Van politiek wordt niemand rijk Levenslang voor twee ex-Kapo's „Nette jongens" roofden uit militaire depots Over de grenzen Betalen Verhoging schadelooss telling Kamerleden was voor 'beroeps* hard nodig Pleidooi voor economische unie in Z.O.-Azië Cyrus Eaton: Vrede in Viëtnam staat voor de deur McCARTHY: Amerikaanse volk accoord met terugtrekken Hummingbird II kan loodrecht stijgen en dalen AMERIKAANSE VERLIEZEN IN VIETNAM ZEER GROOT In België nieuwe verkeersregels Bouwvakantie 1969 Melkpoeder als liulp Nieuwe adjudant voor de Prins Voor fraude bij de SYB 27 maanden cel Robert Kennedy wijzigde op het laatste moment zijn plannen Oorzaak Blaiberg's leverziekte was bloedvergiftiging Vader van Sirhan mag naar Jordanië Het bod van V.G.Z. op de L.P.F. DOODVONNISSEN IN MALAWI DRS TH. E. WESTERTERP: „De twintig mille van thans zijn echt te weinig99 REDELIJK ALTIJD BEZIG EEN VONDST NIET VET SOPPEN GEEN SMARTEGELD Indonesische stafchef Besprekingen INTERVIEWS MET NEW YORK TIMES: TSAAR BED EIS DATS OP AVOTSTVVR UT ZATERDAG 15 JUNI 1968 Mijn zoontje zei laatst: „Je moest eigenlijk een spreekuur voor me instellen. Ik moet je wat vragen". Dit vertelt het 37-jarige Tweede-Kamerlid drs. E. Westerterp, die behalve af gevaardigde ook nog wethouder is van Nieuw-Ginneken, waarvoor hij een, bescheiden, beloning geniet. Voor het overige heeft hij geen andere inkomsten dan die van het Kamerlidmaatschap. FRANKFORT In Frankfort zijn vrijdag de 61-jarige Bernhard Bonitz en de 64-jarige Josef Windeck, twee voormalge „Kapo's" gevangenen ne last met het toezicht op medegevange nen van het kamp Auschwiz tot le venslange gevangensstraf veroordeeld. Bonitz en Windeck, beiden beroeps misdadigers, zijn in 1940 naar het ver nietigingskamp Auschwitz gebracht waar zij zich aan wreedheden tegen over medegevangenen te buiten gin gen. Bonitz is beschuldigd van moord op 72 en Windeck van moord op 115 politieke gevangenen. Tijdens het proces in Frankfort kon maar in drie gevallen formeel het be wijs van moord geleverd worden en wel één moord, gepleegd door Bonitz en twee moorden, gepleegd door Win deck. Bontz hoorde het vonns onbewogen aan, Windeck zakte echter in elkaar en moest door een arts geholpen wor den. WASHINGTON De totale Ameri kaanse verliezen in Viëtnam konden aan het eind van het jaar wel eens hoger lig gen dan een kwart miljoen of veel meer dan de tol welke de Koreaanse oorlog heeft geëist. Het blijkt dat de Amerikaanse en Zuid- viëtnamese verliezen in de strijd dit jaar ongeveer tweemaal zo hoog zijn als het vorig jaar. De jongste cijfers tonen ook aan dat in de eerste vier we ken nadat de besprekingen in Parijs op 10 mei werden geopend de Amerikaan se verliezen 13.371 man waren, waar door het totaal sinds 1 januari 1961 per 8 juni 177.716 man is geworden. De ver deling van dit verliescijfer is: 24.744 ge sneuvelden, 80.541 gewonden die in zie kenhuizen moesten worden behandeld en 72.431 die voor lichtere verwondingen niet in hospitalen behoefden te worden opgenomen. Het aantal Amerikaanse doden en ge wonden was in de eerste 23 weken van dit jaar 2.692 doden en gewonden, of tweemaal zo hoog als het wekelijkse ge middelde in 1967. Dit jaar sneuvelden er per week 379 Amerikanen, zodat dit jaar de strijd in Viëtnam 35.730 Amerikanen zou kosten, of ruim 2.000 meer dan de 33.629 die in de Koreaanse oorlog in ac tie zijn gesneuveld. 