Veenendaals dagblad Berlijnse crisis dreigt nog scherper te worden Buiten „Stadjes bouwen langs spoorlijn" Frankrijk trekt bij IMF 140 miljoen dollar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei STUDENTEN UIT ODEON GEZET Haal voor Vader REIN KOK GELAARSDE PREMIER 19102 WEST-DUITSLAND STELT ONDERTEKENING VAN KERNSTOPVERDRAG AFHANKELIJK VAN OOSTDUITSE BEREIDWILLIGHEID TOE TE GEVEN N.S.-plan voor Randstad K.LM.-pionier Hondong overleden V.S. luitenant naar Zweden uitgeweken Deelnemers aan mars der armen gearresteerd Algerije naasl 2 fabrieken van Unilever Wilde achtervolging Gebroken tanker opgegeven Dr. Spock schuldig bevonden Bedienden negeerden bevel van bankrover Onweersbui mogelijk Onooglijk spinsel OP DE VINGERS Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro GAAT U MET VAKANTIE NUTSSPAARBANK VEENENDAAL Nadelen AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.V. Zonder cent de deur uit Rode wagen 3ur voor redactie t administratie: Prins Bernnaidlaan 28. daal, Telet 08388-10550 (adm.) 'U/6/ en 10955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden J 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 15 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I39 1 ROTTERDAM Met het overlijden van Jacobus Johannes Hondong zijn de gelederen van de pioniers van de K.L.M. weer gedund. De heer Hondong is op 74-jarige leeftijd overleden in Rhenen. In verscheidene functies heeft Hondong de K.L.M. gediend. Hij is vooral bekend uit de vele jaren die hij als gezagvoer der vloog. Ongetwijfeld zijn er nog ve len die zich de zogenaamde Kerstvlucht in 1984 van de Snip naar West-Indië herinneren. Dit toestel was een Fokker F-18, waarmee Hondong over de zuidelijke At lantische Oceaan naar Paramaribo en Curagao vloog. Dit was het begin van de instelling van op den duur een groot luchtnet van de K.L.M. in Midden- Amerika. Hondong had zijn vliegeropleiding op Soesterberg gekregen en kwam in 1925 bij de K.L.M. in dienst. Vijf jaar later was hij de eerste Nederlander die over de Middellandse Zee vloog. Dat is nu een sprongetje voor de moderne luchtreuzen, maar het ging er toen om de dienst naar de Oost vol te houden. Het was een noodoplossing na- nadat de K.L.M. niet meer over Turkije mocht vliegen. Pionier Hondong was onderscheiden tot ridder in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de Venezolaanse orde van Simon Bolivar. ADVERTENTIE nog snel iets bij DROGISTERIJ-PARFUMERIE Gelderland/hoek Hoogstraat Veenendaal - Telefoon 12656 AMSTERDAM —De 21-jarige Am sterdamse fotograaf Hans H., die op 19 maart in het Singel zwemmend een waterfiets had voortgeduwd waarop 'n bord was bevestigd met „Johnson moordenaar" erop, is gisteren door de Amsterdamse politierechter tot zes we ken veroordeeld, waarvan drie weken voorwaardelijk. d'\nderlangs de hoge dam van de Rijksweg wordt het strakke, bil jart-groene talud aangenaam onder broken door de heesterbegroeiing van els, vogelkers, lijsterbes en wat ber ken met jonge eikjes, alles in welige gras- en kruidetages. De geelgors en de braamsluiper, de grasmus en andere zomerzangers concerteren er langs het bouwland en in de koewei, waar altoos spreeuwen, duiven en kauwtjes lopen te foerageren. Dat ziet er dus allemaal gezellig en zomers uit, doch de talloze rupsennesten in het hout doen helaas veel afbreuk aan het gave gezicht. Ze zijn van de beruchte bas- laar dsatijnvlinder, die zó schadelijk kan optreden, dat menig gemeentebe stuur een verordening ter bestrijding van het kwaad uitvaardigde. De kleine witte nachtvlindertjes beginnen in de loop der maand weer langs de singel te vliegen en leggen de met roestgele wol bedekte eitjes aan de onderkant der blaren van loofbomen. Er komen in augustus rupsjes uit, die het loof skeletteren en een paar blaadjes los jes aaneen spinnen, doch