VVZ gedwongen tot een fusie met DEL Chemisch bestrijden van ziekten en plagen vraagt aandacht van fruitteler Ederveense coureur is auto ontnomen J. J. van de Pol kreeg vrijdag auto terug ELST KRIJGT A UTOMUSEUM Restanten rijtuigenmuseum worden geveild Door nieuwe wet op het schadeverzekerings bedrijf Ongerust over restauratie Cuneratoren Burgemeester opende jnderwi j s-expositie Heel op Ederveen de film Ds. Baumfalk bedankte Voor personeel eerste twee jaar geen ontslag Rhenen derde bij midget-golf fipifctss Ifüfifr Geïntegreerde bestrijding nog niet in praktijk m GESLAAGD De Voorn boekte vissersrekord Macro gaat nakaarten over de cross 'VU WANTROUWEND RAADSLID GRIFFIOEN Veel belangstelling voor jaarlijkse iruitteeltmiddag in Resteren HORMONEN MINIMUM DINSDAG 18 JUNI 1968 VEENENDAAL De Veenendaal.se Ver. voor Ziekenhuisverpleging (VVZ) moet een fusie aangaan met een andere verzekeringsmaatschappij. Het bestuur van de VVZ heeft hiervoor een gunstig akkooTd gesloten met de verzekerings maatschappij „Draagt Elkanders Lasten" (DEL) niet te verwarren met het gelijknamig fonds van het CNV die bereid is het gehele pakket tegen vrijwel dezelfde voorwaarden over te nemen. Voor de WZ betekent deze fusie echter in feite een liquidatie, alhoewel dit niet zo omschreven wordt in verband met de statuaire bepalingen. DEL heeft overigens reeds de verplichtingen tegen over de vrijwillig verzekerden met ingang van 1 januari 1968 overgenomen. Voor het personeel in dienst van de VVZ heeft deze fusie gedurende 2 jaar nog geen consequenties. „We worden door de Wet op het Schadeverzekeringsbedrijf tot deze stap gedwongen", aldus de heer Tj. v. d. Wal, voorzitter van de VVZ. „De hui dige wettelijke bepalingen schrijven voor, dat men een reservekapitaal van f 225.000,- moet hebben en daaraan kun nen we niet voldoen. Ook door een con tributieverhoging is het onmogelijk op korte termijn aan deze voorwaarde te voldoen. Een beroep op de leden om 'n hoofdelijke omslag te betalen lijkt ons nutteloos. Het is namelijk niet waar schijnlijk, dat er voldoende leden be reid zullen zijn een betrekkelijk groot bedrag ineens op tafel te leggen." Het bestuur van de VVZ heeft met de „DEL" de overeenkomst bereikt, dat de voorwaarden van de verzekering door dit fonds gehandhaafd blijven. Bo vendien heeft DEL de verzekering ge geven, dat het in dienst zijnde perso neel gedurende tenminste twee jaar ze ker is van de broodwinning. Omdat men gedwongen wordt door wettelijke bepalingen, ziet men dit als een gunstig akkoord. In de eerste week van juli zal men een algemene ledenvergadering beleg gen, waarin men de leden van de VVZ op de hoogte zal stellen van de plan nen. Men heeft momenteel meer dan 10.000 leden, maar de verwachting dat al deze leden die vergadering zullen bezoeken koestert het bestuur beslist niet. Men hoopt echter wel dat een zeer groot aantal leden in ieder geval meer dan de normale vijf of zes de ze vergadering zullen bezoeken Men stelt namelijk dat alleen op deze verga dering de leden voldoende informatie kunnen ontvangen, over de gewijzigde omstandigheden „Het is waarschijnlijk, dat DEL een contributieverhoging zal invoeren", al dus het dagelijks bestuur van de WZ, „maar indien we zelfstandig gebleven waren, dan zou dat ook bij ons het ge val zijn geweest. De kosten die aan de verzekering verbonden zijn maakten eigenlijk reeds per 1 januari een con tributieverhoging noodzakelijk." De verhoging van de contributie vindt haar oorzaak, in het feit, dat veel ver strekkingen in percentages