ROND FORTIFICATIES „DE BATTERIJEN" BIJ DE KLOMP WERD NOOIT 'N SCHOT GELOST Gelders Veenendaal was eens een zelfstandige gemeente WATEROVERLAST OP KERKEWIJK 'Veiling Septer Tiel door Adriaan P. de Kleuver Buurmeesters Meentje Vesting Eigen gemeente Linie Welkom 13 X 91 Of 1 X 11.55 Betaal per kwartaal! MIST u uw VEILING KESTEREN Opbrengst collecte Avondexcursie langs de Grift Pagina 5 DINSDAG 18 JUNI 1968 In een viertal artikelen behan- delt onze medewerker Adriaan P. de Kleuver de nog nimmer bestu- deerde en dus ook nog nooit gepu- bliceerde geschiedenis van de Klomp 1 en de daarmee samenhangende f I buurschap Geldersch-Veenendaal. Eerst na een jarenlange studie is j I het mogelijk dit uitermate belang- wekkende knooppunt van wegen f uitvoerig te behandelen. Hoewel f het een deel is van het oude Ambt I Ede vertoont de geschiedenis para- lellen met die van Yeenendaal. Dat 1 deze buurtschap veel ouder dan het 1 Stichtse dorp is zal al direct opval- j len doordat De Klomp een prehis- f j torie bezit die Veenendaal ten enen- 1 male mist. Vandaag het tweede deel 1 1 van deze serie. niiiimiiiiimiiiiiiitmiimiiiiiiiiimiimiHiiminiiiiMiHiiiHiHiiiiiiimiiiHiiiiiimimiimimtiiir De Klomp is door de jaren heen vrijwel hetzelfde gebleven. Steeds vormde het de overgang tussen Geldersch-Veenendaal en Ederveen. Geografisch reken de men het tot de buurschap van Geldersch-Veenendaal en dan meer gelokali seerd tot de ..bovenbuurt"De natuurlijke grens" tussen het voormalige Gel dersch-Veenendaal en Ederveen vormde de Klompersteeg en verder een eind- weegs de straatweg op Ede aan tot aan de Meikade toe. Dan kreeg men cd Lanteren en Veldhuizen. Met dat Klompersteeg zit het héle maal fout! Dat is de oude Buursteeg. Sinds langs de Pakhuizerweg een zand weg liep die de Buurtsteeg genoemd werd, ging men de oudste Buurtsteeg de Klompersteeg noemen. Bij het le zen van het woord steeg moet men niet denken aan de soms zeer smalle steeg jes in de stadsbuurten. Het is beslist wel nodig dit gegeven wat nauwkeuriger te omschrijven. Om te beginnen dit. In de stad hadden de buurten buurtmeesters en op het plat teland kozen de geburen hun buur meesters. De naam Buurtsteeg (nu is dat deftiger Buurtlaan-oost en -west) is dan ook beslist onjuist. De oude Pak- huizerwijk met de latere zandweg daar langs (wij moeten daarvoor minstens 300 jaar in de geschiedenis terug!) vormde tevens de feitelijke grens tus sen de bovenbuurt ('t Boveneinde) en de benedenbuurt ('t Benedeneinde) van het buurschap van Geldersch-Veenen daal, dat uiteraard een deel was van het Ambt Ede. Tussen deze twee in had men dan nog de „middengebuurte", een kleiner, maar dicht bevolkt deel dat 't eigenlijke Geldersch-Veenendaal uitmaakte. Be gin maar bij de Buurtlaan en dan langs de vroegere Grift (met de Zwaai) tot de Lindeboom toe. Dit deel van het voormalige Gel derse gedeelte van het dorp Veenen daal is te beschouwen als de eigen lijke middenbuurt en had dan ook eigen uit de „geburen" gekozen buurmeesters die de belangen van dit gedeelte verdedigden bij de ambtsjonkers van Ede en later uiter aard als gekozenen in de gemeente raad van Ede. De daarbuiten gelegen bovenbuurt en benedenbuurt hadden eigen buurmees ters. Het is dan ook merkwaardig dat officieel de Gelderse zijde van de Grift vanaf de