MINISTER J. BAKKER LIET POSITIEF GELUID HOREN OVER AANLEG RIJKSWEG 15 Voltooiing ,Rijnroute' van essentieel belang Weg van betekenis voor ontsluiting van het Rivierengebied Archeologische werkgroep in Resteren opgericht 1 Gebouw Amro-bank werd door verbouwing nieuw SCHIP OP WEG Beste leerling gaf haar prijs aan hardste zwoeger' Europees record op DELM in Eist 0 P E L Parkeerplaats in Tuinstraat 11 geslaagden CHEVROLET MIST u uw Bespoedigen Vanmiddag door burgemeester heropend DIPLOMA-UITREIKING HANDELSAVONDSCHOOL Excelsior gymt in openlucht dog blad DE VALLEI? 10550 11079 V.A.B. KIRPESTEIN ZONDAGSDIENSTEN VRIJDAG 14 JUNI 1968 Bel: tot 17.80 uur van 17.30 19.30 uur Zaterdags 16.3017.30 uur. RESTEREN De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. Bakker, heeft onlangs het eerste positieve geluid laten horen omtrent de verdere aanleg van Rijksweg 15 vanaf Resteren in oostelijke richting. De Rijn-route, zoals de Rijks weg is genoemd, moet in de toekomst een verbinding gaan vormen tussen Europoort en het Duitse achterland. Op het ogenblik eindigt de Rijnroute in Resteren, terwijl de aanleg van het baanvlak ResterenValburg zeer traag verloopt. Over de verdere aanleg van de Rijksweg, waarvan de volgende fase het baanvak ValburgBahberich is, was tot voor kort niets bekend. Vol tooiing van de Rijnroute was niet opgenomen in het Rijkswegenplan, dat en kele maanden geleden bekend werd gemaakt. Naar aanleiding van deze te leurstelling werd het Actiecomité Rijksweg 15 opgericht. Via radio, tv. en kranten protesteerde het comité tegen de nalatigheid van het ministerie. Men beoogde niet de verschillende acties om de voltooiing van de Rijnroute als nog bij het Rijkswegenplan te voegen. Naar aanleiding van de vele kritieken werden vragen gesteld in de Tweede Kamer. Minister Bakker heeft kort gele den op deze reacties van de volktvertegenwoordiging gereageerd. „Er dient gestreefd te worden naar een snelle aanleg van het wegvak Val- burg-Babberich, nadat de kort geleden in uitvoering genomen dwarsverbin ding tussen de wegen .12 en 15 door middel van het wegvak Valburg-Hete- ren van Rijksweg 15 zal zijn gereed ge komen", aldus de mening van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat in diens antwoord op schriftelijke vragen van de WD-kamerleden mr. J. G. Riet kerk en H. Wiegel. De minister herin nerde er verder aan dat de provincie Gelderland thans een weg aanlegt tus sen Babberich en Doetinchem, die na het gereedkomen door het rijk zal wor den overgenomen. Hij kon nog geen me dedelingen doen over het tijdstip waar op de verdere doortrekking naar Twen te ter hand zal kunnen worden geno men. Wel is het de bedoeling de proce dure voor de vaststelling van het tracé van dit resterende deel van de weg bin- nernkort te laten beginnen. De heren Rietkerk en Wiegel hadden in een reeks van schriftelijke vragen de aandacht gevraagd voor de situatie in Gelderland met betrekking tot de industrialisatie, de ruimtelijke ordening en het beroepsonderwijs. Tenslotte we zen zij de minister van Verkeer en Wa terstaat erop dat in Gelderland behoef te bestaat aan de spoedige uitvoering van Rijksweg 15. De beide kamerleden vroegen of de minister nadere mededelingen kon doen over het tempo van uitvoering van deze weg en of hij bereid was een snelle aanleg van deze in Gelderland geprojecteerde rijksweg zoveel moge lijk te bespoedigen. Dit wegvak zal zijn volle betekenis echter niet kunnen krijgen, wanneer niet eerst de toegang tot Oostelijk Gel derland vanuit het westen, dus het wegvak Valburg-Babberich, wordt gere aliseerd. „De uitspraak hierover van de mi nister is op zichzelf verheugend, maar een nadere concretisering is ons inziens toch wel zeer gewenst", aldus het ac tiecomité. Het tweede-kamerlid drs. G. M. Ne- derhorst heeft volgens zijn zeggen de indruk dat langzamerhand in Den Haag begint door te dringen van welk belang de Rijnroute voor Oostelijk Gel derland is. Tijdens een persconferentie te Zutphen verklaarde hij te