Brandt en Tito voerden openhartig gesprek Grote zwendelaffaire in Duitsland de beste tabak is NORTON tabak NORTON Geen spoor van 22 vermisten „World Glory" echt OOK IN KONGO STUDENTENOPROER Oppositie nog niet toegestaan In PSP wel tegenstellingen maar geen verdeeldheid - rijp, vitaal Deze week al nieuwe huizen voor vier door explosie gedupeerde gezinnen Kind (achterop bromfiets zusje) verongelukt „Breid BB uit tot rampen^enst*' Nasser bezoekt Sovjet-Unie Rockefeller gesteund door Pennsylvania Dean Rusk ziek Dankboodschap fam. Kennedy Deserteur bleek ontsnapte gevangene CADEAU Kleuren-tv voor dr. Berghuis Voor 15 miljoen gekocht zonder te betalen TSJECHO-SLO WA K IJK Verkeerde partij Drie simpele woorden, een wereld van verandering GROTE PARTIJEN BREIN VOLENDAMMERS SNEL UIT DE BRAND POOL KRIJGT VOOR SPIONAGE DOODSTRAF MAANDAG 17 JUNI 196ft ADVERTENTIE Demonstrerende studenten in Kin sjasa (Kongo) werden zaterdag door gewapende politiemannen verspreid. De studenten protesteerden tegen de examens, welke vragen inhielden, waarvan de leerstof nooit zou zijn behandeld. Bovendien werd beweerd, dat enige meisjes de- vragen al van tevoren hadden gekregen. HENSBROEK Het negenjarige zoontje van het gezin Van Haastrecht uit Ursem is gistermiddag op de Hens- broekerbrug in het Noordhollandse Hensbroek verongelukt. Zijn zusje, bij wie hij achter op de brommer zat, gaf geen voorrang aan een auto. Beiden kwamen ten val. De jongen is ter plaatse overleden. HUISSEN De tweejarige Theo Kruys uit Arnhem is gistermiddag in het Gelderse Huissen omgekomen toen hij vön achter een geparkeerde auto de weg overstak en door een auto werd aangereden. WAALWIJK In Waalwijk is zater dagmiddag de vijfjarige Silvia A. om het leven gekomen toen zij voor het ouderlijk huis door een auto werd ge schept. VAASSEN Op de weg van Vaas- sen naar Apeldoorn is zaterdagavond de 25-jarige heer Bredenhof uit Ernst met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. HILVERSUM Op zijn 73-ste ver jaardag is dit weekeinde in de Rooms- katholieke ziekenverpleging ;n Hilver sum overleden de Utrechtsefabrieks directeur de heer N. Meijssen. De man was een week geleden op de Utrechtseweg uit zijn auto gestapt en de weg overgestoken om een andere automobilist duidelijk te maken welke fouten die op zijn geweten had. De heer Meijssen lette daarbij niet op het verkeer. Hij werd aangerden door een bromfiets. (Van onze correspondent) OONN Willy Brandt, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, L* is niet met lege handen uit Zuid-Slavië teruggekeerd. In besprekingen die „in openhartige en welwillende sfeer" verliepen, besloten Brandt en zijn Zuidslavische gastheer, dat beide landen met spoed zullen komen tot over eenkomsten op het gebied van de handel, de technische en wetenschappelijke samenwerking en de Zuidslavische arbeiders in West-Duitsland. Bonn zal de Zuidslavische wens naar speciale regelingen met de Europese Economische Gemeenschap ondersteu nen. De toeristenvisa zullen wederzijds worden afgeschaft. De laatste beslis sing kreeg een bijzonder accent door dat Oost-Duitsland juist enkele dagen geleden visa invoerde voor het verkeer naar West-Berlijn. Ook deze nieuwe spanningen rond West-Berlijn werden inZuid-Slavië besproken. In de zomerresidentie van maar schalk Tito op het eiland Brioni, sprak Brandt anderhalf uur lang met het Zuidslavische staatshoofd. Tito die in de tijd dat hij nog een eenvoudige smid was, heeft gewerkt in Wenen, voerde zijn gesprek met Brandt in vloeiend Duits. De Westduitse minister had voor Ti to, die een hartstochtelijk natuurlief hebber en jager is, een fraaie nacht kijker als cadeau meegebracht. Brandts bezoek wordt algemeen be schouwd als een goed begin voor de diplomatieke betrekkingen met Zuidsla- vië die na een onderbreking van elf jaar deze lente waren hersteld. Brandts Zuidslavische ambtgenoot, Nikezic, heeft de uitnodiging voor een bezoek aan Bonn aanvaard. Met het oog op de hernieuwde pro blemen rond West-Berlijn, had Brandt de laatste dag in Zuidslavië, die be doeld was als vakantiedag, van zijn reisprogramma geschrapt. Hij vloog gisteren van Belgrado rechtstreeks naar West-Berlijn, om daar met zijn sociaaldemocratische partijgenoten te overleggen over de nieuwe