Zwaai (dus vanaf de brug vóór de fabriek van de Gebroeders Van Leeuwen) als Benedeneinde te boek stond. In het plakboek van wijlen no taris Sandbrink staat trouwens óók voor het Gelderse deel vanaf bedoelde brug tot en met de Lindeboom de naam ,.De Klomp" onder de loep ge- Aan De Klomp zijn de grote verande ringen in 1811 gekomen. Daarvoor wa ren er alléén een paar zandweggetjes die gebruikt werden door de schaars verspreid wonende boerenbevolking en de marskramers die te voet de boer opgingen. Nu dan eerst wat uitvoeriger de naam „De Klomp" onder de loupe ge nomen! Zoals reeds werd vermeld komt dat klomp van klamp, maar wij moeten nog verder tot de eigenlijke af komst van de naam doordringen, want klamp betekent op zijn beurt weer klip. Dan wordt het duidelijker. Een la ge „klip" dus waar een boot gemeerd kan worden. Nu was die klip van de Klomp uiteraard een kunstmatig aan gelegd geval. Wij komen aan het moment dat de geschiedenis van dat buurtje de Klomp (dat toen die naam nog niet eens had) en van het kerspel Veenendaal syn chroon gaan lopen. Op het moment dat bisschop David van Bourgondië op dracht gaf een veen-grift te graven van Grebbe naar Veenlo stond het zijka naaltje naar de Swerten Ederveenen nog niet op het programma. De waterbouwkundige Van Zulen groef zijn grift tussen 1473 en 1481 tot Veenendaal. Het doortrekken naar de Swerten Ederveenen en de Prattenbor- Karel V heer over de Nederlanden ge- ger venen had eerst plaats toen keizer worden was. Vanaf de Groote Veenlo (bij de boerderij Essenberg aan de Munnikenweg) tot aan de Lunterse beek liet in 1549 Gillebert van Schoon- beke een smalle grift graven om zijn bij Emmikhuizen gemaakte turf (o.m. in de Prattenburger venen) naar de Eem te kunnen vervoeren .Wij moeten vooral de akte van 1549 méé laten spre ken. Eerst later, toen Schoonbeke opge nomen werd onder de veengronden, werd de verbinding tussen Panhuis en Munnikenweg tot stand gebracht. Wij moeten de zaak niet door elkaar ha len. De exploitanten van de Gelderse venen kregen eigen uitgangen op de Geldersche wijk (Boveneindse grift dus) en over die talrijke slootjes lagen dan de bruggetjes die het voetpad naar de Klomp zo'n romantisch aanzien ga ven. De exploitanten van de Swerten Ederveenen kregen aan het eindpunt van de Geldersche wijck een vrije ha ven, een klamp dus die als aanlegstei ger dienst deed. In 1563 verleende koning Philips II aan het college dat over de Geldersche en Rhenensche Veenen waakte grote bevoegdheden. Het werd een officieel veenraadschap met als naam „College van Veenraden van de Geldersche en Stic-htsche Venen". Het waren deze Veenraden die de vrije laad- en los plaats aan de Klomp lieten maken. Het kreeg in de wandeling de toepasselijke naam „het meentje". Een meent is een vrij stuk heideveld of hooiland in een buurschap waar iedere geërfde plag gen kon steken of strooisel maaien. Dat „meentje" sloeg dus echt op de vrijheid van handelen. Tot de Boveneindse grift gedempt werd is dat vrije haventje in gebruik gebleven. Daarna werd het publiek verkocht door de Veenraden en uiter aard was de eigenaar van hotel De Klomp de meest belanghebbende. Hij verwierf het en liet al spoedig het voor zijn gebouwen liggende stukje grift dempen. Wij komen hierop nog terug. Er waren al eerder aan de