Noord-Viëtnam gebruikt nu ook helikopters Over de trenzen Tegenaanval Misschien emissie nodig voor nieuwe bedrijven K vitella „Dag van Duitse eenheid99 gevierd Kabinet van 28 ministers in België McNAMARA IN BOGOR EEG-steun voor Frankrijk Renault weer aan liet werk Onvoldoende maatregelen tegen werkloosheid VOUWFIETS. 4 LUISTER NAAR HILVERSUM 3 4^ FELIX DUBBELBLIK VOOR DE POES, MET ZONNIG LIVIT Saneringspoging mijnbouw in Ruhrgebied Engelse patiënt met ruilhart, West, overleden BUIT VAN TWEE TON Overplanting van hoornvlies van aap op mens Britten in Moskou gearresteerd NKV: regering overtuigt niet U1 De Hoge liquiditeit bij Elsevier Hulpverlening aan vakantiegangers FLEX! PUP elke dag 's morgens 10 en ±11 uur en's middags ±3 uur Poesje mauw, poesje mauw, ik heb Felix dub... jdubbel Welke zin zegt moeder niet? BONN Met de bajonet op het geweer hebben Russische soldaten gisteren demonstrerende Westber- lijnse jongeren de weg versperd naar het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn. VERDREVEN ZORGELOOS BLIJVEND Eyskens komt Walen tegemoet IPHILIPS BATTERIJENI die móéten wd1 Jzijn\ WERKTIJD NIEUWBOUW OMZET GROEIT HOGERE WINST DINSDAG 18 JUNI 1968 ADVERTENTIE Felix dubbelblik! Felix dubbelblik voor de poes. Helemaal nieuwe samen-" stelling. Vol vers vlees en heerlijke^ vis. Enmet Livit. Dat wondere Livit, dat poes zo gezond houdt Felix in voordelig dubbel blik. Tijdelijk ook nog 10 ct. goedkoper. Alle Felix en Bonzo bevat Livit Moeder zegt hiernaast een zin meer dan u op de radio hoort. Luister dus goed naar Hilversum 3 en hoor welke zin dat is. Schrijf die op een briefkaart met 'n 2-regelig rijmpje over Felix en stuur uw inzending naar Felix-Bonzo Etten (N. Br.) Elke week pracht vouwfiets uitgeloofd. Voor de beste inzending. Prijswin naars ontvangen persoonlijk be richt. -ncnt. De eerste vouwfiets is gewonnen door LIESBETH VAN DEN BROEK, Kleine Zundertweg 34, Zundert De tweede vouwfiets is gewonnen door FAM. J. VAN DIJK, Burg. Tellegenstra at 60 hs, Amsterdam-Zuid RUSSEN VERJAGEN IN W.-BERLIJN BETOGERS SAIGON (Reuter) Voor het eerst sinds het begin van de oorlog in Viët- nam maakt Noord-Viëtnam gebruik van helikopters om zy'n troepen in Zuid- Viëtnam te bevoorraden. Twaalf helikopters, naar verluidt van Russische makelij, werden neergescho ten in de noordelijkste provincie van Zuid-Viëtnam, Quang Tri. Inmiddels onthulde de Zuidviëtname- se inlichtingendienst gisteren een plan van de Viët-Cong om een aanval uit te voeren- op Saigon onder het mom van 'n staatsgreep door de Zuidviëtnamese vi ce-president Nguyen Cao Ky. De guerrillastrijders zouden van plan zijn geweest de Zuidviëtnamese hoofd stad aan te vallen, gekleed in unifor men van de Zuidviëtnamese luchtmacht en van de afdeling parachutisten. Cao Ky heeft over beide eenheden het com mando gevoerd voor hij werd opgeno men in de regering. De Viët-Cong zou gebruik hebben wil len maken van de wrijving die bestaat tussen Ky en de Zuidviëtnamese presi dent, Nguyen Van Thieu. De laatste streeft er duidelijk naar alle aanhan gers van Ky uit belangrijke regerings posten te verwijderen. Ky zou als reactie hierop 'n staats greep voorbereiden, aldus geruchten die al geruime tijd de ronde doen in Saigon. BONN Na jaren van plannen ma ken en onderhandelingen is in Bonn eindelijk overeenstemming bereikt over de vorming van een maatschap pij, die zoveel mogelijk kolenmijnen in het Ruhrgebied moet omvatten en die de weg moet banen voor de sane ring van de noodlijdende mijnbouw. De nieuwe „Ruhrkohlen-Bergbau A.G.", een houdstermaatschappij met zeven dochtermaatschappijen, alle n.v.'s, zal de mijnen voor 2,1 miljard mark (1,9 mil jard gulden) overnemen van de huidige eigenaars. Pas dan zal een