HER V. RUSTHUIS WORDT GESLOOPT Vijftig jaar zondagsschool werd stijlvol gevierd Ernst Johan van Schagen in actie op t strand Vijftig jaar wet tot afsluiting en droogmaking Zuiderzee 'ONS GENOEGEN' WIE HET GEWICHT WETEN VAN BESTUURSLEDEN Herdenkingsdienst en feestelijk programma School maakte in halve eeuw veel omzwervingen Wild brandje op Boslaan Verblind door bliksemflits Handballers op toneel als cabaretiers DSA-jeugd succesvol in Avondvierdaagse Uitslagen wedvlucht Zaterdagvliegers Tweede prijs in tuinenkeuring naar Edervener Geslaagd Overtreder reed bromfietser aan Eerste prijs voor Soli Deo Gloria Bekendmaking MIST u uw 10550 11079 Weigerende rem op afrit rijksweg oorzaak botsing Trene' vijfde op muziekconcours Gelukkig Nieuwe man voor CHU in de raad Fietspuzzelrit voor de jeugd' Tabaksteelt op televisie dagblad Dl VALLEI? B 1 BURGERLIJKE STAND Projectie Ouder MAANDAG 17 JUNI 1968 VEENENDAAL Binnen enke' weken is dit vertrouwde beeld aan d Kerkewijk verdwenen. Het is onwaar schijnlijk, dat er nog één inwoner is ir Veenendaal, die zich de tijd kan her inneren, dat dit gebouw er nog niet stond. Slechts weinigen zullen het ver dwijnen betreuren. Het „Hervormd Rusthuis" werd in 1878 gesticht door de diakonie van de hervormde kerk, die hiervoor de mid delen uit nalatenschappen had verkre gen. Tot 1964 is het in gebruik geweest als bejaardentehuis. Toen kregen de be jaarde inwoners van Veenendaal de beschikking over „De Engelenburgh". Enige maanden later trokken weer be jaarden in het pand. Ditmaal de Rhe nense, die door nieuwbouw van het te huis waarin zij verzorgd werden, zo lang elders ondergebracht moesten worden. Deze mensen hebben het „Rusthuis" ongeveer twee jaar be woond. Vorig jaar echter kwam er de finitief een einde aan de bewoning van het tehuis. Nog even er is sprake geweest er een sociëteit voor gastarbeiders in te vesti- EDERVEEN De voorjaars-tuin- keuring van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkundeafdeling Ede heeft voor de< heer G. Verwijs Bruine- horstweg 38 een tweede prijs opgele verd. De eerste prijs was voor de heer G. J. Jansen Kreelseweg 4 te Ede, en de derde prijs ging naar de heer A. Melissen Lunterseweg 55 eveneens te Ede. EDERVEEN Voor het eindexa men HBS A van het Marnixcollege te Ede slaagde onze plaatsgenote Mej. Martha Kleiverd. VEENENDAAL De familie Van B. aan de Boslaan zat zaterdagavond in de voortuin toen men door de buren gewaarschuwd werd dat het schuurtje achter het huis, waarin een koelcel met een voorraad wild en gevogelte, brandde. De brandweer had het vuur spoedig onder de knie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De PUEM zal een onderzoek instellen naar een eventuele kortsluiting. De schade kon nog niet geschat worden, maar is be trekkelijk gering. VEENENDAAL De bromfietser M. v. d. B. uit Veenendaal werd zater dagmiddag licht gewond, toen hij werd aangereden door de Ermelose automo bilist J. V. Van de B. kwam van de Rembrandt- laan de Kerkewijk op. J. V., die uit het centrum kwam, reed door het rode verkeerslicht waardoor de botsing niet te voorkomen was. