Veeneridaals dagblad Biesheuvel waarschuwt regering: Geen belastingverlaging maar meer werkgelegenheid Buiten NPD-KNOKPLOEG TE COBURG EV ACTIE Salan op vrije voeten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beleid van Witteveen baart A.R.P. zorgen GEHEVEN VUIST BIJ BEGRAFENIS 'i Weinig wind M Saigon heeft het zwaar te verduren Seherpenzeler slachtoffer van autobrand GOEDE HOOP OP EEN AKKOORD BIJ RENAULT Ti- „Luns zwakke plek in kabinet" Sovjet-vaartuig opgebracht Protesten bij Sovjet-regering VS-vliegtuigen tot landen gedwongen Kogel uit maag van baby Bidaultstem niet op De Gaulle Staatshoofd van Nigerië beledigd Cohn-Bendit in W est-Duitsland Biesheuvel zegt: -fr Les-kooi Zorgen Te ver Stoutmoedig Jongelui van plein geveegd Raketaanvallen ELEKTRONISCH Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro De meest makkelijke verf heet Parijs weer rumoerig OPLUCHTING HANDGEMEEN RUST TERUG Een week voor de verkiezingen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /'1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 17 JUNI I968 - 42 JAARGANG no. 140 ROTTERDAM Vóór 1969 moet er een evenwichtig pakket van maatrege len komen. Een afweging van plannen die voorrang moeten hebben zal dan aantonen dat belastingverlaging er niet inzit. Deze duidelijke waarschuwing richtte de anti-revolutionaire fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel zaterdag aan het adres van het kabinet-De Jong. In zijn toespraak tot de anti-revolutionaire deputatenvergadering in De Doelen te Rotterdam wilde hij toch, zoals hij het uitdrukte, enkele schoten voor de boeg lossen, voor zover zijn fractiegenoten Goudzwaard en Boersma dat niet al hadden gedaan. ROTTER- DAM Minis- ter Luns heeft in dit weekein de nogal wat kritiek te ver duren gehad. Op de deputa tenvergade ring van de A.R in Rotter dam rangschik te mr. B. Biesheuvel hem zelfs onder de zwakke plekken in het kabinet- De Jong. De antirevolutionair vond het Europese beleid van de minister aarzelend en onduidelijk; deze poli tiek hinkt een beetje Engels en een beetje Frans. De liberale jongerenorganisatie J.O.V.D. verweet de minister dezelf de dag dat hij in zijn complimenten' aan het Portugese staatshoofd de grenzen tussen diplomatieke hoffe lijkheid en politieke beoordeling had overschreden. Zij sprak dat gevoelen uit in een motie, die werd aangeno men op haar congres in Dalfsen. De J.O.V.D. betreurde het dat de beide Kamers geen ernstiger kritiek op de verklaringen van de heer Luns hadden geoefend, temeer daar de Portugese regering er propagandis tische waarde aan had gehecht. CARACAS De Venezolaanse ma rine heeft op negen mijl ten zuiden van het eiland Orchila een Russisch vaartuig met 19 opvarenden aange houden en opgebracht naar de vloot- basis Puerto Cabello. Naar van welin gelichte zijde te Caracas werd verno men was het vaartuig op weg naar Panama. Het zou binnen de territoria le wateren van Venezuela hebben ge varen. TVu en dan verheug ik mij over ple zierig nieuws uit 't meer en meer verïndustrialiseerde, drukke westen; dit keer komt er zulk een goed be richt haast onder de rook van Rotter dam vandaan. Een half jaar geleden heb ik in mijn korte journaaltjes ver teld, dat de mogelijkheid, om de eens zeer vermaarde Eendenkooi Bakkerswaalbij Lekkerkerk sinds lang eigendom van het „Z-Holl. Land schap" ten dienste te stellen van het natuur-historisch onderwijs, dus met landschappelijke, botanische en vogelkundige excursies onder leiding van kooiker Tukker, een tentoonstel linkje mot de attributen van zo'n oer- eigen Hollands bedrijf, de historie enz. Zulk een aloude vangplaats met heel de romantiek zal een zeer bijzondere omlijsting vormen bij de weinige uit wijkmogelijkheden voor de Rotter damse scholen, maar ook voor de goede buitenvrienden in- en uit heems die graag eens een eenden kooi zouden bezichtigen en dan denk ik voor de vreemdelingen aan de na bije Kinderdijk e.a. fabriekscentra. Er kan op dit 15 ha omvattende natuur reservaat in een arm (doorbraak- restant) van de Lek een redelijke ex ploitatie worden verwacht; het zal nl. double usage wezen, daar het vang- seizoen in herfst en winter gehand haafd blijft en voorts gedurende de tweede helft van april en de volledige maanden mei en juni, drie keer daags, uitgezonderd zaterdag en zondag, trips worden gehouden voor school kinderen. Morgen wil ik nog wat over die toekomstige instructiekooi be richten. 