1968 zal de VS duurder komen te staan dan 1951, het ergste jaar uit do Koreaanse oorlog, toen 11.358 Amerikanen zijn gesneuveld en er 43.476 werden gewond. Dit jaar zijn in Viëtnam reeds 8.722 Amerikanen ge sneuveld en 27.553 moesten in ziekenhui zen worden behandeld. BRUSSEL In België worden van daag nieuwe verkeersregels van kracht, die o.m. voorzien in invoering van een minimumsnelheid van 70 km op de auto wegen. Autobussen en vrachtwagens van meer dan vyf ton worden op de auto wegen gebonden aan een maximum van 90 km per uur. Voor alle steden wordt een maximumsnelheid van 60 km inge voerd. Na zonsondergang, en overdag als de weersomstandigheden het zicht belem meren, moet met groot licht (dimlicht) gereden worden, ook in de steden. Het oprijden van kruisingen is, ook bij groen verkeerslicht, alleen toegestaan als men kan doorrijden en geen gevaar voor verstopping van het kruispunt be staat. Voor het parkeren schrijven de nieu we regels een afstand tussen de auto's van tenminste 1 meter voör. Het veranderen van rijbaan geldt in het vervolg voorts als een manoeuvre, het betekent dat het verkeer op de an dere rijbaan voorrang heeft. DEN HAAG Het bestuur van de stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid (COB) maakt bekend, dat voor 1969 als vakantie voor de bouwnijverheid is aangewezen de peri ode aanvangende op 28 juli 1969 en eindigende op 8 augustus 1969. Drs. Westerterp behoort tot de weinige afgevaardigden in ons land die moeten „leven van de politiek". In de Tweede Kamer zijn het er misschien niet eens meer dan een dozijn. Voor hen is de verhoging van de schadeloosstelling zoals de inkomsten van een volksver tegenwoordiger worden aangeduid een uitkomst. Drs. Westerterp vindt de veertig mil le, die de schadeloosstelling tegen 1 januari 1969 volgens het voorstel van minister H. K. J. Beernink zal moeten gaan bedragen, heel redelijk. Zelfs ma ximaal, gemeten aan de koopkracht van thans, zegt hij als econoom. Die vergoeding beantwoordt volgenB hem aan de eisen die het Kamerlid maatschap stelt. De twintig mille van thans zijn echt te weinig. Wel blijft het voor hem een probleem hoe een Ka merlid zijn werk moet verrichten. Hij kan pas goed werken met een eigen assistent en daarom kijkt drs Wester terp ook uit naar een medewerker iemand die pas is afgestudeerd of zijn kandidaatsexamen achter ^e rug heeft. Het is in het bedrijfsleven- bijvoor-* beeld ongekend dat iemand op een ver antwoordelijke plaats zelf zijn brieven tikt, alles wat hij nodig heeft naslaat of de volledige stapel vakliteratuur doorneemt. „Nu moet mijn vrouw mijn correspondentie doen en mijn agenda bijhouden, maar zij heeft ook haar huishouden en dan zijn er natuurlijk nog de kinderen. Ik ben daarom altijd bezig, zelfs op zondagavond." „Je komt er heel moeilijk toe iets nieuws aan te pakken. Je bent achter met het lezen van al die dingen in bin nen- en buitenlandse tijdschriften die je eigenlijk moet bijhouden. Daarom heb je iemand nodig die dat doet en voor je uitzoekt." Voordat drs Westerterp lid van de Tweede Kamer werd v/as hij eerste secretaris van de politieke commissie van het Europese parlement, met twee medewerkers met een academische op leiding en een secretaresse. Nu moet hij alles in zijn eentje doen en het par lement vergt op die manier heel veel tijd. Zo kwam dat knulletje van zes jaar ertoe om zijn vader-Kamerlidte vra gen een afzonderlijk spreekuur voor hem in te stellen, net zoals dat het ge val is voor de kiezers die hem nodig hebben. De nieuwe regeling is vorig jaar uit gewerkt door de commissie-Götzen. 