tegen de win ter maken ze echt een nest van bla deren, dat door taai, dik, grauwig-wit. spinsel bijeen wordt gehouden. In het voorjaar komen de volwassen overwin teraars te voorschijn en verrichten hun verwoestend knaagwerk aan knoppen en loven. Hier langs de auto baan zijn het vooral de meidoorns, die ontsierd worden, maar in het duin worden vlier, liguster en duindoorn aangetast. De zwermen spreeuwen, kraaien en de daar niet zeldzame koe koeken kunnen de legers van rupsen onmogelijk aan. Gelukkig vallen de overwinteringsnesten in het najaar met de bladeren niet af en zijn dan nog duidelijker zichtbaar in het kale hout dan nu, zodat ze in veel geval len kunnen worden uitgeknipt. Zitten ze hoog in de kroon, wat vaak ge beurt, dan ondervindt men nieuwe last. BERLIJN De mogelijkheid dat West-Duitsland zijn steun aan het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen afhankelijk zal stellen van de ontwikke lingen inzake Berlijn, wordt steeds waarschijnlijker. Conrad Ahlers, woordvoerder voor de regering in Bonn, heeft verklaard, dat de Westduitse regering nog niet de koppeling van beide zaken heeft overwo gen, maar hij wees wel op de verklaring die door kanselier Kurt Georg Kie- singer in West-Berlijn werd afgelegd, en waarin op deze mogelijkheid werd gezinspeeld. Kiesinger zei dat zijn regering de Westduitse positie in algemene termen aan haar bondgenoten zou uiteenzetten, waarbij de deze week door Oost-Duitsland getroffen maatregelen met betrekking tot het reizigers- en vrachtverkeer tus sen West-Duitsland en Berlijn niet specifiek ter discussie gesteld zouden wor den. Op de vraag of West-Duitsland in dat verband de ondertekening van het kern- stopverdrag aan de orde zou stellen, antwoordde Kiesinger „dat er talrijke mo gelijkheden" waren. Rainer Barzel heelt hieraan nu toege voegd, dat de CDU-fractie in de Bonds dag heeft gesproken over de koppeling van de ondertekening van het verdrag aan een oplossing van de Berlijnse (min)-crisis in door West-Duitsland gewenste zin. Rainer Barzel, fractieleider van de CDU in de Bondsdag, heeft dit vrijdag tegenover verslaggevers verklaard en er aan toegevoegd, dat immers de Wes terse geallieerden nog altijd verant woordelijk zijn voor de status, de vei ligheid en de economische positie van West-Berlijn. Regeringsfunctionarissen in Bonn hebben later medegedeeld, dat het over leg schriftelijk of telefonisch zal ge schieden en dat Kiesinger voorzover be kend geen plannen heeft voor persoon lijke bezoeken aan de bondgenoten. Men verwacht nu dat West-Duitsland het verdrag niet zal ondertekenen, ten- 15 juni 1968 A. B. Wigman zij de Verenjgc-v -Staten en Engeland druk op de Sovjei-üi.ie uitoefenen, op dat de Oostduitse maatregelen onge daan worden gemaakt. Bonn heeft de Westduitse ambassa deur in Moskou voor overleg terugge roepen. Vandaag wordt minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt in West- Berlijn verwacht. De vooruitzichten van verdere „on plezierige verrassingen" voor Bonn, zo als de nieuwe grensbepalingen, zijn in middels geopperd in het Oostduitse Par tijblad Neues Deutschland. Gezegd werd, dat de bepalingen een uiting waren van het recht van Oost- Duitsland als soevereine staat en dat als Bonn Oost-Duitsland niet zou er kennen, „meer verrassingen zouden volgen". Het verkeer over land tussen Berlijn en West-Duitsland werd vrijdag nor maal genoemd, na de chaos van don derdag, de eerste dag waarop de Oost duitse grenswachten de bepalingen toe pasten. De Britse regering heeft de Sovjet- Unie vrijdagavond op de vingers ge tikt wegens de jongste Oostduitse grensbepalingen. De Russische ambassadeur in Lon den, Mikhail Smirnofsky, werd ontbo den op het ministerie van Buitenland se Zaken waar hij te woord werd ge staan door minister van staat Lord Chalfont. In regeringskringen