Hongaren steunen de Tsjechen m mm fcd FRITES Metaal- en auto-industrie in Frankrijk knelpunt Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter O.A.S.-leider terug Lijfwacht aan de kant Sorbonne poogt „Katangezen" weg te werken ROOFMOORD IN BRUSSEL Ongeboren baby at kogel op Vader Sirhan wil naar V.S. Studentenleiders gaven visie Genade voor Sovjet-volkeren Typografen staken in Italië Ongeregeldheden in Bilbao Marokkaan met mes gestoken Storm teistert Hongkong Jonge Maoïsten in Hongarije Overstromingen in Italië LOS ANGELESSCHOKTE V.S. MEER DAN „DALLAS" 'n Goede tip voor Vaderdag: zeg het met bloemen! Met een royaal boeket Of een potplant vol kleur. Goed idee! KRITIEK INGEWIKKELD ONTKEND VREEMDE STRIJDGROEP IN UNIVERSITEIT VRIJDAG 14 JUNI 1968 DUBCEK EN KADAR ZIJN HET EENS GEWORDEN ALEXANDER DUBCEK ruggesteuntje ADVERTENTIE Hij is er vast blij mee. «is BRUSSEL In de Brusselse ge meente Ganshoren is donderdagochtend op straat een bediende van een groot bedrijf neegeschoten en beroofd van een tas met bijna twee miljoen Belgi sche frank (circa 140.000 gulden). De 43-jarige bediende overleed korte tijd later tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis. De overvallers vluchtten in een auto, die korte tijd later onbeheerd werd aangetroffen even buiten de stad. bij de snelweg naar Oostende. BROOKLYN (New York) In New York ligt een pasgeboren meisje ern stig ziek. met loodvergiftiging. in het ziekenhuis, doordat het een kogel had ingeslikt die op haar moeder was af gevuurd. De moeder, de 20-jarige Lucy Ortiz, was in de achtste maand van haar zwangerschap. Dinsdagochtend stond zij voor het open raam van haar wo ning toen een onbekende een schot op haar loste. De kogel ging aan haar rechterzij naar binnen. Zij werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar haar kind in een spoed operatie met de keizersnede ter we reld werd gehaald. De dokters konden de kogel blijkbaar ingeslikt, met het röntgenonderzoek van het kind bleek tot hun grote verbazing, dat de kogel in de maag van het kind zat. Het had de kogel blijkbaar ingeslikt, mehhet gevolg dat er loodvergiftiging optrad. Ze weten nog niet of er een operatie nodig zal zijn, of dat de kogel langs natuurlijke weg het lichaampje zal ver laten. De schutter is nog niet gevonden. De moeder maakt het redelijk wel. TEL AVIV Salame Bishara Sirhan, de vader van de vermoedelijke moorde naar van Robert Kennedy, heeft in een brief aan het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken een visum voor de Verenigde Staten gevraagd, om zich bij zijn gezin te kunnen voegen. Dit is in Tel Aviv meegedeeld. BOEDAPEST De Tsjechoslowaakse communistische leader, A. Dubcek, is in de Hongaarse hoofdstad aangekomen, aan het hoofd van een partij- en re geringsdelegatie, teneinde een verdrag van vriendschap en wederzijdse hulp niet Hongarije te ondertekenen. Dubcek en zijn delegatie werden op het vliegveld verwelkomd door de hoogste Hongaarse leiders, onder wie president Pal Losonczi, partijleider Janos Ka- dar en de eerste minister Janö Fock. LONDEN Twaalf studentenleiders uit 10 landen hebben In een televisie programma van de BBC gezegd, dat „het kapitalisme op sterven ligt en dat zij zullen optreden tegen iedere onder drukking van de machten van wet en orde." Het twaalftal, 11 voormalige of nog studerenden en een onderwijzer, waren door de BBC uitgenodigd voor een in terview, dat een uur lang werd uitge zonden. De voornaamste spreker was de Franse studenzn-agitator Daniel Cohn- Bendit „Dany le rouge" van de bar ricades der orbonne. Zijn utnodiging heeft na zijn aankomst in Londen dins dagavond voor veel opschuddintg ge zorgd. „De traditionale marxistische analy se van de klassemaatechappij is nog steeds waar," aU DE Italiaan Luca Medolesi, „maar d toestand ligt nu an ders, in verband met de cgeqkkeld- heid van de nieuwe structuur van de.