Oostduitse maatregelen tegen de verkeersverbin ding met West-Duitsland. ROTTERDAM Het orgel in De Doe len een van de weinige koele plaatsen in het broeierige Rotterdam verwel komt met gedragen muziek de deputaten van de Anti-Revolutionaire Partij. Laten we maar weer beginnen met een uitleg. De deputatenvergadering is in de hiërachie van de A.R. belangrijker dan het Convent, dat drie weken geleden in Utrecht bijeenkwam. Het moet echter wijken voor het Moderamen, het dage lijks bestuur, en voor het Centraal Comi té, het algemeen bestuur. Dat blijkt om tien over elf en niet zoals in het programma staat „om klokslag elf uur". Het orgel zwijgt plot seling. De deputaten gaan staan Mode- ramen en Centraal Comité, voor de laat ste keer aangevoerd door de scheidende partijvoorzitter dr. Berghuis, schrijden naar het podium. Berghuis komt in zijn afscheidsrede op die moeilijke structuur van zijn partij terug. „De structuur van de A.R. is de zelfde als die van negentig jaar geleden. We moeten daarover, en over die ouder wetse termen, gaan praten." Ook uit 't afscheidsgeschenk blijkt, dat de A.R. steeds meer een moderne partij wordt. Berghuis krijgt een kleurentele- HILVERSUM Het Politiek jonge rencontact, waarin alle Göoise jonge- gerenorganisaties op politiek gebied zijn verenigd, heeft zich uitgesproken voor de uitbreiding van de Bescher ming Bevolking (BB) tot een algeme ne rampendienst. Dat zou een moge lijkheid kunnen bieden bijvoorbeeld voor dienstweigeraars om zich ook en kele jaren nuttig te maken voor de ge meenschap. PRAAG (Reuter) Het nieuwe be wind in Tsjecho-Slowakije streeft ernaar ook niet-communistische bur gers te betrekken bij regeringsbeslissin gen. Dat heeft Alexander Dubcek, de leider van de communistische partij, zaterdag verklaard. Hij legde er echter tevens de nadruk op dat de partij in geen geval de leiding van het land uit handen zal geven, Dubeck sprak voor het centrale 'comi té varf het Nationale Front, waarin zo wel politieke partijen als massa-organi saties en vakverenigingen samengaan. De Tsjecho-Slowaakse leider pleitte voor uitbreiding van het front met an dere organisaties. Voor de zoveelste maal sinds het begin van de liberalise ring in het land wees hij er echter op dat de communistische partij de op richting van een oppositiepartij niet zal toestaan. Een nieuw politiek concept, waarvan sprake was in de bekendmaking, zou het mogelijk moeten maken dat alle ge ledingen van de Tsjecho-Slowaakse be volking deelnemen aan de politieke be sluitvorming „zonder dat de vroegere rivaliteit tussen verscheidene partijen opleeft". Het laatste sloeg blijkbaar op de toestand die bestond voor de com munisten in 1948 de macht in Tsjecho- Slowakije overnamen. HILVERSUM De politieke tegenstellingen binnen de Pacifistisch-Socialisti- sche Party zyn na een algemene vergadering van twee volle dagen in Hilversum niet overbrugd. De marxistische vleugel die vooral in Amsterdam vertegenwoor digd is, poogt de PSP een wat strakker gezicht te geven, zy vindt daarbij de ge matigde pacifisten en socialisten tegenover zich. Voorlopig lykt het er evenwel op, dat de PSP'ers in gesloten ryen blijven opmarcheren. De leden aanvaardden een door de afdeling Amsterdam geamendeerde resolutie waarbij een studiecommissie uit de partij wordt opgedragen om eind augustus klaar te zijn met een analyse van dè sociaal-economische en politieke situatie in Nederland en de taak' van de P.S.P. in deze situatie. Deze analyse zal na discussie in de afdelingen achter grond moeten worden van twee congres sen die de partij in het voorjaar van 1969 wil houden. Op het eerste congres zullen ook niet-leden het woord mogen voeren, op het tweede zal de partij be slissingen nemen. De afdeling Amsterdam meende dat de oorspronkelijk door het partijbestuur ingediende resolutie te slap van inhoud was. Zij wilde dat initiatieven zouden worden genomen om tijdens de maanden van discussie binnen de partij, met de groeperingen die met de P.S.P. willen samenwerken actiecomités te vormen. Die moeten dan onderwerpen bestude ren als de herverdeling van de arbeid, de aantasting van het levenspeil door verhoogde prijzen en belastingen, het herlevend fascisme, de Navo, de huur verhoging en de Kieswet. De vergade ring