Apeldoornse ambassadrice drie maanden naar V.S. 't Is niet goed, 't is niet slecht, 't is anders 3 F Wéér een minder notities Studenten van L.H. willen op de barricaden Draadloos alarm bij politie Bakkers in 't De Visserhuis zoeken meer contacten Met de camera aan het ziekbed Rauwe melk: wel lekker maar niet gezond Goed voorbereid Ook na het seizoen SCHAKEN X door H. KRAMER Kreten Onder dwang Stamboekvee Cursus Tandarts Ingewandsziekte E 'i* mm mm m MkB m mmm mm m m m&m 5 E m O mmm DAMMEN door J. M. BOM N' BRIDGE door H. W. FILARSKI CRYPTOGRAM „W-'ees snel in het observe ren, maar langzamer in het oordelen" is het devies van de internationale organisatie Experiment in International Living geen organisatie van de laatste tijd, maar een groep die al sinds 1932 werkt. Het werk in het onderdeel Ambas sador Exchange Program: jon gen mensen met andere lan den in kennis brengen niet als toerist, maar vanuit het volle dagelijkse leven. Zo gaat de Apeldoornse studente Ida van Veldhuizen (Leiden, rechten en notariaat, 3e jaars) volgen de week als ambassadrice naar De grote beuk aan de De- venterstraat in Apeldoorn, fraai pendant van het onge veer even oude exemplaar dat aan de andere kant van 't ka naal in de tuin van dierenarts M. Lourens staat, is niet meer. Betreurd door velen, is hij ge vallen en afgevoerd naar de slopers. En weer komt de vraag op: waaromf Gezegd is, dat de sleuven- gravers voor gas- en waterlei ding, die op 't ogenblik aan het werk zijn bij de Deventer- straat, de wortels van de boom zó zwaar hadden aange- kapt, dat de boom een gevaar voor het verkeer werd. Bij de eerstvolgende zware storm zou hij zonder mankeren omval len. De sleuvengravers ontken nen dat niet. „Maar", zo zeg gen zij erbij, „de boom moest tóch weg in verband met de verbreding van de Deventer- straat, die op het ogenblik ook in uitvoering is. We zijn heus niet zo slordig dat we maar raak kappen als er een boom staat, maar als die boom nu tóch weg moet En Rijkswaterstaat op zijn beurt ontkent weer niet, dat die boom inderdaad weg moest in verband met de ver breding van de Deventerstraat. De beuk zou weliswaar niet midden op de rijbaan komen te staan, zoals op het werk ook wel is te zien, maar wel er precies tegen aan en dat kan ook niet. ,Jl Is die beuk wat kleiner was geweest zou den we hem verplaatst heb ben", zegt Rijkswaterstaat; „dat doen we wel vaker, on langs bijvoorbeeld nog bij ho tel Bloemink". Maar dan mag zo'n boom beslist niet dikker zijn dan dertig centimeter. We graven er een grote ring om heen, zodat ook de haarwor tels intact blijven, trékken hem eruit en zoeken een plaats op, waar hij niet meer in de weg staat. Een riskante zaak blijft het, want er gaan nog heel wat bomen dood bij zin verhuizing. Maar goed, we proberen het, want het is de moeite waard. In dit geval kon het echt niet". Blijft de vraag, wanneer we zover zullen komen, dat we om de laatste monumentale bomen die we in de bebouwde kommen van Nederland nog hebben, zullen hééngaan. In het buitenland zijn er al voor beelden van gegeven door mensen, die niet lachten toen dat idee werd geopperd, maar inzagen dat het vroeg of laat toch die kant zal opgaan. Vroeg of laat vroeg is het al niet meer, en later kan te laat zijn voordat we er erg in hébben! ie Verenigde Staten, waar zij drie maanden zal blijven. Snel in het observeren, lang- samer in het oordelen dat betekent voor haar: ik ga er niet heen om te oordelen over wat misschien goed of mis schien kwaad is, maar ge woon omdat het anders is dan hier. Zij krijgt met de zestien andere jongeren, die dit jaar uit de strenge selectie zijn ge komen, ook alle kans om van uit die opvatting iets positiefs op te bouwen. Vooral in de