- ze maatschappj." Tariq Ali, de Pakistaanse organisa tor van Britse studentendemonstraties, verklaarde „het kapitalisme is onmen selijk en niet juist en we zijn er alle maal voor het omver te werpen." De interviewer Robert McKanzie vroeg toen, wat voor soort wereld de studenten zouden willen zien verrijzen uit de huidige woelingen. Karl Dietrich Wolf, „megafoon" der Duitse studen ten antwoordde: „Het wordt een maat schappij die vrij zal worden van haar innerlijke tegenstellingen. Het wordt wordt een maatschappij diie in solida riteit zal leven. PARIJS Charles Lacheroy, die enkele jaren geleden bij verstek ter dood is veroordeeld en ontzet uit zijn functie van kolonel b(j het Franse leger, omdat hij medeplichtig was geweest b(j een opstand van het leger tegen de Gaulle, is donderdag in Frankrijk terug gekeerd en kan zich vrij bewegen. De terugkeer van Lacheroy past in het patroon van de Gaulle's verzoening met de extreem-rechtse groeperingen. Zaterdag is oud-premier en minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault naar Frankrijk teruggekeerd. Bidault heeft zes jaar in ballingschap vertoefd. Men verwacht nu zeer spoedig dat oud-generaal Raoul Salan, die gevan gen zit wegens zijn aandeel in de acti viteiten' van 't geheime leger, de CAS, om Algerije, eveneens Vrij zal komen. Jean-Louis Tixier-Vignancour, de advocaat die destijds Salan heeft ver dedigd en een leidende rol speelt in rechtse kringen, heeft rijn volgelingen aangeraden, bij de komende verkiezin gen op de Gaullistische kandidaten te stemmen. Tixier-Vignancour, die een fel tegenstander van de Gaulle is ge weest, heeft nu verklaard dat de com munisten te allen prijs een halt moet worden toegeroepen. MOSKOU De Russische regering heeft de autoriteiten van de zuidelijke republiek Georgië opdracht gegeven, de volledige burgerrechten te herstel len van vier kleine minderheidsgroepe ringen die tijdens de na-oorlogse Stali nistische terreur in ongenade vielen. Krachtens een decreet van de op perste Sovjet (parlement) mogen de Moslim-Turken, Koerden, Hemshils en Azerbaijani, die in 1947 het gebied op korte termijn voor Siberië moesten verlaten, thans naar hun oude wonin gen terugkeren en een normaal leven leiden. Het decreet is vermoedelijk het ge volg geweest van enige druk der groe peringen die nog steeds niet in burger rechten waren hersteld, ondanks een rehabilitatiedecreet van enige jaren terug. De vier groeperingen waren en mas se haar centraal-Azië gedeporteerd wegens vermeende ontrouw aan 't re gime van Stalin, die zelf afkomstig was uit Georgië. ROME De typografen, werkzaam bij de Italiaanse kranten, zijn giste ren 48 uur voor in staking ge gaan. De telexisten van de persbu reaus zijn ook 48 uur staken en wel met ingang van vanmorgen 7 uur. Als gevolg hiervan zullen er vanavond, zaterdag en zondagmorgen in Italië geen kranten verschijnen. Tot deze staking is besloten door de vakbonden in verband met de schor sing van het overleg met de werkge vers over de vernieuwing van de col lectieve arbeidsovereenkomst ADVERT "HE Kadar verklaarde dat het bezoek van Dubcek, de directe „belangen van onze valken zal dienen", en bij zal dragen tot de communistische eenheid, die volgens Moskou in gevaar wordt gebracht, door de Tsjechoslowaakse liberalisering. Volgens Westerse berichten, was het Kadar die op een vergadering in het Kremlin, de Russen er vanaf heeft doen zien om militaire druk uit te oefenen op de Tsjechen. Dubcek zei dat het nieuwe verdrag een weerspiegeling moest zijn van „on ze wens om tot samenwerking te komen tussen de socialistische landen op de basis van gelijkheid, respect en weder zijds voordeel". Het verdrag moet ook „onze bereid heid tonen om goede en vreedzame be trekkingen tot stand te brengen, met al le Europese landen, die bereid zijn om daadwerkelijk de vrede en veilig heid in Europa te steunen". Dit zou er op wijzen dat het verdrag gesteld zou worden in zachtere termen dat het vorige, zonder de terminologie van de koude oorlog, die een belemme ring zou kunnen zijn voor toekomstige samenwerking met West-Duitsland. Een welkomstartikel in het Hongaar se blad Nepozbadsag deed vermoeden, dat er ook gesproken zou worden over de moeilijke economische positie van Tje- cho-Slowakije, die het land afhankelijk maakr van de hulp van de Oosteuropese landen. Het verdrag met Hongarije, dat een vorig verdrag vernieuwt, is het tweede dat door het nieuwe Tsj echosla waakse bewind wordt getekend, al eerder was een verdrag getekend met Bulgarije, tijdens het bezoek van de Bulgaarse pre mier Tidor Zhivkof aan Tsjecho-Slowa- kije. De voorzitter van de Tsjechoslwaak- se nationale vergadering, Smrkivsky, die op het ogenblik met een delegati een vriendschapsbezoek