van de aan schafprijs berekend worden. Vooral spreekt dit bij protheses bijvoor beeld kunstgebitten die de laatste ja ren sterk in prijs zijn gestegen. Het bestuur van de VVZ hoopt dat een zo groot mogelijk aantal leden op de vergadering van begin juli aanwezig kan zijn, opdat de te nemen besluiten een goedkeuring krijgen van een groot aantal leden. Het bestuur zal de be sluiten node voorstellen, „maar de wet dwingt ons", aldus de voorzitter. RHENEN De laatste wedstrijd in de competitie van de ederlandse Mid- get-Golf Bond NeMiBo) in het ooste lijk district is niet zonder spanning verlopen. M.G.C. „Rhenen" welke ook van de partij was kreeg in deze wedstrijd de kans iets goed te maken, wat de twee voorgaande wedstrijden verknoeid was. De club uit De Steeg was er alles aan gelegen om de eerste plaats welke zij veroverd had te behouiden. terwijl „Sonsbeek" uit Arnhem-de Steeg alles in het werk stelde om de Steeg van de eerste plaats te wippen. Dit Arnhemse offensief is niet ge lukt. Langzaam maar zeker sloeg het team uit de Steeg de Arnhemmers te rug. „Rhenen" boekte wel terreinwinst. Het zag kans om het team uit Beek bergen van de derde naar de vierde plaats terug te sturen, maar. om de eerste plaats welke zij lange tijd in de ze competitie had ingenomen weer te rug te veroveren, was onbegonnen werk. De einduitslag van de gehele compe titie werd als volgt: 1. M. G. C. ..Athlone 2" de Steeg 2862 punten; 2. ..Sonsbeek" Arnhem- de Steeg 2877 punten; 3. „Rhenen" A. 2898 pnt.; 4. „Lage Berg" A Beekber gen 2903 pnt.; 5. „Sonsbeek" B. Arn hem-de Steeg 3035 pnt.; 6. „Rhenen" B 3102 pnt.; 7. „Lage Berg" C. Beek bergen 3261 pnt.: 8. „Lage Berg", B. Beekbergen 3450 pnt.; 9. „Rhenen" C. 3558 pnt. De eerste zes teams uit het oostelijk district zullen op 6 en 7 september te Beekbergen met 13 andere teams RESTEREN Voor de maandagmiddag in het gebouw van de stichting „Boom en Vrucht" te Resteren gehouden voorlichtingsmiddag, georganiseerd door de kring Rijn en Waal van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, was een grote belangstelling van fruittelers uit de Betuwe en het Rijk van Nijmegen. Drs. P. Rooijnien, rijkstuinbouwconsulent voor economische aangelegenheden, opende de bijeenkomst en noemde deze middag een voortzetting van een lang bestaande traditie. De bijeenkomst stond geheel in het teken van de harmonische ziektenbestrij- ding, officieel de geïntregeerde bestrijding van plagen in de fruitteelt genoemd. Drs. P. Rooijmans, rijkstuinbouwconsulent voor economische aangelegenheden, de aandacht van de moderne fruitteler opeist. Het onderzoek hiernaar wordt thans op moderne en dynamische wijze ter hand genomen. Het verheugde drs. Kooijman dat ir. P. Gruys, die de leiding van het on derzoek heeft en die door het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur, ITBON, is gedetacheerd bij de hiervoor ingestelde werkcommissie, een inleiding zou houden over „het on derzoek van de geïntregeerde bestrij ding van plagen in de proefboomgaard Ir. Gruys stelde, dat in de praktijk De Schuilenburg te Kesteren. de geïntregeerde bestrijding nog niet bestaat. Men maakt onderscheid tus sen ziekten en plagen. Ziekten zijn b.v. schimmels, bacteriën, schurft en meel dauw, plagen zijn vele dierlijke para sieten en insekten. Ir. Gruys vertelde over de aanleiding tot het onderzoek, dat in de oorlog begon en in de vijfti ger jaren heel intensief in Novo Scotia (Canada) werd voortgezet. Doel is met zo weinig mogelijk middelen zoveel mo- RESTEREN Burgemeester D. J. Pott