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse Christelijk gemengde zangver eniging Soli Deo Gloria onder leiding van den heer Van Vliet heeft op het zangconcours te Reewijk een zeer fraai resultaat behaald. In de afdeling uitmuntendheid wist men met 333 pun ten een eerste prijs in de wacht te slepen. Zoals gewoonlijk knoopte men er meteen een uitgaansdagje aan vast. Van Rèewijk uit ging, men naar Alphen aan de Rijn waar koffie werd gedronken. In Rotterdam werd een tocht met de Metro gemaakt waarna in Oudewa ter werd gedineerd. Hier bleef men nog gezellig een tijd je bijeen. en, maar daar is niéts van gekomen. >p achterzijde van het pand is mo- nenteel reeds voor een groot gedeelte •esloopt. Men zal hard werken om het ■ehele pand tegen de grond te krijgen, want het is spoedig november en dan moet op die plek met nieuwbouw be gonnen worden. Wat er namelijk ook verandert, de bestemming van de grond blijft dezelfde: huisvesting van bejaarden. Op de plaats van het oude rusthuis komen moderne bejaardenflats. Samen met flats aan de overzijde zullen zij aan meer dan vierhonderd bejaarden in gerieflijke, moderne woningen huisves ting bieden. Een dienstencentrum zal er voor zorgen, dat ze in moeilijke omstandig heden geholpen worden. Over niet al te lange tijd zal het huidige gebouw aan de Kerkewijk dan ook wel ver geten zijn. Het nieuwe zal een beter visitekaartje voor Veenendaal vormen, zo verzekerde wethouder M. Bast- meijer eens. VEENENDAAL Gebleken is, dat de vijvers gelegen voor de flats aan De Grote Pekken in ernstige mate wor den verontreinigd door olieachtige vloei stoffen. Deze substantie wordt via re genwaterriolen geloosd op deze vijvers. De omwonenden ondervinden hinder van de stank. Bovendien vormt de ver ontreiniging een ernstig gevaar voor de vissen, de zwanen en andere water vogels die deze vijver bevolken. In verband hiermede wijzen wij op het verbod in (je Bouwverordening om schadelijke stoffen in de riolering te brengen. De controle op de naleving van djt voorschrift zal worden uitge breid. Tegen overtreders ervan zal vanaf heden streng worden opgetreden. Wij veronderstellen evenwel dat de ver oorzaker van de vervuiling, die wij langs deze weg verwachten te berei ken, handelt in onwetendheid omtrent de hinderlijke en fatale gevolgen van de schadelijke lozing en deze zal sta ken. Wij geven betrokkene (n) in overwe ging zich in verbinding te stellen met de dienst van gemeentewerken omtrent te treffen maatregelen. Tenslotte doen wij een beroep op het gemeenschapsgevoel van betrokkene(n) en vertrouwen erop dat dit niet tever geefs is zodat de vijvers in stand kun nen worden gehouden. B. en W. van Veenendaal: De burgemeester, J.' Hazenberg, De secretaris, W. van Offeren. VEENENDAAL Zondagmorgen werd de politie verteld, dat er aan de Wageningselaan een auto in de sloot lag. Toen men ging kijken bleek er geen bestuurder aanwezig te zijn. In de auto werd het rijbewijs van de eigenaar gevonden, en daaruit bleek, dat het H. G. uit Ede was. Men heeft de man opgebeld en gevraagd naar Veenendaal te komen. Hij vertelde dat hij zaterdagavond was geslipt na dat hij door een bliksemflits verblind was geraakt. tot lTJfi «r van 1T.KV- 19.30 uur 16-30—17.30 uur. VEENENDAAL De heer F. J. R. uit Wassenaar kwam op de afrit van Rijksweg 12 tot de ontdekking, dat de remmen van zijn auto het niet deden. De heer R. kwam uit de richting Utrecht en wilde rechtsaf de Nieuwe weg oprijden, richting Veenendaal. Toen R. onderaan de afrit was had hij nog een snelheid van ongeveer 70 km. Hij probeerde de Nieuweweg op te draaien, maar de bocht was te scherp voor deze snelheid. Aan de