25 mille is daarin het minimum dat ieder Tweede-Kamerlid, wat zijn andere in komsten ook z(jn, ontvangt. Die andere inkomsten, voorzover zij tenminste „uit onderneming of uit ar beid" komen, worden volgens een be paalde methode afgetrokken, maar die aftrek mag niet hoger zijn dan vijftien duizend gulden, zodat dan het hoogste bedrag aan schadeloosstelling veertig mille bedraagt. „Het moet er nu wel gauw van ko men", meent drs Westerterp. die het stelsel van een minimumbedrag met aftrek van neveninkomsten een vopdst van de commissie-Götzen noemt. Er zijn Kamerleden, die straks werk af stoten om meer tijd te kunnen beste den aan het parlementaire werk. Zo'n regeling als nu is voorgesteld komt nergens anders in de wereld voor. Er zijn al parlementen die om inlchtingen hebben gevraagd. De aftrek van inkomsten „uit onder neming of uit arbeid" is met opzet ge kozen. Zij houdt in dat couponknippers, huizen- en landeigenaren onder de parlementariërs maar onder onze Tweede-Kamerleden zijn zulke rijk aards op de vingers van één hand te tellen hun neveninkomsten niet be hoeven af te trekken. Dit kan deze diepere zin hebben dat het innen van dividenden, huren en pachten geen tijd kost en dus ook geen tijd vergt die aan het parlemen taire werk wordt onttrokken. Enkele Kamerleden hebben wel gevraagd waarom die inkomsten uit kapitaal ook niet afgetrokken zouden worden, maar die vlieger ging niet op. Het uit gangspunt is wel degelijk dat iemand „die een niet onaanzienlijk gedeelte van zijn tijd besteedt aan andere func ties, geen recst heeft op een volledige schadeloosstelling." Mocht men menen dat „hoge inko mens op zichzelf uit den boze zijn", zo vond de rest van de Tweede Kamer, dan geldt dit niet alleen voor Kamer leden, maar voor alle burgers. Er zijn berekeningen gemaakt van de zuivere inkomens die een Kamerlid van deze functie geniet. Zij lopen uit een van 220 tot 250 gulden per week. Als men dit vergelijkt met het tegen woordige .wettelijke minimuminkomen van rond 130 gulden, dan lijkt dat heel wat. Voor de Nederlandse beroepspoli ticus en dat zijn bijvoorbeeld de af gevaardigden van D'66, die geen 'bij baantje mogen hebben is het ech ter niet bepaald vet soppen. Het huis houdboekje van hun vrouwen ziet er helemaal niet zo weelderig uit. In verhouding tot de functis die de meeste afgevaardigden met hun oplei ding en capaciteiten in het bedrijfsle ven of in overheidsdienst zouden kun nen vervullen, moet het Kamerlid maatschap eerder als een roeping dan als een beroep worden aangemerkt. Een Kamerlid mag dan een boeiend bestaan hebben, het is rusteloos, onze ker en beslist slijtend. Het vergt de hele persoonlijkheid en ook nog een stuk huiselijkheid, waar voor dan de vrouw en de kinderen hun offer moeten brengen. Een regelmatig gezinsleven is voor heel weinig politici weggelegd. De vrij gezellen maar dat zijn er heel wei nig in de Tweede Kamer zijn wat dit betreft althans iets beter uit. En wat de verhoging van de schadeloos stelling straks ook moge verbeteren, enig smartegeld of een soort van ont beringstoelage vanwege de „hardheid" van het werk zit er nog niet eens in. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft in antwoord op een Europese parlementaire vraag verklaard, dat zij bereid is na te gaan of een gedeelte van het overschot aan melkpoeder ge bruikt kan worden, als voedselhulp aan ontwikkelingslanden. Zij merkt hier echter bij op, dat de ze wijze van afzet van EEG-overschot- ten in de zuivelsector, vrij hoge kos ten vergt en dat men ervoor moet zor gen dat de hulpverlening werkelijk bijdraagt tot de economische ontwik keling van de betrokken landen. De commissie zegt overigens toe, dat zij niet zal nalaten de nodige voor stellen aan de Europese ministerraad te doen, als haar onderzoek tot positie ve resultaten