18 juni 1968 A. B. Wigman Minister Witteveen (financiën) kreeg te horen dat voor de anti-revolutionai ren de werkgelegenheid voorrang ge niet boven belastingverlaging. Mr. Bies heuvel acht zich slechts gebonden aan wat er bij de kabinetsformatie is afge sproken. De rest is een open zaak. Hij noemde het wegnemen van de gevolgen van de progressie in de in komstenbelasting bij salarisverhoging, hetwelk in de Miljoenennota voor 1968 nog serieus aan de orde was, een illu sie. De nota over het loonbeleid en die over de BTW waren volgens mr. Bies heuvel missers, die de eenzijdigheid van de beleidsbeslissing hadden aangetoond. Over de belastingplannen van minis ter Witteveen „die hij naar ik hoop alleen maar in zijn hoofd heeft" maakte de AR-fractieleider zich zorgen. Bij de discussie over de loonnota en de werkgelegenheid had minister Roolvink de bezwaren van de AR-fractie nieti kunnen ontzenuwen. Het was allemaal te vroeg en te een zijdig en het blijft voor ons een raadsel. In het najaar komt het nu terug, maar de binnenlandse overbesteding blijft zo onafgedaan liggen, alduc- mtv biesheu vel. Hij adviseerde het kabinet ter ge legenheid van de Miljoenennota voor 1969 in september niet alles overhoop te halen. Hij vroeg zich overigens toch af of er nu wel zo'n haast is met de ver schuiving van de directe naar de indi recte belastingen, dit met het oog op de aankondiging dat de BTW in 1970 nog verder omhoog zal gaan. Het gaat te ver dat daarop met 1 januari 1969 al wordt vooruitgelopen, aldus mr. Bies heuvel. Daar hebben wij geen binding mee. Mr. Biesheuvel heeft in zijn rede voor de AR-deputatenvergaderingen sterk de nadruk gelegd op de verschillen tussen de liberalen en de anti-revolutionairen. Terwijl mr. Toxopeus bij de kabinets formatie van begin 1967 pleitte voor be lastingverlaging, stelde mr. Biesheu vel, zo bracht hij in herinnering, de werkgelegenheid, de industrialisatie en de modernisering van 't produktieappa- raat voorop. Deze vaste lijn heeft er van het be gin af aan ingezetenen, aldus mr. Bies heuvel, en de verschillen zijn bij deze debatten over de lonen en de BTW weer aan de dag getreden. Men denkt wel eens dat wij een beetje regeringspartij en een beetje oppositiepartij zijn, maar wij voeren een consistente politiek. De goede persoonlijke betrekkingen tussen de vier fractieleiders zijn van meer gewicht voor het kabinet dan het zich bewust is, zei hij. Tenslotte meende mr. Biesheuvel dat wij in ons land dreigen ten onder te gaan aan voorzichtigheid. Wij moeten voorzichtig zijn met de radicalen en met de Achttien, j.ei hij, voorzichtig met het kabinet, want anders rolt het om, voorzichtig met de KVP vanwege de PPR en met de PPR vanwege de KVP. Kuyper, Schouten en Berghuis waren ook geen voorzichtige mannen. Het is de stoutmoedigheid die de wereld ver der brengt, aldus mr. Biesheuvel, die als grote en trieste voorbeelden daar van de beide Kennedy's en dominee King noemde. In deze deputatenvergadering werd dr. A. Veerman met 1164 stemmen te gen 166 stemmen voor dr. J. H. Jon kers gekozen tot voorzitter van de An ti-Revolutionaire Partij, als opvolger van dr. A. P. Berghuis. WASHINGTON De Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben bij de regering van de Sovjet-Unie gepro testeerd tegen de Oostduitse maatrege len ten aanzien van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington bekendgemaakt. CAIRO Twee lichte Amerikaanse militaire vliegtuigen zijh zondag ge dwongen