overzijde ramde hij de afrastering rond de tuin bij de familie K. De afrastering werd gedeeltelijk vernield en de auto zwaar beschadigd. AMERONGEN Ingekomen: G. Warns, Imminkstraat 2 van Gronin gen; G. H. Roelofs, Dwarsweg 54 van Gouda; A. Holswilder, Pr. Irenelaan 13 van Doorn. Vertrokken: R. Rijksen, Oranjelaan 26 naar Maartensdijk; H. van Beijn- hem-Budding, Koenestraat 77 naar Tiel; A. v. Kruistum, Eindseweg 17 naar Leiden; H. G. Brinkman, Kon. Wilhel- minaweg 46 naar Leiden. RHENEN De Rhenense zondagsschool vierde zaterdagavond in het vereni gingsgebouw „Irene" niet een feestelijk programma het 50-jarig bestaan. Zon dagochtend hield ds. A. Westra in de Cunerakerk een speciale herdenkings dienst, waaraan bovendien een doopplechtigheid was verbonden. In gebouw „Irene"' was onder andere de heer L. Edel (72), die tot de op richters van deze school behoort en momenteel in „De Tollekamp" woon achtig is, na zich kort geleden geheel uit zaken te hebben teruggetrokken. „Ik was in 1918 in militaire dienst, trouwde een jaar later en toen kwam meester" Van Dam me vragen of ik er wat voor voelde mee te helpen aan de Zondagsschool", aldus de heer Edel. „We gingen van start met ds. Hooyer en mej. Visch (dochter van ds. Visch). Ik ben nog de enige in leven zijnde medewerker uit die dagen. Vijf RHENEN Zaterdagavond was het feest voor de Rhenense Handbal Club. De vereniging bestaat vijf jaar en dit was aanleiding voor het organiseren van een grote feestavond. Na de reeds eerder georganiseerde beide grote toernooien vormde deze avond een waardige afsluiting van de festivitei ten die dit eerste lustrum vergezelden. Van de zijde van leden, donateurs en poolleden bestond een enorme belang stelling en de grote zaal van het Can- dia-clubhuis bleek haast te klein om allen te herbergen. Toen voorzitter Bonnet echter om streeks half negen deze avond opende had iedereen een plaatsje gevonden en kon het cabaret, dat geheel door RHC- leden in elkaar was gezet en werd ge presenteerd, een aanvang nemén. Het is buiten kijf dat de leider van dit cabaret Cor Dijksma, de mede werkers Riet Krechting, Iny ter Hogt, Willem Van Buytene, Jan en Cees v. d. Pol, alsmede de muzikale begelei ders Alfons Bekker en Wim Snijders en tenslotte de assistenten Hennie Dijksma en Dick de Heus, grote eer van hun werk hebben gehad. Het cabaret bestond uit een vlotte aaneenschakeling van doldwaze schets jes en zelf gecomponeerde liedjes, die het publiek van het begin tot het eind wisten te boeien. Kwalitatief stond dit cabaret op een hoog niveau, temeer daar het door louter amateurs werd gebracht. De teksten waren echter goed ingestudeerd en vol overgave kweten de amateur-cabaretiers zich van hun taak. Van plankenkoorts was weinig te merken, hoewel het voor alleen de eerste keer was dat zij op deze ma nier voor het voetlicht traden. Toen dit boeiende cabaret omstreeks kwart over elf werd besloten, was een ovationeel applaus van het publiek een duidelijk bewijs hoezeer men dit op treden van eigen leden had gewaar deerd. Nadat de RHC-voorzitter deze waardering nog eens met hartelijke woorden en een bloemenhulde had on derstreept, begon een zeer geanimeerd bal dat tot twee uur duurde. 