leidt. DJAKARTA Het economisch wel zijn is de beste waarborg voor de vei ligheid van Zuidoost-Azië, zo heeft de Indonesische stafchef voor Defensie en Veiligheid, luitenant-generaal Rach- mat Kartakosoeman, gisteren in Dja karta gezegd. Hij zei dit naar aanleiding van deze week in Koeala Loempoer gehouden defensiebesprekingen, aldus meldt het Indonesische legerblad Angkatan Ber- sendjata. l Generaal Kartakoesoeman zei nog, dat Maleisië, Singapore, Nieuw-Zeeland, Australië en Engeland het recht had den een conferentie te houden over de stuate op het gebed van de defense na de terugtrekking van de Britse troe pen in 1971. Maar voor Indonesië was het duidelijk, aldus generaal Kartakoe soeman, dat de unie van Indonesië, Ma leisië, Singapore. Thailand en de Phi- lippijnen voor economische, technische en culturele samenwerking de beste or ganisatie is voor de veiligheid van het desbetreffende gebied. De verdediging van de maag zou de beste waarborg zjn voor de velghed, aldus de Indonesische generaal. Premier John Gorton van Australië en president Soeharto van Indonesië zijn besprekingen begonnen in hoofd zaak over de economische betrekkingen tussen de twee landen. Gorton brengt een bezoek van vier dagen aan Indonesië na een reis door Zudoost-Azë. Verwacht wordt, dat hij met presi dent Soeharto zal spreken over zijn per soonlijke indrukken over de situatie in Viëtnam. Men acht het ook waarschijn lijk, dat gesproken zal worden over de mogelijkheden van een soort niet-aan- valsverdrag tussen Indonesië. Maleisië en Singapore. Op een staatsbanket ter ere van Gor ton sprak Soeharto de hoop uit, dat de bestaande vriendschappelijke betrekkin gen tussen de twee buurlanden hoe lan ger hoe beter zouden worden. Gorton liet zich in gelijke zin uit. DEN HAAG Bij K.B. is luitenant kolonel H. J. Holthuis eervol ontslag verleend als adjudant van prins Bern hard. Als zijn opvolger is benoemd lui tenant-kolonel K. van Gessel, die met ingang van heden in dienst is getreden. De heer Holthuis is met ingang van 1 juli benoemd tot commandant 334 transport squadron op de vliegbasis Ypenburg. De nieuwe adjudant, de heer Van Ges sel, is geboren op 16 juli 1915 te Klaten (Java). Reeds eerder van 1 januari 1960 tot 2 februari 1964 was hij adju dant van prins Bernhard. Van 25 juli 1966 tot nu toe was hij hoofd van de dienst, die het luchtmachtpersoneel psy chotechnisch test te Gdlze-Rijen. NEW YÓRK Senator Eugene McCarthy, die dingt naar de democratische kan didatuur voor het presidentschap, meent dat het Amerikaanse volk bereid is ak koord te gaan met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viëtnam en de industrieel Cyrus Eaton, die in Moskou en Parqs besprekingen heeft ge voerd, gelooft dat de vrede in Viëtnam voor de deur staat. McCarthy en Eaton gaven hun meningen in vraaggesprekken met de New York Times. Volgens McCarthy zou de Amerikaan se regering zonder verzet van het Ame rikaanse volk alles wat zij wil kunnen doen om tot vermindering van de strijd in Viëtnam te komen. Het volk zou er zelf akkoord mee gaan als de regering zich verplichtte tot eenzijdige terugtrek king van de Amerikaanse troepen in Viëtnam. De senator vond niet dat de VS hu ntroepen in Europa-moeten terug trekken. Mogelijk zou over een derge lijke terugtrekking te onderhandelen zijn, maar dan zowel met de Duitsers als met de Russen. De 85-jarige miljonair Cyrus Eaton, die in Parijs met leden van de Noord- viëtnamese delegatie gesproken heeft, verklaarde dat d- vrede in Viëtnam na bij is. Weliswaar koesteren de Russen en Noordviëtnamezen nog steeds enige argwaan wat de oprechtheid van de VS betreft, maar er is ruimte genoeg voor een compromis en hier wordt nu aan ge werkt, aldus Eaton. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft de 30-jarige kan toorbediende J. A. L., die in septem ber 1965 kans zag de Sociale Verzeke ringsbank in Amsterdam, waar hij werkte, voor bijna 3'/» ton te benade len, veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest sinds 13 oktober vorig jaar. Er was twee jaar met af trek plus terbeschikkingstelling van de regering geëist. L. werd veroordeeld wegens diefstal, verduistering in dienstbetrekking en valsheid in ge schrifte meermalen gepleegd. De man werkte bij de SVB ruim een jaar als tijdelijke kracht, toen hij in vier dagen zijn grote slag sloeg. Via een utzendbureau was hj bj de bank terecht gekomen. De al enige malen wegens zedendelicten veroordeelde kantoorbediende was ter beschikking van de regering gesteld en verbleef in de open psychiatrische inrichting Groot Batelaar in Lunteren. Tijdens een verlof was hij naar Amsterdam gegaan en had daar werk gezocht. Va utbetalng van SVB-scheques, de hij eerst zelf gestolen had aan diverse postkantoren, had hij zich het geld toe geëigend en was toen uit Nederland verdwenen. Hij had kennis gemaakt met een Amerikaanse met wie hij in New York troiiwde. Het tweetal maak te een wereldreis. In Londen pleegde L. een zedendelict, waarbij aan het licht kwam, dat hij op het paspoort van een ander reisde. UTRECHT De Utrechtse recherche heeft gisternacht na een klopjacht in sa menwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie, drie jongelui aange houden, die in de afgelopen maanden een reeks inbraken hebben gepleegd, onder meer uit militaire opslagplaatsen in de provincie Utrecht. B\j een van de jongens thuis is voor een waarde van tienduizend gulden aan gestolen goederen in beslag genomen. Daaronder bevonden zich hand- en mortiergranaten, bazooka's munitie en dergelijke. MARIETTA (VS.) Een nieuwe loot aan de stam van de VTOL-vlieg- tuigen, de toestellen, die loodrecht kunnen stijgen en dalen, is deze Lock heed Hummingbird II. De machine heeft zes motorenvier staan er rechtop in de romp en twee zitten er in gondels aan weerszijden van de romp. Deze laatste hebben verstel bare uitlaten, zodat ook zij hefkracht kunnen leveren. Welke bedoelingen zij met de wapens hadden, is nog niet bekend, omdat de drie knapen nog nader moesten worden verhoord. Ze hebben reeds bekentenis sen afgelegd. De drie jongens, die kort geleden de school hebben verlaten, ko men volgens de politie uit zeer behoor lijke milieus. De Utrechtse politie was er enige tijd van op de hoogte, dat enkele jongeren bezig waren met inbraken. Donderdag avond vernam zij, dat de knapen weer op pad waren gegaan. Eerst werd om streeks elf uur in de ouderlijke woning in Utrecht aangehouden de 21-jarige P. A. van D. Om half een werden op de Prins Hendrikweg in Houten in een ge huurde auto aangehouden de 19-jarige Th. F. B. uit Houten en de 20-jarige H. C. W. uit Bilthoven. In de woning van B. in Houten vond de politie een grote hoeveelheid gesto len goederen, onder meer lasapparatuur, gereedschappen twee bandrecorders, een versterker, zuurstof- en acetyleenci- linders e.d., goederen die in de nacht van 6 op 7 juni werden gestolen uit het Thorbeckelyceum in Utrecht. Een of twee van de jongens zijn op deze school geweest. De Utrechtse politie, die de indruk heeft dat de knapen de inbraken in sa menwerking met anderen hebben ge pleegd, heeft nog geen totale indruk van het aantal kraken, dat de jeugdbende heeft gepleegd. Vast staat alleen, dat