nam na een uitputtende discussie het amendement over. De Amsterdammer Frits Kief ver weet het partijbestuur dat het „geen wereldbeeld heeft en zich teveel richt op de parlementaire activiteiten. Tegen spel kreeg hij van de voorzitter van de afdeling Overijssel die een kleine groep in Amsterdam ervan beschuldigde van de P.S.P. een orthodox-marxistische partij te willen maken. „Ga niet door met deze holle retoriek. Het marxisme is niet meer dan de Statenbijbel voor een gereformeerde ouderling in Elburg". In zijn openingswoord had voorzitter drs. H. Wiebenga die bij gebrek aan tegenkandidaat als zodanig werd herko zen de tere snaren niet ontzien. Hij zei: „De P.S.P. houdt onverkort vast aan haar pacifistisch-socialistische grondslagen. Als zich bij de P.S.P. men sen hebben aangesloten zonder ons pa cifisme te erkennen dan dienen zij te beseffen dat zij lid zijn geworden van de voor hen verkeerde partij". Het congres nam ook een resolutie aans over de Maasvlakte. De P.S.P.'ers vonden dat bij het plannen maken te veel aan de economische groei wordt gedacht. De recreatieve en biologische aspecten komen te weinig tot hun recht. ADVERTENTIE rjr- .mm NORTON is er! NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON- rijpvitaalecht Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! United Cigarette Factories Inc. (Van onze correspondent) BONN Het grootste wisselbedrog uit de geschiedenis van de Bondsrepu bliek is aan het licht gekomen in Düs- seldorf. Vier oplichters, die tezamen een „groothandel" hadden, hebben daar allerlei artikelen met een totale waarde van vijftien miljoen mark ge kocht, maar ze betaald met ongedek te, waardeloze wissels. De buit ver kochten ze voor een krats. Twee van de „groothandelaars" zijn nu gearresteerd; op twee anderen jaagt de politie. De vier bedriegers hadden in Düssel- dorf de firma M. Kally opgericht, die waren bestelde bij elke onderneming die maar wilde leveren: kostbare bont jassen, sieraden, middeleeuwse har nassen, paraplu's, vlees in blik, over hemden, fietsen, dameskleding, meube len, het meeste in grote partijen. Op zijn minst 185 bedrijven werden van dit bedrog de dupe. De recherche in Düsseldorf greep de man, die zijn naam aan de „groothan del" gaf, de Hongaar Milhaly Kally en zijn assistent, de Tsjech Schloffer. De man die waarschijnlijk het eigenlijke brein van de onderneming was, de Pool Abraham Finkei, nam de benen, evenals de vierde man, de uit Polen afkomstige statenloze Jurek Kliger. VOLENDAM Nog deze week komen nieuwe huizen beschikbaar voor de vier gezinnen dit zaterdagochtend in Volendam door een zware explosie dakloos wer den. Edams burgemeester J. Kok, tot wiens gebied ook Volendam behoort, kreeg by een woningbouwvereniging gedaan, dat van een serie nieuwe woningen er vier voor de getroffen gezinnen worden geserveerd. De woningen worden eind deze week door de bouwer opgeleverd. „Het waren twee doffe dreunen", vertelt de groepscommandant van de rijkspolitie, adjudant De Jong, die nau welijks honderd meter van de onheils- plek woont. Aan het Dijkvenneplein in het nieuwe deel van Volendam was het huis van het echtpaar H. Veerman- Tuyp onherstelbaar verwoest. Hier moet een concentratie van gas zijn ontploft. De heer en mevrouw Veerman, bei den ongeveer veertig jaar, werden zwaar gewond. Buurtbewoners slaag den er snel in de vrouw uit het puin te redden, haast levensgevaarlijk was echter de reddingsactie voor de heer Veerman. Door grote brokken puin bedolven lag hij op de plaats die eens de keuken was geweest, en terwijl de reddingsac tie in gang was, laaide een paar me ter verder in het belendende huis dat al door de explosie uit zijn voegen was gerukt, een hevige brand op. De hele woning brandde uit. De inboedel van het gezin A. Nueman ging verloren. Aan de andere kant van het ge- explodeerde huis werden het echt paar Sier en de inwonende moeder van mevfouw Sier dakloos. De woning werd door de ontploffing zo ontzet dat zij niet meer te herstellen is. Ook de woning van het gezin Molenaar moest worden ontruimd. Vandaag zullen deskundigen probe ren de oorzaak te achterhalen. Men vermoedt dat of een lek in de gas leiding is ontstaan of een gas kraan geopend is geweest. In Volen dam is men bezig aan overschakeling