te landen op het vliegveld van Cairo, zo meldt het gezaghebben de Egyptische blad Al Achram. De 2 toestellen, die op weg waren van Mal ta naar Nairobi, zouden uit de koers zijn geraakt. De piloten zijn onder vraagd. COBURG Op het marktplein van de eeuwenoude Duitse plaat s^Coburg heb ben ongeveer 150 jongelui gisteren gedemonstreerd tegen de'Nuftouakl De- mokratische Partij, NPD, die daar een partijcongres voor Beieren hield. Knok ploegen van de party raakten slaags met de betogers, terwijl de oproerpolitie erbij stond en niet ingreep. NEW YORK Het pasgeboren meis je in een ziekenhuis in New York, dat voor de geboorte een kogel had „inge slikt", welke op haar moeder was af geschoten heeft zich „op natuurlijke wijze van de kogel ontdaan". De moe der van het meisje, die ^cht maanden zwanger was toen een onbekende op haar schoot, maakt het goed. Toen het kind eerder deze week, na de verwonding van haar moeder, met de keizersnede ter wereld werd ge bracht bleek de kogel door de wang van het kind gedrongen te zijn. Het kind had de kogel ingeslikt, waardoor het een lichte loodvergiftiging opliep. Het kind is er niet zo goed aan toe om dat het lijdt aan een longaandoening. SAIGON Saigon, de Zuidviëtname- se hoofdstad, is 't belangrijkste doel wit van de Viët Cong. Deze zal in de nabije toekomst zijn aanvallen op de stad .nog sterk opvoeren. Dat ver klaarde de nieuwe Amerikaanse opper bevelhebber in Zuid-Viëtnam, generaal Creighton Abrams, gisteren. Om aan de voortdurende aanvallen met raketten van de Viët Cong het hoofd te kunnen bieden worden meer Amerikaanse en Zuidviëtnamese troe pen gelegerd in de zogenaamde raket gordel, een zone van elf kilometer diep rondom Saigon van waaruit de vijand zijn raketten afvuurt. Daarnaast besto ken Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 de guerrillakampen in de nabijheid van de stad met zware bom men. Naar verluidt installeerden de geal lieerden deze week nieuwe elektroni sche apparatuur waarmee men de stel lingen van waaruit de vijand vuurt snel kan lokaliseren. Met behulp van radar kan men vervolgens zeer snel tegen vuur geven. Het eerste succes van deze appara tuur zou men gisteren al hebben ge boekt. Nadat vier raketten van de Viët Cong in Saigon waren neergeko men gaf men tegenvuur waarop zich enkele ontploffingen voordeden op on geveer tien kilometer afstand van de stad. Men nam aan dat het tegenvuur een opslagplaats van munitie of brand stof had getroffen. In het noorden van Zuid-Viëtnam, dicht bij de gedemilitariseerde zone, bracht communistisch kustgeschut gis teren een Amerikaaans patrouillevaar tuig tot zinken. Ongeveer 1500 partijleden wilden in de open lucht een bijeenkomst houden; toen de jongelui trachtten deze te hin deren, kwamen de knokploegen van de NPD in actie en veegden het plein in een mum van tijd schoon. Voor het zover was waren al politieversterkin- gen aangerukt, doch deze grepen niet in. Een woordvoerder van de politie verklaarde: „Er was voor ons geen reden om tussenbeide te komen. De NPD-knokploegen waren de toestand goed meester." Coburg staat bekend als een der bolwerken van de NPD. De jongelui, bij wie vele leden van de Socialistische Duitse Studentènbond (SDS), splitsten zich vervolgens in groepjes en riepen vanuit de zijstraat jes „Nazi's eruit, nazi's eruit." Ter wijl de NPD-volgelingen zich opstelden voor een mars naar het oorlogsgedenk teken in de stad, waar zij een krans zouden neerleggen, maakten de de monstranten zich gereed opnieuw tus senbeide te komen. Eerder had de politie de pers mee gedeeld dat de jonge demonstranten hadden gereageerd op „vriendelijke verzoeken" om geen wanordelijkheden te veroorzaken en dat zij rustig aan de kant waren blijven staan. Toen echter Adolf van Thadden, landelijk voorzit ter van de NPD, het spreekgestoelte betrad, overschreeuwden zij hem her haaldelijk voordat zij door de „orde dienst" tot zwijgen werden gebracht. RENSWOUDE In de nacht van zondag op maandag raakte op de Dorpsstraat een auto in brand. De in zittenden, de heer Cozijnsen uit Rens- woude en de heer J. Kerkhof uit Scher- penzeel, werden met ernstige brand wonden naar het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. De heer Kerkhof is later aan zijn ver wondingen overleden. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Een getuige verklaarde tegen over de politie een steekvlam gezien te hebben waarna de auto direct in lich terlaaie stond. Verzoeke voor I juli 11.55 x over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. AVIGNON De Franse oud-president George Bidault, die onlangs bij verras sing uit ballingschap in zijn vaderland is teruggekeerd, heeft te Avignon in een toespraak tot ongeveer 3.000 gerepatri- eerden uit Algerije zijn gehoor opgeroe pen bij de verkiezingen niet op De Gaulle ic stemmen, maar op een kandidaat van het centrum cf van de niet-communisti- sche linkerzijde, om zo het Gaullisme en het communisme een nederlaag toe te brengen. Na in sterke bewoordingen uiting te hebben gegeven aan zijn kritiek op premier Pompidou, sprak Bidault zich uit voor een centrumregering van „open baar welzijn". UTRECHT Wegens belediging van een bevriend staatshoofd heeft de Utrechtse politie zaterdagmiddag zes studenten bekeurd. De studenten de monstreerden in de binnenstad met sandwichborden tegen het staatshoofd van Nigeria. Zy maakten hun ongenoe gen kenbaar over de wreedheden in Biafra. In de studentenflat aan de Ina Bou- dier Bakkerlaan hebben een paar stu denten raambiljetten opgehangen met het opschrift: „Gowon, president van Nigeria, moordenaar. Laat het rode kruis toe". ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk beleeft vandaag opnieuw een spannende dag van de grote nationale staking. In de loop van vandaag zullen de arbeiders van Re nault by stemming beslissen of zy weer aan het werk zullen gaan. Wordt b(J Renault het werk hervat, zo zegt men in Parys, dan volgen vry zeker ook de andere automobielfabrieken en de metaalindustrie. De arbeiders van Renault zullen zich moeten uitspreken over een basisakkoord, dat de directie van Renault na een onderhandeling van 35 uur, zaterdagochtend, met de vakbonden heeft bereikt. 1. Een gemiddelde salarisverhoging van twaalf procent, boven de in dit jaar reeds ontvangen verhoging (van 2,25 procent in februari); 2. De verkorting van de werkweek met één uur tot 44 uur met behoud van salaris. Einde 1969 zal de werk week opnieuw met een halfuur wor den bekort; 3. De vakbondsrechten, die tot nu toe stilzwijgend erkend werden, zullen officiële erkenning ontvangen; 4. De stakingsdagen zullen voor vijftig procent worden uitgekeerd. Hoewel dit alles aanzienlijk minder is, dan de arbeiders en de bakbondefi aanvankelijk hadden geëist (hierbij be hoorde o.m. een minimumsalaris van duizend francs per maand), toonde men zich bij de vakbonden optimisT tisch over de uitslag van „de komen de raadpleging". Voor de talrijke Nederlandse binnen vaartschepen, die op de Franse rivie ren en kanalen geblokkeerd zijn door de stakingen van de sluiswachters zal het ongetwijfeld een opluchting zijn geweest te vernemen, dat met ingang van vandaag ook deze staking ten ein de is. Öok de Parijse taxi's gaan weer rij den. De taxichauffeurs 'hebben hun zin gekregen. Dit betekent, dat hun prij zen met 35 procent verhoogd zijn. De televisie staakt nog altijd. In het Quartier Latin is het gister avond weer enige tijd rumoerig ge weest. Op de Boulevard St. Michel, blauw van de ontploffende traangas- bommen, waren in een verstikkende atmosfeer politie en studenten weer tot een handgemeen gekomen. Ver scheidene mensen werden gewond, on der wie een politieman, die een mes steek in de rug opliep. Hjj werd ove rigens niet ernstig gewond. De relletjes waren ontstaan nadat de politie in opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken de Sorbonne had ontruimd. De ontruiming zelf ver liep