zij ook goederen hebben gestolen uit mili taire opslagplaatsen (onder meer werd de stalen deur van een bunker met een snijbrander geforceerd, doch de bunker was leeg), terwijl uit een opslagplaats van de Spoorwegen in Culemborg las apparatuur werd gestolen. Ook werd in gebroken in werkketen van de Rijkswa terstaat. De chef van de Utrechtse recherche, commissaris Trip, heeft de indruk, dat de ouders van de knapen niet op de hoog te waren van de nachtelijke praktijken van hun zoons. Waarschijnlijk gingen zij normaal naar bed, waarna ze stille tjes het huis verlieten om op het inbre kerspad te gaan. De politie heeft globaal een avontuur lijke indruk van de jongens gekregen. Zo werden kleurenfoto's gevonden waar op de knapen de gestolen granaten en andere wapens naast whistkeyflessen hebben uitgestald. De foto's ontwikkel den zij zelf. Hoewel de gestolen goede ren in de ouderlijke woningen lagen op geslagen. hebben de ouders nimmer iets gemerkt. LOS ANGELES Als senator Ro bert Kennedy na zijn toespraak in de balzaal van het hotel Ambassa dor in Los Angeles niet op het laat ste ogenblik zijn plannen gewijzigd had, zou hij misschien niet vermoord zijn. Dit blijkt uit een verklaring van een ober van het hotel die de vori ge week is gehoord als getuige door een grand jury. Blijkens deze getuigenverklaring zou Robert Kennedy na zijn toe spraak in de balzaal naar de bene-- denverdieping van het hotel gaan waar een groot aantal van zijn aan hangers op hem wachtte. Op het laat ste ogenblik besloten medewerkers van de senator echter om nog niet bekende redenen dat hij maar eerst een ontmoeting met de pers moest hebben. De ober had hem toen via de keukens naar de plaats moeten brengen waar hij een vraaggesprek met de pers zou hebben. De moor denaar, Sirhan Sirhan, die al een half uur voor Kennedy zijn toe spraak beëindigd had, in het hotel was, had volgens een andere getui ge in dit tijdsbestek minstens drie keer gevraagd of het wel zeker was dat de senator door de keukens zou gaan. De getuigenverklaringen zijn vervat in een document van 258 pa gina's dat inmiddels gepubliceerd is. Kennedy blijkt door drie kogels ge troffen te zijn. De kogel Qfè' zijn her senen binnendrong, heeft de dood veroorzaakt. KAAPSTAD De doktoren van het Groote Schuur-ziekenhuis hebben de oorzaak van de levercomplicatie, die het leven van de harttrasplantatiepa- tiënt Philip Blaiberg bedreigt, ge vonden. De komende twee of drie da gen zullen beslissend zijn. Sinds maandag wordt Blaiberg ver zorgd in een volledig gesteriliseerde kamer. De oorzaak van de levercom plicatie is een bloedvergiftiging. Hoe wel de oorzaak van de bloedvergifti ging niet bekend is, kan die behandeld worden door het toedienen van een gro te dosis antibiotica. Blaiberg ziet er beter uit dan in het begin van deze week. Zijn vrouw, die hem vrijdag bezocht heeft, zei: „Wij zijn allemaal erg blij met zijn vooruit gang. Hoewel hij vrij snel moe wordt, is hij in een goeie bui". JERUZALEM Bshara Srhan, de vader van de 24-jarige Jordaniër, die beschuldigd is van moord op senator Robert Kennedy, heeft gisteren toestem ming gekregen het door Israël bezette deel van Jordanië te verlaten om zich naar Jordanië te begeven. Dit heeft een Israëlische woordvoerder gezegd. De 52-jarge Bshara Srhan had om toestemmng gevraagd zch naar de oostelijke oever van de Jordaan te be geven om in de Jordaanse hoofdstad zijn financiële zaken te regelen. Israëlische functionarissen achten het waarschijnlijk, dat Bishara Sirhan van Amman naar New York zal gaan. Bishara Sirhan heeft maandag ge zegd, dat hij