doeltreffende ratio nalisatie van de kolenproduktie en slui ting van de onrendabele mijnen moge lijk zijn. De dringend noodzakelijke sanering was totnogtoe steeds weer doorkruist door de belangen van de afzonderlijke concerns. De staat en de deelstaat Noordrijn land-Westf alen staan borg voor de koopsom en bovendien voor de over te nemen verplichtingen van 1,2 miljard mark. De vroegere mijneigenaars ver plichten zich de ontvangen koopsom te investeren voor het scheppen van hieuwe werkgelegenheid in het Ruhr gebied. Over dit plan zijn vertegenwoordi gers van werkgevers, werknemers en de overheid het nu eindelijk eens ge worden. Maar in de praktijk moet nog blijken hoeveel eigenaren inderdaad hun mijnen zullen verkopen aan de nieuwe maatschappij. De Bondsrege ring wenst dat dit vrijwillig zal gebeu ren. Zij wil op den duur echter geen subsidies meer geven aan mijnen die zich niet aansluiten. ADVERTENTIE De Westberlijnse avenue, waar het Russische gedenkteken ligt, is na de anti-communistische opstand in Oost- Duitsland op 17 juni 1953 omgedoopt tot „Straat van de 17de juni". Gisteren werd in West-Duitsland deze 17de juni gevierd, de „Dag van de Duitse een heid". Ongeveer 50 jongelui, onder wie ex treem rechtse studenten, trokken naar het Russische monument waar al ge ruime tijd een ploeg arbeiders uit Oost-Berlijn bezig is met herstelwerk. Door een megafoon riepen de betogers de Oostduitse bouwvakkers op het werk neer te leggen. Toen de betogers het terrein van het monument, dat onder Russisch beheer étaat, wilden betreden, verdreef de Russische erewachtde demonstranten met gevelde bajonet. Daarop trokken de jongelui naar de Brandenburger Poort en zongen daar het Deutschland- lied. De Dag van de Duitse eenheid is gis teren in heel de Bondsrepubliek ge vierd met talloze plechtige bijeenkom sten. Het zal waarschijnlijk de laatste maal zijn dat voor de Westduitsers de ze nationale gedenkdag tevens een vrije dag is. Al jaren lang zijn in de Bondsrepu bliek bittere grappen gemaakt over 't feit dat de Westduitse „welvaartsbur gers" deze dag, die gewijd is aan de splitsing van het Vaderland, gebruiken om zorgeloos autotochtjes te maken, te picknicken en te zonnebaden. Daarom wil de regering dat voortaan op 17 juni zal worden doorgewerkt. De dag moet, volgens dit regeringsplan, wel een nationale gedenkdag blijven. Een deel van het loon zou aan een na tionale stichting kunnen wordetn ge schonken. Of dit wetsontwerp wordt aanvaard, staat nog te bezien. Heel wat critici vinden dat het nalaten van uitstapjes en picknicks niet automatisch leidt tot een diepe nationale bezinning. Een ge wone werkdag zal spoedig helemaal in het vergeetboek raken, zulks tot ge noegen van het Oostduitse regime, zo menen deze critici. President Johlnson heeft gisteren de nieuwe Oostduitse bepalingen voor het verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland „ongerechtvaardigd" ge noemd. In een boodschap aan bonds kanselier Kiesinger verklaarde de pre sident dat de Amerikaanse steun voor een vrij Berlijn „hecht en blijvend" is. (Van onze correspondent) BRUSSEL Na 131 dagen rege ringscrisis heeft prof. Eyskens 'n socialistisch-katholiek kabinet weten samen te stellen. Het bestaat uit acht Vlaamse leden van de CVP en zeven Franssprekenden, zeven Waalse so cialisten en zes Vlaamse. Van de 28 ministers waren er twaalf nog noodt eerder tot dit ambt geroepen. De samenstelling van het kabinet wijst erop, dat zowel de formateur als de leiding van de twee nieuwe coali tiegenoten er alles op gezet heeft om de Walen zoveel mogelijk met het ka binet te verzoenen. Daaróm is de Luikse socialist Merlot niet alleen vi ce-premier, doch bovendien minister van Economische Zaken. De