is vernomen, dat Smirnofsky te verstaan is gegeven dat de Britse regering vastbesloten is dc rechten der Berlijners te verdedigen en „alle noodzakelijke maatregelen" tc treffen. Lord Chalfont verklaarde dat Enge land de jongste Oostduitse maatrege len ernstig beschouwt en de Russische regering verantwoordelijk stelt voor de vrijheid van beweging en verbinding naar en met Berlijn, aldus werd ver nomen. Het onderhoud duurde 25 minuten in wat werd genoemd „een normale at mosfeer". In Washington hebben Amerikaanse functionarissen vrijdag bekendge maakt, dat de VS, Engeland, Frank rijk en West-Duitsland alle protesten zullen indienen bij de Sovjet-Unie. Aangenomen wordt dat de respectie ve ministers van Buitenlandse Zaken met de diverse Russische ambassa deurs een onderhoud zullen hebben en erop zullen wijzen, dat het in nie- mands belang is, zelfs niet in dat van Moskou, om de Oostduitse leider Wal ter Ulbricht toe te staan de toestand in Europa te ontwrichten. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd woi*dt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. STOCKHOLM Als eerste Ameri kaanse deserteur met een officiersrang, is de 30-jarige luitenant Charles Galve in de Zuidzweedse stad Kristianstad aangekomen. Als motief om zijn een heid in München de rug toe te keren, voerde hij aan kostwinner te zijn, door dat zijn vader is gesneuveld in de oor log in Korea en zijn twee broers in Viëtnam. Hij hoopt dat zijn moeder en zusters naar Zweden zullen komen. DOUGLASVILLE (Georgië V.S.) De politie van Georgië heeft vrijdag 'n co lonne ezelwagens aangehouden, die op weg was naar Washington om zich bij de deelnemers voor de „mars voor de armen" te voegen, omdat zij op een autosnelweg liepen waar voetgangers en niet gemotoriseerde wagens niet mogen komen. De veertien ezelwagens werden ongeveer 50 km ten westen van Atlanta van de snelweg gehaald en 97 deelne mers werden gearresteerd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Dertig jongeren werden daarna weer vrijgela ten. De 67 volwassenen werden naar een tijdelijke gevangenis in Douglasville overgebracht. De deelnemers, afkomstig uit Missis sippi, waren woensdag al gewaarschuwd dat zij zouden worden gearresteerd wan neer zij de verkeersbepalingen zouden overtreden. De politie had een andere route voor hen uitgestippeld, maar die wilden zij niet volgen. Wanneer zij dat nu wel willen doen, zullen zij direct worden vrijgelaten. ALGIERS (Reuter). De regering van Algerije heeft gisteren achttien bedre ven genationaliseerd, waaronder twee fabrieken van Unilever. Unilever bezit in Algerije een fabriek voor wasmiddelen e n fabriek voor toiletartikelen. Beide fabrieken zijn slechts van beperkte omvang. Nadat de Parijse studenten 't Odeon theater bijna een maand hebben be zet gehouden, hebben zij gisteren het ge bouw ontruimd. De politie controleerde de studenten slechts op identiteit en op eventueel meedragen van katapulten of scheermessen. Op de foto verlaten enke len het gebouw, terwijl de Oproerpolitie werkeloos toeziet. DEN BOSCH Tijdens een routine controle van de Bossche politie reed gisteren een man in een Citroën ID door, nadat hem het stopteken was ge geven. De politie, die achter hem aan ging, zag achtereenvolgens hoe hij 'n bromfietsend echtpaar aanreed en hoe hij, nadat verder rijden onmogelijk ge worden was, het struikgewas langs de weg indook om zich te verstoppen. Nadat hij daaruit was gevist en op het bureau was afgeleverd, bleek dat de 31-jarige J. C. geen rijbewijs bezat, niet verzekerd was en teveel had ge dronken. Bovendien zal hij zich te ver-s antwoorden hebben, omdat hij een1 be vel tot stoppen heeft genegeerd en doorgereden is na een aanrijding. Een aanrijding, die de man van het echt paar een hersenschudding en een arm breuk opleverde, .de. .vrouw licht