acht weken, die worden door gebracht bij in totaal vier ver- ;chillende gezinnen in Balti- nore. Gezinnen die door het jeroep van de vader arts Dij voorbeeld middenin het iagelijkse leven staan en die zijn uitgezocht door plaatse lijke groepen, die in nauw con- :act staan met de organisatie. Ook is er een sponsor, die te voren heeft geïnformeerd naar levensterreinen, waarvoor de ambassadeurs in het bijzon der belangstelling hebben. Voor Ida van Veldhuizen is dat het internationale recht. |V"iet alleen wordt de ambas sadeurs veel verteld en krijgen zij veel te zien, ook van henzelf wordt het een en ander verwacht om een goede We houden het meestal wel rustig in Apeldoorn, maar er kan opeens ook een hele poli tiemacht nodig zijn voor iets anders een ramp of wat dan ook. De politie wil dan ook graag een alarmerings systeem hebben, waarmee op korte termijn extra personeel kan worden opgeroepen. B. en W. zien daar wel iets in en stellen de gemeenteraad voor 10 alarmontvangers aan te schaffen van f 925 per stuk. Er is nu een apparaatje op de markt, dat draadloos werkt. Dat heeft het voordeel dat de apparatuur niet aan een vaste plaats is gebonden. Het signaal, waarmee de be nodigde extra politiemannen worden gewaarschuwd, wordt dan uitgezonden door de cen trale mobilofoonpost in het hoofdbureau van politie. Een prettige bijkomstigheid: de apparatuur kan behalve nood seinen ook gewone boodschap pen doorgeven. wisselwerking te krijgen. Ida van Veldhuizen zal bijvoor beeld vaak moeten spreken voor luisteraars uit zeer ver schillende kring. Dat kunnen schoolkinderen zijn, maar ook ingenieurs. „Ik ben daarom eerst nog een poosje toerist in eigen land geweest om daar straks niet als toerist te staan", zegt zij: „Ik moet niet alleen weten wat de hoofdstad van ons land is, maar ook al lerlei technische details van de Deltawerken. Vooral voor Amerika, waar ze alles pre cies willen weten". Juist het persoonlijke cachet van dit bezoek trekt Ida van Veldhuizen bijzonder sterk aan: „Je komt er niet via een organisatie waarachter de le vende mensen schuil gaan, je bent er zelf helemaal bij. Fijn ook, dat je persoonlijke inte ressen nu helemaal in het ka der van de veelzijdigheid daar worden gepast. Het overige programma be staat uit drie dagen vol voor lichting in New York en Was- rington en uit een week „vakantie" tot besluit. „Studenten van allerlei groeperingen (werkgroep Ka ter van de Alma Mater, Stud '75 en Studenten Vak Bewe ging) zijn vastbesloten om de nieuwe kritische universiteit in Wageningen in te voeren. Het liefst in samenwerking met het bestuur en de hoog leraren en de wetenschappe lijke staf, maar als deze de medewerking weigeren zullen de studenten dwang gebrui ken. Dan kunt u over een jaar Parijse toestanden in Wageningen verwachten", zo valt te lezen in een pamflet, dat de studentenwerkgroep Kater van de Alma Mater on der alle Wageningse studen ten heeft verspreid. In revolutionaire termen wordt uiting gegeven aan on tevredenheid, maar wat de „kritische universiteit" pre cies inhoudt en wil bereiken, blijft een duistere zaak. De studenten ontkennen overi gens niet dat zij onder in vloed staan van het klimaat van agitatie in het buitenland. Van aanstaande academici had men dan misschien kun nen verwachten dat zij zich niet zonder meer door emo ties hadden laten meeslepen en waar het gaat om een zo belangrijke zaak als her vorming van het universitair onderwijs het iets verder gebracht hadden dan 'n pam flet met ongemotiveerde kre ten. Niettemin schijnen de pam fletschrijvers het te betreuren dat er in Wageningen niet eerder sprake van een studen tenprotest is geweest. Zij ver klaren het aldus: „In het klein en genoeglijk stadje