menen dat de minister hieraan althans in de eerstkomende jaren niet zonder meer voorbij zou gaan en dat er uiteraard een kansje is om te komen tot een ver vroegde aanleg van deze weg. Met het oog op de behandeling in de Eerste Kamer van de begroting 1968 van het Rijkswegenfonds heeft het me dio februari in het leven geroepen Ac tiecomité Rijksweg 15 zich met een adres gewend tot de Vaste Commissie voor verkeer en waterstaat van de Se naat. In dit adres is door het comité er bij deze commissie op aangedron gen, dat de ontbrekende schakel Val burg-Babberich van de Rijnroute aan het vijf-jarenplan wordt toegevoegd. Als belangrijkste argument voerde het comité aan, dat de Rijnroute een van Rotterdam-Europoort met het rechtstreekse verbinding zal vormen Westduitse en Oostnederlandse achter land, terwijl het voorts wees op de be tekenis van de weg voor de ontsluiting van het Gelders Rivierengebied en Oostelijk Gelderland. Nederland, aldus het comité, kan zich niet permitteren, de verbindingen van het Rijnmondge bied met het achterland niet optimaal goed te doen zijn. De bestaande Rijksweg 12 (Den Haag-Arnhem-grens) zal immers bin nen afzienbare tijd niet langer kunnen voldoen aan de steeds dringender ver voersbehoeften, zo meende het comité, waarin twaalf landelijke en regionale instanties zijn verenigd. Het debat in de Eerste Kamer heeft echter weinig positiefs voor de Rijn route opgeleverd. Wel werd vanuit de Kamer, met name door de heren Kra nenburg en Meester, nog eens op een versnelde uitvoering aangedrongen. Eerstgenoemde meende dat het be sluit tot de uitvoering van grondwer ken voor het wegvak Valburg-Ressen de bestaande ongerustheid niet heeft weggenomen. De senator wees nog eens op het belang van de weg voor de industriële ontwikkeling in Oost- Nederland, waarop onlangs ook door Prof. Klaassen in zijn rapport over Twente en Oostelijk Gelderland is ge wezen. De heer Meester noemde Rijks weg 15 een „beruchte weg". „Een knullige bediening van de eer ste wereldhaven, oneconomisch in meerdere opzichten", zo luidlde de ken schetsing van de heer Meester. Minister Bakker was echter niet te vermurwen. Voor de suggestie van de hr. Kranenburg om een lening te slui ten bij de Europese Investeringsbank voelde hij niets. Dit zou namelijk niet in het beleid van de regering passen, volgens hetwelk de wegenbouw gefinan cierd moet worden uit de belastingop brengst. De minister besloot met te zeg gen dat hij doortrekking van rijksweg 15 wél essentieel vond Inmiddels is duidelijk dat het Actie comité Rijksweg 15 voorlopig bepaald nog niet tot werkloosheid is gedoemd. Thans werkt het comité verschillende plannen uit; o.a. voor een oriënte- ringsrit langs het geplande tracé van de Rijnroute, welke reeds eerder is aangekondigd en die nu misschien om streeks september zal plaatsvinden. RESTEREN Dezer dagen is in Resteren de afdeling „Midden- en West-Betuwe" opgericht van de ar cheologische werkgroep Nederland. De heren A. Datema en J. A. E. Kleuver zullen voorlopig optreden als voorzitter, resp. secretaris-penning- meester. Op de eerste jaarlijkse alge mene vergadering in september-okto- ber zal een definitief bestuur worden gekozen. Drs. R. S. Hulst te Amers foort heeft zich bereid verklaard op te treden als wetenschappelijk adviseur van de werkgroep. Drs. Hulst is pro vinciaal archeoloog in Gelderland. Het werkgebied van de werkgroep wordt gevormd door de Midden-Betu- we (vanaf de westgrens van de ge meenten Heteren en Valburg) en de West-Betuwe (tot aan de grens met de provincie Zuid-Holland aan de noord zijde begrensd door de Rijn en aan de Zuidzijde door de Waal). Door het hoofdbestuur van de AWN is hieraan voorlopig toegevoegd het ge bied van de Bommelerwaard. Het aantal leden van de werkgroep bedraagt thans 28, waaronder een aan tal leden uit het gebied, dat direct aan dat van de werkgroep grenst. De Comissie Veldwerk staat onder leiding van mevr. Ch. H. Delfin, Drift- weg 23b, Eist (U.), EIERMARRT BARNEVELD Aanvoer 2.050.000 