socialisti sche partij beschikt echter over wei nig eersterangs figuren. Naast oudgedienden als Ansele, ver- meylen, Fayat en Merlot, maakt een aantal socialisten van de regering deel uit die het grote publiek niets zeggen. De Christelijke volkspartij evenwel kan uit een veel rijker arsenaal put ten. Oud-premier Theo Lefèvre keert weer in de regering terug (weten- scapsbeleid), de vroegere en als zo danig oppermachtige secretaris-gene raal van Economische Zaken, baron Sonoy d'Oppouers (een nazaat van de Sonoy, die in de beginperiode van de 80-jarige Oorlog een rol heeft gespeeld) wordt na enige jaren bankier te zijn geweest thans minister van Financiën. Naast de vaste kern: Harmei (Bui tenlandse Zaken), Segers (Landsverde diging), Bertrand (Verkeer), Heger (Landbouw), krijgen interessante jon geren een kans: professor Klerick, professor Van Mechelen en Tinde- mans, een man die zich tot dusver bij zonder interesseerde voor internationa le problemen. LONDEN Frederick West, de 45-ja- rige Engelsman die op 3 mei èen nieuw hart kreeg is gisteren overleden. Hy leed aan een ernstige borstinfectie en zijn nieren functioneerden niet goed West is de zestiende patiënt met een ruilhart die overleed sinds de Zuidafri- kaanse chirurg dr. Chris Barnard op 3 december vorig jaar de eerste hart transplantatie ter wereld verrichtte. V(jf patiënten zyn nog in leven. Inmiddels is echter ook de toestand van de Braziliaan Joao Dacunha, die 23 dagen geleden een nieuw hart kreeg, zeer ernstig. BRUSSEL De Europese Commissie zal de Franse regering zoveel mogelijk helpen de huidige economische moei lijkheden het hoofd te bieden. De rege ring in Parijs had de Commissie om de ze steun gevraagd, onder andere in ver band met het stimuleren van de Franse uitvoer. De Commissie heeft laten weten dat zij alle mogelijkheden van het Verdrag van de Europese Economische Gemeen schap zal aanwenden om een zo doelma tig mogelijke hulp te bieden. Van onze correspondent PARIJS De politie keek haar ogen uit. Een buit van ruim 2 ton, bijeen ge bracht door diefstallen gedurende vier jaar, lag opgeslagen in het huis van de slotenmaker Claude Boutry (33) te Bail- leau-sous-Gaüardon, bij Chartres. Het meest verrassende van dit alles was, dat het huis dat deze schat verborg eigenhandig door Claude Bcutry met assistentie van enkele specialisten was gebouwd louter van gestolen materiaal. Binnen vond de politie linnengoed con serven, elektrische huishoudelijke appa raten, doeken van beroemde schilders, vijftien benzinemotoren, twintig compres soren en een volledig gedemonteerde auto. De waarde van de buit wordt op ruim tweehonderdduizend gulden geschat. KAAPSTAD De deken van de me dische faculteit te Kaapstad, professor F. van Zyl, heeft bekendgemaakt, dat ongeveer een maand geleden in het Karl Bremerziekenhuis in Kaap stad het hoornvlies van een baviaan op een mens is overgeplant. Bij zijn weten is dit de eerste dergelijke ope ratie geweest. (Van onze correspondent) PARIJS De staking in Frankrijk is nu vrijwel afgelopen. Alle Renault- fabrieken gaan weer aan het werk. Ook die van Cléon, waar de motoren voor de DAF 55 worden gemaakt. Hier was een maand geleden de stakingsbewe ging begonnen. Ook de scheepswerven van St. Nazaire, Nantes, Bordeaux en aan de Middellandse Zee hervatten de arbeid. Tot deze werkhervatting is besloten door een geheime stemming. Bij Re nault was het percentage, dat voor de werkhervatting stemde, zeer hoog, on geveer 78 procent. Alleen in de autofabrieken Peugeot, Citroën en Berliet, alsmede in de Pa- rijse metaalindustrie en bij de televisie wordt nog gestaakt. Het is nog niet te voorzien, wanneer de leveringen aan het buitenland weer beginnen. Algemeen wordt