Wageningen werken de studenten, staf en hooglera ren op een intiem te noemen wijze, in kleine groepjes, sa men. Juist door die kleinheid van de LH zijn de toestanden en voorzieningen voor de stu denten in Wageningen beter dan in vele Nederlandse uni versiteitssteden." Onder invloed van de ge beurtenissen in het buitenland meent een aantal studenten nu echter het „kritisch in zicht" te hebben gekregen, dat hun toestand onhoudbaar is en er desnoods onder dwang verandering in moet worden gebracht... De werkgroep: „Onder in vloed van de studentenbewe gingen in het buitenland be ginnen ook in Wageningen de studenten zich bewust te wor den van het feit dat zij in het huidige systeem stamboekvee zijn; vee, waaraan door ve len hard gewerkt wordt om het mooi glimmend te krijgen en waaraan veel geld en zorg wordt besteed, maar wat to taal niets te zeggen heeft over eigen lot en wat na enige ja ren met huid en haar aan de maatschappij verkocht zal worden. De hogeschool leidt op voor de maatschappij van gisteren." „Gisteren werd de wereld geregeerd door de heren en de hogeschool leidde knappe dienaars op die konden uit voeren wat de heer wenste. Vandaag nemen de dienaars het heft in handen. De maat schappij van de toekomst heeft daarom mensen nodig die de maatschappij van de toe komst afdwingen." „De mensen, die de touw tjes in handen hebben, zullen zij het schoorvoetend en onder protest de studen ten medezeggingschap geven, zodra zij inzien dat het niet anders kan", aldus het pam flet. Het is misschien erg ro mantisch om op de barrica den te gaan, maar van een student wordt toch tenminste verwacht dat hij weet waar om, kan argumenteren en zo veel zelfkritiek heeft, dat hij niet dreigt met Parijse onlus ten. TVa de brand, waarbij de School voor Banketbak kers haar buitencentrum bij Lunteren verloor, duurde het een hele tijd voordat de bak kers hier terugkwamen. Maar ze kwamen terug, zoals was afgesproken. Grote acties werden op touw gezet, in en buiten Amsterdam en vorig jaar kon het De Visserhuis in Lunteren worden aangekocht. Samen met leerlingen van an dere scholen brachten de jon ge bakkers de zaak in ge reedheid voor het eerste sei zoen. De officiële status van het huis werd studiecentrum voor groepen, die hier werk weken zouden doorbrengen. Vooral van nijverheidsscho len werd belangstelling ver wacht, maar andere groepen zouden evenzeer welkom zijn. De schuld van f 100.000,die nog op het gebouw rustte, zou voor een groot deel gedelgd worden door het bedrijfsleven in bakkerij- en horecasector, waarin vele ondernemers zelf goede herinneringen hebben aan het buitencentrum van vroeger. Nu zijn we een jaar ver der. Is het tot dusver ge lukt? De bakkers, die door zoveel opoffering en enthou siasme hun eigen huis terug kregen, kijken niet allemaal even optimistisch bij het ho ren van die vraag. Het huis met zijn zestig bedden is voor dit seizoen niet vol bezet en voor de tijd na het seizoen, waarin de zaak ook moet doordraaien, zijn nog geen aanmeldingen binnengeko men. Dit, terwijl de prijs van veertig gulden per week per persoon toch niet al te gek is en er in de kring van het nij verheidsonderwijs eerst veel belangstelling werd getoond. Een moeilijkheid is natuurlijk dat een groep bij voorkeur te gen de zestig leden moet heb ben; anders komen er twee groepen tegelijk in het huis, wat niet altijd even soepel werkt. Voorts loopt het met de bijdragen uit de bakkerij en horecabedrijven niet meer zo hard. Het vermoeden bestaat, dat sommige scholen ook worden afgeschrikt door de omstan digheid, dat in het De Vis serhuis geen jeugdleiders zijn. Regel is namelijk, dat de onderwijskrachten zelf meedoen met de jeugd, zoals dat ook altijd bij