'en dertig jaar heb ik het vol kunnen 'houden. Toen volgde mej. W. H. Slot 'me als leidster op. De heer De Haan Mam het over van mej. Slot en thans 'is de heer Verdouw voorzitter van de •school. Er zijn nu elf leiders, veertien assistenten en tweehonderd en dertig getegistreerde leerlingen". De feestavond werd gehouden aan de hand van een schema zoals dat bij talrijke televisie-uitzendingen gebruikt wordt. De onderwerpen wezen dat trouwens ook al uit, zoals „Uit de ou de doos", „Reklame", „Journaal", „Achter het Nieuws", „Voor de vuist weg", „José en scène" en .Laatste nieuws". Door middel van een speciaal voor dit doel geïnstalleerde apparatuur werden prentbriefkaarten en foto's van oud en nieuw Rhenen op het doek ge projecteerd, waarbij de heer P. Onink voor het commentaar zorgde en dit doorweefde met allerlei wetenswaar digheden over de school in de afgelo pen vijftig jaar. De heer J. Seesink, kleinzoon van de heer Edel, trad op als omroeper. Ook de dia-reportage over de school, deels in zwart-wit en deels in kleur, gaf een interessant beeld van de werkzaamhe den en de belevenissen met de talrij ke kinderen. Uit de toelichting bleek, dat men in 1938 zijn intrek nam met de school in gebouw „Irene", na daarvoor verschil lende omzwervingen te hebben ge maakt in talrijke lokaliteiten, waar onder de kerkeraadskamer van de Cu nerakerk. Tengevolge van de kerk- EDERVEEN Dat de muzikale prestaties van het fanfarekorps „Ire ne" zich in stijgende lijn bewegen on dervonden in het afgelopen weekeind de deelnemende korpsen aan het mu ziekconcours vdn de Edese muziekfe- deratie, dat te Otterlo werd gehouden. „Irene" deed daar de laatste plaats, die men jaar in jaar uit bezette op dit concours, over aan de Edese Harmo nie. Het Ederveense korps eindigde sa men met Bennekom op een gedeelde vierde en vijfde plaats. Reeds eerder in dit concoursseizoen behaalde Irene fraaie resultaten tijdens het Pinkster- concours dat te Ugchelen werd gehou den. De uitslag van het concours van de Edese muziekfederatie luidt als volgt: 1. Edese Harmonie 78 p.; 2. Kunst na Arbeid, Lunteren 74 Vsp.; 3. O.B.K. Otterlo 74Va p.; 4. Irene, Ederveen 73p.; 5. O.B.K., Bennekom 73Vt p.; 6. De Edese Harmonie 72V« p. De tam boercorpsen werden als volgt geklas seerd: 1. Edese Harmonie 75Vf p. 2.. Kunst na Arbeid, Lunteren 72 p.; 3. O.B.K.Otterlo 71 p.; 4. De Edese Harmonie 70V< p. brand en de oorlogsjaren lag het zon dagsschoolwerk enige tijd stil, alhoe wel het in 1943 met zogenaamde kin derkerkdiensten 1 kon worden hefvat. Uit een gesprekje met mevrouw Veenendaal in het programma-onder deel „Voor de vuist weg" bleek, dat de zondagsschool in Rhenen feitelijk al ouder is dan een halve eeuw. Mevrouw Veenendaal vertelde, dat zij en haar zuster al eerder op de zondagsschool gingen. De heer Onink vertelde, dat de heren De Kruyf en Lammers ermee begonnen waren en dat die school uit ging van de zogenaamde gereformeer de bond. Enkele oud-Rhenenaren, wis ten te vertellen dat er in Rhenen mis schien al, wel tachtig jaar zondags school wordt gehouden. De jubilerende school is echter vijftig jaar aangeslo ten bij de Nederlandse Zondagsschool vereniging. Het hoofdbestuur zond een geluk wens, evenals de afdeling Rhenen van de Nederlandse Protestantenbond. Ook de heer C. Koekman, gepensioneerd hoofd van de openbare ulo-school, school, thans wonende in Nijmegen, zond als oud-leider eveneens een feli citatie. Bij het feest in „Irene" waren ook de kinderen betrokken. Zowel de aan wezige ouders als de leerlingen wer den door het