aangenomen dat de fabrieken een week nodig heb ben om weer op gang te komen. Over enkele weken zullen de eerste auto's weer van de band rollen, maar dan gaan, op 1 augustus, de fabrieken op nieuw dicht voor de jaarlijkse maand vakantie. Daarom heeft Peugeot het uitbrengen van zijn nieuwe model 504 uitgesteld tot september. De nieuwe Renault 6 zal echter volgens plan in juli ten doop worden gehouden. NEW YORK De opperrabbijn van Moskou, Jehoeda Leib Levin, die aan het hoofd staat van bijna een half mil joen orthodox-joodse Russen, is gisteren in New York aangekomen voor een be zoek van twee weken. Hij zal o.a. spreken over het Joodse leven in de Sovjet-Unie. De president van de Wereldbank, Robert S. McNamara, heeft tijdens zijn vijfdaagse bezoek aan Indone sië onder meer een kijkje genomen op de proefvelden van het land bouwproefstation te Bogor. Hier worden uitgebreide proeven' met verschillende rijstsoorten genomen. (Op de foto staat McNamara links achter met de handen op de rug). ADVERTENTIE MOSKOU Drie jonge Britten twee mannen en een meisje zyn gis teren in Mowkou gearresteerd toen zij vlugschriften verspreidden waarin kri tiek werd uitgeoefend op de arrestatie en gevangenzetting van Russen, die het niet eens zijn met de politiek van de Sovjetrussische regering en partij. De Britten behoren tot de radicaal- christelijke groepering die zich „kerk" noemt, werden door voorbijgangers ge grepen en aan de politie overgeleverd. Zij zouden de vorige week naar Mos kou zijn gekomen om te betogen tegen de veroordeling en gevangenzetting van de Russen Galanskov, Ginsburg 'en Dobrovolsky. TTRECHT De regering heeft ons er nog niet van kunnen overtuigen dat zy werkelyk ernst maakt met een grondige aanpak van de werkloosheid. Zy is wel tot het inzicht gekomen dat het structurele karakter overheerst, maar er worden geen maatregelen genomen om ernstiger sociale ongelukken in de toekomst te voorkomen. Dit zei gisteren de voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. Mertens, op de bondsraadvergadering in Utrecht. m sMssss; Uit de woorden van de voorzitter bleek duidelijk de zorg van de vakbe weging over de opmars van de auto matisering en mechanisering. Het is echter voor haar niet mogelijk met een plan te komen om de moeilijkhe den op te lossen. Een strategie voor de verspreiding van de werkloosheid moet van de regering komen, zei de heer Mertens. Het kabinet moet met een plan komen, met maatregelen op korte en op lange termijn. Ook voor de toekomstige werkgele genheid zijn maatregelen nu van het grootste belang.' Een verdere verkor ting van de arbeidstijd kan wellicht in de richting van een oplossing sturen. Daarnaast is scholing, gericht op nieu we beroepen, nodig. Van de raad voor de arbeidsmarkt, waarover de Sociaal- Economische Raad een positief advies aan de regering heeft uitgebracht, verwachtte de heer Mertens veel bij het te lijf gaan van de problemen die in de toekomst opduiken. Slecht te spreken was de bondsvoor zitter over de afwijzing van de vermo- gensaanwasdeling door de werkgevers. Hij wees de bezwaren van de onderne mers van de hand en voerde aan, dat door een betere spreiding van het ver mogen de financiële machtsconcentra ties doorbroken zuilen worden. Het gaat er bij de voorstanders van de vermogensaanwasdeling echter niet om, het systeem van de ondernemings gewijze produktie en het private ei gendom aan te tasten. De vice-voorzitter van het NKV, de heer J. J. Alders, liet scherpe kritiek horen op het gebrek aan democratie binnen de organen van de EEG. De Raad van Ministers laat geen enkele invloed toe van een Europees parle ment en weigert ieder gesprek met vertegenwoordigers van het bedrijfs leven. De heer Alders waarschuwde, dat