van de gemeente Kesteren heeft gistermiddag in de aula van de lage re land- en tuinbouwschool een onder- RHENEN De heer H. Griffioen, lid van de Rhenense gemeenteraad voor de ARP heeft zich voor de eerst komende vergadering met de vragen gericht tot de voorziter van de raad over de restauratie van de Cunerato ren: „Wegens ongerustheid, voortkomende uit het opnieuw in de steigers stellen van de top van de Cuneratoren, wens ik in de eerstkomende raadsvergade ring van 25 juni de yolgende vragen te stellen: Is het college van mening, dat de restauratie van genoemde toren op de meest doelmatige wijze geschied? Kan Uw college inlichtingen geven over geruchten betreffende aldaar niet juiste afwikkelingen of onregelmatig heden? Kan Uw college mededelen of er en zo ja welke beelden op de toren ge plaatst worden?" EDERVEEN In het kader van zijn landelijke filmactie laat de Nederlandse Blindenbond in Ederveen een film opne men. De te vervaardigen film wordt iets bijzonders omdat deze niet, zoals bij een documentaire alleen het karak teristieke van de plaats zal tonen, doch omdat het oog van de camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt doordat vrijdag 21 juni een filmopnamewagen door de plaats rijdt om de mensen bij hun huis, op de boerderij, op straat en bij hun werk te filmen. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld van het vereni gingsleven zal geven en wel door het houden van een optocht. De opstelling hiervan vindt plaats om 18.30 uur bij het Marktgebouw, terwijl op de dag van opname eveneens geluidsopnamen worden gemaakt. In het komende win terhalfjaar zal de film vertoond wor den. De Ned. Blindenbond tracht met zijn actie te bereiken, belangstelling en sympathie voor zijn werk te wekken door hiervoor bij de voorstellingen even de aandacht te vragen'. Eén van de doelstellingen van de Ned. Blindenbond, waarbij blinden van alle gezindten zijn aangesloten, is dat blinden economisch onafhankelijk wor den. De kosten hieraan verbonden, als mede aan de vele taken die de bond nog meer heeft, worden uit de inkom sten, zoals elke vereniging van niet- blinden die ook heeft, bestreden. Een beroep op de liefdadigheid door geldinzamelingen te organiseren wordt door de Ned. Blindenbond van de hand gewezen, omdat dit lijnrecht tegen zijn principes indruist. Uit het feit dat de bond sinds 1961 door heel Nederland in kleine plaatsen, dorpen en buurtschappen films van het leven van alledag laat opnemen, blijkt dat de actie een groot succes is. Dat men om zijn propagandistische sympathieke doeleinden te bereiken een dienende weg heeft ingeslagen door met het laten vervaardigen van films, de plaatsen een dienst van historische betekenis te bewijzen op een manier waaraan de bevolking veel genoegen beleeft, valt alleen maar toe te juichen. Men moet al van elk voorstellings vermogen gespeend zijn om niet te be seffen, welk een waardevol document de film in latere jaren zal zijn. Het ligt in de lijn der verwachting dat de Ned. Blindenbond ook daarom van alle plaatselijke verenigingen en el ke rechtgeaarde inwoner medewerking voor het slagen van de film zal onder vinden. wijstentoonstelling geopend over de Nederlandse linoleumindustrie. De ope- nng werd onder andere bijgewoond door wethouder R. de Jongh en het onderwijzend personeel van scholen uit Kesteren en Opheusden. „Een onderwijstentoonstelling brengt de jeugd dichter bij onze vaderlandse industrie. Het is een belangrijke visue le voorlichting, die bij de beroepskeuze een grote rol kan spelen", aldus