de School voor Banketbakkers met goed resultaat is gedaan. „Een le raar is van nature toch al jeugdleider?" zegt een leraar van de school. Hij zegt ook, dat de sfeer op school ten zeerste gediend kan zijn met zo'n gezamenlijke vakantie- of werkweek, waarin de on derwijskrachten het samen met de kinderen uitzoeken, zonder hulp van andere jeugd leiders. Vroeger maakte dit alles niet zoveel uit voor de SVB; het oude houten buitencen trum was onbelast en aan on derhoud vroeg het ook niet veel. Nu is er een flinke schuldenlast en moet boven dien meer worden uitgetrok ken voor het onderhoud. De bakkers laten het hoofd nog geenszins hangen, maar zij hopen wel wat meer aanslui ting te vindein met andere jongelui en ouderen, die zij met hun enthousiasme zeker wel kunnen aansteken als er eerst maar wat meer con tact is. 41 eerder stonden dokter en fotograaf samen over de patiënt gebogen en gaf de foto aanwijzingen, die van be lang waren voor de behande ling. Maar één ding bleef hin deren: nooit was die foto di rect klaar. Een moeilijk ge val, omdat bijvoorbeeld bij operaties bepaalde realiteiten maar even zichtbaar zijn en daarna weer aan het oog wor den onttrokken. Intussen ontwikkelde in de Verenigde Staten dr. Edwin H. Land zijn „direct-klaar- fotografie". Voor hobbywerk en later ook in de industrie ging zijn systeem er direct al vlot in. De dokter wachtte nog, want de apparatuur was voor hem tot dusver onvol doende ontwikkeld. Maar als hij ook eens zijn zwart-witfo- to's binnen vijftien seconden na het openen van de sluiter kon krijgen en zijn kleurenfo to's binnen zestig seconden... En dan liefst ook nog met een houdbaar negatief, dat ook later gebruikt zou kunnen worden. In de techniek, ook in de fo tografische techniek, blijven op den duur weinig wensen on verhoord en zo is het ook met deze wens gegaan. Een en thousiast getuige daarvan is de Apeldoornse fotograaf Piet Politiek, die naast zijn „ge wone" werk in zijn zaak aan de Roggestraat een cursus in foto-apparatuur voor medi sche en politie-doeleinden volgde bij Polaroid-Land en daarna benoemd werd tot technisch dealer voor onze omgeving. Hij doet nu op dit gebied nogal wat voorlich- tingswerk, gaarne uitgaande van het principe dat hij ook bij de voorlichting vanzijn amateur-klanten huldigt: „je moet er even de tijd voor ne men" Elders is al gebleken, dat het snelle werken in de fotografie vooral van belang kan zijn bij ziekenhuisopna men, bijvoorbeeld na een on geluk. Een kaakchirurg kan onmiddellijk een foto nodig hebben van de omgeving rondom een paar weggesla gen tanden. Ook meteen be schikbare foto's van gebroken of ontwrichte ledematen en andere kwetsuren kunnen de behandelende arts belangrij ke aanwijzingen geven voor directe behandeling. Dit alles zonder dat de patiënt door langdurige onderzoeken ex tra wordt vermoeid. Dan is er de tandarts, die door het nemen van foto's voor en na het trekken nauw keurig kan bekijken, in hoe verre het gezicht verandert van een patiënt, die een kunstgebit krijgt. Voor de tandarts is er zelfs een appa ratuur met houders en spie gels, waarmee foto's binnen in de mond kunnen worden ge maakt. Voor de politie zijn er ten slotte ook mogelijkheden. De heer Politiek kan dat o.m. demonstreren door een scher pe foto te maken van een vin gerafdruk, die hij met wat potloodslij psel heeft bestre ken. De politie heeft er een beter poeder voor en kan dus nog betere afdrukken krijgen. En het einde van de moge lijkheden is zeker nog niet in zicht. Overigens stelt de heer Poli tiek er prijs op, te verklaren dat zijn zaak allerminst een wetenschappelijk centrum is geworden, maar vooral de foto zaak gebleven is die zij voor dien ook was. Als voorbeeld