er uit het groeiend onbehagen, dat hierover bestaat, wel eens dezelfde ge welddadigheden kunnen voortkomen die in Frankrijk zo'n enorme verstoring hebben veroorzaakt. In antwoord op opmerkingen van VALKENSWAARD Bij het overste ken van de Eindhovenseweg in Valkens- waard is gisteren de 77-jarige J. Ver happen door een auto geschept. Enkele uren na het ongeluk is de man overle den. FIJNAART In het Brabantse Fij naart is gisteren de dertigjarige J. Riet veld uit Steenbergen met zijn auto te gen een betonnen paal gebotst. Hij is 's middags in het ziekenhuis overleden. ADVERTENTIE vakbondsbestuurders, dat ook in het NKV meer inspraak moet komen, zei de heer Mertens, dat op korte termijn een studie nodig zal zijn over de „nieuwe structuur" van het vakver bond. Al enige tijd wordt gewerkt aan veranderingen in de bestuurscolleges. ie Amerikaanse nationale wapen associatie (N.R.A.) is de tegenaan val begonnen tegen de voorgestelde federale wapencontrolewetten. En als de NRA evenveel succes zal oogsten als in het verleden, zullen duizenden brieven tegen de wapencontrole in het midden van deze week neerstromen op het Amerikaanse Congres, net voor een commissie van het Huia van Afgevaardigden zich zal gaan be raden over beperkingen op de wapen verkoop. De brieven zullen een antwoord zijn op een verzoek, dat de NRA dit week einde heeft gericht tot zijn 900.000 le den om „hun standpunt zonder dralen mee te delen aan hun senatoren en vertegenwoordigers in het congres". Deze brievencampagne, een veel ge bruikte tactiek van de NRA, is het antwoord van de wapenassociatie op de eisen tot een strenge wapencon trole, als gevolg van de moord op se nator Robert F. Kennedy. Tn het verleden, zelfs na de moord op president John Kennedy met een postordergeweer, hebben de NRA en zijn aanhangers met succes getracht voorstellen betreffende een beperking van wapenverkopen of verplichte re gistratie van wapens te torpederen. Dit voorjaar heeft een opiniepeiling uit gewezen, dat 71 procent van het Ame rikaanse volk voorstander is van een strengere wapencontrolewetgeving. Wat is nu die N.R.A.? Hoe werkt deze organisatie? Hoe komen de leden aan zo'n grote macht? T)e groep werd in 1871 opgericht door een aantal officieren van de natio nale garde die belang stelden in het verbeteren van hun krijgskunde. Nu is het een organisatie met 900.000 le den met een kapitaal van 12 miljoen dollar. Het hoofdkwartier is een acht verdie pingen tellend, in glas en marmer ge bouwd kantoor in het centrum van Washington. Boven de hoofdingang staat in gouden letters het devies van de organisatie „Het recht van het volk wapens te bezitten en te dragen, zal niet worden geschonden". Dit is afkomstig uit een wetsartikel (the Bill of Rights): „een goed georgani seerde militie is nodig voor de veilig heid van een vrije staat, waardoor geen inbreuk zal worden gedaan op het recht van het volk wapens te be zitten en te dragen". AMSTERDAM De bomen groeien niet tot de hemel en wil men meer hout hebben, dan zullen er steeds weer bomen moeten worden geplant. Hiermee verklaart de directie van de Uitgeversmaatschappij Elsevier haar plannen tot het voortgaan met de oprichting van nieuwe maatschappijen. „De ervaring heeft geleerd dat na een beperkt aantal aanloopjaren de resultaten bevredigend zijn", aldus de directie. De hoge liquiditeit het concern had eind 1967 f 4,65 miljoen in kas of meer dan het hele aandelenkapitaal maakt het mogelijk de overneming van de uitgeversmij C. Misset uit eigen middelen te betalen. Eventuele verde re uitbreiding van het aantal tot de groep behorende ondernemingen, als mede de komende nieuwbouw, kunnen het wenselijk maken dat een beroep op de kapitaalmarkt zal worden