zonder incidenten, maar later ver zamelden de studenten zich in de buurt van de Sorbonne en begonnen zij ste nen te gooien naar de oproerpolitie, die met gummiknuppels en traangas granaten meteen zeer krachtig optrad. Juist toen de gevechten een ernstig karakter dreigden aan te nemen kwam Jacques Sauvageot, de leider van de linkse studentenorganisatie, ter plaat se aam. Nadat hij even met de politie- commandanten had overlegd, gaf hij zijn volgelingen opdracht de gevechten onmiddellijk af te breken. Hij bleek voldoende gezag te bezitten om ge hoorzaamd te worden. Tegen half tien gisteravond was de rust vrijwel teruggekeerd. FRANKFORT Daniël Cohn-Bendit, de leider van de verboden Franse „be weging van de 22ste maart", is van plan twee weken in W.-Duitsland te blijven, waar hij zaterdag uit Londen aankwam. Volgens Frank Wolff, de ondervoorzit ter van de uiterst linkse „vereniging van socialistische studenten" in West- Duitsland (S.D.S.), wil Cohn-Bendit op 27 of 28 juni naar Zwitserland gaan. Hij zou niet van plan zijn in de naaste toe komst naar Frankrijk terug te keren. PARIJS Met de rechter vuist ge heven passeren vrienden van de 17- jarige student Gilles Tautin de met bloe men bedekte kist. Tautin kwam vorige week maandag om het leven tijdens een treffen tussen studenten en de politie bij de Renault-fabrieken in Flins. Raoul Salan, de belangrijkste leider van de extreem rechtse O.A.S. hier in gezelschap van zijn dochter Dominique kort na zijn vrijlating. PARIJS Precies een week voor het begin van de Franse verkiezingen heeft president De Gaulle een spons ge haald over het verleden van de O.A.S., het vroegere Franse geheime leger. Met ex-generaal Salan en ex-kolonel Argoud werden zaterdag een aantal andere ver oordeelden, die nog in de Franse gevan genissen zaten, vrijgelaten. Hiertoe be hoorden o.m. de twaalf gevangenen, die op Ile-de-Ré in de Atlantische Oceaan zaten opgesloten. De Gaulle heeft daarmee tevens de enkele weken geleden gedane belofte aan het leger ingelost. Want hoewel al gemeen werd aangenomen, dat hij dit verzoenend gebaar maakte om het anti communistische front in deze verkie zingsstrijd te versterken, schijnt het nu vrijwel vast te staan, dat het leger hem deze belofte heeft afgedwongen. Toen De Gaulle nl. op 29 mei op het vlieg veld te Baden-Baden aan generaal Mas- su vroeg of hij, in geval van een revo lutie, op het leger kon rekenen, kreeg hij een bevestigend antwoord. Massu voegde er evenwel aan toe, dat de prijs hiervoor zou zijn de liquidatie van de „Algerijnse kwestie". Met uitzondering van de 155 bij ver stek veroordeelden en de zeventien vluchtelingen, die in staat van beschul diging zijn gesteld, is hiermee de „Al gerijnse opstand" vrijwel geliquideerd. Deze 172 gevallen zullen echter blijven bestaan. Juridisch is de Franse presi dent namelijk niet bij machte iets voor hen te doen. Het is echter zo goed als zeker, dat zodra zij zich in Frankrijk zullen vertonen, zij op vrije voeten zul len worden gelaten, zoals George Bi dault en ex-kolonel Lacherou. DEN HAAG Uit een woning in Den Haag, waarvan de keukendeur vermoedelijk niet was afgesloten, is zaterdag een bedrag van naar opgave f 15.000,gestolen en een witgouden dameshorloge dat f 650,waard is. De diefstal werd op klaarlichte dag gepleegd. Het hele huis werd door zocht. Een vlak lagedrukgebied, waarvan der kern boven Noord-Duitsland is ge legen verplaatst zich langzaam naar de Noordzee. De boven Noord-Duits land en het Noordoosten van Neder land aanwezige warme en vochtige lucht wordt hierdoor geleidelijk ver drongen door lucht afkomstig uit Frankrijk. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaakte vanmorgen plaatselijk enige regen. In verband daarmee kunnen er in het komende etmaal in ons land plaat selijk nog enkele buien tot ontwik keling komen. Daarbij wordt er niet veel wind verwacht, terwijl de tempe raturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1