daarvan kan hij o.m. wijzen op een noviteit in onze omgeving, die bij de laatste uitbreiding is aangebracht: een apparatuur waarmee hij belangstellenden die daarvoor volgens de re gelen van de kunst worden ge schminkt in korte tijd van grote series kleurenfoto's kan voorzien. F)e „vrije melk" in na- volging van de benzine misschien ooit nog eens witte melk te noemen die de laatste tijd door sommige boe ren rechtstreeks aan de con sument wordt geleverd stelt niet alleen de zuivelhan del voor problemen. Ook de dokter wil er wel iets over zeggen. Veel mensen blijken die melk namelijk ongekookt te drinken. We hebben in Ne derland immers een tbc-vrije veestapel en wat kan je dan nog gebeuren? De GGD in Apeldoorn ver klaarde ons desgevraagd, dat er toch wel het een en ander kan gebeuren. Ter vergelij king kan het periodieke STI- MA-onderzoek dienen. In eerste aanleg was dat een onderzoek op longtuber- culose, maar bij de tegen woordige stand van zaken in de medische wetenschap komt bij dat onderzoek veel meer aan het licht. Mensen die dus niet meer naar de STIMA-wa- gen komen onder het motto: „Och, je hoort toch niet veel meer van tbc" hebben kans, dat zij met een heel andere ziekte blijven rondlopen, die door de STIMA aan het licht zou zijn gekomen. en soortgelijke situatie hebben we met de onge kookte melk. De kans dat men er een tbc-infectie van op loopt, is niet groot, maar er zijn heel wat andere infecties, die wel degelijk door het drin ken van ongekookte melk kun nen optreden. Met name kun nen de ingewandsziekten wor den genoemd, die in ons land bovenaan staan in de rij van verplicht te melden besmette lijke ziekten. De te vrezen bacillen hoeven bovendien niet uit de koe te komen, maar zullen veeleer in de melk te recht komen in de tijd tussen het melken en de consumptie. De GGD wil hiermee aller minst zeggen dat onze boeren niet netjes zijn op hun melk gerei; het is een normale zaak, dat bij de behandeling van de melk onzichtbare onge rechtigheden tot het produkt toetreden. Daarom wordt die melk in de zuivelfabrieken gepasteuriseerd. l^ortom, we vinden het uit een oogpunt van hygiëne beslist onprettig, dat mensen ongekookte melk drinken", al dus de GGD; „dat geldt in nog sterkere mate wanneer men het aan kinderen geeft en met warm weer wordt alles nog gevaarlijker". We horen het: de dokter geeft het zijn eigen kinderen niet, hoe lekker die rauwe melk ook mag zijn. Ex-wereldkampioen Botwinnik verstaat de kunst om het publiek in spanning te houden. Zijn stijl leent zich daar wonderwel voor, want hij hecht bijzonder weinig waarde aan zijn pionnenstelling. Veel meer streeft hij er naar zijn stukken een maximale activi teit te verschaffen en als dat eenmaal gelukt is, diepe combinaties uit te broe den. Een briljant staaltje van zijn kun nen leverde hij in het onlangs gehouden toernooi te Monte Carlo, waar de Rus de 2e plaats bezette achter Larsen. In de 6e ronde trad Botwinnik aan tegen niemand minder dan de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch. Deze partij zal de Hon gaar nog wel lang heugen want hij werd op een verschrikkelijke manier van het bord gezet. Botwinnik kreeg voor zijn fraaie spel in deze partij later de schoonheidsprijs toegewezen. Wit: botwinnik. Zwart: Portisch. (Monte Carlo 1968.) Engelse opening. 1. c2c4, e7—€5 2. Pbl—C3, Pg8—f6 3. g2—g3, d7—d5 4. c4xd5, Pf6xd5 5. Lfl—g2, Lc8e6 6. Pgl—f3, Pb8—c€ 7. 0—0, Pd5—b6 8. d2d3, Lf8e7 9. a2—a3 (Deze variant speelde Botwinnik een kwart eeuw gele den ook al.) 9a7—a3l (Het is noodzakelijk de opmars b2—b4 te verhinderen want anders krijgt wit een kansrijk initiatief op de damevleu gel.) 10. Lel—eJ, O-O (Dit is volgens Pachman niet het nauwkeurigst. In een partij Botwin nik—Flohr, Wageningen 1958 volgde 10. Pd5! 