Klomp veranderingen gekomen. Toen de Rijn spoorweg in 1845 gelegd werd, hadden de Veenraden niet zo zeer behoefte aan een verkeerstunnel dan wel aan een behoorlijke vaartunnel. En omdat het pad langs de Boveneindse grift toch maar een voetpad was kwam aan de Klompse kant van Veenendaal een toe gangetje waar twee fietsers elkaar nau welijks kunnen passeren. Ja, nog! Al werd de vaartunnel dan verbouwd tot een in zekere zin toeristische ver keerstunnel, het maken van een vaar tunnel vormde wel het bewijs dat in het midden van de vorige eeuw in Veenendaal het vervoer te water nog belangrijk was! Met de aken van Koop de Gooyer en Van den Dikkenberg werd van alles en nog wat naar de „ha ven" van Wageningen gebracht en om gekeerd uit Wageningen naar het vrije Verlaat en het meentje van de Klomp. Alle straatklinkers voor het verharden van de wegen bij de Klomp werden bij voorbeeld uit Wageningen per boot ge haald en gelost op het meentje om van daar met paard en wagen afgevoerd te worden. Voor wij verder gaan met de „plaat selijke" historie van de Klomp willen wij eerst even stilstaan bij een ander „glorieus" feit. De Klomp werd in fei te een vesting. Toen moeder aarde nog in staat was de vijanden van onze lage landen tot staan te brengen heeft men rond de Emmikhuizerberg met zijn 21 meter boven NAP een compleet stelsel van fortificaties, werken en liniedijken opgeworpen. De geweldige solitaire heuvel zelf was voorbestemd een vuurspuwende berg te worden. En zo kwam aan de grens met het Klompse gebied het grootste „werk" met er omheen een brede gracht. Nu zijn deze 17e- en 18e-eeuwse verdedi gingswerken opmerkelijke oasen van rust en rijk natuurleven geworden vol wilde rozen, bramen en hakhout op de wallen. In het voorjaar pronken er de geurige poederpruiken van de mei dooms. De helft van het Klompse werk aan de Buursteeg, ook bekend als „de Batterijen", heeft een ondernemende zakenman indertijd „omgetoverd" tot een geliefd vakantieoord. Langzamer hand hebben wij er vrede mee gekre gen. Temeer omdat de andere helft bleef wat het was. Jammer dat de stichter de wal en gracht aan de oost zijde heeft laten liquideren. Het vakan tieoord de Batterijen zou er door aan intimiteit gewonnen hebben. Ons inte resseert evenwel meer de geschiedenis van dit fort. Een vreemdsoortig fort overigens. Het is nooit gebruikt en daarom is er ook nooit een schot ge vallen... Gedurende de Republiek der Verenig de Nederlanden duchtte men voortdu rend invallen van de Spanjolen en la ter van de Fransen.. In zulke bange uren zou men de vijand tot staan moe ten kunnen brengen. Al in 1629 begon men met het leggen van een „lant- weer" bij de Grebbe. De invallen van de Spanjaarden, die opereerden vanaf de Veluwe, kon men zodoende wel ke ren. Het zuiden van de vallei was on toegankelijk voor zwaar bewapend krijgsvolk. Dat was al voldoende bewe zen. Onze 17e-eeuwse cartograaf Van Geelkerken plaatste bij een reeks rond de Emmikhuizerberg verspreid liggen de zandkopjes de aanduiding „santheu vels". Het militaire genie Frederik Hendrik zag daar ongekende mogelijk heden in en er werd een geweldig plan gemaakt. Er kwam vooreerst weinig of niets van terecht. Bij Woudenberg werd een schans gelegd en daar bleef het (voorlopig) bij. Weinig later werd het werk aan de Rooden