stuks, handel traag. Eieren van 50-58 gram f 8,30-10,40 per 100 stuks, kg-prijs f 1,66-1,79. Eieren van 59-65 gram f 10,60-11,90 per 100 st., kg-prijs f 1,79-1,83. VEENENDAAL Hedenmiddag heropende burgemeester mr. dr. J. Hazenberg het geheel vergrote en ver nieuwde kantoor van de Amsterdam- Rotterdam Bank. Dit moderne, wel haast nieuwe AMRO-kantoor is ge vestigd in wat tot en met 1964 de Amsterdanische Bank heette. Tussen maart 1965 en maart 1967 werden de zaken van de nieuwe combinatie in dit kantoor afgehandeld. Na die tijd, tot en met vandaag werden de zaken behandeld in het vroegere gebouw van de Rotterdamsche Bank. Het pand van de Rotterdamsche Bank is ver kocht aan de Nutsspqarbank. die het pas na een grondige verbouwing zal gaan betrekken. Het nieuwe bankgebouw zo mag men het wel noemen, want zowel van RHENEN Gisteravond om elf uur was in Rhenen een „schip op weg", een\ opmerking die voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Op de Grebbeweg was chauffeur 1 Dick van den Dool (24), met zijn niet allerdaagse vrachtje, op weg van Ammer-l zoden naar Hamburg, gestopt omdat hij meende dat het jacht scheef op del dieplader stond. Hij wilde geen risico nemen en daarom stopte hij. Het jacht, niet minder dan zes en een halve ton zwaar, was afkomstig uit J Arkel. Het is 12 meter lang en 3 meter breed. „lk hoop er vrijdagmiddag mee op de plaats van bestemming te zijn, het] dorpje Staal bij Hamburg", zei de chauffeur uit BleskënsgraafI Menig bewoner van de Grebbeweg kwam even een kijkje nemen bij dit nietj alledaagse wegstransport. buiten als van binnen heeft het ge bouw een metamorfose ondergaan is een voorbeeld van moderne bank- bouw. Reeds de gevel springt eruit door enerzijds de luifel met lichtrecla me en anderzijds de zwartgemaakte stenen. Die luifel loopt enkele meters naast het gebouw door, over de ver bindingsweg van het eigen parkeerter rein naar de bank. Men heeftparkeer ruimte gecreëerd in de tuin, die via de Tuinstraat te bereiken is. Door een gedeeltelijke „overluifeling" van die verbinding wordt men nauwelijks ge waar, dat men meer dan dertig meter moet lopen van de parkeerplaats naar de hoofdingang. Overigens is de af stand van de markt naar het bankge bouw veel groter. Van binnen valt allereerst de grote ontvangsthal op. Deze hal heeft een oppervlakte van 64 m2, ruim tweemaal zo groot als de oude. Een grote open balie scheidt de er achter gelegen kan toorruimte af, maar op een zodanige manier, dat men niet de indruk heeft met twee verschillende ruimte van doen te hebben. Vroeger zaten de „bankbedienden" achter gaas en tra- liés verschanst, nu kan men als het ware bij hen achter het bureau ko men. De balie is uitgevoerd in wengé- hout. Recht tegenover de ingang heeft men een deel ingericht als „zitbalie", waaraan schotten en stoelen met een hoge rugleuning een zekere "intimiteit verlenen. Hier kunnen bijvoorbeeld ef fectenzaken afgehandeld worden. Men heeft in de hal ook nog een gespreks- nis, waar minder „geheime" bespre kingen gevoerd kunnen worden, terwijl een grote spreekkamer voor het ver trouwelijker werk gebruikt wordt. De kantoorruimte is thans 32,5 meter diep en ruim 15 meter breed, de vloer oppervlakte van de uitbreiding be draagt meer dan 200 vierkante meter, Ondergronds heeft men voorin de grote brand- en inbraakvrije kluis, daarachter een archiefruimte, 'n gar derobe voor het personeel en 'n ruim te waar het overblijvend personeel tus- RHENEN Mevrouw A. M. Stringer-Wigchert stal de harten van alle aan wezigen, toen zij gisteravond als geslaagde aan de Rhenense handelsavond school met het hoogst aantal punten (gemiddeld een negen), het geschenk dat zij kreeg van de vertegenwooidiger van de Kamer van Koophandel, ter hand stelde aan de leerling die er bijzonder hard voor had moeten ploeteren om in het bezit te komen van het zo zeer begeerde middenstandsdiploma. Die geluk kige was Reindert Baars. Deze sympathieke geste van mevrouw Stringer werd met een daverend applaus