11. Pxd5, Lxd5 12. Tacl, 0—0 13 Da4, Te8 met ongeveer gelijk spel.) 11. Pc3a4!, Pb6xa4 12. Ddlxaé, Le6—d5 13. Tfl—Cl, Tf8e8 14. TCI—C2 (Langs een omweg heeft zwart toch ongeveer dezelfde stelling bereikt als aangegeven bij de 10e zet.) 14Le7—f8 15. Tal—cl. Pc6—b8? In de verwachting de druk via de c-lijn van zich af te kunnen schudden door 16c8 omdat wit immers toch niet op c7 mag nemen?!) 16. Tc2xc7ü (Zeer verrassend, maar de brutale inval is nog maar een begin.) 16Ld5c6 17. TC1XC6Ü, b7xc6 18. Tc7xf7! (Dit schitterende torenoffer is de poin te van wits 16e zet. Zwart mag de toren niet nemen zoals blijkt uit: 18Kxf7 19. Dc4+,Kg6! 20. De4f!, Kf7 21. Pg5t. Ke7 22. Dxe5t, Kd7 23. Lh3t en wint.) 18h7—h6 19. Tf7—b7, Dd8—c8 20. C4t!, Kg3h8. (Niet 20De6 wegens 21. Pxe5.) 21. Pf3h4 (Het derde torenoffer in deze partij.) 21Dc8xb7 22. Ph4—g6t, Kh8—h7 23. Lg2e4!, Lf8d6 (Er dreigde 24. Pe7f en 25. Dg8 mat.) 24. Pg6xe5t, g7—g6 25. Le4xg6t, Kh7—g7 Het probleem van de week: op welke wijze besliste Botwinnik met wit de par tij vanuit de diagramstelling? De oplossing komt in de volgende ru briek. PORTISCH abcdefgh BOTWINNIK OPLOSSING De stand was: Wit (Rossetto): Kcl, Dd2. Tdl en ht Le3 en fl, Pc3 en f4, pionnen a2, b2. et e4, f3, g2, h2. Zwart (Incutto): Ke8, Da5, Ta8 en ht Lc8 en g7, Pb8 en f6, pionnen a7. b5. cd, e5, f7, g6 en h7. Er volgde: 11. Dd2—d61, Pf6—d7 (Of: ÏL exf4 12. Lc5, Pg8 13. Pxb5i, CXb5 14. Lxb5t en wint.) 12. Pf4—d5! c6xd5 (Of: ll Lf8 13. Pc7t, Kd8 14. LgSt en mat.) lt Pc3xd5 en zwart gaf het op. A vijf ronden, voor dit jaar bijna op de helft van de wedstrijd, heeft niet Roozenburg de leiding, zoals alge meen verwacht werd, maar zijn Van Dijk en Okrogelnlk de koplopers in de strijd om de nationale titel. En hoewel nog geen enkele voorspelling kan wor den gedaan over de einduitslag, is het toch wel duidelijk, dat Roozenburg al zijn technische en tactische kunnen in de strijd zal moeten werpen om deze twee achter zich te laten. Van Dijk verovert zijn punten zoals elk jaar: geen groot strategisch over wicht is in zijn partijen te bespeuren, maar op de beslissende ogenblikken beschikt hij over de gave voor tactische verrassingen te zorgen. Hieronder zijn partij tegen de bondssecretaris, waarin dit duidelijk te zien is: Wit: Ir. G. van Dijk; Zwart: A. J. Ivens; Utrecht 23-5-'68 K.v.N. 1. 31—26 18-23; 2. 36—31 12—18; 3. 41-36 7—12 4. 46—41 1—7; 5. 31—27 20—24 6. 36—31 14—20; 7. 33—38 10—14; 8. 41—36 4—10; 9. 28—22. Dit bepaalt goeddeels het verloop van het middenspel. Wit laat zwart het cen trum en opereert verder aan de randen. Het normale vervolg van deze opening. 917x28; 10. 27—21 16x27; 11. 31x33 11—17; 12. 32—27 20—25. Een wat agres sievere consequentie ware nier (24—29) 33x24 (20x29) 13 34—29 23x34; 14. 40x20 15x24; Wit wil toch wel „bewegingsvrij heid" hebben. GETROUW Interessant is echter ook 37—31 (14—20) 27—21, om zwart mogelijk in de „U- trecht"-aanval te dwingen. 13. 45—40 10—15: 16. 40—34 5—10; 17. 50-45 15—20; 18. 44—40 18-23; 19. 27—21 13—18. Beiden getrouw aan het gekozen prin cipe: wit de omsingeling via de bordran- den, zwart het centrum om eerlang de aanval te openen. 20. 37—31 8—13; 21. 21—16 10-15; 22. 42—37 3—8 23. 37—32 23—29. Weer had zwart de mogelijkheid door (24—29) 33x24 (19x30) 35x24 (20x29) in de aanval te gaan. Hij geeft er echter de voorkeur aan, de „tast en zoek"-periode te doen voortduren. 24. 34x23 19x37; 25. 31x42 14—19; 26. 42—37 18—23; 27 37—32 12—18 28. 47—42 8-12; 29. 42—37. Weer staat zwart voor de beslissing, maar deze is nu al veel minder eenvou dig geworden. Na (24—29) 33x24 (19x30) 35x24 (20x29) is het gevaar van een omsingeling zeker niet denkbeeldig, al kan b.v. na 39—34 (18—22) met de bevrij ding (23—28). Zwart kiest: 2917—22 30. 