ge daan. Sinds 1964 zijn niet onaanzienlij ke bedragen voor de reserve nieuw bouw aan de winst onttrokken. De re serve bedraagt nu 1,85 miljoen. In Amsterdam-West zal dit jaar be gonnen worden met de bouw van een inieuw kantoorpand. Dit zal nog worden uitgebreid als de gebouwen in de bin nenstad van Amsterdam en Den Haag tegen redelijke prijzen kunnen worden verkocht. Dit jaar is in Amsterdam- West het centrale magazijn gereedge komen. Eveneens is gereedgekomen de bouw van de eerste fase van een nieuwe drukkerij voor Boom-Ruygrok. Het concern heeft uitstekend ge werkt. Tegenover een algemene terug gang iln de advertentie-omzetten van de uitgeverijen van dagbladen en pe riodieken stond bij Elsevier een stij ging van 9 pet. De directie is ervan overtuigd dat, na de inpassing van de kosten van tv- en radioreclame in de begrotingen van de adverteerders en een verdere gewenning aan de huildige meer gestabiliseerde conjunctuur, de omzetten van advertenties niet Onaan zienlijk zullen aantrekken. Het gehele concern boekte over 1967 een omzetstijging van 22 pet. In de laatste 5 jaar is de omzet met 170 pet toegenomen. Iln de eerste vier maan den van dit jaar werd al een verdere omzetstijging van 18 pet geboekt. Het concern publiceert echter geen omzet cijfers. De deelnemingen hebben belangrijk tot de resultaten bijgedragen, alsook de werkmaatschappij. Bij Boom-Ruyg rok echter was in het begin van het jaar sprake van onderbezetting, maar het was later weer mogelijk de bezet tingsgraad voor derden op te voeren. Nog onbevredigend werkte de jonge mij Verenigde Periodieke Pers ge zamenlijk belang van de Daily Mirror Groep (40 pet) en Elsevier (60 pet) maar hier wordt een verbetering ver wacht. Als het bod op Misset slaagt zullen 40 pet van de aandelen Misset in de VPP worden ingebracht. Het exploitatiesaldo steeg van f 5,33 tot f 7,47 miljoen. Het bedrijfsresul taat bedroeg f 6,46 (v.j. f 4,42) mil joen. Na o.m. belastingen naar de winst, die f 3,13 (v.j. f 1,88) miljoen vergden, resteert een winst van f 3,79 (v.j. f 2,64) miljoen. Hiervan wordt f 500.000 bestemd voor afschrijving meerwaarde dochterondernemingen f 500.000 voor nieuwbouw en wordt f 456.000 ingehouden bij dochteronder nemingen, waarna f 2,34 (v.j. f 1,59) miljoen voor verdeling beschikbaar is. Hieruit wordt een dividend van f 4 (v.j. f 3,80) per aandeel van f 20 voor gesteld, alsmede 6 pet in aandelen ten laste van de belastingvrije agioreser- ve. Deze bedraagt f 5,10 miljoen bij een aandelenkapitaal van f 4,07 mil joen. Het eigen vermogen is f 21,82 miljoen groot. Het vreemd vermogen op lange termijn bedroeg begin 1968 f 7,11 miljoen, waarvan f 5,18 miljoetn voorzieningen dat op korte termijn f 22,40 miljoen. UTRECHT De samenwerkende landelijke kruisverenigingen delen mee, dat vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisvereniging, deze ver pleeghulp in overleg met hun huis arts en wijkverpleegster ook op hun vakantieadres kunnen krijgen. Dit kan b.v. het geval zijn voor 't geven van in jecties. De behandelend arts dient de vakantieganger dan een briefje met en kele gegevens mee te geven bestemd voor de wijkverpleegster in de vakan tieplaats. Als iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bij roept kan, in dien nodig op vertoon van de lidmaat schapskaart van een kruisvereniging ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog geen lid is van 'n kruis vereniging moet een zg. noodlidmaat- schap worden aangegaan. Buitenlanders die in ons land hun vakantie doorbrengen kunnen bij ziek te eveneens hulp van een wijkverpleeg ster krijgen. ADVERTENTIE GRATIS LEUKE van o.a. Lucky Luke, Billy (be Kid ofde Da/ions bij driepakjes mmrpuoomc

De Vallei | 1968 | | pagina 7