Opnieuw overwinning voor Harm Wiersma Phii Read won 125 cc-klasse Belg Herman van Springel won eerste etappe in Ronde van Zwitserland Interland- motocross met sterk rennersveld Tom Okker in Zwitserland in de halve finales DE SP0RTT0T0 Jan Krekels behield leiding Prognose betaald voetbal Transfernieuws Jordaanbewoners willen buurtkarakter behouden Bridgeteam zakte Wereldprestatie op 1650 yards vrije slag Kodes kreeg tegen Bungert geen kans Brit Michael Wright snelste in sprint WK ZWEEFVLIEGEN Toestand bokser Elze nog ernstig Ontslag bij VPRO na omstreden reis Schwartz trainer bij tweedeklasser Erika Schinegger nu Eric Schinegger Wereldkampioenschap dammen Ottenbros sprintte snel In Rommelgebergte te Winterswijk Junioren Zijspannen 50 cc senioren Klokken 30 seconden voor in Mexico-stad Zondagsport op radio en t.v. Ronde van Oostenrijk General Motors bleef de grootste GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Op matje Te laat Onderh. emissie Wereldhaven Erevoorzitter J. Blok van N.C.A.B. f TT OP MAN T Ronde van Luxemburg Pagina 7 ZATERDAG 15 JUNI 1968 BOLZANO Titelhouder Isar Koeperman is de eerste „afvallige" geworden van het selecte groepje kanshebbers by de strijd om het wereldkampioenschap dam men in Bolzano. De Moskouse ingenieur dacht tegen zyn landgenoot Tsjegolev op aanval te kunnen spelen, maar zag zich verrast door een combinatie, die hem re gelrecht naar de nederlaag voerde. Door dit verlies viel Koeperman terug op een vyftig procent-score: 4 punten uit 4 party en. Met een achterstand van drie pun ten op de koplopers is hy voorlopig geen serieuze titelkandidaat meer. Die koplopers zijn de 15-jarige Fries Harm Wiersma en de Russische groot meester Andreiko. Zij wonnen respec tievelijk van Pershad en Feldl. Sij- brands en de Belg Oscar Verpoest moesten even afhaken. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Sijbrands een puntenverdeling tegen Cazemir zou moeten toestaan. Maar de Zwitser verdedigde zich knap tegen het felle aanvalsspel van de Nederlander. Toen de stand weer wat overzichtelijk was geworden had Sijbrands niet meer dan een remise-eindspel in handen. Wiersma duelleerde met de Surina mer Pershad en had in het middenspel praktisch nog niets bereikt toen zijn tegenstander zich liet verrassen. De jonge Fries bereikte in een volle stand damdoorbraak, omzeilde vele lastige klippen en won bekwaam. Sijbrands kreeg op de gedeelde tweede plaats gezelschap van Tsjegolev en de Belg Verpoest. De Fransman Mostovoy zegevierde bijna voor de derde achtereenvolgende maal. Verpoest manoevreerde zich echter heel voorzichtig door de groot ste moeilijkheden en behaalde remise. Met dat al blijft Mostovoy een gevaar lijke outsider in het duel dat voor het overige beheerst wordt door Rusland en Nederland. De uitslagen zijn: Mostovoy (Fr) Verpoest (Belg) 1-1, Agliardi (Mon) Laporta (It) 1-1, Smith (VS) Rei- mann (Tsj.Sl) 2-0, Koeperman (Rusl) Tsjegolev (Rusl) 0-2, Feldl (Oost) Andreiko (Rusl) 0-2, Fanelli (It) DOUGLAS —De Brit Phil Read heeft vrijdag met een Yamaha de race in de 125 cc-klasse van de TT van Man gewonnen. Zijn landgenoot Bill Ivy eindigde met een Yamaha op de tweede plaats. De Australiër Car- ruthers werd met een Honda derde. De 500 cc leverde een overwinning op voor de Italiaan Giacomo Agostini. Hij was met zijn MV veruit de snelste rijder. De als tweede eindigende Brit Ball, die een Seeley bereed, had een achterstand van bijna 9 minuten. Delhom (Fr) 0-2, Cazemir (Zwits) Sijbrands (Ned) 1-1, Pershad (Sur) Wiersma (Ned) 0-2. Stand na de vierde ronde: 1/2 Wiers ma en Andreiko 7 p; 3/4/5 