37—31 24—30 31. 35x24 20x29 32. 33x24 19x30. In plaats van de centrumaanval pro beert zwart tot een vleugelattaque te komen. 33. 39—33 30—35 34 31—27 22x31; 35 36x27 35X44 36. 49x40. Dreigt nu 32—28 3613—19; 37. 33—28 9—13. Schijnbaar krijgt zwart nu in deze klassieke stelling het voordeel door de witte randschijven op 16 en 26. Wit heeft echter de zaak volkomen onder controle: 38. 40—34 15-20; 39. 43—39 6—11; 40. 45-40 11—17; 41. 40—35 20—24; 42. 48—43 (Zie diagram). Hier verkeerde zwart in ernstige tijd nood en vervolgde met: 422—8, het geen hem in de moeilijkheden bracht, al is ook hier nog geen sprake van duide lijke winst voor wit. Als opgave voor de lezers deze week: Hoe kon zwart op dit moment de remise afdwingen? In de partij volgde: 43. 3430 25x34; 44 39x30 23—29 45. 27—22! 18x27; 46. 32x21 13—18; 47 28—23 19x28 48. 30x19 28—33 49. 38-32 33—38? De beslissende fout alsnog ls (29—3# vrij zeker remise. 50. 19—14! 38x49; 51. 14—10 49x27; St. 21X32 29—34; 53. 10—41 18—22; 54. 4x3l 34—39; 55. 32—28! Dwingt weer tot offeren, maar zwart ziet ook de laatste slotcombinatie niet: 5539—44? 56. 28—22! 17x28; 57. 16—11 7x16; 58. 26—21 16x27; 59. 36x50. Zwart geeft op. OPLOSSING De stand was: Wit: Bergsma 15, 29, 30, 33, 34, 37, 41, 43 (8 st.); Zwart: Roozen burg 4, 13, 14, 18. 19, 21 22 28. Wit speelde: 15—10! (28x48) 10—5 48x26) 29—23 (18x40); 30—24 (19x30) 5x11 (26—42) 11—44 (13—19); 41—36! (dreigt 38—31 en 44—49) (42—20) 36—31! Remise is niet te voorkomen. tv71e het onderste uit de kan wil.Men W ZOU bij het partijtje dat lk u vorige week toonde kunnen proberen om élle dertien slagen te maken. Daarvoor is dan nodig dat rultenheer sec of tweede bij oost zit en ook de troeven (hartens) zich netjes gedragen. Deze combinatie van gunstige factoren heeft zo weinig kans, dat het beter ls te spelen op een 'vaste vijf harten'; #754 C? AH 2 AVB9742 V B3632 0 8 7 éHVt C 6 5 3 H 8 6 5 H 8 6 AIO Q? V B 10 9 4 O AIO AIO 4 S Noord gev., niem. kwb. Noord één rui ten - zuid één harten - noord twee ruiten - zuid drie klaver - noord drie harten - zuid drie schoppen - noord vier harten - einde. West startte met schoppenheer en ln de finale der WP-7-Sansclub zag ik een spelleider de goden tarten: hij probeerde groot slem te maken. Slag 1 werd met schoppenaas genomen, slag 2 was voor hartenheer van tafel en toen volgde een snit naar de ruiten tien. West maakte ruitenheer, speelde ruiten na die oost troefde, waarna OW nog een schop penslag kregen. Precies vier harten ge maakt en een slechte score voor NZ. Een beter speelplan lijkt de eerste schoppen te duiken! Speelt west géén troef na, dan Is vijf harten zonder moei te te maken daar er drie klavertjes op tafel (noord) afgetroefd kunnen worden. Speelt West wél troef na, dan is er weliswaar door het aftroeven van twee klavertjes een vaste vier harten te ma ken, doch dat is ln een paren wedstrijd niet genoeg. Beter is te spelen op één der volgende kansen: de troeven zitten goed of als troef slecht zit, kan rui tenheer nog goed zitten. De door west in slag 2 nagespeelde troef gaat naar zuids harten negen, dan volgt nog een rondje troef en als OW bekennen, kan zuid voortzetten met rui tenaas en nogmaals ruiten. Dit levert dan elf slagen op. Zouden de troeven blijken 4:1 te vallen, dan kan van noord uit in slag 5 de ruitensnit worden ge maakt (als oost 4 troeven heeft), of éérst klaveraas en klaver na om pas daarna ln ruiten te snijden (als west 4 troeven heeft). De zéér goede paren-wedstrijdspeler heeft geleerd, dat hij het met het nemen van kansen niet té bont moet maken. Hopen op goed troefzitsel