Haan gelegd, maar in 1629 kregen de Spanjaarden daar de lucht van. De boeren uit de omgeving, die meehielpen gingen aan de haal toen de Spaanse soldaten verschenen en de dappere Geünieerde soldaten vluchtten met hen mee toen de vijand Wouden berg naderde. De bezetting van de Woudenbergse schans was 300 man sterk. Het mooie plan van prins Frede rik Hendrik lag ergens in een staats- kist... nenvallende Fransen in 1795 hier een fikse kluif aan gehad hebben. Maar er is wel nimmer ergens zo soepel een vijand ingehaald als toen bij ons. Doelloos lagen daar de forten en wer ken, de liniedijken en inundatiesluizen. De bloedloze revolutie van 1795 maak te die „aardhopen" tot een aanfluiting. Bij de Klomp vloeide geen druppel bloed. Wel veel geestrijk vocht rond de vrijheidsboom op de Markt te Veenen daal... Toch zouden deze oude verdedi gingswerken nog tweemaal dood en verderf hebben kunnen zaaien in re cente tijd. In 1939-'40 werden langs de Grebbelinie versterkingen aange legd om de Duitse bedreiging te kun nen weerstaan. Het inundatiewater kwam evenwel niet... Het bleef stil in het fort bij de Klomp. In 1944-'45 on dernamen de Duitsers iets in dezelf de geest. De oude forten werden van zware betonnen kazematten voorzien. En weer bleef het rustig bij de Klomp. Het is wel wonderlijk gelo pen. Wat óók wonderlijk gelopen is? Het tot stand komen van... de gemeente Geldersch-Veenendaal, inclusief de Klomp. Men zal hier een beetje vreemd tegenover staan. Maar het was overi gens ook zéér begrijpelijk! Als het Stichtse deel van Veenendaal dan al vrij van Rhenen kon komen, waarom moest dan het Gelderse deel van het Ambt-Ede blijven uitmaken Alle dor pen begonnen zich te roeren. De Fransen die in 1795 ons land bin nengehaald werden voerden drie leu zen in hun blazoen en het éérst was vrijheid. Dat alle mensen gelijk waren en dus „broeders" moesten worden werd wel op de koop toegenomen. De ze vrijheidsroep drong diep, ja zéér diep door. Beethoven zong de hymne aan de broederschap uit in zijn mach tige Negende, maar heeft hij ook niet de opdracht aan de verafgode Napo leon Bonaparte boven zijn „Eroïca" doorgekrast toen deze verdediger van de revolutionaire geest die over dit aardse tranendal moest gaan waaien zich plotseling als keizer aandiende Teleurgesteld zei de grote man uit Bonn toen: „Ook hij is maar een mens..." en in deze geest ging ook het volk van Veenendaal denken. Even werden de grenzen weggevaagd. Even is er zelfs één gemeente Veenendaal geweest. Het volgende jaar van onze vernede ring was 1672. Na verdrijving van de Franse Zonnekoning haalde men het oude plan weer tevoorschijn. Uiteinde lijk maakte de vermaarde vestingbou wer Menno van Coehoorn in 1701 een plan voor inundatie van de vallei. Weer verstreek de tijd. Twintig jaar later (1731) werd de vallei nog eens geheel in kaart gebracht en weer tien jaar la ter (1741) werden er enige projecten uitgevoerd. Het zou evenwel de ge spannen internationale toestand van de tachtiger jaren uit de 18e eeuw zijn die deed besluiten de Gelderse-valleilinie te completeren. Het geweldige fortwerk aan de Buur steeg bij de Klomp was een der laatste objecten. Het kwam in 1785-'86 tot stand. Ook het oude werk aan de Roo den Haan werd geheel vernieuwd. Het Klompse fort is met de uitlopers (wer