bur gemeester D. J. Pott in een kort ope ningswoord. Een functionaris van de Stichting Onderwijstentoonstelling uit Den Haag gaf vervolgens een uiteenzetting over de fabrikage van linoleum. Aan de hand van lichtbeelden en talloze voor beelden, die op de tentoonstelling te be zichtigen zijn, kregen de aanwezigen een indruk van het vervaardigingspro- ces van linoleum. De onderwijstentoonstelling duurt tot en met woensdag 26 juni en is voor publiek geopend op 19, 20 en 21 juni van 7.30 tot 9.30 uur. Burgemeester D. openingswoord. tijdens zijn VEENENDAAL Aan de Jchtus- ulo te Veenendaal slaagden voor het ulo-diploma S. de Kleuver; B. C. Schoeman F. v. Tuil G. Bolderman C. J. v. d. Bosch W. Wisselo H. C. A. v. Soest M. G. v. Stuivenberg N. M. v. Tuil, P. J. C. v. d. Heuvel en G. J. de Kruiff. VEENENDAAL Ds. J. C. Baum falk uit Groningen-Noord heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitge bracht door de gereformeerde kerk. de vacature, die ontstaan is door het instellen van een derde predikants plaats, is hierdoor nog steeds onver vuld. gelijk schadelijke insekten te bestrij den. Met theoretische voorbeelden toonde spreker aan hoe en wanneer de econo mische schadedrempel wordt bereikt. Men mag niet teveel bestrijden. Met chemische bestrijding doodt men alle insekten, ook de natuurlijke roofvijan- den en parasieten. Met middelen met brede werking ruimt men ook de nut tige insekten op. De insekten, die over blijven, krijgen de kans zich snel te vermeerderen, omdat geen nuttige in sekten overgebleven zijn. De daaruit volgende populatie is resistent en niet meer vatbaar voor bestrijding. IS Ir. Gruys vertelde, dat men bezig met enkele andere onderzoekingen, o.a. het hormonen-onderzoek, waarvan in de praktijk nog geen gebruik wordt gemaakt en het sterilisatie-onderzoek, evenmin in de praktijk toegepast. Ir. Gruys wees er op, dat o.a. de bemes- RHENEN Het was voor de Rhe nense hengelaarsvereniging „De Voorn" afgelopen weekeinde een bij zondere gewaarwording om niet min der dan ruim 100 hengelaars te zien deelnemen aan de eerste wedstrijd van dit seizoen. Het betekende zelfs een record. Er werd ruim anderhalf uur gehen geld, waarna de volgende uitslag werd bekend gemaakt: 1. G. Lodder 690 gram 2. A. v. Silf- hout 661 gram 3. D. Lodder 521 gram 4. W. v. Espelo 450 gram 5. A. Sonne- veld 440 gram 6. J. v. d. Linden 421 gram 7. W. v. Zetten 390 gram 8. M. Leusden 381 gram 9. M. v. Baaren 325 gram en 10. H. Albers 276 gram. Deze onderlinge wedstrijd werd vooraf gegaan door de eerste streek- competitiewedstrijd van deze zomer. Dit hengelfeest vond plaats in Ede. Wageningen werd hier eerste met 1135 gram, gevolgd door Rhenen met 755 gram. Veenendaal werd derde met 570 gram, Oosterbeek vierde met 265 gram, Ede vijfde met 260 gram en Renkum presteerde het om niet één visje te verschalken. Als klap op de vuurpijl had het be stuur van „De Voorn" een uitnodiging om te komen vissen in het prachtige water in Voorst, eigendom van Rhe- nen's burgemeester mr. L. Bosch rid der van Rosenthal. Hiervan werd gre tig gebruik gemaakt. Het werd een prachtige dag die bo vendien een emmer vol prachtige riet voorn opleverde. Dinsdag 25 juni wordt een onderlin ge hengelwedstrijd georganiseerd om 7 uur 's avonds (samenkomst bij café Van Noort) voor de Rhenense midden standers, die op zaterdag verhinderd zijn. RHENEN Tijdens een op donder dag 20 juni in het gebouw van „Ons Genoegen" te houden ledenvergade ring gaat de Macro een nabeschou wing geven over de op Hemelvaarts dag