beloond. In dg gemeentelijke middelbare han delsavondschool van Rhenen was het gisteravond feest. In het bijzijn van al le leraren, de commissie van gecom mitteerden, onder voorzitterschap van de heer W. Klaassen, de wethouder van onderwijs mr. J. Deen en de heer D. J. Bovenschen, in zijn kwaliteit van af gevaardigde van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, deelde de directeur van de school, de heer H. Moret mee, dat alle elf kandidaten waren geslaagd. Bijzonder veel waardering had de heer Moret voor mevrouw Stringer, die het gepresteerd had voor vijf vakken vier en veertig punten te behalen, het geen neerkomt op een gemiddelde van bijna een negen. Maar ook veel bewon dering had de directeur voor de leerlin gen die minder begaafd waren, maar met grote energie en flink doorzet tingsvermogen erin geslaagd waren eveneens het diploma te bemachtigen. „In het leven is het lang niet altijd het belangrijkst de grootste intelligen tie of de grootste capaciteiten te heb ben", aldus de heer Moret, „Goede trouw, het regelmatig dag aan dag je plicht vervullen, doorzetten en niet op geven, dat zijn ook belangrijke dingen. Gelukkig is het op onze school zo, dat die karaktereigenschappen meetel len bij het examen en dat we niet al leen het stomme cijfer laten beslissen. Dat zijn geloof ik wel eens van die be zwaren die er aan een examen zitten wanneer mensen geëxamineerd worden door totaal vreemde leraren, die de leerlingen niet kennen, niet wetende de moeilijkheden die er op de achter grond zijn en die dan toch een oordeel kah zijn over een op een bepaald mo ment geleverde prestatie". De wethouder van onderwijs mr. J. Deen wenste de geslaagden namens het gemeentebestuur geluk met het be haalde diploma. Spreker complimen teerde de leerlingen met hun vlijt, ijver, toewijding en vooral volharding om tot dit resultaat te komen. De heer Deen betrok in deze felicitatie ook de directeur en de docenten van de school. „Ik wil van deze gelegenheid ge bruik maken om aan alle hier aanwe zigen te vragen of zij in hun omgeving een bepaalde propaganda willen voe ren en willen wijzen op het bestaan van deze handelsavondschool. Het aan tal leerlingen loopt helaas terug en wanneer dit verder teVugloopt en het zo zal zijn dat er te weinig aanmeldin gen komen, dan zou er een moment kunnen komen dat deze instelling van onderwijs zou moeten worden gesloten. Dit zou dan een betreurenswaardig feit zijn, omdat de school voor Rhenen en omgeving van het allergrootste ge wicht is", aldus mr. Deen. De heer W. Klaassen, voorzitter van de commissie van gecommiteerden, reikte hierna aan de geslaagden de di ploma's uit met voor ieder een toepas selijk woord. Daarna kreeg de heer D. J. Bovenschen als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel te Utrecht, gelegenheid zijn gelukwensen namens de Kamer over te brengen. Het is een gewoonte van de Kamer van Koophandel om aan de geslaagde met de beste cijfers een boekwerk te overhandigen. De heer Bovenschen verzocht vervolgens mevrouw Stringer een keuze te maken uit de gekleurde Winkler Prins Encyclopedie en een pocket-encyclopedie. „Er zijn kandidaten geweest", zei plotseling mevrouw Stringer, „die méér moeite hebben gehad in de afge lopen drie jaar met deze studie dan ik zelf en daarom zou ik willen verzoe ken deze prijs ter hand te stellen aan mijn medeleerling Reindert Baars". Reinert moest naar voren komen en ontving uit handen van mevrouw Stringer de gekleurde Winkler Prins Encyclopedie. Er ging een daverend applaus op. Na dit hartverwarmend ogenblik dankte mevrouw Stringer als oudste leerlinge directeur en docenten voor de sen de middag de maaltijd kan nutti gen. De eigenlijke werkruimte is ge heel op de begane grond en biedt nog plaats voor uitbreiding van het aantal personeelsleden. De meeste werkzaam heden worden aan het oog onttrokken, door een siermuurtje van opgenwerk- te betonblokken. ELST De staatssecretaris voor luchtmachtzaken, Zijn Excellentie A. E. M. Duynstee, overhandigde