ken aan de Schalmdijk en de Juffer- schans en voortgezette liniedijk tot aan de Emmikhuizer laan) het machtigste in dit verdedigingsstelsel. Als de zogenaamde Grebbelinie goed ingelegerd was geweest zouden de bin- Een ongerept stukje natuur rond het vude fort aan de Schalm. De provinciegrenzen waren oude landsgrenzen en zo werd het dorp Vee nendaal bij de gemeentelijke indeling rond 1795 een soort Siamese tweeling. Goed, goed, zo redeneerde het toen malige Bataafse bewind, dat geheel danste naar het pijpen van de grote Franse broer, jullie armoedzaaiers daar in de vallei je vrijheid, maar grenzen zijn grenzen als het de oude landscheidingen betreft. Zo kreeg dan Geldersch Veenendaal een eigen burgemeester en raad, maar de machtigste man was Wulfert van Ginkel en die fungeerde in beide geval- en als secretaris. In die functie verwelkomde hij in een van strooplikkerij druipende redevoe ring in 1799 de Bataafse troepenlege ring op de Markt van Veenendaal na mens de gemeentebesturen van Vee nendaal - Geldersch en Veenendaal - Stichts. Een „allerhartelijkst" welkom. Onze Provinciale Staten zijn van die autonome regeringen nog flauwe af schaduwingen. Lodewijk Napoleon, 's keizers broer, werd koning van Hol land (verzamelnaam voor alle „lage laden bij de zee") en wilde één cen traal bestuur. Hij wiste de provincie grenzen uit. Bij decreet van 1807 werden de ge scheiden delen van Veenendaal tot één gemeente gemaakt. Eerst bij het her stel van onze onafhankelijkheid in 1813 werd dit decreet te niet gedaan en De oorspronkelijke vorm van het fort aan de Buursteeg bij De Klomp, f in de volksmond wordt het de Batterijen genoemd. Het gestippelde gedeel- 1 te van wal en gracht werd vergraven bij de aanleg van het campingterrein. De cirkel is het door braak wiel van de spoordijk uit 1855. Het noordelijke deel van dit wiel bleef intact. De aansluitende dijken zijn de Jufferdijk en de Slaperdijk. Uitgezonderd de spoorlijn uit 1845 is het oude wegenverloop nog precies zo als honderden jaren geleden. herrezen de autonome staten weer, al bleef de koninkrijksvorm gehandhaafd. Wie zou denken dat daarmede een complete streep dóór de Franse reke ning gehaald werd, slaat de plank mis. Er bleef een gemeente Veenen daal bestaan, maar het Gelderse de.el ging weer naar Ede met alle daaraan klevende ongemakken. Om dit enigszins te begrijpen moeten wij de status van Gelderland niet uit het oog verliezen! Dgt was vanouds een vorstendom (hertogdom of Fürsten- dom) en genoot in alles voorrang. Men schreef dan ook steeds „Veenraad schap der Geldersche en Stichsche Ve nen". Deze bevoorrechte positie van Gelderland bracht met zich mee dat het Gelderse deel van het dorp Veenen daal inclusief de Klomp, in de voorma lige positie van stiefkind terug viel. Het moest 1960 worden eer dit feoda le overblijfsel van machtsvertoon voor het deel „beneden" Rijksweg 12 geli quideerd werd. Alwéér bleef de Klomp daar als een enclave achter. Zó bezien zal het in geen honderd jaar een steek vooruit komen. DAT IS, PRECIES 28 CENT GOEDKOPER Maar waarom zoudt u als week- abonnee op het dagblad De Vallei dan niet de meest praktische en goedkope weg volgen en voort aan per kwartaal betalen NU moet u elke week naar de deur, dan één keer per kwartaal. En zelfs dat behoeft niet, als