aan de Sovjet-Unie berngt, is donderdag voor het eerst on derwerp van kritiek in de Tsjechosla- waakse pers geweest. Svobone Slovo, orgaan van de socialistische partij, ver wijt Smrkovsky, dat hij in een vraag gesprek in Moskou de pers in zijn land had gehekeld, die „zich overgeeft aan anti-communistische en anti-Russische uitingen". Volgens het blad heeft Smrkovsky voor zijn „ernstige kritiek" geen enkel bewijs aangevoerd. Soortgelijke geluiden liet Mlada Fron- ta, een blad voor de jeugd, horen. Ondanks het feit, dat de kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap nu streng worden bewaakt door een fikse lijfwacht, kunnen zij toch niet geheel van hun aanhangers worden afgeslotengouverneur Rockefeller werd in Los Angeles op een gegeven moment „overstroomd" door een me nigte jongelui en zijn lijfwachten (achtergrond) stonden machteloos te gen dit geweld. BILBAO In de Spaanse havenstad Bilbao is het donderdagavond tot ge vechten gekomen tussen deelnemers aan een betoging en de politie. De be toging ontstond toen ongeveer vierdui zend mensen terugkeerden van de be grafenis van een lid van een Baskische afscheidingsbeweging, die vorige week in San Sebastian een politieagent dood schoot en later bij de achtervolging zelf werd neergeschoten. De menigte, die met stenen gooide en verscheidene auto's beschadigde, werd door de poli tie verjaagd. PARIJS Frankrijk begint te herademen. Tot dusver zjjn, na het verbod van de regering, alle demonstraties achterwege gebleven. Bjjna overal wordt het werk hervat. Air France gaat weer vliegen. Er is gisteren een overeenkomst met de vliegers tot stand gekomen. Tenslotte staat het vrijwel vast dat ook de taxi's dit weekeinde weer zullen rijden. ADVERTENTIE 20 stuks King Size Filters, ƒ1.50. Met uitzondering van de televisie, blijven de knelpunten de metaal- en automobielindustrie. Alleen bij het Amerikaanse automobielbedrijf Simca is het werk in volle gang. De onderhandelingen zijn heel moei lijk, omdat de arbeiders in de metaal- en auto-industrie al een zeer gunstige positie innamen, die zij willen behou den tegenover de andere bedrijven. Deze laatste hebben een grote loons verhoging gekregen omdat zij een dui delijke achterstand hadden. Het is om deze reden dat de arbei ders in de automobielindustrie een mi nimumloon van duizend francs eisen, terwijl de arbeiders in de andere in dustrieën met het minimumloon van 600 francs al erg blij waren. Daarom zijn de onderhandelingen hier ingewikkelder dan waar ook. Voor de directie vormt de overeenkomst tus sen de regering en de vakbonden het plafond van de mogelijkheden. Voor de vakbonden daarentegen is de overeen komst slechts een minimum. De directies zeggen niet verder te kunnen gaan, omdat de automobielin dustrie een uitermate loonintensief be drijf is. Elke verhoging van de sala rissen drijft de prijs van de produkten op en heeft tot gevolg dat men in een steeds slechtere concurrentiepositie komt. Daarom willen de directies wel toegeven als de regering van haar kant bereid Is te helpen. Maar hoe? Door een devaluatie, zeg gen de directieleden. Juist eergisteravond heeft de nieu we minister van Economie en Finan ciën, Maurice Couve de Murville, met kracht ontkend dat de franc zal deva lueren, zoals in Brussel voorspeld was. Hij zei, dat een devaluatie alle maat regelen die op het ogenblik voor de ar beiders genomen worden, belachelijk zou maken. Tevens liet hij weten, dat hij de prijzen wilde vrijlaten, maar dat zij wel in de gaten zouden worden gehouden. AMSTERDAM De 27-jarige Ma rokkaanse pijplasser M. Bunasri is vannacht met messteken in rechter arm en linkerzij opgenomen in het Binnengasthuis in Amsterdam. De ste ken zouden hem zijn toegebracht door een Turk met wie hij ruzie kreeg over een vrouw. Het slachtoffer is vanoch tend geopereerd. De politie zoekt nog naar de verdachte. PARIJS In Frankrijk was het donderdag rustig. Anders was het in de Sorbonne waar een conflict is ont staan tussen de studenten en degenen die er zich er hebben genesteld. De moeilijkheden kwamen aan het licht toen het „bezettingscomité" be kendmaakte, dat alle lokalen met uit zondering van de vijf amfitheaters en de binnenplaats voor 48 uur moesten worden ontruimd, om te worden gerei nigd en gedesinfecteerd. Men vermoedt echter dat de studenten