e Avondvierdaagse. Het uitstekende wandelweer, waarmee de wandelaars overigens alle vier avonden werden begenadigd, had talrijke sup porters naar het Raadhuisplein gelokt om van het défilé getuige te zijn, dat werd afgenomen door het college van B. en W. en leden van het organiseren de comité. Voor het raadhuis werden wandelaars en belangstellenden ont haald op marsmuziek van de Veenen- daalse harmonie ,,Caecilia". Na afloop reikte burgemeester mr. dr. J. Hazen berg aan zeven wandelaars die vijftien maal of meer aan de Avondvierdaag se hadden deelgenomen de prijzen uit. Deze onderscheiding viel ten deel aan mej. A. van Kooten en de heer J. van Maanen uit Veenendaal, die beiden vijftien maal hadden deelgenomen, de VEENENDAAL Op 12 juni slaag den aan de Ichthus-ulo te Veenendaal de volgende leerlingen: H. H. van Braak, J. G. Diepeveen, H. J. de Haas, A. Valkenburg, J. A. W. van Vliet, M. A. Anbeek, H. van den Bos, W. van de Dikkenberg, G. E. van Ma nen en J. A. van de Ham. heer S. Fokker uit Overberg (eveneens vijftien maal), de heer D. J. v.d. Scheur uit Veenendaal (19 x), de heer Vermazen uit Lienden (21 maal) en de heer P. van Viegen uit Veenendaal (22 maal). De kroon spande de heer Ha- rinck uit Amerongen die met het vol brengen van deze mars zijn 25e Avondvierdaagsekruisje in ontvangt mocht nemen. VEENENDAAL Geboren: Maria Margaretha, d.v. van H. G. L. Gens- müller en M. J. Willemsen; Jannette, d.v. G. van Kesteren en IJ. S Arends; Gerrit Jan, z.v. J. van den Brink en H. de Bree; Sylvia, d.v. T. Willemsen en J. Sterkenburg; Maarten Hendrik, z.v. H. Hardeman en E. van der Neut; Marco, z.v. H. Kramer en J. Harde man; Fiorina Wilhelmina, d.v. J. J. Reijerkerk en N. J. van Esseveld; Igo Rudie, z.v. H. Trampe en M. B. Mohnwit; Robert, z.v. A. van Dijk en H. J. van de Scheur. Ondertrouwd: R. Wienecke en W. v. Schuppen. Getrouwd: B. C. Hijink en W. H. Droppers; W. Stevens en I. E. E. van der Dussen; C. van Engelenburg en B. M. van der Poel; H. Nagel en J. Blankespoor; H. G. Hummel en D. van Erven. ADVERTENTIE VEENENDAAL De heer H. B. had in de nachtelijke uren nogal wat moei te met het besturen van zijn motorfiets. De politie merkte dat en sommeerde hem te stoppen. B. toonde duidelijk wei nig zin in een ritje naar het politiebu reau, maar moest toch in de dienaren van Hermandad zijn meerderen erken nen. Het bleek een geval van „kennelijke staat", ofwel een overtreding van art. 26, zoals het in politiële termen heet. B. heeft de nacht in de cel doorgebracht en mocht pas vertrekken nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt. g-'/ W I' m lai^ In hervormd Enschede zijn moei lijkheden gerezen tussen de moda liteiten. In 1959 besloot de centrale kerkeraad dat rechtzinnigen en vrijzinnigen dezelfde kerkdiensten zouden bijwonen en dat alle predi kanten zó zouden preken dat beide modaliteiten ermee zouden kunnen instemmen. De raad van rechtzinnig-hervorm- den heeft zich tegein dit besluit ver zet, omdat hierdoor de rechtzinnigen verstoken bleven van iedere week de rechte prediking in elke wijk. Al le bezwaren die de raad van recht zinnig hervormden indiende liepen op niets uit. Dit had weer tot gevolg dat som mige rechtzinnigen hun kerkelijke bijdragen niet wilden betalen, om dat zij de rechte prediking, de pas torale zorg en de rechte catechese voor hun kinderen misten. Zij rede neerden, dat zij door het voldoen van hun bijdragen eraan zouden meehelpen dat de bestaande toe stand zo zou blijven. De centrale kerkeraad had met deze principiële „wanbetalers" een persoonlijk gesprek willen voeren omdat de raad meende dat dan veel van de moeilijkheden uit de weg zouden kunnen worden ge ruimd. Nee, zei de kerkvoogdij, dat moet schriftelijk gebeuren en men plaatste bij herhaling een oproep in het kerkblad, die niets uithaalde. De