u 14 dagen voor het eind van het kwar taal gireert (no. 1321600), of nog gemakkelijker: machtig ons, als u tóch een giro-rekening hebt, tot automatische afschrijving, het be spaart u incassokosten. Een desbetreffend machtigingsfor mulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het U zelf gemakkelijk VEENENDAAL De tropische regenbui die maandagmorgen verge zeld van een kort onweer losbarstte boven Veenendaal zette verschillende straten blank. Op het lage gedeelte van de Mulderslaan kwamen geparkeerde auto's tot halverwege de wielen in het water te staan en ook op de Kerkelijk kon het rioleringssysteem de plotselin ge toevloed van hemelwater niet zo gauw verwerken. Vooral ter hoogte van het nieuwe Chr. Lyceum werpen passerende auto's fonteinen op. die menige gebruiker van het fietspad een nat pak opleverde. De wateroverlast duurde hier tot ver in de morgen. émik\mé Dl VAUftJ KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: AARDBEIEN (koude grond) EI 4863 per doosje a 250 gram I 3948 per doosje a 250 gram 11+ 3448 per doosje a 250 gram II 3036 per doosje a 250 gram Aanvoer 14.000 doosjes EARLY RIVERS: (Duitse kersen) EI 222—249 I 183—225 B 69— 94 C 36— 44 Aanvoer 3 ton SPITHOVEN I 140—149 Aanvoer 1 ton GOUDREINETTE EI 65—70 56—58 EI 70—75 60—69 EI 75—«5: 66—76 EI 85—95: 71 Aanvoer 8 ton JONATHAN EI 60—65: 64—60 EI 65—70: 70—78 EI 70—75: 74—79 EI 75—80 71—75 Aanvoer 6 ton GOLDEN DELICIOUS EI «0—65 51—56 EII 60—65: 45—53 EI 65—70: 60—74 EII 65—70: 60—63 EI 70—75: 70—80 EII 70—75: 70—77 EI 75—80: 72—81 EII 75—80: 72—76 Aanvoer 15 ton Prijzen genoteerd in centen per kg, anders is vermeld. RENSWOUDE De Rode-Kruiscol- lecte, die in Renswoude gehouden is heeft het mooie bedrag van f 1219,70 op-, gebracht. VEENENDAAL De VVV7-Veenen daal organiseert op woensdag 19 juni 'n bijzonder interessante erfjursie. Onder leiding van veldbioloog Adr. de Kleu ver kan men dan een wandeling maken langs de oevers van de Grift. Dank zij de welwillende medewerking van Provinciale Waterstaat zal men de ze avond de Grift kunnen volgen tot voorbij de Bennekomse Meent. Hier valt bijzonder veel te genieten van prachtige flora en fauna. Ook de be wogen historie van dit veenkanaal zal door de heer De Kleuver uitvoerig be handeld worden. Het vertrek is om 18.30 uur vanaf de Rouweveldsebrug. TIEL 17 6 Veilbericht van de Tielse veiling Septer van maandag 17 juni 1968 Opgave na klasse mm maat. 65/70 65—68 57—68 42—47 55—60 42—46 65—68 ons 4050 2235; koudegrondaardbeien per doosje Appelen 75/opw 70/75 x Golden Delicious k.l 7075 7174 x Golden Delicious k.2 6880 6774 x Goudreinet k.2 6267 5661 x Jonathan k.l 7075 x Jonathan k.2 6064 6062 Winston k.2 Kasaardbeien per doosje 250 gram 2050 1034. Kersen Duitse kersen 1,532,36 76—1.28 Spithoven 1.20—1,50 42—55 Vroege v.d. markt 921,10 751,02 Groenten Andijvie 2530; bloemkool per stuk 2062 920. Peulen 1,702,80 851,40; savooiekool 5—18; spitskool 616. Sla per 100 krop 10,00—13,00 5,00—7,00. Sla-uitjes per bosje 1416; stamprinsessebonen 1{601,75. Kroten per bosje 816; wortelen 7080; tuinbonen 38—48. Aardappelen vroege nieuwe middel 3038; drieling kriel 2638. Bloemen Begonia's per stuk 2530 Lobelia's per stuk 1015 Alles in centen per kg tenzij andere «anmekL 60/65 45—48 36—56

De Vallei | 1968 | | pagina 5