zich willen ont doen van een groep van 30 niet-studen- ten, die zich „Katangezen" noemen. Een verslaggever van het Franse persbureau „AFP" is erin geslaagd, door te dringen tot het „hoofdkwar tier" van de Katangezen waar com mandant „Jacky", ook wel „Pappa" genoemd, zetelt. In de groep, bestaande uit mannen van 20 tot 25 jaar, blijkt een strenge discipline te heersen. De leden zijn uit gerust met helmen, fietskettingen, dol ken, op de poliie buitgemaakte traan gasgranaten en zelfs gasmakers. Zij spreken elkaar uitsluitend aan met de voornaam of een schuilnaam. Volgens „Jacky" die zegt in Indo-China, Alge rije, Suez en Katanga te hebben ge vochten, heeft de groep zich bij het begin van de ongeregeldheden in Frankrijk gevormd en werd besloten op de barricaden te gaan. Zij waren in de Sorbonne met open armen ont vangen, waar zij dag en nacht de be waking van de daken op zich hadden genomen. Men stelt onze aanwezigheid nu niet meer op prijs, aldus de com mandant van de „Katangezen", die er nog aan toevoegde dat zijn groep se dert twee dagen over op de politie buit gemaakte wapens beschikt, maar dat deze niet in de Sorbonne zijn, maar bij vier andere commandogroepen buiten de universiteit, resp. bestaande uit 50, 30, 29 en 10 man. Tegen zes uu vanochtend deden de studenten een aanval op de door de „Katangezen" bezette lokalen. Zij gooiden een groot aantal Molotof-cock- tails naar binnen, waardoor brand ont stond. Na een handgemeen, dat twintig minuten duurde, trokken de ongewen ste bezetters zich uit het universiteits gebouw terug. De brandjes werden door de brandweer geblust. HONGKONG. Een hevige storm gepaard gaande met overvloedige re gen heeft vandaag Hongkong getrof fen. In het oostelijk deel van Hongkong zijn door grondverschuivingen mins tens 20 mensen om het leven gekomen. Laaggelegen delen van het eiland kwa men blank te staan en hutten werden verwoest. In verscheidene delen van Hongkong en Kowloon ontstond een verkeerschaos, door massa's modder en puin waarin vele bussen bleven steken. Ter illustratie diene, dat tussen mid dernacht en 8 uur vanmorgen in Hong kong en Kowloon 25 cm regen is ge vallen. ADVERTENTIE WENEN Het Zuidslavisch pers bureau Tanjoeg meldt, dat in Boeda pest een aantal jonge mensen, voor het merendeel studenten, tot gevange nisstraffen van maximaal 2 V* jaar zijn veroordeeld, wegens „activiteit, gericht tegen de staat". Zij zouden pamfletten hebben verspreid, waarin „vanuit een uiterst links standpunt, dat nauw overeen kwam met de ideeën van Mao Tsje- toeng, aanvallen werden gedaan op de Hongaarse staat". ROME Zware onweersbuien, ge paard gaande met overvloedige regen val, hebben de afgelopen 24 uur veel schade veroorzaakt in Midden- en Zuid-Italië. In de omgeving van Rome en de Abruzzen zijn grote stukken bouwland onder water komen te staan. De laag gelegen delen van Rome staan blank. Op vele plaatsen is het wegverkeer ge blokkeerd. In Apulië zijn 2.000 mensen geëvacueerd. Ook in Palermo staan de straten blank. ï- 55 WASHINGTON De moord op Ro bert Kennedy heeft de Amerikaanse bevolking veel dieper geschokt en tot meer zelfonderzoek geleid, dan de moord op president John Kennedy in 1963, zo blijkt uit de resultaten van een opiniepeiling van het 'insti tuut van Louis Harris, die donderdag werden bekendgemaakt. Twee van de drie ondervraagden zeiden dat er „iets helemaal mis is in Amerika", terwijl meer dan de helft zich kon verenigen met de ver klaring van „wetteloosheid heerst, nadat de dwang van het recht heeft gefaald." ,jDe moord op Robert Ken nedy heeft het Amerikaanse volk tot in haar ziel geschokt"aldus Harris. Van de ondervraagden meende 39 pet dat „het Amerikaanse politieke systeem faalt, indien de president om veiligheidsredenen niet kan be kendmaken waar hij naartoe gaat." Toen president Johnson woensdag naar New York vloog, wilde men op het Witte Huis slechts bekendmaken, dat hij met onbekende bestemming was vertrokken. Pas nadat zijn toe stel was opgestegen, werd gezegd dat Johnson een bezoek wilde brengen aan de Verenigde Naties. 57 pet van de ondervraagden was van mening, dat het politieke systeem eveneens faalt, indien kandidaten geen ver kiezingscampagne kunnen voeren zonder te vrezen vermoord te zullen worden." ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7