schoolbestuur getrak teerd. De herdenkingsdienst in de Cunera kerk van zondagochtend trok bijzonder veel belangstellenden. Ds. Westra hield een toespraak over het onder werp „De goede Herder". „We mogen ons gelukkig prijzen", aldus ds. Wesr tra, „dat er nog mensen zijn, die on ze kinderen op een zondagsschool kunnen opvangen en daar van de He- re Jezus kunnen vertellen. Hoe vaak wordt dit belangrijkste deel van de op voeding van onze kinderen vergeten". Ook in deze dienst werkten talrijke leerlingen van de school mee. Toen de tientallen dopelingen werden binnenge dragen, werden ze zingend door de zondagsschoolleerlingetjes begeleid. De kinderen zongen tijdens de dienst ook verschillende liederen. EDE De Edese dorpsomroeper Ernst Johan van Schagen werd als vijftiende geklasseerd op het natio nale concours van dorps- en stads omroepers, dat zaterdag in Egmond aan Zee werd gehouden. De eerste prijs ging naar de omroeper van het Zeeuwse IJzendijke, Petrus van Martelaere. Van Schagen kreeg van de jury een hoge waardering voor de wijze van presentatie en oogstte bij het pu bliek veel succes. De oorzaak van zijn voor hem persoonlijk wat te leurstellende klassering moet ge zocht worden, zo deelde de voorzit ter van de jury mee, in de inhoud van de tekst van de Edese omroe- Van Schagen, altijd te vinden voor een „stunt", liet zijn stem schallen over het drukke strand van Egmond. per. Ernst Johan maakte propaganda voor de VW Ede in dichtvorm en volgens de jury was zijn tekst hier te veel op afgestemd. De boodschap van Van Schagen riep te weinig herinneringen op aan het traditionele omroepen van vroe ger, zoals dat bij de meeste andere omroepers wel het geval was. Al met al was Ernst Johan, die de hele dag het doelwit van tientallen fotografen was, niet tevreden. ,„Ik heb weer enorm veel geleerd", sprak hij na afloop. UTRECHT „Voor zover bekend, is Hendric Stevin in 1667 de eerste ge weest die het idee- opperde- de Zui derzee af te sluiten teneinde de water staatkundige toestand van Nederland te verbeteren of zoals hij het toen uitdrukte teneinde „het gewelt en het RENSWOUDE De jongensclub DSA die in Woudenberg deelnam aan de door de Stichts-Gooische Wandel- bond uitgeschreven Avond-Vierdaagse behaalde een uitstekend succes. De twee jongensgroepen onder leiding van de heren Dirksen en Overeem die 10 km liepen, behaalden zonder uitvallers de eindstreep. De oudere groep onder leiding van de heer Mastrigt die 15 km moest lopen kwam ook volledig binnen. De voor het eerst aan de DSA toege voegde meisjesclub onder leiding van mevrouw Valkenburg die ook 10 km liep deed het eveneens uitstekend. Op het Sportpark in Woudenberg ont vingen alle deelnemers een medaille. Terwijl de leiders en leidster de groepsmedaille ontvingen. Voorafge- AMERONGEN —De heer W. A. Haandrikman te Amerongen zal de door het aftreden van de heer A. A. van Doorn opengekomen plaats in de raad voor de CHU gaan innemen. De heer Haandrikman was bij de gehou den verkiezingen in 1966 vierde op de lijst van de CHU en behaalde toen 27 voorkeurstemmen. Het is nog niet be kend of de heer Haandrikman zijn be noeming zal aanvaarden. RHENEN De honderdjarige muziekvereniging „Ons Genoegen" organiseert op zaterdag 29 juni een muziek- en dansfeest. Ter gelegenheid daarvan kunnen de inwoners van Rhenen een schatting maken van het gewicht van de zeven be stuursleden. Degene