Sijbrands, Tsjegolev en Verpoest 6; 6. Mostovoy 5 (uit 3 partijen); 7. Delhom 5; 8. Koeperman 4; 9. Smith 4; 10. Cazemir 3 (uit 3 partijen); 11/12/13 Laporta, Agliardi en Pershad allen 3; 14/15/16. Feldl, Reimann en Fanelli 0. ADVERTENTIE I LANGENTHAL De Belg Herman van Springel heeft al op de eerste dag van de Ronde van Zwitserland een ba sis gelegd om het succes van zyn landgenoot Eddy Merckx (winnaar DEAUVILLE In de 22e ronde van de Bridge-Olympiade viel Nederland terug naar de gedeelde vijfde plaats, door een zware nederlaag (0-20) te gen Egypte. Na deze ronde leidt Ita lië met 338 pnt vóór Canada (332), Ver. Staten (314), Australië (307) en Ne derland en Zwitserland, die elk 293 pnt. hebben verzameld. APELDOORN Het zal zondagmid dag behoorlijk rommelen in het VVin- terswykse Rommelgebergte. De grote jubileumcross van de Winterswijkse Motor- en Autoclub „Wimac" gaat daar om twee uur van start. Behalve een zeer goed bezette 50 cc senioren en zijspanklasse zal de grote strijd tussen de Belgische en Nederlandse junioren in de 250 cc en 500 cc bijzon der spannende strijd te zien geven. Het is voor het tiende jaar, dat Win- terswyk motocrosses organiseert. In die jaren heeft het Rommelgebergte- circuit een bekende naam gekregen, waar duizenden en duizenden gaarne vertoeven. Ook zondag zullen weer velen het sterk dalende en stijgende circuit om zomen. Vanaf Groenlo is het circuit links aan de grote weg naar Winters wijk gelegen. Men behoeft dus niet he lemaal door te rijden naar Win terswijk. De bepaling wijst trouwens vanzelf de weg. In de 250 cc klasse komen niet min der dan 14 Belgen en 14 Nederlanders aan de start. Men kan er van verze kerd zijn dat het in deze prestige-slag warm zal toegaan. De Nederlandse af vaardiging is bijzonder sterk met ren ners als Huisman, Gouda; Lantink, Klazienaveen; Dreesen, Maastricht en Frans Karsmakers uit Aalst. Ook van de Varssevelder Heusinkveld kan men veel verwachten als goede kenner van het circuit. In de 500 cc komt van de 16 Neder landse rijders de grote favoriet Ad van de Boomen uit Zeelst aan de start. Zondag in Holten was hij heer en meester van het terrein en dat zou Winterswijk ook wei eens weer kunnen gaan beleven. Felle concurrentie zal hij hebben van Dries Willems uit Hol ten, Henk van 't Lam uit Lochem en Nico Pons uit Berg Ambacht. Maar ook de Belgische cracks zijn niet te verwaarlozen. De Belgisch bond heeft voor deze ploeg de zestien sterkste renners aangewezen. deze junior-kampioen van 1967 zijn Crosta rond, maar in de eerste wed strijden van het seizoen ontbrak hem ondanks de goede klasseringen nog de nodige routine. Hij heeft leergeld betaald en wie weet komen daar zon dag de profijten van. Onder de drieën twintig deelnemers zijn André Gebben uit Rouveen en Jan van Beek uit Zei- hem verder goede kanshebbers. Hier gaat de grote belangstelling uil naar Bertus van de Brink uit Hars kamp. Technisch zeer bekwaam breng LUGANO Tom Okker heeft zich Zeljo Franulovic. Marty Riessen, de vrijdag gekwalificeerd voor de halve finales van de internationale tennis kampioenschappen van Zwitserland in Lugano. Hij versloeg de Fransman Fran?ois Jauffret die zich inmiddels heeft teruggetrokken voor Wimbledon met 8-6. 