zaak werd daarop door de kerk voogdij iets steviger aangepakt door een aangetekend schrijven te sturen aan de bezwaarden tot beta ling met de mededeling dat de ach terstallige bijdrage door een bank zou worden gend. Toen vervolgens nog een aantal rechtzinnigen zich bleef verzetten tegen de situatie bracht de kerk voogdij voor een kerkelijk college wel zeer grof geschut in stelling, nJ. de sommatie tot betaling door een advocatenkantoor. Dat nu betreurt de centrale ker keraad zeer. omdat de raad de prin cipiële houding van die rechtzinni gen wel respecteert. Men is het on eens met de wijze waarop de kerk voogdij zonder voorafgaand ge sprek en zonder zich te storen aan de motieven van de bezwaarden langs de weg van dreiging en som matie zijn doel tracht te bereiken. De centrale kerkeraad vindt dat door een dergelijk optreden de weg tot een gesprek definitief is afge sneden. De raad meent dat een fi nanciële commissie moet worden ingesteld die o.a. de belangen be hartigt van allen die op principiële gronden weigeren hun kerkelijke bijdragen te voldoen. Tevens zal deze commissie moeten bekijken in hoeverre net mogelijk is dat deze bijdragen worden gereserveerd voor een rechtzinnig-hervormde ge meente. VEENENDAAL De heer J. de Groot (52) kandidaat in de theologie bij de gereformeerde gemeenten in Nederland, beëindigde deze zomer een twee jaar durende studie daarvoor en nam enkele weken geleden een beroep aan naar Rijssen. De heer De Groot werd geboren als boerenzoon in de buurtschap Nijkerkerveen bij Nijkerk. Zijn vader stierf al jong, zodat bij hem als oudste zoon de zorg voor de boerenbedoening van zijn ouders op de schouders werd gelegd. In 1945 verwisselde hij de ploeg voor de hamer en werd „boerentimmerman"Het was Met zelfde jaar waarin hij een eigen gezin stichtte. Zijn twee jongste broers namen de zorg voor de boerderij over. Zaterdag 18 mei hield de Huizen- se voetbalvereniging „Zuidvogels" een receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Een Dovo-lid schrijft hierover iets in het officiële orgaan van zijn voetbalvereniging, „Dovo-nieuws". Een deel van zijn verslag volgt hieronder. Uiteraard is de ontboezeming aain het eind voor rekening van het Dovo-lid. „Op deze druk bezochte receptie in hun prachtige kantine werd uiter aard door verschillende sprekers het woord gevoerd. De verrassing die middag kwam, toen werd aan gekondigd, dat namens de kerke raad van de Hervormde Kerk (op g.g.) een plaatselijke predikant het woord wilde voeren. Deze dominee, wiens naam ons helaas ontgaan is )het bleek bij navraag ds. Zwanen burg te zijn geweest. red.) zei o.m. dat het begrijpelijk was dat men ietwat verwonderd was hem hier te horen. Het was tot voor kort immers niet denkbaar, dat de kerk vertegenwoordigers zond naar een receptie van een voetbalclub. Hij betoogde echter dat de Kerk inmid dels de grote waarde van de sport beoefening op zaterdag is gaan in zien en begrepen heeft, dat voetbal verenigingen als Zuidvogels een be langrijke bijdrage leveren aan de vorming van onze jeugd, niet alleen op lichamelijk, maar ook op geeste lijk gebied. Voorwaar een verblijdende erken ning! Wij hopen van ganser harte dat dit voorbeeld met name in Vee nendaal weerklank zal vinden. Een erkenning van onze voetbalclubs door de kerken in de zin als in Hui zen is gebeurd, zal het voor het ge meentebestuur ook gemakkelijker maken meer gelden voor de sport ter beschikking te stellen", aldus de schrijver van het artikel in „Dovo- Nieuws". Op de classisvergadering van de Gereformeerde Classis Zeist heeft de kerk van Leersum 'n instructie ingediend. In die instructie wordt er bij het „generaal deputaatschap voor de bezorging van een histori sche en nieuwe tekst van de Heidel- bergse Catechismus" op aangedron gen dit werk te bespoedigen. De heer