en ruitenheer tweede bij oost is even 'kansrijk' als dat wij de hele zomer mooi weer zullen hebben! Nieuwe opgave. IN het laatste maandblad van de Neder landse Bridge Bond doet Tannah Hlrsch, thans verblijvend in de Ver enigde Staten, een voorspelling: het we reldkampioenschap voor landenteams zal vermoedelijk bij USA terecht komen. Nu is Tannah voorzichtig genoeg om er ook bij te zeggen dat deze voorspellingen door de Amerikanen al tien jaren achter een worden gedaan, maar, zegt hij, dit maal zijn de Amerikanen sterker dan ooit en de Italianen lijken niet op hun best. Veel ervan geloven doe ik niet ik heb in al die jaren slechts één team gezien waarvan de paren in staat zijn op kritieke ogenblikken vrijwel volmaakt bridge te spelen en dat was uitslui tend het Italiaanse. En zoals het dan meestal ook nog gaat: als de nood het hoogst ls.... hebben de Italianen vaak niet over geluk te klagen. Dat kan wel eens veranderen zult u zeggen. Misschien maar het is blijkbaar een hardnekkige gewoonte van vrouwe Fortuna om bij de sterkste op schoot te gaan zitten! Wat vindt u b.v. van dit historische partijtje der Italianen? West Oost 9 8 6 A C> A 9 8 7 5 9HV 3 O 10 8 <>AHV 9 4 3 I V 8 6 +H3 Oost gever, niemand kwetsbaar. OW boden: oost twee klaver - west twee ruiten - oost drie ruiten - west drie harten - oost vier harten - west vijf harten - oost zes harten - einde. Uitstekend geboden, vooral door west. Maar hoe speelt u dit bij uitkomst van schoppen vier door noord? De acteurs enz. worden volgende week aan u voor gesteld. HnrtrrmtAJil' Vertikaal: 1. pamflet; 2. ader; 3. Tine; Meden; 43. dar; 44. bok; 47. was: 48. Atej ,mtton 4. rest: 5. onder; 8. Nereus; 7. steels; 8. 49. Ier; 50. Sem; 52. rag; 53. Mae; 54. sta; 1. De ondeugd kan er niet tegen (8) kalei- 9 !ont- 10 drie- ll edel- 12 ner- 55. waardig; 56. hamels: 57. koepel: 59. 4. Moeilijke rit Jens;' 15. kummel16 'spleet28. los29. «j*»*®: 61«st^-: k ve"5 8. Vochtbijter? (8) astrant; 30. nar; 31. dra: 33. dop; 34. bek; 66. sepia. ï8. orde. 69. Mies. <0. peet. 73. 9. Tienen waren hem net niet genoeg 35 ^ne; 36. dentist: 37. end; 39. innen; 41. me*a- 74- ever. 75. Dell. (6) 10. Stukjes halm rond de kin (8) I K I I 1 la 11. Verder mag men niet gaan (6) II 2. I I I 13. Daar zit geen lijn in (10) 17. Verplaatsing in de gevarenzone (10) 21. Door water begrensd (6) 22. Zo laat het zich aanzien (8) 23. Waardige partner van een beauty (6) 25. Voor deze overtreding boeten we al lemaal (8) 26. Zij rusten uit van hun beroep (6) 27. Land van herkomst (4) 28. De buitenzijde van het goed (3) Verticaal: 1. Deze zijde kan ook katoen zijn (6) 2. Dit kan niet worden gegeven (6) 3. Hij is een palm groter dan zijn maat 00) 5. In zekere zin een oude kermis (8) 6. Daarmee maakt men het netjes of weg (8) 7. Zo geplaatst ls goed geschikt (8) 12. De snelheid van de pech (10) 14. Deze vogel ls de grootvader van het lam (8) 15. Dit ls altijd meer (8) 16. Odin was hun baas (4) 18. Goklonen (6) 19. Deze jongen zit voor aan het schip (6) 20. De voorraad in het weefsel (6) 24. Deze eilandbewoner zit achterstevo ren in het koor (3) Oplossing vorige kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. patroon; 7. Skalden; 13. adie; 14. nek: 16. sta; 17. orde; 18. mens; 19. druppel; 20. nier, 21. fret; 22. Eem; 23. Lee; 24. telg; 25. rum; 26. els; 27. eland; 32. sedes: 34. baden; 38. Tosarl; 40. Lot; 41. menens; 42. strand; 44. bekend; 45. nat; 46. vod; 47. waaier: 51. kermis; 55. wanten: 56. hek: 58. naaste: 60. aster: 61 i Samos: 6::. cetal: 64. R.T.M.: '6 ets: 67 j romp: 71 o:e; 73. mcr' drie j 77. valreep. <8. even: 79. idee; 80. Ens; 181. lei; 82. geld; 83. gestand; 64. kanarie.

De Vallei | 1968 | | pagina 13