6-3. De als eerste ge plaatste Nederlander was de enige van de deelnemers, die vrijdag slechts één wedstrijd behoefde te spelen. Toen het donderdag regende was hij namelijk akkoord gegaan met het voorstel van de organisatoren, om zijn partij voor de kwart-finales op een overdekte baan te spelen. De anderen niet. Dezen moesten derhalve inhaalwedstrijden spelen. Zo moest Jauffret eerst aantre- Iden tegen de Australiër Dick Crea- ly (6-4, 6-1) en daarna tegen Okker. In de halve finales komen verder uit Ion Tiriac (Roem.), Jaideep Mukerjea en PHIL READ Ook op de volgende plaatsen werden Britten afgevlagd. Randle legde beslag op de ederde plaats, gevolgd door Smith en Lund. De uitslagen van vrijdag waren: 125 cc: 1. Read (GB) met Yamaha de 183 km in 1.08.31,04 (gem. snelh. 159,51 km/u.); 2. Ivy (GB) Yamaha 1.09.27,08; 3. Carruthers (Austr) Ga- tes-Honda 1.18.21,2; 4. Robb (Ierl) Bul taco 1.19.01,04; 5. Keith (Rhodesië) Brown Special 1.20.06,04; 6. Murray (GB) Honda 1.21.39,04. Snelste ronde: Ivy in 22.34,0 (gem. snelh. 100,32 km/ uur). 500 cc: 1. Agostini (It) met MV de 365 km in 2.13.39,04 (gem. snelh 163,52 km/u.); 2. Ball (GB) Seeley 2.22.08,4; 8. Randle (GB) Norton 2.22.08,8; 4. Smith (GB) Matchless 2.22.34,2; 5. Lund (GB) Matchless 2.23.03,6; 6. Car ruthers (Austr) Norton 2.23.06,04. Snel ste ronde: Agostini in 21.34,8 (gem. snelh. 168,82 km/u.). De stand in het wereldkampioen schap is: 125 cc: 1. Re-ad (GB) 16 p.; 2. Cammellas (Spanje) 8 p.; 3. An- scheidt (W.Dld, Malloy (Nw.-Zeel.) en Ivy (GB) 6 p. 500 cc: 1. Agostini 24 p.; 2. Findlay (Austr), Shorey (GB) en Ball (GB) 6 p.; 5. Markovsky (GB) 6 p. MELBOURNE —De 17-jarige Gra ham White heeft in Melbourne een prestatie van formaat geleverd op de 1650 yards vrije slag. Met een tijd van 16 min. 59,4 sec. bleef de Australische Olympische kandidaat ruimschoots on der het wereldrecord dat met 17 min. 11 seconden op naam van zijn landge noot Jon Konrads staat, dat deze acht jaar geleden op 27 februari in Sydney vestigde. De tijd van White zal echter niet in aanmerking kunnen komen voor een wereldrecord, omdat hij zijn prestatie in een bad leverde van niet- officiële afmetingen. MEXICO-STAD Ook de koster van de kathedraal van Mexico-Stad moet tijdens de Olympische Spelen in de Mexicaanse hoofdstad zijn steentje bijdragen om deze volkomen te doen slagen. Zijn taak is het om op 20 okto ber, de dag van de marathon, de klok van de kathedraal dertig seconden vooruit te zetten. De harde slagen, die de klok elk heel uur placht voort te brengen, zouden wel eens roet in het eten kunnen gooien als om drie uur 's middags het startschot voor de ma rathon wordt gegeven en dit in het lawaai van de klokken zou verdrin ken. De startplaats van de lange-af- standloop is namelijk op het plein waaraan de kathedraal ligt. Onmid dellijk na het startschot zullen dan alle kerkklokken in Mexico-Stad ver kondigen dat de atleten aan de ruim 42 kilometer zijn begonnen. In het NRU-programma Langs de' Lijn wordt van (14.30-17.00 uur via Hilversum II en van 18.10-18.30 uur via Hilversum I) verslag gedaan van de volgende voetbalwedstrijden: Vole- wijkers - AZ '67, Wageningen - Fortu- na Vlaardingen, Helmond Sport - Ex celsior, Zwolsche Boys - Veendam en de amateurwedstrijd UVS - Middel burg; de lange afstandzwemwedstrij den op de Bosbaan in Amsterdam; de internationale roeiwedstrijden in Duis burg; de paardencourses in Drachten en op Duindigt; de handbalinterland Oostenrijk - Nederland; het concours hippique in Breda; de wereldkam pioenschappen dammen in Bolzano. In het NTS-sportprogramma, van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland I, wordt onder voorbehoud van wijzigin gen aandacht besteed aan: de voetbal wedstrijden Volewijckers - AZ '67, Wa geningen - Fortuna en West-Duitsland - Brazilië in Stuttgart; de atletiekwed strijden om de Gouden Spike in Lei den; de autospeedway in het Olym pisch Stadion in Amsterdam; de inter nationale kanowedstrijden