onder auspiciën van de KNMV ge houden Leccius de Ridder Motocross op de Grebbeberg. Vanaf half acht tot acht uur 's avonds ligt in het gebouw het finan cieel overzicht van deze cross voor de leden ter inzage. ting van invloed is op de ontwikkeling van de insekten. Ook dit probleem is in onderzoek. In 1964 werd door de stichting Boom en Vrucht 12 ha maagdelijke grond op De Schuilenburg (gelegen op de grens van Lienden-Kesteren) aange kocht. Het terrein is verdeeld in 8 ha voor experimenteel onderzoek, de ove rige grond kan men als reservaat be schouwen. Hierin vindt geen insekten- bestrijding plaats. De 8 ha zijn verdeeld in 8 blokken van 1 ha en ze worden verschillend be handeld. Men past er 3 spuitschema's toe en twee soorten bodembehandeling. Het eerste spuitschema omvat een in tensieve bespuiting, het tweede de ge ïntregeerde en het derde het gematig- In het geïntegreerde schema past men selectieve middelen toe, voor de praktijk nog erg moeilijk en een niet aanvaardbare zaak. Het derde sche ma is in de praktijk wel hanteerbaar. Wat de bodembehandeling betreft wordt een hoge stikstofbemesting toe gepast en een lagere en geleidelijke stikstofbemesting. De eerste resultaten van de in 1967 begonnen toepassing zijn nu bekend. Op „De Schuilenburg" staan Golden Delicious, James Grieve en Goudreinette, alle op type IX, Cox's Orange Pippin en Jonathan op type VII. Aan de hand van kaartmateriaal toonde ir. Gruys de toepassingen: in tensief, selectief en gematigd aan. Ook gaf hij veel cijfermateriaal over gehouden tellingen. Hij vertelde iets over de produktie,, over schilverruwing bij Golden Delicious en van de resulta ten ten aanzien van de bemesting. Wat is nu de betekenis van de ge ïntregeerde bestrijding? Ir. Gruys zei, „Met een minimum aan bestrijding toch goede resultaten bereiken". Resul taten kunnen alleen worden bepaald aan de hand van vele tellingen, waar aan men in het bedrijfsleven onmoge lijk toekomt. Het zou veel te veel kos ten. Het zal alleen effect hebben, als er een voorlichtingsinstituut op dit ter rein zou kunnen worden gecreëerd, be mand met specialisten Toch zag de heer Gruys de verdere ontwikkeling op timistisch tegemoet. Vervolgens ging het grote gezelschap naar „De Schuilenburg", waar ir. Gruys bij alle onderdelen van dit voor beeld- en onderzoekbedrijf nadere in formatie gaf. De E4emen»c autorenner Jan Jacob van de Prrf'i* iri ruim «tan **1 <-•>« een kwijt. O* Ncdcffatnd* Aufcwwwport Vermwna j l "i| w*glt (NAV) 'hw Vnnj i de Pol de motor Hceit WWW- t-.ï r »r> i'a j (Ierland autorace* gcofjpani^erd it>or numtalc sundnurdwayen*. in te kJavw minst «el in. tlij *il er in Mer. «evsl VEENENDAAL Autorenner Jan Jacob van de Pol uit Ederveen heeft zijn wedstrijdwagen terug. Tijdens de Pinksterraces voor stand aard wagens, die 3 juni j.1. op het circuit van Zand- voort werden gehouden werd hem door de Nederlandse Autorensport Vereni ging zijn auto ontnomen. Van de Pol ELST „Omdat er veel half ver brand was, heb ik zelf aan de op ruimingswerkzaamheden deelgeno men", vertelde gisteravond de heer B. Drost in zijn fabriek „De Pako" op Remmerden. eigenaar van het onlangs aan de Vissersweg in Eist afgebrande rijtuigmuseum. „Maar er is meer verloren gegaan dan ik zo op het eerste gezicht dacht Ik heb zorgvuldig nagegaan wat er nog bruikbaar zou zijn van de restanten, maar ik ben toch wel geschrokken"'. De heer Drost stelde vast, dat twee derde van hetgeen zich buiten in de wagenloods bevond is verbrand of zodanig werd beschadigd, dat herstel de moeite