op aardgas, maar aan de buurt waar de explosie zich voordeed, was men nog niet toe. DURBAN Van de in tweeën gebro ken Liberiaanse tanker World Glory is 46.000 ton olie weggestroomd. In de Indische Oceaan dreef gisteren op zestien kilometer uit de Zuidafri- kaanse kust een olietapijt van 110 km lengte. Van de 22 vermisten is niemand meer gevonden. Het blijkt dat tien beman ningsleden uit zee zijn opgepikt, maar een van hen is toch overleden. Ook zijn drie lijken geborgen. Uit het dramatische relaas van de marconist David Barry blijkt dat de ramp zich zo snel voltrok dat het zelfs niet mogelijk was een s.o.s. uit te zenden. Hij vertelde: „Ik was juist uit mijn hut naar buiten gestapt om in de ra diohut een routineuitzending te ver zorgen, toen ik een ontzettend la waai hoorde. Het klonk als een stuk brekend hout. In een paar seconden spoelde een golf olie over het schip recht op me af." „Ik rende weg naar de achtersteven en toén ik omkeek zag ik dat het voorste deel van het schip was afge broken en begon te zinken. Het was een verschrikkelijk gezicht. De kapi tein schreeuwde ergens vandaan: Verlaat het schip." „Hierna ging alles erg vlug. Verschei- denen sprongen als gekken in het water, anderen werden overboordge- spoeld. Ik klemde me met een groep je vast aan de achtersteven." „Toen kwam er een ontzettende ont ploffing en werden we door vlam men omgeven." David Barry is toen ook in zee ge raakt. Hij herinnerde zich: „Alles werd zwart voor mijn ogen. Mijn ogen brandden van de olie. Ik had in het water mijn kleren uitgetrokken om me in de olie drijvende te hou den." Achttien uur later werd hij opgepikt tlo^r de Zuidafrikaanse walvisvaar der C. G. Hovelmeier. Opvarenden van dit schip zeiden: „Toen we hem oppikten zei hij ons dat we net op tijd waren gekomen omdat hij zich ging vervelenen op het punt had ge staan zijn zwemvest weg te gooien en te gaan zwemmen''-. CAIRO De Egyptische president, Nasser, gaat begin volgende maand voor een officieel bezoek naar de Sovjet-Unie. Op weg erheen zal hij een tussenlanding maken in Belgrado, Zuidslavië, voor een bespreking met de Zuidslavische presi dent Tito. Met gevaar voor eigen leven haalde de heer J. Zijlstra de ernstig gewonde heer Veerman onder het puin vandaan. WASHINGTON De republikeins* delegatie van Pennsylvania naar het partijcongres op 5 augustus in Miami Beach zal haar steun geven aan Nelson Rockefeller, de gouverneur van New York. Dit heeft Raymond Shafer, de gou verneur van Pennsylvania, gisteren be kendgemaakt. Volgens gouverneur Shafer is Rocke feller de enige kandidaat die in staat is Amerika het leiderschap te geven dat het zo dringend nodig heeft. De steun van Shafer betekent 64 delegatiestem- men voor Rockefeller. Rockefeller, die nog ver op Richard Nixon, de andere Republikeinse kandi daat achterligt, maar zijn verkiezings campagne de laatste dagen sterk aan het opvoeren is, zei goede hoop te heb ben de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap te veroveren. WASHINGTON Dean Rusk, de 59- jarige Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, is gisteren opgenomen in het Walter Reed ziekenhuis in Was hington wegens een lichte ontsteking aan de urinewegen. Rusk was in het ziekenhuis voor een uitgebreide gezond- hetidskeuring. WARSCHAU De militaire recht bank in de Poolse hoofdstad Warschau heeft de 28-jarige Pool AJdam Kaczmar- zyk ter dood veroordeeld wegens spiona ge voor Engeland. Hij werd ervan be schuldigd dat hij Poolse militaire ge heimen aan agenten van de Britse in lichtingendienst had doorgegeven. HYENNIS PORT (Mass.) De moe der en de broer van de vermoorde se nator Robert Kennedy hebben zaterdag hun dank uitgesproken voor de „kracht en hoop", die de familie heeft geput uit de reactie van het land op diens dood. „Zij die het minst hadden, hebben het meest gegeven", aldus senator Ed ward Kennedy. STOCKHOLM De man, die donder dag in de Zweedse stad Kristianstad was aangekomen en verklaard had dat hij een gedeserteerde Amerikaanse of ficier was, blijkt een bedrieger te zijn. De Zweedse politie heeft vastgesteld, dat de man, die zei de 30-jarige luite nant Charles Galve te zijn, vermoede lijk een Cubaan is en uit een Zweedse gevangenis is ontsnapt.

De Vallei | 1968 | | pagina 7