in Praag; de motorraces op het eiland Man (Groot-Brittannië); de honkbal wed - strijd Haarlem Nicols - Storks. Hoogtepunt van de cross is wel de zijspanklasse junioren, die meetelt voor het Nederlands kampioenschap. Niet minder dan 35 renners komen hier aan de start. Dit houdt in dat twee series plus een finale moeten wor den gereden. De kanshebbers zijn hier Pelgrum, Hengelo (Gld.), Suykerbuik De Heem en Doeschate uit Haaksber gen. In elk geval zullen zij het niet ca deau krijgen in dit sterk bezette veld. MüNCHEN De eerste dag van de Davis Cupwedstrijd West-Duitsland- Tsjecho-Slowakije in München is afge sloten met een gelijke stand. De veel voudige Duitse kampioen Wilhelm Bungert de grote afwezige van Wimbledon versloeg Jan Kodes in drie sets (6-2, 6-4, 6-0), waarna Ingo Buding verrassend verloor van Milan Holecek (6-1, 3-6, 2-6, 3-6). „IJzeren" Bungert kon op deze broeihete vrijdag alles. Hij sloe gser- vice-aces, vlijde met fluwelen hand dropshots neer pal achter het net en zwiepte zijn befaamde forehand top- spinslagen in de verste hoeken. Tot 4-0 in de eerste set kon de 22-jarige student in de economie, Jan Kodes, die tot de beste jongere spelers van Europa wordt gerekend, zelfs met zijn beste slagen de Duitser niet verrassen. In. de tweede set gaf Bungert wat meer gelegenheid tot tegenspel. De ange rallies, die volgden, putten bei de spelers uit. Maar Kodes eerder dan ijn zeven jaar oudere tegenstander, le Tsjech heeft wegens een handbles- ,ure zijn voorbereiding moeten bekor ten en dat was duidelijk te merken. Hij was tegen het einde van de partij volkomen uitgeput. De als invaller voor de geblesseerde Jan Kukal ingezette Milan Holecek overheerste Ingo Buding volkomen. Hij stond alleen de eerste set af en bleek daarna zo „ingeschoten", dat de te voorzichtig spelende Duitser geen schijn van kans kreeg. Spanje nam gisteren een 2-0 voor sprong in de wedstrijd tegen Enge land. Manuel Santana had tegen de Brit Mark Cox slechts drie sets nodig en zegevierde met 6-1, 6-3 en 6-3. De partij moest wegens de hevige regen in Barcelona enkele uren worden uit gesteld, waardoor Juan Gisbert tegen de Brit Hutchins laat aan bod kwam. Gisbert had met zijn tegenstander al even weinig moeite en beëindigde de partij eveneens in drie short sets met 6-1, 6-3 en 6-1. In Reggio Emilia begon Italië aan de strijd tegen Rusland. Pietrangeli zegevierde in vier sets over Thomas Lejus. De setstanden waren hier 6-4, 4-6. 6-1 en 6-2. Later op de dag werd in de ontmoe ting tussen Italië en Rusland ook nog het tweede enkelspel gespeeld. Daarin bracht Alexander Metreveli de balans in evenwicht door een overwinning op Martin Mullegan, de Australiër met Italiaanse tennisnationaliteit. Metreveli zegevierde met 6-3, 6-1 en 6-3. LUXEMBURG De Brit Michael Wright heeft vrijdag de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg voor be roepsrenners gewonnen. Hij toonde zich de snelste in een massasprint, die plaats vond in Bettemburg, 150 km van Lux emburg verwijderd. Rik van Looy werd tweede en Jan Harings derde. De uitslag: 1. Wright (GB) de 150 km in 3.55,23; 2. Van Looy (België) z.t.; 3. Jan Ha rings (Ned) z.t.; 4. Mertens (België) z.t.; 5. Basso (It) z.t.; 6. Van Conings- loo (Belg) z.t.; 7. Rosiërs (Belg) z.t.; 8. Block (Belg) z.t.; 9. Huub Harings (Ned) z.t.; 10. Cees Zoontjens (Ned) z.t.; 11. Samyn (Fr) z.t.; 12. de grote groep in dezelfde tijd als winnaar Wright. DEN HAAG De cijfers van sport- toto 50 van het afgelopen wëekeinde waren: deelnemers: 414.899; bruto in leg: 184.531. Eerste prijs: 101.492,05. 