De Groot is opgevoed in de Hervormde Kerk. In 1949 ging hij over naar de Gereformeerde Ge meente in Nijkerk. Dat was toen nog 't enige kerkgenootschap van die naam. Toen dr. C. Steenblok in 1953 de band met dit kerkgenoot schap verbrak en de Gereformeer de Gemeenten in Nederland stichtte, sloot de heer De Groot zich daarbij aan. Hij werd toen lid van de kerk in Barneveld, die een afdeling had in Hoevelaken. In Hoevelaken fungeerde de heer De Grot van 1950 tot 1966 voor ganger. Iedere zondag verzorgde hij daar leendiensten, die onder toe zicht stonden van de kerkeraad in Barneveld. In die tijd is hij enkele malen tot ouderling gekozen, maar kon „de vrijmoedigheid niet vinden die benoeming aan te nemen", zo als hij vertelde. Zijn roeping tot predikant dateert al van ongeveer 20 jaar geleden: „Vanaf 1948 heb ik gelopen met de roeping tot het ambt. (Hij was toen nog lid van de hervormde kerk). Dat duurde tot 1966, toen de tijd geko men was, dat de roeping onweer staanbaar werd en ik gedwongen werd me te onderwerpen aan het onderzoek van het curatorium. Voor dit onderzoek kreeg ik een attest van de kerkeraad in Barneveld". In 1966 werd de heer De Groot toe gelaten tot de opleiding, waarvoor hij zich in mei 1966 in Veenendaal vestigde. „Ik kreeg mijn opleiding in de aanvang van dr. Steenblok en ds. Mallan. Ik heb nog ongeveer ze- veneneenhalve maand les gehad van dr. Steenblok. Toen die overle den was, zette mijn geliefde leer meester ds. Mallan de opleiding voort". Na een jaar studie kreeg kandi daat De Groot een „preekconsent", waardoor hij voor mocht gaan in de godsdienstoefeningen van zijn kerkgenootschap. Dit jaar werd hij beroepbaar verklaard. Hij ontving in korte tijd 16 beroepen en stond ook nog op enkele tweetallen. Uit die serie nam hij het beroep naar Rijssen aan. Begin september hoopt hij daar zijn intrede te doen. „Ik had ook een beroep naar Vee nendaal, maar hoe groot de nood in Veenendaal ook was, ik gevoelde dat de nood in Rijssen zo groot was, dat ik me daaraan niet kon onttrek ken. Ik heb dat beroep onvoorwaar delijk moeten aannemen. Ik hoop, dat de gemeente van Veenendaal spoedig weer een eigen herder en leraar zal krijgen in de middel lijke weg". De heer De Groot heeft zich on der de volgelingen van ds. Steen blok geschaard, omdat hij de leer van dr. Steenblok „volledig in over eenstemming met de schrift en be- lijldenis" vond. „Niet dat de gere formeerde gemeente in Nederland de enige kerk is, waarvoor dat geldt, maat ik voel me er het beste bij thuis. Ik sta er met mijn hele hart achter", aldus de man die op een leeftijd dat de arbeiders „moeilijk plaatsbaar" beginnen te worden voor de derde maal in z'n leven van beroep veranderd. Begonnen als boer, later gevestigd als timmer man gaat hij nu Gods Woord ver kondigen. De honderd-gulden-aktie voor de landelijke ABC-Z-aktie van de Chr. Geref. Kerken heeft in de Chr. Ge- ref. Bethelkerk te Veenendaal 2425 gulden opgebracht. De commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk te Rhenen heeft bemoedigende resultaten ge boekt met het lenen van geld bij de gemeenteleden. Deze leningen zijn nodig ter financiering van de bouw van een pastorie. Ds. A. Wisgerhof, predikant van de Hervormde Kerk te Veenendaal, heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de Hervormde Kerk te Eemnes-Buiten. Chr. Gereformeerde Bethel- in Veenendaal heeft een be- De kerk roep uitgebracht op ds. G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Tot evangelisatie-oulderliing in de Hervormde Noordwijk te Veenen daal is gekozen de heer J. J. Kroes- bergen. In de Hervormde Andrieskerk te Amerongen zullen dit jaar weer een viertal zomeravondconcerten wor den gegeven. De data van de con certen zijn: 25 juni, 30 juli, 20 au gustus, 10 september.

De Vallei | 1968 | | pagina 3