ver wondde en de bromfiets totaal ver nield achterliet. WASHINGTON Frankrijk zal van het Internationale Monetaire Fonds een nieuw krediet ontvangen van 140 mil joen dollar, zo is vrijdag in financiële kringen in Washington vernomen. Frankrijk is, als een der 10 belang rijkste industrielanden, volledig gerech tigd tot de trekking, als andere leden van de groep er zich mee akkoord heb ben verklaard, zo werd gezegd. Op 4 juni j.l. heeft het land al 745 ADVERTENTIE Voor BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERING naar de Kantoren Kerke wijk 6 en Dr. Slot. de Bruïneplein 8. miljoen dollar opgenomen, en de nieu we trekking heeft tot doel de proble men op de betalingsbalans, die voort vloeien uit de recente verlamming van zijn industriële en economische activi teiten, op te lossen. Frankrijk droeg in 1964 100 miljoen dollar bij aan het leenplan der 10 gro te machten, en in 1965 nog eens 140 miljoen dollar. Na in 1967 een trekking te hebben gedaan op het fonds van 100 miljoen heeft Frankrijk nog een reserve van 140 miljoen. Het bedrag dat nu zal worden opgenomen. Functionarissen van het fonds wilden geen commentaar geven, doch in welin gelichte kringen is vernomen, dat Frankrijk het verzoek reeds heeft in gediend en dat h^t geen twijfel lijdt of de andere leden van het leenplan er mee akkoord zullen gaan. Deze landen zijn Nederland, België, V.S., West-Duitsland, Italië, Japan, Ca nada, Zweden en Engeland. Verwacht wordt dat het I.M.F. dins dag of woensdag een verklaring zal uit geven. DURBAN. Drie schepen hebben vannacht het zoeken naar overlevenden van de ramp met de Liberiaanse tanker World Glory gestaakt. Er worden nog 21 bemanningsleden vermist; een ge zagvoerder van een der schepen ver klaarde „er is geen hoop meer dat we de vermisten zullen vinden". Eerder waren 10 overlevenden, bij wie de eerste en vierde machinist, uit het water opgepikt en waren vier lijken ge borgen. Een der vermisten is de kapi tein van de „World Glory". Het Zuidafrikaanse marineschap Natal heeft het zoeken voortgezet. Vanmorgen is een watervliegtuig voor een laatste vlucht boven het gebied opgestegen. Inmiddels staan vliegtuigen gereed om de dikke olielaag op de golven die de kust van Natal bedreigt, onschadelijk te maken. "D OTTERDAM De directeur van de Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, heeft gisteren in Rotterdam „een kralen, plan" bekend gemaakt. Dit houdt in 0 De Randstad kan zich uitbreiden langs bestaande of nieuwe spoorlij nen; f Op gezette afstanden ontstaan zelf standige stadjes die zich als kralen aan een snoer langs de spoorlijn rij gen; 0 De city van Rotterdam, het hart van de Randstad, wordt gemakkelijk be reikbaar met de trein van de „kra len" uit. Mr. De Bruin introduceerde zijn plan tijdens een forumbijeenkomst van de ge meente Rotterdam onder het motto „Bandstad in de Randstad?" Hij toonde waar de snoeren met de woon- en werk- kralen kunnen komen: onder andere naar Hoek van Holland, Den Haag via het Hofpleintreintje, Gouda, de Hoekse Waard en de Zeeuwse Delta. De bestaande spoorlijnen met de aan palende stadjes en dorpjes kunnen in het kralenplan worden gepast. Voor 400.000 mensen zou extra woonruimte komen boven de bestaande streekplannen. De kralen moeten een dikte krijgen die iedere bewoner in staat stelt om lo pend het station te bereiken. Tussen de stadjes komt groen. De metro en de spoorlijnen worden vervlochten om de verbinding met de city zo gemakkelijk en snel mogelijk te maken. Op de knoop punten van metro en spoorlijn ziet mr. De Bruin grotere centra ontstaan. Af hankelijk van de ligging en noodzaak kunnen de kralen met hoogbouw of laag bouw volgebouwd worden. Kantoren en bedrijven worden ook naar behoefte ge vestigd De directeur van de Provinciale Pla nologische Dienst van Zuid-Holland, ir. N. A. de