150 meldingen met 13 goed voorspelde uitslagen, waarvan 1 met twee kolom men. Per kolom wordt f 672,13 uitge keerd. Tweede prijs: 55.359,30. 1830 meldingen met 12 goed voorspelde uit slagen, waarvan 32 met twee kolom men, 2 met drie kolommen en 3 met vier kolommen. Per kolom wordt f 29,50 uitgekeerd. Derde prijs: 27.679,65. 2165 meldingen met de eer ste negen utslagen goed voorspeld, waarvan 30 met twee kolommen en 5 met dre kolommen. Per kolom wordt f 12.55 uitgekeerd. WARSCHAU De officiële punten verdeling na de eerste dag der wereld kampioenschappen zweefvliegen (van het vliegveld Leszno in Polen afj is als volgt: In de open klasse: 1. W. Vergani (Ita lië) 1000 punten; 2. J. Wroblewski (Po len) 991 en 3 Charles Yeates (Canada) 998. In de standaardklasse: 1. H. Stoefs (België) 1000 punten, 2. R. Lindner (Bondsrepubliek Duitsland); 3. A. Smith (VS) 974 punten. De Nederlander E. T. Réparon staat op de zevende plaats met 811 punten. Onze landgenoot Ed van Bree wist 605 punten te vergaren, zo dat hij op de 26e plaats kwam. In de open klasse eindigde A. Dek kers na de eerste dag op de 26e plaats met 726 punten en J. Jungblut op de 32e met 607 punten. KEULEN De Duitse bokser Jupo Elze, die woensdagavond in een titel gevecht tegen de Italiaan Duran ernsti ge beschadigingen aan de hersenen op liep, bevindt zich ondanks een lichte verbetering in zijn toestand, nog steeds in levensgevaar. De bokser, die direct na het gevecht geopereerd werd, was vrijdagmiddag nog niet bij bewustzijn. dubbelspelpartner van Tom Okker, moest zich tegen de Zuidslaviër Franu lovic gewonnen geven bij de stand 4-6, 4-3, wegens een blessure. De uitsla gen van vrijdag waren: Heren-enkelspel, achtste finales: Ion Tiriac (Roem.) - Giorgio Silla (It.) 6-0, 6-1; Ken Fletcher (Austr.) - Brian Fairlie (Nieuw-Zeeland) 6-4, 6- 4; Jaideep Mukerjea (India) - John Alexander (Austr.) 8-10, 6-4, 6-0; Ilie Nastase (Roem.) - Bill Bowrey (Austr.) 4-6, 6-3, 6-1; Zeljko Franulo vic (Z.-Sl.) - Marty Riessen (VS) 6-4), 3-4, opgegeven; Massimo di Demeni- co (It.) - Ray Ruffels (Austr.) 6-4, 6- 3; Frangois Jauffret (Fr.) - Dick Crea- ly (Austr.) 6-4, 6-1. Kwartfinales: Ion Tiriac (Roem.) - Ken Fletcher (Austr.) 8-6, 3-6, 7-5; Jai deep Mukerjea (Ind.) - Ilie Nastase (Roem.) w.o.; Zeljki Franulovic (Z.-Sl.) - Massimo di Domenico (It.) 2-6, 6-0, 6-4; Tom Okker (Ned.) - Frangois Jauf fret (Fr.) 8-6, 6-3. Dames-enkelspel, kwartfinales. Les ley Bowrey (Austr.) - Lea Pericoli (It.) 6-4, 6-3; Helga Niessen (Did.) - Marina Godwin (Z.-A.) 6-4, 6-3; Edda Buding (Did.) - Laura Rossouw (Z.-A.) 6-4, 11-9; Anette du Ploo- (Z.-A.) - Mabel Vran- covich (Arg.) 6-1, 6-3, van de Ronde van Italië) te laten vol gen door een overwinning in de laatste ronde van enige betekenis voor de Ronde van Frankrijk. Het is echter nog geen erg solide basis. Daarvoor was de marge van 1 minuut en 43 se conden, die Van Springel met Mariano Diaz en Louis Pfenninger bevocht, te gering. De achtenzeventig renners, die 's morgens in Zürich vertrokken, hebben zich op de openingsdag nog niet al te druk gemaakt. Favoriet nummer één. Raymond Poulidor, greep na 53 km persoonlijk in, toen Lasa (Sp), Spuh- ler (Zwits.), Garcia (Sp.) en David (België) bijna een minuut voorsprong hadden genomen. Na 111 km viel de beslissing. Louis Pfenninger, Mariano Diaz en Herman van Springel onder namen gedrieën een serieuze vlucht poging en zagen hun inspanningen al snel beloond met een tijdverschil van 1 minuut en 25 seconden, later zelfs 2 minuten. Huub Zilverberg was toen ver achter geraakt en „zweefde" er gens achter de grote groep, maar hij slaagde er