van plan is voor het eind van juni naar de VS te gaan om zijn zoon te helpen verdedigen. AMSTERDAM Uiterlijk vrijdag 28 juni dienen de stukken te worden aangemeld voortvloeiende uit het door de Kon. Papierfabrieken Van Gelder N.V. uit te brengen bod op de gewone aandelen en de converteerbare obligaties van de NV Leeuwarder Pa- pierwarenfabriek, zo wordt heden in een bericht aan aandeelhouders mee gedeeld. Uiterlijk dinsdag 2 juli zal worden bekend gemaakt of het bod gestand wordt gedaan. De directie van de LPF zegt zich te hebben laten leiden tot de belangen van de aandeelhouders en van de werknemers. Grote bedragen zullen in de bedrijven der LPF dienen te wor den geïnvesteerd. De directie is over tuigd, dat slechts een bundeling van kennis en mogelijkheden het enige ant woord kan zijn op de uitdaging welke de toekomst in dezen stelt. De activitei ten van de LPF siuiten bijzonder goed aan op de papierverwerkende bedrij ven van Van Gelder. Over de dit jaar te verwachten resultaten kan de direc tie nog weinig vermelden. Het is waar schijnlijk dat de hogere kosten zullen worden opgevangen, maar een verho ging van het dividend in de naaste toe komst ligt niet in de lijn der verwach tingen. Plannen tot volledige integra tie met Van Gelder zijn in voorberei ding. De bedrijven te Leeuwarden en Franeker zullen echter worden gehand haafd. De conclusie van de directie is, dat zij aandeelhouders aanbeveelt het aanbod van Van Gelder te aan vaarden. jyfet uitzondering van de belangrijke metaalverwerkende industrieën zijn nu in grote trekken de ingewillig de loonqisen van de diverse bedrijfs sectoren in Frankrijk bekenld. In een overzicht ziet de situatie er als volgt uit: De spoorwegen De 325.000 arbeiders in deze sector, die voor de staking een 8,2 miljard aan salarissen ontvingen, krijgen sala risverhogingen, van 13,5 pet voor een be drag van 1,1 miljard francs. Zou dit bedrag door een verhoging van de spoor wegtarieven opgevangen moeten wor den, dan zou dit een verhoging van 20 pet betekenen, hetgeen niet haalbaar is. Derhalve zou de overheidssubsidie aan deze sector, mede gezien andere verliezen, verhoogd moeten worden met 1,5 miljard francs. Bus- en metro vervoer Deze geven aan 39.000 mensen werk, die een salarisverhoging van 12,8 pet hebben ontvangen, wat neerkomt op 75 miljoen francs. Daar reeds in juli 1967 de tarieven met 60 pet zijn geste gen, zal de overheid de subsidiebijdra- ge met .100 miljoen moeten verhogen. Gas- en Elektriciteitsbedrijven De 120.000 arbeiders ontvingen een loonsverhoging van 11,7 pet wat uit komt op 345 miljoen. Indien dit aan de gebruikers van gas en elektriciteit moet worden doorberekend, dan betekent dit een verhoging van 8 pet der tarieven. Kolenmijnen Hierin werden de salarissen met 13 pet opgetrokken, hetgeen voor 153.000 arbeiders neerkomt op 200 miljoen francs. Air France Vliegend, grond- en administratief personeel omvat 25.500 mensen, die in totaal 35 miljoen francs meer zullen ontvangen. Al deze sectoren zijn nationale be drijven die voor hun begrotingen gedeeltelijk afhankelijk zijn van over heidssubsidies die nu met een 2 miljard francs verhoogd zullen moeten worden. Daarnaast moet er volgens de Ka mer van Koophandel in de particuliere sector gerekend worden met loonsver hogingen Van 10 pet. bij de hoogovens, petroleumindustrie, kledingindustrie en bouwnijverheid, 11 pet in de chemische industrie en 12 pet in de textielindus trie, 12,5 pet in het bankwezen en 7,5 pet in het verzekeringswezen. Deze loonsverhogingen alsmede het stopzetten van produktie en levering door de