niet meer loont. Onder het verloren gegane bezit bevinden zich in hoofdzaak boerenwagens, sje zen, sleden en wat eenvoudiger wa gentjes, waaronder één rijtuigje. „Ik heb besloten de rijtuigafdeling he lemaal op te ruimen. Ik zie geen kans meer het geheel te herstellen in de staat zoals het geweest is, te meer niet omdat de collectie van zo'n hoge kwaliteit was. Van het on beschadigde deel ga ik nu de restan ten verkopen. Zaterdag vanaf half elf is er kijkdag in de fabriek op Remmerden en de verkoping wordt gehouden komende maandag vanaf twee uur en komende dinsdag de ge hele dag." Het museumhuis heeft de heer Drost Verzamelaar B. Drost van sjezen over op auto's al verkocht, maar hij kocht even verder langs de Vissersweg bereids een andere boerderij. Die gaat hij geheel restaureren en daarin begint hij een automuseum. Tien old-timers heeft hij al. Daarvan wordt niets verkocht. Ze zijn werkelijk de moeite waard. Na de brand zijn er drie af geschreven. „Ze waren nog vrij jong, maar ze waren origineel en gaaf, daarom betreur ik dat natuurlijk wel." In de te restaureren boerderij wordt verwarming aangelegd, zodat de wa gens tijdens de winter en bij voch tig weer kurkdroog staan. Uit de ou de verzameling heeft de heer Drost geleerd, dat dit noodzakelijk is, daar het materiaal anders onder je han den verrot. Zolang de restauratie duurt, hetgeen met eigen personeel gebeurt, zijn de oude auto-modellen gestald in de nieuwe hal van de fa briek op Remmerden. Waarom de heer Drost zich nu in oude auto's gaat specialiseren? „In hoofd zaak voor mijn eigen kinderen," verklaart hij. „De laatste zeven van de dertien zijn allemaal jongens. Voor hen leeft de oude auto veel meer dan een oud rijtuig. Er zit veel meer in. Bovendien kun je overal in het buitenland oude auto's kopen om de collectie aan te vullen. Dat kun je niet met rijtuigen. Ieder land heeft zo z'n eigen modellen, die in de Nederlandse collectie uit de toon vallen. Met een auto is dat niet het geval, die is internationaal, om dat de talrijke merken nimmer aan grenzen gebonden zijn geweest." Voor één rijtuigje noemde de heer Drost een uitzondering. Dat is de „Victoria", het model dat ook de „aapjeskoetsiers" in eigen land ge bruiken. Voor de veiling van de uitgebreide collectie antiek zal de komende da gen beslist wel bijzonder veel be langstelling bestaan. Het is een be langwekkende verzameling daar in de „Pako". won de races met de bijna ongeloof lijk snelle tijd van 2.14.7. Deze tijd was nog nooit eerder met een stan daardwagen op Zandvoort gereden. Voor de NAV was deze tijd aanleiding de auto van de Ederveense coureur in beslag te nemen om te onderzoeken of de wagen was opgevoerd. De twee vorige races, die op het ge bied van de standaaTdwagens ooit in Nederland werden verreden, werden ook door Van de Pol gewonnen. Vrijdag j.l. werd Van de Pol door de NAV opgebeld. Hij kon zijn auto ko men halen. Men had geen geknoei kun nen ontdekken. Het staat nu vast dat de Edervener werkelijk een buitenge wone tijd heeft gereden. Van de Pol, die steeds heeft gezegd dat hij niet aan zijn auto geknoeid had, is bijzonder blij dat hij zijn wagen weer terug heeft. Hij wist, dat men niets aan zijn auto zou kunnen vinden wat niet strookte met de spelregels, maar hij vond, dat het wel wat lang duurde voor men dat ontdekte. Nu hij zijn auto weer terug heeft kan hij weer gaan trainen en zich voorbereiden op de komende races, die hij naar zijn eigen berekening allemaal moet winnen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3