later toch in zich weer bij het peloton te voegen. In de straten van Langenthal besloot Van Springel het zekere voor het onzekere te ne men. Hij liet zijn vluchtmakkers ach ter en behoefde met zeven seconden voorsprong niet meer te sprinten voor de ritzege. Harm Ottenbros won de sprint van het peloton, dat bijna twee minuten achterstand had. De uitslag van de eerste etappe luidde: 1. Herman van Springel (Bel gië) 4.02,41; 2. Louis Pfenninger (Zwi.) op 7 sec; 3. Mariano Diaz (Spanje) z.t.; 4. Harm Ottenbros (Ned.) op 1.43; 5. Harry Steevens (Ned.) z.t; 6. Cle- menz Grossimlinghaus (W. Did) z.t. 7. Daniel van Rijckeghem (België) z. t.; 8. ex. aequo: het peloton in dezelf de tijd als Ottenbros (met Peter Post, Rini Wagtmans, Huub Zilverberg, Jan Hugens). HERMAN VAN SPRINGEL HILVERSUM Een nieuw conflict bij de VPRO heeft geleid tot het ont slag van Bouke Poelstra, adjunct- hoofd van de tv-afdeling van deze om roep. De directie heeft hem begin de ze week ontslag aangezegd. Aanleiding tot het ontslag is een reis, die de heer Poelstra het afgelopen weekeinde heeft gemaakt naar het Gardameer om daar de ex-legerpredi- kant ds. H. J. Diekerhof te bezoeken. Hij werd op deze missie vergezeld door pater S. P. A. Jelsma, hoofd van de informatieve Drogramma's van de VPRO-televisie. De reis naar het vakantie-adres van ds. Diekerhof maakten de twee VPRO- functionarissen namens een groep ver ontruste leden van deze omroep. Het doel was ds. Diekerhof te vragen om zich voor de algemene ledenvergade ring van de VPRO, die op 22 juni ge houden wordt, kandidaat te stellen voor het voorzitterschap. De predikant heeft op dit verzoek positief gere ageerd. EERSTE DIVISIE RBC—Willem II 2 De VolewijckersAZ '672 VitesseHaarlem3 FC VW—Elinkwijk2 EindhovenDFC3 RCHHVC2 HeraclesBlauw-Wit3 Holland Sport—SW1 TWEEDE DIVISIE SC GooilandLimburgia1 WageningenFortuna VI3 Helmond SportExcelsior1 ZFC—SC Drente1 EDODe Graafschap2 Zwolse BoysVeendam2 Hermes DVSRoda JC3 De wedstrijden met ervoor gelden voor de toto van deze week. KLAGENFURT Jan Krekels heeft ook na de vrijdag gereden zevende etap pe de leiding behouden in de Ronde van Oostenrijk. De Italiaan Enrico Maggio- ni ging na de 207 kilometer van Kaprun naar Klagenfurt als eerste over de eind streep. De Belg Willi de Mol werd tweede. De tijd van de winnaar was 6 uur 14 minu ten en 10 seconden (met tijdsaftrek). De beste Nederlander in deze rit was Henk van Vught, die als vijfde eindigde met een tijd van 6.17.30. De uitslag van de zevende etappe was: 1. Enrico Maggioni (It.) de 207 km van Kaprun naar Klagenfurt in 6.14.10 (met tijdsaftrek); 2. Willi de Mol (Belg.) 6.14.25 (met tijdsaftrek); 3. Fritz Seidl (Oostr.) 6.14.40; 4. Anton Spanninger (Z. SI.) z.t.; 5. Henk van Vught (Ned.) 6.17.30; 7. Jan Krekels z.t.; 10 o.a. Wim Prinsen z.t. Het algemeen klassement is: 1. Kre kels (Ned.) 31.26.35; 2. Postl (Oostr.) op 4.07; 3. Poewiak (Polen) 7.55; 4. Jans- ARNHEM De Nijmeegse eredivi sieclub NEC, die eerder deze week Lambert Verdonk van Sparta over nam, heeft ook de linksbuiten van de Arnhemse eerstedivisieclub Vitesse, Henk Vleeming, gecontracteerd. Vitesse kocht Gerard Maurist, die al eerder voor de Arnhemmers speelde, van Limburgia terug. Cock Luiten, die enkele jaren terug voor NAC en Feijenoord speelde en het afgelopen seizoen voor het Dordtse DFC uitkwam, is teruggekeerd naar de Bredase eredivisieclub. De 31-jarige voorhoedespeler woont nog altijd in Breda en speelt dan ook liever voor een club in zijn woonplaats. Verder zijn enkele NAC-spelers in onderhan deling met andere clubs over een mo gelijke