Boer, zag een groot nadeel: „De verkeersknopen worden alleen maar ver legd van de buitenwijken naar de bin nenstad. We moeten ervan uitgaan dat binnen enkele tientallen jaren iedereen een auto heeft". Hij vond het dringend nodig dat de stadjes van de tweede orde de kans krij gen een eigen leven te gaan leiden, cul tureel en ook wat ontspanning betreft. „Het mogen geen slaapsteden worden". Stations in de stad zag hij liever niet: „Kijk naar het Centraal Station" in Rot terdam. Leuk voor een ansicht maar BOSTON Een federale rechtbank in Boston heeft vrjjdag de bekende kindeiv arts dr. Spock en drie anderen schuldig verklaard aan wetsovertreding omdat zij jongelui hadden aangespoord niet aan hun militaire dienstplicht te vol doen. De anderen waren een studenten aalmoezenier, een schrijver en een stu dent. Een beklaagde werd vrijgesproken. De maximumstraf die Spock en de anderen kan worden opgelegd is vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete. ADVERTENTIE Kantoor Veenendaal Hiermede berichten wij u, dat ons telefoonnummer na de HEROPENING van ons verbouwde kantoor, Markt 20, met ingang van 17 juni 1968 zal worden gewijzigd in (5 lijnen) In Ba Gridi (Suriname) werd deze foto gemaakt van premier P. J. S. de Jong. Met laarzen aan en een veiligheidshelm op nam hij gisteren een kijkje bij een graafmachine van de Billiton-maatschappij. meer ook niet". De Rotterdamse burge meester Thomassen was het daar mee eens. Zijn slotwoord klonk hoopvol: „Rotterdam is een dynamische stad. Zij biedt voldoende kans om de groei van de dochtersteden in het hart op te vangen". Van onze correspondent HAARLEM „Alle bankbiljetten van duizend! En vlug!" Onder het uiten van deze bedreiging, heeft gis termiddag een ongeveer 25-jarige man (vergeefs) geprobeerd een overval te plegen in het bijkantoor van de Am- ro-bank aan de Marnixstraat in Haar lem-Noord. Met het pistool in de aanslag en een grijze, slappe deukhoed diep over de ogen getrokken, stond de man oog in oog met de kantoorhouder J. Siepel (48) en kas sier K. Handgraaf, die aan het bevel van hun belager geen gevolg gaven en zich achter de balie op de grond lieten vallen. Terwijl de heer Siepel en zijn assistent op de grond lagen hoorden zij de klik van het pistool, dat gelukkig voor hen niet afging. De overvaller, kennelijk een amateur, koos toen eieren voor zijn geld en ging er zonder nog een woord te zeggen, ijlings vandoor in een rode FIAT 850, sportwagen. Om even voor drie, tegen sluitingstijd van het kantoor, had de laatste bezoeker de Amrobank verlaten. „Het was de hele middag druk geweest en wij waren met zijn tweeën geen moment alleen", vertel de de heer Siepel. „Op het ogenblik dat wij zouden sluiten, stapte die vent naar binnen." „Het was net zo'n Bonnie en Clyde- type", vertelde een omwonende, die de rover enkele minuten voor drie rond het kantoor zag scharrelen. „Het frappeerde me, dat hij, ofschoon het drukkend heet was, een regenjas droeg en een hoed op had. ik heb er daarna geen aandacht meer aan ge schonken". De Haarlemse politie heeft met as sistentie van de rijkspolitie gistermiddag alle rode sportauto's die zij tegenkwam aangehouden. De eigenaars moesten mee naar het bureau, waar hun een verhoor werd afgenomen. Dat onderzoek leverde echter geen resultaat op. (Van onze weerkundige medewerker) Gistermiddag is het in Gelderland 25 a 26 graden geworden. Vandaag wordt het wellicht nog één of twee graden warmer. Deze temperatuur- Z Z stijging kan echter vanmiddag of van- Z avond een warmte-onweersbui uitlok- Z ken. Gistermiddag staken de eerste onweders het Engels Kanaal over van België en Frankrijk naar Zuid-Enge- Z land. Ook zondag blijft het nog vrij zomers, maar de kans op een regen- of onweersbui blijft aanwezig, vooral in de namiddag en avond. Z

De Vallei | 1968 | | pagina 1