gisteren op het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel in Eist sergeant-majoor J. J. Jeucken een bedrag van f 15.000. Het was de beloning voor een tweetal idee- en. die door de h^er Jeucken waren in gediend en die de Koninklijke Lucht macht jaarlijks ruim een half miljoen zullen besparen. Het betrof de hoogste beloning, die ooit sinds het begin van de ideeënbus in 1954 aan één persoon is toegekend. De grootte van 't bedrag betekent zelfs een Europees record! „De vinding heeft van sergeant-ma joor Jeucken een flexibele geest, disci pline en doorzettingsvermogen geëist", aldus de staatssecretaris, die meende, dat de gemeenschap een man, die tot een dergelijke prestatie in staat is, moet eren. „Vooral de stad Rhenen moet trots zijn op. deze inwoner", zei de ex cellentie tijdens de korte plechtigheid. De uitreiking van de beloning vond onder meer plaats in tegenwoordigheid van de bevelhebber van de luchtstrijd krachten, luitenant-generaal A. B. Wolff de directeur Materieel Luchtmacht, ge- neraal-majoor G. J. Zwaan, de comman dant van het commando Depots Mate rieel Luchtmacht, commodore J. L. Bosch en de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. J. H. L. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, alsmede van vele ande re militaire en burgerlijke autoriteiten. Staatssecretaris A. E. M. Duynstee overhandigt sergeant-majoor J. J. Jeucken het bedrag van f 15.000, Mevrouw A. M. Stringer en Reindert Baars%bekijken samen de prijs voor de beste leerling. drie prettige jaren in de school door gebracht, waarop de klasgenoten alle leraren een geschenk overhandigden. De geslaagden waren: R. Baars, G. de Wit, A. P. G. van Galen, H. J. E. Otting, C. van Rotterdam, J. G. Keu ken, W. J. van Brenk, S. M. Minderop, A. M. Stringer-Wigchert, A. Kapaan en Z. van Thuyl. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE ACHTERBERG Zaterdagavond 15 juni geeft de gymnastiekvereniging „Excelsior" haar jaarlijkse openlucht uitvoering achter de o.l.-school te Ach terberg. Het programma is zeer geva rieerd en bevat een groot aantal num mers. Het geheel staat onder leiding van de heer P. v. Ingen en mej. J. v. d. Haar. ■■m VEENENDAAL Zaterdag, 15 juni: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, telef. 10885 Zondag, 16 juni: G. Annot, Kerkewijk 56 telefoon 10198. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, telefoon 12123. RHENEN Voor Rhenen neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Rienstra, Herenstr. 63, Rhenen, tel. 08376-2577 AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en v. Om meren uit Eist worden dit weekend waargenomen door: Dr. Bakker, Rijks straatweg 172a, Leersum, tel. 03434-1495. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt het aan staande weekend waar: Dr. Gerritsen in Woudenberg, tel. 03498-1220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens- woude neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Heij in De Klomp, tel. 08387- 200. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Keur in Kesteren, tel. 08886-201. De dienst vangt aan op zaterdag 9.00 uur precies. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande week end waar: Dr. Tromp in Dodewaard, tel. 08885-213. De dienst vangt aan op za terdag, 9.0& uur precies. WIJKVERPLEGING RHENEN Voor Rhenen en Eist neemt het aan staande weekend waar: Zr. J. Slagter, Nieuwe Veenendaalseweg 53, Rhenen, telefoon 08376-2381. KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt het aanstaande weekend waar: Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Keste ren, telefoon 08886-210. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande weekend waar: Zr. E. de Winter in Opheusden, telefoon 08887-210 TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen, telefoon 08385-12945 DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen naemt het aanstaande weekend waar: Dr. Van Riessen, Dorps straat 18, Lunteren, telefoon 08388-2557

De Vallei | 1968 | | pagina 5