transfer. Nico Rijnders, die momenteel met het militaire elftal in Bagdad is, staat in contact met Go Ahead en Jan van Gorp, de nationale rechtsachter, is benaderd door Feijen oord. Verder zou NAC graag de top scorer van de tweede divisie, Gerrie Deijkers, van Baronie overnemen. De transfersom (100.000 gulden) vormt voorlopig echter nog een beletsel. De club heeft Karei Vesters en doelman Bastiaansen op de transferlijst ge plaatst. De Zuidslaviër Ivan Fintaric is naar Beerschot vertrokken en Snoeck, die vorig jaar zijn doctorandustitel behaalde, gaat waarschijnlijk naar de Verenigde Staten emigreren. BRUSSEL Elek Schwartz, de oud trainer van het Nederlands elftal, die in zijn veelbewogen carrière onder meer oefenmeester is geweest van de tweevoudige Europese bekerhouder Benfica, gaat het komende seizoen de Belgische tweedeklasser Crossing Mo lenbeek trainen. Schwartz, die 60 jaar is, was de laatste twee jaar als trai ner verbonden aan de Duitse Bundes- liga Eintracht Frankfurt. WENEN Volgens het Weense dag blad „Express" is de Oostenrijkse Erika Schinegger, oud-wereldkampioe ne ski (afdaling), veranderd van ge slacht, voornaam en specialiteit Na vier chirurgische ingrepen behoort de ex-skister voortaan tot het mannelijk geslacht. „Hij" heeft zich aangemeld bij de wielerclub van Klagenfurt en gaat een nieuwe sportcarrière opbou wen in de wielersport. sens (Belg.) op 10.25; 5. Spanninger (Z. SI.) op 11.29; 9. Van Vught (Ned.) op 14.33; 11. Prinsen (Ned.) op 15.30. NEW YORK General Motors corp. heeft in 1967 haar eerste plaats behou den op de lijst van de grootste Ameri kaanse ondernemingen. Standard Oil (New Jersey) verdrong evenwel Ford Motor Co. van de tweede plaats. Dit meldt Fortune in zijn jaarlijkse lijst van Amerika's 500 grootste onderne mingen. G.M. behaalde in 1967 een omzet van 20.026.252.000 dollar tegen Jersey Standard een van 13.266.015.000 dollar. Ford een van 10.515.700.000 dollar. Daarop volgen: 4. Gen. Electric 7.741.233.000 dollar 5. Chrysler 6.213383.000 dollar 6. Mobil Oil 5.771.776.000 dollar 7. IBM 5.345.291.000 dollar 8. Texaco 5.121.388.000 dollar 9. Gulf Oil 4.202.121.000 dollar 10. U.S. Steel 4.005.521.000 dollar G.M. behield de eerste plaats hoewel haar omzetten 1 pet. onder het niveau van 1966 bleven. Ford werd zwaar ge troffen door de staking van het najaar van 1967 de omzet daalde 14 pet. U.S. Steel ging van de 8ste naar de tiende plaats terwijl Gulf Oil van 10,de negende werd. I.B.M. ging van de ne gende naar de zevende plaats terwijl Texaco van de zevende op de achtste kwam. De omzetten van de 500 grootste be drijven der Verenigde Staten namen in 1967 ten opzichte van 1966 met 7.9 pet. toe tot 359 miljard dollar de hoogste omzetten in de geschiedenis van het land aldus „Fortune" De winsten dezer maatschappijen daalden echter met 3 pet. tot in totaal 214 mil jard dollar. Dit laatste bedrag werd alleen overtroffen door de ongekend hoge 22.078.800.000 dollar van 1966. Bestuur en directie van de VPRO zijn met de handelwijze van de twee stafleden niet erg gelukkig. De heer Poelstra moest maandagmiddag op 't matje komen bij de directieleden A. J. Mulder en ds. I. J. van Houte. (Bei den hebben enige tijd geleden hun ont slag ingediend). De heer Mulder ont kende niet dat het ontslag van de heer Poelstra zou volgen. „Niet alleen vanwege de reis, maar ook om andere zaken", zei hij. Verder onthield hij zich van commentaar. De heer Poelstra werd over het gesprek met de directie geheimhouding opge legd. „Ik zou schriftelijke bevestiging van het gesprek krijgen, maar die heb ik tot nog toe nog niet