stakingen, hebben vele kleine en middelgrote bedrijven in liquiditeits moeilijkheden gebracht. Vandaar dat vanaf maandag speciale kredieten bij de erkende banken aangevraagd kun nen worden. Het plafond van deze kre dieten voor dit genre bedrijven, die een omzet van minder dan 20 miljoen francs per jaar hebben, wordt bepaald door het bedrag van een maandomzet of door het verleende bedrag over 3 maanden, welke van de twee het laagste is. Deze kredietaanvragen zullen door de ban ken bij de centrale bank worden gede poneerd, waarvan de regionale verte genwoordigers zullen kunnen beslissen met betrekking tot de kredieten, die niet de 300.000 francs overschrijdefi; Looptijd der kredieten van 3 tot hoog stens 18 maanden, een interestvoet van 1,5 pet hoger dan het huidige disconto /an 3,5 pet. Voor grote Franse firma's met een jaaromzet van meer dan 20 miljoen zijn nog „crédits de rélance" in studie. lVaast reeds uitvoerige maatregelen, C, wordt er gesproken over andere, om het bedrijfsleven weer op gang te krijgen, nl. fiscale aftrek bij de aan koop van investeringsgoederen. Aldus wil men voorkomen, dat de investerin gen worden afgeremd. Daarnaast wordt door de werkgeversverbonden voorge- stéld de belasting van 5 pet op de sala rissen voor enige tijd op te schorten. lVaast deze wrv incidentele maatrege len zullen echter van overheidswe ge meer ingrijpende beslissingen geno men moeten worden, om het hoofd te kunnen bieden aan hogere uitgaven en verminderde inkomsten, die na ruwe schattingen resulteerden in een budget tekort van 12 miljard francs. Hiertegenover staat voor Frankrijk gelukkig een aanzienlijke voorraad aan goud en deviezen die per 1 juni 1968 28.242 miljoen beliep. Daarnaast heeft Frankrijk op het Internationale Mone taire Fonds reglementair een 745 mil joen kunnen trekken, zodat zij beschik te over een goud- en de vie zentegoed van 29 miljard francs. De evenemen ten van de laatste weken hebben een goud- en deviezenafvloeiing teweeg ge bracht van 1,5 miljard. Inmiddels zijn echter weer deviezen- controlemaatregelen genomen en is de paniekstemming verdwenen, zodat het deviezenverkeer weer een meer norma ler verloop krijgt. Er wordt echter re kening gehouden met een verhoogde import, dus een deficiet op de handels balans, hetgeen naast andere invloeden tot gevolg zal hebben dat het tekort op de betalingsbalans naar schatting 5 mil jard zal bedragen. Om het hoofd te bieden aan al deze plotselinge gestegen overheidsuitgaven is het te verwachten, dat een grote staatslening zal worden uitgeschreven en dat nieuwe nivellerende belasting maatregelen zullen worden uitgevaar digd. Inflatore ten denzen als gevolg van het momenteel achterblijven van de produktie bij de abrupte inkomensstij gingen blijven bestaan. Gezien echter de aanzienlijke devie zenreserves, de grootte van de binnen landse markt alsmede de traditioneel vrij hoge produktiviteit voorziet de Ka mer van Koophandel, indien tenminste over de gehele linie het werk wordt hervat en zich geen incidenten meer voordoen, geen onmiddellijke ingrijpen de wijziging in de waarde van de franc. Of op een langer termijn, indien alle gevolgen van de huidige situatie zijn uitgekristalliseerd, het niet noodzake lijk zal zijn alsnog de pariteit van de Franse franc te wijzigen, blijft echter de vraag. BLANTYRE Te Blantyre in Mala wi zijn vrijdag acht mannen ter dood veroordeeld wegens verraad. De acht zouden lid van een opstandige groepe ring zijn geweest die het vorig jaar Ma lawi is binnengekomen om president Hastings Kamoezoe Banida af te zetten.

De Vallei | 1968 | | pagina 5