die het juiste aantal ponden raadt wint een levend of ge slacht varken! Begin dit jaar werd het eeuwfeest herdacht met een receptie en een feest avond voor de leden in rest. De Ko ningstafel. Zaterdag 29 juni worden de festiviteiten afgesloten met het organi seren van muziek en dans. Daartoe werd de Schager Dansgroep gecon tracteerd terwijl verschillende orkes ten, waaronder Cecilia uit Scherpen- zeel, Signaalkorps uit Wageningen, Ons Genoegen uit Renswoude en ook Oefening Baart Kunst uit Rhenen hun medewerking al hebben toegezegd. In de middaguren zullen talrijke korpsen een rondgang maken via ver schillende routes, terwijl Oefening Baart Kunst zeer waarschijnlijk het avondprogramma zal openen met een show op het terrein naast de r.-k. Ge- dachteniskerk. Daar zullen ook ande re orkesten optreden, onder andere van de „GEVU" uit Utrecht. In de avonduren volgt dan ook het optreden van de dansgroep uit Schagen. Het bestuur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft het initia tief genomen gelden in te zamelen on der de Rhenense verenigingen en het bedrijfs- en zakenleven om daaruit een vuurwerk te kunnen bekostigen, dat zoals in het voornemen ligt zal af gestoken worden aan het slot van de avond. Hierover ontvangt men over enkele dagen een rondschrijven met vermelding van het adres waar men zijn bijdrage zal kunnen storten. gaan door de plaatselijke muziekkorp sen en drumband vertrok men vanaf het sportpark Woudenberg voor een triomfantelijke intocht door Wouden berg. Vele ouders van de DSA-jeugd reikten aan de wandelaars prachtige boeketten bloemen uit. Ook de leiders en leidster ontvingen een bloemenhul de. Na het défilé voor Woudenbergs en Renswoudes eerste burger burgemees ter J. A. Hosang werd deze uitstekend geslaagde Avond-Vierdaagse die begun stigd werd door prachtig zomerweer, ontbonden. AMERONGEN De Ned. Hervorm de Jeugdcommissie 'te Amerongen or ganiseert op zaterdag 22 juni weer een puzzelrit per fiets. Jongens en meis jes van 12 tot en met 16 jaar kunnen aan deze rit meedoen. Gestart zal wor den vanaf twee uur bij het zaaltje Lie- vendael. RHENEN Eind vorige week heeft een reportageploeg van de NTS uitge breid gefilmd in Rhenen en omgeving om de geschiedenis over de tabaks teelt, waarover momenteel een ten toonstelling wordt gehouden in het streekmuseum aan de Molenstraat, straks op het scherm te kunnen bren gen in het programma van „Gewest tot Gewest". Het is nog niet bekend wanneer de uitzending zal plaatsvin den. n ii VEENENDAAL De uitslagen van de wedvlucht vanaf Orléans van v.p.v. „De Zaterdagvliegers" waren als volgt. In concours 118 duiven, die om 5.30 uur werden gelost. Aankomst le prijs winnende duif 12.32.28; snelheid 1257,50 meter per minuut; aankomst laatste prijswinnende duif 14.12.00, snelheid 1011,47 meter per minuut. C. Bos 1, 5; K. v. d. Velde 2; C. W. de Koning 3; J. D. Heikamp 4, 9, 11, 16; P. Vink 6; H. Schoeman 7, 26; G. van Rotterdam 8, 12, 29; H. v. Dijk 10; R. Muller Fl. 13; C. J. Stuivenberg 14, 25, 24; W. Davelaar 17, 20; G. v. Wijk 18; J. J. Heij 19; G. v. d. Weerdhof 21, 23, 25, 27, 30; G. Versteeg 22; Gebr. Gijs- bertsen 28. In het rayon klasseerden zich bij de eerste 25 prijswinnende duiven (in con cours 593): C. Bos als 20e en K. v. d. Velde als 25e. vergif der Noortzee uytter Verenigt Nederlant te verdrijven", zo zei vrij dag in Utrecht de directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, ir. M. Klasema. Hij sprak op de herden kingsbijeenkomst „50 jaar wet tot af sluiting en droogmaking der Zuider zee, d.d. 14 juni 1919", georganiseerd door het genootschap Flevo in samen werking met een groot aantal organi saties en instituten, die nauw zijn be trokken bj de Zuiderzeewerken. De gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, aldus ir. Klasema, is van zeer grote betekenis geweest voor de verbetering van de waterstaatkundige toestand van ons land. Die betekenis zal in de toekomst ongetwijfeld toene men, omdat in een steeds groter deel van Nederland steeds meer IJssel- meerwater zal worden gebruikt. Voor waarde hierbij is volgens hem, dat het beschikbare water op zorgvuldige wij ze wordt beheerd en dat alle middelen worden aangewend om de kwaliteit van het IJsselmeerwater zo hoog mo gelijk op te voeren. Daartoe, aldus ir. Klasema, zal op subtiele wijze moe ten kunnen worden gemanipuleerd met de verschillende kunstwerken, zoals gemalen, schut- en uitwateringssluizen en inlaat- en aflaatduikers. Naar het oordeel van ir. Klasema zal dit slechts mogelijk zijn wanneer het waterhuishoudkundig beheer van het IJsselmeer en de randmeren ook in de toekomst in één hand blijft. „Er dient daarom nu reeds aandacht te worden besteed aan de vraag hoe en door welke overkoepelende organisatie dit tfeheer in de toekomst wanneer de dienst der Zuiderzeewerken zal zijn opgeheven als alle werken zijn voltooid dient te worden gevoerd", aldus ir. Klasema. Hij meent, dat de ze instantie uitgebreide bevoegdheden zal moeten krijgen om te kunnen rea liseren dat ook bij een eventuele be stuurlijke versnippering van het Zui derzeegebied, de opdrachten tot het nemen van maatregelen voor een ver antwoord waterhuishoudkundig beleid steeds rechtstreeks aan het personeel van gemalen en sluizen kunnen wor den verstrekt. „Slechts dan zal het IJsselmeer geheel kunnen voldoen aan de verwachtingen, die ir. Lely daar van had", aldus ir. Klasema. Mr. K. Jansma, voorzitter van het genootschap Flevo, besprak de ge schiedenis van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. „Het is de onsterfelijke verdienste van de Zuiderzeevereniging geweest, dat zij in de eerste plaats geld bij elkaar heeft weten te krijgen voor een onder zoek of de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee kon geschieden en op welke wijze". Interessant vond hij de vergelijking van wat men zich in 1918 van de voordelen van de Zuider zeewerken voorstelde en hoe men te genwoordig de zaak beziet. Deze voor delen blijken gedeeltelijk anders, maar over het geheel veel belangrij ker te zijn geweest, dan men zich 50 jaar geleden voorstelde, aldus mr. Jansma, die releveerde, dat niemand er in 1918 bijvoorbeeld aan dacht, dat deze oppervlakte land midden in Ne derland nog eens dringend nodig zou zijn als uitbreiding van de Randstad. Ook over de staatkundige indeling van het nieuwe gebied is volgens hem niets terug te vinden, omdat men des tijds sprak over een twaalfde provin cie. Thans strijden de omliggende provincies fel om een zo groot moge lijk stuk van het drooggemaakte ge bied erbij te krijgen", zo zei mr. Jansma, die meedeelde dat het Ge nootschap Flevo nu een commissie heeft benoemd die hierover een rap port zal uitbrengen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3