ontvangen. Ik ver baas me er wel over dat de directie nu mijn ontslag al openbaar maakt. Verder zou ik wel eens willen weten wat die andere zaken zijn waarom ik zou zijn ontslagen", aldus de heer Poelstra, die inmiddels zijn raadslie den heeft ingeschakeld. „Ik betreur de ze affaire zeer, zeker nu de VPRO aan de rand van de afgrond staat". Bestuur en directie zullen zich ook beraden over de positie van pater Jels ma, die enkele maanden geleden bij de VPRO in dienst kwam en nog een proeftijd heeft. Verder zal het bestuur moeten be slissen of de kandidatuur van ds. Die kerhof geldig is. Volgens de statuten moeten kandidaten tenminste drie we ken voor de algemene ledenvergade ring zijn opgegeven. Pas woensdag ontving het bestuur van de VPRO het bericht dat ds. Diekerhof zich kandi daat zou stellen. ROTTERDAM Door onderhandse plaatsing van nominaal f 750.000,- aandelen op basis van de beurskoers, is het totaal geplaatste kapitaal van de Wereldhaven N.V. mij. tot exploitatie van onroerende goederen thans ge bracht op f 10.000.000. Voor de nieuwe aandelen, delende in de winst over 1968, zal beursnotering worden aangevraagd. De uit deze emissie beschikbaar ko mende middelen ad. ruim f 3.500.000 zullen mede worden aangewend voor de financiering van nieuwe projecten en versteviging van de liquiditeit. AMSTERDAM Een groepje Jor daanbewoners, verenigd in de stichting "Blijvend Jordaan en Omgeving", gaat streven naar beëindiging van de reeds jaren aan de gang zijnde afbraken in hun buurt en een sanering, die niet op afbraak van panden, maar op behoud van het oorspronkelijk karakter en de bebouwing is gericht. Volgens de voorzitter van de vorige maand opgerichte stichting, de bouw kundige A. Langkemper, is de Jordaan door de afbraken in verval geraakt, omdat er in afwachting van de uit voering van de saneringsplannen verder niets aan het oude stadsdeel wordt ge daan. Wel worden, aldus de voorzitter, bouwvallige monumenten gerestaureerd, maar niet door de Monumentenwet be schermde panden worden vaak ge sloopt, omdat de eigenaren hiertoe door gebrek aan geld genoodzaakt zijn. De heer Langkemper zei, dat de stich ting het gemeentebestuur met alle wettelijke middelen tot rede wil brengen en er op zal wijzen, dat, ongeacht de bestaande saneringsplannen, de huidige situatie niet kan voortduren. De Jor- daners leven naast puinhopen, mest vaalten en in straten vol met sloop auto's, een toestand waarover elk wel denkend mens met afschuw zou spreken. Hij keerde zich overigens tegen de be staande saneringsplannen, omdat deze geen verbetering van het bestaande betekenen, maar van de Jordaan een soort Bijlmermeer zouden maken. Voorts uitte de voorzitter ernstige kritiek op het hanteren van de zoge naamde bevriezingsverordening door B. en W., die er op neerkomt, dat in de Jordaan alleen mag worden geres taureerd of gesloopt en in geen geval gebouwd. Deze verordening loopt in juli 1969 af, maar het ziet er volgens hem naar uit, dat als het gemeente bestuur op die datum niet over een goedgekeurd saneringsplan beschikt, de verordening met vijf jaar zal worden verlengd. Als eerste actie is er vanmiddag een voorlichtingsbijeenkomst voor de Jor daanbewoners. UTRECHT In Sneek is op 74-jari- ge leeftijd overleden de heer J. Blok, erevoorzitter van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Patroons bond. De heer Blok was voorzitter van de NCAB van 1947 tot 1965 en' vervolgens van 1960 tot 1962. Bij zijn afscheid werd hij tot erevoorzitter benoemd. Hij was ook vele jaren wethouder en loco-burgemeester van Sneek.

De Vallei | 1968 | | pagina 7